JEF LIECKENS WINT SPURT NA MAT EN KOUWELIJK RONDENSPEL KARNAVALESKE WIELERKLASSIEKER OPNIEUW DE BREDE BAAN OP DUBBELSLAG VOOR STEPHEN ROCHE Renners over hun tour Als Dendermondenaars over kaatsen spreken De Voorpost - 31.7.1987 - 17 De Voorpost SPORT Redaktie: Oude Vest 34, 9330 Dendermonde. Tel. 05321.40.60 WIELRENNEN CRITERIUM IN AALST Het 52e criterium van de Stad Aalst mag dan wel oudste na-tourcriterium van het hele land zyn en ook het eerste, veel was er dit jaar echter niet te beleven. De grote vedetten bleven achterwege en kwamen elders beter aan de bak. Geen Roche dus, die in Ierland werd gehuldigd, evenmin een Delgado die in Nederland aan de slag was. Natuurlijk geen Bernard en Herera, evenmin een Charly Motet, zodat men het bijna uitsluitend met Belgische Ronderenners moest stellen. Australische televisiefeuilleton kreeg aangeboden van de heer dat in onze kontreien druk Schampeleir, van Belgisch wordt bekeken. Na de gebrui- kampioen Ferdi Van den Hau- kelijke hulde van onder meer te die door burgemeester De Phil Anderson die bloemen Kerpel in de bloemetjes werd kreeg van schepen Vinck, van gezet en van Marc Sergant die de eeuwig glimlachende Lu- de bloemen mocht aannemen cien Van Impe die een ruiker uit handen van schepen De Blikvangers in Aalst waren echter niet alleen de wielren ners die er een matte en echt kouwelijke bedoening van maakten, de meeste aandacht was weggelegd voor het trio Fiona, David en Kevin, jawel van Sons and Daughters het niet veel te bewonderen viel. Zoals dat in een criterium past, mochten de renners uit de ei gen streek een nummertje op voeren. Ferdi Vanden Haute, Mare Sergant en Lucien Van Impe mochten dus ieder om beurt een eindje voor de grote groep uitrijden. Dezelfde eer was weggelegd voor de beste Belgen in de recente tour: Claude Criquielon en Eddy Schepers. Zo hadden de vedetten gekre gen waar ze recht op hadden en had,ook het publiek waar voor zijn geld gehad. De wed strijd kon dan beginnen. Hele maal aan het einde van de 90 kilometer kwam er toch een kopgroep tot stand bestaande uit Ferdi Van den Haute, Jef Lieckens, Flup Van den Bran den, Phil Anderson, Herman Frison, Lucien Van Impe. Jo- han De Lathouwer, Hendrik Redant en Willem Wynants. Zij zouden het onder elkaar uitmaken wie met de bloemen naar huis mocht. De meeste gokkers tipten op Jef Lieckens en die liet zijn supporters niet met beschaamde kaken staan, want hij won de spurt met een haast vanzelfsprekend gemak. Een beetje later werd de rest van de groep geregeld door Eddy Planckaert. Uitslagen Tijdrit 1. Phil Anderson, 2. Johan Delathouwer, 3. Hendrik Re dant, 4. Herman Frison, 5. Claude Criquielon, 6. Mare Sergeant, 7. Lucien Van Impe, 8. Eddy Planckaert, 9. Ferdi Van den Haute, 10. Dirk Cri quielon, 11. Frans Vande Vij ver, 12. Chris Roels, 13. Pa trick Roelandt, 14. Flup Van- denbrande, 15. Hendrik De Vos. Rit in lijn 1. Jef Lieckens, 2. Flup Van- denbrande, 3. Herman Frison, 4. Phil Anderson, 5. Ferdi Van den Haute, 6. Lucien Van Im pe, 7. Johan Delathouwer, 8. William Wynant, 9. Hendrick Redant, 10. Eddy Planckaert. WiiyA 'i Wielrennen. Ook Patrick Sercu kwam het tanende Aalsterse criterium bekijken (da) Wielrennen. Jef Lieckens won het Aalsterse na-Tourcriterium (da) AKTUEEL Met Stephen Roche wint voor het eerst een Ier de Ronde van Frankrijk. Meteen het grootste eksploot op sportgebied ooit door het Groene Eiland neerge zet en met slechts vier profrenners heeft Ierland nu naast de beste in ééndagswedstryden, Sean Kelly zou daar dus nog altijd de spits afbyten, nu ook de beste ter wereld in het rondewerk. Wat een weelde. Stephen Roche is inderdaad de beste ronderenner van zyn generatie. Na de Giro startte hij als de grootste favoriet in de Tour. Hy heeft dat statuut ook kunnen waarmaken. In de wielergeschiedenis wordt hij de vijfde renner die de dubbelslag, Giro en Tour, lukt. Of