Buggenhouts kortnieuws Maurits De Vilder vijftien jaar voorzitter Liberale Bond van Gepensioneerden ie Sint-Gillis-Dendermonde -Baasroodse ontwikkelingshelper Wilfried Van Damme vertelde over ziin werk De Voorpost - 19.6.1987 - 9 Ligt de Vidtstraat er sinds enige weken verbeterd ij. de afwerking van de fietspaden laat duidelijk op ch wachten. )e oorzaak, aldus schepen van openbare werken aul Van Malderen. situeert zich in het feit dat de ardheidsproeven. uitgevoerd door een organisme angesteld door het studiebureau SWB. onvoldoen- e op het rekwest kregen. De aannemer was het :rmee echter niet eens. tekende verzet aan en reft een ander organisme verzocht de proeven uit voeren. Hij is immers van mening dat voor de tpaden (voorzien in asfalt) andere hardheidsnor- len gelden dan voor de weg (aangelegd in beton), linnen afzienbare tijd wordt het verslag van dat •ganisme verwacht. Blijkt het positief, dan kan middellijk begonnen worden met de aanleg van voetpaden. Is het resultaat negatief dan moeten llereerst opnieuw de funderingen aangelegd wor- •n. Ingreep die de gemeente bijkomende kosten 1 verzorgen, vermits dan een andere fundering zal langebracht worden dan deze voorzien in het sh Ngstenboek. Naar de mening van de interkommunale DDS ianifesteert zich te Buggenhout nog een woningte- ;ort van zowat 100 eenheden. Er bestaat inderdaad een grote vraag naar woningen, aldus schepen irkt dikoor huisvesting Pierre Stallaert, maar we stellen nu mochlfjok een verhoogd aantal bouwaanvragen vast en de Voorbije maanden werden heel wat percelen bouw- jrond van de hand gedaan. Vat de sociale woningbouw betreft blijkt dat in het entepark nog ruimte voorhanden is voor het prichten van 31 woningen, in de Mosten nog voor 02 woningen. Voor het ogenblik zijn hiertoe van rtaatswege echter geen kredieten voorzien. Schepen Marc Heymans van zijn kant verklaarde klat architekt Guido Spruyt klaar is met de plannen 'oor het uitvoeren van omgevingswerken en de anleg van de voetpaden in de wijk Mosten. Wel- cht in het najaar kunnen deze werken aanbesteed orden. jj Qf Enige tijd geleden werd in de omgeving van het hom kdnjf Baert-Wattex (Kalkestraat), waar de bewo- Jners al enige tijd klachten uiten rond reukhinder, door de politie bij de bewoners een enquête uitge voerd. Resultaten hiervan zijn nog niet bekend. De i peéencluête Sleurde in opdracht van het parket van orgdi Dendermonde, gen werk En t ziel Tijdens de jongste gemeenteraad pleitte raadslid Willy Van der Jeugt voor het realiseren van meer of veiligheid bij wielerwedstrijden. Het ongeval tijdens de wielerwedstrijd te Sint-Katelijne-Waver, aldus het raadslid, ligt ieder van ons nog fris in het geheugen. Daarom mijn betoog om een veiliger wedstrijdgebeuren. dimmer zijn bij dergelijke sportmanifestaties in Baggenhout in het verleden ongevallen gebeurd. 0t jongste jaren echter moeten de koersen een bewigroter parkoers bestrijken, wat met zich brengt dat schuer meer signaalgevers moeten worden ingezet. De ag o organisatoren moeten soms ook een beroep doen eg-g op minder bekwame seingevers. Het is ook zo dat veel weggebruikers de signalisatie van die mensen aan hun laarzen lappen, terwijl de dienstdoende politie dat niet altijd in de gaten kan houden. Laten we daarom zoeken naar een goede oplossing, zodat we hier in de gemeente geen herhaling krijgen van het dodelijk ongeval in Sint-Katelijne-Waver. Ongevallen, reageerde schepen Mare Heymans tij dens de gemeenteraadszitting, zijn nooit te voor spellen. Veel hangt echter af van de discipline die alle betrokken partijen aan de dag leggen. En onbekwame seingevers inzetten behoort duidelijk tot de verantwoordelijkheid van de organisatoren. Tijdens de diskussie die volgde maakte Van der Jeugt de bemerking dat de