De Voikseeaw «Zonen en dochters» op Aalsters Wielerkriterium Wat met Bulgaren te Aalst? Priester Daenswandeling te Aalst voor een namiddag vrije tijd Nomaden een probleem op Aalsterse rechteroever Lonkt Amylum naar Rechteroever? 6 - 17.7.1987 - De Voorpost Het stadsbestuur wil het kriterium van Aalst, op maandag 27 juli het oudste van Belgie en het allereerste na de Tour, nieuw leven inblazen. Er is heel wat meer logistieke steun van de stad zelf. Er komt een veel hoger budget via inspanningen tot substantiële sponsoring. Er worden valabele renners aangetrokken: Sergeant, Fnson en Ferdi Van den Haute liggen reeds onder pré-kontrakt en alle Belgische ritwinnaars worden uitgenodigd. Ook Maechler en Bontempi behoren quasi zeker tot het deelnemersveld. De bewoners langsheen de omloop werd schriftelijk gevraagd begrip te tonen voor een paar uurtjes mogelijke overlast en afzonderlijke gevallen worden zo goed als mogelijk in het reine getrokken. Aa" cle Programmaboekjes van amper 20 F wordt een gratis tombola gekoppeld met 25.000 F prijzen. En ook enkele vedetten, Fiona, Kevin en David van het o zo populaire TV- fiets nen en dochters>> riiden mede op de omloop. Maar dan wel niet per «De organisatoren die opnieuw leven in de kriterium-brouwerij willen blazen betreuren wel dat met alle gelden voor de organisatie zelf bedoeld in de juiste kas belanden. Waarmede gedoeld wordt op een paralleie wedstrijd». Aldus schepen De Maght op een perskonferentie ten stadhuize. Gepresiseerd werd dat de via sponsoring bekomen gelden niet ten goede zullen komen aan de stad die zich voor 65% garant stelt zowel bij winst als bij verlies noch aan het Wielersportkomitee dat instaat voor 35%. De sponsorgelden gaan integraal naar de deelnemers. 6 Het voorprogramma gaat van start te 17 u. Te 18 u. worden de deelnemers aan het kriterium voorgesteld. Te 18.3.0 u. is er één ronde af te leggen tegen het uurwerk en het eigenlijk kriterium over 50 ronden vangt aan te 20 u. Toegangsprijs: tribune 300 F, Grote Markt 200 F, omloop 150 F. Kinderen tot 12 jaar gratis. Schepen Gilbert Bourlon doet een oproep opdat Aalst zou komen tot een positief sportchauvinisme. v Oud-burgemeester Marcel De Bisschop, karnavalist in hart en nieren, legde reeds herhaaldelijk kontakten met Gabrovo in Bulgarije. In het «Museum van de Humor en de Satire» aldaar bevindt zich trouwens door tussenkomst van Marcel De Bisschop een kostuum van een Aalsterse Gille. Het stadsbestuur nodigde de volksdansgroep Aprilov Davusov uit voor een be zoek aan Aalst tijdens de periode van de Jaarbeurs. Bulgaren waren reeds ver schillende keren in de Ajuinstad en Ajuinen wa ren in Gabrovo. Het stads bestuur zorgt voor opvang en onderkomen van de Bulgaarse groep in het in ternaat van het RIBSO te Hofstade. Marcel De Bis schop had gemeend dat het vanzelfsprekend was dat als men te Aalst zoekt naar degelijke groepen die at- traktief kunnen zijn voor de Jaarbeurs, men deze unieke gelegenheid niet laat voorbijgaan zonder een optreden van deze volksdansgroep in de Kei- zershallen tijdens de Jaar beurs. Maar er zou een misver stand zijn gerezen. Wellicht niet dermate te verwonderen als men inkal- kuleert dat de voorzitter van het Feestkomitee Al- bert Cornand reeds van vóór karnaval zijn kat naar het Komitee stuurt. Naar eigen zeggen zou hij ook zijn ontslagbrief heb ben ingestuurd doch in het schepenkollege zou men daar geen weet van heb ben. «Hij wordt niet ver vangen want hij is er nog» stelde schepen De Maght tijdens een perskonferentie ten stadhuize. Een ondui delijke situatie dus. Naar we hoorden zou het «ge plande optreden van de Bulgaren» zijn vervangen door een prestatie door