VOK-Moorsel en Asdammen-Herdersem eerste leiders Willy Courteaux en de mensenrechten Sinksenfeesten te Aalst Oudste Schepenhuis der Nederlanden dringend aan restauratie toe Zieke man in hondehok Bouw Intercom-mastodont reeds in augustus? Veertig meter hoge betonnen mast in i Papier steeds door zelfde leverancier^ Vaka vraagt handtekeningen voor de vrede ppers iment pun t [erse pen int ge [tewe [ancie fer op] fer de leidin f de Netwerk startte verleden vrijdagavond de lustrumkwis en kreeg twee overwinnaars voor de eerste van de tien reeksen: VOK-Moorsel en Asdammen Herdersem. Een totaal gelijke puntenstand na een zeer spannende race waarin zich ook Fiasco en Kwistetweernie terdege hadden gemoeid. Vijfde editie Voor de vijfde kwisreeks naar de formule die haar deugde lijkheid reeds voldoende had bewezen kwamen elf ploegen opdagen. Eén minder dan ver leden seizoen. Opba en Als- tonspast zijn er inderdaad niet meer doch Hopduvel uit Asse meldde zich als nieuwe aan winst. Verdere deelnemers zijn naast de reeds vermelde Palugama uit Lede, Aad Gaad uit Aalst, Jonk en Aad eveneens uit Aalst, FN-club (wat staat voor «fuifnummers») uit Serskamp dat de eerste sessie zou organi seren. Het werd een goede kwis, niet al te moeilijk, spiri tueel gepresenteerd, vlot en zonder opvallende hiaten. Reeds van in de eerste 15 van de 50 vragen toonden VOK, dat kordaat de leiding nam (17 p.), Asdammen en Kwistet weernie (elk 15) en Fiasco zich valabele kandidaten voor de zege. Ondertussen vernamen we dat er zowel in de USA als in de USSR een «Georgië» bestaat, de de Argusogen zijn uitgezaaid op de pauwenstraat en dat een koekje dat tegelij kertijd een damesvertrek bete kent «boudoir» heet. Asdam men lukte een eerste solo met te weten dat de tegenkandi daat van Ford voor het presi dentschap niemand minder dan Ronald Reagan was en even later zou Fiasco een twee de solo in de wacht slepen telkens goed voor een supple mentaire joker met «een vrij ongekend componist». Jo- hann Sebastian Bach. Na 20 antwoorden was VOK van de leiding verdrongen door Fiasco en Kwistetweernie die twee punten voorsprong hadden. Aalst. Palugama is een van de vaste waarden in het kwisgebeuren (a) Vóór de pauze hoorden we nog dat de huidige minister Buitenlandse Betrekkingen van de USA George Schulz op het achterwerk een tatouage draagt, een tijger. Bij de pauze weer twee leiders: VOK en Fiaco. De stand luidde inderdaad: 1. VOK en Fiasco (47), 3. Kwis tetweernie (42), 4. Asdammen (41), 5. Aad Gaad en Hopdu vel (36), 7. Koeskoes (35), 8. F.V.-club (34), 9. Palugama (30) en 10. Jonk en Aad (26). «Jonk en Aad» is de nieuwe naam voor de verjongde ploeg «Hoe grijzer hoe wijzer». De ze mensen waren inderdaad tot de konstatatie gekomen dat hun vroegere naam inderdaad de lading niet meer dekte. Na de pauze Met steeds wisselende standen was de spanning te snijden. Men zou geen steek mogen laten vallen, wilde men niet definitief uit de eerste gelede ren worden gebonjoerd. Nadat Odile Patijn met het vinden van het antwoord op de globovraag de prijs van het publiek had in ontvangst geno men beleefden we het dat Happart de beste schaakspeler van België werd genoemd, dat wie absoluut in een mum van tijd (na zes weken verblijf) naar Reno in de States aan zijn trekken komt zonder enige moeilijkheid («ik had beter mijn geld gegeven aan een reis naar Amerika dan aan mijn advokaat» hoorden