Lebbeeks kortnieuws Van bescheiden vergaderplaats naar echte wijnhoeve Mr. Herman Heyvaert, nieuwe voorzitter Rotary-Dendermonde Vijf jaar wijngilde 't Vaatje te Dendermonde De Voorpost - 26.6.1987 - 'Tijdens de jongste gemeenteraadszitting besloot de raad op de 'Grote Plaats' de blauwe zone in te voeren, systeem dat de automobilisten dus slechts een beperkte parkeertijd gunt. Van diverse kanten, aldus burgemeester Moeyer- soon, werd aangedrongen dit systeem dat reeds in voege was tijdens de uitvoering van de koliektoren- werken langs de Dendermondse- en Brusselsesteen weg, definitief in te voeren. Wat ons verwondert, zei Clement Vlassenroot daar omtrent, is dat de verkeerskommissie over de definitieve invoering ervan niet geraadpleegd werd. Bovendien, voegde de SP-woordvoerder eraan toe, zou het niet nuttig zijn eerst het eksperiment van vorig jaar te evalueren en bovendien het parkeer probleem in het centrum globaal aan te pakken? Het invoeren van een reglement heeft pas zin, beklemtoonde Johan De Mol, indien men minstens de naleving van het reglement nastreeft en wanneer de toepassing duidelijk is aangeduid. Tijdens de kollektorenwerken waren zowel het toezicht op de naleving als een duidelijke ondubbelzinnige aandui ding onmerkbaar. Voor ons heeft dit reglement pas zin wanneer men de bedoeling heeft het korrekt en éénduidig toe te passen. We betwijfelen sterk of dit zal gebeuren. Het is duidelijk dat de politie hier niet in de fout gaat, maar wel zij die het politieoptreden bekibbe- len en beïnvloeden. Zolang dit niet verdwijnt heeft een blauwe zone geen enkele zin. Het parkeerbe leid moet trouwens in zijn totaliteit benaderd worden. Het probleem, reageerde Arie Abbeloos, is al meerdere malen aan de orde geweest in de ver keerskommissie. Het CVP-raadslid verklaarde zich verder voorstander van het invoeren van één cen trale parkeermeter. Bij de stemming onthield Clement Vlassenroot zich. ""De Lebbeekse raad verleende ook zijn goedkeu ring aan de vaststelling van een organiek reglement bestemd voor de brandweer. Leo Callaert had wel enige bemerkingen omtrent het voorstel van het schepencollege. Wij kunnen ons akkoord verklaren met de opmerkingen van de gouverneur bij dit organiek reglement, aldus de VU-woordvoerder. Behalve wijzigingen door de provincie aangebracht, is er nog een verandering gebeurd en wij vragen ons af waarom. Iedereen weet dat er wat beroering is bij het korps rond de bevorderingen voor de drie vakante betrekkingen, nl. 1ste sergeant, sergeant en korporaal. Nochtans bestaat er een eenvoudige oplossing voor dit pro bleem. Wanneer wij rekening houden met de leeftijd van sommige onderofficieren, zijn er over weinige jaren een aantal bevorderingen te doen en komt iedereen aan zijn trekken. Wij stellen dan ook voor, reke ning houdend met de behaalde brevetten, de an ciënniteit en de leeftijd, om een sergeant te bevor deren tot 1ste sergeant. Zo komt er een plaats meer vrij van sergeant en kunnen twee korporaals wor den bevorderd tot sergeant. Deze regeling biedt het voordeel dat 6 mensen worden bevorderd i.p.v. 3 en dat over enkele jaren een reeks nieuwe bevorderin gen kan plaatsvinden. Wij denken, besloot Leo Callaert, dat in het belang van het korps, artikel 20 van het organiek reglement in deze zin moet worden uitgevoerd. Het verwondert me uitermate, reageerde burge meester Moeyersoon, dat de VU zich uitsluitend bekommert om bevorderingen. Wij daarentegen zijn begaan met het korps. Een brandweerkorps is overigens niet meer wat het vroeger was. Aan het personeel worden andere eisen gesteld. De kom- mandant van de brandweer houdt zich trouwens dag en nacht met het korps bezig. Hij heeft o.a. voorstellen geformuleerd die door de inspektie goedgekeurd werden. Artikel 20, kwam Clement Vlassenroot tussen, zou de oorzaak kunnen vormen van een zekere vorm van malaise in het korps. Het lijkt me nodig dat artikel eens klaar en duidelijk uiteen te zetten. Dat artikel, aldus