een Affligemse Bigband. Mar cel De Bisschop deed her haaldelijk stappen ten voordele van de Bulgaren maar kreeg nergens een duidelijk antwoord. «Ik werd met een kluitje in het riet gestuurd» zegde hij ons. Maar het stadsbestuur zegt méér te hebben gedaan dan redelijkerwijze kon worden verwacht niettegenstaande de stadsinstanties géén dé tails hebben over het ge pland bezoek. «Het moet allemaal via de ambassade gaan en dat gebeurt bij mondjesmaat». We weten niet wanneer ze juist komen. Evenmin met hoeveel ze zijn en hoe lang ze blijven. In dergelijke omstandigheden is het moeilijk praktische regelin gen te treffen». In het kader van internatio nale kulturele uitwisselin gen wil kuituurschepen Chris Borms zorgen voor een optreden en een som van 37.500 fr., hopelijk te bekomen via toelage van de Vlaamse Gemeenschap, via de VVV Aalst voor schieten. Anderzijds wil men, als ze er tijdig zijn, met de Bulga ren naar de Jaarbeurs trek ken en er voor een even tuele prestatie zorgen. Bovendien zijn reeds tal van bezoeken te lande ge pland waarbij in tegenpre statie van een optreden voor maaltijden wordt ge zorgd. Zo zouden ze vei wacht worden te Gent, ti Baardegem op de Faou ®ei bourgfeesten en ook aan di kust. We houden U op de hoogt! ie van de verdere evolutie. J) U T' Aalst Aan de Eendrachtstraat, Verbrandhofstraat en Heilig Hartlaan hebben vorige week een aantal nomadenfamilies hun kamp opgetrokken. Afgezien van het feit dat noma den inderdaad problemen hebben by het zoeken en vinden van een geschikt terrein en zy nergens degelijk worden opgevangen, toch vormde hun standplaats daar een doorn in het oog van velen. De gemeenteraad boog zich ondertus sen al over het probleem van de nomaden die Aalst aandoen. De buurtbewoners van ge noemde straten vinden het vervelend dat deze noma den zich daar komen vesti gen. Er wordt gesproken over de nogal vrank en vrije houding en mentali teit van de nomaden. Vrou wen die zonder meer in de open natuur hun natuurlij ke doen, het kan blijkbaar allemaal bij de nomaden. Maar de buurtbewoners hebben dat zo niet begre pen en spreken van een regelrechte overtreding van de wet op de goede zeden. Verder zijn er klachten over de opdringerigheid van sommige nomaden. Ie mand van de buurtbewo ners weigerde bievoorbeeld water te geven en kreeg zonder meer een flinke stoot in de maag toege diend. Nog andere bewo ners zeggen dan weer dat de nomaden bereid waren om het pompwater dat ze nodig hadden te betalen. Een herbergier had klach ten over de gebruiken van de nomaden. Zijn gewone klanten blijven gewoon weg, bang voor het geweld dat sommige nomaden nog al vlug schijnen aan te wen den. Hij maakte het bie voorbeeld mee dat het sani tair in zijn herberg aan dig gelen werd geslagen. Klachten ook van mensen op de Leopoldlaan die het niet verder nemen dat no maden hels lawaai maken tijdens de nachtelijke uren, nadat ze pakjes friet had den gekocht en die gewoon aan de geparkeerde wagens aansmeerden. «We kunnen best in de problematiek van déze mensen inkomen, maar vragen met aandrang dat de gezagsdragers van de stad zorgen voor de op vang van de nomaden», zo stelt een van de buurtbewo ners die stilaan eraan denkt een aktiekomitee op te richten. Aalst heeft nood aan een terrein voor noma den. Deze mensen hebben recht op een menselijk be staan, zoals ieder hoewel een stuk verstandhouding van hun kant ook niet zou misstaan. Met wederzijds begrip komt men ver, zo Wordt gezegd. Wanneer zal iemand van hen aanklop pen bij het Aalsters stads bestuur om hun specifieke noden aan te klagen. Krij gen zij misschien meer ge hoor van de buurtbewo ners? Het is voor beide par tijen een moeilijke situatie. En er moet dringend aan de situatie gewerkt worden. JM Heyman Nationale Feestdag 9.45 u: samenkomst van de personaliteiten op de binnenkoer van het stadhuis. 