Ruim en gevarieerd koncertaanbod in Gent, Oostvlaamse Historische Steden en onze eigen regio Gent: dertig koncerten van de meest verscheiden soort Oostvlaamse historische steden en gemeenten: dertig koncerten Veertien festivalkoncerten in onze regio 14 - 17.7.1987 - De Voorpost Festival van Vlaanderen Oost-Vlaanderen blijft het grootste deel van de koncerten in het kader van het Festival van Vlaanderen natie van kwaliteit de i inrichten. In onze eigen provincie worden niet minder dan 60 koncertmanifestaties georganiseerd. Het mografische snrei'dine- en ^Hn "t ?n Jaar fen Pf ™eer' is eigenlijk een beetje logisch want tenslotte stond hier de wieg van het Festival. mograliscne spreiding en zijn stadssekretaris dere koncerten in. Gent Gentenaar Jan Briers startte in 1955 immers een reeks koncerten te Gent «waar Vlamingen thuis sche prhzen hT heeft zorXHr in,™ ^t staat aan de top met waren». Voordien was het koncertleven in de Arteveldestad immers vooral een frankofone aangelegen- voor velen niet in het datma ïïnt^w US?J Maar ook held van het Gand Frangai. uit die dagen. Ter gelegenheid van de grote Wereldtentoonstelling in 1958 nunst voor' de jongeren het £rStePkonoert b™ m Toch zal er ook in Den - dermonde op muzikas Christiaan Willems zelf staat aan de top met vlak wat te beleven zijn alleen niet in het kadei van het Festival vat Vlaanderen. Maar hier over leest U meer in een aparte bijdrage. 3 eigen regio wor- waren nog wat financiële kruimels bësohikbaar om ook buiten de"hoofdstad wat te organiseren.'Het en'dê minder kaoitaal' ten DU1" Internationaal Muziekfestival van Gent was geboren en Jan Briers was de trotse vader van de nieuwe kraohtigen de Doort deprogram- richt Na het afhaken boreling. Jan Briers wilde het bij deze eenn£lige organisatie niet laten en startte het jaar daarop!™ Smmd Sar het kS ?n«„ „m' *1 Cap.^ De.nd®rimonde m het samenspraak met de Tongerse Basiiicakonoerten en het Antwerps Teaterfestival én met de steun van de tatirf hoogstaande mu tS! fbs'ivalgebeurem wordt BRT en de provincie Oost-Vlaanderen, het Festival van Vlaanderen. SeMevm Hui!eraaJd m Aaltst °Pmeuw koploper zieKieven. Aalst. Sindsdien waaier- met 4 koncerten; Herze- Het Festival van Vlaan- ten organiseert in heel nu, bijna 30 jaar later, tussen andere gerenom- De Gentse afdeling zou de het 0611186 luik uit le- Bornem, Sint-Niklaas deren zou groeien tot Vlaanderen en Brussel een flink uit de kluiten meerde muziekfestivals ook de eerste zijn om over de hele Provincie: en Lokeren richten ieder een koepei met 7 onaf- en dat loopt van aprü tot gewassen koncertorga- in Europa. koncerten te organise- niet minder dan 22 ste- twee muziekavonden in hankelnke afdelingen novemh«r nisatie, die een vaste Het unieke van Briers' ren in tal van (histori- den en gemeenten uit en Bev6ren en Erpe-Me- heeft orcra.nifint.if> is Ho bnmW. Rnhpi ctoHon in «in hoi» no..» rich- r6 1®^®ns één. hankelijke afdelingen november? -u.uono wou miois io" ixi uu va.ii imstori- aen en gemeente dat honderden koncer- De boreling van 1958 is plaats verworven heeft organisatie is de kombi- sche) steden in de hele Oost-Vlaanderen In déze bijdrage brenge: we u een overzicht vat wat Gent, wat de ver schillende steden en wei onze eigen regio te bie- den heeft. Gent, bakermat van het Festival van Vlaande ren, moet het nog steeds stellen zonder echte koncertzaal die naam waardig. Sedert 20 jaar beloofd, steeds weer