Molenveld-Burst door CVP op de korrel genomen Gaston Geens«Het gaat goed met Vlaanderen» De Voorpost - 17.7.1987 - 5 Gemeenteraad Erpe-Mere Op de jongste gemeenteraadszitting ging de meeste aandacht van de oppositie naar het gewijzigd plan van aanleg in het centrum van Burst, meer bepaald het Molenveid. Dit was een gelegenheid voor raadslid J. Van Latem om zich, na een lange periode van stilzwijgen, nog eens in de debatten te mengen. Samen met de oprichting van de nieuwe sporthal deden deze agendapunten in enige mate de drukkende sfeer in de zwoele raadszaal vergeten. Als bijzondere tijdelijke voor de avondmarkt in de nooi op het Kerkplein te politiereglementen zijn te omgeving van het dorp te Aaigem op 22 en 23 oogst onthouden 14 en 16 oogst Mere, het volleybaltoer- en op 26 september in de Aalst. De Aalsterse speleologieclub Hades pakte uit met een tentoonstelling waarbij een toelichting voor de leek best nuttig was (a) Magerstraat te Mere voor de afscheidskoers van Lu- cien Van Impe. Daarnaast stemde men nog verschillende politieveror deningen met betrekking tot aanvullende verkeers reglementering. Raadslid De Temmerman was an dermaal verheugd «over de zorgen in verband met het verkeer maar toch zijn er nog veel andere, zoals o.a. het herschilderen van mar keringen die onduidelijk geworden zijn. Hij dringt ook aan om de stuwgroep van de verkeerskommissie te doen samenkomen om na te gaan wat er nog kan gebeuren op andere knel punten. Bij dit verzoek krijgt hij trouwens de volle dige steun van de CVP- fraktie, vooral omdat men de mening toegedaan is dat ook andere kommissies te weinig vergaderen of dit doen op ogenblikken dat men moeilijk kan aanwezig zijn. Pastorij van Mere Sinds verschillende jaren staat de pastorij met een zeer vuile gevel te «pron ken» naar allen die er oog voor hebben. Vroeger reeds heeft de heemkundi ge kring verschillende ke ren aangedrongen om dit beschermd monument een opknapbeurt te geven. Uit eindelijk is het er toch van gekomen en is men una niem akkoord om buiten gewone herstellings- en schilderwerken tè laten uit voeren. Dit wil zeggen, de muren droog maken maar daarbij ook zink- en schrijnwerken uitvoeren. Voor alle werken samen is een raming opgemaakt van ruim 970.000 fr. maar als beschermd monument is dit voor de gemeentelijke tus senkomst geen te grote kost. Vermits de gemeente in die gevallen slechts een kleine bijdrage moet leveren zou het opportuun zijn om ook de andere beschermde mo- Aalst. Aan de hand van foto's en dokumentatie werd uiteengezet wat de speleologen nu numenten eens van nader- precies allemaal doen (a) b,1 ,e bek')ken. voor zover ze nog het bekijken waard zijn. Het weinige beziens waardige dat we in Erpe Mere bezitten vraagt meer aandacht en als men kultu- reel erfgoed echt wil hou den dient men zo vlug mo gelijk op te treden. BPA Molenveid Burst Dit BPA dateert reeds van 19.84 en werd toen voorlo pig aangenomen maar tal rijke bezwaren maakten een herschikking noodza kelijk en sommige zaken werden uit het BPA verwij derd. In een vijftal punten werden de doelstellingen ervan samengevat en uit de huidige behoeftenstudie is gebleken dat de opzet ver antwoord is. Volgens de CVP-fraktie blijft toch nog altijd de vraag hoe dit BPA zal ge realiseerd worden, vooral «omdat er nog geen ontei geningsplan bestaat en ook nog niet bepaald is wie de wegenis zal aanleggen». Volgens de oppositie zou den de onteigenings- en verkavelingsplannen aan het bestemmingsplan moe ten gekoppeld zijn. Raadslid J. Van