Weekblad tan leader - lama-es Seheidestreek Mei «TREF» haalt Aalst een nationale primeur 'Myriam Van Imschoot laureaat welsprekendheidstornooi «De Stopnoillekes» en «Noig» laureaten Eigentijds labo anatomo- pathologie in Hospitaal ikendheid te waren er waren De Voorpost ME11987 49' JAARGANG NR. 22 - 38 F Een i nokvolle zaal met aandachtige luisteraars om naar de welbespraakte Vlaming te komen kijken en luisteren, y zit helemaal vooraan a arde betreft welsprekendheid van jongeren was de crème van Vlaanderen verleden teerfdagnamiddag te Aalst in de stadsfeestzaal present. Jaycees Aalst organiseerde er laad de finale van het welsprekendheidstornooi Belgium Zone Noord. Traden er op ilekteerden uit de 200 deelnemers in 19 lokale kernen na schifting in provinciale tien. Elf deelnemers uit alle Vlaamse gouwen onder wie slechts één van het lyk geslacht, Aalstenaar Hans Smet. ididaten mochten minimaal 5 en maximaal 7 minuten handelen over «Vr(je T(jd T(jd» en werden daarna door een panel ondervraagd op parate kennis en irdigheid. 1 De spelregels werden Ijlijk vastgelegd. De pun- de heeft het vooral over de verveling. Ze stelt daarenbo- n dat een kompleet geregeld was cr Sigrid Vermaercke uit Zotte en inleidend woord van gem waande zich met een e Van Der Vorst, voor- walkman aan een of andere vlvan de Jonge Kamer stel- costa in dolce far niente. Vrije leven zonder enig risiko geen .„Oleider Luc Van Den tijd kan zowel een zegen wor- zinnig leven kan zijn. ï,ik dat alle elementen er den als een ramp. ,1 om tot een waterval van Voor Kristel Vryghem uit komen. Avelgem moet vrije tijd meer jmderwerp is de moeite dan «Van TV naar café en van om te worden behan- plee naar Amedé», Vrije tijd s vroeger enkel voorbehou den aan de happy few. Er is i [deling honoreerde vorm de vrije tijd voor sportfanaten, er Aardigheid uitspraak kuituurmensen en technolo- p ingeving presentatie), gyfreaks doch ook voor drug- d (kreativiteit, struktuur verslaafden, kruimeldieven en de) en ook het panel hooligans. Voor Kristel zelf «a L. domineert qua vrijetijdsge- bruik de poëzie. :rd gezorgd voor een Iris Algoet uit Beveren-Leide memoreerde Aristoteles die zegde dat moest gewerkt wor- ;er dr. Mare Galle "met den om zich vrije tijd te kun- nen permitteren. Vrije tijd kan betrekking hebben op sport, itrate, Anton Cogen en kuituur of politiek, moet be- trejtter Zone Noord An- leefd .worden zonder enige zijnpalle. Er was een valabel baatzucht maar ook doodge- ve» met René Van Der woon amusement zijn. Aan :urüen en Mare Cantrijn en mensen die over de huidige een hele jeugd zeggen «Waar gaat dat 10 punten gezorgd voor ww.. Bdhevc jury onder voorzit- N)ap van volksvertegen- ïveeiigcr dr. Marc Galle met eenden F. Vander Bauwede, oo£. Van Slembrouck, n En Martine De Raedemaeker uit Mechelen definieert vrije tijd als de lijd die naar eigen goeddunken kan worden ge bruikt voor ontspanning, so ciaal engagement of kuituurbe leving. Vrije tijd moet verrij kend zijn en is dan ook kost baar en belangrijk voor eigen vorming. Hans Smet uit Aalst, de énige mannelijke deelnemer, zit zelf totaal verstrengeld in een war boel van aktiviteiten en maakt het onderscheid tussen de vroegere bij links aanleunende hippies en de joepies die mo menteel eerder rechtsgezind zijn. De laureate Myriam Van Imschoot werd finaal laureate na een nek aan nek race met Iris Algoet. My riam is de dochter van een Oostends majoor en studeert aan het plaatselijk lyceum. waardevolle prijzen met allemaal naartoe», stelt ze de - - m ingerichte studenten- wedervraag «Van waar komt parafraseerde het zeven- - - daags scheppingsverhaal van Ons Heer en zulks in een en quête in verband met de essen tie van vrije tijd. De eerste dag belandde ze in een «Tuin der Lusten», rook er enkel zweet, bier en urine en kreeg op haar vraag naar het wezen van vrije tijd enkel van tooghangers het antwoord «Make Love, No War». Ze zag dat het niet goed was. De tweede dag kwam ze in een (50.000 fr.), een 14- dat allemaal?» jeugdreis naar Ibiza, Ann Clinckemaille uit Lichter- reischcques, treinti- velde propageert de «Wiwiriti» trainings, boeken, walk- wat