politiekommissaris met twee maten en twee gewichten werkte. Waarom moeten wij steeds omlopen van minimum tien km. uitstippelen en andere organisatoren (VWB) niet, vroeg de Opstalnaar zich af. In een antwoord aan het schepenkollege onder streepte politiekommissaris Jacobs hieromtrent dat de BWB-wedstrijden een omloop van minimum 10 km vergen, terwijl deze van de VWB geen mini mum aantal kilometers per ronde moeten tellen. Ik verbaas me trouwens over Van der Jeugts interpel latie. aldus de politiekommissaris, vermits ik hem reeds diverse keren de toestand uiteenzette. Ook de Buggenhoutse raadsleden zegden niet neen tegen het voorstel van de gouverneur om de zitpenningen met terugwerkende kracht van 1 ja nuari van dit jaar af, van 900 fr. op te voeren tot 1.900 fr. Gemeenten van meer dan 5.000 inwoners zijn daartoe gerechtigd. In de bosgemeente was het van 27 april 1978 geleden dat de zitpenningen nog aangepast werden. De gemeenteraad verleende zijn goedkeuring aan een aantal aankopen. Zo zal het schepenkollege ten behoeve van de gemeentelijke diensten een papier vernietiger aankopen (geraamde kostprijs 50.000 fr.) en de BUSO-school uitrusten met een televisie- en videotoestel. Omdat een paar wagens in gebruik bij de gemeen telijke diensten, o.a. één van de vrachtwagens, vrij veel onderhoudskosten beginnen te vergen, zullen twee lichte vrachtwagens aangekocht worden. De personeelsformatie van het gemeentelijk brandweerkorps werd aangepast. Omdat het korps heel wat administratief werk af te handelen krijgt, wordt een 1ste sergeant, die de speciale titulatuur onderofficier-sekretaris zal krijgen, aan het kader toegevoegd. Het korps telt nu in totaal vier ser geanten. Ook één adjudant werd aan de personeelsformatie toegevoegd, opdat bij iedere tussenkomst een hoger gegradueerde aanwezig zou zijn. Anderzijds werd het korps met één brandweerman verminderd. Het industrieterrein Gendhof telt momenteel 17 bedrijven in werking. Het grootste, Bowater Con tainers, dat karton vervaardigt, is 4,28 ha groot en stelt 205 personen te werk. Het kleinste, de p.v.b.a. Van Impe, Dooms, Lambrechts en Co neemt 0,14 ha in beslag en verschaft werk aan zes personen. In totaal zijn 18,90 ha ingenomen waarop 501 perso nen aan het werk zijn. In opbouw zijn vijf bedrijven, wat de ingenomen oppervlakte zal opvoeren tot 22,71 ha (totaal be schikbaar: 23,89 ha), wat voor een additionele tewerkstelling van 201 personen zal zorgen. Tijdens de jongste raadszitting verleende de raad zijn goedkeuring aan de gemeenterekening van het dienstjaar 1986. Voor het eerst was deze rekening vergezeld van een "Financiële Verslaggeving in de rand van de jaarlijkse gemeenterekening". Hieruit blijkt o.a. dat de schuldenlast die in 1980 meer dan 550 miljoen bedroeg, thans gedaald is tot 280 miljoen. Wat betekent dat de gemeente in 1980 een schuldenlast had die meer dan het dubbele bedroeg van het jaarinkomen, terwijl dit nu nog slechts 1 jaarinkomen bedraagt. De totale jaarlijkse last - aflossingen en intresten - is dan ook gedaald van 80 tot 57 miljoen. Onze bedrijven en onze bevolking maken het goed, aldus gemeenteontvanger Leonard Segers. Een be wijs hiervan is dat we in 1987 evenveel belastingen zullen innen als in 1985, ondanks een verhoging van de aanslagvoet met 25%. Het industrieterrein is totaal volzet, de oudste bedrijven hier gevestigd, betalen volledig belasting op drijfkracht en kadastraal inkomen, de andere genieten nog van de vijfjarige vrijstelling. Naast het industrieterreirt zijn andere bedrijven volop aan het uitbreiden. Het faillissement van de NV Moens was een zware tegenslag, maar gelukkig zal het bedrijf voor het grootste deel worden gered. De modernisering van het gemeentelijk apparaat is de laatste jaren versneld: nieuwe