Latem vroeg aan de bevoegde schepen welke bezwaren de regionale kommissie geop perd heeft en waarom ze niet aan de gemeenteraad medegedeeld zijn. Volgens H. Mallefroy waren er van wege bedoelde kommissie juist geen bezwaren maar men heeft rekening gehou den met de opmerkingen van de betrokkenen en daarom wil men de proce dure volledig herbeginnen en eens men daarmee klaar is, wordt het geheel aan de raad voorgelegd. J. Van Latem vindt dit geen bevre digend antwoord, betreurt dat de schepen persoonlij ke initiatieven neemt en toen begon eindelijk een echt politiek steekspel. Zo verweet Van Latem dat in deze brieven aan de eige naars medegedeeld werd dat hun perceel aan de be grenzing van het BPA ont trokken was: «De inhoud van deze brief is in tegen spraak met de beslissing van de gemeenteraad». H. Mallefroy ontkende dit ten stelligste maar toch wilde Van Latem nog weten of men nu ook het honora rium van de ontwerper zou verminderen vermits het tweede ontwerp ingekrom pen is na de aanpassing. Mallefroy wees hem op het feit dat het geheel groeide uit een lichtplan en dat het in twee delen opgesplitst is. Toch kon hij niet nalaten er aan toe te voegen: «Ik vind het vreemd dat u zich tegen het BPA uitspreekt alhoe wel u voor het gebied te vinden was toen u burge meester waart». U. Grave deed de emmer overlopen door er aan toe te voegen: «Een vader verloochent zijn kinderen». Volgens Van Latem was dit «een domme opmerking» maar hij was het toch beu om steeds meer insinuaties te moeten horen. Daarbij vond hij de doelstellingen van het BPA nogal inge wikkeld omdat de inbreng van de grondregie en het privé-initiatief niet erg dui delijk geformuleerd wer den. Tenslotte stelde hij voor dit agendapunt te ver dagen en het BPA-geval in een gemeentelijke kommis sie voor advies te bespre ken om het daarna naar de grondregie te brengen. On afhankelijk raadslid L. Van Durme steunt dit voorstel maar het wordt door de meerderheidsfraktie ver worpen en men opteert voor het BPA zoals op de agenda voorgesteld was. Openbare werken In Burst zal de veiligheids apparatuur van de ver keerslichten hersteld wor den door de bestaande be- velpost te vervangen. De raming hiervoor bedraagt 109.000 fr. terwijl jaarlijks 50.000 fr. betaald wordt voor een onderhoudskon- trakt! In mei van dit jaar heeft men in de gemeenteraad het rooilijnplan voor de 11 juli te Aalst Gaston Gcens, voorzitter van de Vlaamse Executieve, verhief de 11-juiiviering Aalst op hoog niveau. Burgemeester Maurice De Kerpel zorgde voor transpositie op het lokale vlak en met Cantate o.l.v. Johan Haezacrt en het Sint-Jan Berchmanskoor was er valable artistieke omkadering. De timing liep wel even in het honderd. De zitting in open lucht achter het stad huis in het stemmig kader waar decennia terug de openluchtschouwburg zich bevond werd niet alieen ge stoord door beiaardspel wel feestelijk doch bij toe spraken of koorzang fel hinderend en het kon- cert op de Grote Makrt door de Koninklijke Fanfa re Kunst en Vermaak. De ze startte haar koncert op het geplande moment doch de zitting liep langer uit Van overweldigende leeu wenvlaggen was, buiten of ficiële gebouwen en een paar woningen op de Grote Markt weinig te zien. Het is nochtans ruim 60 jaar gele den dat een Aalsters burge meester werd geschorst omdat hij het aangedurfd had op het stadhuis een leeuwenvlag te laten hijsen op 11 juli. Na een welkomstwoord van schepen Juliaan Vinck, voorzitter van het organise rend feestkomitee waarin deze stelde dat getracht werd