burgemeester Moeyersoon, be paalt dat wie in het bezit is van een brevet A, uitgereikt door de Staat, zal worden vrijgesteld van alle vereisten kwa anciënniteit. Na nog enig over-en-weer-gepraat werd het college voorstel aanvaard. De VU onthield zich bij de stemming. "'Tijdens de jongste gemeenteraadszitting werd ook de rekening 1986 van het OCMW goedgekeurd. Het OCMW, verklaarde financieschepen De Gucht ter inleiding, heeft zich zeer strikt aan het gebruik van de gemeentelijke toelage gehouden. Zowel de rekeningen '84 als de rekening '85, zei Clement Vlassenroot, werden door de SP omschre ven als 'een spaarpot op de rug van de burger', een duidelijk overschatten van de uitgaven om een gemeentelijke toelage van 27 miljoen te kunnen verantwoorden. Deze toelage werd vorig jaar dan ook met tien miljoen verminderd. Opvallend in de rekening 1986, aldus verder de SP- woordvoerder, is het grote verschil tussen de begro te uitgaven en de werkelijke uitgaven, 15,6 miljoen minder nl. Eens te meer blijkt dat het overschatten van de gewone uitgaven van de begroting een konstante blijft in het financiële reilen en zeilen van het OCMW. De ontvangsten daarentegen worden realistischer geraamd. Nadat Vlassenroot het verschil in de uitgaven preciseerde, bekeek hij enkele hoofdstukken van dichterbij en stelde zich daarbij een aantal vragen. Zo vroeg hij zich rond het feit dat bij de dienst kinderopvang 1,3 miljoen wordt bijgepast, naar het aantal 'opgevangen' kinderen. En wilde hij ook graag weten tot welke sociale groep en inkomens klasse de ouders behoren. Is het winstgevend aspekt van de poetsdienst te verantwoorden? vroeg hij zich verder af. En hij besloot: De rekening '86 vertoont een boni van 11,8 miljoen, grotendeels afkomstig van vorige dienstja ren. We hopen dat men opnieuw geen spaarpot aan het aanlegen is, terwijl bepaalde diensten kwa werking zeker een nieuwe impuls nodig hebben (klusjesdienst, aanstellen verpleegster enz.). De buitengewone dienst daarentegen vertoont een mali van 29 miljoen, omdat zowel de lening aangegaan door de gemeente als het staatsaandeel nog niet ontvangen is. Leo Callaert van zijn kant had het ook over de grote verschillen tussen rekening en begroting en was verder van mening dat het stilaan nodig blijkt om de staat op de vingers te tikken inzake de achterstallen. Bedragen die steeds maar groter worden en nu nog zullen aangroeien door de opname van en de investering in de politieke vluchtelingen. De staat moet hier zijn verplichtingen ook nakomen. Het OCMW, verduidelijkte het VU-raadslid, heeft nog 1,5 miljoen tegoed als tussenkomst van het B.M. Van het bijzonder fonds hebben we nog 1,4 miljoen tegoed. Wat de tussenkomst voor vluchte lingen betreft nog zowat 600.000 fr. Wat maakt dat de staat ons voor 1986 nog ongeveer 3,5 miljoen moet uitbetalen. Dit terwijl we nu al half 1987 zijn. De posten op de begroting 1986 waren inderdaad overschat, gaf financieschepen De Gucht toe. Wat betreft de begroting 1987 is de schatting veel realistischer gebeurd. "*De Korte Minnestraat zal binnen afzienbare tijd ingrijpend hersteld worden. Deze werken, aldus schepen Tirez, worden geraamd óp 13,5 miljoen F. De gemeente zou hiervan 6,3 miljoen voor haar rekening nemen, het Vlaams Gewest 7,2 miljoen. Wij stellen voor de werken te gunnen via een beperkte aanbesteding. Dit dossier, trok Johan De Mol tegen het kollege- voorstel van leer, is een schrijnend voorbeeld van gebrek aan politieke moed. Men stelt immers ingrijpende verbeteringswerken voor zonder dat een rooilijn voorhanden is. Wat het profiel van de rijweg betreft, aldus verder Johan De Mol, worden geen voetpaden voorzien. Wel worden stationeerplaatsen voorzien, waarvan de voetganger, waar mogelijk, gebruik van kaft maken. Bij belemmering door geparkeerde auto's wordt hij de weg opgestuurd. Bovendien heeft men evenmin aan fietspaden gedacht. Het dossier dat nu ter stemming voorligt, ant woordde schepen Tirez, is