Lebbeekse gemeentelijke openbare bib verhuist Renovatieplannen voor Dorpskern van Wieze Massa volk voor modeshow van en door V.T.I. te Lebbeke Wie maakt deel uit van Lebbeekse kerkfabrieken 6 - 26.6.1987 - De Voorpost De gemeentelijke openbare biblioteek... Tijdens de jongste Lebbeekse raadszitting werd daaromtrent een aardig woordje gepraat. Aanleiding daartoe waren interpellaties van VU-raadslid Dirk De Cock omtrent de werking van het beheersorgaan van de gemeentelijke openbare bib en van SP-raadslid Clement Vlassenroot, die de schepen van kuituur Jozef Hiel op duidelijkheid vroeg rond de oprichting van het nieuwe biblioteekgebouw. Meest opvallend nieuwsfeit uit de antwoorden van de schepen was de aankondiging dat de openbare biblioteek, momenteel gehuisd langs de Stationsstraat nr. 26, binnen afzienbare tijd een onderkomen zal vinden verderop in de Stationsstraat: het ex- winkelpand 'De Kleine Winst'. orgaan bedraagt het aantal vergaderingen vier per jaar. Zelden zijn het er zo veel geweest. Daarom ver meldt men in het verslag van de gemeente slechts het cijfer twee. Na de laatste vergadering van vorig jaar, op 18 sep tember 1986, stuurde men de bouwplannen ter goed keuring naar de bevoegde kommissie van de Vlaamse deelregering. Toen wij bij de bespreking van de be groting vragen stelden over het verloop van het dossier, achtte schepen Hiel het niet nodig te zeggen dat de kommissie met enkele be zwaren -terzake zat, hoewel hij dat alles al van begin december wist. We verna men twee dagen na de ge meenteraad hoe de vork aan de steel zat en konden meteen vaststellen dat de schepen ons met een kluitje in het riet had gestuurd. Uit dit alles, besloot Dirk Dirk De Cock: gebrek aan belangstelling vanuit de meerderheid De gemeentelijke openba re bib, aldus Dirk De Cock, is reeds geruime tijd het zorgenkind van de ge meente. Niet omdat zij daartoe aanleiding geeft, maar wel omdat ze vanuit de bestuursmeerderheid onvoldoende aandacht krijgt. Ik durf terzake zelfs het woord desinteresse in de mond nemen. Iedereen die van verre of nabij te maken heeft met het be heersorgaan van de open bare bib, de zgn. biblio- teekkommissie, weet dat het aan vele kwalen ziek is. De VU-woord voerder zet te vervolgens een aantal re cente feiten op een rij: ver gaderingen waarop de aan wezigen onvoldoende in aantal zijn, de voorzitter (schepen Hiel) die bij een volgende vergadering ver stek liet gaan, een uitge schreven vergadering waar bij men echter voor een gesloten deur kwam te staan enz. Wat de inhoud van de ver gaderingen betreft, aldus verder Dirk De Cock, heb ben wij de indruk dat bijna alle leden het ernstig ne men met hun adviestaak, alleen wordt er door de voorzitter zo handig moge lijk gemanoeuvreerd om toch maar niet tot de kern van de zaak te komen. Moet men er zich dan over verwonderen dat enkele le den stilaan beginnen af te haken? Ik citeer een uit spraak van een lid van de liberale strekking, die de laatste vergadering als 'oe verloos gezwets' van de hand deed. Zijn kristende- mokratische kollega liet zich zelfs de term 'nooit gezien gemanoeuvreer' ontvallen. Volgens het huishoudelijk reglement van het beheers- Lebbeke. De medewerkers van de gemeenteschool zorgden voor de bereiding van frietjes en de barbecue (foto G. Breckx) De Cock, blijkt duidelijk dat de schepen het beheers orgaan duldt als een nood zakelijk kwaad, i.p.v. de ideeën van de kommissie leden te gebruiken om tot een konstruktieve samen werking te komen en de schepen het beheersorgaan niet voor vol aanziet en op die manier het demokra- tisch recht aan zijn laars lapt. Clement Vlassenroot: Dui delijkheid meer dan nood zakelijk Alvorens de kuituursche pen een aantal konkrete vragen toegestuurd kreeg, schetste Clement Vlassen root een korte historiek van de bouwplannen rond een nieuw biblioteekge bouw. Oorspronkelijk, aldus het SP-raadslid, was de ge meentelijke bib gepland in het nog op te richten Kultu- rele Centrum in de Sta tionsstraat (muziekschool). Voorlopig werd ze onder gebracht in de huidige ves