Dreigend onweder kon Faluintjesenthousiasme niet doven Achttiende Pikkeling te Baardegem 2- 31.7.1987 - De Voorpost r Aalst. Eduard Van Den Broeck, met de schoof, en rechts de glimlachende Eugeen De Croes, twee vaste waarden van Aalst. Bruin brood, pensen en platte Lambiek bij net vieruurtje (a) gn dorSpjoeg (aj Ongewoon lage temperaturen, dreigende tot neergutsende regenvlagen, zelfs nare donderslagen waren niet in staat het Faluintjesenthousiasme te blussen. Wel een aantal mensen van het gebeuren te doen wegblyven. Wie er echter was beleefde er andermaal een rustige namiddag, vooravond en/of avond in een oase van groen, in een spontane, gemoedelijke sfeer opgevrolijkt door animatie allerhande. Een oude formule die, niettegenstaande allerhande vernieuwingen toch eerder stereotiep blijft verlopen, toch de massa blijft lokken. Een formule die het reeds 17 keer deed en het voor de 18e keer nog maar eens over deed. Pikkeling vieren Voor Paul Jacobs, diaken die in de oogstmis te Baar degem zou instaan voor de homilie, is Pikkeling vieren aan de oever van het meer gaan zitten, God danken en genieten van de natuur. Le ren van de landman die met de natuur in volle verbon denheid leeft. Pikkeling vieren is open staan voor rijke tradities van het Vlaamse Volk doch daarbij voldoende realis tisch blijven om te weten dat de natuur, onze natuur, bedreigd wordt door indus trie en pesticiden. Pikkeling vieren is een her beleven van de parabel van de zaaier, het onkruid uit de tarwe uittrekken en age ren tegen pervers verloede ren van de weinige natuur die ons nog rest. Voor voorzitter Lambert Van de Sijpe is Pikkeling vieren tevens in eigen boe zem kijken. De VVV De Faluintjesstreek, organisa tor van de Pikfeesten die evolueerden tot de Pikke ling slaagde er wel in de vier gemeenten vóór de fusie die tot deelgemeenten werden gedegradeerd, Baardegem, Herdersem, Meldert en Moorsel een ei gen Faluintjesidentieit te verlenen. Haar impakt moet echter genuanceerd worden. We kunnen ons nauwelijks verhelen dat heel .wat in de Faluintjes reeds werd verknoeid. Toch waren er ook positie ve beïnvloedingen. Zo wor den, op initiatief van wijlen burgemeester Raymond Uyttersprot, voortaan elek triciteitsleidingen onder gronds gelegd. De leiding doorheen het Herdersems Denderland blijft echter voor natuurliefhebbers een doorn in het oog. Uitgerekend aan de Moor- selse Sint-Gudulakapel, op een honderdtal meter van zijn woning aan de Kaal- berg, werd als openingsstuk van de Pikkeling 1987 een treffende, emotievolle hulde gebracht aan wylen burge meester Uyttersprot. Op ei gen terrein. Niet alleen op zijn Moorsel doch tevens bij het werk waarvan hij de initiatiefnemer, promotor en realisator was. Met gum mi laarzen en opgestroopte mouwen hielp hij elk jaar, 13 jaar lang, mee van in de vroege morgen om een elk jaar nieuw tapijt te realise ren aan de gevel van de Sint-Gudulakapel. Het Angelus van Milet, het schild van de gemeente, een symbool voor het jaar van het dorp en noem maar op. Dit jaar werd het een reuze ruiker. Liefst zeven meter hoog gemonteerd op een voor de Faluintjes beteke nisvol «stakenhuis». Met bloemen waarvan Moorsel en Baardegem in de regio de voorlopers waren. Een 20.000 bloemen van allerlei soort: rozen, anjers, gladio len, koningen der weide maar ook witloofbloemen en, waarom niet, een blau we ajuinbloem. Nog nooit was er op vrijdagavond bij de opening van het tapijt zoveel volk geweest. Te schatten op een 300-tal waaronder burge meester Maurice De Ker- pel, schepenen, gemeen teraadsleden, leden van de raad van bestuur van de VVV en vooral, medewer- dan ook centraal in de reuze bloemenruiker. De Koninklyke Fanfare Sint-Cecilia speelde onder leiding van Nina Van der Vorst aangepaste muziek en echtgenote Suzanne en dochter Use voltooiden het kunstgewrocht met de aller laatste roosjes. Ook een grote vriend van de Faluintjes, minister