Indrukwekkende Valerius De Saedeleertentoonstelling Aalsterse basisedukatie biedt veel mogelijkheden BRT-Oost-Vlaanderen te gast tijdens «Waterfeesten van Vlaanderen» Donkmeer Berlare Cantate Domino naar Lourdes en de U.S.S.R. Programmat ie Stadsschouwburg •.ir Toelating voor planten van aadappelen in Schellebelle en Serskamp De Voorpost - 17.7.1987 - 13 Ben stijlvolle hommage aan een Aalster se zoon Schril kontrasterend met de tot in de majes- tueuse belfortzaal doordringende klanken van een eigentijdse combo die de vele terras- zitters op de Grote Markt verlustigde, opende kuituurschepen Chris Borms verleden vrijdag de zomer tentoonstelling gewijd aan een van meest merkwaardige zonen van de Keizer lijke Stede, Valerius De Saedeleer, die zijn gedenkplaat heeft aan de hoek Vredeplein - Nieuwstraat, ontworpen door conservator Ig- nace De Vos. Een tentoonstelling die niet wil bogen op volledigheid doch vooral een hommage wil zijn aan deze grote Aalsterse schilder. Voor een selekt publiek waaronder de kleinnicht van Valerius, leden van het stads magistraat en van adviesraden, oud-volks ver tegenwoordiger Bert Van Hoorick, een voor malig schepen van kuituur werd de vernissa ge een ietwat uitzonderlijk gebeuren, kan deze tentoonstelling meemaken tot en met 30 augustus elke dag van 10 tot 12 en van 14 tot 18 u. dokumentaire stukken te zien: boeken, foto's, archiefstukken, fac si- milé's. Maar ook dokumenten die verwijzen naar het ereburgerschap dat Aalst aan de te Etikhove wonende schilder ver leende, na de overbren ging van zijn stoffelijk overschot naar Aalst in 1953 en niet in het minst naar de belangrij ke De Saedeleertentoon- stelllingen in 1956 en 1967. Vooraan in de ten toonstelling ziet u even eens een bronzen me daillon van de hand van beeldhouwer Gustaaf Van Der Meersche dat zijn grafmonument sierde. Een Aalstenaar Te Aalst aan het Vrede plein geboren in 1867, volgde hij reeds vlug avondlessen aan de «te- kenschool» tegen de zin van vader in. In een kan toor te Gent houdt Vale rius het niet lang uit. Wel in de Gentse akade- mie met o.m. Georges Minne als vriend. In 1889 gehuwd met de Aalsterse Clementina Limpens wordt het een zwervend paar dat liefst 12 keer verhuist. Tien jaar woont hij in het kunstenaarsdorp Sint- Martens-Latem, en zes jaar in Tiegem maar toen WO I losbarstte vlucht hij over het Ka naal naar Wales. Terug in ons land vestigt hij zich in 1921 in Etikho ve. In 1930 verliest hij zijn echtgenote en zeven jaar later vestigt hij zich bij een dochter in Leupe- gem waar hij in 1941 overleed. Dank De schepen had tenslotte dankwoorden voor de fa milie van Dr. Sierens, voor Bart Rijckbosch en Luc Geeroms, jonge his torici die voor organisa tie en bijhorende bro chure zorgden, voor de diensten van kuituur, museum en archief en voor de praktische uit voering voor Rudy Van Der Meersch. LH De Scola Cantorum Cantate Domino trekt er deze vakantie weer tweemaal op uit. Eens naar Lourdes en eens naar Leningrad, Vilnius en Moskou. Uiteraard op koncertreis van 1 tot 11 augustus. Er worden kjmcerten gebracht op uitnodiging van de kuituurminister van de Litouwse Socialistische Sovjetrepubliek onder de hoge bescherming van de ambassadeur van België in Moskou L. Putteman en de ambassadeur van de USSR