Beverse fotoklub twintig jaar aktief Tekenschool in Sint-Gillis-Waas bestaat vijftien jaar azige kioskanten in Beveren «Middeleeuwse vloeren» in Sint-Niklaas Nationale vermelding; voor Waasmunsterse akademie De Nieuwe Tijd in Nederland Verrebroek onder de loep St.-Pieters en Paulusabdij reeft charters uit voor loopsel, vormsel en huwelijk jveren' jweest jseerden ku Cortewalle e veren De tentoonstelling «Middeleeuwse vloeren in kon- frontatie met schilderijen van Vlaamse Primitie ven», samengesteld met de tegelvondsten van de opgravingen van de Boudelo-abdij te Klein-Sinaai, die in februari 1985 plaatsvond in het stadhuis te Sint-Niklaas, daarna te Stekene en te Hulst in Nederland en verleden jaar te Koksijde in de Dui nenabdij (waar niet minder dan veertigduizend be zoekers geteld werden) is van nu af tot het einde van het toeristische seizoen te bezichtigen in het Stedelij- te Sint-Niklaas, in de Zamanstraat. De Beverse Fotoclub bestaat dit jaar reeds twintig jaar. In dit jubileumjaar worden maar liefst twee tentoonstellingen ingericht. De eerste tentoonstel ling «Verrebroek horen en zien» werd vorige week geopend; een volgende zal doorgaan in oktober in het kasteel Cortewalle. «Geen gewone proklamatie bij de gemeentelijke sohool voor plastische kunsten in Sint-Gillis-Waas, maar een, met recht en reden, fijne viering omwille van het 15-jarig bestaan.» Sohepen van onderwijs Roger Roggeman mocht met deze woorden zijn openingswoord starten. De gemeentelijke teken- akademie heeft er in de huidige vorm reeds 15 jaar van intense werking opzitten. Reden temeer om deze school eens te evalueren. Zo is het voor iedereen dui delijk dat er inzake infra- struktuur nog heel wat kan verbeterd worden. Vooral in de deelgemeenten De Klinge, Sint-Pauwels en Meerdonk klaagt men dat men te beperkt gehuisvest zit, maar ook in Sint-Gillis zelf valt nog heel wat te doen aan de gebouwen in de Blokstraat. Gelukkig zul len ook eerlang de ver bouwingswerken starten want deze werken kregen tijdens één der voorgaande gemeenteraden reeds vaste vorm. Ook mocht de sohepen de bekrachtiging van de be noemingen der leerkrach ten melden en prees hij de werkkracht van direkteur Raymond Schrijvers en zijn staf. Direkteur Schrijvers kon niet nalaten te danken voor de benoeming van hemzelf en zijn medewer kers, evenals voor de aan gekondigde verbouwings werken. Het steeds groei end aantal leerlingen, 258 tijdens het afgelopen jaar, maakt de werking er zeker niet gemakkelijker op. Toch loofde Schrijvers de inzet van alle leerlingen en schetste hij de verwezenlij kingen van het afgelopen jaar. Opmerkelijk hierin was zeker en vast de deelna me aan alle vier de kama- valstoeten van de gemeen te. Ook prees hij de werk kracht van zijn medewer kers, Kamiel De Clercq en Jeaninne Van Leugenhae- ge, die ook in de deelge meenten het beste van zich zelf geven. Een prachtinitiatief was de ze maal ook het geslaagde optreden van Pepijn, de goochelaar van Liegebeest. Zijn gesmaakte uitvoering viel vooral bij de jongsten in goede aarde. Van de ei genlijke proklamatie willen wij u alle namen niet cite ren, maar de voornaamste gelauwerden verdienen de ze vermelding ruim schoots. Uitschieters tij dens het voorbije jaar wa ren in het eerste jaar Elke Van Den Berghe en Wim Van Der Stricht, het tweede jaar Elly Rottier en Steven De Beule en in het derde jaar Kris Maes, Gert Thys- sen en Bart De Haeck. Di rekteur Schrijvers loofde ook de oudleerlingen die in het kunstonderwijs verder gegaan zijn en die ook hier prachtige