Jaanderen heeft nog steeds ibrek aan zelfzekerheid Maurice De Kerpel Burgemeester van Aalst Weekblad van leider- Dame - ei Seheldestreek ichtig jaar na overlijden van Priester Daens v De Voorpost volksrijke ider. «Hie Zie blz. 4 y DAG 19 JUN11997 W JAARGANG NR. 25 - 39 F Verleden vrijdag legde Maurice De Kerpel in de handen van de gouverneur van de provincie Oost- Vlaanderen de eed af en werd daardoor dan ook burgemeester. De Kerpel was eerder reeds provin ciaal senator en toonde zich in de Hoge Vergade ring zeer aktief. Hij volgde in de senaat Hubert Van Wambeke op toen die volksvertegenwoordiger werd. Na het overlijden van Raymond Uyttersprot was Anny De Maght tot bij de eedaflegging van Maurice De Kerpel waarnemend burgemeester. Amedé Maurice De Kerpel werd geboren te Erpe op 29 augustus 1927. Na zijn humaniora aan het SMI Aalst volgde hij administratieve wetenschap pen aan het Provinciaal Handels- en Taaiinstituut te Gent. Van 1946 tot 1981 was hij ambtenaar bij de RTT. Hij is sinds 1981 senator. De gloednieuwe burgemeester was syndikaal vrijge stelde bij de Christelijke Centrale Communicatie en Cultuur ACV van 71 tot 81, nationaal sekretaris in 73, algemeen sekretaris in 78, algemeen voorzitter sinds 81. In de Senaat is hij lid van de kommissie van binnenlandse aangelegenheden en van die voor onderwijs en wetenschap. Maurice De Kerpel is gehuwd met Malvina De Neve. Ze wonen te Aalst in de Plogstraat 14. LH dag was het precies tachtig jaar geleden dat Priester Daens overleed. De Daensdag 1987 stond dan ook helemaal in /er|. eken van deze voorvechter van de arbeidersklasse die opkwam voor de mondigheid van de eenvoudige man en Ma, voor heel wat vernederingen heeft ondergaan. rhj ens een plechtige eucharistieviering in de dekanale kerk werd de Daensgedachte door Koenraad Stappers, ereabt de abdjj van Averbode, nader toegelicht. Dat gebeurde tijdens een heel aparte gelegenheidshomilie. Ook de dsteksten die tijdens deze eucharistieviering werden gebruikt, waren doordrongen van de Daensgedachte. De iter Daens, zo zei de predikant, is een figuur die men nooit mag vergeten en zijn grondideeën bevatten zoveel rijke je| ud. dat het goed is ze verder uit te bouwen. Daens was een gelovig mens, ook wanneer hij door zijn bisschop en 3 re oversten met de vinger werd gewezen. i direktie van de Hofstaadse school in feest a Vijistoet lr°k men met de vaandels voorop door de Kattestraat (a). de eucharistieviering een piëteitsvolle hui- het Daens- dat precies der geleden werd ont- De figuur van pries- omringd door kijkt er naar buurt van de past Daens dan in de gebouwen waar men nu met tremelo's in de stem over hem praat en waar men hem in zijn tijd met weinig respekt heeft behandelt, zo zei feestredenaar historicus Frans Jos Verdoodt tot het aanwezige publiek dat ge boeid luisterde. Spreker wees er verder op dat de laatste 12 jaar heel wat wetenschappelijk on derzoek naar Priester Daens en het Daensisme is gebeurd zodat heel wat my thes die rond deze figuur waren opgehangen, nu zijn afgebouwd. Daens komt er gelouterd, schoner dan ooit, uit te voorschijn. «Toch zijn er nog teveel groepen van mensen die denken dat ze het verleden van Daens voor zich kun nen opeisen. Zij die toen geweigerd hebben de strijd met Daens te voeren, kun nen nu moeilijk als de uit voerders van het testament worden beschouwd. Van daag komt de erfenis van priester Daens toe aan de hele Vlaamse gemeen schap», zo besloot de heer Verdoodt zijn toespraak die onthaald werd op een welgemeend en langdurig applaus van de ruim 300 toehoorders. Akademische zitting in feestzaal van het stadhuis In haar welkomstgroet in het stadhuis waar