Wi j betalen U tot SOOOOJrankcash wTüwTVÏÉkspres'- N.V. PHORMIUM Armand De Becker vond schat aan kunstschatten bij opgravingen Voor de achtste maal Begijnhoffeesten In Dendermonde &SPRES TV-EKSPRES TV-EKSPRES Beter schoolvervoer Heizijde - Dendermonde De Voorpost Het getal op de voorpagina van uw TV-Ekspres is uw eigen exclusief getal en kan uw geluksgetal zijn Een reden te meer om elke week TV-Ekspres te kopen. U krijgt nu immers naast de overzichtelijkste TV-programma's en de filmagenda, de boeiende en actuele reportages, en ga maar verder, elke week nog de kans om een fraaie waardeboi van 2.500, 5.000, 10.000 of 50.f 00 fr. cash te winnen. GRATIS WEDSTRIJD 16 - 31.7.1987 - De Voorpost Museum «Tussen Schelde en Dender» aan uitbreiding toe «Ge moet maar eens komen kijken wat ik allemaal heb opgegraven», zo vertelde Armand De Becker van het nog jonge streekmuseum «Tussen Schelde en Dender» ons. Het museum, dat pas enkele weken voor het publiek toegankelijk is en zich heeft genesteld in een schitterende omgeving die de Sint-Onolfsdijk aan wandelaars en natuurliefhebbers biedt, mag zich verheugen in een grote belangstelling. Ruim 600 bezoekers kwamen er al een kijkje nemen. En wat belangrijker is, volgens het gastenboek zijn die bezoekers biezonder opgetogen over het initiatief. Dendermonde. Ook heel wat potten en vazen kwamen uit de aarde te voorschijn. Met helemaal links bovenaan het ijzeren keteltje op drie poten (foto Piet Hermans). Dendermonde. Een blik op de vele stukken die Armand De Becker heeft opgegeven. Met in het midden de fameuze Spaanse schoen (foto Piet Hermans). De schat aan kunstschatten dat het opgravingswerk er- tijdperk» zegt hij. Op het die Armand De Becker gens in een tuintje in Vlas- muntstuk staat een madon- heeft opgegraven, mag er senbroek een aantal voor- na afgebeeld omringd met zijn. Hij heeft in geen geval werpen heeft opgeleverd een stralenkrans. Wat ver overdreven met te zeggen van onschatbare waarde der liggen nog andere voor een streekgebonden muntstukken. Uit de verza- museum. meling haalt hij ook een «Drie dagen hebben we er schaaltje in messing of in gegraven, grond gezift en zilver waarin vroeger het alles wat ook maar enige heilig oliesel werd be- gelijkenis had met scher- waard. Netjes gerijd liggen ven, ijzer of andere meta- ontelbare knopen van aller- len, glas, opzij gelegd, lei vormen en formaten, Mijn auto stak boordevol», net als gespen, zegt Armand die eenmaal in kasten heeft Armand thuis gekomen, zich met ook al wat uitgestald. Kam- enorme ijver aan het sorte- men, bestekken, scherven ren en kuisen heeft gezet, van potten die nog een el- Misschien evenveel zand kaar moeten gekleefd wor- als er voorwerpen zijn den, en een van de pronk- overgebeleven. Maar het stukken: een Spaanse resultaat loog er niet om. schoen. Met rijgsnoeren Het is een rijke schat ge- erbij. I- 50.000 Fr. cash I worden. Armand heeft ons ln dezelfde kast toont hij één van de A ^.1 ondertussen meegetroond ons ook een keteltje met 19 andere naar de keuken, waar op draagarm en rustend op fraaie pnjzen I vilten doeken de eerste re- drie Doten. «Een Doot er- sultaten van het zoek- en van ontbreekt» wijst hij ons speurwerk liggen uitge- stald. IJzeren, zilveren, bronzen voorwerpen die voor hem blijkbaar alle maal een geschiedenis heb ben. «Ze stammen ergens uit de vijftiende en zestien- Op verschillende plaatsen langsheen de autosnelwegen heeft GB een pleisterplaats of relaxcentrum geopend. Men kan er een gratis frisdrank be de eeuw, sommigen zijn re- komen en de kinderen kunnen center», vertelt hij tertwijl er stripverhalen naar hartelust hij voorzichtig een munt- lezen. Tijdens het oponthoud stuk vastneemt en ons wijst 201Touring Wegenhulp voor naar datum die er staat in- "uttige ?."