we zeggen) en mochten we ervaren dat kwissers in het Arabisch ant woordden... Op een wetenschappelijke vraag speelde VOK alles of niets. Het werden inderdaad zes punten want zij wisten in derdaad dat een apparaat om gas te vervaardigen door in werking van een vloeistof op een vast lichaam werd uitge vonden door de Nederlandse chemicus Pieter Kipp. Jonk en Aad poetste toch zijn ietwat verfromfaaid blazoen op door als enige ploeg te weten dat het Albanië is die in de nationale vlag een tweekoppige arend voert. Maar Asdammen pakte een tweede solo want alleen deze Herdersemnaren konden de naam noemen van de piloot die 50 jaar na de fameuze vlucht over de Oceaan door Charles Lindbergh deze stunt met een kopij van het toenma lig toestel nog eens over deed. En Knok zette de kroon op het vragenstellerswerk met te vra gen welke naam zowel bot (been), feitelijke vereniging met kulturele inslag als kwisfe- nomeen dekt. U raadt het wel licht reeds. Ja, inderdaad, «knok». Kijk maar in Van Dale. De uitslag Naast het puntentotaal ook het aantal teruggebracht op 100 om gelijkwaardige quota te bekomen voor samentellen bij de negen volgende sessies. 1. VOK en Asdammen 91 pun ten, 100% 3. Fiasco 83 p., 92% 4. Aad Gaad, 81 p., 90% 5. Koeskoes, 79 p., 87% 6. Kwistetweernie, 76 p., 84% 7. Hopduvel 74 p., 82% 8. FN-club, 71 p., 79% 9. Palugama, 70 p., 77% 10. Jonk en Aad, 62 p., 69% Vandaag vrijdag 5 juni organi seert Koeskoes. Volgende reeksen op 12, 19, 26 juni, 3 juli 21 oogst en 4 en 11 september. Finale en prijs uitreiking op 18 september. LH Aalst. Op een reusachtig bord worden de kwisstanden bijgehouden (a) In het Vredeshuis te Aalst ging Willy Courteaux dieper in op een onderwerp dat aktueler is dan ooit: de mensenrech ten. Het naleven van deze meest elementaire rechten is volgens spreker een eerste stap naar de vrede, zoals de vrede ook een stap naar het naleven van deze mensenrech ten moet zijn. Hy wenste in z(jn boeiende voordracht maar enkele aspekten van de mensenrechten aan te stippen. Onder meer had hij het over het charter van de mensenrechten dat door heelwat landen werd on derschreven en dat 40 pun ten omvat. Opvallend is dat geen enkel land dat dit charter onderschreef, deze punten honderd procent naleeft. België bijvoor beeld is met vier tot vijf punten in overtreding. Courteaux hield het in zijn betoog over schenden van de mensenrechten voorna melijk bij enkele punten die men elementari kan oe- men: de vrije meningsui ting, het recht op een poli tieke overtuiging. Deze punten worden volgens hem politiek misbruikt. De media, zowel in oost als in west, hebben deze toestand voor een groot gedeelte in de hand gewerkt. Voor de schrijvers en journalisten was het vooral te doen om de vrije meningsuiting. Voor hen is de toestand van onvrije meningsuiting zoals deze zich in de oost- bloklanden voordoet, het meest prangende hangij zer. Zij hebben die toe stand dan ook aange klaagd. Mensen uit de der de wereldlanden die onder de repressie van Amerika of Rusland gefolterd wer den of zelfs vermoord, heb ben niet eens de toegang tot de media voor het uit brengen van hun hopeloze situatie. Een ander voorbeeld is de bevolking van Afrika, die ver beneden de armoede grens leeft en sterft. Ook dat is te beschouwen als Het schepenhuis met belfort is duidelijk aan restauratie toe. Nog onder schepen Jan De Neve werd de eerste fase