l et verenigingsleven NIET leegzuigen PACT, Tejater 80 en Teater Lanseloet gehuldigd Zigeuners in het Vredeshuis New-Flora te Aalst zelf rzKulturele verenigingen en het Kultureel Centrum H Tien jaargetrouwd en dan dat Sabamprijs van Frans Coolstoneeltornooi voor Aalsters Nieuw Leven De Voorpost - 26.6.1987 - 3 >n flink gestoffeerd programma werd verleden zondag voor- en namiddag afgewerkt in minder gekwalificeerde ger Schampheleer waren Werf». Kuituurschepen Chris Borms zou dit achteraf betitelen als de vooropening collega's in de werkloos- echter gesneden brood, het cultureel centrum Aalst. Een memorabele dag alleszins vermits het hier de heid allerhande lessen. Zo- Nog niet helemaal door- lereerste officiële vergadering in de nieuwe lokatie betrof. wat 780 personen worden bakken echter want het ip het programma onder het tema «De relatie tussen gemeentebestuur en kulturele momenteel dus effektief bleef nog bij voorstellen inigingen» met teoretische uitgangspunten, een ervaringsmodel, het gebruik van de bijgeschoold in leeggelo- waarvan gehoopt wordt dat Iturele infrastruktuur, de subsidiëring, samenwerkingsverbanden en uiteraard vele pen schoollokalen ver- ze door raad van bestuur, igen al dan niet met mogelijke antwoorden. spreid over het hele gebied, college en gemeenteraad vergadering die druk dat in Aalst het geval is affiehes worden meegeno- Volgens Eric Antonis moet zullen worden goedge- :rdbij|ewoond door vele laten we liever aan uw ei- men op een plaktoer Men ook he' verenigingsleven keurd. Ze werden mder- neemt zelfs affiches die dus voorkomt men over- plakking. Met 200 kulturele vereni gingen, 200 sportklubs en 50 jeugdverenigingen en Verenigingsleven niet isoleren Kultuurkonsulent Eric An tonis zegt dat een kultureel centrum allerminst de be stallen afgevaardigden gen oordeel over. in kulturele verenigingen, >or leden van de raad van Drempelvrees :stuur van het kultureel Belangrijk is dat een mas- itrum en door gemeen- todont als een kultureel raadsledenAl wie be- centrum meestal is, geen mg stelt in het kultureel drempelvrees opwekt. Niet eilen en zeilen in de stad ervaren wordt als een cen- M n ook in de deelgemeen- trum voor de happy few, en was present. Op de voor de élite waar enkel lassieke uitzonderingen aktiviteiten op superieur iteraard. niveau kunnen plaatsvin- den, al dan niet door radio van sympathie en erken- lOpen huis» en of jy gerelayeerd. Tweede tehuis» Kultuurkonsulent Eric An- )e inleiding van voorzitter tonis zal daarbij dan ook ran de Kultuurraad Gilbert stellen dat zulks in «De reej|Claus was anders niet zo Warande» allerminst het iptimistisch. «De admini- geval is. Bij de aanvang liet tratieve molen draait lang- men er zowat alles gebeu- aam», «er zit veel steen en ren waaraan men vroeger log meer geld in de grond» niet gedacht had. Er kwam ide kultuurraad draait zelfs een slangententoon- ierkantig». stelling aan te pas. En een Wetenschappelijk mede- zondagse markt. Via derge- rerker van het centrum lijke aktiviteiten wordt de volwassenenvorming drempelvrees inderdaad to- ansluitend bij de Lode- taal weggenomen. Momen rijk De Raedtstichting teel is het inderdaad zo dat luis Hinnekint belichtte zowat alle verenigingen die en aantal teoretische uit- een wandeling of andere angspunten waarna kul- verplaatsing doen hun ver- uurschepen Marcel Boone zamelplaats in de hal van iet had over de groei en de de Warande hebben. En 's 'gel iktiviteiten van het