Z.E.H. Frans Verberckmoes: veertig jaar Lebbekenaar Provinciaal kampioenschap vlegeldorsj op 5 juli in Idegem TV-EKSPRES TV-EKSPRES De Voorpost Toeristische map van Denderstreek Koninklijke Imkersgilde Neerbrabant viert 75 jarig bestaan Ander bustrajekt in Zele Wandelen door polder en broek 16 - 26.6.1987 - De Voorpost Viering zondag a.s. De veertigers en dertigers onder de Lebbekenaars kennen hem ongetwijfeld als de centrale figuur van de ex-Davidsfondsbibliotheek, die in het gebouw waarin nu al geruime tijd 'Gasthof Bierboom' gevestigd is, via een obskuur loket in een houten wand de leeshonger van honderden Lebbekenaars stilde. Velen maakten ongetwijfeld met hem kennis toen hij haast achttien jaar lang onderpastoor was in de O.-L.-Vrouwparochie. Nog anderen appreciëren in hem de familiekundige die dankzij de publikatie van een aantal genealogische werken één ervan werd bekroond met de provinciale prijs menig (groot)Lebbekenaar inzicht verschafte in zijn afstamming. Bovendien is hij sinds 1965 pastoor van de toen nieuwbakken parochie Heizijde. Wie we bedoelen? Frans Verberckmoes is zijn naam, geboren Waaslander, die echter al veertig jaar Lebbekenaar is en dat verblijf nu zondag 28 juni a.s. met zijn parochianen viert. Waaslander Frans Verberckmoes werd op 7 augustus 1916 geboren te Elversele. Hij is dus een geboren Waaslander. Moe der was afkomstig van het nabije Temse, vader was van Elversele. Het gezin Verberckmoes zou vijf kin deren tellen, momenteel zijn er nog drie in leven: zijn zuster overleed in het kraambed in 1943 en zijn oudste broer overleed zo wat twee jaar geleden. Hij studeerde bij de Jezuïe ten te Aalst (St.-Jozefskol lege), achteraf in het H. Maagdkollege te Dender- monde. Na twee jaar semi narie in St.-Niklaas en vier in Gent werd hij op 20 april 1941 op Beloken Pasen, herinnert hij zich tot priester gewijd. Als jong onderpastoor kwam hij in Watervliet te recht. Voor iemand die ge wend was thuis en op het seminarie de voeten onbe zorgd onder de tafel te kun nen steken, vergde het heel wat aanpassing, tijdens die oorlogsjaren, zelfstandig te moeten gaan wonen. Frans Verberckmoes zou trouwens van dicht bij het oorlogsgebeuren worden betrokken: In 1944 zetten de Duitse bezetters, die vreesden dat de Geallieer den in het Nederlandse Breskens zouden ontsche pen. de polders onder wa ter. Dorpen en landerijen kwamen onder water te staan. En toen de vijande lijkheden begonnen ordon neerden de Duitsers een algemene evakuatie van de bevolking. Amper een uur de tijd kre gen we, vertelt E.H. Ver berckmoes, om ons uit de LEES deze week in alles over onze nationale drank bier, dat heerlijke gerstenat. meer over leukemie en over Wimbledon en Boris Becker. wat radio en televisie te bieden hebben deze week 72 blz. programma's. I. 50.000 Fr. cash één van negen g andere geldprijzen voeten te maken. Met een klein valiesje waarin het hoogstnoodzakelijke ge stopt werd en een weinig mondvoorraad belandden we in Waterland-Oude man. 28 dagen zou ik daar in een kelder overnachten, heb ik zieken en gewonden verzorgd en de gesneuvel den gehaald. Iemand moest door de ge vechtslinies naar de Geallieerden toe en E.H. Verberckmoes aanvaardde die taak, op voorwaarde echter dat hij niet opnieuw door de Duitse linies heen hoefde terug te keren. Terug in Watervliet be merkte hij dat zijn woning totaal uitgebrand was. De beschieting van het dorp had immers 33 dagen van 14 september tot 17 oktober 1944 geduurd. Na elf dagen was de toren van de kerk weggeschoten, van de 500 huizen die er oorspronkelijk stonden wa ren er 300 beschadigd, 50 ervan waren volledig tot puin herleid. De eredien sten werden tot de kerk opnieuw bruikbaar was, achtereenvolgens verze kerd in een klooster en in een zaal. Lebbekenaar Op 12 juni 1947 werd Z.E.H. Verberckmoes aangesteld tot onderpas toor in de O.