^?rni.at'e over de ver" gegrift. «Uit het Spaanse k«"veU.ghe,d. LEES deze week in O Hoe bepalend Fame wel is voor het leven van ster Debbie Allen. Alles over de jaren 60 en de 24 uren van Francorchamps. Onze 8 GRATIS bladzijden SPEELVOGELS. Alles over radio en TV. aan en hij voegt eraan toe: «Bij de kollektorwerken in de Kerkstraat werd een ge lijkaardige pot opgegraven. Daar ontbraken de pootjes van. Mijn pot is dus volle diger», zegt hij niet zonder fierheid. Voor we het weten toont Armand ons allerlei sloten in de meest grillige vor men. Rond, rechthoekig, zelfs driehoekig. En kogel balletjes die in koper of brons werden gegoten. Nog wat verder liggen de voor ons onherkenbare stukken ijzer gerangschikt. Voor Armand is het echter veel meer dan ijzer. Het zijn onderdelen van gebruiks voorwerpen uit lang vervlo gen tijden. Hij heeft stukje bij beetje kunnen achterha len voor wat ze dienden. Dat aan de hand van het boek dat bij de opgravin gen in de Kerkstraat werd geschreven en waarin hij heel wat afbeeldingen aan treft van voorwerpen die hij thans in zijn bezit heeft. Op zolder We worden meegetroond naar de zolder. Daar liggen nog ontelbare scherven uit gestald. Allemaal van een zelfde reeks aarden of ke- ramieken kruiken en kan nen. Armand probeert ze nu opnieuw samen te stellen. Een werkje dat veel geduld zal vergen, want elk stukje moet telkens weer gepast worden. Maar hij verliest er de moed niet bij. In tegendeel. Met een spreek woordelijk engelegenge- duld zet hij zich aan het werk. Stapt op de tenen tussen de scherven door er over wakend dat hij niets raakt of kapot trapt. Met de lijmpot naast zich zet hij zich dan aan het werk blij wanneer er opnieuw een stukje kan toegevoegd wor den dat netjes past in het geheel. We gaan weer naar bene den waar Armand met veel gloed en entoesiasme praat over zijn toekomstplannen. «Een museum als dit is nooit af. Daar wordt be stendig nieuw materiaal ge vonden of aangebracht. Dat moet gefangschikt worden en ook beschre ven». Armand De Becker weet dus de eerste dagen, maanden en zelfs jaren, nog wat te doen. Gelukkig is hij er niet de man naar om stilletjes op een stoel te gaan zitten, de armen over de borst gekruist niets te doen. Hij moet kunnen be zig zijn. Het streekmuseum zal er wel bij varen en de bezoekers zullen er eerlang kunnen genieten van deze nieuwe vondsten die Ar mand met alle plezier zal beschrijven en toelichten. Het is stilaan een traditie aan het worden dat er na halfoogst in het Dendermondse Begijnhof wordt gefeest. Uit pure noodzaak, want met het geld dat men met de Begijn hoffeesten bij elkaar krijgt, wordt voorzichtig omgesprongen om de restauratie van dit unieke stukje Dendermonds verleden in ere te houden. De renovatie en restauratie van het Sint-Alexiusbegijnhof kost immers ettelijke miljoenen en hoezeer de inbreng van stad, provincie en staat en van bedreven ook wordt gewaardeerd, steeds is er geld te kort ?>m een aantal dringende en dus noodzakelijke werken uit te voeren. Toch is er heel wat geld in het laadje. Het Begijnhof fonds beschikt over een slordige 3,5 miljoen frank. Dat is heel wat, maar in vergelijking met de werken die er moeten uitgevoerd worden, is dat pover. Daar om heeft men zich voorge nomen die som op te drij ven tot 5 miljoen. Waarom precies 5 miljoen, zal je vragen? Gewoon omdat de eerste grote fase van het restauratieplan voorziet dat het begijnhof zelf 5 miljoen moet bijdragen als haar aandeel in de kosten die verder gedragen worden door de staat voor 55%, de provincie voor 15% en de stad voor 15%. Zolang het Begijnhof zelf niet kan be wijzen over deze som te beschikken, komen de overige overheidsinstanties evenmin over de brug. De Begijnhoffeesten zijn dus een noodzaak geworden. En dat die feesten belang rijk zijn, kan men afleiden uit het feit dat men na af loop van de driedaagse tel kens opnieuw in staat is om het fonds met een half mil joen of daaromtrent, te verhogen. Het rekensom metje is dus vlug