uitgesteld, onderwerp van diskussie in de Gentse gemeenteraad en de Vlaamse Raad, ondenwerp van ergernis voor Jah Briers en zijn team, kluif voor som mige muziekrecensenten: de zo broodnodige Gentse koncertzaal is er nog altijd niet. Vol gens de laatste gegevens zou ze bij Flanders Expo komen. We hopen het nog ooit mee te maken... Vermits de katedraal alleen maar voor religieuze muziek in aanmerking komt, moet meestal uitgeweken worden naar de ook niet zo ideale Opera. Toch presenteert Gent een dertigtal koncerten van de meest verschei den soort: van rock tot klassiek ballet, van simfonische werken over kamermuziek tot jazz, van orgelmuziek tot militaire marsen. Voor elck wat wils dus. 30 jaar Festival te Gent: «Judas Maccabeus» zoals in 1958 Dertig jaar geleden had in de Troonzaal van het Gentse Stadhuis het eerste groot koncert plaats van het eerste muziekfestival van Gent, dat een jaar later het Festival van Vlaanderen werd genoemd. Haendels «Judas Maccabeus» werd uitgevoerd door Vlaamse musici, het BRT-Kamerorkest. 30 jaar later wordt het Festival in Gent ingezet met hetzelfde werk, opnieuw vertolkt door Vlaamse ensembles, het Collegium Instrumentale Brugense en het Westvlaams Vokaal Ensemble o.l.v. Patrick Peire, in de Sint-Baafskatedraal met nadien een feestelijke ontvangst in de Troonzaal waar alles begon (do. 3.9). Magnificantus: feest van de sakrale muziek «Judas Maccabeus» zal ook het eerste koncert zijn in het teken van «Magnificantus», het feest van de sakrale muziek, de groepering van alle festivalavonden met religieuze muziek. In dit kader krijgen we te Gent, zoals trou wens ook in andere Oostvlaamse steden, een aantal koncerten. In de eerste plaats de «Mat- thaus Passion» van J.S. Bach, eveneens uitge voerd door Peires beide falanksen samen met Barbara Schlick, Ulla Groenwold, Peter Kooy, Howard Crook, Mark Tucker en Werner Van Mechelen als solisten (vr. 18.9). Het koor Audite Nova vertolkt samen met een instru mentaal ensemble o.l.v. Kamiel Cooremans psalmen van Sche in, Schütz, Mendelssohn, Brahms, Peeters en Nefes (di. 6.10). Sigiswald Kuijken leidt op do. 8.10 het Nederlands Ka merkoor en La Petite Bande in met werken van J.S. Bach (kantate «Schwingt freudig euch emor» motet «Singet dem Herrn ein neues Lied» Sinfonia BWV 42) en Haendel (Dixit Dominus). Johan Huys zal Buxtehude (°1637) gedenken in drie orgelrecitals (vr. 2, vr. 16 en wo. 21.10). Vlaanderen, Trefpunt van Internationale Simfonieorkesten Niet minder dan 7 simfonische avonden te Gent, waarvan er 2 verzorgd worden door eigen Vlaamse ensembles. We geven ze u kronologisch. The City of Birmingham Symphony Orchestra o.l.v. Simon Rattle speelt op ma. 14,9 werk van Berlioz, Nielsen, Ravel en Stravinsky Uwe Mund dirigeert op za. 19.9 het Niederös- terreichisches Tonkünstlerorchester in kompo sities van Berger en Beethoven. France Sprin- guel is de soliste in Elgars cellokoncerto in e, dat door het Groot Orkest van de Opera voor Vlaanderen o.l.v. Sylveer Van den Broeck gespeeld wordt, samen met Mahlers zevende en de wereldkreatie van de «Simfonische Rap sodie» van Rafael D'Haene (di. 22.9). Ook het BRT-Filharmonisch Orkest en het BRT-Koor o.l.v. K.A. Rickenbacher vertolken de wereld kreatie van een Vlaams komponist, nl. het «Poëma voor strijkers» van D. Schroyens; ook op het programma op vr. 25.9: Bruckeners vierde en Ravels «Shéhérazade». Op ma. 28.9 voert het Filharmonisch Orkest van Leningrad