25 jaar RBS-Rozen in Lokeren: van «kamp» tot wijkschool AVLO-Lokeren derde in «Speel op Sport» J* m 4! Reynaertfeesten te Lokeren-Daknam 8 - 5.6.1987 - De Voorpost Enkele maanden geleden hebben we uitgebreid aandacht besteed aan 'Hagewinde', een vrye school, die dit jaar haar 150-jarig bestaan viert. Bij de start van de talrijke aktiviteiten werd de geschiedenis van de school in herinne ring gebracht. Het zal wel zo zijn dat elke onderwgsinstel- ling een ryk verleden heeft met hoogten en laagten. Onlangs was het de beurt aan de rijksbasisschool-noord en wel de wijkschool Rozen, om 25 kaarsen aan te steken, wat voor ons een gelegenheid is om ook even terug te kiiken. Lokeren. Heel wat aktiviteiten n.a.v. een kwarteeuw rijks basisschool Rozen. Het ritmische en muzikale turnoptreden van de leerlingen had heel wat belangstelling (polo) Lokeren. T.g.v. het schoolfeest Rozen daagden heel wat politici en verantwoordelijken van het Lokerse rijksonderwijs op (polo) Lokeren. Een kwarteeuw later staan ze opnieuw samen: rijksbasisschool Rozen (polo) de eerste leerlingen van de Als op 17 augustus 1951 een nieuwe schoolbond wordt ge sticht onder de benaming 'Oudleerlingenbond en Vrien denkring van de Rijksmiddel bare Scholen' wordt op 9 de cember van hetzelfde jaar, ter gelegenheid van de algemene statutaire vergadering, een ak- tieplan voorgesteld. Er zou ge streefd worden naar: 1. Op provincial vlak: het stichten van nieuwe rijksnormaalscholen, rijksmid delbare scholen en internaten voor meisjes en jongens; het uitbreiden van rijks- technische en rijkslagere scholen. 2. Op lokaal vlak: het oprichten van een athe neum, van een technische school, van wijkscholén voor kleuters en 1ste graad van het lager onderwijs in de bevol- kingsrijke wijken Heirbrug en Oude Bruglaan; het inrichten van een auto busdienst om leerlingen uit de omgeving aan te trekken. Maar... van 1951 tot april 1954 wordt België geregeerd door een homogene CVP-regering met de Luikse hoogleraar Pier re Harmei als minister van on derwijs. De wet Harmei van 13 maart 1951 kent belangrijke subsidies toe aan het vrij mid delbaar onderwijs. De verde digers van het rijksonderwijs, en dus ook de bestuursleden van de Schoolbond, kunnen alleen hun ontevredenheid uit spreken en onder andere beto gingen organiseren tegen mi nister Harmei, maar van het vooropgesteld Aktieplan komt voorlopig niets in huis. Léo Collard Na de parlementsverkiezingen van 11 april 1954 vormen libe ralen en socialisten een koali- tieregering met Achiel Van Acker als premier. In de rege ringsverklaring van 4 mei 1954 geeft de eerste minister duide lijk te verstaan, dat een kon stante politiek van uitbreiding en verbetering van het officieel onderwijs zal gevoerd worden. Voor het vrij onderwijs wordt een strengere kontrole in het vooruitzicht gesteld. Léo Col lard wordt als minister van on derwijs belast met de uitvoer ing van deze politiek. Het bestuur van de 'School bond' blijft niet bij de pakken zitten. Het brengt zijn aktie plan van 1951 op tafel en reeds in september 1954 wordt in de rijksmiddelbare jongensschool in de Groendreef gestart met eenkindertuin en een eerste oriëntatiejaar van de 'pre-in- dustriiële afdeling'. Zaterdag 17 november 1956 was een hoogdag voor Loke ren. De beide rijksmiddelbare scholen vierden hun 75-jarig bestaan. In aanwezigheid van de minister wijst voorzitter Henri Van de Voorde op.de nog uit te voeren plannen en drukt de hoop uit dat verder geijverd zal worden om in de nabije toekomst Lokeren met een atheneum te bedenken. De minister belooft dat Loke ren in de verder uit te werken plannen niet zal vergeten wor den. En inderdaad, niettegen staande de fel aan gang zijnde schoolstrijd, houdt de minister woord. Nog geen jaar later, in september 1957, wordt op de wijk Heirbrug gestart met een rijksfröbelschool, gehecht aan de rijksmiddelbare meisjes school, gelegen in een lokaal gelegen in de Vijgenstraat. 