[De grote en de kleine k Aperitiefkoncert met Norbert Detaeye andjuweel Sint-Niklaas Het vier Oostvlaamse erenigingen Tweede Lentekoncert te Lokeren-Daknam Christina Guirlande weemaal bekroond Fins zangkoor Octatus brengt bezoek aan Kruibeke Toneelexamen in Sint-Niklaas Nog kioskkoncerten op de Grote Markt te Dendermonde De Voorpost - 19.6.1987 - 13 ZONDAG 21 JUNI - 11 UUR In Huize Geertrui Vlassenbroek Op zondag 21 juni a.s., om 11 uur, heeft in het vernieuwde «Huize Geertrui», in het schildersdorpje Vlassenbroek, een aperitiefkoncert plaats met Nor- bert, ons allen welbekend. Norbert behoort tot op vandaag ontegensprekelijk tot één der markantste persoonlijkheden op de Europese old style-jazzscene. De invloed die hij al achttien jaar onrechtstreeks uitoefent op de Honky Tonk Jazzclub en de rol die hij al die tijd ook heeft gespeeld in de Jeggpap N.O. Jazzband, is niet gering. Norbert is immers al die jaren de pianist-zanger van Jeggpap en je zou dus kunnen verwachten dat hij als solist ook (alleen maar) jazzman zou zijn. Niets is minder waar. Hij bestrijkt als solist het hele gamma van de muziek uit de zuiderste staten van de USA, met New Orleans als centrum en nu en dan een knipoog naar Mississippi en Tennessee (Presley) of Georgia (Ray Charles). Norbert is geen etnomusicoloog, hij is er wel vele waard. Hij kent New Orleans als een kind zijn oude vader, de rest van de Delta-staat van Angola tot Baton Rouge, van Crowley tot Lafayette als zijn neven en nichtjes. New Orleans speelt echter nog altijd de hoofdrol, niet meer zozeer als plaats van herkomst of handeling, maar als stijl. Niet alleen zoals die opgeslagen ligt in de linker- en rechterhan den van James Booker, Professor Longhair, Tuts Washington of Dr. John, maar ook zoals die op een afgeleide manier te horen is bij Randy Newman, Tom Waits of zelfs bij Stevie Wonder. De 39-jarige Gentse binnenhuisarchitekt reisde tot vier keer toe naar New Orleans, reizen die baanbre kend waren voor zijn muziek. Het perspektief werd breder en dieper, de waaier werd meer opengetrok ken en er kwam een dimensie meer bij: «Black Music» of de hele muziek van het Zuiden van de Verenigde Staten, van gospel tot soul, zydeco, funk, Tex-Mex, blues, rhythm blues, van de bayou tot Graceland... Norbert Detaeye is niet alleen te horen op de negen elpees die Jeggpap totnogtoe opnam, zelf heeft hij twee solo-elpees op zijn naam waarvan de jongste, «Every Man a King», in september 1986 werd uitgebracht. Uit deze elpee zal de zanger-pianist een aantal nummers brengen, de luisteraar krijgt bovendien nog enkele andere prachtige songs te beluisteren. Niet te missen dus: zondag 21 juni om 11 uur in Huize Geertrui, Vlassenbroek (Baasrode). i n, kt m't(ndag jl. werd in de trouwzaal van het i[f|dhuis te Sint-Niklaas, met een akademi- 'be zitting, het 53ste Koninklijk Landju- l doe eltornooi officieel geopend. Jrgemeester De Vidts hun opvoering van «uedi- eo e oht heel wat belangstel- pus». De winnaars van het den verwelkomen. We 52ste Koninklijk Landju- op d eerden o.m. de aanwe- weel mochten hun prijzen inke heid van senator De in ontvangst nemen, thee adt en de schepenen De Eerste werd de Kon. Maat- iver, Verdonck, Baetens schappij Taal- en Kunst- Rogiers. In zijn inlei- minnaars uit Deinze (93 g bracht de Burgemees- t.h.) met «Amadeus» van hulde aan Tony Elinck, Peter Shaffer. Tweede was 25 jaar direkteur van de Sint-Rembert uit Torhout lisschouwburg. Hij ont- (92%) met «Oedipus» van I»: li g uit de handen van de Sofokles. Als derde kregen u to gervader een prachtig we Streven uit Mortsel nstboek. (91%) met «Een vlo in het :ienne Van Deyck ver- oor» van G. Faideau. Jkte - met pianobegelei- Uitzonderlijk werd een '®in