o.l.v. Dmitri Alexeev werk van Russische komponisten uit (Rachmaninov, Prokofief en Tsjaikovski). Muziek van Beetho ven (het vioolconcerto in D) en Dvorak (8e simfonie) wordt vertolkt door de Wiener Sym- phoniker o.l.v. Gerd Albrecht (zo. 18.10). Het laatste groot simfonisch koncert wordt ge bracht door het Gewandhausorchester uit Leipzig o.l.v. Kurt Masur; zij spelen Schuberts «Unvollendete» en Bruckners zevende. Van alles en nog wat «De dans der 16.000» brengt opnieuw Maurice Béjart en zijn Ballet van de 20e Eeuw naar het Gentse Sportpaleis; ze stellen een kreatie voor België voor, Light», trois études pour Alexandre (vr. 4, za. 5 en zo. 6.9). Ook het Koninklijk Ballet van Vlaanderen is in Gent te gast (wo. 16.9) met koreografieën van Balanchi ne, Luk de Layress en Mark Bogaerts op muziek van resp. Tsjaikovski, Brei en A. Pia- zolla, Grieg. Na jaren afwezigheid nog eens The Kings Singers in het land, o.m. op za. 26.9 te Gent Natuurlijk de al traditionele Historische Hap pening in de Bijlokeabdij (wo. 30.9) met een hele pleiade van solisten en ensembles die oude muziek uitvoeren. I Fiamminghi van Rudolf Werthen met cello soliste France Springuel koncerteren op ma. 5.10 met werk van Haendel, Britten, Tsjaikov ski en Dvorak. Pianotrio's van Hay dn, Beet hoven en Schubert worden op vr. 23.10 uitge voerd door het Haydn Trio. Strijkkwartetten van Beethoven zijn te beluisteren op do. 29.10; uitvoerders zijn de leden van het Alban Berg Quartett. Rock, Jazz, Filmmuziek en Marsmuziek Vier weken na elkaar op woensdag (9, 16, 23 en 30 september) is er op de Gentse Koorn- markt de nu al traditionele animatie met vol gende optredens: Elisa Waut, The Scabs, The Skyblasters en Twee Belgen. De Gentse bin nenstad gonst op vr. 25.9 van 21 tot 02 uur van de jazzmuziek: de 6de Jazzkroegentocht zal minstens 30 orkesten tellen, en uiteraard evenveel «kroegen». Liefhebbers van militaire marsmuziek worden in het Sportpaleis verwacht op za. 24.10; Bel gische, Nederlandse, Franse en Britse bands verzorgen er de 4e Internationale Militaire Taptoe. Wie van film houdt, weet natuurlijk dat van 7 t.e.m. 17.10 het Internationaal Filmgebeuren van Vlaanderen plaats heeft i.s.m. het Festival van Vlaanderen. In het kader hiervan speelt het Metropoolorkest o.l.v. gastdirigent Ennio Morricone in het Sportpaleis op wo. 14.10 A Night to Remember - The World of Movies and Music». Zoals u ziet: inderdaad, voor elck wat wils. Voor inlichtingen en tickets: Info-Cultuur E3- E5, Graaf van Vlaanderenplein 37, 9000 Gent, tel. 091/25.77.80. Als we voor het gemak even Bornem annekse- ren bij de provincie Oost-Vlaanderen (voor ons weekblad ligt dat nu eenmaal iets makkelij ker), dan wordt er, in het kader van het Festival van Vlaanderen, niet minder dan 30 avonden gekoncerteerd in diverse historische steden en gemeenten van onze provincie. Op de 14 koncerten in onze regio (het Dender- mondse, het Aalsterse en het Waasland) ko men we in een aparte bijdrage terug. Even kronologisch op een rijtje wat er verder in de provincie te beleven valt. Op zaterdag 12.9 kan men drie kanten uit: kasteel van Lilare te Brakel, waar het piano duo Levente Kende en Heidi Hendrickx werk spelen van Ravel en Josephs; Deurle waar de Brugse Scola Gregoriana van Roger Deruwe een bloemlezing brengt uit Gregoriaanse ge zangen en psalmen; kasteel Borluut te St.