34 kleuters schrijven zich in. Bij het Sinterklaasfeest van 1959 wordt deze rijksfröbelschool overgebracht naar de Hoog straat. Twee geprefabriceerde lokalen werden ter beschik king gesteld voor drie kleuter klassen. Het daaropvolgende school jaar, op 1 september 1958, komt de wensdroom van de oudleerlingenbond en vrien denkring van de rijksmiddel bare scholen - Lokeren in ver vulling. De bestaande rijks middelbare jongensschool in de Groendreef wordt omge vormd tot koninklijk athe neum met oude en moderne humaniora en in vervanging van de pre-industriële afdeling wordt een autonoom rijkstech- nisch instituut opgericht met A3, A4 en voor het eerst in Lokeren met vier A2-afdelin- gen. Het wordt gehuisvest in de oude en vervallen gebou wen van de vroegere fabriek 'Ohrem' in de Brouwerijstraat. Schoolpakt Eén verwezenlijking van het aktieplan van 1951 valt nog uit te voeren: de wijkschool op de Rozen. Jammer genoeg was voor de Schoolbond en voor deze wijk de vier jaar-durende legislatuur onder minister Col lard ten einde. De parlements verkiezingen van 1 juni 1958, hoofdzakelijk gedomineerd door de 'schoolkwestie', heb ben ruime winst bezorgd aan de Christelijke Volkspartij. Zij behaalde bijna de volstrekte meerderheid. Eerste minister Gaston Eyskens vormt een ho mogene CVP-regering met Charles Van Hemelrijck als minister van openbaar onder wijs, die er in slaagt een einde te maken aan de schoolstrijd. Op 20 november 1958 wordt het 'Schoolpakt' ondertekend door de drie nationale partijen en op 29 mei 1959 als wet door de koning ondertekend. Voor het rijksonderwijs omvat deze wet o.a. het oprichten van 30 lagere scholen per jaar. «Kamp» Het bestuur van de oudleerlin genbond en vriendenkring van de rijksscholen te Lokeren blijft niet onbetuigd en de in- stellingshoofden van de rijks middelbare meisjesschool en het atheneum worden bij de besprekingen tot oprichting van de wijkschool op de Rozen betrokken. Men komt echter niet tot een eensluidend ak koord. Het diskussiepunt is, aan wie deze wijkschool aan te hechten. Vermoedelijk heeft de toekomstige opruststelling van de prefekt van het athe neum op 1 juli 1959 daar iets mee te maken gehad. Als deze laatste op 1 september 1959 opgevolgd wordt door A. les sen stuurt hij op 12 oktober 1960 een brief naar minister Van Hemelrijck met het voor stel tot oprichting, op de wijk Rozen, van een kindertuin en een eerste graad lager onder wijs voor jongens en meisjes. Op deze brief komt er vanwe ge het kabinet van de minister, zoals te verwachten was, geen antwoord. Als, op 25 april 1961, de rege ring Lefèvre-Spaak wordt ge vormd, wordt de franstalige Victor Larock minister van na tionale opvoeding en kuituur, maar krijgt als nederlandstali- ge adjunct Renaat Van Elslan- de aan zijn zijde. De Lokerse Zoals bekend had vorige zaterdag de finale plaats van de BRT-jeugdwedstrijd «Speel op Sport». Samen met de ploegen uit Tienen en Tielt was de atletiekvereniging AVLO uit Lokeren erin geslaagd om een finaleplaats te veroveren. Nadat onlangs de eerste repetitie plaatsgreep te Lokeren zelf, moest voor het eigenlijke gebeuren afgereisd worden naar Leuven. Het moet gezegd dat de ontmoeting plaats had in een Olympische geest en dat AVLO-Lokeren - hoewel men derde eindigde - toch eervol en met enthousiasme terugkeerde. Vooraleer de eigenlijke opna me van start ging, moesten nog twee repetities afgewerkt wor den zodat omstreeks 8 u. zater dagmorgen vertrokken werd. Het was precies tijdens één van de repetities dat Kathleen Van koy bij het hoogspringen een rugletsel opliep zodat er voor coach Brita Clappaert niets anders op zat dan de samenstelling van de ploeg te wijzigen. Debby