ig van Frans Truyts, di- vierde prijs uitgereikt aan 1n leur van de muziekaka- de Koninklijke Toneel- nie van Sint-Niklaas - kring De Melomanen uit ïrlin- jeren van Edgar Tinei, Gent (89%). lleke ïthoven en Schubert De loting om de volgorde ir Demets, voorzitter van van optreden voor het 53ste koninklijke kommissie Landjuweeltornooi gaf vol- toezicht, benadrukte in gend resultaat, toespraak dat het Ko- Het Hoeselts Toneelgezel- aai iklijk Landjuweel voor schap treedt als eerste op n- elfde maal in Oost- met «Het dagboek van Anne hei landeren wordt georga- Frank» op 28 november ond, eerd (voor de vierde 1987. De Koninklijke To spen al te Sint-Niklaas) en neelkring Sint-Genesius tkte het stadsbestuur (Sint-Niklaas) brengt op 5 ir de geboden medewer- december 1987 «De kersen ig. Aan toneelvereniging tuin» van Tsjechov voor het it-Rembert uit Torhout voetlicht. Op 12 december een premie van is het de beurt aan Rey- j)00 fr. uitgereikt voor naert uit Brugge met «Raad van Beheer» van J. Van Hoeck, en op 9 januari 1988 spelen De Leeuwerke- naers uit Dendermonde. Op 16 januari 1988 wordt het een opvoering door de Ko ninklijke Maatschappij en Aloude Rederijckerskamer Mariën Theeren van Bruidsluier van Fernand Handpoorter. De Aloude Rederijkerskamer De Goudbloem (Sint-Niklaas) pje[ LandjUweel in Sint-Niklaas. Tony Elinck is vijfentwintig jaar direkteur van de mag met Kinderen van een - mindere God van Mark Me- doff, het Landjuweeltor nooi afronden. Bovenstaan de volgorde is niét definitief omdat de verenigingen on derling van datum mogen «wisselen». Opmerkelijk is wel dat het tornooi zal worden "betwist' onder vier verenigingen uit Oost-Vlaanderen, één uit West-Vlaanderen en één uit Limburg. Uit de provincies Antwerpen en Brabant geen deelnemers. Zou het mogelijk zijn dat, bij ge brek aan belangstelling, al le kandidaat-deelnemers werden toegelaten? Een veronderstelling die we af leiden uit het feit dat er desbetreffend niets werd medegedeeld. Na de plechtige zitting wer den de aanwezigen uitgeno digd tot een drink gevolgd door een bezoek aan de stadsschouwburg. w.d.e. jn Sint-Niklaas vond de openingszitting van het Landjuweel plaats. Dit is een overzicht van belangstellenden (Iv) Al deed de naam «Lente- den Vos Reynaert» en koncert» zijn organiza- «De ontevreden drome- toren deze keer weinig daris» van J. Prévert. eer aan het had im- Zijn grootste mees- mers die hele zaterdag- terschap op het orgel be- namiddag onophoudend wees Kristiaan Van In- hard geregend toch gelgem echter bij het op- mocht het stemmige voeren van zijn laatste Daknamkerkje zich ver- nummer. Dat waren een heugen in een zeer goe- viertal improvisaties op de belangstelling. Veel tema's die daar ter plaat liefhebbers uit. Lokeren, se door het publiek aan- maar misschien nog gevraagd werden. Een meer van buiten Loke- ervan was «Die Winter is ren waren er. Om te ko- vergangen». Het geheel men luisteren naar drie was voorwaar een uurtje waarachtige kunste- kunstzinnig luister- naars. genot. Het orgel werd bespeeld Na dit optreden mochten door Kristiaan Van In- alle aanwezige luiste- gelgem. Van hem hoor- raars zich nog naar de den we: «Fanfare», «Fan- parochiezaal begeven taisie du Cornet» en «Su- waar hen nog een lekke- jet varié» uit «Livre d'Or- re versnapering en een gue» van T. Babou. En trappist van *t vat te dan in het tweede deel wachten stond. «Fuga in g» van J.A. «Jeugd en Muziek» van Reinken. Lokeren wil hierbij nog Begeleid op het orgel' de aandacht trekken op door dezelfde orgelist twee volgende konceren: hoorden we dan de so- Op zondag 21 juni 1987 praan Rita Piron. Zij om 10.30 u.: Museum- zong op onnavolgbare koncert, met medewer- wijze: «Benedictus» uit king van de