hy nu echt zyn plaats heeft naast de supergroten Coppi, Anquetil, Merckx en Hinault moet hijzelf volgend jaar duidelijk maken. Het werd een gekke Tour. Een Tour zonder 'patron' waarin naast Roche toch zo'n twintig anderen met zegekansen vertrokken. Het werd ook een ongemeen spannende Tour waarin toch nooit iemand bekwaam leek de wedtryd naar zyn hand te zetten. Ook Roche niet. Roche had één groot voordeel op zyn rivalen: zyn morele sterkte. De meeste tegenstand kreeg Roche van de Spaiyaard Pedro Delgrado die wellicht de ronde verloor in het gebergte wanneer hy té vroeg,-té laat of helemaal niet in de aanval ging op zoek naar een ruimere marge op tijdrijder Roche. De figuur uit deze 74ste Ronde van Frankrijk is echter de Fransman Jean-Francois Bernard. Door Hinault naar voor geschoven als de nieuwe Ronde winnaar, door volgers als Merckx en Anquetil nu aangewezen als de beste uit de Tour. Bernard klopte immers Roche op het terrein van de Ier. Zowel in de tijdrit op de Mont Ventoux, als in de tijdrit rond Dyon scoorde Bernard beter dan Roche. Deze Ber nard had de Tour kunnen winnen maar, zoals we het al eerder stelden, in de slotweek viel duidelijk de zwakte van de vroegende ploeg Hinault op. In de Alpen had Bernard niemand aan zijn zijde. Een beter uitgebouwde ploeg en Frankrijk heeft vermoe delijk een nieuw Rondewinnaar. Daar zyn wy verder dan ooit van verwijderd. In de eindstand vindt men Claude Criquielion op de elfde plaats op meer dan een half uur van Roche. En dat is in het jaar waarin men Criquielion echte zegekansen had toegemeten. En na Criquielion was er dan niemand. Of toch... Onze landgenoot Eddy Sche pers, precies tien jaar geleden winnaar van de Ronde van de Toekomst, kreeg in Par^s lovende woorden. Beste ploegmaat. De man die Roche eerst door de Giro, met vooral tegenstand in de eigen ploeg en daarna door een vol spankracht hangende Tour voerde. En ook wat betreft ritoverwinningen werd het vooé de vaderlandse wielersport een zwarte maand. Twee halve ritjes, Frison en Sergeant, slechts. Was de oogst ooit magerder? Natuurlyk zijn er nog ontgoochelden. Zo zullen Millar, Steve Bauer of Hampsten toch ook wel een paar plaatsen dichter bij de top hebben willen eindigen. Is Herrcra tevreden met de bergprys? Kan Fignon na deze Ronde echt volgend jaar weer als echte Rondefavoriet van start gaan? Hugo Aerts Maght, werd de start gegeven van het criterium dat onder impuls van sekretaris André Van Hove van het Aalsters Wielersportkomitee een nieu we vlucht zou krijgen. Maar daar was dit jaar in elk geval niets van te merken. De renners kregen wel twee ritten voorgeschoteld. Eerst een tijdrit over bijna 2 kilome ter doorheen het stadscen trum. Phil Anderson demon streerde hier dat hij de beste was. Johan De Lat^iuwer en Hendrik Redant moesten te vreden zijn met de ere plaatsen. 26* VIERZUSTERSTEDEN GAAT NU OOK HET WAASLAND ONVEILIG MAKEN... Al had het er in zijn tijd reeds veel van weg, toch zal tv-reporter Mare Stassijns nooit gedacht hebben dat zijn plezante studentenklassieker ooit een karnaval- kiassieker zou worden. Tóch heeft de inbreng van de Dendermondse kar naval vereniging «De Chikkebollen» de koers van een gestage teleurgang gered. Op zaterdag 1 augustus zullen ze meer met ongeveer tweehonderd vertrekken aan het Dendermondse station om na dertig kilometer en een toer langs Grember- gen, Moerzeke, Hamme, Waasmunster en opnieuw Grembergen in Dender monde te arriveren aan het Peird op de Franz Courtensstraat. Ondertussen zijn er vier haltes geweest, maar als we daar aankomst en vertrek bijrekenen en dat kombineren met de grote dorst die de vertrekkers steeds aan de dag leggen, dan kan men wel gewagen van de meest gedopeerde koers van Europa. Met pet en lint Voor de 26e keer dus.. de Grote Markt staat bur gemeester Dierick onder tussen al te wachten om het officiële startschot te ge