Vercauteren, normaal gezien voor het theo retische gedeelte, diende on voorbereid deel te nemen aan de veldproeven. Het is moei lijk uit te maken of deze on voorziene handikap een in vloed gehad heeft op het ver dere verloop en op de uitslag, hoewel toch tijdens de repeti ties al bleek dat AVLO de mindere zou zijn. Reeds vanaf de start wilde AVLO niets aan het toeval overlaten en verkoos, voor de eerste proef «8 x 100 m.) de joker uit te spelen. Dit was echter een verkeerde gok want AVLO eindigde derde en kreeg 2 punten i.p.v. van de verhoopte 10. In de volgende proef, de zgn.k «fil rouge», die bestond uit touwtrekken, won de Lokerse ploeg in nauwelijks enkele se- konden van zowel Tienen als Tielt. Hierbij blijft de vraag open of dit te danken was aan de deelname van de coach. Vervolgens dienden zo ver mo gelijk tennisballen gegooid te worden en dit door het aan wenden van de techniek die gebruikt wordt bij het speer werpen. Indien daarbij nog een bord geraakt werd, lever de dit meer punten op. Nadien was het de beurt om de hersenen te laten werken en voor geen enkele ploeg was dit een gemakkelijke opgave. M.a.w.: de vragen waren zeer moeilijk. Onder het toekijkende oog van Eddy Anijs en op de elipti- sche piste van het ILO (met kunstgras) dienden de deelne mers na elkaar volgende atle- tieknummers af te werken: hinkstap, hoogspringen en hordenloop. Daarna volgde een intermezzo, nl. een beeld montage van kampnummers uit de atletiek waarin we we reldberoemde namen zagen «defileren». De kommentaar werd gegeven door Mon Van Eynde, de man die haast alle grote Belgische atleten heeft getraind. Tenslotte moest er gegooid worden met de voor ons onbe kende medecineballen en hier bij was de techniek van het kogelstoten van belang. Hier ook was AVLO met kapitein Ruth Van Der Jeught derde. De uiteindelijke winnaar werd Tienen vóór Tielt en Loke ren. Deze laatste liet het ech ter niet aan het hart komen. De sfeer bleef sportief en vriendschappelijk en benevens een geldprijs kreeg elke deel nemer een t-shirt, een trai ningsbroekje, een windjack en een medaille. Een troost - hoewel dit eigen lijk niet nodig was - voor AVLO-voorzitter Johan De ^sport^lpolof AVL0'ploeg nam deel aan "k f'nale *an h" BRT-prgramma Speel op Lokeren. Niettegenstaande de minder gunstige weersomstandigheden was er toch heel wat volk opgedaagd aan het marktplein voor de gemeentefeesten (polo) Grande was het feit dat zoon Jorgen zonder «foefkes» de tombola won. Tot slot mag toch benadrukt worden dat de één uur televisie een propaganda betekende voor de jeugdatletiek in het algemeen en voor de finalisten in het bijzonder. Van de 107 bestaande klubs schreven er zo'n 30-tal in, die verdeeld werden in drie reeksen en één van die reeksen won AVLO. Vermelden we ook dat het ge hele opzet een organisatie was van het BOIC (Belgisch Olym pisch Interfederaal Comité) i.s.m. de VAL (Vlaamse Atle tiek Liga). POLO Van zondag 28 juni tot zondag 11 oktober kan men in Ant werpen weer terecht voor de 19' Biennale voor Beeldhouw kunst die in het teken staat van «Het monument». De toe gangsprijs voor deze tentoon stelling in het Middelheim be draagt 100 fr. of 50 fr. voor groepen, vakantiepashouders, senioren en jongeren. Elke maandagavond wordt er in Antwerpen een beiaardkon- cert gegeven. Van 15 juni tot en met 14 september telkens van 21.00 tot 22.00 uur speelt stadsbeiaardier Geert D'Hol- lander de mooiste liederen. Hij heeft ook een aantal bui tenlandse collega's uitgeno digd. De moeite waard dus. Schoolbond neemt opnieuw kontakt op met het kabinet en minister Larock meldt op 2 juni 1961 zijn beslissing: op 1 september 1962 mag op de wijk Rozen een school geopend worden bestaande uit een kindertuin en een 1ste graad lager gemengd onder wijs; deze wijkschool wordt ge hecht aan het