De grote en de kleine k IV Vlaamse Kring Sint-Lutgardis verwelkomt opnieuw internationaal vermaard Duits koor VY' TT HONKYTONK GEEFT FESTIVALPROGRAMMAs VRIJ «Maske in Blau» werd homogene vertoning Geen Festival van Vlaanderen in Dendermonde -do Leeuwerckenaers naar Landjuweel 12 - 5.6.1987 - De Voorpost Voor de derde maal in Grembergen zoek ging. Buiten het koortreffen had de kring ook een aantal ma len deelgenomen aan de in het Odenwald zo bekende «Kerzezug», een feeststoet die elk jaar door Nd. Lie- bersbach trekt. Als ambas sadeurs van de Vlaamse kuituur heeft de kring in 1975 aan deze stoet deelge nomen met de praalwagen: «Tijl en Nele, de geest van Vlaanderen». In 1978 volg- 6 en 7 juni (zaterdag en zondag van 8inksen) a.s. worden weer muzikale hoogdagen voor Grembergen. Op die dagen wordt het opnieuw één groot verbroederingsfeest tussen St.-Lutgardiskoor uit Grembergen, tevens organiserend koor, het Gemengd Koor Canteclaer uit St.-Gillis-Dendermonde en het gastkoor G.V. «Sangerlust 1951» uit Nd. Liebersbach (Odenwald, Duitsland). Voor de gelegenheid wordt op het kerkplein te Grembergen andermaal een reuzetent, goed voor 600 zitplaatsen, opgericht, waar de koren zullen optreden en ze het publiek, dat zoals in het verleden weer talrijk verwacht wordt, zullen in vervoering brengen met feestelijke, stemmige, feeërieke en volkse muziek uit binnen- en buitenland. Zij die er in het verleden bij waren, zullen het zeker niet willen missen. Inderdaad, de Vlaamse Korte terugblik Kring St.-Lutgardis is aan De eerste informele kontak- zijn derde organisatiebeurt ten tussen het St.-Lutgar- toe van wat voor de deelne- diskoor en G.V. Sangerlust mende koren en hun be- dateren ook al van 1974. stuur zowat dé gebeurtenis Uit die gesprekken groeide van het jaar moet worden een eerste verbroederings feest in Nd. Liebersbach Dat er wat moest aan geor- niet Sinksen 1975. ganiseerd worden, is duide- In 1977 kwam G.VSanger- lijk, want ongeveer 100 lust naar Grembergen en mensen, onder wie ui ter- deze eerste twee Sinksen- aard de zangers, rnnar ook feesten staan bij iedereen hun familie en sympatisan- nog geboekstaafd als de ten logies bezorgen in mooiste die er ooit geweest Grembergen vergt wel wat zijn. Wellicht is dat een werk. Maar als de Duitse beetje een romantische visie gasten zaterdag a.s. aanko- geweest, want elk nieuw men, zullen ze in gewuifd Sinksenfeest werd ïm po- worden door al de gastge- san ter en imponerende r zinnen, waar ze tot maan- Ondertussen waren er tus- dag zullen verblijven. Voor sen leden van de twee krin- allen zal het een gelukkig gen intensere vriend en ontroerend weerzien zijn schapsbanden gesmeed, van vrienden, bij wie het die, los van het koortreffen, St.-Lutgardiskoor driejaar met de regelmaat van de j)endermonde. Het Duitse mannenkoor G.V. Sangerlust geleden in Duitsland zelf te Mokwertten aangehaald^ dirigent Uli Rauch aan het werk. ctaot lUQa telkens men privé op be- Dendermonde. De solist, R. Kramer, bariton gast was. de de deelname met praal wagen: «Het Ros Beiaard», waardoor de fiere Dender stede tot ver buiten zijn ei gen provinciegrenzen ver maardheid kreeg. Terwijl het decennium der 70-er ja ren ten einde liep was er nog een koortreffen in 1979, andermaal in Nd. Liebersbach. In dit decennium werd be sloten de kontakten iets te spreiden - vooral om de ei gen specifieke aktiviteiten van elke kring niet in het gedrang te brengen - en dus een koortreffen alter natief elke drie jaar te orga niseren. Onvergetelijk werd 1981 in Grembergen, waar behalve G.V. Sanger lust en St.