jlll Waterfeest-Donkmeer brengt grootse luchtshow [liiiliili Begrotingswijzigingen lokken verzet uit i Het Waterfeest programma Wordt Luchtkadet op het Waterfeest Mee met de ballon Feesteditie VVV at) De Voorpoet 17.7.1987 - 11 In de tentoonstellingstent aan het A. Nelenpad, is ook een stand voorbehouden voor de Luchtkadetten. Deze vereniging beoogt, met de steun van de Lucht macht, jonge mensen van 15 tot 21 jaar een vorming tot zweefpiloot te geven om zo de roep tot piloot aan te wakkeren en de luchtvaartsport in België vooruit te helpen. Om tot de omleiding toegelaten te worden moet men het laatste jaar lager middelbaar of A3 gedaan hebben en de studies in dagonderwijs verderzetten. Daarnaast moet men slagen in medische sportproeven. Op 1 juli van het jaar dat men aan deze proeven meedoet, mag men niet jonger zijn dan 15 en niet ouder dan 17. Inschrijvingen sluiten af op 1 september van het jaar dat de opleiding voorafgaat. Wie voor volgend jaar wil inschrijven, kan dit dus op de Waterfeesten nog doen. De vorming loopt over 3 jaar. In het eerste jaar worden tijdens het krokus- en paasverlof theoretische kursussen gegeven en praktische opleiding tijdens de zomervakantie te Weelde of te Oostmalle. Wie daarna slaagt in de examens, ontvangt in oktober de vleugels van zweefpiloot. Het tweede jaar is gericht op een verdere perfectionering in het zweefvliegen. Tijdens het derde, kunnen een aantal geslecteerde kadetten deelnemen aan een internationale uitwisseling, met bezoeken gedurende 2 weken van de US, Canada, Israël, Oostenrijk, GB, Zweden of Noorwegen. De kosten zijn beperkt tot een maandelijkse bijdragen thans 250 fr.de aankoop van de kledij en de verplaatsingskosten tussen de woon- en verblijfplaats. Meer inlichtingen in de tentoonstellingstent. «Sociaal en moreel kunnen we dat niet aanvaarden», zo vatte SP fraktieleider Norbert De Batselief z(jn kritiek samen wanneer op de jongste gemeenteraad te Dender- monde gesproken werd over een begrotingswijziging waarbij zo maar eventjes 800.000 fr werd toegevoegd aan de post recepties en ontvangsten. Ook de VU Het zich by monde van Herman Van den Abbeele in die zin uit. De Batselier noemde het eerst een goede zaak dat men op de gewone dienst een gevoelig overschot heeft. Die laat mogelijkhe den open zo zei hij, waarna hij erop wees dat het aan deel van de DDS bij de ontvangsten gestegen is met 3,2 miljoen en dat ook de dividenten gas en televi siedistributie hoger zijn dan werd ingeschat. Din gen die de SP had voor speld bij de bespreking van de begroting. Maar voor de SP is het onaanvaardbaar dat de receptiekosten wor den verhoogd van 550.000 fr naar liefst 2 miljoen. Een tekord dat nog nooit eerder h de stad Dendermonde werd opgetekend. Een on aanvaardbare transaktie voor de SP die zoiets mo reel en sociaal onaanvaard baar noemde. Vooral om dat men vanuit de SP bij de bespreking van de begro ting gevraagd had om een ruimere tussenkomst te voorzien voor 't Dak, ont wikkelingshulp, alfabetize- ring en geld voor het uit voeren van een gemeen teraadsbeslissing van enke le jaren gleden (het plaat sen van borden met de tekst Dendermonde kern- wapenvrije zone). Wat de verhoging betreft van de werkingstoelagen van de polder met 1,6 mil joen zet aan tot voorzich tigheid. «We moeten die procedure direkter en opti maler volgen», aldus spre ker die van de andere kant dan weer opgetogen was over het feit dat de toeris tische propaganda nu meer armslag krijgt. Het feit dat sport- en sport