wagens, informati- ca-materiaal, machines voor wegenwerken, didak- tisch materiaal, zijn in dienst genomen. Dit alles werd betaald met eigen middelen, zonder nieuwe, dure leningen. We hopen, besluit Leonard Segers, dat het op deze weg verdr moge gaan, misschien kunnen we dan later nogmaals een belastingsverla ging meemaken. Pierre Van Rossem Maurits De Vilder is een graag geziene man. Niet alleen by de gepensioneerden die hij in Sint-Gillis-Dendermonde al vijftien jaar lang met bekwame hand doorheen de moeilijke tijden leidt, maar ook in vele andere verenigingen. «Het verenigingsleven ligt mij nauw aan het hart», zegt Maurits kort voordat hjj in het lokaal Welkom aan de Sint-Gillislaan door zyn vrienden uitgebreid werd gehuldigd. Maurits is er de eenvoud zelf bij gebleven, steekt niet weg dat hij het alleen ook niet allemaal kan, maar weet evenzeer dat er iemand is die de richting moet aangeven, de weg moet banen. En dat is iets dat je doet zonder op- of omkijken, rechtdoor, rechtaan. van vele vrienden in verteld dat de Liberale Bond van Gepensioneerden een drukke kalender heeft. ke maandagnamiddag is er bijvoorbeeld in café De Welkom een kaart- en kim- namiddag met koffie en versnaperingen voor de ve le deelnemers. Vijf keer in het jaar heeft, er een grote vergadering plaats. Dat is Zestien jaar geleden werd bewegingen present waren, nestation in Appels waar Sint-Gillis-Dendermon- Die overstelpten de geluk- hij zovele jaren geleden be de een Liberale Bond van kige Maurits De Vilder met gon. Hij eindigde zijn loop- Gepensioneerden opge- heel veel geschenken en baan als personeelsdirek- richt. Stichter en eerste voorzitter was Jef Stassyns en de stichtingsdatum staat bij vele leden nog vers in het geheugen geschreven: 13 juni 1971. Niet zo ver wonderlijk dat men deze dag uit het hoofd kent, want elk jaar wordt op de zaterdag het dichtst bij die g 13 juni het jaarfeest gehouden. Een eenvoudig maar probaat middel om zoiets te onthouden. Lang heeft Jef Stassyns deze bond niet geleid, want al in februari van de maand daarop nam Maurits, toen nog ver van de pensioen leeftijd verwijderd, de voorzittersverantwoorde- lijkheid op zich. Hij moet dat met veel verve hebben Dendermonde. Maurits De Vilder werd door de bestuursleden van de verschillende PW gedaan, want tot op heden afdeling gevierd (vh) is er nog niemand geweest die graag zijn plaats zou vooral gelukwensen. Sena- teur bij Chevron. Zijn suk- innemen en het ziet er ook tor Octaaf Van den Broeck niet naar uit dat daar in de vertolkte in naam van alle nabije toekomst enige dis- aanwezigen de grote waar- kussie zou over bestaan, dering die men voor Mau- Integendeel, men gunt rits De Vilder heeft. Twin- Maurits het voorzitterschap tig jaar geleden werd ge- omdat men weet hoeveel sproken over een bond van tijd hij daaraan besteed en gepensioneerden en wan- welke inspanningen het neer men in die tijd een vergt om steeds opnieuw voorzitter zou gevierd heb- ter beschikking te staan van ben die vijftien jaar lang de toch 125 leden die de ononderbroken aan het be- bond nu telt. Ooit zijn er wind stond, moest men dat 140 geweest. Maar dat licht spreken over een «oud 1 een tijdje geleden. fossiel» aldus de Lebbeekse Maurits aan het vertellen senator die eraan toevoeg- krijgen over «zijn» bond de dat de tijden zijn veran- van Liberale Gepensio- derd. Van gepensioneer- neerden is geen probleem, den schakelde men over hem iets over zichzelf laten naar de ouden van dagen, zeggen is een ander paar later werd gesproken over mouwen. «Dat moet alle- de derde leeftijd en over al maal niet», zegt hij al te die termen kan men zijn modest en we zijn ervan terechte bedenkingen heb- overtuigd dat hij wanneer ben. Nu heeft men het men het gevraagd zou heb- meer en meer over