Kamerteaters in Antwerpen en Gent Arcateater Gent: een aantrekkingspool voor interessante tonelisten Fakkelteater: nog geen definitieve programmatie Toneelgezelschap Ivonne Lex: een gevarieerd menu Raamteater: erkenning en sukses of het loon van werken en visie 32 - 17.7.1987 - De Voorpost Teaterseizoen 1987 - 1988 Kamertoneel in Vlaanderen: eertijds een begrip voor een bepaald soort teater, nu een klassificering in het In Gent denken we dan natuurlijk aan het Arca-teater aan de Lieve, in Antwerpen aan het Raamteater kader van het teaterdekreet. De zogenaamde C-gezelschappen zijn een verzameling geworden van de het Fakkel- en Meirteater en het Toneelgezelschap Ivonne Lex. Ieder heeft zijn eigen visie op het teater en meest verscheiden ensembles, niet alleen kwa samenstelling maar ook kwa repertoire en vooral kwa op de manier waarop dit konkreet gestalte kan/moet gegeven worden. Ieder heeft zo zijn eigen publiek aanpak en vormgeving. met zijn verwachtingen en wensen. Wij gaan ons in dit kader niet bezondigen aan waarde-(ver-) In dit seizoenoverzicht belichten we bondig de programmatie van de gezelschappen die, vanuit onze oordelingen maar proberen een kort overzicht te brengen van wat het publiek in deze teaters te wachten regio, binnen het half uur te bereiken zijn: Antwerpen en Gent. staat. Zo formuleert Jo Decaluwe, Arcadirekteur het in zijn voorwoord tot het speciale Knack- nummer over het Arcaprogramma. Over het voorbije seizoen kunnen we kort zijn: chaos. Dit was ook de titel van één van de aangekondigde produkties die niet doorgin gen. Er vielen stukken weg wat niet aange kondigd werd, zodat wij tweemaal voor een gesloten deur stonden... er kwamen stuk ken in de programmatie die niet aangekon digd waren. Het publiek had geen houvast meer. Het gezelschap zelf wel? Het is moeilijk een echt beleid te voeren, wanneer de mensen die het moeten waar maken, het zelf niet meer weten of reeds een transfer op zak hebben... Volgend seizoen krijgt Area weer een nieuw gezicht; door een vernieuwde artistieke lei ding (Decaluwe, De Broe, Jappe Claes en Jos Verbist), door een totaal nieuw ensemble (al leen Carmen en Martine Jonckheere blijven; komen: Machteld Ramoudt, Jos Verbist, Peter Rouffaer, Vic De Wachter, Gilda De Bal, Wal ter Moeremans, Marc Van Eeghem en Rita Wouters) wil men «een aantrekkingspool zijn voor alle interessante tonelisten, een open huis vooral voor artiesten en toeschouwers, met kennis en respekt voor traditie en verle den maar vooral een heldere blik op het leven de teatrale gebeuren vandaag en morgen». Machteld Ramaudt en Jo De Meyere samen in «Pas de deux» bij Area Volgende produkties moeten hiervoor borg staan. Vanaf september is «Het gebroed onder de maan» of «Les crachats de la lune» van de Fransman Gildas Bourdet («De Sapeurloot» en «Station Service») te zien, een korte episode uit het leven van een twaalftal personages in een stationsbuffet. Jappe Claes en Jos Verbist voe ren de regie. Eveneens vanaf september staat «Pas de deux» van Hugo Claus op het programma, een van de interessantste stukken van Claus en die twee mensen/akteurs toont die juist aan de rand van de maatschappij zitten. In een regie van Jean-Pierre De Decker spelen Jo De Meyere en Machteld Ramoudt de rol van respektievelijk Gerard en Mia. Vanaf november staat «De Broek» van Carl Sternheim op het programma. Dit in 1911 bij zijn wereldkreatie