de akade mische zitting plaats had, wees schepen van kuituur Chris Lievens-Borms erop dat de figuur van priester Daens nog steeds leeft in Aalst. Er is een groeiende belangstelling voor het Daensmuseum dat tien jaar geleden werd opgericht en in het Aalsters Belfort een plaats heeft gevonden. Vo rig jaar hebben een 285 vorsers er een bezoek ge bracht omwille van het we tenschappelijk onderzoek waarmee ze doende waren. Aan heel wat instanties werd tentoonstellingsmate- Aalst. In het stadhuis werd een akademische zitting gehouden, waarbij men vooral pleitte voor een Vlaamse eigenheid en autonomie (a). riaal uitgeleend. De foto teek werd uitgebreid en het hele persbestand wordt nu op microfilm gezet. De vlaggen van de recentelijk ontbonden Daensistische fanfare «Tot Heil des Volks» werden aan het mu seum geschonken. Voorzitter Laridon van het Overlegcentrum van Vlaamse Verenigingen wees op de ploralizerende verschijnselen in het huidig maatschappelijk bestel en omschreef ze als negatief. Hij beklemtoonde het ge vaar van een mentaliteit die baadt in veralgemening en vereenvoudiging. Inzake de staatshervorming moet er zowel aan Vlaamse als aan Waalse kant eensge zindheid komen zodat au tonomie mogelijk wordt. Maksimale autonomie en samenwerking gaan hand in hand, aldus Laridon die stelde dat het Overlegcen trum de oplossing die de regering heeft getroffen voor het probleem Voeren, volledig verwerpt en deze oplossing beschouwt als een nederlaag voor Vlaan deren en voor de recht staat. Hij pleitte ervoor de Vlaamse gedachte nu al leen te laten leiden door ekonomische denkbeelden. Hij vroeg aandacht voor de vredesbeweging, de werk loosheid, de welzijnssek- tor, de techniek om het voor het zeggen te hebben en de sportrage en video kuituur die alles plat- walsen. Kleinzielige striptease Namens de Vlaamse Toeri sten en Automobilisten- bond sprak Karei De Meu- lemeester. Volgens hem is er voor ons land maar een enkele oplossing en die is «er voor zorgen dat België zo vlug mogelijk een konfe derale unie wordt waar Vlamingen en Walen, met als eenwaardige en ge meenschappelijke hoofd stad Brussel, over eigen be voegdheden en financiële middelen beschikken en sa men overleggen en over eenkomen wat zij nog aan een centraal Belgisch gezag willen toevertrouwen. «Het is het enige middel om de schadelijke en ellendige Belgische mallemolen van vandaag te doen stoppen. Hij had het verder over «een kleinzielige striptea se» als overschrijving van het regeringskompromis over Happart. Karei De Meulemeester verwees ook naar de gevol gen op sociaal en ekono- misch vlak van de huidige toestand. Onze gezagsdra gers hebben over de zaak Happart evenveel verga derd als over het Pinkster plan, ook al meer dan een jaar geleden dat ons alle maal 200 miljard aan inle veringen heeft gekost. Dat een kleine partij met amper 20 vertegenwoordigers in het parlement die inspan ningen bijna op de helling zet, is volgens spreker on denkbaar. In de krisisweek van 25 tot 29 mei moest de Nationale Bank 6,9 miljoen frank aan Duitse Mark ver kopen om onze Belgische Frank te ondersteunen. Verder verwees hij naar het feit dat de zaak Hap part ons imago in het bui tenland fel aantast. Zo schreef de Financial Times op 28 mei dat het Belgische politieke leven wordt ge blokkeerd door een taai- twist die de ekonomische resultaten van een lage in flatie, een groeiende export en een evenwichtige han delsbalans in gevaar bren gen. Spreker onderstreepte tenslotte nog dat zelfs tach tig jaar na het overlijden van priester Daens de Vla ming nog altijd een schrij nend gebrek aan zelfzeker heid heeft. Vervolg op blz. 4

De Voorpost | 1987 | | pagina 1