9.55 u: vertrek in optocht naar de Sint-Martinuskerk. 10.00 u; plechtig Te Deum. 10.20 u: optocht langs: Grote Markt, Molenstraat, Kapeilestraat, Esplanadestr., Vrijheidsstr., Vredeplein: neerleggen van bloe men op het monument. Vervolg van de optocht: Nieuwstr., Grote Markt, binnenkoer van het stadhuis. 10.45 u: toespraak door de heer Burgemeester Maurice De Kerpel, neerleggen van bloemen op het monument van de onafhankelijkheidsstrijders. Receptie in de trouwzaal van het stadhuis. 11.15 u: koncert door de Koninklijke Harmonie De Oude Garde op de Grote Markt. Gouden bruiloften Op 5.6.1987 vierden de echtelingen Frans De Vits (11.4.08) en Rosalia Nieuwlandt (6.1.15) hun gouden bruiloft (5.6.37) in de Nederveldstraat 17 te Aalst. Schepen Chris Lievens-Borms kwam de jubilarissen ten huize feliciteren en overhandigde het geschenk aangeboden door het stadsbestuur en de felicitaties van de koning. Op 16 juni 1987 vierden de echtelingen Leonardus De Rijbel (23.11.11) en Anna Van Gijseghem (26.7.14) hun gouden bruiloft (7.4.37) in de Babbelaarstraat 78 te Aalst Hofstade. Schepen R. Van Vaerenbergh kwam de jubilarissen ten huize feliciteren en overhandigde het geschenk aangeboden door het stadsbestuur en de felicitaties van de k«ning. Op de Rechteroever wordt een nieuwe woonwijk gepland. Anderzijds lonkt Amylum naar de terrei nen van het NMBS-goederenstation op dezelfde Rechteroever. Wordt er hier geen «Begijnhofsituatie gekreëerd? Aldus werd gevraagd op de jongste perskonferentie ten stadhuize. Schepen André Doorns préciseert de situatie als volgt. Op het stadseigendom Hoge Vesten wordt, in het kader van de herwaarderingsoperatie Aalst-Rech- teroever, een nieuwe woonwijk gepland. Om het wonen in het gebied te beveiligen tegen milieuhinder van Amylum, werd beslist de wijk tussen de Dender en de IJzerenwegstraat niet te weerhouden als woonzone. De terreinen aan beide zijden van de Walstraat werden bestemd als parking met 25% groen en bedoeld als bufferzone tussen Amylum en de nieuwe wijk. Dat wordt vastgelegd in een BPA. Het is duidelijk dat, als Amylum ook gronden aanwerft van het goederenstation, de bestemming zal dienen vastgelegd, niet alleen in funktie van de nieuwe woonwijk, maar van het hele herwaarde ringsgebied. Alle gronden gelegen tussen de Den der en de woonwijk moeten een bufferzone zijn. Het is duidelijk dat er op de gronden van het goederenstation nooit industriële bestemmingen kunnen geduld worden. De gemeenteraad heeft trouwens beslist dat geen werken mogen uitgevoerd worden die de geplande herwaarderingsoperaties hinderen. Momenteel vormen de parking van Amylum en de spoorweg een goede bufferzone. In een enquête op de Hoge Vesten meldden de inwoners geen hinder van Amylum. De bouwmaatschappij zal op de Hoge Vesten, langsheen de spoorweg, een groene bufferzone aanbrengen. De leefbaarheid van de woonwijk wordt aldus geoptimaliseerd. De erbij gekomen batterijen waren reeds eerder toegestaan. Wél achter een groenscherm. Uitbrei ding van de industrie via bvb. nieuwe units mag niet. Het Amylum-ordeningsplan blijft inderdaad geldig tot het jaar 2002. Aan de firma De Wolf- Cosijns werd wel een lichte uitbreiding toegestaan. Alleszins veel minder dan wat de firma vroeg. En mits het aanleggen van een bufferzone en een parking naar de Walstraat toe. LH Priester Adolf Daens Met de schoolvakantie en het be taald verlof heeft eenieder tijd om een of ander uitstapje te doen. We hoeven het niet altijd in Spanje, Italië of Griekenland te