instellingen meer finan ciële aandacht krijgen, heeft volgens De Batselier alles vandoen met de dyna mische schepen van sport. Maar hij voegde eraan toe, dat men ook rekening moet houden met de dynamiek van de sportverenigingen. En dan zijn er de 14 mil joen die men als stad aan de interkommunale Olym- Ks moet toeschuiven, tar waar vroeger gezegd werd dat men deze steun nooit hoger zou laten oplo pen dan 9 miljoen. De Bat selier eiste hierover een grondig onderzoek. Prima is een extra financiële steun van 3 miljoen voor de welzijnstegemoetkomin- gen, al weet niemand van de oppositie welke projek- ten hiermee gesteund wor den. Op de buitengewone dienst stoorde de SP frak tieleider zich over de 8,5 miljoen voorzien voor openbare verlichting. Den dermonde wordt een licht stad en zal Parijs naar de kroon steken, zo filosofeer de hij waarop hij besloot: «wij zullen tegenstemmen, omdat we ook de begroting niet hebben goedgekeurd». Geen avonturen VU raadslid Herman Van den Abbeele maakte een vergelijking. Aan de bui tengewone dienst wordt ge woon 70% aan financiële middelen toegevoegd. Van een wijziging gesproken. Op de begroting staat im mers te lezen: 215 miljoen voor de buitengewone dienst, in de begrotingswij ziging worden daar 139 mil joen aan toe gevoegd. Voor Herman Van den Ab beele worden de voorzich tige financiële wegen die men op aanraden van de hogere overheid enkele ja ren heeft bewandeld, op nieuw verlaten. De inspan ningen die men de voorbije jaren aan de bevolking heeft gevraagd, worden nu op de helling gezet, aldus de VU zegsman die stelt dat de rekening '88 veel zal duidelijk maken. Overi gens zal 1988 een belangrij ke rol spelen, het jaar van de gemeenteraadsverkie zingen. Positief is naar zijn gevoelen dat er nu geld is gevonden voor het onder houd van de gebouwen. Daar heeft men een gevoe lige achterstand in te lopen. Hij pleitte voor een zo snel mogelijk aanpakken van de situatie Oudegemhoek- Schoonaarde-Opstal en loofde de financiële in breng voor de sport waarbij ook hij de inzet van de bevoegde schepen Van Damme loofde. De finan ciële inspuiting die men aan het Polderbestuur van Grembergen geeft, zal een pak verhaalbelasting uit sparen. Waarop hij stelde dat men de weg van de voorzichtigheid in geen ge val mag verlaten. Van den Abbeele waarschuwde voor overdreven investe ringen, voor een verhoging van de leningslast die de financiële toestand van de stad zouden kunnen ver zwakken. Geen financiële avonturen dus en op dat vlak wil men over twee jaar zien waar men staat. Er zijn ook negatieve din gen, aldus spreker. De fi nanciële situatie van Olympos die ongezond is. Maar daarbij moet gezegd worden dat tot op heden niemand een realistisch en gezond financieel alterna tief heeft naar voor kunnen brengen. Dan zijn er uiter aard de receptiekosten. Die zijn echt op hol gesla gen. Men zit nu 'al aan de twee miljoen. «Dat terwijl wij met onze ontwikke lingshulp op een doodma- gere 100.000 fr blijven ste ken», zo zegde Herman Van den Abbeele die eraan toevoegde dat een verla ging van 1% van de ge meentelijke belasting meer aangewezen was. Maar dat wordt nu moeilijker haal baar, tenzij er voor 1988 nog wat uit de bus komt. Maar dan zijn het gemeen teraadsverkiezingen. Een antwoord Schepen van financies Mar cel Borms had ondertussen een aftreksommetje ge maakt. Het is een aanzien lijk bedrag, hij is zich daar van bewust. Maar doe daar vanaf de kosten van de kol iektoren Appels en Den dermonde 45 miljoen, de kerkfabriek