staat voor (op zijn West- geluidskasscttcs en vlaams) «Wij willen rijke tijd». Openbaar Vrije tijd moet iets bijbrengen moet leerrijk zijn en ruimte :r de deel- laten voor het verenigingsle ven aan- veil. Terloops wordt er aan hen zelfs begeleid door toegevoegd dat in IJsland op supporters al dan niet dinsdag geen TV-uitzendingen plaatshebben. Krista De Mey uit Dendermon- digingsborden. Tijd volgelopen stads- I beet Miet Van Impe de spits af. Ze [o.m. dat werklozen niet vrije tijd beschik- int die is er alleen na Istijd. Siska Vanden Ber il Tielt zegde dat vrije tijd kan komen op bestcl- vroeg zich af of er niet al te veel vrije :aat en of die wel vala- worden aangevuld, betekent vrije tijd lrt^n KZWartwerk» en voor t0.ji ïn is het TV-kijken, l^pmen aan het vereni- (even of bezoeken van !(j flgs en lunaparken, jy Verdoodt uit Mechelen adiir'at vij® tijd door ieder- ontfIaar eigen smaak moet n beleefd en dat «vrijen» e J>n betekent zich voor ie- i ganders vrij maken. Vrije iu«an °°k ecn tegengewicht iBcp°°r hct da8®lijkjs leven, jf^unnen computermensen feëel uitleven in bv. volks of folkloristische evene midden van politici en andere mensen aasgierig naar macht. Voor hen speelde vrije tijd geen rol. Ook hier zag ze dat het niet goed was. De 3e, 4e, 5e en 6e dag waren evenmin positief doch de zevende dag, in plaats van te rusten, schreef ze zelf haar tekst over «Vrije tijd Rijke tijd». En ze zag dat hij goed was... Applaus op alle banken voor een ongekomplekseerde jonge dame uitermate flink van de tongriem gesneden en met reë le présence op het podium. Ze werd dan ook door de jury op het hoogste schavotje gehesen. Anekdotes Toen Iris Algoet een paar keer had gekucht en Dr. Mare Galle als volmaakte gentleman haar een glaasje water presenteer de, vroeg Iris achteraf met wie ze de eer had. «Met Eddy Merckx» zegde Galle wat Re né Verspeeten de kans gaf het meisje aan te raden haar «gal le» verder uit te spuwen. En toen een jongedame het proces van de TV maakte met horrorfilms, druggebruikers en vooral sex en daarna het had over de opvoeding van haar toekomstige kinderen, wees Van Der Speeten er op dat ze zonder sex aan geen kinderop voeding zou kunnen beginnen. Klassering Juryvoorzitter Mare Galle heeft alle optredens als zeer positief en op hoog peil erva ren. Uiteraard speelden wel eens de zenuwen mede en is de ene dag de andere niet. 1. Myriam Van Imschoot, 2. Iris Algoet, 3. Kristel Vry ghem, 4. Ann Clinckemaille, 5. Katlien Verdoodt, 6. Krista De Mey, 7. Siska Vanden Ber- ghe, 8. Martine De Raedemae ker, 9. Hans Smet, 10. Miek Van Impe, 11. Sigrid Ver maercke. LH Zich spiegelend aan de Bedrijvenkontaktdagen bij onze noorderburen die denderende suksessen halen organise ren de Kamer van Koophandel en de Jonge Kamer Aalst «TREF» wat staat voor «Industriële Trefdagen». In Nederland loopt men er storm voor, o.m. in de Friesland- halle te Leeuwarden, u wellicht bekend na de Elfsteden tocht. Alhoewel Aalst duidelijk qua beurzen oververzadigd lijkt, heeft «TREF» toch een reële kans. Men huldigt er inder daad een gloednieuwe formu le. Geen grandiose shows. Geen glitter. Geen jacht ma ken op een groot bezoekers aantal o.m. via aantrekken van scholen. Wel een ekonomisch gebeuren waarop zowel KMO's' als grotere bedrijven kennis maken met aanverwan te bedrijven uit de eigen regio. Wat vroeger wellicht in Kuala Lumpur moest worden aange kocht met alle moeilijkheden dat zulks impliceert qua ver bindingen, transport, geldwis- sel, douanekosten, moeilijke service, kan misschien worden aangekocht in de eigen regio. TREF richt zich inderdaad op de eigen omgeving. Afgeba kend als de arrondissementen Dendermonde, Aalst en Ou denaarde. Toeleverings- en servicebedrijven en de tertiaire sektor zijn er alleszins op hun plaats. Een ontmoetingskans bieden, een gelegenheid scheppen opdat bedrijven die eigenlijk buren zijn mekaar beter zouden kunnen leren kennen en op mekaars noden inspelen. Het is inderdaad momenteel zo dat zelfs vooruitstrevende bedrijven steeds meer en meer beroep doen op externe servi ce. Het is tegenwoordig inder