resultaten lieten optekenen. Burgemeester De Mey sloot de rij van sprekers met lof aan de direktie en jury's, maar vooral aan de jeugd die hier wekelijks hun eer ste stappen in de plastische kunsten komen zetten. Tot slot kon iedere aanwezi ge nog even nakaarten bij een drankje aangeboden door de gemeente omwille van de 15de verjaardag van de gemeentelijke teken- school. MJP Na enkele jaren zoeken en proberen en ook samen werken met Cameraclub Waasland, werd in 1967 door enkele enthousiaste Beverse fotoamateurs de Beverse Fotoklub opge richt. We laten even voorzitter Roger Van Vossel aan het woord: «Het is een feit, dat in de loop van al die jaren het medium fotografie een enorme evolutie heeft door gemaakt. Toch mogen we met een tikkeltje fierheid zeggen dat we in de foto klub steeds weer gepro beerd hebben om intensief en geïnspireerd te werken, kortom om 'mee' te zijn. Nieuwe ideeëen uitwerken, andere werkwijzen en ma terialen uitproberen, het samen bespreken van de re sultaten van het donkere kamer-werk, leren van me kaar, er samen op uittrek ken voor het maken van dit alles is een kleine greep uit de grote waaier .van mogelijkheden die onze klub biedt aan alle foto- en dialiefhebbers. Zo willen wij dan ook dit jubi leumjaar op een speciale manier vieren. Voor een fo toklub hadden wij dan ook geen betere manier kunnen bedenken dan de inrichting van twee tentoonstel lingen». Meer dan een jaar geleden werd gestart met de opna men van «Verrebroek ho ren en zien». Op de tentoon stelling waren de resulta ten duidelijk zichtbaar. Een verzameling van alleen maar toeristisch aantrek kelijke landelijke plekjes is het niet geworden, veeleer een rijkdom aan foto's als gewone getuigenissen van hoe de fotografen van de Beverse fotoklub dit polder dorp en zijn inwoners in hun 'gewone doen' ervaren hebben. Van bij het begin werd ge tracht, een zo objektief mo gelijk beeld te brengen van wat er reilt en zeilt en be staat aan schoons in het Verrebroek van heden. Naast de fotoreportage wa ren ook nog enkele klank diareeksen te bekijken en te beluisteren, nl. het jubi leum van de pastoor, kris kras door het dorp, karna val en het landschap. Het opzet van de Beverse Foto klub kon maar slagen dankzij de gewaardeerde medewerking van de plaat selijke kulturele raad van Verrebroek, van al de ver enigingen en van al de Ver- rebroekse inwoners. Voor diegenen die met Ver rebroek vertrouwd zijn be tekent deze tentoonstelling alvast een mooie weerspie geling van dit polderdorp. Nu al wordt uitgekeken naar de volgende tentoon stelling in oktober op het kasteel Cortewalle. De Be verse Fotoklub bewees in middels met dit eerste ini tiatief dat ook zij in staat zijn een degelijke tentoon stelling op te bouwen, het bezoeken meer Hnn waard. P.V.D. De Vereniging van Belgische Kunstcritici heeft de tentoonstelling «Het perifeer gezichtsveld», met schilderijen van Filip Francis, die plaats had in de galerij van de akademie te Waasmunster, bekroond als de beste van de voorbije maanden. Voor de galerij is deze nationale vermelding een belangrij ke onderscheiding. De Vereniging van Belgi sche kunstcritici kiest re gelmatig de beste tentoon stelling. Tijdens de voorbije periode van november '86 tot eind januari '87 werden immers zes individuele ten toonstellingen weer houden. Voor de Waasmunsterse galerij is deze onderschei ding een bevestiging van haar hoge artistieke ni veau. Eerder was de galerij in het programma «IJsbre ker» op BRT-televisie te zien terwijl het gezagheb bende kunstmagazine «Neue Kunst