te Brussel. En in samenwerking met de kulturele attaché van de Russische ambassade te Brussel, van de spkretaris-generaal van de vereniging België-USSR voor Vriendsohap en Samenwerking, van het Ministerie van Buitenlandse Betrekkingen en van het Bestuur van de Vlaamse Gemeenschap. Onder leiding van E.H. Michaël Ghijs en met begeleiding aan het orgel door E.H. J. De Mey wordt er het «Opus Ultimum» van Heinrich Schuëtz gebracht: dertien motetten voor twee vierstemmige koren en basso continuo. «Des Könings und Propheten Davids 119. Psalm in elf Stücken» nebst einem «Anfang des 100. Psalms und eines Deutsches Magnificats». LH Kuituur in Sint-Niklaas Een traditie Deze tentoonstelling ka dert in de tot een traditie uitgroeiende reeks zo- aertentoonstellingen waarin de stad telkens een deel van het eigen stadspatrimonium toont of waarin een figuur of een aspekt van de brui sende Aalsterse gemeen schap belicht wordt. Vroegere tentoonstellin gen waren gewijd aan de beiaard, aan Daens, aan oude ambachten of aan karnaval. In dit opzet worden twee doelstellingen tegelij kertijd gerealiseerd: een belangrijk deel van het stadsbeeld wordt ge toond en een bekende Aalsterse zoon komt in het brandpunt van de be langstelling. Een staalkaart Met de schilderijen uit het legaat van Dr. Sie rens in de Valerius De Saedeleerzaal van het Oud-Hospitaal en het schilderij uit het kabinet van de stadssekretaris wordt samen met teke ningen een staalkaart van het oeuvre van De Saedeleer gepresen teerd. Een paar tekenin gen, destijds opgehan gen in de gang naast de trouwzaal, verdwenen echter. U ziet er schil derijen ui diverse perio des. Drie uit zijn Latem- se periode, waarvan twee uit 1904 be schouwd kunnen wor den als exemplarisch voor een belangrijk keerpunt in Valerius' le ven. Vanaf nu penseelt hij bijna uitsluitend uit gestrekte panorama's, subtiel in beeld gebracht en getuigend van verin nerlijkte rust en diep na tuurgevoel. Te Tiegem concentreert hij zich uiteraard op de heuve- lende landschappen van de Vlaamse Ardennen en te Etikhove houdt hij het bij haast klassieke vergezichten. «Een schilder moet al ziende het volle leven leren aan voelen. Allengs kan en moet geleerd worden niet uit boeken doch uit de natuur». Dat zijn werk internatio nale waardering geniet werd recent nog bewe zen t oen «Boomgaard op het einde van de win ter» werd overgebracht voor een expo naar New port Beach, California. Dokumenten Naast schilderijen en te keningen zijn er een aantal merkwaardige Een terugblik op 1986 leert ons dat de stads schouwburg van Sint-Niklaas tot een van de goed draaiende schouwburgen van Vlaanderen behoort. Er is een redelijk aanbod van bijna alle genres, de samenwerking met de plaatselijke verenigingen en de soholen verloopt vlot en de programmatic is goed gespreid. Het gebruik van de stadsschouw burg en het aantal bezoekers loopt in stijgende lijn. In 1986 hadden in de 12 januari 1988: De stadsschouwburg 146 Amerikaanse Pausin manifestaties plaats (to- (T.I.L.) neel 71; koncerten 30; 26 januari 1988: De diversen 45) en daar getemde feeks (Malper- kwamen in totaal tuis) 49.756 geïnteresseerden 2 februari 1988: De op af, wat een ge middel- getemde feeks (Malper- de geeft van 340 be- tuis) zoekers per voorstel- 23 februari 1988: ling. Het aantal abonne- Black Comedy (K.V.S.) menten bedroeg 349. 