zoeken. In eigen streek valt ook heel wat te beleven. Waarom eens niet de Priester Daenswandeling doen in Aalst. Bovendien leerzaam en een konfrontatie met onze plaatselijke geschiedenis. Vertrekkend van de Grote Markt (zie plan) wandelen we naar de St. Martinuskerk toe de Kerkstraat in. Waar zich thans het huis nr. 11 bevindt, stond in de 19° eeuw een ouderwets torenhuisje. Daar werd Adolf Daens op 18 de cember 1939 geboren. Vader Daens (t 1863) was schaliedekker en moeder Anna Boon (t 1875) mutsenmaakster, die hier haar win kel uitbaatte. In hetzelfde huis zag in 1842 ook Pieter Daens het le venslicht. Het gezin telde drie zo nen en drie dochters. We wandelen verder in de richting van de kerk maar slaan dan rechts af en gaan het Sluiterstraatje door. Op de hoek van dat steegje zien we «De Stad Antwerpen», het oudste huis van Aalst (nr. 18). In de Lange Zoutstraat bewonde ren we de mooie gevel van de huizen nrs. 7 en 53. In het huis Dirk Martens (nr. 36) was vroeger het lokaal van de Daensisten onderge bracht (1911 - 1927). Als we de Zoutstraat schuin oversteken be landen we via het St. Jorisstraatje, dat tot wandelstraatje werd omge vormd, op de Hopmarkt, die we links volgen naar de Boterstraat. Aan de rechterkant, tussen de Bo terstraat en de Korte Nieuwstraat, bevond zich omstreeks 1850 een school waar de jonge Adolf Daens Hier stroomde vroeger de oude Dender, die nu gedempt is. De overzijde van de straat vormde toen een eiland, in de volksmond eiland Chipka. Bemerk de resten van de vroegere fabrieken. Als priester en als mens heb ik medelijden gehad met de miserie van deze mensen schrijft priester Daens in 1898, Bij zijn terugkeer naar Aalst ging priester Daens bij zijn broer wonen op de Werf. Hier, midden de fabrieken, heeft zich een stuk bewogen sociale geschiedenis afgespeeld. Over de brug ligt «Mijl beek» in die tijd de beurt van de allerarmsten en een echte Daensi- stische burcht. Op het plein kwamen deze mensen om te luisteren en toe te juichen en hier ook kwamen de Conservatie ven tegenbetogen. De gebroeders Daens leefden er als het ware te midden van een arm en uitgebuit Vlaams volks. Van hieruit wandel de priester Daens dikwijls langs de Dender tot in Erembodegem om te beevieren. De Werf werd door oorlogsverwoe stingen en later door verbouwing onherkenbaar veranderd. De kapel werd herbouwd. Midden op de werf staat het stand beeld van priester Daens gebeeld houwd door de Aalsterse kunste naar Mark De Bruyn, dat door giften werd bekostigd en in 1957 onthuld. Nu wandelen we de Mo lenstraat op, terug naar de grote Markt. Het huis nr. 11 dat in 1914 werd vernield was het sterfhuis van priester Daens. Hier kwam hij moe en ziek op 29 januari 1907 bij zijn nicht Maria Delaforterie - Daens om te herstel len op de grote kamer aan de oostzijde van het huis. Hij zou de' kamer niet meer verlaten en stierf er op 14 juni 1907. Om de hoek, in het Rozemarijn straatje zien we vooraan rechts nog de oorspronkelijk achterpoort van het huis. Via dit straatje met zijn fraai gerestoureerde woningen en de Kerkstraat komen we terug op de grote Markt. Op het prachtig binnenplein van het stadhuis de Aalstenaars zeggen landhuis gaan onze gedachten terug naar de tijd dat priester Daens hier in de gemeenteraad zetelde. Het was ook hier dat de lijsten voor de verkie zingen werden neergelegd soms op het laatste nippertje als men door chantage moeilijk aan de nodige handtekeningen geraakte. Vele plaatsen in en rond Aalst herinneren ons aan priester Daens en zijn medewerkers. Als burgers van de moderne welvaartmaat- bij de Broeders van de Christelijke Scholen de voorbereidende afde ling volgde. De meeste van zijn