Optimisme, vertrouwen in eigen kunnen en ook zware problemen: Vlaanderen leeft... De Munt van Mortier: een opera als ambassadeur Opera voor Vlaande ren werkt zeker nog tot eind december Filharmonische Vereniging van Brussel: 11 cycli, 120 koncerten Koninklijk Filharmonisch Orkest van Vlaanderen: 4 koncertreeksen Gedrevenheid voor kwaliteit: 13 series in de Singel te Antwerpen 30 - 17.7.1987 - De Voorpost Muziek en muziekteater-Seizoen 1987-1988 «Vlaanderen leeft!», dé slogan uit de barnumrekla- me van kultuunninister Dewael. En hij heeft ge lijk: Vlaanderen heeft een rijke kuituur, openge- bloeid in perioden van onze geschiedenis toen er nog geen kultuurministerie was, toen de bevordering van ons kulturele leven nog uitging van lokale heren en kerkvorsten. Zo bouwden wij een kuituur- patrimonium op architekturale rijkdom, plasti sche en muzikale parels en dat een van de rijkste is in de wereld. ~'V Nu het er op aankomt heid in grote mate ver- dit patrimonium veilig stek gaan; vraag het te stellen, laat de over- maar eens aan Roger Toen Gentenaar Gerard Mortier, indertijd een der eerste medewerkers van Jan Briers in het Festival van Vlaanderen, na een ongeveer 10 jaar durende «stageperiode» in de beste opera huizen van Europa, de direktie van de Munt aanvaardde, vond hij een zieltogend operahuis en een gerenommeerd balletgezelschap. Nu, anno 1987, heeft hij een wereldberoemd mu- ziekteater en geen balletensemble meer. Parijzenaar Maurice Béjart, vernieuwend ko- reograaf, kreeg indertijd van Muntdirekteur Huysman de nodige artistieke en financiële armslag om een dansgroep te vormen die stilaan alle balletpodia van de wereld verover de. Béjart en zijn groep vertoefde het grootste gedeelte van het jaar in het buitenland, bracht weliswaar geld in het Muntlaatje, maar leek de laatste tijd artistiek en inventief wel een beetje uitgeblust. Huysman was vroeger al zeer tevreden als hij slechts evenveel lege als bezette stoelen zag tijdens een operavoorstelling. En toen kwam Mortier, Vlaming én Europeeër. Hij vernieuw de en breidde koor en orkest uit, motiveerde zijn musici, trok op beleidsniveau talent aan, gaf een gefundeerde visie gestalte en tilde zijn teater niet alleen letterlijk maar vooral figuur lijk de hoogte in tot een instelling die nu in de internationale pers als voorbeeld geldt van kwaliteit! Maar onze politikasters, die er in rekordtempo in slaagden een deficit van ruim 5 duizend miljard bij elkaar te sparen, verwij ten Mortier dat hij in tien jaar enkele tiental len miljoenen te weinig heeft op zijn begro ting. Onkunde, onwil en domheid prevaleren in dit landje nog altijd op kreativiteit en kompetentie. Genoeg! Het nieuwe seizoen van de Munt oogt ook nu weer veelbelovend. Een kort overzicht. Op operagebied krijgen we tien produkties: 6 nieuwe en 4 hernemingen. De nieuwe produk ties zijn: «Jenufa» van Janacek in regie van Adolf Dresen, muzikaal geleid door S. Cambre- ling; «Otello» van Verdi in regie van de be roemde Peter Stein, geleid door Richard Arm strong, «Lulu» van Alban Berg, in regie van Ruth Berghaus, o.l.v. S. Cambreling; «Elek tra» van Richard Strauss in regie van Liliana Cavani, geleid door Hans Zender; «Orfeo en Euridice» van Gluck o.l.v. S. Cambreling; «Der Ferne Klang» van Franz Schreker in regie van Johannes Schaaf o.l.v. Christoph von Doh- nanyi. De vier produkties die hernomen worden: «Don Giovanni» «La Finta Giardiniera» van Mozart, beide geregisseerd door K.