die met 3,5 miljoen gaat lopen, de aan delen voor het Polderbe stuur met 13,5 miljoen, nog een aantal andere dingen voor 5,5 miljoen en men komt al maar aan 68 mil joen meer. Dan zijn er nog bepaalde bijwerken in de Smidsestraat voor 16 mil joen en het aanleggen van voetpaden voor eenzelfde bedrag en men nadert de 32 miljoen of een verhoging van amper 18%. Het is maar hoe je het bekijkt, aldus de schepen die zegde Avontuur is de ontmoeting van droom en werke lijkheid. Wie ervan droomt in een mandje boven 't Soete Land van Waas te zweven, krijgt nu een unieke kans om deze droom waar te maken. Jules Verne achterna en op avontuur in een warmelucht- ballon! Elk jaar biedt het Stadsbestuur van Sint-Niklaas de mogelijkheid om zo'n luchtdoop te beleven. Ter gelegenheid van de Vredefeesten op zaterdag 5 en zondag 6 september stijgen immers talrijke warme- luchtballons op vanop de Grote Markt te Sint- Niklaas. Samen met een ballonpiloot verkennen de passagiers het luchtruim van het Waasland. Geïnteresseerden die woonachtig zijn in Groot Sint- Niklaas en 18 jaar of ouder zijn, kunnen hun naam en adres opgeven bij de Dienst Feestelijkheden, Stadhuis. Grote Markt 1. Dit tot en met 21 augustus a.s. De lottrekking ten stadhuize op maandag 24 augustus a.s. om 18.30 u. zal dan beslissen over de gelukkige uitverkorenen. De aanwezigheid van de ingeschrevenen of eventueel afgevaardigden is ver plicht omwille van praktische formaliteiten. «De laatste jaren werd nogal eens de kritiek geuit dat het waterfeestprogramma steeds dezelfde Items bevatte, welnu, dit jaar wordt het totaal anders», zei men bij VW- Donkmeer bij de voorstelling van het Waterfeest van Vlaanderen van zondag 2 augustus. En het moet gezegd, voorzitter Frans Janssens, sekretaris Moerman en de andere VVV- bestuursleden hebben voor deze feesteditie voor de 50ste verjaardag van de vereniging een enig spektakel kunnen samenstellen. De nadruk zal vooral liggen op een luchtshow, een tentoonstelling met medewerking van alle Belgische strijdkrachten, en natuurlijk op het vuurwerk. dat men zien heeft ge steund op het financieel richtplan en dat in geen geval zal worden afgewe ken van de gouden stelre gel: geen stijging van de schuld. Olympos en de pro blematiek daarrond wenst hij op een aparte kommis sie te bespreken. Waarop De Batselier zei dat het duidelijk om een keuze maakt en die ligt bij de SP anders dan bij de meerder heid. Bereikt men geen fi nancieel slechtere situatie voor de stad, men had het geld anders en beter kun nen besteden, zo is zijn visie en Herman Van den Abbeele zegt dat er inder daad geen reden tot paniek is, men moet alleen tijdig gewaarschuwd zijn. «Wij delen het groot optimisme niet en zeggen alleen dat men niet nog een keer der gelijke sprongen moet ma ken», zo luidde zijn kom- mentaar. Burgemeester Dierick rondde de diskussie dan af met een dankwoord voor de positieve inbreng tijdens de diskussie maar wees er ook op dat Dendermonde zijn naam en faam van gast vrije stad alle eer wenst aan te doen. Trouwens, zei hij, die receptiekosten zijn meer dan een glaasje drin ken, daarin zit ook voor een groot stuk de volkse kuituur. Internationale vliegtuigshow Berlare. Theo Leys uit Overmere knutselde zelf een helikopter in elkaar en expozeert die in de tent van de VVV Donkmeer (jj) Hierna vindt u het volledige programma voor de Waterfeesten van Vlaanderen, editie 1987. Het uurschema voor de vliegshow ligt zo goed als vast. Enkel voor de helikopters van de Belgische