het traditionele met het eigentijdse te verzoe nen in de programmatie en anderzijds het officieel ge deelte achter het stadhuis en het meer speelse op de Grote Markt te laten plaatsvinden kwam Gaston Geens op zijn marathon door Vlaanderen aan bod. Eerder op de dag had hij reeds gesproken te Brussel en te Brugge en na Aalst wachtten hem andermaal Brussel en uiteindelijk Herent. Vlaanderen boven Wars van nostalgie en ro mantiek poneerde Gaston Geens dat Vlaanderen in de Middeleeuwen met Brugge de grootste haven ter wereld had, de meest gekende schilders, de be langrijkste tekstielnijver- heid. «De tijd van toen geldt ook nu nog». We zijn allen «rijke men sen»; Vlaanderen behoort tot de rijkste tien landen ter wereld. «Vraagt U mij hoe het moet met Vlaande ren dan antwoord ik: Goed, dank u wel». Vlaanderen heeft zijn eigen politiek, zijn eigen parle ment. zijn eigen regering, zijn eigen administratie. De hoofdstad van Vlaande ren is Brussel, tevens hoofdstad van België en van Europa. En alhoewel Vlaanderen slechts be schikt over één duizendste van de wereldbevolking (tot 5 miljard opgelopen) toch telt het in de wereld mee. Is zelfs vaak een kop loper. Krisis achter ons De krisis ligt achter ons, zegt Geens. De laatste drie jaar kwamen er in Vlaan deren 66.000 jobs bij, in Wallonië gingen er 21.000 verloren. De werkloosheid bij de jeugd is in die periode met 60% verminderd en bij de dames met één derde. Va lable jonge mensen worden steeds zeldzamer en aan ve le vragen van eigentijdse industriëen kan niet vol daan worden. Alleen Euro pees en toekomstgericht denken kan een oplossing bieden. En de toekomst? De staatshervorming moet bijgesteld worden in een volgende constituante. Maar ondertussen moet nog her en der gesleuteld worden. De reeds geregelde staats hervorming moet volledig worden uitgevoerd. Zo moet de Rijksdienst voor Arbeidsbemiddeling nog gesplitst worden. Onze wetten moeten worden uit gevoerd, ook op het vlak van de taalregeling. Vlaan deren is het enige land waar er een wet nodig is opdat bestuurders de taal van de bestuurden zouden spreken. Ook het enige waar de taalgrens bij wet moet worden vastgelegd: De zaak H. loopt naar het einde. Het rechtmatig deel... Vlaanderen moet zijn rechtmatig deel krijgen o.m. wat betreft het weten schappelijk onderzoek waarop nieuwe technolo gieën stoelen. En wat be treft het onderwijs, dat moet in Vlaamse handen blijven, «De lat ligt nog steeds niet gelijk. Wat we zelf doen doen we immers beter. Aalst. Tot slot stelt Gaston Géens (a) dat Vlaanderen op zijn hoede moet blijven om aan Vlaanderen binnen het land een eigen gestalte te verlenen. Burgemeester De Kerpel Maurice De Kerpel stelt vast dat 11 julivieringen de laatste jaren fel bijwonnen en meer uitstraling kregen. Reeds heel wat werd ge daan voor de ontvoogding van Vlaanderen en aan die pioniers, vaak in stilte, zijn we dank verschuldigd. Ve len moesten zich vaak in moeilijke omstandigheden afzetten tegen dreigende opslorping door andere kuituren. En deze Vlaamse vragen moeten we trachten waar te maken elk in zijn eigen kring, in de eigen ge meente. Onilysting Zowel de groep Haezaert als het St.