gerealiseerd. De binnenafwerking met een stijlvolle crypte voor tentoonstellingen, een prachtige gelijkvloerse zaal, een raadzaal naar plannen van wijlen Pieter De Bruyn maar niet onder diens leiding gerealiseerd en boven het Daensmuseum. De buitenafwerking is nu aan de orde. De opsplitsing in twee fasen gebeurde om, U had het reeds geraden, budgettaire redenen. Momenteel is men naast restauratie ook aan instandhoudingswerken toe. Heden ten dage is de toestand van het gebouw in grote mate verergerd zodat niet enkel eerstdaags tot dringende instandhoudingswerken dient overgegaan, maar de geak- tualiseerde restauratiewerken opgenomen in de 2de fase dringend aan uitvoering toe zijn. Op 12 februari 1987 had samen met ontwerper, archivaris- conservator en afgevaardigden departement Openbare Werken een eerste werkvergadering plaats om inzicht te krijgen in het restauratiedossier zoals goedgestemd in 1980 en de sindsdien verergerde slechte toestand van het gebouw. Aan de hand van plaatsbezoeken en aktualisering van het dossier op basis van de 1' samenspraak had een 2' werkvergadering plaats waarop benevens voornoemden eveneens afgevaardigden namens stedelijke brandweer, dienst Kunstpatrimonium Oost-Vlaanderen en Bestuur voor Monumenten en Landschapszorg aanwezig waren om het geactualiseerde dossier te bespreken en te adviseren (20 maart 1987). Aan de gemeenteraad wordt heden het voorontwerp van de 2' fase van de restauratiewerken aan het Oud Schepen huis en het Belfort ter goedstemming voorgelegd. De raming bedraagt: 27.469.862 fr. BTW 17% 4.669.877 fr. 32.139.739 fr. In dit bedrag zijn de erelonen niet inbegrepen. Momenteel zijn in het investeringsprogramma 1987 van de stad geen kredieten voorzien om deze dringende restaura tiewerken te financieren. Mits goedstemming door de raad kan het dossier echter nu de verschillende administratieve stadia doorlopen. De mogelijke toelagen in het kader van een te verlenen Koninklijk Besluit zijn 60% staat, 20% provincie en 20% stadsaandeel. LH een schending van de men senrechten, want heeft niet elke mens recht op een menswaardig leven en be staan. Ook het arme bevol kingsdeel van de Verenigde Staten, een ontwikkeld land, leeft beneden die ar moedegrens. Zij hebben honger, leven op straat, be schikken over weinig of geen veiligheid. In de Sovjet-Unie wordt de strijd voor de mensenrech ten gevoerd door de intel- lektuelen. Zij voeren die strijd samen met de intel- lektuelen uit het Westen. Voor intellektuelen is na tuurlijk de vrijheid van me ningsuiting prioritair. Een voorbeeld illustreert dit duidelijk. Toen onlangs Sacharov vrijkwam was dit voor alle kranten eerste pa- ginanieuws. Dezelfde dag kon men achteraan in deze kranten een bericht van vijf regels vinden waarin ge zegd werd dat in Turkije 48 syndikalisten veroordeeld werden tot gevangenisstraf gaande tot 15 jaar. Onze opvatting over een pluralistische samenleving, waarin alle opinies naar vo ren kunnen worden ge bracht, dateert uit de vrije vroege middeleeuwen. Ze is een produkt van de strijd tussen de wereldlijke en geestelijke macht, een Danny Denayer stelde op de gemeenteraadszitting te hebben vernomen dat te Aalst een man vervoerd werd in eerder ongebruikelijke omstandigheden door de stedelijke politie. Een zieke zou in een hondehok van een politiewagen zijn gestopt. Vlak ernaast zat in een ander hok een hond. Daar het hok amper