-Lutgardiskoor ook nog het St.-Jozefskoor uit Dendermonde, en de Odenwalder Trachten- gruppe «Liewerbescher Kerwe» optraden samen Dendermonde. De verenigde koren: Sint-Lutgardiskoor en Gemengd Koor Cantecleer met de volksdansgroep onder leiding van dirigent 1. Van Overstraeten Reynout rnt Dendermonde^ Nog onvergetehiker werd uit Nd. Liebersbach, onder Sinksen 1984 in Nd. Lie bersbach, waar absoluut al le muzikale en feestelijke rekords werden gebroken, en waaraan voor de eerste maal naast het St.-Lutgar diskoor ook het Gemengd Koor Canteclaer, beiden o.l.v. Hr Jos Van Over straeten deelnam. Het wordt dus een hele uit daging voor de organisato ren in Grembergen om het deze maal zeker zo goed te doen. Maar gelet op de mi nutieuze voorbereiding kan men gerust zijn. Wie er niet bij zal zijn, zal zeker onge lijk hebben! Rijkgevuld programma Na de aankomst van het Duitse gastkoor op zater dag, 6 juni om 13u30 op het Dorpsplein te Grembergen, gaat het eerst naar de gast gezinnen, voor de eerste verhaalronde met koffie en gebak. Veel tijd om op verhaal te komen hebben ze echter niet, want om 19 u. wordt in de St.-Margarethakerk een gekoncelebreerde H. Mis opgedragen, maar liefst opgeluisterd door drie koren, die, opgesteld op verschillende plaatsen in de kerk mekaar meerstemmig zullen toezingen. G.V. Sangerlust, dat o.l.v. haar dirigent Hr. Uli Rauch regelmatig buitenlandse tournees verzorgt, en in het eigen lokaal een kast heeft staan die uitbulkt van tro feeën, verzorgt nadien om 20 u. in de feesttent een optreden waarbij ook de vermaarde solist, R. Kramer, bariton, zal zin gen. Voorwaar een «must» Op zondag 7 juni is er 's morgens om 10 u. geza menlijk «Frühschoppen» in de tent, gevolgd door ont vangst en receptie op 't ge meentehuis om 10u30 en om 12u30 afgesloten met een gemeenschappelijk middagmaal in de tent. Om 14u30 pakt de kring uit met een unieke verras sing: Speciaal voor de Duit se gasten, maar ook voor het geïnteresseerde publiek voert de toneelkring «Ver broedering» de eenakter «De Gieren» op, een toneel stuk dat de kring in 1985 op de planken zette en bij zonder suksesrijk reeds twee jaar na elkaar in zowat gans Vlaanderen ging spe len. Voor de toegangsprijs van slechts 50 fr. kan het stuk in zaal Uilenspiegel dus nog eens gezien wor den. Een enige kans voor wie van toneel houdt en voor de Duitse gasten een gelegenheid om naast het «koorluik» ook het «toneel luik» van de Kring te leren kennen. Zondagavond 7 juni treden de koren om 20 u. weer op in de tent met een stemmig programma. De twee avonden worden telkens tot taptoe in de ont spanning gespeeld door het Tent 'orige ivere iwee: p Coi raaie Omdat we er graag snel bij zijn geven we di week reeds de namen van de vedetten groepen die zullen optreden op het zeventie de Honky Tonk Jazzfestival. Een der volgi weken volgt dan een uitgebreide besprek Een eerste