in Europa» de Waasmunsterse galerij on langs prees voor haar bij zondere programmatie. Met deze nationale vermel ding wil men nu promotie Waasmunster. Dan krijgen ze de drie volgende num mers van de GA-krant gra tis toegestuurd. Deze GA- krant geeft uitvoerige in formatie over de geplande tentoonstellingen, film voorstellingen, lezingen en alles wat wordt georgani seerd rond de beeldende kunst. P.V.G. Belangstellenden die nader kennis willen maken met de galerij kunnen een brief kaart sturen naar de GA, Kerkstraat 51 te 9170 Van 30 mei tot 4 juli loopt in het Nederlandse Clinge (3 km van Hulst) een tentoonstelling van kunst kring De Nieuwe Tijd uit Sint-Niklaas. De deelnemers aan deze tentoonstelling zijn: Stefaan Van Biesen, schilderijen; Mare De Blieck, schilde rijen; Albert Cambeen, tekeningen; Dan Dhaen, te keningen; Luc D'Hanis, akwarellen; Mare Wyckers, grafiek, Robert De Keersmaecker, schilderijen; Hil- de Lisaerde, pastels; André Roelant, grafiek; Jan Van Raemdonck, schilderijen; Herman Van Snick, assemblages. Plaats van deze Wase kunstmanifestatie is Galerie Esprit, Gravenstraat 99, 4567 AB Clinge. Openingsuren, woensdag t/m zondag van 13.30 tot 17.30 en op afspraak (tel. 01140-10939). De galerie is maandag en dinsdag gesloten. Jo.Sm. De Beverse Fotoklub nam Verrebroek, deelgemeente van Beveren, in het vizier. In het ontmoetingscentrum van het Verheyendorp werd tijdens het voorbije weekend geëxpozeerd. Je kon foto's bekijken van Willy Barbier, Flor Batens, Maurice De Bruyn, Kamiel De Jaeck, Renata Marnef, Alfons Peelers, Roger Steyaert, Leon Van Craenenbroeck, Roland Van Remortel, Roger Van Vossel. Het merendeel van deze mensen stelde ook dia's ter beschikking. Ook Robert Bracke, Omer De Prekel en Paul Van Royen hadden dia's afgevaardigd (wv-foto's Iv). De Voorpost - 5.6.1987 - 13 Tentoonstelling nog tot 8 juni toriffe week woensdag werd op het kasteel Corte- de tentoonstelling 'Wazige kioskanten te geopend. Sinds dan is het steeds druk op en rondom het kasteel. Nu reeds kan worden van een groot sukses. De geinte- kunnen nog tot en met maandag 8 juni terecht om er te genieten van al het dat de tentoonstelling openbaart. traditie wil dat de heem kring Het Land van ieder jaar een ten- inricht waarvan voorwerp rechtstreeks wat naken heeft met het Bever- n. Dit jaar wordt deze opgebouwd rond het thema 'Beverse kant'. Tijdens de naoorlogse periode kenden verschillende kunstam bachten zoals spinnen, weven, borduren, pottenbakken en ook kantwerk een grote herop bloei. Ze groeiden uit tot een interessante vrijetijdsbeste ding, meestal voor dames, en het gaf tevens de mogelijkheid om hun kreativiteit en inventi viteit aan te wenden in een of andere artistieke vormgeving. Eenzelfde trend kwam ook in Beveren zeer duidelijk tot uiting wanneer na een kantten toonstelling in 1974 nog in het zelfde jaar een kantkursus werd ingericht en op zeer korte tijd tot een school met breed leerprogramma werd uitge bouwd, waarbij hoofdzakelijk het maken van Beverse kant als doelstelling werd genomen. Tientallen leerlingen schreven in, voor een groot deel van buiten de gemeente, en er wa ren ook verschillende buiten landse kursisten. De oudsten onder ons vonden X in Beveren. Leerlingen aan het werk onder leiding van Maria Cools (Iv) het dan ook vanzelfsprekend dat er een kantschool was te Beveren. In hun jeugd hadden zij immers geleefd midden de kantwerksters. 