één meter hoog is lag de man erin op de rug, al dan niet vrijwillig. Een toch wel eigenaardig ziekentransport. Denayer vraagt zich af moest de zieke bvb. in eigen braaksel zijn gestikt, wat er zou gebeurd zijn moest men op het politiekommissariaat aankomen met een lijk in een hondehok. Maar volgens schepen De Maght zou er niets ergs gebeurd zijn. Moest dat toch het geval geweest zijn dan zal een degelijk onderzoek worden ingesteld. «Spijtig van de opgegeten Chappi» proestte De Maght het uit. Er zou schriftelijk geantwoord worden volgens het nieuw systeem. Dat antwoord mochten we echter nog niet ontvangen en kunnen het u dan ook niet mededelen. LH SP-gemeenteraadslid Dolores Baita stelt dat de plannen voor de bouw van een nieuwe elektriciteitscentrale te Aalst veel verder zijn gevorderd dan eerder werd toegegeven. De bouwaanvraag is inderdaad reeds binnen sinds 23 februari. Een bouwaanvraag voor een mastodont met een oppervlakte van circa 3.000 m2, met een volume van 80.000 m\ met een hoogte van ruim 50 m. en bovenop een schouw die tot 80 m. hoog in de hemel priemt. Het geheel zou wel als doekje tegen het bloeden, in het groen geschilderd worden. Er werd evenmin gezegd dat zijn weerslag op het vlak van de door Intercom gekozen in- het leefmilieu maar ook op de plantingsplaats de nu nog open woonfunküe, op het esthetisch ruimte in de Erembodegem- uitzicht en niet in het minst op straat is tegenover de zijingang de veiligheid. Het woongebied van het stadspark. dat nog rest tussen Zeeberg en Evenmin werd vermeld dat stadspark wordt geleidelijk af- oorspronkelijk in de bouwaan- geknaagd. Samen met het ge vraag een kolenlosinstallatie leidelijk oprukken van Amy- van 23 bij 14 m. hoogte voor- lum groeit er stilaan een echte zien was en een kolentrans- industriestrook in de binnen- portband en dit in een groene stad. zone nog wel. Dit laatste werd En zo er niet een rookgasont- evenwel uit de bouwaanvraag zwavelingsinstallatie komt zal gelicht op 13 maart vermits de nieuwe centrale - die bijna Intercom onderhandelde met uitsluitend op steenkool zal de NMBS die zelf de losplaats werken - nog meer vervuilend en transportband zou realise- zijn voor de omgeving. Naast ren en dan ook aanvragen, fluoride- zou er ook SÖ2-emis- Wellicht is men daarbij van sie plaatsvinden, mening dat een openbare Het raadslid pleit dan ook, dienst als de NMBS meer kans alhoewel zulks (nog) niet wet- heeft om een afwijking op het telijk verplicht is, dat het gewestplan te bekomen dan stadsbestuur de twee vergun- Intercom zelf. ningen (bouw- en exploitatie- Baita Dolores noemt dit dos- vergunning) aan elkaar zou sier zeer belangrijk wegens koppelen. Een bouwvergun- e ke sman sede ag va 'oek mng afleveren, lataU^,., en dan achteraf dei weigeren wordt eerds voor iedereen. Bai3eB"e£ hoopt dat deze nog vóór de vakanti sproken worden de tekst van de bowl zouden de werken augustus e.k. kunne gaan en iedereen I werken kunnen zeetfc gaan, doch zo no< snel, waarbij ze heri de in het Denderlao hoogspanningspylot les dan zonder de b het bedrijf zelf te w schatten. Geen voldongen feite «U zal op de ho< gehouden van de v lutie van dit do< niemand voor een I feit. Het college zall open behandelen opl de resultaten van t onderzoeken. De b pioitatievergunningel inderdaad s En verder moet nojf perkt Plan van Aan' ziening worden gest schepen Anny De Ma strijd die heel de