JAN BOGAERT WINT INCIDENTRIJKE KOERS! JOS LAMMERTINCK MET DE HULP VAN JAN HENNIE KUIPER ZOCHT ERKENNING GEEN LIEFHEBBERS IN DENDERMONDE! ONZE PROFSTE GAST IN SCHELDE- EN DURMESTREEK De Voorpost - 17.7.1987 - 17 De Voorpost SPORT Redaktie: Oude Vest 34, 9330 Dendermonde. Tel. 052/21.40.60 WIELRENNEN BEROEPSRENNERS IN ST.-NIKLAAS NOG NOOIT GEBEURD Wielrennen. Een wedstrijd afgelasten omdat er te weinig renners zijn? Nog nooit meegemaakt bij de amateurs, zegt afgevaardigde Manuel Buys (arch) Normaal werd er zondagnamiddag in Dendermonde een wedstrijd voor liefhebbers gereden. Slechts ze ven deelnemers passeerden de inschrijvingstafel. Omwille van die kleine belangstelling ging de wed- stryd niet door. Wielerafgevaardigde Manuel Buys hierover: "Bij na veertig jaar ben ik BWB-afgevaardigde. Nooit heb ik het meegemaakt dat zo weinig renners aan de start verschenen. Althans wat de amateurs betreft. By juniores en nieuwelingeh kwam dal wel al voor. Om de jongens een kans te geven om toch aan een wedstryd deel te nemen nam ik kontakt op met de afgevaardigden in Puurs. Opdat de renners nog tydig naar deze Kleinbrabantse gemeente zouden kunnen, werd de start daar met een kwartiertje uitgesteld. Onverklaarbaar, deze povere belangstel ling". Een ontgoocheling voor de organisatoren. (e.g.) 5. Martin Scholkers, 6. Ed- wig Van Hooydonck, 7. Henri Manders, 8. Cor Daems, 9. Bert Van Eyn- de, 10. Pat. Van Passel, 11. Roger Illeghems, 12. Ro- nan Ongenae, 13. Gino Van Hooydonck, 14. Filip Thomas, 15. Luc Calu- waerts, 16. Jan Bogaert op 1.15, 17. Jan Ostergeard, 18. Walter Dalgal. 19. Ar- tois Flandre, 20. Filip Bou- langer, 21. J.L. Van den Broucke, 22. Koen Van Rooy, 23. Jan Van Camp, 24. Marc Van Hulst, 25. Marc Van Oursow, 26. Danny Janssens, 27. Noël Segers, 28. Ronny Wester- linck, 29. Frank Verleyen, 30. Ludo Schurgers. (m.s.) De aanvang van de verlofperiode betekent telkenjare weer dat onze broodrenners de Schelde- en Durme- streek aandoen. Reden genoeg voor de «thuisblijvers» om alle renners uit de vele kleurige en verschillende sportgroepen eens van dichterbij te gaan bekijken. Het is en blijft toch nog altijd een spektakel apart, deze bonte bende over onze wegen te zien scheren, op de voet gevolgd door een karavaan prettig geschilderde auto's van de sportbestuurders. Voor onze lezers die niet in de mogelijkheid waren dit allemaal van dicht te volgen geven wij een overzicht van enkele wedstrijden hier in de streek gereden door het prof peloton. We volgden ze op de voet in St- Niklaas, Beveren, Zele en Temse. Vaak worden deze heren ten onrechte de naam «kermiscoureur» opgespeld en rijden ze in de schaduw van hun kollega's die op dit moment in de «Tour de France» alle aandacht naar zich toetrekken. Toch blijft er op het thuisfront nog genoeg talent over om de zogenaamde «kermiskoersen» flink te stofferen. Zeker nu de ploegen in de «Grote ronde» maar tot 9 eenheden herleid werden, vielen hier en daar zeer geschikte kandidaten uit de boot. Het mooiste bewijs hiervan is wel de winnaar in Beveren Hennie Kuiper, die zo erg op (sportieve) wraak belust was om zijn niet- aanduiding dat hij alle tegenstand op een hoopje fietste. Het komt alleen maar ten goede van «Jan publiek» die nu hier op het thuisfront ook iets te zien krijgt voor zijn (steunkaart) geld. M.S. Deze 56ste Grote Prijs van de Stadsbelangen uit St.