-L -Vrouwpa rochie te Lebbeke. Sommi gen, herinnert hij zich glim lachend, vertelden me toen: 'Ge zult daar niet lang blijven'. Maar kijk, meer dan veertig jaar later ben ik er nog altijd. Hij kreeg een wijk toege wezen van bij het Gast huis tot de Vier Emmers, de Opwijksestraat tot de spoorweg en was meteen ook aktief in de Davids- fondsbiblioteek. De biblioteek, verduide lijkt hij, was een gewone dorpsbiblioteek zoals er toen zovele waren. Uit de kontakten met de jonge mensen die o.a. middel baar onderwijs hepen, puurden we de noden wat hun lektuur betreft. Geen enkele leeftijdskategorie werd echter over het hoofd gezien. Zelfs voor de leer lingen van het eerste leer jaar werden boekjes aange kocht. Naast de vormende lektuur werd ook de nodige aandacht aan de ontspan ning besteed en gaandeweg genoot de biblioteek toen gevestigd waar zich nu 'Gasthof Bierboom' be vindt een ruimere be langstelling. Ook boeken in vreemde talen werden aan gekocht. Kortom: ik speel de zoveel mogelijk in op de noden van de lezers. Van een open-kastsysteem was in den beginne geen sprake. Dat is eigenlijk ge leidelijk aan gebeurd: fer vente lezers, die via het schuifloket steeds maar de bibliotekaris moesten ant woorden het boek reeds te hebben gelezen, werden uitgenodigd in de rekken zelf hun keuze te bepalen. Achttien jaar lang zou E.H. Verberckmoes de uit bouw en de bloei van de Davidsfondsbiblioteek de latere Centrumbiblio- teek ter harte nemen. Pastoor van Heizijde Aan het ontstaan van de parochie Heizijde, waar Frans Verberckmoes op 21 april 1965 aangesteld werd als eerste pastoor, zit ei genlijk een voorgeschiede nis verbonden. Reeds in november 1955, toen er in de feestzaal van de fabriek De Naeyer een missieweek opgezet werd, suggereer den de paters dat er ten behoeve van de mensen uit die buurt wat gedaan moest worden. Oorspronkelijk leefde dan ook de idee de kerk in te planten in de buurt van de 'Rakail' en 'De root', maar uiteindelijk werd op 5 mei 1956 langs de Heizijdestraat een hou ten noodkerk in gebruik genomen. Een milde schenkster had daartoe een perceel grond ter beschik king gesteld. De drie on derpastoors van de O.-L.- Vrouwparochie, onder wie dus E.H. Verberckmoes, kwamen om beurt elk een week de erediensten ver zorgen. Meteen ook werden plan nen gesmeed om een nieuw kerkgebouw op te richten, maar probleemloos verliep dat aanvankelijk niet, want in oktober kreeg men van het Ministerie bericht dat de bouwvergunning de aanvraag daartoe was ge formuleerd in de loop van 1960 geweigerd werd. Pastoor Van den Bergh had toen echter reeds besloten van Heizijde een zelfstan dige parochie te maken. E.H. Verberckmoes was tot pastoor aangesteld op 21 april 1964. Met de bouw van de nieu we kerk werd uiteindelijk begonnen op 27 augustus 1967. Op 29 mei 1968 werd de bevolking met verstom ming geslagen: de houten noodkerk brandde totaal af. Een tegenslag van je welste, aldus E.H. Verber ckmoes, vooral ook omdat