onmiddellijk verboden stuk van de Duitser is door zijn satirische en niets ontziende, groteske kijk op het kleinburger lijk milieu van het begin van deze eeuw zeker niet verouderd of gedateerd, integendeel. Jap pe Claes regisseert; akteurs zijn Gilda De Bal, Vic De Wachter, Carmen Jonckheere, Walter Moeremans en Bert Van Tichelen. Ook in Area Thomas Bernhard op het pro gramma, namelijk «Ritter - Dene - Voss», een incestieus getinte familiegeschiedenis waarin twee dochters en een zoon elkaar permanent terroriseren. In dit stuk gaan zowel auteur Bernhard als regisseur Woudstra de angst voor de psychologische gruwel te lijf met de lach en brengen daardoor orde in een schijn baar chaotische wereld; een Korrekelder pro- duktie met Rozemieke Bergmans, Ilse Uyter- linden en Leslie De Gruyter; voorstellingen in december. Pol Dehert regisseert Herman Gilis in een stuk van de Fransman Yves Reynaud, dat de voorlopige titel «Regarde les femmes passer» meekreeg. Herman Gilis in een mono loog van en over een grenzeloze eenzaamheid, maar vol van al even groot grenzeloos verlan gen naar kontakt met anderen, de vele ande ren; niet alleen vrouwen, maar gewoon men sen». Vanaf j anuari Jos Verbist regisseert de kreatie voor Vlaande ren, «Over de Dorpen» van Peter Handke. Het is niet alleen een verhaal over broers en zus ters die ondanks hun afstamming uit hetzelf de nest bijna diametraal tegenover mekaar zijn komen te staan, het handelt tevens over de tegenstelling tussen intellektuele en niet-in- tellektuele levensfilosofieën, de haat-liefde ver houding die men hebben kan met plaats en milieu van herkomst, de tegenstelling tussen de grootsteedse mentaliteit en het platteland met zijn bewoners, die onveranderd lijken te leven volgens de ongeschreven wetten van kleine tradities. Dit stuk loopt vanaf januari. En dan een komedie om het seizoen af te sluiten, «Hotel Bellevue» («Zur schoner Aus- sicht») van de Duitser Odön von Horvèth die over het stuk zelf zegt: «Ik wil de mensen tonen, hoe ze zijn. Dat wil zeggen: hoe ik ze zie. Ik zie ze niet satirisch. Ik ben ook geen humorist. Voor mij is komisch, iets tragisch. Ik schrijf tragedies, die alleen door hun men selijkheid komisch zijn». Jean-Louis Benoit voert de regie. Vanaf april met Gilde De Bal, Walter Moeremans, Peter Rouffaer, Marc Van Eeghem, Bert Van Tichelen, Jos Verbist, Rita Wouters. Op de lijst van de reisvoorstellingen vinden we volgende stukken: «Meeuwen», «Pas de Deux», «De Broek», «Van Goch door Vincent» en «De Raadsheren van Nevele». Meer informatie bij: Area, Sint-Widostraat 3, 9000 Gent, tel. 091/25.18.60. Walter Groener, direkteur van Fakkelteater, Meirteater en Kelderteater, heeft zijn pro gramma voor het komende seizoen nog niet rond. Er is op zijn Antwerpse podia dan ook zo veel te doen, dat de puzzel begrijpelijkerwijze nog niet volledig in elkaar zit: toneel, solotea- ter, jazz, café-chantant, klassiek op zondag morgen en nog zo veel meer. In dit overzicht zitten dan ook nogal wat produkties onder voorbehoud, eventueel verneemt u later meer definitiefs over Groeners bedrijf dat twee kwa liteiten poogt te verzoenen: hoogstaand teater én publieksgericht amusement op niveau. Om reden van plaatsgebrek houden we het hier bij het Fakkelteater en het Meirteater. Het Fakkelteater opent met twee hernemin gen, die unaniem positief onthaald werden door pers en publiek. Van 4 september