Vlaanderen heeft nog steeds gebrek aan zelfzekerheid Gemeentelijke Lagere School van Hofstade een fijne school Tachtig jaar na overlijden van Priester Daens Belfortcrypte: Bonsai show '87 Vlaamse Bonsaivereniging expozeerde in Aalst De was van het hospitaal... 4 - 19.6.1987 - De Voorpost kinderei buitenuit zeeklas! 'i >r. Boven :rieel prin Sint-Annast |£er Hofstade-/ teken Vervolg van blz. 1 Dat werd nog maar eens onderstreept tijdens het schoolfeest van deze school uit de Zypstraat dat door een massa volk werd bijgewoond. Er werd afscheid genomen van twee leerkrachten: mevrouw Emmy Van den Eede- Cammerman die het eerste leerjaar de eerste stappen naar de kennis en wijsheid bijbracht en van «meester» Jozef De Brouwer die de kinderen van het zesde leerjaar voorbereidde op de «grote school». Hun opvolgers zijn ondertussen al bekend: voor mevrouw Van den Eede is dat Marianne Vermeir en voor meester De Brauwer wordt het Geert Citters. Beide duo's zorgden er overigens voor dat het schoolfeest een heel apart tintje kreeg. Het tema van het school feest was «We zingen het jaar rond» en dat bood aan de verschillende klassen voldoende gelegenheid om zich te manifesteren. In een eerste deel brachten de kin deren van het eerste en het tweede leerjaar liefst 10 nummertjes in een razend snel tempo die een lieder repertoire vormden die ge groeid zijn rond de ver schillende tema's die in de loop van het schooljaar aan bod zijn gekomen Vanzelf sprekend werd er begon nen met de eerste school dag om vervolgens een nummertje te brengen over het fruit. In iedere appel zit een en ander in, zo vertel den de kinderen aan het aandachtig luisterend pu bliek. Daarna werd een versje over de heerst voor gedragen en werd vervolgd met de komst van Sint- Maarten. Ook de winter werd niet vergeten en dus zong men een koudlied. Voor Kerstmis had men «honderdduizend sterren» gekozen en het nieuwe jaar werd aangekondigd met «de maanden van het jaar». Ook de sneeuw van de voorbije winter werd in herinnering gebracht, net Aalst. Mevrouw Emmy van den Eede demonstreert even hoe het moet (a) als het karnaval dat uitbun dig werd gevierd. Zo kwa men we stilletjesaan bij de lente die via de tuin van tante Tinneke voor ieder een een echt feest werd. Het eerste deel van het programma werd afgerond met enkele vakantiedro- men. Grote «stieros uit Spanjos» waren er te zien en voor de avonturiers stond er een reis rond de wereld op het programma. Het tweede deel omvatte een jeugdmusical waarbij de leerlingen van het der de, vierde, vijfde leerjaar fungeerden als koor en de kinderen van het zesde leerjaar instonden voor de hoofdvertolkers. «Spoken op Griezelsteyn» zo was de titel van deze musical waar bij men vertrok van een gezellig feestje in de klas. De leerlingen amuzeren zich opperbest met muziek. Een leerling is echter ver diept in een boek met als titel «Spoken op Griezel steyn». Toeval of niet, maar in het dorp is er een oud huis dat ook zo heet en zo ontstaat er tussen de twee zusters een wedden schap: zal 6B een uur lang in het oud huis durven blij ven? Vanzelfsprekend ge beuren er dan rare dingen. Zo hoort het nu eenmaal in een spookhuis. In een regie van leraar Geert Citters zorgden de kinderen van de twee zesde leerjaren voor een biezonder mooi en spannend verhaal dat door de vele aanwezigen met een langdurig applaus werd beloond. Een school met vele moge lijkheden Dat zegt direkteur Antoine Paridaens over de gemeen telijke lagere school van Hofstade. Er bestaat een goede wisselwerking tussen leerkrachten, ouderkomi- tee en direktie en de be doeling is dat er een mo dern en degelijk onderwijs wordt gegeven. Dat veron derstelt van de leerkrach ten heel wat inzet. Onder meer dat ze ten minste een maal per jaar een bijscho- Aalst. Mevrouw Emmy Van den Eeden-Cammerman nam afscheid van haar hngskursus gaan volgen, van het eerste leerjaar, net als meester De Brauwer die al een mooie bos En dat gaat lang niet alleen gekregen (a) over moderne wiskunde, zondheidsopvoeding, enz. ger onderwijs en de lerares maar evenzeer over explo- Ook de direkteur volgt een lichamelijke opvoeding ratie van het milieu, ge- kursus over vernieuwd la- schreef in voor een reeks r «hoe onze nieuw leren spelen speelplaats». De school neemt de verschillende proeven, aan allerlei tieven van naar bos- en ga maar door. ze ook materieel prin gerust, met een tv, elke klas, een diapro per klas, een klas! theek, enz. En voord school staan er nq aantal extra's ter b< king die in een mo school niet meer ki gemist worden, p Op het schoolfeest ook afscheid genomei