o.a. het orgel (180.000 F), gewaden en nieuwe stoelen reeds aangekocht in het vooruitzicht van de inge bruikname van de nieuwe kerk in de vlammen op gingen. Twee jaar later zou eerder toevallig de dader van deze brandstichting bij de lurven gevat worde'n: een jongen van twaalf, die eigenlijk niet helemaal ver antwoordelijk voor zijn da den gesteld mocht worden. Kinderen spelen nu een maal graag met vuur. Noodgedwongen werden de erediensten toen gedu rende een zestal maanden verzorgd in de lokalen van de wijkschool, pal over de kerk. Op kerstavond 1968 werd de nieuwe kerk inge- bruik genomen. Mgr. De Kesel verzorgde er de eer ste eucharistieviering. Naar welke facetten van zijn pastoraal werk zijn speciale aandacht uitgaat? Naar de zieken vanzelf sprekend. Ik leg ook heel wat huisbezoeken af, pro beer met mijn parochianen mee te leven. Van enig katholiek geïnspi reerd verenigingsleven was tot voor enige tijd weinig sprake te Heizijde. Sinds een paar jaar is die toe stand echter gewijzigd: de katholieke bond voor ge pensioneerden en KAV hebben nu zelfstandige af delingen in de parochie. Ik heb de mensen daarin vol ledig vrijgelaten, verduide lijkt de pastoor. De vraag naar zelfstandigheid is van henzelf uitgekomen. Genealoog Z.E.H. Verberckmoes ge noot ook heel wat faam als genealoog. Zijn belangstel ling voor de familiekunde dateert reeds uit zijn jeugd en in 1946, hij was toen nog onderpastoor in Water vliet, schafte hij zich reeds in een antikwariaat, het ba siswerkje 'Hoe maak ik mijn stamboom op?' Begonnen met de samen stelling van de eigen, fami liale stamboom, groeide die interesse achteraf uit tot een door iedereen ge waardeerde hobby. En heeft hij midderwijl reeds heel wat mensen een flink eind op weg geholpen om kennis te maken met hun voorouders. Ik heb op dat vlak, bena drukt hij, te Lebbeke steeds 100% samenwerking mogen ervaren van de kant van het gemeentebestuur en van de beambten van de burgerlijke stand. Ik was er altijd welkom en ik heb er aanvankelijk van de be dienden heel wat kunnen opsteken. Later, legt Z.E.H. Verberckmoes uit, kwam me de idee op dat voor een gehele gemeente te doen. Zo ontstonden 'Alfabetisch repertorium van de families te Lebbeke tussen 1624 en 1850 (twee volumes) en in deel 3, een index op de huwelijks akten, met aanvullende ge gevens tot 1880. Hiermee sleepte hij op 28 oktober 1977 de Provinciale Prijs voor Familiekunde (bron- nenpublikatie) in de wacht. P. Huys, kultureel adviseur van de provincie Oost- Vlaanderen schreef in een voorwoord tot dit boek: «Zijn repertorium is voor elke familievorser een ge droomd apparaat om on middellijk toegang te krij gen tot een schat van ele mentaire gegevens, keurig geordend, waaruit al direkt zonder veel moeite voor honderden families een ge nealogisch stramien kan worden afgeleid... De au teur, wiens voortreffelijk werkstuk ruime lof en na volging verdient, weze er om gelukgewenst en be dankt». In 1984 verschenen, even eens van de hand van Z.E.H. Verberckmoes, het 'Alfabetisch Repertorium van de families te Wieze van 1597 tot 1930' en het 'Alfabetisch Repertorium van de families te Dender belle van 1597 tot 1930'. Ook van zijn geboortedorp Elversele maakte hij een analoog repertorium op. De Lebbeekse pastoor is trouwens nog niet aan het eind van zijn latijn op het vlak van de genealogische bronnenstudie. In septem ber a.s. wellicht verschijnt een