lucht macht en rijkswacht kan er nog een wijziging zijn, omwille van dringende interventies. Rond 11 u. aankomst van de helikopters Tussen 11 en 13 u. demonstratievluchten met VLM vliegtuigen. Luchtdopen mogelijk 12 u.: opening folkoremark optredens van poppenkast Kapoentje en Sloeber tekeningen van karikaturist Nesten optreden van varieéshow Sanorans: orkest - animator - zangeres - buikspreker - fakir - slange mens - tapdansers demonstraties door rijkswachthonden van vzw 'De Waakhond' tentoonstelling werken van kunstschilder D. Verschueren initiatie valschermspringen vanuit para-oefento- ren demonstraties met duikersuitrusting van 11de Genie uit Burcht tentoonstelling 'Wielrenners vroeger en nu' van M. Baetens wandelconcerten door fanfare St. Martinus- Oordegem met dansgroep De Klaproosjes tentoonstelling in tent aan A. Nelenpad mmv land-, zee- en luchtmacht, rijkswacht, vliegtuigenfa- briek Sabca, Nationaal Geografisch instituut, mo delvliegtuigbouwers 'Blue Birds'-Gent, postzegel verzamelclub Cosmos, Museum voor Luchtvaart- Brussel, dhr. T. Leys tentoonstelling 50 jaar VW in Madonna-mu seum Vliegshow 13.10 u. stipt luchtakrobatie door Italiaans stuntteam Alpi Eagles met Marquetti-vliegtuigen 13.30 u.: eerste vlucht met 15 old-timers van de Belgian Veteran Aircraft Federation 13.40 u.: luchtacrobatie door kol. Vormezeele 14 u.: eerste parasprongen door para's van Schaffen 14.20 u.: demonstratie met Amerikaanse AIO jacht- toestellen, gebruikt voor de interceptie van tanks 14.40 u.: demonstratie met Alouette-helikopter van de zeemacht 15 u.: F16 en F15 overvliegen het Donkmeer 15.15 u.: reddingsdemonstratie met Puma-helikop- ter 15.40 u.: luchtacrobatie door Peter Kinsey (GB) in een Laser 2000 deze was 1ste Westeuropeaan in de Aero-wereldkampioenschappen vorig jaar 16 u.: demonstratie met Sea-King helikopter, al voor het derde jaar een graag geziene gast op het Waterfeest 16.20 u.: akrobatische show met 2 dubbeldekkers SV4 17 u.: 2de parasprong vanuit Puma 17.20 u.: 2de vlucht met old-timer door kol. Vorme zeele 17.40 u.: Brandblusdemonstratie met Puma: de Alcan emmer zal in het Donkmeer met 2000 lt water gevuld worden en weer uitgegoten 18 u.: demonstratievlucht met Amerikaans Chi nook- en Huey-helikopter 18.30 u.: vertrek van de helikopters 19 u.: opstijgen van de warme luchtballons vanop het kapelleplein. Vuurwerk Om 22 u. worden de Feesten afgesloten door het vuurwerk, dat tot een half uur wordt verlengd. Meer informatie is te vinden in de speciale info- brochure met technische uitleg over alle types die aan de vliegshow deelnemen, die te koop wordt aangeboden. De opbrengst ervan gaat naar de hulpdiensten voor wezen en weduwen van de ver schillende strijdkrachten. Bij het secretariaat van de VW, Donklaan 163, kan men uiteraard ook terecht. Deze streek is al haar vliegvel den kwijt, na het sluiten van Aalst en St. Denijs. Van vlieg tuigshows is er hier dan ook nog weinig sprake. De VW had, bij vorige Waterfeesten, al gezien dat de onderdelen met vliegtuigen veel bijval kenden. Voor deze feesteditie werd dan ook gedacht om van vliegtuigen en helikopters de hoofdattraktie te maken. Via relaties bij de Belgische lucht macht is men er in geslaagd een programma samen te stel len waarin naast Belgische, ook Italiaanse, Amerikaanse en Britse vliegtuigen deel nemen. Onder de 34 vliegtuigen en helikopters die zich boven het Donkmeer zullen vertonen zijn o.a. Marquetti's van een Italiaans stuntteam, een F16 en F15 van de Amerikaanse