indruk is dat Honky Tonk Ij eindelijk eens een festival wil maken wai ook wat te verdienen valt. Vorig jaar met ty «débacle» van Ray Charles was het boordje en men heeft nu wijselijk getracht het budget dat aan de acts moet gespen worden niet te hoog te laten oplopen, wat d niet wil zeggen dat de kwaliteit er minder J zal zijn. Anderzijds is men ook afgestapt van de t daagse formule. Het is al een hele tijd j ken dat de vrijdagavond er zo maar wat ij hing te bengelen en eigenlijk meer een li dan een inleiding tot het festival was. Op zaterdag 27 juni vanaf 15 u. zal de aan de Gentsesteenweg opnieuw volli voor: - het GLENN MILLER REVIVAL OR TRA, gedirigeerd door Wil Salden - CURTIS MAYTTELD (USA), een naam die| vroeger nog op een programma staan, maar Curtis stuurde zijn kat - CHARLES MINGUS DYNASTIE (USA) - INTERNATIONAL JAZZ COMBINATl met Claude Guilhot (vibr. - F.), Ali Ry< (fluitiste - USA), Michel Roques (fluitist en h,et New Look Trio (B) - ROLAND His Blues Workshop en schijnlijk: André Brasseur - JEGGPAP N.O. JAZZBAND (B) - EXPRESS CAJUN (B). De tickets zullen in voorverkoop 350 F ten, maar aan de kassa betaal je 500 F op| dag zelf. Het is nog steeds voor niks... orkest «De Woutstones» o.l.v. G. Wouters. Hot dogs zullen aan de lo pende meter de honger stil len. Wie het lekkere bier voor gedronken houdt, kan ook telkens terecht in de bar, waar de wijn nog kransjes weeft tot in de vroege uurtjes, maar dan zal het al maandag gewor den zijn.. Nee, aan het af scheid denkt de kring nog niet! EB PROGRAMMA Zaterdag 6 juni - Te 19 ,u.: H. Mis in de parochiekerk opgeluisterd door G.V. Sangerlust 1951 o.l.v. U. Rauch, St.-Lutgar- diskoor en Gemengd Koor Cantecleer o.l.v. J. Van Overstraeten. - Te 20 u.: In de feesttent op het dorpsplein: optreden der drie koren. Dans met het orkea Woutstones» o.l.v. Wouters. Zondag 7 juni - Te 10 u.. «Früh8ch( in de tent. - Te 10u30: Receptie 1 gemeentehuis te bergen. - Te 12u30: middagmaal in de b - Te 14u30: In de s lenspiegel- Tonee Verbroedering «De Gieren», eenakter door PieU| Prins, in een regie Baert. - Te 20 u.. In de fee Optreden door drie k - Te 21 u.: Verbrt feest met het orked Woutstones», o.l.v. F Wouters. Toegangsprijs: 100,-OgC Sint-Niklaas e Sii *Uj een NPf Met «Maske in Blau», een operette van Fred Raymond, besloot het Belcantogezelschap van Sint-Niklaas het speelseizoen '86-'87. We za gen de voorstelling van zaterdag 30 mei jl. Het werd een plezant en zwierig theatergebeu- ren dat de talrijk opgekomen toeschouwers zeker niet heeft teleurgesteld. Een geweldig eindapplaus heeft trouwens de algehele tevre denheid onderstreept. Regisseur Jacky Peterson zelfzeker en verfijnd door heeft veel aandacht besteed Herman Naute getekend, aan de inbreng van talrijke Een schitterende prestatie visuele gags die, hoewel gaf Marleen Bauwena (Ju- niet steeds even goed in ti- lis ka Varèdy) ten beste, ming en met een bijna te Van kop tot teen in de aktie nadrukkelijke charge uit- levend, met een perfekte gevoerd, het geheel een fris mimiek, een knappe zeg- tintje konden meegeven, ging, was ze ongetwijfeld Dat men ten behoeve van de de ruggegraat van het be- oogstrelende effekten af en haalde sukses. Driewerf toe een loopje nam