middel eeuwen heeft voortge duurd. met wisselende pe riodes van samenwerking en hevige spanning. Uit de ze konflikten ontstond de idee van onafhankelijk denken en van recht op eigen opvattingen. De dissidenten moeten als een homogene groep wor den beschouwd die voor ons een uitgelezen gesprekspartner is. Door het feit dat de dissidenten in oppositie staan tegen het autoritair systeem van hun land, hebben we de indruk dat deze dissidenten demo- kraten zijn. In meerderheid behoren ze echter tot ex treem rechts. Dit is te ver klaren, aangezien ze in op positie staan tegen links in hun land. Een andere groep dissiden ten echter, zoals Sacharov maakt hierop uitzondering en kan beschouwd worden als gesprekspartner voor de vredesbeweging. Wat kunnen we doen ter bevordering van de men senrechten? In eerste plaats moeten we zorgen voor ontspanning en voor vermindering van de over bewapening. Pas in perio des van ontspanning wordt meer aandacht besteed aan de mensenrechten. Tijdens periodes van koude oorlog, wordt alleen gesproken over tegenstellingen, wordt de situatie gepolariseerd en worden de mensenrechten beknot. JM Herman Op de terreinen van de nieuwe rijkswachtkazerne in de Den- derstraat verrees in een mum van tijd een zowat 40 m. hoge betonnen mast waar men niet naast kan kijken en die het uitzicht van de binnenstad al leszins niet verfraait. Uit ste debouwkundig en esthetisch oogpunt een eerder ongelukki ge inplanting. Maar cr waren uiteraard ook de veiligheidso verwegingen. Raadslid Dolo res Baita interpelleerde hier omtrent in de jongste gemeen teraadszitting. Ze vroeg of dit kon voorkomen worden en of er aanvaardbare alternatieven waren die rekening hielden met veiligheidsoverwegingen. Kon men geen gebruik maken van bestaande hoge gebouwen als b.v. de watertoren die nu funktioneert ten bate van de kommunikatieapparatuur van de rijkswacht? Stadsbestuur evenmin gelukkig Interpcllante maakt, uit de rond de-bouwaanvraag gevoer de briefwisseling op, dat ook het stadsbestuur niet onver deeld gelukkig is met het op trekken van deze betonnen mast. Het suggereerde inplan ting o.m. op de watertoren, de silo's van Amylum of de zend masten van de TV-distributie. Maar de torenmast kwam op de voorziene plaats omdat het om technische redenen niet mogelijk is via kabel het rijks- wachtdistrikt aan te| het Bemilcom-Regt Dolores Baita vind stadsbestuur veel tel haar aanvankelijke heeft afgezien en f niet dat men zich acq nische redenen» schuilen. Waarnemend Anny De Maght steil bestuur inderdaad o vestigingsplaatsen streefd, doch dat w baar. De mast mod op een 'militair tem allen tijde bewaakt Wst. hadden geen keuze».! Elke Belg heeft volgens ar tikel 21 van de grondwet hetrecht een verzoek schrift aan de voorzitter van de tweede kamer of senaat te richten. Het Vlaams Aktiekomitee te gen Atoomwapens doet dan ook een beroep op ie dereen om een kaart te on dertekenen, gericht aan het parlement. Met die handtekening wordt gevraagd een parle mentair debat te openen over de kernwapens. De laatste ontwikkelingen in de ontwapeningsgesprek ken alleen al zijn daartoe een afdoende reden. De eis van Vaka om de 16 al ge plaatste raketten te verwij deren en er geen 32 nieuwe bij te plaatsen, blijft ak- tueel om de tegenstanders van de nu geboden moge lijkheden voor de verwijde ring van de raketten de wind uit de zeilen te nemen. Het verzoekschrift