tot 11 november wordt «No sex, please» van A. Mar riott en A. Foot hernomen; een onvergetelijk lachsukses over een jong koppel dat zowel een moeder/schoonmoeder als een lading pornofo to's ongevraagd thuis, afgeleverd krijgt. Hét sukses van het voorbije seizoen in het Meirtea ter, «De verkeerde dood» van Larry Kramer over de Aids-problematiek, wordt in de Fakkel gedurende een drietal weken hernomen als matinee voorstelling, speciaal bedoeld voor het hoger middelbaar onderwijs. Tijdens de tweede helft van november zullen één of meer gastprodukties gespeeld worden, waarvan het programma later zal bekend ge maakt worden. Rudi Delhem regisseert «Sassafras» van René De Obaldia, een produktie die gespeeld wordt van 11 december tot 27 februari. Een kamer- western die zich afspeelt ten huize van de Rockefellers toen het nog doodarme kolonis ten waren. En verder nog gastprodukties, waarvan de programmatie op dit moment nog niet bekend is. Het Meirteater begint op 25 september (tot 7 november) met «Voor altijd de jouwe, je Mari- Eddy Asselbergs en Vic Ribbens vaste waarden in het Fakkelteater lou» van Michel Tremblay in een regie van Mare Steemans. «Op dit ogenblik is deze aarde een hel. Daar waar ruzie heerst, is het altijd een hel. Als de mensen een beetje mededogen hadden, kan het leven weer openbloeien». Van 12 tot 28 november is vzw Den Hoorn uit Lier te gast met «Abraham en Samuel» van Victor Haïm, gespeeld en geregisseerd door Pol Goossen en Luc D'Heu. Een absurde grap die tot nadenken stemt, is «Slampampers» of «Une Brosse» van Jean Bar- beau in een regie van Jos Van Gorp met o.m. Johny Yoners en Eddy Asselbergs; van 5 december tot 27 februari. In maart en april «zou» een nieuw stuk ge- kreëerd worden van Eddy Asselbergs. «Artiestenfoyer» is een stuk dat al lang in de lade lag en nu voor het eerst zou gespeeld worden; over de tribulaties van een akteur- sploeg in een groot teater, maar dan van binnenin bekeken. Nagenoeg het hele Fakkel gezelschap én Vic Moeremans zouden op de planken staan. Eveneens onder voorbehoud zou «The House- coming» of «De Thuiskomst» van Harold Pin ter op de programmatie voorkomen; dit zou geregisseerd worden door Jos Van Gorp. Preciezere informatie is binnenkort te krijgen in het Fakkelteater, Hoogstraat 12, 2000 Ant werpen, tel. 03/232.14.69. Het Toneelgezelschap Ivonne Lex bestaat bijna 20 jaar; wat enkel begonnen was als een interessant eksperiment, groeide vlug uit tot een volwassen reizend ensemble. T.I.L. brengt nu per seizoen ongeveer 450 voorstellingen van minstens 10 verschillende produkties. Het gezelschap «is geëvolueerd tot een echt teater- kollektief waar iedereen alle funkties mag en moet verrichten die bijdragen -tot het slagen van een voorstelling». Een optie, die soms toch niet de verhoopte resultaten geeft... T.I.L. bespeelt twee teatertjes: sinds 1972 «Het Appeltje», dat met zijn 68 zitplaatsen vooral gebruikt wordt voor monologen en meer inti mistische stukken; en sinds 1982 «Het Klo khuis» met 120 zitplaatsen, waar de «grote zaal»-produkties gebracht worden. Hier volgt erg beknopt de programmatie voor het seizoen dat komt in beide zalei\. In «Het Klokhuis» wordt dit seizoen op 11 september geopend met «De büjde gebeurte nis» van Richard Everett in regie van Ivonne Lex; in deze komedie treden aan: Christel Domen, Annemarie Picard, An Tuts, Koen Gonnissen, Frans Maas en Johan