een club ben om hem te vieren, dat van senioren, wat veel aan- radikaal zou geweigerd genamer in de oren klinkt, hebben. Maar zijn be- Zo wordt een voorzitter die ses is ook voor een deel het sukses van zijn vrouw en volgens spreker ligt het eni ge sukses vervat in de zins nede «doen in het leven wat je zelf wilt». Die leef tijd heeft Maurits De Vil der nu bereikt. Hij heeft echter niet voor de eenvou digste weg gekozen, maar integendeel geopteerd voor hulpvaardigheid, dienstbe toon, inzet voor een vereni ging en dat allemaal totaal belangeloos. Senator Van den Broecke overhandigde aan de voorzitter een tin nen schaal. Waarop Mau rits de Vilder dankte voor zovele blijken van sympa tic. Hij was blij om de aanwezigheid van zovele vrienden en dankte hen voor die opkomst, zoals hij ook de lokaalhouders dankte omdat ze steeds be reid zijn de gepensioneer den in optimale omstandig heden te ontvangen. «We stuursleden waren hem dit er vijftien jaar heeft opzit- zijn altijd welkom in de keer te vlug af. Zelfs me- ten een super-senior en niet vrouw De Vilder, die de langer een «oude fossiel», funkties van sekretaris en vervolgde spreker die Welkom» zo zei hij en dan riep hij zijn vrouw bij zich en in een teder moment schatbewaarder kombi- herinnering bracht dat van echte liefde tussen man neert, ondervoorzitter me- Maurits De Vilder nogal vrouw Joos en de vrouwe- wat steun heeft kunnen vin- lijke bestuursleden Van den bij zijn vrouw. «De Malder en D'Hoogh even- weg van het sukses ligt vol als de heer Eggermont, nog vrouwen die de man voort- een bestuurslid, hebben duwen», zo parodieerde se- kunnen zwijgen als een graf nator Van den Broeck een tot op het laatste ogenblik, ander en meer gebruikelijk gezegde. Maurits De Vil- Een viering dus jer is zowel op zakelijk als Er kwam dus een viering, op familiaal vlak een ge- waarop vertegenwoordi- slaagd man. Hij is bekend gers van de vier liberale als de gerant in het benzi en vrouw overhandigde hij haar een pracht van een bloemstuk voor de vele ja ren van trouw en steun die hij van haar mocht onder vinden. Een moment van tederheid dat bij velen vreugdetranen deed op wellen. Drukke kalender Voordien had Maurits De Vilder tussen het begroeten de traditionele nieuwjaars receptie, een paasfeest waaraan de algemene ver gadering is gekoppeld, het jaarfeest dat zaterdag werd gevierd (de zaterdag het dichtst bij 13 juni), een ge zellig samenzijn in septem ber en een Sint-Maarten feest. Traditionele bijeenkom sten die afgewisseld wor den met een vijf tot zes uitstappen. Vroeger ge beurde het wel eens dat men voor meerdere dagen op reis ging naar het bui tenland, maar dat zit er nu niet meer in. Opvallend op deze bijeenkomsten is de goede sfeer die er heerst. Daar wordt overigens hard aan gewerkt en niet in het minst door Maurits De Vil der zelf. Zoals gezegd is het verenigingsleven zijn grote hobby. Hij is onder meer ook schatbewaarder van de Koninklijke Blauwe Fanfa re, waarvan hij ook voor zitter is geweest. Sedert 1947 maakt hij deel uit van de PW en was hij lid van talrijke verenigingen die bij deze politieke beweging zijn aangesloten of er bin dingen mee hebben. Mau rits maakt deel uit van het PW bestuur en is pas ge rust wanneer hij zich op een of andere manier ver dienstelijk kan maken in deze verenigingen. Hij is ook nog plaatselijk afge vaardigde van Felim of de Federatie van Liberale Mu ziekmaatschappijen Een stukje Derde Wereld dichter bij ons gebracht alli Wilfried Van Damme, Baasrodenaar van herkomst, is nu al een paar jaar werkzaam als ontwikkelingshelper op de Filippijnen. In het land van Cory Aquino waarover we de laatste maanden zoveel hebben vernomen vla radio, televisie en geschreven pers. Sedert Marcos de plaats heeft moeten ruimen voor de energieke Aquino is er veel veranderd. Wilfried Van Damme heeft beide regimes meegemaakt en kan dus spreken over deze «volutie in het land dat zover van ons weg ligt. Maar meer nog kan hij vertellen over het projekt dat door 11.11.11. Dendermonde werd medeondersteund. «Ruraal ontwikke- Ungsprogramma voor Bismartz» heet het voluit, een projekt dat twee jaar in beslag noemt en dat gunstig werd onthaald in Dendermonde. Zondag kreeg Wilfried de het projekt en over het be- Luisterde een aandachtig kans om te vertellen over lang van een 11.11.11.