met de proficiat! Willy Van den tijdsgebondenheid van de Hende kwam als Franz Ki- accessoires en de kostume- lian bijzonder goed uit de ring moet de lachgrage toe- verf. De wat ongekontro- schouwer er dan maar als leerde armbewegingen wer- 'gewild' dus 'te aanvaarden' den gelukkig overscha- bijnemen duwd door z'n juiste timing Spelen met toneellicht is bij het lanceren van de een kunst. Een goede be- tekstpointes. Mietje Weyers lichting is niet alleen sfeer- had naar onB gevoel wel bepalend maar verduide- enige moeite om een goed lijkt ook de aktie en de be- ingeleefde Evelyne Valera doelingen van het spelmo- neer te zetten maar bleef, ment. Wanneer er, zoals in spijts deze wat stroeve ver deze 'Maake in Blau'. met tolking, toch degelijk over- licht wordt 'gegoocheld' eind. Het zal voor Willy Oe- dan dient dit zeker niet de leyn (even geleend bij Sint- inhoud van het verhaal, de Genesius) wel een prettige draad van het stuk maar ervaring zijn geweest om in geeft het aan de toeschou- dit operettegebeuren een wer een eerder verwarren- fraaie Gonzala te kunnen de indruk mee. De dekors spelen. Ook Willy Coppena (zetstukken), ontworpen (Sint-Genesius) wist op be door Jeangout Friedeman, wonderenswaardige ma- bleken funktiorieel en vlot nier z'n toneelveelzijdig- bespeelbaar. heid te demonstreren Het Met keurig afgemeten, te- werd een glansrijke Pedro vena soepele bewegingen en dal Vegas. Rudi De Meule- met preciese nuancering naere nam de zeer dankba- binnen de dialogen werd de re maar ontzettend moeilij- rol van Armando Cellini ke partij van Seooek Frau- hofer voor z'n rekening. De grote gevaren in deze rol (rekening houdend met de regievisie) zijnde charge, het zich bewegen op het randje van de overtrokken karikatuur en het meer dan gladde terrein van de dron kemansscène. Spijts de lo venswaardige inspannin gen woog deze moeilijke op dracht net iets te zwaar voor Rudi. Het chargepedaaltje werd af en toe te sterk ingedrukt (zelfs tot buiten de eigenlij ke aktie volgehouden - re gie?) en dronken Seppel bleef niet binnen de lijntjes van het geloofwaardige (Gonzala wel). Een beetje jammer ook dat Ria Bau wena van de regie niet meer duiding en aflijning mee kreeg. Het talent om van Mama Lola een droomrol- letje te maken was er onge twijfeld. Peter Hoefman (Carlo), Al- bert Huya (chef de recep tion), Etienne Vandenhen- de (knappe Marchese Cava- lotti). Lieve Snellinga (dienstmeisje), Yvonne Van Daele (Mamuluschke), Evi. Aert8en (Weng-Pang), Wil liam De Meulenaere (José), Matthias Jacobs (Juan), en Erwin Hoefman (kranten boy en postbode) droegen him steentje (steen) bij om van deze "Maske in Blau' een suksesrijke en homoge ne vertoning te maken. Vrienden van Armando Cel lini, hotelgasten, genodig den en personeel op haciëndt Valera waren: Annie Aude- naert, Magda De Cock, Ma ria De Maseneir, Annick Dierick, Liane Francis, Els Hoefman, Walter Hoefman, Martine Nauts, Rita Strij- bol, Cecilia Van Eetvelde, Jeanine Van Gasse, Lieve Verbeke en Rita Water schoot. Graag nog een enorme pluim voor Het ballet der Kempen (o.l.v. Filip Ver voort). De muzikale leiding had Koen Dejonghe. Voor bereiding van koor en soli sten: Annemarie Verbeke - Joos Repetitor was Bruno De Maeyer