kultu- morgens komen studenten eel centrum Turnhout dat die te vroeg in Turnhout oge mstert naar de naam «De zijn vóór de lesuren in de llen Warande». zelfde hall terecht, er hun -stu Voor spreker moet een kul- lessen nog eens overlezen las tureel centrum niet alleen elkaar overhoren of mis- laa «n open huis zijn doch schien ook wel eens hun tevens een tweede tehuis. huistaak vervolledigen. iet| Efficiënte werking is alleen Een gonzende mierennest. tr'l taogelijk wanneer volgende In dergelijke omstandighe- voorwaarden optimaal ver- den kan men bezwaarlijk vuld zijn. nog spreken over een éli- Het beleid moet totaal ach- tair gedoe. .terde werking van het kul- ile|tmcel centrum staan. Zo- Subsidiëring inieilcan men het best ver- Vroeger was er in De Wa- een noodzaak voor degelij- rande heel wat gratis te ke koördinatie. - ÏWerzijds moet het beleid beleven. Wegens de beper- e si rh gerugsteund voelen kende maatregelen is «gra- ie\ oor de raad van bestuur tis» nu verleden tijd. Wel is 'an het kultureel centrum, de prijs steeds minimaal ge- Je peripetieën in de raad houden, vooral voor Tum- let de patsituatie en de houtenaren. lubbele stem om uit het De Warande bereikt zowat lop te geraken zijn voor heel de regio met een krant a deze tweede voorwaarde die op 140.000 exemplaren hl veinig hoopgevend. verschijnt waarin dan elke 1 in tenslotte zegt schepen maand nog een vouwblad ie: loone dat de kulturele komt. in aad blijk moet geven van Ook de media worden re lativiteit en aktiviteit. Of gelmatig ingeschakeld en zich meer toespitsen op ak- daad opgesteld door amb- tiviteiten overdag eerder tenaren die hun taak objek- ?De Warande.? mede Al? da? zich.te beP=rk<!n tot de 'ief vervulden en zowel de tijd na de arbeid want ar- belangen van de veremgin- beid is er voor velen helaas gen als die van. de stad op niet meer voorhanden. het oog hadden. Als voorbereiding van de Plenum opening van het kultureel De middagpauze werd ge- centrum «De Werf» wer- een gehalveerd bedrag kan ™Te„Tu„chtever- den drié we^oepén rneer dan'efm'evmhnï^ï? orberen in de tent van de gericht. Over personeelsza- meer dan een symbolische Aalsterse yiaaiengilde op ken buigt zich een werk- geste zijn. Eerder een blijk de Grote Markt waarna iei(jin„ van "ine- Toch gebeurt het alle- maal via een punten- v ®aren uiteraard systeem. Het sekretanaat - - stelt een verdeling voor die dan op 'advies van de kul tuurraad door het stadsbe stuur al dan niet wordt overgenomen. niet uit de lucht. Wat met de biblioteek in het kultureel centrum? Is «De Werf» al dan niet een Het echtpaar Crockaert wonend aan de Parklaan te Aalst schrok geen klein beetje. Toen meneer zich naar zijn dagtaak wilde begeven, stelde hij vast dat zijn auto netjes was ingepakt met toiletpapier. Liefst 60 meter had men ervoor nodig gehad. De aanleiding: vrienden waren er achter gekomen dat het paar tien jaar getrouwd was (a) de Grote Markt waarna sa- groep onder leiding van mengekomen werd in ple- kuituurschepen Chris Borms en over de financiën en onder voorzitterschap van schepen Ghisleen Willems. Over het gebruik van be staande infrastruktuur, van waarborg. Formulieren te stonden dan ook wijd échte vzw? Zal De Werf het kultureel centrum De verkrijgen in de diensten open. funktioneren buiten de po- Werf en van kultureel ma- en ook in elk diensteen- litiek om? Zal er willekeur terieel vergaderde een trum van de deelge- Basisbedrag heersen? Is de wedde van werkgroep reeds