ven. Na de onvermijdelijke toespraak vertrekt de kara vaan om 14 u. richting Grembergen. Met een eer ste klim dus over de Schel- debrug, allicht tellende voor het «bergklassement». Via Grembergen suizen de renners en rensters naar lang zagen we de kleuren en linten van Moeder Lei- Vervolgens werd aangezet Het is niet niks. Mare Stas- reken, De Skiptrekkers, 't voor een rit in lijn over 90 sjjnSj indertijd een notoir Ros Bayard en andere lo- makten'ereenlid van de Dendermondse kale klubs meerijden in de heidswandelingetje van Het studentenklub Scaidis. die ntassa. Ondertussen wer- voordeel is natuurlijk dat de- als 'okaal De Regent op den er al eens studentenlie- toeschouwers de renners beter stelten zette, organiseerde deren gezongen en uiter- kunnen bewonderen, maar het voor het eerst een studen- aard veel potten gedron- aantal toeschouwers was zo tenklassieker waaraan ken- Toen verschenen ook dunnetjes en de strijdlust van vooral de regionale Gentse de dames in die plaatselijke de renners zo karig, dat er echt j^bs deelnamen. Jaren- klubs en de sfeer was er wat uit. De commilitones ke ken meer naar het vrouwe lijk schoon dan naar hun pint en codex met als ge volg dat die klubs stilaan verdwenen. Enkele heet hoofden en droogkelen trachtten die evolutie nog tegen te gaan, maar het was al boter aan de galg. Scaidis ook was op sterven na dood. Vrijwel het enige Claudy Criquielon: een slechte beurt gemaakt «Je kan inderdaad moeilijk stellen dat mijn tour een sukses is geworden. Ik had er zelf ook veel meer van verwacht», zo zegt Criquielon die geen verontschuldigin gen zoekt al verwijst hij toch naar de spierverrekking in de dij die hem parten heeft gespeeld. «Die blessure heeft me eigenlijk mentaal helemaal onderste boven gehaald», aldus de vroegere wereldkampioen die eraan toevoegt dat deze mindere en misschien zelfs zwakke prestatie in de Ronde daarom zijn seizoen nog niet slecht heeft gemaakt. «Ik won de Ronde van Vlaanderen en was de allerbeste waard in de Ardense klassiekers» zo zegt hij. Eddy Schepers: meer dan een helper en toch geen kopman Eddy Schepers kreeg op het criterium misschien wel het meeste fans rond zich van alle Belgische renners die aan de Ronde van Franrkijk hebben deelgenomen. De gedroom de en gewaardeerde helper van Roche blikt terug op een suksesvolle ronde «Ons doel is bereikt: Roche in het geel in Parijs zien eindigen», zo meent Eddy die zegt dat men van hem niet mag gaan verwachten meer aan te kunnen dat wat hij als helper heeft gepresteerd. «Ik sta op het hoogste voor mij bereikbaar vlak», zo vertelt de Braban der die niet wil gepromoveerd worden tot kopman. Mare Sergant: winnaar van een rit Voor Mare Sergant werd de Ronde ook een sukses. De ploeg van Walter Godefroot won eindelijk een ritje in het grootste wielercirkus van het jaar. Dat Sergant daarvoor zorgde is geen toeval te noemen. «Een rit winnen in de ronde is goed voor elk criterium in je land. En dat brengt meteen geld in het laadje en daar is het uiteindelijk toch om te doen, vindt Mare. Herman Fripon: geen te hoge ver wachtingen Ook Herman Frison, winnaar van een rit in de Ronde, was in Aalst aanwezig en vormde het mikpunt van het jonge volkje dat uit was op handtekeningen. Voor hem is de tour een sukses geworden. «Een rit winnen is voor een jong renner altijd een belevenis, zeker als dit gebeuren kan in een spannende ronde. Mijn supporters kwamen me tot in Parijs gelukwensen. Zo iets doet echt deugd», meent Frison die zegt dat «men nu plots geen al te hoge verwachtingen mag stellen in hem. «Voor de toekomst wacht ik gewoon af», zo zegt hij. J.M. Heyman wat die vroeger vooraan- moment om eens te praten staande klub telkenjare met een bloeiende karna- nog realizeerde was deze valvereniging. Vergadering «Vier Zustersteden», voor dus met de Dendermondse de enkele overblijvenden Chikkebollen die er wel