tigingsplaats, Stationsstraat nr. 26. Om financiële rede nen werd van de bouw van een kultureel centrum ech ter afgezien. Ondertussen had men ook reeds met de idee gespeeld de bib onder te brengen in de gebouwen van de tech nische dienst, rechts in de muziekschool. Vooral om dat men daar over een ste vige konstruktie beschikte. Voor een blijvende erken ning van de bib diende men uit te zien naar uitbreiding. In de eerste plaats dacht men aan het oprichten van een paviljoen of een nieuw bouw achter de huidige vestigingsplaats. Tijdens de gemeenteraad van juli 1985 wordt echter de muziek school (na slopen van het linkergedeelte) als defini tieve inplantingsplaats be paald. In dezelfde gemeen teraadszitting worden zelfs de fazen van uitvoering voorgesteld. In november 1985 neemt de raad de principiële beslissing wat het bouwprogramma be treft en in september 1986 krijgt het voorontwerp de goedkeuring. Spijts deze beslissingen, vervolgde Clement Vlas senroot, werden er door de meerderheid enkele ideeën gelanceerd. O.a.: de ge bouwen van de muziek school worden gesloopt en in de plaats komt een win kelcentrum, met op de eer ste verdieping de biblio teek; of: enkel de bib krijgt een nieuwbouw en de mu ziekschool verhuist naar de gemeenteschool; of ook: de nieuwe gebouwen komen er niet, mocht de centrum bib vragen voor overname. Het gebouw van de cen trumbib kan dan dienst doen als gemeentelijke bi blioteek. Deze historiek, leidde de SP-woordvoerder af, getuigt van gebrek aan planning, aan visie, aan be leid van de meerderheid. Men slaagt er zelfs niet in een kosten-batenanalyse te maken van het nieuwe projekt. We vinden het bovendien politiek immoreel dat bij het nemen van beslissingen in de gemeenteraad, som mige mensen van de meer derheid reeds met andere ideeën in hun hoofd zitten. Jozef Hiel: Bib naar 'Kleine Winst' Tijdens zijn antwoorden op een aantal konkrete vragen gesteld door Clement Vlas senroot, verklaarde kui tuurschepen Hiel o.a. dat een onderzoek zal worden uitgevoerd naar de moge lijkheid of in een gemeente waar twee gemeentescho len voorhanden zijn, het instellen van een 'dubbele funktie' niet tot de moge lijkheden behoort. Dat on derzoek zal dus moeten uit wijzen of de huidige mu ziekschool verbouwd wordt, of verhuist. De huidige toestand in de gemeentelijke openbare bib, aldus verder schepen Hiel, is onhoudbaar. Er manifesteert zich duidelijk plaatsgebrek. Daarom heb ben we vier leegstaande winkelpanden op hun ge schiktheid onderzocht en hebben we besloten het ex- winkelpand 'De Kleine Winst' langs de Stations straat, te huren voor een periode van drie jaar. De huur is jaarlijks opzegbaar. In dit gebouw zal de open bare bib dus een tijdelijk onderkomen krijgen. Wat het voorontwerp van de nieuwbouw van de bib in de muziekschool betreft waarin o.a. voorzien was dat de woning vooraan on aangeroerd zou blijven werd tijdens vergaderingen met de bevoegde instanties aangehaald dat de toegang te smal zou zijn voor o.a. brandweerwagens. Het voorstel werd toen gefor muleerd de linkerzijde van de muziekschool totaal te slopen en een totaal nieuwe bibliotheek te bouwen. Pierre Van Rossem Lebbeke. De meisjes maakten er een geslaagde modeshow van 21 juni 1987, modeshow van en door het Vrij Technisch Instituut Heilige Maagd uit de Leo Duboisstraat te Lebbeke, of de suksesrijke apoteose van een heel schooljaar hard werken. Zaal Ons Huis bleek weer eens te klein om iedereen een komfortabel zitje aan te bieden. Wat betreft de publieke belangstelling, was deze modeshow om 15 u. reeds een denderend sukses. De afwezigen zouden groot ongelijk krijgen! Een kort welkomstwoord betekende de eigenlijke start van de modeshow. In zijn toespraak dankte de onderdirekteur de aanwezigen voor hun blijk van vertrou wen in de school en verwees hij tevens naar de enorme voorbereiding die de modeshow was voorafgegaan. De intense voorbereiding vergt erg veel van alle medewerkers, maar het telkens groter wordende sukses, blijft de beste aanspo ring om te blijven verder doen, om te trachten ieder jaar iets nieuws