tien keer meenten. Voor elk in gebruik te ne- de funktionaris voldoende onder leiding van adjunkt En van elk in gebruik te men lokaal werd na bezoek om een valabele kuituur- stadssekretaris Roger nemen lokaal wordt een ge- een basisbedrag per dagge- animator aan te trekken? Schampheleer. Een werk- détailleerde inventaris op- deelte vastgelegd. Een dag doeling mag hebben alles MomePteel 3,16 kandi- groep bestaande uit ambte- gemaakt. Voor elk lokaal telt drie delen: voormiddag naar zich toe te trekken en ^aten 'n ^et zware examen naren van kuituur, feeste- wordt een verantwoorde- tot 12 u., 12 18 u. en 18 zo het verenigingsleven m's!u'ct- lijkheden, grondbeleid en lijk ambtenaar aangesteld 24 u. Alle drie gelijk- leegzuigen Groepen die 's we' reetls een tussen- sport en waarvan de dienst en gehoopt wordt op een waardig, over eigen akkomodatie °Plossing met een bureau- informatie-organisatie het vlottere reservatieproce- Dit basisbedrag wordt dan 6 sekretariaat waarneemt. dure. al dan niet vermenigvul digd met faktoren in ver- - Bestaande kulturele - Bestaand te gebruiken band met de aard van de infrastruktuur materieel organisator, de aard van de Het reglement dat deze Een inventaris wordt hier- aktiviteit zelf en het al dan materie regelt dateert van van gedétailleerd opgesteld niet nastreven van winstbe- chef. Eric Antonis is ook zo be gonnen, zegde hij. En ook hij werd slechts in laatste instantie aangesteld een paar maanden voor de ope- beschikken blijven voor ge wone aktiviteiten liefst in de eigen lokatie zodat ze hun eigen identiteit opti maal kunnen bewaren. En kel voor grotere aktivitei ten komen ze dan beter naar het kultureel centrum zelf. De Warande is elke dag open van 7 tot 01 u. Men hoeft zich dus nooit ofte Op de studiedag van verle- nimmer af te vragen of het d<Tn zondag wa»n er ptak. tische tips van Eric Antonis ning. Er is dus duidelijk 1983 en werd aangepast in en verhoopt wordt dat deze jag. Uiteraard komt ook weinig nieuw onder de zon. Hoe duur wordt gebruik van kulturele infrastruktuur? centrum wel open zou zijn Voor velen wordt het dan ook een tweede tehuis. On- toen de spektakelzaal in opdracht nog vóór de va- de Keizershallen operatio- kantie kan worden afge- neel werd. werkt en kan ingelast wor- Het bestaand reglement den in het eindrapport, werd reeds in tabel ge bracht en vormt een waar- Kultureel Centrum devol handig dokument. Er De Werf komt een eenvormig aan- Uiteraard was dit hoofd- het energieverbruik in aan merking. Wel is het zo dat het eindbedrag maximaal acht maal het basisbedrag mag worden. Bovendien is er medewer king van stadspersoneel: één medewerker voor een en legerde het plenum nog- vraagformulier om wat dan stuk het koninginnestukje gewone aktiviteit en twee derlinee tolerantie is wel al wat verhe'dering op. De ook te mogen gebruiken en in de uiteenzetting door de voor toneelopvoeringen. toelichtineen eebracht door ook een eenvormio formn- adi. stadssekretaris. De Er geldt een verminderd toelichtingen gebracht door adjunkt stadssekretaris Ro- ook een eenvormig formu lier voor teruggave van de oren van de aanwezigen tarief voor repetities en voor op- en afbouw. Roger Schapheleer bena drukt dat werd gezocht naar een tarifering die eko- nomisch verantwoord is, betaalbaar en daarenboven eenvoudig. V erworvenheden Er zal alleszins aan verwor venheden niet worden ge raakt. Toneelgroepen heb ben recht op 2 gratis op voeringen en muziekmaat