en toneelmees ter Ria Bauwens. Met vaste en kundige hand werd er gegrimeerd door Bert Huya. De (in dank aan vaarde) teksthulp kwam van Ro8anne Raes en Etien ne Van den Hende. Op het toneelmatige vlak (muziek en muzikale pres taties liggen buiten ons ter rein) heeft het Belcatogezel- schap van Sint-Niklaas sterk gepresteerd. (de teksthaperingen en de ak- tie-missertjes bedekken we met de mantel der toneel liefde). Voorzitter Herman Nauts, z'n bestuurploeg en de ganse groep mogen te recht fier zijn met de pro- dukties van het voorbije speelseizoen. Vanwege DVP een hartelijk en welge meend proficiat! Op de zaterdagen 17 en 24 oktober en zondagnamid dag 25 oktober 196 speelt het Belcantogezelschap in de Stadsschouwburg van Sint-Niklaas de operette «Venus in Seide» gecompo neerd door Robert Stolz. U kunt hiervoor reeds ge nummerde kaarten reser veren bij Herman Nauts, Zamanstr 49, te Sint-Ni klaas (tél. 03/776.07.63) of bij de leden van het gezel schap - W.D.G. In de programmabrochure van het Festival van Vlaanderen 1987 is nergens meer de naam Dender monde terug te vinden. Een aantal jaren geleden was men daar onder impuls van Luc Van den Broeck gestart met een reeks koncerten binnen het Festival. In 1987 blijken die geen doorgang meer te vinden. Evenmin op de lijst van muzikale evene menten die binnen het Festival van Vlaanderen kadert staat het Jazzfestival van Dendermonde, sedert jaren toch een certitude. Maar dat wil nog niet zeggen dat de melomanen geen kon certen in de nabije omgeving zullen kunnen beluisteren. Uiteraard zijn Gent, Brussel en Antwerpen rijkejijk ver tegenwoordigd, óok in onze naburige gemeenten en steden zijn er festivalkoncerten. Op vrijdag 18 september bij voorbeeld wanneer in de Sint- Margaretakerk van Baardegem bij Aalst om 20.00 uur een koncert is voorzien van Canta bile Gent en Neu Orchestre onder leiding van Jos Van den Borre met Margriet Heyerick sopraan en Jan Caals tenor. Zij brengen psalmen van Pur- cell en Handel. De toegang be draagt 300 fr. In Sint-Niklaas heeft het festi val een koncert voorzien op donderdag. 24 september. Dan treedt in de stadsschouwburg om 20.00 uur de Böhmische Kammerphilharmonie op on der leiding van Petr Altrichter met Angel Romero gitaar. Daar worden werken gespeeld van Prokofjew (Symfonie nr. 1 in D, opus 25 klassieke), het Concerto de Aranjuez en Fan tasia para un gintilhombre van Rodrigo en de symfonie nr. 104 in D hob. 1:104 van Haydn. Dit koncert wordt georganizeerd door het stads bestuur van Sint-Niklaas. In Beveren wordt op vrijdag 25 april in de Sint-Martinuskerk om 20.00 uur een koncert ge geven door het Vokaal Ensem ble Currende onder leiding van Sigiswald Kuijken. Het ensem ble speelt psalmen en motet ten. Het koncert wordt georga- niseed door de Gemeentelijke Kulturele Raad en het ge meentebestuur van Beveren en de toegang bedraagt 250 fr. Op dinsdag 29 september zijn The King's Singers te gast in de Sint-Martinuskerk te Aalst waar zij om 20.00 uur religieu ze komposities van de renais sance tot heden brengen. Een koncert georganizeerd door het Dirk Martenskomitee in samenwerking met het stads bestuur van Aalst. De toegang bedraagt 400 fr. Het Nationaal Orkest van België speelt wal sen