klassen Ka de «Kleine Orgelmesse» mermuziek van Dirk De van J. Haydn. En dan Caluwé en Stefan Verde- later «Ora pro nobis» uit gem, en de laureaten «Regina Coeli» van W.A. van de nationale voor- Mozart. drachtwedstrijd 1986: Tussendoor bracht Lo- Ann De Beleyr, Katelijn keraar Chris Van den De Naeyer en Nancy Durpel ons een viertal Vanhouteghem. voordrachten, alle vier Op zaterdag 27 juni op meesterlijke manier 1987 om 20.30 u.: derde uitgevoerd. Het waren: Lentekoncert m.m.v. Jo- een fragment uit «Leven han Huys, orgel, Hilde en dood in de ast» van Verheyen, sopraan en Stijn Streuvels, «Vader» Greet Riebels, voor- van André Demedts, een dracht, fragment van het J.V.L. middeleeuwse epos «Van Reveren. Het Sint-Martinuskoor verzorgde op Cortewalle een aperitiefkoncert. Er was heel veel belangstelling, zoals u kunt merken (Iv) De stedelijke muziekakade- mie van Sint-Niklaas orga- nizeert de examenproef to neelspeelkunst zondag 21 juni om 15 uur in de schouwburg van Sint-Ni- klaas. Vertolkt wordt «De Nacht der Tribaden» van Per Olov Enquist. Onder leiding van Marnix Verduyn treden Da nielle Van den Bosch, Die ter Van der Eecken, Kris De Vriese en Peter Malfliet voor het voetlicht. (WT) nj- cht ed. Jrige vrijdag werden, in het Vormingsinstituut Ier- pr k.m.o. te Veurne, onder grote belangstelling CbK-Literatuurprijzen 1987 uitgereikt. (CbK lat voor Commissie ter bevordering van de inst). e* stredenaar was kabi- Vormingsinstituut Gui- Ttssecretaris Raf Co- do Hoste, volksvertegen- n en onder de vele ge- woordigers en schepe- Xiigde kunstenaars en nen, en de Franse dich- ominenten behoorden ter en essayist J.M. de burgemeesters Tournebise, voorzitter n Veurne (de echte!), van de Haute Académie Dksijde en Diksmuide, litéraire et artistique de directeur van het France. Sedert begin juni hebben elke zondagvoormid dag om 11 u. op een kiosk op de Grote Markt te Dendermonde kioskkoncerten plaats. Die wor den in de loop van de maanden augustus en september verder gezet. Zondag 28 juni is het 'e beurt aan de katolieke Muziekmaatschappij Sint-Cecilia uit Appels, zondag 9 augustus speelt de Koninklijke Katolieke Harmonie Sint-Egidius uit Sint-Gillis, zondag 16 augus tus is het de beurt aan de Muziekkapel van de Stedelijke Brandweer van Dendermonde, op zondag 6 september koncerteren Die Fidelen Scheldelander Musikanten uit Schoonaarde, op zondag 13 september komt de Big Band Studio 10 aan de beurt en de week daarop op zondag 20 september spelen de Koninklijke Fanfare De Ware Belgen uit Oudegem. Tenslotte is er op zondag 27 september nog een kioskkoncert gebracht door de Koninklijke Harmonie Sint- Cecilia uit Grembergen, Eén kioskkoncert heeft plaats op zaterdag avond om 20 u. en dat op 4 juli. Dan musiceert 9 Koninklijke Harmonie Sint-Cecilia uit Den dermonde. De literatuurwedstrijd 1987 was voorbehouden aan twee letterkundige genres, nl. het sprookje en de poëzie. De jury kreeg 121 inzen dingen te beoordelen uit Nederland en Vlaande ren en kende de eerste prijs voor het sprookje, prijs van de stad Diks muide, toe aan Christina Guirlande. De tweede prijs ging naar Olga De Wit, bij alle studenten middel baar onderwijs gekend als de auteur van het verplichte werk 'Or pheus in de Dessa'. Bovendien ontving Christina Guirlande de Gery Florizoone-prijs voor Poëzie, prijs die de naam draagt van pries ter-dichter Gery Flori- zoone, een geboren Veurnenaar, die vorig jaar tragisch omkwam bij een vliegtuigbotsing. Deze bekroningen vor men de 12de en 13de on derscheiding die Chris tina Guirlande voor haar werk mocht ont vangen. C. Guirlande schreef ook de tekst voor een doku- mentaire film over het werk van beeldhouwer Jozef Van Acker uit Waasmunster. Deze film werd