-Jan Berchmans koor zorgden voor mooi gebrachte Vlaamse liede ren al maakte storend ge luid van elders het hen niet steeds makkelijk. Grote Markt Op de boordevolle ver keersvrije Grote markt ging het feest dan in een meer ludieke stemming Veel volk in feeststemming animatie door Trudie en August. verder met de Kon. Fanfa re Kunst en Vermaak, met Wim De Craene en zijn groep en later met terras- op de Markt. Op de eigen lijke zitting kon dat wel heel wat beter. LH •aren druk bezet om te genieten van het spektakel op de Grote Markt Aalst. Het was snikheet, ook om 11 juli te vieren. Eet s dus welgekomen (a) Leirekensweg te Eronde- gem voorlopig aangeno men. Intussen zijn er ech ter twee bezwaarschriften met betrekking tot deze zaak maar ze werden door de raad verworpen. Een klacht betrof wateroverlast als gevolg van de overloop van een grote vijver, de afloop van stallingen en het afhellen van het terrein dat aan de voetweg paalt. Het tweede had verband om de Leirekensweg te verbreden en tot eigendom van de aanvrager te maken om zo zijn landbouwgronden te kunnen bereiken. Wat de goedkeuring betreft van de eindafrekening voor de uitgevoerde werken aan de Akkerstraat, de Heir baan en het Fierensveld was in vorige gemeen teraadszitting een diskussie geweest waarbij raadslid Van Wilder het voorgeleg de bedrag betwistte. Op nieuw werd het dossier be handeld en uiteindelijk is gebleken dat het bedrag, op één frank na, toch juist was. Schepen De Grave wees raadslid Van Wilder er op dat hij verzuimd had om de OCW-bijdrage mee te rekenen. Er bleken dus toch geen «percentjes» ont vangen te zijn zoals D: Vin- devogel vroeger insinueer de. Het totaal bedrag van deze eindafrekening is dan uiteindelijk vastgesteld op 11,7 miljoen. Een bedrag van 8.976.286 fr. zal men uitgeven voor riolerings- en verbeteringswerken aan de Kerk- en Sint-Pietersstraat, de leirekensweg en het Halfbunder. Een bestaande kws-verhar- ding zal aangepast worden aan de Aaigembergstraat, de Delestraat, Lindekouter en Eekhout. Er zijn wel straten van plaatselijk ver keer met zeer verspreide bebouwing maar de wegen zijn in erbarmelijke toe stand zodat men een profi- lerings- en toplaag zal aan leggen. Hetzelfde princiep zal toegepast worden voor de Landries, Daalbroek en Groeneweg waarvoor een raming gemaakt is van 2,4 miljoen. Aan de grens met Lede zal men rioleringswerken laten uitvoeren aan de Hone- gemstraat, ook voor deze werken is ongeveer hetzelf de bedrag als het vorige geraamd. Op 5 mei werd in de ge meenteraad de volledige afschaffing van de Dieve- weg afgewezen en heeft men een nieuw openbaar onderzoek ingesteld. Nu zal men de weg slechts ge deeltelijk afschaffen waar door men hoopt alle be trokkenen voldoening te geven. Toch stemde de CVP-fraktie tegen dit agen dapunt. Financiën Regelmatig moeten er be grotingswijzigingen door gevoerd worden maar dit maal loonde het de moeite want een verhoging van de ontvangsten was te wijten aan de verkoop van de voormalige gemeentehui zen en scholen van Bam- brugge, Burst en Vlekkem, dit bedrag zal trouwens ge bruikt worden om een le ning vervroegd af te lossen. Dan is er ook nog een toe lage voor de openbare ver lichting in de sociale woon wijk van Erpe die voor een verhoging zorgt van 903.000 fr. Ook de uitga ven zijn evenwel gestegen, vooral door genoemde ver vroegde aflossing maar ook door grondverwerving in de Wilgendreef (900.000 fr.) kosten voor het ont moetingscentrum Mere (2 milj.), aanleg van voetpa den (1,2 milj.), openbare verlichting e.a. Tenslotte worden voor de ze rubriek nog enkele ge meenteleningen goedge keurd maar wat deze van de grondverwerving aan de Wilgendreef betreft vraagt E. Bliki om het punt af te voeren omdat volgens hem het onteigeningsdossier niet volledig is. Personeel Enkele wijzigingen worden goedgekeurd o.a. voor het politiepersoneelskader evenals voor het