-ak- publiek eerst naar een eva zijn tweede vaderland, tie zoals die nu wordt luatie over de voorbije yOver het leven daar, over gevoerd. ll.ll.ll.-aktie, dan was igtj Dendermonde. Veel belangstelling voor de Filippijnse namiddag (vh) het leeuwenaandeel van deze namiddag voorbehou den aan Wilfried Van Damme zelf. Er is sedert Cory Aquino al heel veel veranderd in gunstige zin. Er is meer openheid en rust dan vroeger, aldus Wilfried die zegt dat de ontwape ning van de paramilitaire burgerwacht daar veel heeft toe bijgedragen. Maar op ekonomisch vlak is het land er niet op voor uit gegaan. Het leven is er nog steeds duur en de prij zen die de boeren voor hun produkten krijgen zijn nog steeds aan de lage, te lage kant. Men wacht nog steeds op een landbouw hervorming en op een pak ket aan begeleidende maat regelen. Wat het projekt konkreet betreft, ook daar is er voor uitgang. De bedoeling van het projekt is in de eerste plaats door organische landbouw de afhankelijk heid van de boeren van de lokale handelaars te door breken. De boeren moeten nu nog steeds opnieuw kunstmeststoffen kopen op krediet en betalen natuur lijk een hoge intrest. Ze zijn verplicht de opbrengst van hun gewassen aan de zelfde handelaar te verko pen, maar dan aan een lage prijs. Dat om hun schuld af te lossen. Zo blijven de boeren in de greep van de ze handelaars en krijgt men een vicieuze cirkel. Bis martz is een bergachtig ge bied en de erosie van de grond is er groot. Vele vruchtbare grond en kunst mest worden weggespoeld door de felle regenval in het regenseizoen. De grond verzuurt ook omdat men steeds kunstmeststof moet gebruiken. De kleine boer die de zure grond met kalk wil bewerken, betaalt voor die kalk een hoge prijs die hem verplichten tot zware zeg maar ondraagbare in vesteringen. Om die erosie tegen te gaan heeft het projekt voorzien in het aanplanten van een vlinderbloemige boom in de hagen. Na ver loop van jaren bekomt men zo terrassen. Door het snoeien van de hagen wor den de bladeren gebruikt als meststof en na een paar jaar werken met deze me thode moet een eerste ef- Dendermonde. Tijdens de pauze van de Filippijnse namiddag konden de vele bezoekers de standen van wereldwinkel en andere organizaties gaan bekijken en allicht ook wat kopen (vh) fekt zichtbaar worden. De waar nu regelmatig vor mingssessies worden ge houden om de boeren er van te overtuigen dat de methode nuttig is. Nog een ander aktiepunt bestaat erin dat de boeren ertoe aangezet worden om kleinvee te gaan kweken. Men is zelfs zover dat men kan overgaan tot het kwe ken van verbeterde rassen van kleinvee. Nog een an dere aktie is erop gericht de bedoeling is duidelijk: het gebruik van kunstmeststof fen terugdringen en dus meer onafhankelijkheid van de handelaars bekomen. Op proef Men heeft deze metode eerst uitgeprobeerd op haar deugdelijkheid. Drie jaar geleden werd begon nen met een proefboerderij boeren de raad te geven om bloemen en fruitbomen aan te planten om zo het ontboffte gebied opnieuw te bebossen. Aan het hele project werken nu drie landbouwkundigen mee. Het ingezamelde geld voor dit projekt. en voor Den dermonde was dat toch 311.000 fr. is dus meer dan goed besteed.

De Voorpost | 1987 | | pagina 9