reeds het derde in rij. Midderwijl heeft zich een tendens tot meer kleinschaligheid in het ontwerpen van wegen gema nifesteerd. Dat is gewoon larie, reageerde Johan De Mol opnieuw. Jullie leggen gewoon een gebrek aan politieke moed aan de dag. Wat ons bekommert, kwam burgemeester Moeyer soon tussen, is zo vlug mogelijk de bewoners van de Korte Minnestraat uit de modder te halen. Nadat de VU zich wel akkoord verklaarde met de herstellingswerken, onthielden de raadsleden van deze partij zich als enigen overigens bij de stemming. Pierre Van Rossem De Dendermondse wijngilde 't Vaatje is een van die verenigingen die bewezen heeft dat men met veel entoe- siasme en een echte vriendschappelijke geest, biezonder veel kan bereiken. Amper vijf jaar geleden opgericht is deze kring van amateurwijnmakers erin geslaagd niet alleen een enorm aantal leden te groeperen, maar boven dien heeft men zich een lokaal weten uit te bouwen dat in de streek zyn gelijke niet kent. We herinneren ons nog vaag de allereerste bijeen komst van een groepje amateurwijnmakers in het zaaltje van Herleving aan de Potiaulaan te Sint-Gillis. Dat moet in 1982 zijn ge weest, vermits men nu het vijfjarig bestaan viert. De eerste voorzitter was Dirk Leybaert en het was eigen lijk ook op zijn kennis van het wijnmaken dat men in die beginperiode teerde. Een van de pioniers was ook Paul Brouillard die uit die eerste bestaansdagen en -maanden nog tal van verhalen kan opdissen. Paul was indertijd penning meester en had binnen de hele struktuur van 't Vaatje ook de opdracht om de do- kumentatie bij te houden. Wat hij bijzonder nauwge zet heeft gedaan, bewijs daarvan de tentoonstelling die in de wijnhoeve was opgebouwd. Aan de hand van de vele foto's en kran tenknipsels konden de be langstellenden de groei en bloei van 't Vaatje meema ken. Netjes geordend jaar per jaar, haast stap voor stap. Het eerste bestuur telde ook nog Erna Saeys als ondervoorzitter, Wim Van Ranst (haast onver mijdelijk) als sekretaris en Julien De Wolf als public- relations, Alfred Van Den Abbeele als materiaal- meester, Guido D'Hooghe als technieker, Frans De Bock en Leo Vermeiren als sekretarissen in zijn ran gen. Ook Gustaaf Beeck- man was bij de stichters en heeft ook nu nog bij 't Vaatje zijn inbreng. Hij nam echter in die beginpe riode geen bestuursfunctie op zich. Een eigen vergaderplaats Het werd al vlug duidelijk dat vergadering in zaal Herleving een probleem zou worden. Immers, het ledenaantal nam biezonder vlug toe en dat bracht met zich dat men ook het arse naal aan benodigdheden moest uitbreiden. En die nemen nogal wat plaats in. Een regelmatig over en weer sjouwen van al dat materiaal, telkens wanneer er een vergadering was, werd een beetje van het goede teveel. Bijgevolg werd uitgekeken naar een geschikte plaats waar 't Vaatje zich rustig kon in stalleren en waar alles net jes op zijn plaats kon blij ven. Als bij toeval ontdek te men een verlaten en bouwvallige hoeve in de Lange Dijkstraat. Men kwam al vlug tot de vast stelling dat daar wel eens de ideale ontmoetings plaats zou gevonden zijn. Een woonhuis met meerde re plaatsen, zelfs een vou tekamer, een aantal berg plaatsen en stallingen, een ruime binnenkoer en een tuin. Een nadeel: alles ver keerde in een eerder bouw vallige toestand. Maar dat laatste was precies de uit daging. De mannen en vrouwen van 't Vaatje be sloten van die verlaten hoe ve een paleis te maken, met eigen middelen, met eigen werkkrachten. Beetje bij beetje werd het gebouw opgekalefaterd. Eerst het woonhuis, waar men links een gezellig café heeft ge maakt waar niet alleen wij nen worden geschonken die zelf werden gemaakt, maar ook een aantal pikan te streekbieren verkrijg baar zijn, op de kelder- en voutekamer is er de wijn bar, rechts vooraan is er het magazijn. Met dubbel slot zo verzekerde ons ma- teriaalmeester Edgard De Boeck die ons toonde wat allemaal in het magazijn te vinden is. Kurken van al lerlei