gemaakt: nog drie feesten en men is aan de vijf miljoen en de restauratie kan beginnen. Maar na drie feesten kan men er gewoon niet mee ophouden, want er zullen tegen dat tijdstip allicht an dere problemen om de hoek komen kijken. Ook voor de kleine herstellings werken die van jaar tot jaar worden uitgevoerd, is er geld nodig. Al kan men daar veel rekenen op de hulp van vrijwilligers. In de loop van de voorbije maan den en jaren werden gevels vernieuwd, ramen en deu ren van verflagen ontdaan, kalkkorsten van de muren verwijderd en werden liefst 172 ramen en 43 huisdeu ren gekontroleerd op hun degelijkheid, hersteld en geschilderd. Dat was drin gend nodig. De muren wer den ook onderkapt en her bezet, want ook het vocht moet buiten worden gehou den. De oorspronkelijke eiken zolderingen werden blootgelegd en opgepoetst. Vele tuinmuren, van ou derdom en vocht scheefge trokken, zijn ondertussen gesloopt en op betonnen fundamenten herbouwd in het door Monumentenzorg voorgeschreven systeem. De Koning Boudewijn- stichting stak ook een handje toe en nam de res tauratie van de eeuwenou de begijnhofpomp voor haar rekening. Deze pomp is ondertussen in haar oor spronkelijke toestand her steld en pronkt als een soort van klein monument op het hagelwit begijnhof. Programma Ondertussen heeft u het al lang begrepen, deze achtste begijnhoffeesten rekenen ook op uw aanwezigheid en medewerking. In het programma werd overigens rekening gehou den met de verschillende smaken en goestingen en heeft men ervoor gezorgd dat iedereen er wel iets naar zijn gading in terug vindt. Vrijdag 21 augustus wor den de festiviteiten gestart om 19.00 uur met de ope ning van de tentoonstellin gen van vele kunstenaars. Tevens wordt een nieuw gedeelte van het Museum voor Volkskunde geopend, namelijk het deel «Twee honderd jaar textielnijver heid in Dendermonde». De drumband van de Chiro zorgt voor de muzikale sfeer en de muziekmaat schappij Sint-Egidius neemt later op de avond deze taak over. Zaterdag 22 augustus ko men vooral de jongeren aan bod. Om 16.00 uur is er immers een optreden van «Pepijn», de goochelaar uit het programma Liegebeest. Na het optreden van «Pe pijn» komt de nv Union een Planta-luchtballon op laten. Zoals het al enkele jaren is, wordt er ook een middeleeuws wagenspel opgevoerd en ook nu heeft men een beroep kunnen doen op de aloude rederij kerskamer Leeuwercke- naers. Zij starten hun op voering om 19.00 uur. Men kan tussendoor genieten van de streekbierenstand. Zaterdagavond om 20.00 uur zijn de volksmuzikan ten van Reynout ter plekke om voor de sfeer en de volkse animatie te zorgen. Zij spelen aan de streekbie renstand aan de rechter kant van de kapel en aan de linkerkant van de kapel, mag men de Piotto's ver wachten voor traditionele zigeunermuziek, oude jazz en swing a la Django Rein- hardt. De Piotto's is een groep bestaande uit 4 zi geuners die naast hun eigen volksmuziek ook swingen de jazz en pure flamenco's brengen. Vader Piotto was een leerling van Django Reinhardt en speelde ooit met Armstrong en Grapel- li. De zonen Piotto waren in de zeventiger jaren de vedetten van het cirkus Bouglione en waren in 1974 te gast op het jazzfestival van Dendermonde. Zon dag 23 augustus is het be gijnhof opnieuw toeganke lijk voor de jaarlijkse jazz- mis die door The Jeggpap NO Jazzband met gospels en negro-spirituals wordt opgeluisterd. Na de mis zorgt dezelfde groep v een aperitiefkoncert. In de namiddag heeft de centrale bierstand 15.00 uur) een optre plaats van «Grupo Cant Baile», een Chilee volksdansgroep. De gr bestaat uit Chileense vlu telingen die dansen uit land brengen en muzik 'begeleid worden door mael Toro en zijn gezell In de stand van de stre bieren hoort en ziet n dan «'t Klakske» uit Roi met oude melodiet volkse muziek, ontsp ning. Om 19.00 uur voe de Leeuwerckenaers nieuw hun wagenspel op om 20.00 uur zullen on