een vrijwel onmogelijke wat voor voelden. Zij trok- opdracht. Zelfs Dirk Ver- ken in hun kielzog enkele heyden werd er elk jaar andere verenigingen mee bleker van. en daardoor zijn nu een Met de zegen van de onder- groot aantal deelnemers le- pastoor den van een of andere kar- Om niel alleen aan het ge- al zii" de brek aan organisatoren te «losse» koereurs nog steeds verhelpen, maar bovendien 81001 m aan,al °ok sPort" om ook wat aan de tanende *>als tte rugby- belangstelling te doen. klub' d,enen z,ch elk Jaar werd toen beroep gedaan ?fn'. op de medewerking van de °e Jonfte kent De omliggende jeugdklubs en Ventersteden dus op- er kwam zowafr een op- ,nleu™ TL "Ti B,J"a flakkering. Sjaloom, Bobo, tweehonderd deelnemers Toreken In andere Zeniths vor'8 jaar en dal Wl1 wat schaarden zich achter de zeggen' organisatie. Maar ook dat Programma bleek niet de geschikte op- Zaterdag om 13.45 u. lossing. Uiteindelijk bleven wordt er dus vertrokken de vroegere organisatoren aan het Dendermondse sta- roepen in de dorstige woes- tion, waar men tevens te- tijn. gen een civiel prijske een Zot en vermomd fiets kan huren. Het is aan Stilaan was de kledij van de !e raden om er lets te zlin want de inschnj- Moerzeke waar in het café Onder den Toren de eerste halte wordt gehouden. Tel kens is er een korte sprint als er even gepauzeerd wordt. Van Moerzeke naar Hamme is het niet zo ver. In café 't Brugsken wacht Dendermondenaar Hugo Paul de ludieke bende op voor een tweede verfris sing. Waarschijnlijk langs Elversele bereikt de koers Waasmunster en dus het Waasland, waar café De Vierschaar het slachtoffer wordt van de kamavaleske ontstuimighied. Een laatste halte is er nog voorzien in het Gremberg- se jeugdhuis De Snuffel, waarna de stoet Dender- mondewaarts trekt. Aan café 't Peird wordt dan ge spurt voor de laatste keer. Men verwacht de karavaan er tegen 18.30 u. Baas Fer- nand zal instaan voor het smeren van de droge kelen. Onderweg en bij de aan komst zal een «deskundi ge» jury allerlei originele prijzen toekennen. We grabbelen er enkele uit een ganse reeks: de dikste bier buik, de best verklede, het origineelste voertuig, de van verst gekomene, de grootste drinker, degene met het meeste sex-appeal, met de mooiste benen, enz. Ook de groepen komen aan bod: de luidruchtigste, de meest kamavaleske, de grootste, de origineelste en zelfs de sympatiekste. Eén groot feest dus tegen amper 200 F deelnemings- geld. Daarvoor krijgt men zeven keer een konsump- tie, wat fruit, boterham men, toegang tot het T- dansant en prijsuitreiking in zaal New Roxy te Den dermonde en de verzeke ring. Zeg nou zelf.het is voor niks. Wie na de tocht nog niet helemaal uit zijn lood ge slagen is kan de stramme- benen dus gaan strekken op het T-dansant en ook dat is de moeite waard! deelnemers ook uitbundi ger geworden, de vehikels nog extravagenter en de nevenakliviteiten steeds maar ludieker. Hét gepaste zijn vingsceremonie neemt nog al wat tijd in beslag. Daar worden ook de eerste gla zen gedronken. Veel tijd rest er echter niet want op Op donderdag 23 juli had op het Dorpsplein in Baasrode de kaatswedstrijd Ninove-Tollembeek plaats, als promotie voor deze sport, die vroeger wel veel beoefend werd in het Dendermondse, maar die de jongste tijd heelwat belangstelling heeft verloren. Deze wedstrijd werd gesteund door het stads- en provinciebestuur en georganizeerd door de Stedelijke Sportraad van Dendermonde. We kregen een fraaie uitnodiging met een antwoordkaartje op ons bureau op vrijdag 17 juli. Gelukkig mochten we op de uitnodi ging nog antwoorden tot 15 juli anders had de organisatie totaal in de soep gezeten. Op de tweekleurige uitnodigingskaart stond tevens een olympisch logootje, maar voor zover we er iets van kennen is dat geen kaatsertje, maar een handballer Het werd tenslotte een fraaie wedstrijd.

De Voorpost | 1987 | | pagina 15