-E. Her mann en geleid door S. Cambreling; «Les Contes dHofmann» van Offenbach, ook geleid door Cambreling, in regie van Gilbert Deflo; «Boris Godunov» van Moessorgski in regie van Adolf Dresen en o.l.v. Friedemann Layer. Alleen «La Finta Giardiniera» is niet meer in Brussel te zien; het gaat samen met «Don Giovanni» naar Berlijn. In samenwerking met de Filharmonische Ver eniging van Brussel richt de Munt een hele resem koncerten in: elf met het eigen simfo- nieorkest o.l.v. gereputeerde chefs en met schitterende programma's. Maar ook 5 gastor- kesten maken hun opwachting; het Israel Philharmonic Orchestra o.l.v. Zubin Mehta, de Filharmonie van Krakow o.l.v. Penderecki, het Orchestre Philharmonique de Liège o.l.v. Pierre Bartholomée, het Ensemble Intercom- temporain o.l.v. Peter Eötvös en het B.B.C. Symphony Orchestra o.l.v. sir John Prit- chard. Ook weer in samenwerking met de Filharmo nische Vereniging van Brussel worden 7 reci tals gepland: Heinz Zednik, Marjana Lipovsek, Robert Holl, Catherine Malfitano, Samuel Ra- ney, Dale Duesing en Margaret Price. Meer gedetailleerde informatie i.v.m. pro- grammatie, data van opvoeringen, prijzen is te verkrijgen bij het bespreekbureau van de Munt, Koninginnestraat, 1000 Brussel, tel. 02/218.12.11 of 218.12.02 of 219.63.41. De Opera voor Vlaanderen is een bron van kommer en onzekerheid, van touwtrekkerij en pokerspel, van ergernis en machteloosheid. Een bron van kommer en onzekerheid voor het personeel van de instelling, vooral het artis tieke; een bron van touwtrekkerij en pokerspel voor de politikasters van de Vlaamse deel rege ring en de steden Gent en Antwerpen; een bron van ergenis en machteloosheid voor som mige perslui en het grootste deel van zijn publiek. De direktie van onze Janus-Opera «mag» voortdoen tot eind december, maar dan moet Marijnissen. Een groot deel van onze rijkdom hangt in buitenlandse musea, vroeger hier weggeroofd door bezet tende heersers, nu weg gekocht door personen en musea die wel geld vrij hebben voor waarde volle kunst; de verkoop onlangs van de nalaten schap van Magritte is er een illustratief voor beeld van... Vlaanderen leeft... on danks de aalmoezen die het op kultureel vlak van de overheid toege wezen krijgt. De Vlaam se gemeenschap, samen met de steden Gent en Antwerpen, geeft jaar lijks slechts een paar tientallen miljoenen minder aan de Opera voor Vlaanderen dan het stadje Wuppertal in het Duitse Ruhrgebied (met zijn 375.(XX) inwoners nog niet de helft van de bevolking van de stad Antwerpen) besteedt aan haar stedelijke opera en teater. Deze stedelijke subsidie in Wuppertal is ongeveer twee derde van wat de Belgische staat uittrekt voor onze Munstsclïouwburg. Vlaanderen leeft... Een paar duizend mensen zijn bij ons met kuituur bezig. In Nederland be cijferde men dat het kul turele leven in Amster dam ca. 2 miljard fr. in het laatje bracht, recht streeks en onrecht streeks. En voor wan neer bij ons een dergelij ke wetenschappelijke studie.Wie/wat wordt hier beter van wie/vrat? Vlaanderen leeft... In derdaad! Ondanks voor gaande, misschien zwartgallige vaststellin gen heerst er bij ons een mokles boven het hoofd, toch nog in om soms zeer goede produkties af te leveren... Vlaanderen leeft... maar de overheid legt zijn prioriteiten vast: het Eu rovisie Songfestival op de Heizei kostte de (Franstalige) gemeen schap ongeveer 250 mil- joen voor één avond! ze wel zuinig-werken, met vooral hernemin gen, ko-produkties en gastvoorstellingen. Voor na 31 december 1987 zal «men» nog wel zien. Een manier van werken, die zelfs een dorpsfanfare zich niet kan/durft veroorloven. Maar... «Vlaanderen leeft!» En Bunings boer, hij ploegde voort... De Gentse afdeling programmeert één koncert (di. 22/9 met werk van R. D'Haene, Elgar en Mahler), twee operaprodukties («La Forza del Destino» van Verdi, een nieuwe produktie, en de herneming van «La Bohème» van Puccini), één geïmporteerde operette («Die Lustige Wit- we» van Lehar door