luchtmacht, er zijn Belgische Alouette-, Puma- en Sea-king helikopters die hulp- en brand- bestrijdingsdemonstraties zul len geven, de Amerikaanse Chinook-helikopter, gekend uit de Vietnam-oorlog, er ko men verschillende old-timers, en minstens 5 warmelucht-bal- lons. Vanuit de lucht komen de Para's uit Schaffen voor percisiesprongen en modelvliegtuigclub Blue Birds stuurt begeleide vliegtuigjes het luchtruim in. Het gebeurt wellicht zelden dat alle Belgische strijdkrachten samen deelnemen aan een ten toonstelling. Aan het Donk meer werd dit mogelijk. In een grote tent, aan de toegang tot het A. Nelenpad zijn rijks wacht, land-, lucht- en zee macht, naast enkele prlvé-be- drijven te vinden. De land macht brengt met allerlei visue le middelen wat de mogelijkhe den van dit legeronderdeel zijn. De genie van Burcht, die het 'Witte Paard' ponton legde en waarvan de duikers instonden voor de berging van de 'He- rald'-slachtoffers, tonen hun duikersmateriaal en de wer king van de decompressieka- mer. De luchtmacht toont alle gebruikte vliegtuigen. Naast de tent zullen zelfs een echte Star- fighter en Fouga Magister te bezichtigen zijn. Verder wor den de weerkundige dienst, de technische school, de luchtka detten en de overlevingsultrus- ting in vliegtuigen voorgesteld. De zeemacht brengt een over zicht van haar eigen specifieke taken en mogelijkheden en de rijkswacht heeft het over In braakpreventie en verkeersvei ligheid. In de tent tonen verder de Sabca-vliegtulgfabrieken waaruit hun deelname aan de F16, Mirage en Arlane-raket bestaat, het nationaal geogra fisch Instituut heeft een stand met luchtfoto's en stafkaarten, er Is een postzegelverzameling over vliegtuigen en Overmere- naar T. Leys brengt een zelf ontworpen helikopter. Een half uur vuurwerk De traditionele Waterfeest activiteiten zullen er ook zijn; karikaturist Nesten, poppen kast Kapoentje, kunstschilder Danny Verschueren. de ten toonstelling over 'Wielrenners vroeger en nu', de muziekfan- fares en majoretten, de folko- remarkt. 'Nieuw' zijn het Ber- laarse poppentheater Sloeber, de varietégroep Sanorans, met buikspreker, slangemens, fa- kiers, tapdanser, enz. honden school 'De Waakhond' van de rijkswacht, en de demonstra ties met vliegtuigmodellen. Moedigen kunnen deelnamen aan luchtdopen of een sprong wagen van de para-oefentoren. Het vuurwerk, traditioneel de afsluiter van het Feest, zal dit jaar tot een half uur verlengd worden met een nieuw sensa tioneel hoogtepunt. Waardige viering De vorige jaren werd het werk van de VVV steeds door een massa bezoekers beloond. Dit maal moet het vliegtuigpro gramma alleen al vele geïnteres seerden aantrekken. Daar naast heeft het gebied haar eigen attrakties zoals de Een denkooi, de wandeltochten door de natuur, de culinaire specialiteiten. Mogelijkheden genoeg dus om er een hele daguitstap van te maken. Voor de derde keer al zal op de zaterdag voor het Water feest eenkwactriathlon georga niseerd worden in en rond het Donkmeer. De Belcantoavond vervalt dit jaar, door 'In 't Witte Paard' wordt dit zeker goedgemaakt. BRT 2 Oost- Vlaanderen zal ditmaal voor een muzikaal programma zorgen Met 'groot materiaal' zal BRT 2 Oost-Vlaanderen op zaterdag 1 augustus aanwezig zijn op het podium (A. Nelenpad) waarop later die maand de opvoeringen van 'In 't Witte Paard' worden gegeven. Z|j brengen er de po pulaire morgenprogramma's 'Buitenspel', 'Top 10', en 'Top 30', wekelijks goed voor 1 miljoen luisteraars, zoals pro- duktleleider