alfabetisch repertorium van de gemeente Buggen- hout en van Opdorp hu welijken en geboorten tot 1850 en momenteel is hij reeds bezig aan de uitbrei ding van het Lebbeekse re pertorium tot 1930 (wat de huwelijken betreft) en tot 1850 (wat de geboorten be treft). Wat hem zo speciaal boeit in de genealogie? Z.E.H. Verberckmoes: De kijk op het verleden die je er door krijgt. Het komen en gaan van de mensen. De ene al wat vroeger dan de andere. Het sociale, familiale, pa rochiale verleden van onze voorouders ook. Dat alles is zo boeiend. Inderdaad, bevestigt de Heizijdse pastoor onze vraag of hij zich de voor bije veertig jaar in Lebbeke gelukkig gevoeld heeft. De Lebbekenaars hielden en houden van hun priesters! Met spijt zien ze de geeste lijken voor andere ambten geroepen worden, vertrek ken. Let wel, voegt hij eraan toe, dat zich gelukkig voelen houdt ook in dat je op sommige momenten angst, zorg en bekommer nis gevoeld hebt. Maar dat is nu eenmaal het leven. Van iedereen. Ook voor een priester. Viering De viering van Z.E.H. Frans Verberckmoes' veer tigjarige bediening te Leb beke, gaat door op zondag 28 juni. Te 15 u. wordt in de parochiale H.J.M. Vian- neykerk (Heizijde) een plechtige dankmis gecele breerd. De homilie wordt gehouden door Mgr. L. De Kesel, hulpbisschop van Gent. Achteraf volgt in het parochiaal centrum 'Heide- hof een receptie. Pierre Van Rossem WMI i Lebbeke. Pastoor Verberckmoes: de zieken krijgen tanjsat( zijn aandacht (foto G. Breckx) Üdemrai slaagde Onafhankelijk weekblad voor Dender-, Durme- en Scheldestreek Uitgeverij De Cuyper n.v. Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel. 052/21.40.60 Telex 25765 HRD 33.579 BTW 419.120.172 Dendermonde past openingsuren toerismekantooraan Om aan een grote vraag te voldoen en nu het gerenoveerd Toeristisch Onthaalkantoor operatio neel is, werd beslist de openingsuren van het infokantoor in 1987 als volgt aan te passen. Elke werkdag van 8u30 tot 12 u. cn van 13 u. tot 17 u. Tijdens de maanden juli en augustus zal het kantoor op de werkdagen permanent open zijn van 8u30 tot 19 u. Van mei tot en met september ook op zaterdagen, zon- en feestdagen van 10 tot 12 u. en van 14 tot 16u30. Dienst Cultuur en Toerisme, Stadhuis - Grote Markt, 9330 Dendermonde, tel. 05^-21.39.56 - 21.39.57. - ig natu nmigen weiger; deren d el te ne erd het i ook W£ zon De V.V.V. «De Denderstreek» die de W Aalst, Faluintjesstreek, Ninove en Geraardsl omvat plant een toeristische map met een lo^ groen als groene oase, blauw voor de Dender geel voor de landbouwkultuur. Een toeristische map met foto's van de Demi kl streek landschappelijk, van het kultureel patn: l0Kr- nium van de rekreatiemogelijkheden en van lol folklore. Ook een topografische kaart met a; ding in legende van de toeristische merkwaardjj den. Verder kan de map bevatten: - brochure «wandelen, fietsen en autorijden in Denderstreek: - driemaandelijkse toeristische recreatieve kil der «Nieuws uit de Denderstreek»; - brochure «Dagtrips voor groepen) - brochure «Op verkenning door Groot Ninovt - brochure Geraardsbergen «Oudenbergstad»: - brochure «Aalst plezante stad»; - folder «rondvaarten met traditionele bil schepen»; - folder verblijfshoeve «Schendelbeke», voor *n",a deren van 6-15 jaar; - brochure «De Gavers»; - folder jeugdherberg «'t Schipken»; - brochure streekgerechten en -specialiteiten; ingezi inetjt bemds leurenc zatei