te brengen. Het prachtige dekor werd uitgedacht door de leerkrachten van de technische afdeling, die ook voor de technische uitrusting zorgden. Technici van de kunstgroep Incar zorgden voor een wervelend licht- en klankspel, maar de hoofdbrok lag toch in handen van de mannequins. Onder de deskundige leiding van de leraressen konfektie, werden alle kledings tukken door de leerlingen zelf gemaakt. Daarenboven presenteerde het jonge vookje nog bijna alles zelf. En of ze enthoesiast waren! Op het podium bleken alle nerveuze trekjes verdwenen. De eerstejaars dartelden in hun fleurige rokjes over het podium, terwijl het tweede jaar het publiek liet dromen van een hete zomer, gekleed als ze waren met fel gekleurde bloesjes en zomerse pantalons. Het derde jaar maakte niet T-shirts en strandshirts de hoop op beter weer nog wat levendiger, maar hun rokken en bloezen lieten duidelijk verstaan dat de warmere kledij nog niet hoeft opgeborgen te worden. Het vierde jaar oogstte erg veel waardering met de presentatie van shorten, polojurken, pantalons en bloezen. Het vijfde jaar bracht met sportkledij en swingende muziek veel leven in de zaal, terwijl de oudsten het vooral bij zeer stijlrijke kledij hielden. Hun vesten en mantels waren alleszins één van de hoogtepunten van deze modeshow. Veel applaus was er ook voor de kleuters, aangekleed door het vierde jaar, en de feestkledij, geshowd door familieleden van de leerlingen, en gemaakt door het zesde jaar. Opvallend waren ook de accessoires. Aangepast aan ieder kleding stuk, benadrukten zij het gratieuse, maar ook de speelsheid of de zomerse tendens van de getoonde kledij. Een lange, welgemeende ovatie was de spontane reactie van een dankbaar publiek, dat werkelijk had genoten van een modeshow die duidelijk «af»> was. Het overweldigend applaus voor de hoofdvertolkers, de leerlingen, gaf velen van deze jonge mensen een duidelijk antwoord op de vraag «Heb ik het goed gedaan?». Door deze modeshow werd eens te meer bewezen dat degelijk goed geschoold personeel. En om nog beter in deze behoeften te voorzien, kunnen leerlingen aan hogervernoemde school vanaf volgend schooljaar een zevende jaar, maatkonfek- tie en verkoop volgen. Een praktijkgerichte opleiding zal deze jonge mensen vertrouwd maken met de werkmetodes en toestellen in de nijverheid. De leerlingen zullen tevens zelfstandig en industrieel leren werken en denken. Dit zevende jaar wordt gehonoreerd met een gehomologeerd getuigschrift hoger secundair onderwijs. Het zal een unieke kans zijn voor doorzetters, die hun kansen op tewerkstelling willen verhogen. Lebbeke. De gemeenteschool ondervond heel wat hinder van de slechte weersomstandig heden (foto G. Breckx) Met het doel een zo breed mogelijke waaier van ideeën te verzamelen inzake een schermen, en de herberg heel wat anders kiiken eventuele verfraaiing van Wiezes oude dorpskern werd vorige vrijdag iir het Ontmoe- <<0ud Gemeentehuis» zou mS. J A iT»™ tingscentrum een informatievergadering gehouden. Initiatiefnemers waren het Groenko- mitée van Lebbeke, afdeling Wieze, en «Raldes» (Regionale Aktiegroep Leefmilieu Dender en Schelde). Alleszins een aktueel gebeuren, kaderend in het Europees Jaar van het Leefmilieu, en bedoeld als bijdrage in het B.T.K. projekt «Opwaardering van Natuur en Landschap in de gemeenten Buggenhout en Lebbeke». Tot deze info-avond waren alle verenigingen en geïnteresseerden van Wieze uitgenodigd. Tijdens de jongste Lebbeekse raadszitting kregen de raadsleden inzicht in de PV's rond de verkiezing en samenstelling van de Lebbeekse kerkfabrieken. Die samenstelling geeft volgend beeld: O.-L.