twijfeld de jazzliefhebb op post zijn voor een opt den van The Jeggpap 1 Jazzband. Tussendoor kan men recht voor een uitgebi gamma aan eet- en dri standen, antiek- en ro melmarkt en nog meer. Wanneer de feesten zul afgesloten worden en w neer een evaluatie zal gemaakt zijn, wordt het nieuw werken aan de vo bereiding van de negen Begijnhoffeesten. En moeten stijlvol en stemn zijn, want volgend jaar staat het Dendermonds gijnhof 700 jaar. Sedert enige jaren is er een toename van het leerlingenvervoer vanuit Lebbeke Minnestraat (H Kruisparochie) naar Dendermonde. Op aansturen van de Kristelijke Werknemersbewe ging van deze parochie verrichtte de CVP-werk groep «Openbaar-Vervoer» van het Arrondisse ment Dendermonde een onderzoek naar het be stendig plaatstekort op de bussen en d< onaangepaste uurregeling. Gemeenschapsminister Jan Lenssens bekwam zo pas goed nieuws van het N.M.V.B. Groep Braban welke voor deze lijn instaat. De Buurtspoorwegen zijn inderdaad bereid, vanaf september 1987, een bijkomende bus in te leggen tussen Dendermonde Nachtegaalstraat en Lebbeke H. Kruiskerk, op woensdagen om 12.10 uur en op andere schooldagen om 16.10 uur. Deze bijkomende bus zal niet alleen de leerlingen dichter bij huis brengen, maar zal ook voorkomen dat zij nog de drukke Rijksweg Dendermonde-Asse moeten langslopen en oversteken. Deze extra bus zal dan ook een bijdrage leveren tot een veiligere verplaatsing van en naar de school. Onafhankelijk weekblad voor Dender-, Durme- en Scheldestreek Uitgeverij De Cuyper n.v. Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel. 052/21.40.60 Telefax 22.54 64 HRD 33.579 BTW 419.120.172 Hoofdredakteur: S. Dewachter Sportredaktie: M. De Backer Redaktie Waasland: W Vloebergh Abonnementendienst tel. 052/21.40.60 jaarabonnement 2.000 F 6 maand 1.040 F 3 maand 520 F los nummer 40 F Bankrekening: 442-8601481-36 Lid van de Nationale Federatie der Informatie weekbladen vzw Aangesloten bij de Verantwoordelijke uitgever. D. De Cuyper Drukkerij A. De Cuyper-Robberecht Drukkerijstraat 11 9140 Zele Telex 25765 Van 6 tot 12 september heeft een Europees Jongerensemi- narie over natuur en milieu plaats in Alden Biezen naar aanleiding van het Europees Jaar van het Leefmilieu. Be langstellenden tussen de 18 en 23 jaar kunnen hun kandida tuur stellen bij de Stichting Leefmilieu, Kipdorp 11 te 2000 Antwerpen (03/231.64.48). Zele, Zevensterrestraat, 10 H.R. Dendermonde nr. 219 B.T.W. nr. 400.165.877 Aangezien de buitengewone algemene vergadering der aandeelhouders, gehouden op woensdag 8 juli 1987 ter maatschappelijke zetel, niet het wettelijk vereist quorum heeft gehaald om geldig te beraadslagen, zal een tweede buitengewone algemene vergadering worden gehouden op de maatschappelijke zetel te Zele, Zevensterre straat, 10, op woensdag 12 augustus 1987 om 10 uur, met dezelfde dagorde als gemelde eerste vergadering, namelijk: DAGORDE: 1) Afschaffing artikel 26 van de statuten en vervanging ervan door volgende tekst: «Het maatschappelijk dienstjaar begint op één december van ieder jaar en eindigt op dertig november van het jaar daaropvolgend». 2) Wijziging in artikel 27 van de statuten: de woorden «eenendertig december» worden vervangen door de woorden «dertig november»; in zelfde artikel wordt volgende tekst aan de eerste zin toegevoegd: «en dit te rekenen vanaf dertig november negentienhonderd zevenentachtig»; 3) Wijziging van de statuten in overeenstemming met de genomen beslissingen; 4) Aanstelling van een vijfde bestuurder voor de vennootschap door de algemene vergadering der aandeelhouders; 5) Verlenen van machtiging aan de Raad van Bestuur voor uitvoering der beslissingen en coördinatie der statuten. De Heren Aandeelhouders worden verzocht zich te schikken naar de desbetreffende artikelen der statuten om geldig de gezegde vergadering bij te wonen. 54545-AS

De Voorpost | 1987 | | pagina 16