atheneum, de pedagogische leiding wordt toevertrouwd aan Roger Gee- nens, die sedert december 1958 aangesteld werd als hoofdonderwijzer aan ge noemde instelling; het gebouwenfonds van het rijk krijgt de opdracht een ge schikt terrein voor aankoop voor te stellen. Op 7 december 1961 wordt een akkoord bereikt om een dome in van 1,5 ha, het vroegere 'kamp' achter het kerkhof, als geschikt terrein te beschouwen voor aankoop. Maar gelet op de zeer korte tijdspanne die nog overblijft voor 1 septem ber 1962, dienen nog eerst en kele dringende problemen op gelost te worden. Enerzijds worden een deel van de gron den rond het 'kamp' als var kenskwekerij gebruikt door de firma Milliau-Van Geyt eii zelfs verbouwingswerken zijn aan gang. Anderzijds dient er een redelijke toegangsweg van de Rozenstraat naar het do mein aangelegd te worden. Onmiddellijk worden met een proces-verbaal van de politie de werken aan de varkenskwe kerij stilgelegd. Bij koninklijk besluit van 28 februari 1962 wordt de onteigeningsprocedu re bekrachtigd en ingezet. Op 22 maart 1962 gebeurt de aankoop, in der minne, van 34 are gronden zodat de toe gangsweg tot de toekomstige school mogelijk is. Op 29 juni 1962, slechts 2 maanden vóór de opening van de school, ge schiedt de gerechtelijke ontei gening van de terreinen beho rende tot de varkenskwekerij. Pas nu kon de aanbesteding plaatsgrijpen voor de noodza kelijke 2 prefab-paviljoenen omvattende een kleuterpavil joen bestaande uit 2 kleuter klassen, 1 hall sanitair en een klassenpaviljoen voor la ger onderwijs bestaande uit 2 klassen en gang. In minder dan 2 maanden, bouwverlof inbe grepen, slaagt men erin tegen 1 september 1962 de paviljoenen gebruiksklaar te maken. Mijlpaal De nieuwe school, die met een geweldige geestdrift wordt ont haald door de bewoners van de wijk Rozen en Oude Bruglaan, start met 2 kleuterklassen en 59 ingeschreven kinderen en één lstfe graadsklas met 25 leerlingen. De tweede klas in het paviljoen lager onderwijs doet dienst als bureau, als le raarszaal, als overdekte speel plaats, als refter en dit tot 1967. Op 1 september 1963 verleent de minister de toelating om een tweede graad lager onder wijs te openen. Een bijko mend paviljoen wordt aange vraagd maar het wordt een noodldas. En welke noodklas! Voorlopig dient de «Blok van de gewezen kampdokter» in gebruik genomen, waarvan zelfs nog de vensters met prik keldraad zijn afgesloten. Deze voorlopige toestand duurt 4 jaar, tot 1967, vooraleer een nieuw paviljoen van 2 klassen op het domein wordt gebouwd en men de 'Kamp-klas' kan ontruimen. Het duurt nog tot 27 november 1970 vooraleer de gerechtelij- <e onteigening van 79 are van le erfgenamen Van Driessche geschiedt en men eindelijk, in 1971, met de afbraak van de barakken van het 'kamp' kan tanvangen. jedurende de eerste tiei 'an zijn bestaan bl« choolbevolking enigsam teren rond de 50 60 kin ■oor de fröbel en ongevi eerlingen voor de 1ste yaad van het ietgeen in de geschets tandigheden zeker ukses mag bestempel let schooljaar 197 vordt een eerste mijlpi tistoriek van de wijl ngevolge het invoeren /SO worden de le afdelingen van hei teum en de rijkst ichool samengevoegd enl le rijksmiddenschool v'ormd. Dat had gevolg de pedagogische sti het geheel wordt aangt Ingevolge de oprichting autonome rijkslagere worden met ingang van tember 1973 de 3 wijl uitgebreid met een 3<k| zodat vanaf toen de 1< in hun wijkschool de vi cyclus van het lager ot konden doorlopen. Denataliteit m Met het stijgend aantal li gen rezen opnieuw een problemen op het vlak tl infrastruktuur in de >e school. In 1973 wordt h Oge^ dat onmiddellijk de madegio chels zouden vervang» ondi den door gasverwarrai dat een bouwprogramnu w' dienen bij de minister i 'JV te bestaan uit een kon 85 klassevleugel met 6 kla%n d sanitair overdekte 