organi: Hing ndwec llhijs d forma eerste noemer nel mi de o: to fee p/ren erg - teksten (nog in samenstelling) «Toeristische i neme aankc Ste bieding in de Denderstreek te Aalst, Ninove Geraardsbergen; - teksten (nog in samenstelling) «De Faluinj streek». A. De Cuyper-RobberecM Drukkerijstraat 11 9140 Zele Hoofdradakteur: S. Dewachter Sportredaktie M. De Backer Redaktie Waasland: W. Vloebergh Abonnementendlenst tel. 052/21.40.60 jaarabonnement 1.800 F 6 maand 925 F 3 maand 475 F los nummer 38 F Bankrekening. 442-8601481-36 Lid van de Nationale Federatie der Informatie weekbladen vzw Aangesloten bij de Verantwoordelijke uitgever: D. De Cuyper Ter gelegenheid van de Kou- terkermis in Zele worden de Ces. Meeusstraat, Oudburg straat en Kouterstraat voor al le verkeer gesloten op: zaterdag 4 juli vanaf 18 u. tot einde feestelijkheden; - zondag 5 juli vanaf 14 u. tot einde feestelijkheden; - dinsdag 7 juli vanaf 7 u. tot einde feestelijkheden. Volgende omliggingen zijn voorzien voor de autobussen. - lijn 689: vanaf Zele Kerk via Dr. A. Rubbensstraat - Den- dermondsesteenweg - Omme gangstraat - Burg. Van Acker- wijk - Hesedreef - Nieuwe Kouterdreef - Oude Kouter- dreef - Gentsestcenweg en ver der normale reisweg. Idem in tegenovergestelde zin. - lijn 57a/l: komende van Dendermonde normale reis weg tot Zele kerk en dan terug via de Dr. Rubbensstraat - Dendermondsesteenweg Ommegangstraat - Burg. Van Ackerwijk - Hesedreef - Nieu we Kouterdreef - Oude Kou terdreef - Gentse steenweg en verder normale reisweg. Idem in tegenovergestelde zin, met aanvang Wezcpoelstraat. Afgeschafte halten: Elststraat - Lange Akker - Kouter en Lan ge Munt. In het Hof ter Hemelrijk in de Kloosterstraat te Op wijk heeft met als thema «de imkerij vroeger en nu» de viering plaats van het 75 jarig bestaan van de Ko ninklijke Imkersgilde Neerbrabant die in de streek nogal wat leden telt. Het wordt een echt imkers weekend en een bijenten toonstelling die het bezoe ken waard zal zijn. Meerdere milieuvriendelij ke verenigingen zullen aan wezig zijn met een informa tiestand. Op zaterdag 4 juli worden de genodigden ver wacht om 10.30 uur op de binnenkoer voor de recep tie en de officiële opening van de tentoonstelling. Voordien heeft er een eu charistieviering plaats met wijding van de gildevlag. afva de d Waa SinH der s[ asland aang r zijn dit nfieise lebbei Om 11 uur wordt de toonstelling dan opei steld voor het grote pt en vanaf 15 uur kan beroemde paarden] sie in Opwijk-centi kijken en bewonderei Zondag 5 juli is de tei stelling toegankelijk 9 uur. Er zijn doorlj dia- en filmvoorstel over het leven van de ter plaatse is er ook| genheid tot het aansd van imkermateriaal, aan- en verkopen van; dehands imkersgerit en, vergezeld van ei zondheidstest, mog( koop worden aangi op de binnenkoer, gang tot deze tent< ling is geheel gratis, ook een barbecue aani ge prijzen. Lebbeke. Pastoor Verberckmoes die al veertig jaar in Lebbeke woont ofschoon anderen het anders hadden voorspeld (foto G. Breckx) Nieuwe folder van Wielewaal 's Heerenbosch Zopas publiceerde de Wielewaalafdeling 's Heerenbosch een folder rond de Vlassenbroekse polder. Deze folder, die de titel 'Wandelen door polder en broek' meekreeg, beschrijft kort de historiek van Vlassenbroek en de Vlassen broekse polder, geeft enige uitleg over de plaatselijke founa en flora en bevat ook een kaartje met de verschillende