de Hochschule uit We nen), twee balletprodukties in ko-produktie met het Koninklijk van Vlaanderen («Don Quichote» L. Minkus, en een gemengd pro gramma) en de musical «Me and my Girl» (N. Kay) ook met het K.B.V.V. De Antwerpse afdeling programmeert even eens: het koncert, «La Bohème», «Don Quicho te», «Me and my Girl» en «Die Lustige Witwe». Het opent echter met de herneming uit Gent «II Trovatore» en herneemt eveneens de musi cal «My fair Lady». Tot zo ver wat zeker is. Er zijn aanwijzingen dat er ook na 1 januari «zou kunnen» verder gewerkt worden; zeker is dit nog niet. Er staan al wel een aantal titels op papier; maar er is nog niemand (zangers, regisseurs e.d.) gekontakteerd, laat staan ge- kontrakteerd. Terwijl iedereen weet dat in teater, en zeker in het muziekteater, er op lange termijn moet gepland worden... Vlaan deren leeft! Meer gedetailleerde informatie i.v.m. pro grammatic, data van opvoeringen en prijzen is te verkrijgen vanaf 18 augustus te Gent (Schouwburgstraat 3, tel. 091/25.24.25) of te Antwerpen (Frankrijklei 3; tel. 03/233.66.85). De Filharmonische Vereniging blijft de be langrijkste koncertorgani8ator te Brussel. Haar programma is zo mogelijk nog presti- gieuzer geworden; haar pubhek groeit nog steeds aan en haar prijzenpolitiek is zo, dat ook niet-kapitaalkrachtigen er niet voor hoe ven thuis te blijven! Vaclav Neuman en zijn Tsjechische filharmonie te gast in Brussel. Er is de «Simfonische Cyclus met het Natio naal Orkest van België», waarin het N.O.B. 12 van de 14 donderdagkoncerten voor zijn reke ning neemt; de overige twee koncerten worden ingevuld door het Orchestre Philharmonique de Liège en het Rotterdams Filharmonisch Orkest. Bij de solisten zien we hier o.m. so praan Barbara Hendrickx, cellist Heinrich Schiff, pianisten Brigitte Engerer en Martha Argerich, violist Igor Oïstrakh en sopraan Edda Moser, naast vele anderen. De cycli «Grote Simfonische koncerten» van vrijdag en zondagnamiddag brengen onze Bel gische simfonische orkesten op het podium: het N.O.B.het B.R.T.-Filharmonisch Orkest, het Koninklijk Filharmonisch Orkest van Vlaanderen, het Orchestre Symphonique de la R.T.B.F. en het Orchestre Philharmonique dc Liège samen met binnen- en buitenlandse solisten. In samenwerking met de Munt zijn er de cycli «Simfonische koncerten van het Muntorkest» (12 koncerten, eerder afgestemd op het lyri sche dan op het simfonische repertoire) en «Liederrecitals» (zie het programma-aanbod van de Munt, elders op deze bladzijde). De cyclus «Luister van de Kamermuziek» kent een steeds grotere impakt op een steeds groei end publiek. Hierin vinden we terug: Buchbin- der en Schiff, Alban Berg Kwartet. Wiener Kammerorchester und Chor, Deutsche Bach- solisten, Trio Pasquier met J.P. Rampal, A.S. Mutter en Rostropovitsj en B. Giurranna, Guarneri Kwartet, Orchestre de Chambre de Wallonië, Kamerorkest van het Amsterdamse Koncertgebouw, Melos Kwartet. Ook negen koncerten in de cyclus «Grote Recitals» met o.m. Jörg Demus, Eugène Istomin, Jessye Norman, Yuzuko Horigome en Homero Fran- cesch, Aldo Ciccolini, Alexandre Lagoya en Maxence Larrieu, Maria Joao Pires, Janos Starker en Dennis Russell-Davies. De «Koncerten buiten abonnement», meestal ingericht samen met andere organisatoren, brengen de beroemdste namen naar Brussel; Concertgebouw Amsterdam, Philharmonia Orchestra, Wiener Symphoniker met Gerd Al- brecht, Wiener Philharmoniker met Abbado, Ensemble Modern Frankfurt, Camerata Lysy Gstaad met Yehudi Menuhin, Orchestre Phil harmonique de Liège met Pierre Bartholomée, eens alleen en eens samen met het Koninklijk Filharmonisch Orkest van Vlaanderen o.l.v. Günther Neuhold, Tsjechische Filharmonie met Vaclav Neumann, Staatskapelle