15 maart 1988: Reis Nieuw voor het komen- naar Rome (Marcant) de seizoen is een dertien- 5 april 1988: Pas de de teaterproduktie in de deux (Area) abonnementenreeks en 2 mei 1988: Raar een abonnement ope- koppel (K.V.S.) rette. Het programma voor het Operette komende winterseizoen 29 maart 1988: Wie- 1987 - 1988 ziet er als ner Blut (Hoofdstad volgt uit: Operette Amsterdam) Abonnementenreeks 15 september 1987: Trijntje Cornelis (K.N.S.) 29 september 1987: De blijde gebeurtenis (T.I.L.) 12 oktober 1987: De dood van een handelsrei ziger (Raamtheater) 26 oktober 1987: Rijen en vrijen (Fakkel- theater) 10 november 1987: Clementine (M.M.T.) 7 december 1987: Hedda Gabler (R.V.T.) Ballet van Vlaanderen 30 september 1987: Ballet Sted. Sporthal Schoolprogrammatie 11 september 1987: Karei en Elegast (Tap toe) 16-18-jarigen 5 oktober 1987: De dag der Karageus... (Taptoe) 12-14-jarigen 10 november 1987: Clementine (M.M.T.- 14- 18 jarigen 1 december 1987: Soldaat-facteur en Ra chel (Sluipende Armoe de) 16-18-jarigen 3 december 1987: Rinkel Tinkel Tijdjes (Taptoe) kleuters 3-6 jaar 14 januari 1988: Reggae Peggy (Poppen- musical) 8-12 jarigen 26 januari 1988: De getemde feeks (Malper- tuis) 16-18 jarigen 2 februari 1988: Black Comedy (K.V.S.) 16-18 jarigen Organisatie Stadsbe stuur i.a.m. v.z.w. De Spiegel 16 september 1987: Peabody Brothers (Cana da) (Frans Brood Pro- duktie) oktober 1987: Mac beth (De Tijd) november 1987: De verkeerde dood (Meir- theater) 1 december 1987: Soldaar-Facteur en Ra chel (Sluipende Armoede) 7 maart 1988: Kama- gurka en H. Seele (Frans Brood Productie) voorjaar 1988: Just Married (Speedy Banana) februari 1988: De stoel van Stanislavski (Raamtheater) Diversen 19 janiari 1988: Marinemanen (Stille korps) voorjaar 1988: Zwar te goud (Spiraal) Wat praktische infor- stadsbestuur Aalst wil basisedukatie stimuleren, ze begeleiden en als het ware er een forum voor vormen. In de stedelijke overleggroep Basisedukatie Aalst zitten verschillende organisaties en instellingen die aktief zijn binnen de basiseducatie. Ze zorgen ervoor dat het kursusaan- bod voor laaggeschoolde volwassenen goed op elkaar is afgestemd. Het wordt ook verder uitgebouwd als daartoe de behoefte ontstaat. Het werven van deelnemers en begeleiders/ sters gebeurt gezamenlijk omdat het tijdsbesparend werkt en gunstig is voor alle betrokkenen. Het initiatief voor deze overleggroep werd genomen door het stadsbestuur. Diverse ambtenaren ondersteunen en koordineren de overleggroep. Het voorzitterschap wordt waargenomen door de Schepen van Kuituur, Onderwijs en Gezinszorg. Het Vlaams Centrum voor Volksontwikkeling begeleidt de overleggroep. Wat is basisedukatie? Basisedukatie is een verza melbegrip voor die pro gramma's waarin laagge schoolde volwassenen de kans wordt geboden vaar digheden aan te leren op dat ze zich in onze maat schappij zouden kunnen bandhaven. In de praktijk gaat het om kursussen, spe ciaal opgezet voor die vol wassenen die niet (meer) over de basisvaardigheden beschikken om zich staan de te houden in de steeds sneller wijzigende en steeds bogere eisen stellende sa menleving. De basiseduka tie richt zich naar mensen die het diploma van Lager