Rouffaer. Willy Vandernieulen, Roland Ramaekers en Paul Dom spelen «De Ontmoeting» van Paul Barz; Frans Maas en Johan Rouffaer. Willy Vandermeulen, Roland Ramaekers en Paul Dom spelen «De Ontmoeting» van Paul Barz, Frans Maas regisseert de ontmoeting tussen Bach Haendel; van 12 december tot 14 februari. Vknaf 27 februari wordt «Geen geld, geen leven», een boeiende tragikomedie van Peter Hathazy gespeeld in regie van Koen Gonnis sen. Paul Dom staat in voor de regie van de laatste Klokhuis-produktie van het seizoen: «De lijn» van Israel Horovitz over de konkur- rentie tussen mannen, wanneer een vrouw op het appel verschijnt; van 30 april tot 12 juni. Tot begin februari kan men in Het Appeltje terecht voor twee kollages met teksten en liedjes. Eerst «Rozen en Margrieten» (3 okto ber tot 29 november) door Christine Bosmans en Steph Baeyens; samengesteld en geregis seerd door Ivonne Lex. Van 4 december tot 7 februari «De groene waanzin» met Martine Geerinckx in een programma, samengesteld door haar zelf en door Ivonne Lex en geregis seerd door Paul Dom. «Het dagboek van Brezjnev» is «een geestige satire waarin vele politieke problemen van de Sovjet-Unie gehekeld worden, van de hand van Joao Bethencourt, de auteur die «De dag dat de paus werd ontvoerd» schreef. Catrien Her mans vertaalde en regisseert het stuk, Johan Rouffaer, Frans Maas, Annemarie Picard en Koen Gonnissen zorgen voor de vertolking; van 13 februari tot 17 april. Seizoensluiter in Het Appeltje wordt «Nina Gluckstein» van Ester Vilar, ook auteur van «De strategie van de vlinders». In een regie van Frans Maas opereren Ivonne Lex en Steph Baeyens. Tsjonge, tsjonge! Zijn er voor la Lex soms 48 uren op een dag voorhanden? Blijven beschikbaar als reis voorstelling: «De gebroken vrouw» van Simone de Beauvoir met I. Lex, «De Amerikaanse Pausin» van Esther Vilar met I. Lex, «Verdomme, wie waren toch de vrouwen van die mannen?» van David Cohn met Martine Geerinckx, «De poppenspeler van Lodz» van Gilles Segal met o.m. Frans Maas en Frans Maas en Yvonne Lex samen in de TIL produktie Clara, Robert en Johannes «Clara, Robert Johannes» van I. Lex met I. Lex, Frans Maas en Sylvia Traey. Dan zijn er nog de kindervoorstellingen: «As sepoester» op tekst van Johan Rouffaer en met muziek van Paul Lefebvre en «De rattenvanger van Hameln» van hetzelfde duo. Informatie: T.I.L., Lange Nieuwstraat 81, 2000 Antwerpen, tel. 03/234.30.50. Hamlet van Kohau-Shakespeare, een reisproduktie van het Raamteater «Wat wij willen is een levend teater dat zich onder en tussen de mensen beweegt. Triviaal en poëtisch, helder en mysterieus, een teater dat spreekt over alles van het leven, van de sterren tot het slijk, van dagelijks werk tot droom en utopie». Dit zijn woorden van Walter Tillemans, direkteur, toen «zijn» Raamteater op 't Zuid op 19 september van vorig jaar geopend werd. Een paar weken geleden was het Nieuw En semble Raamteater met zijn versie van «Ham let» te gast op de Kieler Festwochen in Duits land (in het Nederlands!). Het kreeg van het talrijke publiek een minutenlange staande ovatie én van de organisatoren een (uitnodi ging voor volgend seizoen. Twee pridukties moesten dit seizoen worden afgevoerd omwille van het fenomenale sukses van «Hamlet» én omwille van geldgebrek. Ook dit kan in een Vlaanderen dat leeft. Het nog geen 10 jaar «oude» Raamteater be speelt nu 2 schouwburgen ('t Klein