Dresden en Hans Vonk, Royal Philharmonic Orchestra en Vladimir Ashkenazy. Voor fijnproevers! Vele van deze koncerten worden ingericht met het Festival van Vlaanderen en/of Europalia Oos tenrijk. Ook de buitengewone zitting van de Interna tionale Muziekwedstrijd Koningin Elisabeth voor zang in 1988 krijgt de medewerking van de Filharmonische Vereniging. Nog steeds een beetje in de rand zijn er nog: de 9 weekends «Kommuzikatie» met avant-gar- demuziek, de reeks «First Meeting» waarin jonge Belgische solisten een kans wordt gebo den en de serie «Debat voordrachten». Meer gedetailleerde informatie i.v.m. pro grammat ie, data van uitvoeringen, prijzen of de gratis maandkalender is te verkrijgen in het Paleis voor Schone Kunsten, Baron Horta- straat 11, 1000 Brussel, tel. 02/512.10.02. Tot vorig seizoen bood het Koninklijk Filhar monisch Orkest van Vlaanderen drie koncert reeksen: de Elisabethkoncerten, de Singelse rie en de Campokoncerten. Deze drie worden volgend seizoen behouden en uitgebreid met een vierde reeks: de Arenbergmatinees Van de 8 koncerten in de Koningin Elisabeth- zaal worden er vier gedirigeerd door de vaste chef, Günter Neuhold; gastdirigenten voor de andere vier avonden zijn Gennady Rosjdest- venski, Hiroshi Wakasugi, Hans Vonk en Stanislav Skrowaczewski. Solisten in deze cyclus zijn: pianiste Viktoria Postnikova, vio list Rafael Oleg, pianist Aldo Ciccolini, cellist Boris Pergamensjikov en violist Uto Ughi. Deze serie opent op vr. 11.9 met een lyrisch openingsgala gewijd aan Verdi; solisten zijn sopraan Fiamma Izzo d'Amico, mezzo Bruna Baglioni, tenor Giuseppe Giacomini en bariton Alain Fondary. Een hoogtepunt wordt onge twijfeld het koncert van do. 10.3 met de uit voering van de «Gurrelieder» van Schönberg, samen met Luiks Filh. Orkest, het Praags Mannenkoor en een zestal uitstekende vokale solisten. De koncertreeks in de Blauwe Zaal van de Singel wordt uitgebreid tot 9 avonden met als dirigenten: Neuhold (3 maal); Gabriel Ghumu- ra, Vladimir Valek, Peter Gülke, Pierre Bar tholomée, Leif Segerstam en Thomas Fulton, Solisten in deze reeks: pianiste Eliane Rodri- gues, cellist David Geringas, sopraan June Card, violist Dimitri Ivanov, pianist Nelson Freire, violiste Hannela Angervo en altviolist Bruno Giuranna, hoboist Maurice Bourgue en pianiste Emma Schmidt. Het orkest zorgt voor niet minder dan drie wereldkreaties van Vlaamse muziek, geschre ven in opdracht van het orkest: de «Tweede Simfonie» van Luk Brewaeys (Singel, 5.11), «Aankoop en Kreet voor koor en orkest» van Karei Goeyvaerts (Singel, 23.2) en een simfonisch werk van Wilfried Westerlinck, geïnspireerd door gedichten van Hughes Per- nath (Elisabethzaal, 17.6). In Kunstgalerij Campo blijven de vier zondag- ochtendkoncerten behouden (6.12, 17.1, 21.2 en 27.3 om 11 uur) maar worden afgestemd op kleinere ensembles met uitgesproken solis tisch karakter. Nieuw is de reeks van vijf «Arenbergmati- nees», eveneens om 11 uur: 13.12," 10.1, 7.2, 6.3 en 24.4. Deze koncerten worden verzorgd door het Kamerorkest van het Koninklijk Filharmonisch Orkest van Vlaanderen o.l.v. Dimitri Ivanov. Natuurlijk blijven de Promenadekoncerten op zaterdagnamiddag in de Elisabethzaal behou den; ze kregen als titel mee: «Amadeus» 13.10, «Slavische Sprookjes» 5.12, «Feeën, elfen en heksen» 9.1, «Zigeuners» 27.2, «Mare Nos- tnim» 26.3 en «Uit velden en wouden» 30.4 Voor meer informatie kan u terecht bij het Filharmonisch Orkest zelf (03/237.79.00) of in de Teaterwinkel, Sint-Jacobsmarkt 74, 2000 Antwerpen (tel. 03/233.71.60). erg drukke aktiviteit op onze scenes en in onze muziekteaters. On danks! Het muziek- en koncertleven is nog nooit zo bloeiend ge weest; onze nationale Munt van Gerard