meester-, vak- en dienstpersoneel. E. Bliki vraagt hierbij of er advies gevraagd is aan de personeelskommissie. Schepen De Lange ant woordt hierop negatief, doch beweert dat er wel overleg is geweest met de vakbonden omdat het «slechts kleine» zaken be treft. Dit is aanleiding voor D. Vindevogel om nog eens te benadrukken «dat er geen enkele kommissie om advies gevraagd wordt», maar volgens De Lange is het juist deze die al een paar keer samen ge weest is. Toch wil de CVP- fraktie dit punt niet goed keuren en ook Van Durme stemt in die zin. Nieuwe sporthal In deze zitting vroeg het college om het vooront werp van de nieuwe sport hal goed te keuren. Uit de toelichting van schepen De Wolf kon men vaststellen dat de raming iets hoger ligt en men een bedrag van 56.022.700 fr. voorziet. Uit een advies van de kulturele raad is gebleken dat er van wege deze verenigingen toch maar weinig interesse is voor dit projekt. Voor de sportraad zit dat anders en deze hebben toch enkele suggesties gemaakt om de zaal voor verschillende dis ciplines aan te passen. Het is trouwens de bedoeling om er rekreatiesport in on der te brengen en geen kompetitiesporten en daar om zal het een zaal worden met afmetingen van 48 m. x 32 m. Raadslid Van Wilder ziet het echter meer in een spreiding van meerdere kleine zalen en vindt dat de nieuwe sporthal te groots opgevat is. Daarom doet hij een voorstel om wel een tweede sportzaal in Erpe- Mere te bouwen maar dan een kleine die slechts onge veer 30 miljoen kost. Hij wijst de schepen erop dat men nog geen akkoord heeft gekregen voor de 60% toelage van de staat en vraagt of hij zijn belofte zal houden. Schepen De Wolf geeft toe dat men tot nog toe slechts 35% be loofd krijgt maar hoopt nog op de verwachte 60%. In dien de maximumsubsidie niet toegestaan wordt zal hij zich echter aan zijn woord houden en afstand doen van het huidig voor ontwerp; men zal het uit- voeringswerk wijzigen en een kleiner projekt nemen als men te veel moet bij dragen. Raadslid De Temmerman wil bovendien dat de zaal zal geschikt zijn voor grote kulturele manifestaties en vindt het huidig ontwerp dus verantwoord, want vol gens hem moet men het op lange termijn bekijken. Tenslotte vertolkt N. Gij sels de mening van verschil lende raadsleden «dat de zaal in ieder geval moet polyvalent zijn met alterna tieve mogelijkheden en dat men niet noodzakelijk bij een klub hoeft aangesloten te zijn om ze te gebruiken». Het voorstel van CVP- raadslid Van Wilder om kleinere zalen te bouwen wordt door de meerderheid weggestemd. JV Gedurende de vakantiemaan den organizeert Natuur 2000 een ruim zomerprogramma voor jong en oud, waaronder een natuurstudievaarkamp op de Waddenzee van 19 tot 24 juli. Voor meer informatie ver wijzen we u naar Natuur 2000 Bervoetstraat 33 te 2000 Ant werpen (03/231.26.04). Als bekroning van de jumelage tussen de provinciale toeris tische diensten van Namen en Oost-Vlaanderen zal op zater dag 25 juli een toeristische stoomtrein rijden van Namen naar Gent-Sint-Pieter. «De Lumecjon Express» zoals de trein heet doet Geraardsber- gen, Zottegem en Gent aan en men kan daar ook opstappen. Van 24 tot 26 juli en van 31 juli tot 2 augustus hebben respek- tievelijk in de Hallen van Kort- rijk en de Grenslandhallen van Hasselt de driedaagse distrikt- kongresscn plaats van de Jeho vah's Getuigen. Daar worden een 12.000 bezoekers ver wacht. Het tema van deze kon- gressen is: wie kunt U in onze vreeswekkende tijd werkelijk vertrouwen?

De Voorpost | 1987 | | pagina 5