-Niklaas zal altijd wel als een zwarte bladzijde voorkomen in het geschiedenisboek van het organisatieko- mitee. Toch leek het voor de organisatoren een namiddag te worden die niet meer stuk kon, want niet minder dan 138 profs kwamen hun rugnummer afhalen bij B.W.B. afgevaardigde Marcel Mels. Nog voor de wedstrijd op gang kon worden gescho ten doemden echter de eer ste problemen op. Wat bleek? Niet minder dan een dozijn seingevers, waren niet op post. Terecht werd door de B.W.B.-mensen de koers uitgesteld tot vervangers voor de seingevers gevon den waren. Met drie kwartuur vertra ging en voor de renners 2 ronden minder te rijden, werden ze dan toch de weg opgestuurd. In de tweede ronde kozen Hennie Kuiper, Danny Clark, Roger Illeghems, Mario Mariotti, en Jos Lammertinck het ha zenpad. Maar ver droeg deze ont snapping niet want het pe loton kon een ronde later al drie vluchters bij de lurven vatten. Hennie Kuiper en Danny Clark zetten hun inspan ning nog even door. Doch op dat moment sloeg nood lot nummer twee toe: ter wijl het peloton zo tegen een snelheid van 45 km. per uur op de vluchters af- snelde dacht een paard in de buurt van de Heimolen straat er aan de renners op een kort maar hevig bezoek te trakteren. Het losgebroken dier be landde pardoes in het pelo ton waar de ravage niet te overzien was. 30 renners kwamen bij de ze «crash» tegen de Waas- landse bodem terecht, maar voor Jos Op het Eyndt en Geert Van De Walle eindigde deze spek- takulaire «steeple-chase» in het Stedelijk Ziekenhuis. Detail: het paard kwam met een koerskader om de beugels uit het peloton ge sneld alvorens het tot stil stand kon worden gedwon gen. Door dit incident werd de koers geneutraliseerd en Wielrennen. Jan Bogaert mocht voor de derde keer tereke (ms) konden de 80 overgebleven renners minuten later terug de (vrije) baan op. Hennie Kuiper en Danny Clark kregen hun luttele voorsprong van voor de crash terug maar zoals dat dikwijls het geval is, was het tempo ook uit de beide heren hun benen verdwe nen zodat zij vlug werden ingelopen. Dit laatste was het duo: Frank Verleyen en Frank Van Oyen ook over komen, zodat we moesten wachten tot een 30-tal km. voor het einde eer de goede ontsnapping tot stand kon komen. Joël Pelier, Filip Thomas, Bruno Geuens, Johan Lammerts, Jacob Engelbert, Mare Dierickx, Eddy Van Haerens, Hans Daams en Jos Lammer tinck konden zich loswerk en uit de groep. Enkel Daan Luykx, Michel Cornelisse, Henri Manders en Dirk Claryse konden de sprong van de groep tot de koplopers nog maken, maar al wat nu nog in het peloton zat was onherroe pelijk verloren, zodat de 14 leiders zouden uitmaken wie er zou spurten voor de overwinning. De snelste man uit de kop groep was ongetwijfeld Temsenaar Jan Bogaert, dit bewees hij dan ook met een klinkende spurtzege voor Hans Daams en Mi chel Cornelisse. Meteen een overwinning voor Bo gaert die net op zijn tijd komt, nu de renners een periode in het Waasland aan het werk kunnen. Uitslag 1. Jan Bogaert (Temse) de i het podium in eigen Temse 110 km. in 2u34; 2. Hans Daams, 3. Michel Cornelis se, 4. Henri Manders, 5. Filip Thomas, 6. Jacob En gelbert, 7. Mare Dierckx, 8. Dirk Clarisse, 9. Eddy Van Haerens, 10. Bruno Geuens, 11. Daan Luyckx, 12. Joël Pelier, 13. Johan Lammerts, 14. Jos Lam- mertink, 15. Etienne De Wilde, 16. Benny Van Bra bant, 17. Stefaan Van Leeuwe, 18. Leo Boelhou wers. 19. Edwin Bafcop, 20. Henri Borgelo, 21. Lu- cien Van Impe, 22. Koen Van Rooy, 23. Ferdi Dierckx, 24. Wim Arras, ne Breuker, 27. Johan De Lathouwer, 28. Danny Clark, 29. Yvan Lamote, 30. Hendrik Redant. M.S. PROFS IN ZELE De ploeg Transvermij-Van Shilt is goed op dreef dezer dagen. Was Jan Bogaert reeds aan het feest in Sint-Niklaas, dan was het nu de beurt aan ex-kampioen van Nederland Jos