dikten, poeders, me ters, kruiken, kortom alles wat men nodig heeft bij het maken van een fruitwijn. Voor de leden is dat maga zijn een waar paradijs, want men kan haast niets vragen of het is voorradig. De ruime binnenkoer werd netjes opgekuist en de ou de stallingen werden alle maal voor een deel omge bouwd tot een café. Nu is men druk bezig met het optrekken van een over dekte koer. Daar zullen in de toekomst de wijnfeesten hun beslag kunnen vinden. Beter dan in een tent, zo zegt huidig voorzitter Lüc Mannaert. Dat is niet de laatste droom die men wenst te realiseren. Men denkt bijvoorbeeld nog aan de uitbouw van een kleine keuken die aansluit op het café. En achteraan in de tuin is er nog een oude en vervallen graanmolen te vinden. Ook daarvoor zijn er plannen. Men wil dat gebouwtje gaan restaure- Dendermonde. De eerste wijnpers van 't Vaatje, voor de gelegenheid met allerlei fruit volgestouwd, kreeg een ereplaats op de tentoonstelling (x) ren en er een wijnkelder de aanwezige pioniers ge- van maken. Dat is voorlo- vierd, zondag kon het pu- pig nog toekomstmuziek, bliek terecht voor een maar wie de mannen van 't bezoek. Vaatje kent, weetdat het 't Vaatje heeft vanzelfspre- niet bij plannen zal blijven, kend tijdens dit jubileum- Trouwens, men zit er niet jaar heel wat te bieden. Er verlegen voor en grap, zo zijn niet alleen de wekelijk- vernamen we van Paul se gildeavonden, de kursus- Brouillard die verhalen uit sen die lang niet alleen han- de eerste bestaansmaanden delen over het maken van opdiste bij de vleet en gere- wijn, maar waarbij ook het geld werd bijgesprongen bereiden van kaas en bier door mevrouw Dewolf die aan bod komen, er zijn het groeiproces van 't Vaat- evenzeer de uitstappen je van dichtbij heeft mee- zoals een jaarlijks weerke- gemaakt. rend gastronomisch week- endje. Het programma en viering vQor bomende Weken zit Het huidige bestuur onder ejvoi; jn de i00p Van de leiding van voorzitter Luc maand juü js er een wande- Mannaert, besloot om het jjng voorzien in het schil eerste lustrum een apart derachtige Weert in Klein- tintje te geven. Men wilde Brabant, voor de wijnma- een hulde brengen aan pio- kers staan lessen over mis- niers van toen en tevens pelwijn, kriekenwijn en li- wenste men aan het grote ^eur Qp het programma, publiek kenbaar te maken ^jen brengt in de loop van wat 't Vaatje nu eigenlijk de maand oktober ccn doet, hoe het eraan toe tweedaags bezoek aan de gaat in deze club van vrien- Dujtse wijnstreken en er den. Van de pioniers zijn er zjjn natuurlijk begin augus- nog een aantal die in het tus de wijnhoevefeesten. bestuur zetelen: Gustaaf Noteer daar voor de data 1 Beeckman is nu bijvoor- en 2 augustus en op het beeld ondervoorzitter en pr0gramma staat onder de man die waakt over de meer het optreden van een kruidentuin, Wim Van tirolerformatie en van The Ranst, is sekretaris geble- L^y City Jazzband. Lief ven en Julien De Wolf en hebbers van lekker en ge- Alfred Van Den Abbeele zond eten vinden er een zijn nu kommissaris gewor- barbecue waarbij men den. Kristien Van Tulder uiteraard een lekker glaas- heeft nu de taak van public- :e wi:n moet nuttigen. relation op zich genomen, Edgard De Boeck is zoals Nog later op het jaar - 27 gezegd de nieuwe mate- september - is er opnieuw riaalmeester en Nelly Per- de biomarkt. Die krijgt dit neel werd keldermeester. In de loop der jaren heb- jaar ook een heel apart ca chet, want Velt, de organi- ben dus ook de vrouwen zator van de biomarkt, hun inbreng gekregen. viert zijn tienjarig bestaan. Dat bestuur heeft er zater- Er is dus de komende da- dagavond en zondagvoor- gen. weken en maanden middag een echt feest van heel wat te beleven bij 't gemaakt. Zaterdag werden Vaatje. Maandag had in Gasthof Rembrandt te Lebbeke de machtsoverdracht van Rotary Club Dendermonde plaats. De nieuw verkozen voorzitter, de heer Herman Heyvaert werd officieel aangesteld in aanwezigheid van eminente Rotary-personaliteiten, waaronder