'Beveren' en 'kant' waren twee begrippen die samenhoorden als zon en zomer. Het heroprichten van een kantschool was dan ook het gewoon hernemen van een oude traditie, die door de in dustriële revolutie was te loorgegaan. De eerste kantschool te Beve ren dateert uit het begin van de achttiende eeuw. Zij werd op gericht door de juffrouwen Piers, eerst in de Vrasenestraat en later op het Hof ter Welle. Het initiatief om de kantschool opnieuw in te richten kende veel belangstelling. Ook het gemeentebestuur zorgde voor de nodige steun en logistieke begeleiding. In het bijzonder bestuurslid van de heemkundi ge kring Gabriël Willems en echtgenote Godelieve Van de Velde, met de hulp van enkele uitstekende medewerkers, bouwden de school uit en hiel den ze bestendig op hoog niveau. De doelstelling van de ten toonstelling is de bezoekers zo veel als mogelijk verschillen de, aan elkaar verwante kios kanten voor te stellen, zoals zij zijn ontstaan uit de oude kant technieken van de 16de eeuw, van de Beverse kant die in feite een toepassing is van de in de 19de eeuw te Rijsel ont stane 'fond clair', de 'Point de Lille'. Even belangrijk is het om Be veren als kantcentrum in het licht te stellen, evenals het aandeel van de familie Van Migem in de uitbouw van deze artistieke huisnijverheid. Voor de heemkundige kring, die uiteraard de opdracht heeft het Bevers heem in de meest ruime zin van het woord te bestuderen, evenals het leef milieu en de levenswijze van onze mensen zowel in het he den als in het verleden, was het dan ook een plicht om aan de Beverse kant een tentoonstel ling te wijden. Voor wie de tentoonstelling nog niet mocht bezocht heb ben rest er nog tijd tot maan dag. De afwezigen kunnen zich nog altijd de katalogus aan schaffen over de Beverse kant nijverheid. P.V.D. Kantexpo in Beveren. Twee pioniers van het kantgebeu- ren: Maria Cools en Gabriel Willems (polo) kasteel Cortewalle te Beveren kunt u gaan kijken naar een tentoonstelling met werk de Beverse kantschool (Iv) e Sint-Pieters- en Paulus- idij van Dendermonde eft zopas drie charters tgegeven: voor het Doop- 1, voor het Vormsel en »r het Huwelijk. Ze die- en als herinnering aan de- kafe belangrijke sakramen- k. n en fungeren tevens als ijvende oproep tot de bele- ng ervan in een intens iristelijk leven. Ze zijn kesferaierd met een ikone in b erkleurendruk en bevat- r t< n een dynamische tekst. tas e naam van de dopeling, d Drmeling en van de hu ik enden kan aangebracht itic orden en het charter kan rdk )k gehandtekend worden iel oor hen die het sakrament sie ntvangen, door de bedie- an aar en door hen die van ichtbij bij dit sakrament :n itrokken zijn. .reflet is de bedoeling dat dit :g larter binnen de plechtig- 56 eid van doopsel, vormsel huwelijk wordt overhan- i>4 igd en ondertekend zodat :t* r nadruk gelegd wordt op n4et engagement dat men 2."Januit het sakrament op Kul oh neemt. Deze uitgave ci 11 in het kader van de ran leuwe evangelisatie een S.fttostbare hulp betekenen :oita te stimuleren tot een 3ht engagement, zowel bij 'er ïgenen die het sakrament ou afvangen als bij hun di- Br >kte omgeving (bv. het ge- 7; In waarin zij opgroeien) 14|ie hen bij het beleven van ue 8akramenten voorgaan helpen >t hele opzet werd met en- isiasme begroet, o.m. "igemoedig door mgr. L. Hovre, hulpbisschop 'an Mechelen-Brussel, door ibt dom Ambroos Verheul door pater D'Haese, se- itaris van het ICLZ. inlichtingen omtrent charters, die zowel in leren als in Neder- verkrijgbaar zijn, ien bekomen worden Dom Daniël Peleman, ig|8.b.. Abdij der Benediktij- -*en, Vlasmarkt 23, 9330 tender monde, tel 052/ 82.28.00.

De Voorpost | 1987 | | pagina 13