schappijen op 2 maal ge bruik van de stadskiosk. En verenigingen aangesloten bij een erkende adviesraad genieten de helft vermin dering. Gratis De Werf zal begin maart 88 operationeel zijn. De ope ning is gepland op 15 maart en daarna wordt proefge draaid. Tot en met 15 juni 88 kunnen verenigingen die het wensen gratis van De Werf gebruik maken. Een positief punt alleszins qua drempelvrees. LH Ook overdag sinds de oprichting van De Buitenbeentjes aan de eer Warande is er heel wat ver anderd. Zowat één derde van de bevolking zit over- thuis met de vingers te draaien. Waar het vereni gingsleven vroeger, en ook nu nog te veel, geaxeerd is op avondgebeuren wil men ook de aktiviteiten overdag stimuleren. Werkloze hoog gekwalificeerden geven aan Tot groot genoegen van velen waren echte zigeuners te gast in het Vredeshuis te Aalst. Worden de zigeuners meestal in een slecht daglicht gesteld, in het Vredeshuis werd duidelijk dat ook zij doodgewone mensen zijn die vooral een biezonder gevoelen hebben voor schitterende haast melancholische muziek. Waarvan de bezoekers aan het Vredeshuis ook een mooi staaltje als bewijs kregen a Aalst telt een brede waaier toneelverenigingen die Van Steertegem. auteur, bovendien een die Anton Cogen opvolg- elk naar eigen visie en vermogen steeds trachten Tejater 80 schitterde op lid van «Nieuw Leven» den, voor de huldiging hun beste beentje voor te zetten. Eigenaardig ge- diverse fronten. In het zelf dat reeds gekonsa- die voor deze verenigin- noeg zijn het de minder raditionele, de eerder Nationaal Tweesprake kreerd werd in KVS gen een hart onder de experimentele (Wat met «Janus»?), de buitenbeen- tomooi won Tejater 80 Brussel. riem betekent om verder tjes die op nationaal en zelfs internationaal vlak met Dirk Klincke en Pat Namens de drie gehul- «goed toneel te blijven prijzen halen. Ongena de eerste prijs te digde toneelkringen brengen» Oostende die Tejater 80 dankte voorzitter van In de trouwzaal, aange- noemd, het aantal kultu- ook reeds in 1981 ver- PACT Roel Van de Plas, LH keken door een lange rij rele aktiviteiten dermate overde. En in het Tor- Aalsterse burgemee- stijgt dat het blijven vol- nooi der Lage Landen te sters, werden dan ook gen ervan niet meer Elslo (NL) haalde Tejater deze groepen die ereprij- haalbaar is. De toneelöp- 80 met Arthur Millers zen binnenhaalden door voeringen zijn daarvan «De Prijs» de derde stek schepenen Anny De een intrinsiek gedeelte op amper een half pro- Maght en Chris Borms samen met o.m. de vele cent van de laureaat, ontvangen: PACT wat tentoonstellingen. Ook staat voor Progressief op het vlak van «beur- Teater Lanseloet tenslot- Aalsters Collectief To- zen» blijkt Aalst een te won met «Narren- Wa„A. ,OA a. neel, Tejater 80 en Tea- koploper te zijn. kruid» in een regie van bendingen van 180 graden zijn ,n de evolutie van de ter Lanseloet. P J Willy Van Boxtael te b«opbouw van bloemenved.g Flora geen zeldzaamheid In haar openingstoe- Huldiging Roeselare een interna- Aanvankebjk werd gedacht, met hulp van de stad d.e zelfs spraak stelde kuituur- PACT won het eerste to- tionaal jongerenfestival. preserveerde ^terreinen. I'"™'" ^.Al- schepen Chris Borms neelfestival ..Achilles Blijft nog in de running bre'h"j™ "l '««**"«•8 zou stellen de bloemenveiling dat alhoewel de Ajuinen- Mussche» met ..The boys -Nieuw Leven» (H. Hart) op dczelfde P'aats herop te bouwen Groter en uiteraard stad wel eens een ..pro- in the band» van Mart