leeftijdgenootjes trokken in die tijd dagelijks, nog vóór het licht werd, naar de fabriek om er, door zware arbeid en in mensonwaardige om standigheden enkele centen te ver dienen. Als we links afslaan en langs het Keizerlijk Plein wandelen in de richting van de Zoutstraat, bemer ken we de rij 19c eeuwse huizen waar de kopstukken van de Conser vatieve Partij destijds woonden, We gaan nu de Korte Zoutstraat door en slaan dan rechts af de Hoogstraat in, tot aan de kerk van de Theresianen (nr. 19). Hier kwam priester Daens de laat ste twee jaar van zijn leven dage lijks achter gesloten deuren mis lezen. De kapel van het Oud-Hos pitaal was hem geweigerd nadat bisschop Stillemans hem het dragen van zijn priesterkleed had ver boden. 50 m. vóór de kerk aan dezelfde kant bemerken we de ingang Levio- nois, één van de laatste beluiken van Aalst. Dat geeft een idee van Aalst. Het standbeeld dat Priester Daens gedenkt en op de Werf een plaats heeft gekregen (arch) In de Sint-Martinuskerk droeg priester Daens zijn missen op VASbé DAENS In het Daensarchief kan men ondti meer kijken naar de krant «üt Volkseeuw». schappij beseffen we nog nauwe lijks welke belangrijke rol de ge broeders Daens en hun aanhangen hebben gespeeld in de lange sociale strijd van ons volk vooral in hel land van Aalst en hoe hard die strijd voor de meest elementair menselijke rechten is geweest. Als herinnering aan priester Daens werd in 1978 in Aalst het Daensmu- seum opgericht op de tweede ver dieping van het oud-schepenhuis op de grote Markt. Het is vrij toegankelijk voor het publiek, op woensdag en zaterdag telkens van 9-12 uur en van 14-17 uur. Im Heyman Even halt houden bij dit landhuis de erbarmelijke omstandigheden waarin de arbeiders toen leefden. Langs de Klapstraat bereiken we de Pontstraat. We gaan linksaf en staan voor het college van de paters Jezuiëten, dat dateert van 1630. De in 1976 gerestaureerde kapel is van 1730. Priester Daens begon er zijn mid delbare studies in 1852 en was er «primus perpetuus», altijd de eer ste. Zes jaar later ging hij naar het noviciaat te Drongen en werd Je zuïet. Hij zou twaalf jaar in deze orde blijven maar dan naar Aalst terugkeren. «Hij was te Vlaamsge zind» schreef Pieter Daens toen. We gaan de Pontstraat door tot aan het Sluierstraatje en gaan langs het gerestaureerde hoofdportaal de St. Maartenskerk (1480) binnen. Aan deze kerk zijn vele herinnerin gen verbonden. De doopkapel met vont uit 1698, bevindt zich aan de linkerzijde. Adolf Daens werd hier gedoopt. In deze kerk deed hij ook zijn eerste Communie en hij droeg er in 1873 zijn eerste mis op. Vanop de preekstoel sprak hij, schitterend redenaar die hij was, de gelovigen toe. Vanop diezelfde plaats werd hij later afgekeurd en aangevallen. Vooral op het einde van zijn leven kwam hij hier dagelijks de kruisweg doen, wat Pieter Daens deed schrij ven: en hem dan somtijds zien de gaan van statie tot statie, ik zei in mijn eigen: broeder, dat is uw leven geweest sedert ik u in de Christene Volkspartij geroepen heb!». In deze kerk ook werd op 17 juni 1907 hij overleed op 14 juni zijn begrafenismis gelezen. Schamel, zonder zang. Zijn li chaam werd naar het kerkhof ge voerd in de doodskoets van de armen... We verlaten de kerk langs de In het Belfort bevindt zich het Daensmuseum noordzijde en slaan rechtsaf naar het Oud-Hospitaal, nu tot stadsmu seum omgevormd. Hier kwam priester Daens van 1896 tot 1905 mis lezen nadat hem door de bisschop verboden was dit nog in het openbaar te doen. Behalve de misdienaar mocht er in de kapel niemand aanwezig zijn. Langs de Oude Vismarkt en de Burchtstraat bereiken we de Werf.

De Voorpost | 1987 | | pagina 6