daad allemaal zo gespeciali seerd dat medewerking van buiten het bedrijf zelf niet meer te ontgaan is. TREF wil dan ook dergelijke gelegen heid tot betere kennismaking organiseren. Dubbele ekonomie De voorzitter van de Handels kamer stelt dat TREF geboren is uit een dubbele bekommer nis. Enerzijds de nood aan in formatie over een gewogen kennis van alle toeleveringsbe drijven en dienstverlenende bedrijven uit de regio. Ander zijds het bieden van een forum aan deze toeleveraars. Met uiteraard als finaliteit de pro motie van de KMO in de eigen regio. Het is niet te loochenen, dat zelfs de meest geavanceerde industriële ondernemingen dagelijks beroep doen op ex terne service. Geen enkel bedrijf, hoe groot ook, kan alle middelen aan boord hebben, integendeel, er is een voortschrijdende ten dens om steeds meer beroep te doen op diensten van buiten. Om dit proces te optimalise ren, moeten beide partners zich kunnen ontmoeten. Dit kan het beste gerealiseerd wor den, zowel in tijd als in ruimte, op een beurs. Gezien de diversificatie aan de aanbodzijde, kan dit niet op een klassieke temabeurs. Daarom moet het projekt ge bouwd zijn op een juiste filoso fie, en een degelijke selektie uitgevoerd worden, om de doelgerichte exposanten in kontakt te brengen met de ge ïnteresseerden. Ook kandidaat- ondernemers, moeten zo ruim mogelijk aan hun trekken komen. Dat dit treffen ook BEST RE GIONAAL OMSCHREVEN is, valt gemakkelijk te konklu- deren uit de verwachte stroom van produkten en diensten die hieruit voortspruiten. Hoe korter die stroom, hoe effi ciënter het geleverd produkt wordt, nergens is ook de notie TIME IS MONEY zo pran gend als in de industrie. Uiteindelijk wordt bedoeld het kultuveren van een vruchtbaar ekonomisch weefsel waarop de industrie aansluiting vindt. Niet alleen dan van nutmaat- schappijen met water, gas en elektriciteit maar ook alle ser vice waaraan de moderne in dustrie nood heeft. Taakverdeling Handels- en Jonge Kamer heb ben de taken, duidelijk om schreven, verdeeld. De Han delskamer draagt de volledige industriële trefdagen 4 DECEMBER 1987 met goede buren kom je verder KEIZERSHALLHN AALST financiële verantwoordelijk heid voor het projekt en moet zorgen dat administratief en boekhoudkundig alles ge smeerd loopt. De Jonge Ka mer van haar kant heeft met een kommissie onder leiding van Karl Huylebroeck heel wat voorbereidend werk opge knapt en zal zorgen voor de praktische uitwerking van de ideeën die achter «TREF» schuilen. De start was alleszins meer dan bemoedigend. Op een 20-tal gekontakteerde bedrijven schreven er liefst 15 dadelijk in. Dermate sprak het idee en de nieuwe aanpak hen aan. Voor de publiciteit werd trou wens beroep gedaan op een professioneel bureau - uiter aard uit de regio - en dank zij GOMOV via het EFRO-pro- gramma (Europees Fonds voor regionale ontwikkeling), en stadsbestuur dat de Keizers- hallen gratis ter beschikking stelt, wordt TREF een unieke eersteling in ons land. Schepen ekonomische zaken Ghysleen Willems aanziet deze realisatie als een uitdaging die niet risi coloos is doch vindt de idee kreatief genoeg om aan te slaan en ervaart het enthou siasme van de organisatoren als een waarborg tot sukses. Praktisch. TREF beperkt zich tot twee namiddagen op don derdag 3 en vrijdag 4 decem ber van 14 tot 19 u. Wie er bij wil zijn haaste zich want de inschrijving moet gebeuren uiterlijk 30 juni. De stands zijn uniform en kosten 20.000 fr. waarvan dan wel 7000 fr. per exposant gaat naar drukwerk en publiciteit. Voor nadere informatie kan u terecht op de dienst Ekonomi sche Zaken, Keizerlijk Plein 21, te Aalst, tel. 053-21.68.42. Aalst, dan toch de vijfde stad van Vlaanderen, wil met TREF een parel te meer aan zijn kroon rijgen. LH Kamavalprins Willy Van Mossevelde Verffabrikant, provincie- en gemeenteraadslid en niet in het minst karnavalist in hart en nieren reikte in zijn typisch riante woning in de Aalsterse Beekstraat de prijzen uit van de derde editie van zyn «Prijs Willy Van Mossevelde». Een prijs toegekend voor de meest originele, de meest kreatieve prestatie tijdens de karnavaJstoet. Vijgen