Paula D'Hondt - Van Opden- bosch, kwam deelnemen Aalsterse Grote Markt. In de belfortzaal maakte ze kennis met de schilderijen van Valerius De Saedeleer, en daarna genoot ze met volle teugen van Faluintjes- genever en ander vocht. Voor één van de leden dui delijk net iets te veel want hij moest, nogal onder in vloed, worden afgevoerd. Maar de volgende dag was hij weer present. «II était trop bon» zegde hij veront- Aalst. Even verpozen tijdens het pikken (a) kers en vrienden van het Pikkelinggebeuren. Een ce remonie waaraan voorzitter Lambert Van de Sijpe bie- zondere klank verleende door een diepdoorvoelde hulde aan de aflijvige, een pionier van de Faluintjes streek en een groot Aalsters Burgemeester. Zijn foto, 50 bij 70, prijkte Aalst. Kijkers op het oogstveld (a) aan de postume hommage aan een van haar grote vrienden die in de harten van velen zal blijven verder leven. «Les compagnons du mou- choir» Als opvolgers van de dans groep uit Saint-Macaire-en- Mauges die jaren terug met de Faluintjes verbroederde en verzusterde kwam nu uit Cholet, 650 km hier vandaan, in de streek van Anjou, richting Nantes, zo wat 100 km van de Oceaan «de groep Les compagnons du mouchoir». Cholet is in derdaad het stadje waar voor heel Frankrijk en ook ver daarbuiten, typische zakdoeken worden gefabri ceerd. Wat dan bij het ein de van de Pikkeling de ideale gelegenheid zou worden om Faluintjeszak- doeken rood met witte bol len, te ruimen tegen fijne «mouchoirs» uit de treek van de rosé d'anjou. Een 30-tal dansers en dan seressen vertoefden drie dagen in gastgezinnen in de Faluintjesstreek. Meer be paald te Meldert en te Moorsel. De groep was present op de bloemenhul de te Moorsel en gaf daar na op vrijdagavond een prestatie ten beste op de schuldigend. Op de hoeve traden ze elke dag driemaal op met typi sche dansen uit de eigen streek en een paar blikvan gers. Een dans met stokken waarbij lenigheid een eer ste vereist was en een dans waarbij de man zijn «cava- lière» al dansend over een wijnvat moest hijsen. Wat in het begin wel ging. Toen er een kleiner vaatje bo venop kwam en daarna platte hoeden van de Fran sen er nog werden opgesta peld, werd het ietwat min der makkelijk. Dat onder vond zelfs Lambert Van de Sijpe want de Fransen be trokken het publiek bij hun esbattementen. Voor zijn straf toen hij in het hijsen van een dame faalde, moest hij een kwartliter wijn uitdrinken, maar dan wel vanuit een... dakpan. Met een dans rond een ron de reuzebrioche van ander halve doormeter waarvan vele honderden omstaan- ders een stuk konden degusteren namen ze af scheid van een dankbaar publiek. Ondertussen had den ze ook Brussel en Brugge bezocht. Een landelijk dekor Om de vier jaar heeft de Pikkeling plaats in elk van de vier Faluintjesdorpen. Voor Baardegem was het de vierde keer op de hoeve Roggeman, wegeris de mooie linde bij de ingang herdoopt in Hof ter Linde. Een prachtige hoeve met zeer ruime binnenkoer en op de mestvaalt middenin een opgetimmerd centraal podium. Achteraan een grote, afhellende boom gaard en even verder het oogstveld waar op zondag gepikt, gebonden, en gela den werd en waarmee dan de oogst met een prachtig driespan werd binnenge reden. De hoeve dateert uit de 18de eeuw. Zoveel is ze ker. Wellicht is ze zelfs nog ouder en te identificeren met het «Hof te Beringen» uit de 16de eeuw of mis schien zelfs nog met de nog oudere Kerkhoeve maar zulks blijft voorlopig nog een open vraag. Wat wel vast staat is dat het Hof vroeger eigendom was van de Aalsterse Jezuïe ten. Toen die echter tijde lijk opgeheven werden, kocht Jan Antoon Plas de ze hoeve voor 17.010 gul den. Een ruitvormige, in gemetselde gedenksteen boven de ingangsdeur ver meldt de initiatialen waar schijnlijk duidend op het jaar van een of andere res tauratie. Nu werd het «Plassens Hof». Het was Henricus Plas die nabij de hoeve een kapel liet oprichten ter ere van