Secundair onderwijs niet behaalden. Vaak behoren de deelnemers ook tot de groep die een laag inkomen heeft, niet woont zoals ze zouden willen, niet hoog op de maatschappelijk^ ladder staan, weinig of niet deel nemen aan het maatschap pelijk gebeuren... Cijfers vertellen ons dat het hier om een grote groep gaat. 48% van de niet- meer-leerplichtige volwas sen bevolking van Aalst zou niet over een (Bel gisch) diploma Lager Se cundair Onderwijs beschik ken. 18,5% zou nauwelijks meer dan Lager Onderwijs genoten hebben (N.I.S. 1981). Voor de werklozen ligt dat percentage zelfs ho ger. Vrouwen worden meer getroffen dan mannen. Om welke kursussen gaat het? In de basisedukatie gaat het om programma's die de volgende sporen bevatten: leren lezen en schrijven, rekenen, sociale kennis en vaardigheden, maatschap pelijke oriëntatie en algeme ne vorming. Verder zijn er ook programma's die de deelnemers begeleiden bij hun keuze en oriënteren naar de voor hen meest geschikte kursus. Ook gaat het om programma's die deelnemers doorschakelen naar verder leren of beroep. Gekende voorbeelden zijn: lees- en schrijfgroepen, «opnieuw gaan leren», doe- mee-reeks, algemene vor ming, taallessen voor mi granten en tweede-kans- onderwijs. Indien mensen om één of andere reden niet bij een groep kunnen aansluiten, is er individuele begeleiding nodig door Auxilia. Begeleiders/sters gezocht! Wie met een groep deelne mers aan de slag wil als begeleider/ster zal zich van zelfsprekend moeten kun nen inleven in de leefwe reld van zijn of haar kursis- ten. Ook zal hij of zij zich eigen moeten maken dat het ieren van volwassenen anders verloopt dan dat van kinderen. Dat zijn twee vaardigheden waar over begeleiders/sters moe ten beschikken. Voor verdere informatie en kandidatuurstelling: bellen of schrijven naar: Sobea (Stedelijke Overleg groep Basisedukatie Aalst) Dienst Kuituur, Katte- straat 33, 9300 Aalst 053/77.11.11 toestel 288 Alfabetiseringsprojekt Aalst Hopmarkt 11, 9300 Aalst Tel. 053/77.08.83 Auxilia (Teledienst), Wi thuisstraat 3, Aalst 053/77.61.61 Gastarbeiderswerking Moorselbaan 96 053/77.54.29. Edukatief Samenwer- kingsverbond (ESV), Wit huisstraat 4, 9300 Aalst, 053/78.15.05 matie: Een groot abonnement (13 voorstellingen) kost 1500 fr. Een klein abonnement (naar keuze 6 voorstel lingen) kost 800 fr. fr. Algemene toegangsprijs per voorstelling: 200 fr. toegangsprijs voor Plus- 3-pas, CJP en groepen van min. 20 personen of toneelabonnement is 160 fr. Operettevoorstel lingen kosten 400 fr. (reduktie 350 fr.), het Ballet van Vlaanderen 150 fr. (reduktie 125 fr.) en de voorstellingen i.s.m. De Spiegel en deze buiten abonnement kos ten 200 fr. (reduktie 160). De Kulturele dienst van Sint-Niklaas heeft ook een aantal kaarten kun nen bemaohtigen voor een voorstelling in het Sportpaleis te Gent van het Ballet van de 20ste eeuw: «De dans van de 16000», de prijs is 525 fr. en er wordt een gra tis busdienst voorzien. Ook voor een koncert van de Wiener Philhar- moniker in de Koningin Elisabethzaal te Antwer pen zijn een beperkt aantal kaarten beschik baar. Ook hier wordt vanuit Sint-Niklaas een busdienst georgani seerd, de prijs is 520 fr., alles inbegrepen. Wie voor deze twee uit zonderlijke voorstellin gen kaarten wil, kan kontakt opnemen