kan on dertekend worden op vrij dag 5 juni in het Vredes huis, Esplanadestraat 8 te Aalst en bij de plaatselijke komiteeleden. JM Heyman Raadslid Danny Denayer in terpelleerde in de jongste ge meenteraadszitting in verband met de geplande aankoop van een partij papier voor de druk kerij. Hij vroeg waarom er geen geordende opening van de offertes was gebeurd. «In dien mocht blijken dat de om slagen op verschillende tijd stippen zouden geopend zijn, dan zou dit kunnen aanleiding geven tot allerlei veronderstel lingen», zegt Denayer. Toen hij op vrijdag 6 mei vroeg hem het proces-verbaal over de opening voor te leggen, kon dit niet. De laagste drie prijzen lagen in de ruimte van een zakdoek: 570.204, 570.256 en 570.731 fr. Denayer zegt dat er wel zes offertes werden ingeleverd doch dat het steeds dezelfde firma is die de bestellingen binnenrijft. En dit dan met een finaal verschil van 52 fr. «Is dat toeval?». Hij vraagt dan ook dat men de zaak eens ten gron de zou onderzoeken. Wettelijk niet noodzakelijk Waarnemend burgemeester Anny De Maght citeert wet teksten en stelt dat er wettelijk geen enkele procedure voorge schreven wordt. Het mag on derhands gebeuren tot »m A 'ele j Ik was 1.250.000 fr. plus Blfe i°' Toch wordt te Aalst 4st°nd met de schepen vani. voor onderhandse 50' een reglementering Ir' Minstens drie lcj worden aangeschrevef schrijvingen moeten f worden onder gesloti en worden pas r ken van de indieni gelijktijdig geopend! zigheid van alle den van de aankoopd «Een niet verplichttj die wordt toegepast'e[ Vl borg qua korrekthec'u vervolledigt Anny D Op vrijdag 5, zaterdag 6, zon dag 7 en maandag 8 juni heeft er in een feesttent aan de Affli- gemdreef 109 voor de tweede maal op rij de Sinksenfeesten- plaats van het bekende Aal- sterse orkest «The Goebby's». Een totaalprogramma waar voor Ywein Goebbens de or kestleider en zijn band nu al tekenen dat het een knaller wordt. Vorig jaar al kenden de Sinksenfeesten van The Goeb by's een overweldigend sukses en met wat nieuws erin verwe ven hoopt men de sukseslijn dit jaar door te trekken. Vrijdagavond wordt te 19 u. het feestgebeuren geopend met een spetterende playback en soundmixshow. Een wed strijd voor alle kategorieën en waarvoor men nu al en dat tot op de vooravond kan inschrij ven. Men belt hiervoor naar één van volgende nummers: 053/78.19.30 of 053/77.31,79. Zaterdag 6 juni is er in de namiddag non-stop barbecue en te 19 u. komt de country- groep «Stampen Dagen» de sfeer oplaaien met de beste countrymuziek die nu eenmaal thuis hoort in en rond een feesttent. Zondag 7 juni is er te 11 u. een eucharistieviering in open lucht, gevolgd door een aperi tief. Meteen wordt ook de bar becue weer opengesteld en dat de ganse dag door. Als attrak- tie is er de groep 'Aalst Folies', een nooit geëvenaarde traves tieshow. Maandag wordt dit Sinksenfeest besloten met de jaarlijkse vrije Rommelmarkt (voor amateurs) en dat vanaf 13 u. Dan worden ook de laat ste barbecuelekkernijen op de rooster gelegd. Iedereen is welkom op deze Grote Sink senfeesten. De Affligemdreef bevindt zich in de buurt van Dancing Muiske (1ste straat links voorbij de dancing). Aalst. Feestelijk aperitiefkoncert opgeluisterd door de Harmonie Al Groeiend^en naar aanleiding van de meifeesten in de Sint-Martinusparochie a 2 - 5.6.1987 - De Voorpost Lustrumkwis in Netwerk

De Voorpost | 1987 | | pagina 2