Raamtea ter aan de Lange Gasthuisstraat en het Raam teater op 't Zuid aan de De Vrièrestraat), omvat een 35-tal personeelsleden, speelde in het voorbije seizoen 400 voorstellingen voor 80.000 toeschouwers, oogstte de unanieme lof van pers en publiek. Dit alles is in grote mate te danken aan wat Pavel Kohout noemt «de gevaarlijkste gek die ik ooit tegenkwam», Walter Tillemans, de gedrevenheid in persoon. Voor het seizoen 1987-1988 is een subsidie toegezegd van 21 miljoen, kan het rekenen op de steun van meer dan twintig sponsors, worden 8 produkties geprogrammeerd en gaat men met 4 produkties op reis! Een over zicht. Het Raamteater op 't Zuid heropent op 27 augustus met de schitterende «Dood van een handelsreiziger» van Arthur Miller in regie van Tillemans met Luc Philips in de hoofdrol. Wie deze voorstelling nog niet zag, kan er nog terecht tot 27 september. Vanaf 5 november (tot 20 december) Odön von Harvath op het programma met «Verhalen uit het Weense woud» in een vertaling van Walter Van den Broeck. Regie Walter Tillemans en Luc Philips in de hoofdrol. «Geschiedenis van een paard» van Mare Rossowsky naar Tolstoj gaat in première op 17 maart, eveneens in regie van Tillemans maar nu met Bert André in de belangrijkste rol. Vanaf 5 mei loopt de laatste produktie op dit plateau: Molières «Scapino»; Frank Dunlop voert zelf de regie. Gogols «Dagboek van een gek», dat vorig seizoen afgevoerd werd (zie hoger) is de seizoenopener in 't Klein Raamteater.-Julienne De Bruyn regisseert dit stuk, dat vanaf 3 tot 27 september zal te zien zijn. Joseph Millo, voormalig direkteur van het Kamerny en het Municpal Theatre van Haifa (Israel) voert de regie van «Teibele en haar duivel». Een won derlijke love-story vol mistiek en sensualiteit, humor en tragiek van Isaac B. Singer, Nobel prijswinnaar voor letterkunde. «Teibele en haar Duivel» wordt gespeeld door Ann Nelis- sen, Katelijne Verbeke, Karei Vingerhoets, Mark Peeters, Jean Verbert e.a. van 12 novem ber tot 20 december. In een regie van Walter Tillemans wordt van 2 maart tot 2 april «Gelukkige dagen» herno men. Dit stuk van Samuel Beckett uit 1961 zou «een kommentaar zijn op de tegenzin van de mens om rampen onder ogen te zien en als een positief statement over het menselijk uit houdingsvermogen; ook al is hij totaal geïso leerd van de anderen, hij overleeft, zelfs al heeft hij zeer weinig om naar uit te kijken in een wereld zonder geloof in de toekomst». Julienne De Bruyn in de rol van, Winnie en Dirk Lavrysen in de rol van Willie. Ook de seizoensluiter is een regie van Tille mans zelf, het nieuwste stuk van Pavel Ko hout, dramaturg en vriend van het Nieuw Ensemble Raamteater. Drie merkwaardige fi guren een dichter, een taalgeleerde en een zangeres spelen een spannend, listig en ontroerend schaakspel met hun leven. Drie grote rollen, vertolkt door drie grote akteurs; Julienne De Bruyn, Luc Philips en Bert André. Vanaf 12 mei. Vier produkties komen in aanmerking voor reisvoorstellingen: «De stoel van Stanislaws- ki» van Guido Van Meir, «De tuinman van de koning» een solo door Luc Philips van het stuk van Walter Van den Broeck, «Hamlet» in een bewerking van Kohout en vertaling van H. Claus en «Dood van een handelsreiziger» van Arthur Miller». Meer informatie kan u verkrijgen in het Klein Raamteater, Lange Gasthuisstraat 26, 2000 Antwerpen, tel. 03/233.91.49

De Voorpost | 1987 | | pagina 32