voor de Frans Coolsprijs ""a modenier. Het gevonden onderkomen te Wctteren bij vinciedienst», zelfs een Crowley in regie van voor kreatie van een P™1"™ leldde «hler andere visies en veronderstel- Jean-Paul werk van een Vlaams ,n^en' «boeregat» wordt ge- stadsgenoot De Aalsterse Toneelvereniging «Nieuw Leven» die regelmatig aan bod komt in de H. Hartkring Dr. De Moorstraat, haalde met de opvoering van «Den Tore van Bazel» van Juul Lambrechts in een regie van Fons Vinck de Sabamprijs in het kader van de Frans Cools-Toneelprijs voor ama teurstoneel uitgeschreven. Daarmede eindigde «Nieuw Leven» tweede na «Nieuw Genker Toneel» dat met «Mag het op mijn manier» laureaat werd. «Nieuw Leven» eindigde in deze wedstrijd in 1986 reeds derde met de kreatie van «Fataal» van het eigen lid Paul Coppens. «Nieuw Leven» vervoegt hiermee de rij Aalsterse Toneelkringen die tijdens het voorbije seizoen schitterden, nl. «PACT», «Tejater 80» en «Teater Lanseloet». Frans Coolsprijs Via de instelling van deze toneelprijs die de naam draagt van de auteur van een 20-tal toneelwerken, wil een bijdrage worden geleverd tot het bevorderen van Vlaams amateurtoneel. Minimale kosten, optreden in eigen zaal geen inschrijvingsgeld en optimaal honoreren via o.m. Noordstar-Boerhave, Sabam en Almo. Voor «Nieuw Leven» dat dus tweede werd was 20.000 F weggelegd. De prijsuitreiking ging in een zeer ontspannen sfeer door tijdens een boottocht Aalst-Sint-Amands waar auteurs en akteurs eikaars bevindin gen ervaarden en verbroederd... en verzusterd werd. Voor «Nieuw Leven» alleszins een welgekome erkenning en een nieuwe start. LH De raad van bestuur onder- Momenteel kon ten stad- zocht zowat alle mogelijke huize worden vernomen alternatieven en uiteinde- dat, tot groot genoegen van lijk werd, mede door in- Aalst, Flora op het Aal spanningen van het depar- sters grondgebied blijft, tement van landbouw, Niet meer aan de Albrecht- geopteerd door een fusie laan waar de puinen zullen van Flora Aalst met Euro- worden opgeruimd en Flo- veiling Brussel onder de ra er over haar eigendom naam EUROFLORA. kan beschikken. Direktie en raad van be- Wel elders te Aalst - de stuur zouden samengesteld juiste lokalisatie konden de zijn uit leden van beide (nog) niet vernemen. Al- veilingen. Dergelijke fusie leszins is voorwaarde dat er zou Euroflora een groot ruime mogelijkheid is voor marktaandeel bezorgen aan- en afvoer en trafiek niet te versmaden als in met vrachtwagens. 1992 de Europese grenzen Binnen de zes maanden na wijd open worden gezet. de eerste steenlegging zal Toen deze optie echter te FLORA te Aalst terug Wetteren ter ore kwam, operationeel zijn. De raad vroegtijdig, kwam er hei- van bestuur heeft inder- bel. Gevoede intenties daad niet stil gezeten en schenen teniet te gaan en heeft ondertussen alle al- de koöperanten van Flora ternatieven hun gang laten werd gebruik van telefoon gaan zodat men reeds over en andere apparatuur ont- hdël wat offertes beschikt, zegd en quasi manu militari Te Aalst herrijst een nog aan de deur gezet. Dat kon meer eigentijdse Flora, naderhand nog worden ook Flora was reeds de meest gesleuteld doch de snee moderne maar de New-Flo- was er af. ra wordt hypermodern en Maar het projekt EURO- zal zich daardoor kunnen FLORA sneuvelde. Er was blijven waarmaken op de gebrek aan voldoende me- nationale en internationale dewerking en er ageerden markt, tegengestelde krachten. LH

De Voorpost | 1987 | | pagina 3