9n(j, plaats bureau met eec js oppervlakte van 765 nv'i keuken met refter van 3 Anderzijds heeft men ii °S l' gedeeltelijk, en tijdeh n ei april 1977, de R.L.S.B.C !t v< niet op ditzelfde domeit de gebracht. jt li In september 1976 kot |vje; nieuwbouw in gebruik ,t sj men worden. Eindeli schikte men na 14 jaaro gewenste infrastruktuut;5(1 jUl t Kerkhofstraat na die do ,ts. stad is aangelegd in 19> alles had o.m. tot gevd het onderwijzend person middags geen soep meer Mn de te maken voor de kin en dat de leerlingen niel erm verplicht waren, iedere }en voor het middagmaal en an migen ook nog voor het ai maal hun boterhammen en huis mede te brengen ma j.. warme eetmalen kunne nutten in een ruime en pl refter. De wijkbewoners waren K>r het betrekken van de ni Bals lokalen zodanig entho sp geworden dat het lecrli j0k aantal voor het lager ondf )r(jt voor de eerste maal hel 00r derdtal overschrijdt. I daaropvolgende jaren li denataliteit zich gevoel 'F*1 valt de schoolbevolking c end 80-tal leerlingen terug oa lp september 1984 het diept >me te bereiken met slechts 65 ei d lingen. Een direktiewis* een nieuw dynamisme h am[ onderwijzend personeel oudervereniging en de 1 raad hebben er intussen gezorgd dat op 1 oktobet 'de! men met 92 leerlingen lefm dicht de kaap van 100 lo i fo: gen lager onderwijs berei zei is. Dit laatste zou miu gf, kunnen behaald worden i n(je september en in stilte 1 men dat zal kunnen 'gej1 teerd' worden van de ret* dracht van de gemeenl rtil school Rozen zodat een I 00t mende klas tot de mogd ian den behoort. Tot zovc n z verhaal van de RBS-Ron 25 jaar bestaat. Hierbij willen we M. V4 Berghe danken voor h schikbaar stellen van zijn» a die hij uitsprak n.a.vjlU Hoogdag voor de Reynaert- kring Daknam op maandag 8 juni. Tweede Sinksendag: om 10 uur wordt op het dorpsplein de KUNST- en FOLKLORE- MARKT geopend. De mini- koncerten en de geleide rond gang in de pitoreske kerk wordt opnieuw verzorgd door de VW-gidsen uit Lokeren. Nieuw gebeuren: tentoonstel ling en verkoop van afbeelden van authentieke Griekse en Russische ikonen. Verkoops stand van religieuze geschenk artikelen. In de namiddag her leven oude beroepen en ver vlogen ambachten: glasblazen, kloefkappen, vlasbewerkcn, koperslagen, diamant slijpen, huiden looien, kuipen... kom zien! Naast het gebeuren op en rond het dorpsplein is er in de na middag TEKENATEUEE voor groot en klein. U kunt even rustig verpozen op de koer van de oude jon gensschool Daknamdorp 59, waar een REUZEBARBE CUE werd opgezet. In de Parochiezaal loopt een groepstentoonstelling van Jan Meganck, Honoré Vercaute ren, Luc Engelacr en Jozef Van den Bergh. De opening heeft plaats op zaterdag 6 Juni om 20 uur. Verder is de ten toonstelling geopend op zon dag 7 juni van 10 tot 12 en van 14 tot 22 uur, maandag 8 juni van 10 tot 22 uur; zaterdag 13 juni van 18 tot 22 uur; en op zondag 14 juni van 10 tot 12 en van 14 tot 22 uur, In het nieuw Parochiehuis «DAKNAMDAK» stelt hob byclub «Vreugde in Vriend schap» tentoon. Op zondag 7, woensdag 10, zaterdag 13 en zondag 14 juni telkens van 14 tot 19 uur. Op tweede sinksen dag geopend doorlopend van 10 tot 20 uur. De LENTECONCERTEN vinden plaats in de parochie kerk op zaterdag 13 juni, met Kristiaan Van Ingelghem, or gel en Rita Piron, sopraan, en Chris Van den Durpel voor dracht. Zaterdag 27 juni, om 20 uur met Johan Huys, orgel en Hil- de Verheyen, sopraan. Weet dat U met uw toegangs bewijs van het koncert nadien terecht kunt in «Dacknamdak» voor een gratis etentje gezellige babbel tussen pot en pint. J.V.L. Lokeren. Bijna geen enkele aktiviteit van fort Vaasland kan zonder de aanwezigheid van wam ballons. Zo ook in Lokeren, waar ter afsluiting gemeentefeesten vanop de markt enkele ballons de ij regionen opzochten (polo)

De Voorpost | 1987 | | pagina 8