mevrouw Emmy Van Eede-Cammerman en leraar Jozef De Bra Afscheid met bloemt geschenken waarbij niet alleen de kinderc a I n 'WvïS traan wegpinkten. cinen atst. Deze twee peuters trekken zich blijkbaar weinig aan van wat er op de speelplaats ook de twee afsche l hare gebeurt (a) mende ieerkrachten. {,sle Hoe is het an ders te verklaren dat de Vlamingen die met 60% toch de meerderheid in dit land uitmaken, deze meer derheid niet in werkelijke macht omzetten. Hoe is het uit te leggen dat de Vlamin gen die 70% van de uitvoer voor hun rekening nemen, er niet in slagen het «Made in Flanders» te laten prime ren op het «Made in Bel gium». Er zijn zoveel Vlaamse realizaties waar we met zelfzekerheid fier mogen op zijn. Er is het sukses van Flanders' Tech nology International; het sukses van de Munt schouwburg en van het Pa leis voor Schone Kunsten, het Festival van Vlaande ren, de musical Evita met het Ballet van Vlaanderen en de Opera van Vlaande ren, en noem maar op. De Vlaming heeft heel wat te bieden, maar moet er zelf durven in te geloven. Totslot zei De Meulemees- ter: «Meer dan ooit is het onze opdracht om ons als een fier volk, als een zelfze kere volksgemeenschap te profileren en ons waar te maken in ons eigen land, als staat in een statenland met de Walen en de Duits- taligen. Enkel in het licht van dat ideaal dat een daadwerkelijk en doeltref fend streven inhoudt, durf ik ook eindigen met de zin van Adolf Daens: dit schept de dageraad van de blijde dag die komen zal». Daensprijs voor Koen Rotsaert Traditioneel wordt op de Daensdag ook de Daens prijs uitgereikt. Dit jaar mochten ook al gepubli ceerde werken worden in gezonden. Er werden door de jury uiteindelijk 6 ver handelingen aanvaard. Werk van Mark Uytter- sprot over Isidoor Halaert (1865-1958) in de wezen- zorg en het kultuurflamin- gantisme; dat van Han Van Bree over de «Katholieke Dissidenties in België en Nederland voor 1914» een vergelijkend onderzoek tussen de Daensistische be weging in België en de Ka tholieke Demokratische Volkspartij in Nederland; Aalst. Aandachtig werd geluisterd naar de toespraak van schepen Borms. Op de voorgrond Karei De Meulemeester van VAB-VTB die scherp uitviel legen hel Voerenak- koord (a) het werk van Luk De Munck over «de werkman en het land van Aalst tij dens het interbellum». Frans Van Campenhout stuurde twee werken bin nen. Het eerste droeg als titel «Prominenten uit de Daensistische beweging» en het tweede «Hector Planckaert, Daensistisch politicus, journalist en let terkundige». Voor dat laat ste werk kreeg hij van de jury een eervolle vermel ding. De jury bestaande uit pro fessor dr. L. Wils als voor zitter prof. dr. J. Craebeck, dr. L. Simons, dr. R. Van Eenoo en dr. F. Van He- melrijck bekroonde het werk van Koen Rotsaert voor zijn studie «Het Daensisme in West-Vlaan deren». Koen Rotsaert is leraar en publicist. Hij werd geboren te Brugge in 1938 en is woonachtig in Zuienkerke. Reeds vele ja ren is hij bezig met de stu die van het Daensisme. In 1975 verscheen van hem «Paster Fonteyne en het Fonteynisme in Brugge». Nadien publiceerde hij ge regeld over hetzelfde on derwerp in diverse tijd schriften, onder meer in het bulletin van het Priester Daensfonds. Voor de be kroonde studie «Het Daen sisme in West-Vlaanderen» kreeg hij onlangs nog het ereplaket van de provincie. Dit werk, zo citeren we uit het juryrapport, heeft grote verdiensten op historisch gebied. Niet alleen werd alle bestaande literatuur doorgenomen, maar ook de archieven van bis dommen en gemeenten, dokumentatiecentra, privé- archieven en -verzamelin gen, zowel als de pers. De afwikkeling van de bewe ging in en na de eerste wereldoorlog wordt ge volgd. Op dringende wijze wordt de Daensistische be weging in de verschillende steden en streken van West-Vlaanderen onder zocht en getoetst aan de bestaande literatuur. Het geheel is verzorgd en vlot geschreven. De jury wil door deze bekroning de au teur aansporen om zijn lij vige studie om te werken met het oog op publikatie, aldus het verslag van de jury. Slotwoord door voorzitter Luc Delaforterie Na een muzikaal intermez zo door Lieve Wijmcersch en Christiaan Crombeen, beiden als leerkracht ver bonden aan de stedelijke muziekakademie van Aalst, hield voorzitter Luc Delaforterie de slottoe spraak. Hij stelde dat het Daensfonds er niet alleen mag naar streven om de voormannen van de bewe ging te eren en beter te doen kennen, maar men moet ook trachten hun boodschap weer te geven en die is «geloof in een betere samenleving en daarvoor blijven ijveren». Ondanks al het onrecht, de