en polka's van Johan Straus op maandag 5 oktober in de stadsfeestzaal van het kultureel centrum te Lokeren om 20.00 uur. De toegang be draagt 300 fr. en de organizatie van het koncert is in handen van de Kulturele Raad en Raad van Bestuur van het kul tureel centrum. Op woensdag 7 oktober heeft in de Keizershallen te Aalst om 20.00 uur een optreden van het Nieuw Belgisch Kamerorkest plaats onder leiding van Jan Caeyers. Ook dit koncert wordt georganizeerd door het Dirk Martenskomitee in sa menwerking met het stadsbe stuur. Men kan er werken ho ren van Beethoven, Elgar en Verbeselt. De toegang be draagt 300 fr. Op dezelfde dag heeft in Sint-Niklaas een turo- palia-koncert plaats. In de stadsschouwburg om 20.00 uur speelt Stefan Vladar op de pia no werk van Schönberg, Beet hoven en Schumann. Het kon cert wordt georganizeerd door het stadsbestuur van Sint-Ni klaas. Nog een Europalia-kon- cert, dit keer op zaterdag 10 oktober en in het stadhuis van Aalst waar dezelfe Stefan Vla- dar te gast is met een identiek programma. De toegang be draagt 300 fr. en het koncert wordt georganizeerd door het Dirk Martenskomitee. Op za terdag 17 oktober is het Piano duo Crommelynck te gast in de raadszaal van het Gemeen telijk Administratief Centrum Steenberg te Erpe-Mere waar ze om 20.00 uur werken van Ravel, Satie, Bizet, Schubert en Brahms ten gehore bren gen. De toegang bedraagt 200 fr. In Lokeren is er op zaterdag 17 oktober een orgelrecital van Jo Van Eetvelde. Hij speelt in de Onze Lieve Vrouwkerk van Daknam om 20.00 uur werken van Buxtehude. Tijdens dit koncert treden ook de mezzo sopraan Rachel Fabry, Patrick Laureys blokfluit en Frank Leigeois gamba op. De toe gang bedraagt 150 fr. en het koncert wordt georganizeerd mal door de Stedelijke Aka® be voor Woord en Muziek, m er lij vei Waar kan u kaarten bek^Jg voor deze koncerten? Het best is dat u zich weokrsie de gemeente waar de kt erkl ten plaatsvinden. Daar b er een dienst «lokale kas$e na koop». Voor Aalst is i Kulturele Dienst van dt endc en die vindt u in de Katte rorde 33 op de eerste verdkQk j Telefoneren kan op hel o mer 053/77.11.11 toesti ïtva van 8.30 tot 12.00en vanja tot 17.00 uur. In Beveren zijn kaartenfctrol komen in het sekrtf et it ASLK, Gentsesteenwegfca 98 56 Bit !hu igd Haasdonk (03/775.98 5< 9.00 tot 16.00 uur. Voor Erpe-Mere wendt i(. zich tot het Gemeentel* 1 nai Dienst Kuituur, Oudenaiet e steenwee 458 (053/62.71 mui In Lokeren staat de Kul Ich Dienst ter beschikkingen d te vinden in de Toreiat k (091/48.28.05) van 8.«oetb 12.00 en van 13.30 tot r uur. Voor Sint-Niklaas we U naar de stadsschoufctva in de Richard Van Br/ekte straat 19 (03/776.35.75) In v 10.00 tot 12.00 en van Ufe b 16.00 uur. si -in he Jet h Oor 1 ichtt iart< De Kon. Rederijkerskamer De Leeuwereken» werd geselecteerd om mee te dingen aan het K Landjuweel dat dit jaar plaats heeft te St. Nikli De Dendermondse rederijkers presenteren in (J regie van Leo Vertongen het drama «Liefde» van"1 Tsjechische auteur Pavel Kohout. De plaatsaandf' ding van de zes optredende toneelverenigingen jf schiedt in het stadhuis te Sint-Niklaas op zondag W I luni om 10.30 u. tijdens een academische zittingM "- 82.26

De Voorpost | 1987 | | pagina 12