Rudy Slnla zei. In Buitenspel, het sportpro gramma van Oost-Vlaanderen, dat op 10 u. begint zullen Eddy Groenwals en Hllde De Sutter het hebben over de finale van de Ludo Coeck-trofee, die op zondag 2 augustus wordt ge speeld. Als gasten ontvangen ze J.P. Papin, die met Marseille de finale tegen Bayern Mun- chen zal spelen, Juan Lozano, één van de beste vrienden van Ludo Coeck, en Jacky Muna- ron. Er Is muzikale afwisseling met Anne Mie Gils, er is de kwls met kandidaten uit de streek en er worden vrijkaar ten uitgedeeld voor de Coeck- finale en vakantieverrassingen van Lotto. Tussen de Vlaamse Top 10 door, die om 11.30 u. begint, ontvangt Yvette Ver bauwen een hele reeks Vlaamse vedetten: Llllane St. Pierre, voor wie haar op het Gorlon- bal mocht gemist hebben, Pas cal Laurent, Bart Kaëll, The Wigs, Joe Harris, Dave Ellen, Ruth Mc Kenny, Eddy Mars en Nicole en Hugo Voor de BRT Top 30, gepre senteerd door Erik Baeyens, wordt een beroep gedaan op enkele van de bekendste play back artiesten, waardoor het programma zowel voor het oog als voor het oor iets zal brengen. Kwart-trlathlon Onder het motto 'Deelnemen is belangrijker dan winnen', vertrekken om 13.30 u. de triathlon-atleten aan hun eer ste opdracht: 950 m zwemmen in het Donkmeer. Daarna staan hen nog 45 km fietsen en 10,5 km lopen te wachten. Wie er nog vlug bij is, kan zich nog laten inschrijven in de sporthal te Berlare (052/42.28.92) of op het gemeentehuis (052/ 42.35.31) Wie wil deelnemen, begint echter beter eerst aan een degelijke voorbereiding, om nare gevolgen te ver mijden. De Waterfeesten van Vlaande ren hebben voor het Donk meer een dubbele rol. Ze zijn een enige gelegenheid om het meer in een groter deel van Vlaanderen bekend te maken, maar tevens bezorgen zij de VW de nodige financiële middelen om ook in de andere maanden voor de nodige publi citeit en acties te kunnen zor gen. «Als u ons programma van 1987, ons jubileumjaar aandacht overloopt, zult u be slist overtuigd zijn van de zwa re financiële investering die wij doen», zei secretaris Moerman. Het geld komt vooral van de inkomkaarten op zondag. Het programma op zaterdag is vol ledig gratis te bekijken. Die kaarten zijn te verkrijgen: sekretariaat WV-Donkmeer. Donklaan 163. 9281 Berlare. alle dagen, behalve vrijdag, van 8 tot 13 en van 14 tot 19 u. Informatiekantoor Grote Markt, 45, 2700 St. Niklaas Werkdagen: 8 tot 17 u., zater-, zon- en feestdag: 10 tot 16 u. Toeristische dienst Aalst in het Belfort alle dagen van 10 tot 12 en van 14 tot 18 u. Stedelijke dienst voor toerisme Grote Markt Dendermonde Werkdagen van 8730 tot 19 u.. zater-, zon- en feestdagen 10 tot 12 en van 14 tot 16.30 u. Federatie voor Toerisme Ma- ria-Hendrikaplein 64 Gent Werkdagen van 8.30 tot 12 en van 13.15 tot 16.30 u. Gemeentehuis van Berlare, dienst toerisme Werkdagen van 10.30 tot 12 en van 14 tot 16 u. Volwassenen betalen 150 fr., in voorverkoop tot 31 juli 100 fr, kinderen, van 6 tot 12 beta len 50 fr. VW leden hebben aan hun lidkaart 2 vrijkaarten. Voor een lidkaart, die ook aan 2 personen gratis toegang geeft tot de Eendenkooi en waar door men aan het ledenfeest kan deelnemen, kost 300 fr. en is te verkrijgen op het secreta riaat. Ter gelegenheid van het jubileumjaar ontvangen alle leden dit jaar een speciaal ge schenk. Berlare. In de tentoonstellingstent van de VW Donkmeer aan de infoparking is al een voorsmaakje te zien van de luchtshow die tijdens het waterfeest zal georganizeerd worden

De Voorpost | 1987 | | pagina 11