Past Gouverneur Adh. De Wulf, Ridder Emmanuel Schellekens, peter van de klub Dendermonde en van diverse vertegenwoordigers van de omliggende klubs. De nieuwe voorzitter, Her man Heyvaert, is advokaat en zoon van oud-voorzitter Georges Heyvaert. Hij is lid van Rotary sedert 1971. Door deze aanstelling volgt hij de heer De Ruysscher op die tijdens het voorbije Lebbeke. De heren Herman Heyvaert en Erie De Ruysscher wensen elkaar geluk na de machtsoverdracht (foto G. Breckx) jaar de dienst waarnam. Rotary is een service-club met als doel dienst te verle nen aan de gemeenschap. Daartoe komen elke week een veertigtal leden bijeen om niet alleen te bespreken wat er zoal kan gedaan worden voor de gemeen schap, maar ook om te luis teren naar dikwijls eminen te sprekers of naar de eigen leden die vertellen over hun beroep. Dat zij dit doen tijdens een sober maar gezellig eetmaal, kan alleen maar de vriend schapsbanden onder de le den versterken. De uittre dende voorzitter Eric De Ruysscher, gaf een over zicht van de aktiviteiten van het voorbije jaar en dankte zijn medebestuurs leden en alle medewerkers voor hun onbaatzuchtige inzet. Hem werd door alle leden een geschenk aange boden. Hij had er zelf op aangedrongen dat de waar de van dit geschenk maar twee tienden zou bedragen van wat oorspronkelijk de bedoeling was. De reste rende som zou besteed worden aan de community service. De heer Stany Verougstraete, de klub- meester van het voorbije jaar, belichtte op een fris humoristische wijze de bij zondere gebeurtenissen, waarna de nieuwe voorzit ter zijn eigen carrière schetste, zijn nieuw pro gramma bekend maakte en in het kort de Rotary-idea- len aan zijn vrienden-leden nog even in herinnering bracht. Herman Heyvaert legde vooral het aksent op de bijdrage van zijn klub tij dens het komende jaar in de internationale aktie «Polio-plus», die erin be staat over de hele wereld gratis alle kinderen te vac cineren tegen polio. Een aktie die fel gepromoot wordt door past-gouver- neur Adh. De Wulf. Het bestuur Het Rotarybestuur voor het jaar 87-88 bestaat uit voorzitter Herman Hey vaert, pastvoorzitter Eric De Ruysscher, eerste on dervoorzitter Ernest Dom- pas (die meteen volgend Lebbeke. De leden van Rotary volgen aandacht de machtswissel (foto G. Breckx) jaar de scepter zal overne men), tweede ondervoor zitter Jean De Saedeleer, sekretaris Hugo De Clerck, ajJjunkt-sekretaris Noël De Bie, penningmeester Hilai- re Flamand, klubmeester Manu De Landtsheer, ad- junkt-klubmeester Mare Verwilghen en de leden Herman De Smet, Mare Verwilghen en Stany Ver ougstraete. Werking Om een klub van 53 leden aktief te houden heeft men de eigenlijke aktie toever trouwd aan kommissies zoals klubzaken, beroeps- aktie, dienst aan de ge meenschap, jeugd, interna tionale aktie, uitbreiding, externe relaties. Rotary Foundation en New Hori zons. Volgend jaar viert Rotary het 25-jarig bestaan. Het was de heer Rudolf Randag die de eerste voorzitter werd. Hij kreeg ondertus sen al 23 opvolgers, nadat hijzelf twee jaar na mekaar de voorzitterszetel bezette. Nog steeds is hij een der meest trouwe leden van Rotary. De Dendermondse klub onderhoudt bijzonder goe de relaties met buitenland se kontaktklubs zoals Zie- rikzee, Bruay-en-Artois, Romford, Namen en Bed fordview in Zuid-Afrika. Rotary Dendermonde kan rekenen op een aanwezig heidsgraad van zo'n tachtig procent, wat voor wekelijk se bijeenkomsten vrij veel is. «Ik zou het dan ook niet kunnen missen, vertelde de heer Tony Roobroeck. Een maandag zonder Rotary kan ik me niet inbeelden». Tijdegs de maanden juli en augustus heeft in de Gallery Christ Delaet aan de Ernest Van Dijckkaai te Antwerpen een tentoonstelling plaats met werken van vooraanstaande kunstenaars. De expo wordt geopend op 3 juli en is toegan kelijk op donderdag en vrijdag van 11 tot 18 u., op woensdag, zaterdag en zondag van 14u30 tot 18 u. en op maandag van 18 tot 20 u.

De Voorpost | 1987 | | pagina 29