onlangs opnieuw vertoond in het Gemeen tehuis van Hamme n.a.v. een tentoonstel ling van de kunstenaar. Tijdens de week van 22 tot 28 juni, brengt het vierstemmig Fins koor Octatus, op uitnodi ging van het kamerkoor Singhet Vro uit Rupelmonde, een bezoek aan de gemeente Kruibeke. In een eerder verschenen artikel kon u vernemen dat dit bofaamdo koor reeds op tredens verzorgde in bin nen- en buitenland en dat zij inmiddels hun eerste langspeelplaat op de markt brachten. Ook de Finse ra dio heeft inmiddels een deel van hun repertoire opgeno men. De week van hun be zoek aan de gemeente Krui beke werd dan ook spon taan uitgeroepen tot «Finse week». Hoogtepunt hierin wordt vanzelfsprekend het koncert dat Octatus zal brengen op donderdag 25 juni in de kerk van Bazel, maar er worden tevens een hele reeks nevenaktivitei- ten gepland. De koorleden in kwestie ar riveren in de luchthaven van Zaventem op maandag 22 juni in de loop van de voormiddag èn verzorgen nog diezelfde avond een koncert in de Driekonin- genkerk van Schaarbeek om 20 uur. De daaropvolgende dag staat een rondrit door onze hoofdstad op het program ma. Omstreeks 14 uur wordt het gezelschap ont vangen op de Finse ambas sade. Aansluitend wordt de tocht verder gezet naar Ba zel, waar ze door de Ko ninklijke Harmonie Al Vloeiende Groeiende met muziek zullen worden ver welkomd. In het kasteel van Wissekerke worden ze vervolgens ontvangen door het kollege van burgemees ter en schepenen en wordt buiten de Finse vlag gehe sen, met luister bijgezet door het vertolken van het Fins nationaal volkslied. Dat werd speciaal ingeoe fend door de Bazelse har monie. Op woensdag 24 juni laat men het voltallige gezel schap kennismaken met de gastgemeente Kruibeke. Dan zal een bezoek worden gebracht aan ondermeer de Sint-Vincentiusschool, het Sint-Jorisin8tituut en de gemeentelijke sporthal De Dulpop te Bazel. Dezelfde dag neemt men de gelegen heid te baat om een kijkje te nemen op de jaarmarkt te Kruibeke, waar de gasten een indruk kunnen opdoen van een stukje Vlaamse fol klore. Met een bezoek aan de op dat ogenblik lopende ten toonstelling «Devotie in de volkskunde»georgani seerd door de heemkundige kring tijdens de kermisda gen m het gemeentehuis, kan het gezelschap terug blikken op het rijke verle den van de gemeente Krui beke. In de latere namiddag wordt het toeristisch aan trekkelijke Rupelmonde verkend en kunnen onze Skandinavische vrienden genieten van alle natuur schoon in de Kruibeekse polder. Donderdag 25 juni wordt een hoogdag voor elke lief hebber van koormuziek. Octatus verzorgt op die dag, in samenwerking met het kamerkoor Singhet Vro, een koncert in de Sint- Pieterskerk van Bazel om 20.30 uur. Een niet te mis sen spektakel, waarvoor de toegangsprijs 150 frank be draagt. Dezelfde dag heeft men dan inmiddels in de voormiddag een bezoek ge bracht aan de stad Antwer pen en heeft men het mid dagmaal gebruikt in de Finse Zeemanskerk. In de namiddag zal een optreden verzorgd zijn in het rust huis Maria Boodschap te Niel. Vrijdag 26 juni staat een uitstap naar Brugge op het programma en zaterdag komt de stad Mechelen aan de beurt, met een bezoek aan de beiaardsohool, waar de koorleden een beiaard- koncert kunnen beluiste ren. Tot slot wil men de streek ook per fiets verken nen indien de weersom standigheden dit zouden toelaten. Vooraleer de koorleden van Octatus terug afreizen naar «het land van de duizend meren» verzorgen zij bij wijze van afscheid de voka- le begeleiding tijdens de zondagmis van 9.30 uur in de Sint-Pieterskerk van Bazel. Wij heten het voltallige ge zelschap alvast van harte welkom en wensen hen een aangenaam verblijf toe in ons land. Walter Pelzer

De Voorpost | 1987 | | pagina 13