de H. Barbara; een kapel die zeer recent geres taureerd werd. Toen bij de eeuwwisseling Isidoor Roggeman de nieu we eigenaar van de hoeve werd, kreeg ze de naam «Roggemans Hof». Het is de ongehuwde Remi Rog geman die samen met zijn broer Roger eigenaar is van de hoeve; van de boom gaard en aanhankelijkhe den en van de «Reynaerts- boecht». In de grote schuur voor de gelegenheid totaal leeg ge maakt, exposeerde de te Opwijk wonende Baarde- gemse kunstschilder Ka- miel Van de Velde die in een lange reeks merkwaar dige schilderijen en teke ningen de schoonheid van de Faluintjes in de verf zet te en er veel sukses mee mocht boeken. Oogstmis De oogstmis in openlucht op de binnenkoer van de hoeve gepland, waaraan velen aan de voorbereiding hun beste zorgen hadden besteed, dreigde letterlijk en figuurlijk in het water te vallen. Op zondag even vóór de mis zou beginnen werden de hemelsluizen wijd open getrokken en even later ge volgd door donder en blik sem. Men week noodge dwongen uit naar de nabij gelegen parochiekerk. Met als voorgangers pas toor Jos De Rouck en dia ken Paul Jacobs werd het een uitzonderlijke viering. Vooral omdat niettegen staande pas een mis tenein de was gelopen, de kerk voor deze oogstmis eivol liep. Het parochiaal zangkoor o.l.v. Edmond Moortgat en de Faluintjeskapel o.l.v. J. Muylaert zorgden voor merkwaardig goede vokale en muzikale begeleiding en diaken Jacobs hield een passende homilie. Vooral de offergaven, aan gebracht in kledij door jon geren, waren treffend. Grote* boerenbroden, mooie trossen druiven, flessen wijn en vruchten van het veld allerhande. Een eucharistieviering om niet te vergeten. Volgend jaar zijn er allicht stoelen te kort. Ten ware de weerma- ker ons beter gezind zou zijn en de mis in openlucht kan plaatshebben wat uiteraard nog heel wat in drukwekkender zou zijn. Dorsen Naast de veldaktiviteiten op zondag onderbroken door een typische schafttijd met pensen en platte lam biek werden er demonstra ties dorsen afgeleverd door ploegen uit Meldert en uit Baardegem. Al dan niet begeleid door de Faluint jeskapel werden achtereen volgens de twee-, drie- en vierslag gedemonstreerd met als hoogtepunt de «op en-af», een opeenvolging zonder enige tussentijd van diverse ritmes. Maar ook op de boom gaard werd gedorst maar dan machinaal. Met moto ren of aangedreven door een paard. Een lange rij machines goed voor het op richten van een museum voor landbouwarcheologie want dergelijke tuigen woi den met de dag zeldzamei Dit jaar werd met het inlas sen van een graanmolen d ring afgesloten: van kore naar brood, hier naar d ovenkoek. Animatie Voor animatie zorgde naast «Les compagnons d mouchoirs» het Antwerp Jachthoornblazersensem- ble dat op de weids boomgaard gericht naar he Kravaalbos homerisch jachtscènes in de verbee ding oproept. Alleen d meute jachthonden schee er nog aan te ontbreken. Jef Eibers leidde tw< avonden een «café-cha tant» waarbij hij op zond meer speciaal overschake de naar luisterliedjes. Me zijn Leopold II haalde hi een zeer uitgesprokei sukses. Ook Anna van de Kuipe met haar oude «lier». Red dy Van der Borght ei Oscar de coiffeur zetten op het podium als interludii hun beste beentje voor. En voor de landelijke sfeei zorgde de Faluintjeskapel een formatie die uitge groeid is tot een ensembli van geselekteerde muzi kanten en die duidelijk d gunst van het publiek heef weten te veroveren. Gastronomie Wellicht staat de Pikkelinj bij velen voral gekend all de bakker van ultra-lekke re ovenkoeken, regelrecb vanuit de mobiele bakovei telkens per bakte god voor 250 stuks naar de vet bruiker. Al dan niet me gezieden geregeld eei delikatesse met pensei of zelfs met vlaai. Faluint jesvlaai dan. Maar ook dl Herdersemse pannekoeka waren zeer te genieten dan niet begoten met F» luintjes- of ander vocht. Aalst. De schoven aanbrengen tot een tienling (tl)

De Voorpost | 1987 | | pagina 2