onderdrukking, het oor logsgevaar, het gevaar van de vernietiging van het mensdom en het voort schrijdend materialisme en Amerikanisme, mag er geen plaats zijn voor pessi misme, aldus de voorzitter die zei dat het Daensfonds in deze wereld zijn eigen volk moet opleiden en doen groeien naar een ei gen staat. Zo aktualizeerde de voorzitter de Daens- boodschap. Deze staat mag volgens hem geen kopie zijn van wat nu bestaat in België, maar moet door de Daensistische geest bezield zijn. Dit houdt in dat de mens, vooral hij die het moeilijk heeft in deze sa menleving, centraal staat. Geen enkele installing of organizatie mag het doel zijn. Niet het technologisch denken, hoe noodzakelijk het ook mag wezen, maar de ontplooiing van de mens moet primordiaal blijven. De voorzitter van het Daensfonds riep verder op om «Voertoestanden in de toekomst onmogelijk te maken» en zei dat Vlaan deren in eigen huis baas moet blijven. Daarop no digde hij de aanwezigen uit voor een drink en voor een gezellig samenzijn in de Korenbloem. JM Heyman Op zaterdag 27 en zondag 28 juni '87 heeft er in de Belfortcrypte, Grote Markt te Aalst een tentoonstelling plaatts van Bonsai, beter gekend als Oosterse dwerg boompjes. Er zullen zowel Japanse als Chinese soorten te bewon deren zijn, alsook prachti ge binnenbonsai uit Taiwan. Er is mogelijkheid om jon ge plantjes aan te schaffen om zelf te experimenteren in de wondere wereld van bonsai. De organisatie van deze unieke Bonsai show '87 is in handen van Jean-Pierre Timmermans, Jempi voor de karnaval vrienden, Ex- postraat 4, 9300 Aalst, tel. 053/78.11.22. De tentoonstelling is door lopend open van 9 tot 20 u. De inkom is gratis. Aalst. De Vlaamse Bonsaivereniging exposeerde in Apostelken (a) Noem het miniatuur boompjes of wat anders, het doet er niet toe, maar de Vlaamse Bonsaivereni ging die al aardig wat leden telt en een afdeling heeft in Aalst waar men zelf een bonsaitelefoon heeft (053- 78.67.36) waar men terecht kan met alle bonsaiproble men, is een vereniging die er best mag wezen. De voorbije dagen werd in 't Apostelken, waar het lo kaal van de Kring Dender is, een nationale tentoon stelling georganizeerd van deze specialisten. Daar was het kruim van de bonsai kwekers aanwezig met het mooiste dat ze te bieden hadden. Een tentoonstel ling die mocht gezien wor den en het bezoek kreeg van heel wat belangstellen den, kwekers en anderen. Een bonsai kan je volgens de vereniging het best om schrijven als een levend kunstwerk dat men in huis op een eenvoudige wijze kan onderhouden, om het even waar men woont. Bonsai is letterlijk en fi guurlijk een pot», maar het spreekt zelf dat er heelwat achter schuilt. De kweker is een pure liefhebber die de heid van de seizoenen te waarderen. |—a|. Wie meer informatie w Kt over deze vereniging rer|e> best terecht bij de Bonsaivereniging, Dender, per adres Callaert, 19 te 9308 (tel. 053-78.96.59). Maanden terug drong Eddy pen P. Coppens afdelings- Dierickx, fraktieleider van chef, met het opmaken van de SP bij de Aalsterse een grondige analyse be- OCMW-Raad reeds aan op last. Alhoewel deze man het maken van een eerder moeilijk aan de no- bedrijfsekonomische studie dige inflatie bij de Erembo- met kosten en baten over degemse V.O.V. geraakte de V.O.V.-wasserij waar- kwam hij toch tot wat hij aan het laatste gemeen- noemt «een bedrijfsekono- tebestuur van Klein-Aalst misch heroverwegingspro- de was van het OCMW- jekt van de OCMW-wasse- hospitaal destijds had toe- rij». Een studie die wellicht vertrouwd. «Om politieke haar nut zal bewijzen want motieven» voegt het raads- degelijk en wetenschappe- lid eraan toe. lijk verantwoord opgesteld. Hopenlijk draagt deze stu- De OCMW-wasserij kwam die bij tot definitief uitsluit- dan eerder in de verdruk- sel nopens het voortbe- king. Het machinepark ver- staan van de wasserij, ouderde en het afgevloeid De heer Coppens besluit personeel werd slechts ge- met «het behoud van de deeltelijk vervangen wat de wasserij in eigen OCMW- werkomstandigheden uiter- beheer wordt financieel aard niet ten goede kwam. gunstig mits investeringen en gemotiveerd zijn van het En in de gemeenteraad personeel», werd telkenjare gepalaberd Eddy Dierickx plaatste dan over de was in het OCMW ook deze problematiek aan en die in de V.O.V. de agenda van het eerstko mend beheerskomitee van Uiteindelijk werd licentiaat het stedelijk ziekenhuis, ekonomische wetenschap- LH Aalst. !n de Sint-Annazaal had voor de vierde ruilbeurs plaats met zeer veel sukses. Het beslui herstellend 'T' oorspronkeliik

De Voorpost | 1987 | | pagina 4