wandelmogelijkheden. De 'Vlassenbroekse Polder' ook wel 'Baasrode Broek' genoemd, maakt deel uit van de stad Dendermonde, deelgemeente Baasrode. Met zijn oppervlakte van 287 ha vormt de 'Vlassenbroekse Polder' meer dan 1/3 van de totale oppervlakte van Baasrode. Op het gewestplan wordt dit gebied deels als natuurgebied, deels als natuurreservaat aangeduid. De folder is te bekomen in de plaatselijke herbergen (Vlassenbroek) en schildersateliers. Hij kost 5 fr. Wie meerdere eksemplaren wil kan terecht op het Wielewaal 's Heerenbosch-sekretariaat, Zittingsweg 2 te Buggenhout (052/ 33.44.56). Op zondag 28 juni a.s. organiseert Wielewaal overigens een begeleide wandeling in de polder, met vertrek aan de kerk van Vlassenbroek te 14 u. Deze wandeling, die openstaat voor iedereen, staat onder begeleiding van een natuurgids. Er wordt o.a. een bezoek gebracht aan het Scheldeschorrenreservaat. Aandacht zal bovendien besteed worden aan de beheerswerken van de voorbije winter. De Vlaamse Vlegeldorsersbe- weging v.z.w. is een vrij jonge beweging (opgericht in juni '85) die alle mogelijke initiatie ven neemt om het authentieke vlegeldorsen in Vlaanderen te stimuleren. Tot de belangrijk ste realisaties van de afgelopen jaren mogen gerekend worden (in willekeurige volgorde): - het verzorgen van demon straties en optredens tijdens diverse festiviteiten, als oogst en hoevefeesten, tentoonstel lingen, stoeten, opendeurda gen, enz.; - de uitgave van een brochure «vlegeldorsen», van de hand van prof. C. Boon (verkrijg baar mits storting van 150 op rek. nr. 739-0097097-75 van de Vlaamse Vlegeldorsersbe we ging V.Z.W.Minderbroe dersstraat 8, 3000 Leuven); - de organisatie van een natio naal cn diverse provinciale kampioenschappen Vooral wat dit laatste aspekt betreft heeft de vereniging reeds een jarenlange traditie en goede faam verworven (er worden reeds wedstrijden in gericht sedert 1978). Een steeds bredere cn betere basis van deelnemende groeperin gen kwam tot stand dankzij de inzet van instrukteurs, de re gionale organisaties en de Cen trale van de Landelijke Gil den. Het provinciaal kampioen schap vlegeldorsen in Oost- Vlaanderen wordt ingericht in samenwerking met de landelij ke gilden uit het gewest Ge raardsbergen en heeft plaats op zondag 5 juli in Idegem, om cn rond het Hof te Bullegem, Bullegem 1. Vanaf 13.30 uur gaan er wed strijden door in de disciplines 2-, 3- en 4-slag in een typisch rustig landelijk kader, dat men nog in een dorp als Idegem kan aantreffen. Het belooft een spannende wedstrijd te wor den met deelnemende groepen uit Stekene, Zele, Watervliet, enz. Deze lijst is niet volledig cn mag gerust aangevuld wor den met personen of groepen die ook hun vlegeldors-kun- sten willen meten of demon streren. Daartoe kan kontakt opgeno men worden met K. Colman op het tel. nr. 03/252.44; Het Hof te Bullegem hef 5 juli nog heel wat m« ^ler bieden dan alleen maat vlegeldorskampiocnschap. is de moeite van een gezk "ief stap overwaard, afgaan! Kan het volgend programma vori bod: om 10 uur cuch.n porat viering in open lucht, vani &dc uur barbecue en heel dt doorlopend fietszoektodi wandeltocht voor jong en Tussendoor zal aangef volksmuziek voor verpozin 'la d amusement zorgen. Wie b atr'< mende praktische infon 7 r wenst, kan best Eric Van! telefonisch kontakteren of tel. nr. 02/569.43.15. S6"- tbalb is sta txjve

De Voorpost | 1987 | | pagina 16