- Denijs-Westrem waar violiste Jenny Spanoghe en pianist Daniël Blumenthal werk spelen van Ravel en Debussy. De Amsterdamse Bach- solisten vertolken op zo. 13.9 te Geraardsber- gen de «Lamentationes Jeremiae Prophetae» van Zelenka. In Sint-Martens-Latem zingt het Vokaal En semble Currende op vr. 18.9 o.l.v. Sigiswald Kuijken psalmen en motetten van Josquin des Prez. Op vr. 25.9 vertolkt de Scola Gregoriana haar programma nog eens in Ninove, terwijl het Vokaal Ensemble Rundadinella o.l.v. Flo- rian Heyerick in Zwalm Engelse koormuziek en psalmen zingt. Luc Devos verzorgt, op zo. 27.9 op kasteel Ooidonk een pianorecital met komposities van Ravel. Het Telemann Consort en sopraan Gre ta De Reyghere brengen op vr. 2.10 te Wette- ren muziek uit Londen en Hamburg in de 18de eeuw. Werk van JChr. Bach en Haendel wordt door de Amsterdamse Bachsolisten uitgevoerd in het Oudenaardse Stadhuis op za. 10.10. Voor het koncert te Evergem van vr. 16.10 verwijzen we naar dit van Wetteren. Thomas Rudolf Werthen leidt I Fiamminghi te Eeklo Daniel Schlee verzorgt op vr. 16.10 een orgel recital te Sint-Lievens-Houtem; hij vertolkt werk van Hofhaimer, Füssl, Buus, Heiller, Muffat en Schlee zelf. Het BRT-Filharmonisch Orkest o.l.v. Fernand Terby spelen in De Pinte op za. 17.10 samen met een laureaat van de Intern. Muziek wed strijd Kon. Elisabeth voor piano; op het pro gramma staan «Bewegingen voor orkest» van F. Devreese, de tweede simfonie van Borodin en een nog te bepalen pianoconcerto. Het jaarlijkse koncert te Eeklo wordt- verzorgd door I Fiamminghi o.l.v. Rudolf Werthen, die een prachtig programma met werk van Haen del, Purcell en Britten vertolken (wo. 21.10), Merelbeke ontvangt op vr. 23.10 harpiste Gy- de Knebusch en fluitist Wim Brabants. Ook Claude Coppens heeft voor zijn pianoreci tal op het kasteel van Laarne van za. 24.10 Ravel op het programma: «Sérénade grotes que, Jeux d'eau», «Menuet antique», «Gaspard de la nuit», «Sonatine» en «Tombeau de Cou- perin». Voor inlichtingen en tickets kan men terecht bij Info-Cultuur E3-E5, Graaf van Vlaande renplein 37, 9000 Gent, tel. 091-25.77.90. Biedt de festivalspreiding in onze regio een vrij vertrouwd beeld, dan valt toch op dat Dendermonde, vorig jaar nog goed voor bijna 10 koncerten, dit jaar niet meer voorkomt in de programmafolder. Dit betekent echter niet dat er tijdens de maand augustus te Dender monde op muzikaal gebied niets zou te beleven zijn; maar daarover in een aparte bijdrage meer. Onze regio is weer goed voor 14 koncer ten met heerlijke muziek, zeer gevarieerd kwa inhoud en bezetting. In deze bijdrage geven we u een beknopt overzicht van wat er zoal te beleven valt. In september en oktober komen we uitgebreider op deze koncerten terug. Het Waasland Sint-Niklaas is opnieuw van de partij met twee koncerten. Een heerlijke belevenis wordt vast en zeker het koncert van do. 24.9. De gere nommeerde Böhmische Kammerphilharmonie speelt dan o.l.v. Petr Altrichter in de Stads schouwburg de eerste simfonie van Prokofief en de simfonie nr. 104 van Haydn. Op hetzelf de programma prijken ook het «Concierto de Aranjuez» (zo vaak vermoord) en de «Fantasia para in gentilhombre» beide van J. Rodrigo en met als gitaarsolist Angel Romero. Eveneens in de Stadsschouwburg verzorgt Stefan Vla- dar een pianorecital op wo. 7.10. Hij speelt werk van Schönberg (3 Klavierstücke, opus 11) Beethoven (Sonate) en Schumann (Etudes 8ymphoniques, opus 13). Ook Lokeren organiseert 2 festivalkoncerten. Het eerste op ma. 