Lammertinck om te Zele-Hansevelde met de overwinning aan de haal te gaan. Jos sprintte als eerste over de meet van een 28-koppige groep, goed gepiloteerd door ploegmaat Jan Bogaert, nochtans zelf een rap heerschap, maar Jan had in Sint-Niklaas op de diensten kunnen rekenen van Jos, zodoende... De hierboven gegeven tekst is, op de spurt voor de 29ste plaats na, tussen Pe ter Pieters en Roger De Vlaeminck, het bijzonder ste dat er in de beroepsren- nerskoers in Zele te note ren viel. De eerste vier van de dertien af te leggen ronden werden door de "profs" af gelegd in een tempo dat de doorsnee wielertoerist 's zondagsmorgens ook weet te realiseren. Tot Etienne De Beule er het vuur in bracht en met een sloeg de vlam in de overbekende pan. Doch zijn demarrage brak het pe loton in verscheidene stuk ken die, achteraf bekeken, niet meer te lijmen waren. 28 renners hadden zich im mers weten los te rijden van hun kollega's, Jan Bo gaert, Etienne De Beule, Robert D'Hondt, Leo Ne vels, Frans Maasen, de plaatselijke Dirk Heirwegh die voor eigen deur streed, Alain Dipple, Rik Redant, Per Pedersen, Werner De Vos, Luc De Smet, Mare Fruch, Jac Van der Poel, Mare Dierickx, Rik Man ders, Stefan Van Leeuwe, Luc Collyn, Marnix Lamei- re, Fernandez, Jos Lam mertinck, Koen Van Rooy, Rudi Van der Haeghen, Cor Daems, Dirk Waeyen- berg, Rik Mannaerts, Rudy Dexters en de Amerikaan Matthew Eaton reden in de vijfde ronde aanvankelijk een voorsprong van 50 se- konden bijeen. Het tempo van deze om vangrijke kopgroep was nu bijna het dubbele van de eerste ronden. Zo kwamen ze in minder dan geen tijd aan een bonus van vier mi nuten en 20 sekonden, wel waren ze geholpen door het uurschema van de NMBS dat de achtervolgers voor een gesloten overweg plaatste. Die overwegen zouden trouwens nog meer in het koersverloop terugkomen. Nu eens stonden de koplo pers er voor en dan weer de achtervolgers. Toch bleef de voorsprong schommelen tussen de 3 en 4 minuten. Bij de 28 leiders verwachtte elke volger diverse demar rages omdat, zoals dat heet, de kopgroep te om vangrijk was. Niets was echter minder waar want de heren bleven netjes bij elkaar en konden zo op de meet afstormen met het reeds beschreven gevolg. Ook vermeldden wij reeds dat de achtervolgers mochten spurten voor de 29ste plaats, maar hiervoor dienden zij wel netjes een ronde minder af te leggen dan hun kollega's omdat zij tegen het einde van de wedstrijd reeds 4 minuten 30 sekonden achterstand telden, en dit was volgens de ordediensten te veel om de veiligheid te garan deren. Zo zie je maar dat het je als organisator ook een beetje moet meezitten. Hier te Zele kwamen maar liefst 122 profs aan de start maar door zo'n omvangrij ke ontsnapping was het koersverlfaal al vlug ge schreven. Ben je daarom .beter af met een beperkter deelnemersveld? Het ant woord moeten wij u helaas dok schuldig blijvlen. De uitslag: 1. Jos Lam mertinck 165 km. in 3u56; 2. Hans Daems, 3. Marnix Lameire, 4. Jan Bogaert, 5. Koen Van Rooy, 6. Rik Manders, 7. Stephan Van Leeuwe, 8. Leo Nevels, 9. Werner De Vos, 10. Jac Van der Poel, 11. Dirk Heirwegh, 12. Alain Dip ple, 13. Frans Maasen, 14. Cor Daems, 15. Rudi Van der Haeghen. 