Mor tier is in de hele wereld sinoniem voor kwaliteit (blijkbaar zint dit som mige politikasters niet zo); onze Opera voor Vlaanderen slaagt er, met het zwaard van Da- In één seizoen kwam er in de Singel een kwart meer publiek; het groeide aan tot 60.000. De reden hiervan? Volgens Direkteur Frie Ley- sen: «Wij willen tegen 1990 van de Singel het eerste volwaardig internationaal kunstcen trum in Vlaanderen maken. De Singel wordt het eerste centrum dat op internationaal vlak vanuit een zuiver artistieke visie werkt, en niet vanuit een socio-kulturela visie, zoals de kulturele centra... Wij moeten de speerpunt- funktie invullen: het beste detekteren en daar voor een springplank zijn. Konkreet betekent dat voor de Singel: een verdere uitprofilering als internationaal centrum voor hedendaagse kunsten». De Singel probeert dit beleid uit te werken en konkreet gestalte te geven in 13 series, waar van hier een (jammer genoeg té kort) over zicht. Er is de nu al traditionele serie «Uit de Munt» met 7 koncerten: grote dirigenten in een serie met het grote Weense repertoire; simfonieën van Mahler, Brahms en Bruckner naast werk van de tweede Weense School en eigentijdse komposities. «Piano» biedt drie recitals door Levente Kende, Zoltan Kocsis en Jorge Bolet. Eveneens 3 koncerten «Gitaar»: Raphaella Smits met het Pro Arte Kwartet, Vladimir Mikulka en het duo Sergio en Odair Assad. I.s.m. B.R.T. 3 programmeert de Singel drie koncerten «Nieuwe Muziek», waarvan Peter Vermeersch de centrale figuur is. Hij schrijft 4 nieuwe stukken voor verschillende bezettin gen, die in de Singel gekreëerd zullen wor den; maar ook de werken die naast zijn kom posities uitgevoerd worden. Uitvoerders wor den: het Ensemble Musique Nouvelle, het Ar- ditti String Quartet en De Nieuwe Muziek groep. Drie «Lieder»-avonden met Alicia Nafé, Sheila Armstrong en John Shirley-Quirk, Mitsuko Shirai. Het Vokaal en Instrumentaal Ensemble Cur- rende, het Collegium Vocale en Ensemble In strumental en Musica Antique Köln zorgen in de reeks «Stabat Mater» voor versies ervan voor Lassus. Caldara, Steffani en Bononcini; aangevuld met vokaal en instrumentaal werk uit polyfonie en barok. De reeks «Aperto» brengt in 6 koncerten kon- servatoriumstudenten samen met hun docen ten op het koncertpodium: klarinet, hobo, Collegium Vocale Gent te gast in de serie Stabat Mater in de Singel. fagot, fluit en saxofoon én een zesde ensemble- koncert ter afronding. Het Nieuw Belgisch Kamerorkest samen met violiste Eva Graubin o.l.v. Jan Caeyers, het Philharmonisches Oktett Berün en het Tokyo String Quartet vullen de serie «Kamermu ziek» in. Zes teatervoorstellingen, die geen enkele échte teaterliefhebber mag missen: De Tijd van Ivo Van Hove met Macbeth» van Shakespeare, het Burgtheater in regie van Claus Peymann met «Der Theatermacher» van Thomas Bern- hard, Needcompany (vroeger Epigonen) in regie van Jan Lauwers met «Need to know», het Centre Dramatique National des Alpes in regie van Bruno Boëglin met «Gertrud» van Söderberg, Groupov van Francine Landrain met «The show must go on» en de nieuwste produktie van De Mexicaanse Hond in regie en naar koncept van Alex Van Warmerdam. Eveneens 6 dansprodukties door Merce, Cun ningham Dance Company, Monnier Dur- roure, Stephen Petronio Company, Gerard Bohner en dansers, Roxane Huilmand en dan sers, D.C.A. Philippe Découflé. Verder nog een elftal kindernamiddagen, vier schoolvoorstellingen en tentoonstellingen aansluitend bij het dans- en teaterprogramma en over architektuur. Voor meer informatie verwijzen we u naar de folder of de handige Singelpocket; te verkrij gen in de Singel, Desguinlei 25, 2018 Antwer pen; tel. 03/237.61.58. L.

De Voorpost | 1987 | | pagina 30