5.10 in de Stadsfeestzaal, waar het Nationaal Orkest van België te gast is met walsen en polka's van Johann Strauss. Gerda Lombaerts op 11 oktober te gast in de abdijkerk te Bornem En er is het traditionele orgelrecital door Jo Van Eetvelde, op za. 17.10 in de O.L.Vrouw- kerk van DaknamM.m.v mezzo-sopraan Ra chel Fabry, blokfluitist Patrick Laureys en gambist Frank Liègeois vertolkt Van Eetvelde orgelwerk en solocantates van D. Buxtehude. Beveren houdt het ook dit jaar vokaal met psalmen en motetten van Josquin des Prez, die gezongen worden door het Vokaal Ensemble Currende o.l.v. Sigiswald Kuijken in de Sint- Martinuskerk op vr, 25.9. Het land van Aalst Aalst, in 1973 de eerste stad om een festival- koncert in te richten in de provincie, pakt weer uit met niet minder dan vier koncerten. Het eerste biedt vokale muziek in de St.- Margarethakerk van Baardegem op vr. 18.9. Het koor Cantabile uit Gent en het NEU- Eröffnete Orchestre vertolken samen met sop raan Margriet Heyerich en tenor Jan Caals psalmen van Purcell en Haendel; Jos Van den Borre is de dirigent. De gereputeerde King's Singers vertolken op di. 29.9 in de St.-Marti- nuskerk religieuze komposities van de Re naissance tot heden. Dirigent Jan Caeyers leidt op wo. 7.10 in de Keizershallen zijn Nieuw Belgisch Kamerorkest, een jong en dinamisch ensemble; zij vertolken de «Eg- mont-Ouverture, opus 84» van Beethoven, de «Serenade voor strijkorkest in e, opus 20» van Elgar en «Pax» van Verbesselt. Pianist Stefan Vladar verzorgt op za. 10.10 een recital in het stadhuis waar hij hetzelfde programma speelt als op 7.10 in Sint-Niklaas. Dit jaar geen Dendermondse jazzbands op de Jazzkroegen tocht van vr. 11.9 te Herzele; wel 10 andere. Eveneens te Herzele, maar in de zaal van het KTA, koncerteert de Böhmische Kammerphil harmonie met hetzelfde programma en dezelf de gitaarsolist als op do. 24.9 te Sint-Niklaas; in Herzele spelen ze op vr. 2.10. Het jaarlijkse festivalkoncert te Erpe-Mere heeft dit jaar plaats op za. 17.10. Het pianoduo Crommelynck speelt in de Raadszaal van het Gemeentelijk Administratief Centrum Steen berg komposities van Ravel (Ma mère l'oye), Satie (Trois morceaux en forme de poire), Bizet (uit Jeux d'enfants), Schubert (Divertissement l'hongroise) en Brahms (5 Ungarische Tanze), Bornem In Bornem worden dit jaar twee festivalkon certen georganiseerd. In de Hoofdkerk wordt op zo. 20.9 werk uitgevoerd van Joseph en Johann Michael Haydn door het Ensemble Sinfonia van Dirk Vermeulen en het koor In Dulci Jubilo van Jan van Landeghem. Op zo. 11.10 in de Abdijkerk vertolken mezzoso praan Gerda Lombaerts, gitarist Yves Storms en organist Jan Van Landeghem werk van Bach, Peeters, Rosseau, Nees en Van Lande ghem onder de noemer «Florilegio in Musica». Toegangskaarten Aalst: Culturele Dienst, Kattestraat 33, tel. 053-77.11.11, toestel 288. Beveren: Sekretariaat ASLK, Gentsesteenweg 351, 2758 Haasdonk, tel. 03-775.98.56. Bornem: Gemeentelijke Muziekakademie, Sint-Amandsesteenweg 41-43, tel 03- 889.20.62. Erpe-Mere: Gemeentebestuur, Dienst Kuituur, Oudenaardsesteenweg 458, tel. 053-62.71.11. Herzele: Gemeentekrediet, Kerkstraat 7, tel. 053-62.39.20. Lokeren: Culturele Dienst, Torenstraat 1, tel 091-48.28 05. Sint-Niklaas: Stadsschouwburg, Richard Van Britsomstraat 19, tel. 03-776.35.75. Collegium Vocale Gent te gast i Mater in de Singel. de serie Stabat 19.3 BOhl! der 8por

De Voorpost | 1987 | | pagina 14