na Pasen? Inderdaad laat want uitgesteld wegens het afsterven van burgemeester Raymond Uyttersprot. Aalst. Noig ook een van de laureaten van de Prijs Van Mossevelde telt de zuurverdiende centen onder het oog van een lachende mevrouw Van Mossevelde (a) Er niet meer voor naar Gent. Onder leiding van dr. Fabienne Watson is sinds 1 januari 11 een eigentijds laboratorium anatomo-pathologie operationeel. Als arts die ervaring opdeed in binnen- en buitenlandse labo's kent ze naast de bestaande noden de mogelijkheden om eraan te verhelpen. Ze was dan ook de aangewezen persoon via haar kennis van de huidige evolutie in deze branche te opteren voor de huidig funktionerende apparatuur Dat dit uiteindelijk kon gebeuren komt door een fonds waarin dokters speciaal afdragen. Ze willen eens en voorgoed ermee gedaan maken dat, terwijl de patiënt op de operatietafel ligt in ijltempo een professor naar Gent moet worden gehaald om een niet verwacht fenomeen te identificeren.Met de apparatuur die er nu staat en dr. Watson die er full-time present is, is zulks nu niet meer nodig. Belangrijk voor de dienst is wel de goede samenwerking met de huisartsen waarbij de nadruk best wordt gelegd op preventie en vroegtijdige opsporing. Het lokaal waarin het allemaal gebeurt is voorlopig lang niet eigentijds doch dit wordt helemaal anders eens het nieuw ziekenhuis aan de Siesegeralaan operationeel wordt. Er is alleszins de apparatuur voor biopsie, cytologie en autopsie. Een biopsie is het onderzoeken of een bepaald weefsel goed- of kwaadaardig is en cytologie is het onderzoek van losse cellen Denk hierbij maar aan het gekende «strijkje» uit de baarmoederhals waarvan een modern apparaat er gans automatisch en zonder enige kans van naamverwar ring er een zestigtal per half uur kan uitvoeren. Er wordt een ultra dun schijfje, een coupe van 3/1000 mm dun afgehaald wat het diensthoofd dan toelaat via een aangepaste microscoop de passende konklusics te trekken. Aalst. De Stopnoillekes kregen de Prijs Willy Van Mossevelde in (klinkende) munt uitbetaald (a) Een originele kreatie wordt best op originele wijze gelau werd. Vorige jaren had Willy een «zware prijs» aangekon digd en dat werd hij alleszins. 10.000 en 5.000 fr in muntstuk jes van één fr. Vele kg geld. Verleden jaar werden de prij zen omgezet in een beeld van «De Madonna van Haaltert» en een onoverzichtelijke muur van bierkratten (gevulde). Dit jaar kende de jury de twee prijzen toe aan «De Stopnoil lekes» bij de ingeschreven groepen en aan «Noig» bij de losse deelnemers. «De Stop noillekes» werden onder meer gelauwerd omdat ze een dyna mische groep waren die reël kontakt hadden met het pu bliek. Met hun stijve maar toch beweegbare ledematen stoeiden ze met de mensen langsheen de kavalkade op de stoep. Speels doch zonder eni ge overdrijving. Een duidelij ke poging om de toeschouwers die veel eerder apathisch zelfs kritisch staan te ogen bij het gebeuren aktief te betrekken. Willy Van Mossevelde over handigde hen dan ook een «gouden» stopnaald in macro formaat met erop twee biljet ten van 5.000 fr. Bij de niet-ingeschreven groe pen werd «Noig» de laureaat. O.m. wegens het feit dat ze dit jaar «wegens zedenschennis» niet door de politie uit de stoet werden gehaald maar ook om dat hun uitbeelding van Kurt Waldheim aansloot op de on middellijke aktualiteit en om dat ze op hun banier zelf reeds op de Prijs Van Mossevelde aanspraak maakten. Willy Van Mossevelde overhandigde aan Jan Louies dan ook een pas aangekomen grote brief uit Osterreich met erin Dokumen- tation uit het land der Billen- klatsjers en reeds in Oosten rijkse shilling, op een paar cen times na, de verdiende 5.000 fr. Jan Louies had dan ook heel wat werk om de vele kleinere coupures en vooral de koperen pasmuntjes te tellen om zich ervan te kunnen ver gewissen dat hij het volle pond had ontvangen. Voorzitter van «De Stopnoille kes» Maurits Coppens die ver leden jaar met «De Aalsterse Reuzen» een 9e plaats haalde toonde zich tevreden met de dit jaar behaalde 5e plaats. Met bovenop dan de Prijs Wil ly Van Mossevelde. LH

De Voorpost | 1987 | | pagina 1