met de Kulturele dienst van Sint-Niklaas. Tot slot van dit schouw burgoverzicht nog een kleine vaststelling: de opmerking die we vorig jaar maakten in verband met de afwezigheid van kabaret en one-man- shows in de program matic blijft ook dit jaar van kracht. De bewering als zou deze teatervorm hebben afgedaan is de waarheid geweld aan doen. Sint-Niklaas had inderdaad op dit gebied een bepaalde reputatie: bijna alle grote namen uit het Nederlands cir cuit hebben in de jaren 60 en 70 Sint-Niklaas aangedaan. Sommige zelfs meer dan één keer. Dat ze nu plots niet meer willen komen of te duur zijn is raar; «maar het strookt met de waar heid», aldus de Kulture le Dienst. Jozef Smet Op zaterdag 1 augustus komt BRT-2 Omroep Oost- Vlaanderen met artiesten, presentators, technici en «groot materiaal» zoals dat heet naar het Donk- meer. Opdracht: uitzending verzorgen van 10 u. tot 14 u. Dat betekent allereerst om 10 u. het populaire sportprogramma van Hilde De Sutter «Buitenspel». Eddy Groenwals en Hilde De Sutter zetten in deze zomerse «Buitenspel» een babbel op over voetbal, naar aanleiding van de finale van de Ludo Coeck- trofee en de wedstrijd om de schaal «Ludo Coeck» die op 2 augustus wordt gespeeld tussen Bayern München (de ploeg van JM Pfaff) en Olympic Marseille (de ploeg van de ex-club Brugge speler Jean-Pierre Papin). Men probeert Papin nog even in kontakt te brengen met zijn ex-ploegmaats. Ook Juan Lozano, als beste voetbalvriend van wijlen Ludo Coeck en Munaron, de Anderlecht doelman die niet ver van Overmere woont, staan op het verlanglijstje. Voor de muzikale afwisseling werd Anne-Mie Gils aangezocht. Men kwist met twee kandidaten uit de streek. Er zijn een pak vrijkaarten, o.m. voor de Ludo Coecktrofee en de 2 Lottomeisjes zorgen voor talrijke vakantieverrassingen. De Vlaamse Top Tien artiesten Worden die zaterdag om 11.30 u. ontvangen door presentatrice Yvette Verbauwen. Zij zal Belgiës vertegenwoordigster op het recente Eurosongfesti val verwelkomen, Liliane St.-Pierre, die nu aan een verdiende come-back bezig is, en verder Vlaande- rens populairste artiesten zoals Pascal Laurent. Bart Kaëll, The Wigs, Joe Harris. Dave Ellen, Ruth Mc Kenny, Eddy Mars en Nicole en Hugo. Zowel rock 'n roll, guitige als romantische liedjes zullen het publiek blijven boeien. De BRT Top 30 Is nog steeds een van de populairste en meest beluisterde programma's van BRT-2. Presentator is Erik Baeyens. Tijdens dit twee uur durende programma zal men ook het optreden kunnen meemaken van enkele van België's meest talentvolle playback artiesten. Het wordt dus een oor- en oogstrelende toestand. Zon zal er zijn, want bij BRT-2 Oost-Vlaanderen draagt ieder de zon in zijn hart. Tot zaterdag 1 augustus dus. De aanvragen om toelating tot het planten van aardappelen in 1988 in de deelgemeenten Schelle belle en Serskamp van Wichelen, dienen te gebeu ren voor 1 augustus e.k. Aanvraagformulieren liggen ter beschikking op de gemeentehuizen. De vereiste minimum oppervlakte van 10 aren is niet meer vereist. De grond dient vrij te zijn van het aardappelcystenaaltje, daarom wordt een grondonderzoek gedaan. Voor de percelen die vorig jaar besmet waren, is het nutteloos een nieuwe aanvraag in te dienen.

De Voorpost | 1987 | | pagina 13