16. Luc De Smet, 17. Mare Dierickx, 18. Robert D'Hondt, 19. Rik Redant, 20. Luc Co- lyn. 21, Mare Fruch, 22. Rik Mannaerts, 23. Per Pe dersen, 24. Etienne De Beule, 25. Dirk Waeyen- bergh, 26. Fernando Marti nez, 27. Rudy Dexters, 28. Matthew Aeton, 29. Peter Pieters op 4 min. 30, 30. Roger De Vlaeminck. (M.S.) BEROEPSRENNERS IN BEVEREN De eeuwig jonge Hennie Kuiper, de Olympische en wereldkampioen van weleer, heeft met deze overwinning te Beveren zyn sportieve beleidsmensen eens laten zien dat zyn iet-selektie voor de Ronde van Frankrijk een duidelijke misrekening was. let de kracht waarmee Kuiper in de laaste ronde van zyn metgezellen wegfietste, moet i(j zeker nog wat kunnen laten zien hebben in deze open ronde. Voer de ploegleiders een opdoffer, maar voor het jubilerende bestuur van "W(j Willen" een meevaller, want wie wil er niet een naam als Hennie Kuiper op het palmares van zyn irganisatie? Het beloofde nochtans een eentonige koers te wor den in de Klapperstraat te Beveren want de inrichters keken maar sip toen 5 ren ners van bij de start het hazenpad kozen en hun voorsprong ronde na ronde steeds meer konden uit bouwen. Wilfried Peeters, Bert Van Eynde, Jos Lammer tinck, Koen Van Rody en Johan Lammerts beheer sten immers de eerste koershclft van deze 38ste Grote Prijs van de Ge meentebelangen. Nadat zij eerder moeilijk aan 50 sekonden winst wa ren gekomen kregen de vijf vluchters de vrije loop van het peloton en bouwden de sekonden dan ook ver der uit dan 2 minuten tot een max. voorsprong van 3 minuten 48 sekonden. En toen kwamen nit de groep "de mannen met de form" naar voren want Edwig Van Hooydonck was sa men met de Waaslanders Danny Janssens en Janne- ke Bogaert op zoek naar de vrijbuiters vooraan. Plots begon de voor sprong van de koplopers, die op 6 ronden van het einde nog zo riant leek, te krimpen als sneeuw voor de juli-zon. En in één in spanning reden de twee achtervolgers, bij wie pech vogel Jan Bogaert lek gere den had, naar de koplo pers. Bij deze laatsten had men ondertussen ook niet stil gezeten, want Jos Lam mertinck en Bert Van Eyn de zagen het komende ge vaar tijdig in en lieten op hun beurt hun vluchtmak- kers in de steek alvorens Van Hoydonck en Janssens konden aansluiten. De nieuwe situatie was nu op 4 ronden van het einde als volgt: vooraan dus Lammertinck en Van Eynde gevolgd door hun drie vluchtgezellen waarbij Van Hoydonck en Janssen waren gekomen. Deze laat ste twee hadden natuurlijk een mooie springplank voor de groep betekend want die was, zij het totaal uiteengevallen, toch ook genaderd tot op 2 minuten van de koplopers. Wat in de lijn der ver wachtingen lag gebeurde. Met nog drie ronden te gaan kwam alles netjes weer samen. Niet voor lang echter want bij het ingaan van de laatste ronde kon den 15 renners alleen voor op komen. Bruno Geuens, Henri Manders, Bert Van Ende, Mare Dierickx, Cor Daams, Hennie Kuiper, Edwig Van Hooydonck, Ronan Ongenae, Marin Scholkers, Luc Caluwaerts, Boger Illeghems, Filip Thomas, Wilfried Peeters, Patrick Van Passel en Jo han Lammerts reden im mers met een geruststellen de voorsprong naar de ont knoping, zodat het duide lijk was dat de overwinnaar uit deze groep moest ko men. Het was enkel nog wachten of het een spurt zou worden of een voor- sprongzege. Hennie Kuiper gaf vlug antwoord op deze vraag want na een allesver nietigende demarrage met de "grote molen" kwam de talentrijke Nederlander als primus over de meet gebold. Lachend en vol binnen pretjes kwam Hennie hier te Beveren zijn eerste sei zoenruiker afhalen. Terwijl even ervoor Bruno Geuens de spurt voor de tweede plaats had gewonnen voor Wilfried Peeters en de rest van een verbrokkelde kop groep. De uitslag: 1. Hennie Kui per de 150 km in 3u34, 2. Bruno Geuens, 3. Wilfried Peeters, 4. Mare Dierickx, Wielrennen. Hennie Kuiper na zijn overwinning in de profkoers te Beveren met naast zich ie stichter van wielerclub «Wij Willen» (ms)

De Voorpost | 1987 | | pagina 17