-Vrouw: Jozef Keppens (voorzitter), Jozef Dauwe (schatbewaarder), Z.E.H. Egide Schollaert (sekretaris) en de leden Frans Moeyersoon, R. Aeyels, M. Coppens, Robert Hiel, R. Mannaert, G. Moens en A. Ringoot. J.M. Vianney: Jozef Aelbrecht (voorzitter), Paul De Naeyer (schatbewaarder), E.H. Frans Verberckmoes (sekretaris) en de leden P. De Kinder, M. Pieters, L. Verhaevert en Frans Moeyersoon. H. Kruis: Gustaaf De Kinder (voorzitter), Alfons Van Mulders (schatbewaar der), Paul Van Biesen (sekretaris) en de leden F. Van Weyenberg, J. Van Schoor, E.H. Walter De Beer en Frans Moeyersoon. Sint-Martinus: L. Bosteels (voorzitter), W. Huttener (schatbewaarder). P. Hofman (sekretaris) en de leden P. Mathys, K. Beeckman, E.H. Verhelst en Frans Moeyersoon. Sint-Salvator: Jozef Callebaut (voorzitter), Adolf Moens (schatbewaarder), E.H. Paelinck (sekretaris) en de leden F. Coppens, Oscar De Smedt, W. De Bièvre en Frans Moeyersoon. een zekere kleinschaligheid houden blijven. De «Dikke Eik» (geklasseerd) zou men door groen beter be- In vergadering De bijeenkomst, naar Wie- vatbaar. zes uur met een halfuurtje Na hem kwam de h. S. Van 8even' zouden verdwijnen vertraging gestart, kende Nuffel, planoloog en be- en °P.het terrein naast de geen voldoende belangstel- stuurslid van «Raldes» aan Past0"e aangebracht wor- ling. Amper vijf organisa- het woord. den' ,Daar zou ook ru,mte ties stuurden een afgevaar- Als uitgangspunt schetste ?ome" voor een re_ digde en slechts één bewo- deze de bestaande toestand "creahe-oord, een groenzo- ner uit de dorpskern was van Wiezes dorpscentrum ne en een tietsenstalling. aanwezig. Dus geen repre- inzake de gerangschikte ge- Op gebied van verkeer kan sentatieve opkomst. bouwen (Neerhof, Bierkei- het tweerichtingstrafiek in De h. Tas J., voorzitter van der...), enkele verkrotte de Sasbaan, de Nieuwstraat het Groenkomitée van woningen op het «Plathof», en de Schroverstraat be- Lebbeke belichtte de prio- verkeersproblematiek, be- riteit van genoemde reno- groening, rekreatie (gemis vatie in het raam van het aan). Bij de aanpak van de Opwaarderingsproject, en Vernieuwing van het woon- deelde in dat verband mede centrum wenste hij de leef- dat er al twee verschillende baarheid - in al zijn aspek- ontwerpen aan het Sche- ten - van de bewoners prio- pencollege van Lebbeke ritair te stellen, overhandigd werden. Vol- Aan de hand van twee uit- gens hem zijn deze beide gewerkte plannen gaf de h. plannen voor bespreking Goossens, landschapsarchi- en gebeurlijke wijzigingen tekt, een meer konkrete kijk in de bedoelingen van Groenkomitée en Raldes. Bij deze wordt een ver keersarm dorpsplein (met enkel plaatselijk verkeer) voorzien, dit zou kunnen belegd worden met mozaïe kstenen. Voor de Sasbaan kan men een dreef-effekt kreëren door langs weers zijden van de weg rijen knotwilgen te planten. Kerk en pastorie zouden voor meer aksentuering, een mooie begroening krij gen, en op bepaalde punten zouden enkele zilverlinden het hele dorpsuitzicht ver- «Oud Gemeentehuis» wellicht kunnen fungeren bekijken door een toeris- als een kuituurcentrum. tische bril en op stuk van Allemaal toekomstgerichte periodieke feestelijkheden ideeën, die uiteraard op zoal? Kitakermis, de St- stuk van kosten niet aan de Rocbus-ziftkaatsing, de lage kant kunnen zijn. Het "leu,wc bierfeesten, e.a m hele projekt zou minimum Zoals ten hoofde gezegd 20 miljoen vergen. Even- "as hel de bedoeling van tuele verwervingen van de e mensen die deze info op huizen aan het Plathof zou- touw zetten, om de inwo- den echter voor de helft nel;s va" dc dorpskern, en betoelaagd worden. Plan- anderc belangstellenden al ning, uitvoering en onder- dan nl?' georganiseerd, in houd van de andere verwe- 'onnatie en inspraak te ge- zenlijkingen kunnen tege- ven- De vertegettwoordi- moet gekomen worden gem van Raldes en van het door subsidies van 60%. pr°enkomitee zijn steeds Een tweede plan, nl. sane- bere,d om bmnen apenba ren van genoemde huizen, re tlJ ,°P verzoek van de zou goedkoper uitvallen... verenigingen een nieuwe Bij zo'n realisaties komt bijeenkomst te beleggen in- begrijpelijkerwijze nog zake de Renovatie van de dorpskern te Wieze. Berlare. De vijftigers van Overmere vierden samen feest (jj) fraaien. De bestaande par keerplaatsen (circa 35), die momenteel het dorpsplein Buggenhout. Op de Opstal hadden de orgelfeesten plaats De organisatoren die het allemaal tot in de puntjes lieten verlopen (foto G. Breckx)

De Voorpost | 1987 | | pagina 30