Constant en Louis per fiets naar Rome Hoe kan karweidienst worden uitgebreid en aangepast Een tocht vol hindernissen «De Pelikaan» moet bloed bédelen... Aalsters Koördinatiekomitée Welzijnsbeleid met stand van zaken» KWB en KAV Heilig Hart naar Bonse 4 - 31.7.1987 - De Voorpost Aalst. Een hapje voor Constant Beeckman, de tweede van links (a). In hoeverre is de karwei- en klusjesdienst te Aalst daadwerkelijk operationeel is de vraag die het Aalsters Coördinatiecomité voor Welzijnsbeleid zich stelt. Een organisatie die bestaat uit leden van de gemeenteraad en van het OCMW plus afgevaardigden van het Aalsters Sociaal Overleg dat zelfs tientallen welzijnswerkerseenhe den overkoepelt. Uit de gevoerde enquête blijkt alleszins dat de karwei dienst nodig moet worden uitgebreid. Gesteld werd dat de nood duur vindt, bij 200 voelt de nog dermate groot is dat eigenaar zich te oud om «moest de karweidienst dergelijke werken nog te niet bestaan we hem zou- doen uitvoeren; den moeten uitvinden». 93 woningen worden via Vraag en aanbod een gemeenschappelijke r\ pomp of put bevoorraad; Op het eerste acht zijn 3 5u „£ningen hebben «vraag., en «aanbod» vrij bad of stortbad; goed in evenwicht. Enkel 197 woningen zijn te lasti voor het schilder- en be- (niet aang|past);J ,S,er ,n hnet 316 woningen hebben geen OCMW een lange wacht- afwasbak- HiS,n. De aasfïrii?,werker 4.953 woningen hebben en- wordt gemiddeld zelfs maar ke, koud 6water de 1/2 dag per week opgeroe- keuken; pen voor een karwei. 169 wonjngen hebben njet Méér behoeften eens watertoevoer in de Uit een door de senioren- beuken, adviesraad en het stadsbe- Ook anderen stuur gedane enquête blijkt Naast senioren die behoef- duidehjk dat de behoeften ten hebben zijn er echter duidelijk veel ruimer zijn ook andersvaliden en fi- dan de 128 aanvragen die nancieel of sociaal zwakke de karwenhenst m 1985 groepen waarover geen sta- Hierbij een korte opsom- ming van reële behoeften: len iai - teel» van de karweidienst hehben VOOr 90% uit OCMW- hebben nood aan kleine „„ku-i, herstellingen; Publ'ek bes,aat kan daar 284 woongelegenheden Xk'k overheen worden hebben dringend belangrij- ^aar de diens, kan j h ISodig herstellraeswerken niet uitsluitend richten op Van 83 woningen wordt ge- £tJ?ÏOeren Van berS,e!; zegd dat ze in de huidige "n8en maar moe' zlch eveneens bezighouden met toestand blijven omdat er voor zo'u 'kleine werken ^"lle geen vaklui te vinden zijn en 169 omdat de eigenaar Suggesties de herstellingskosten te Voorgesteld wordt dat de bestaande kern-equipe zou worden uitgebreid met een loodgieter en een elektri cien. Ook kunnen genieters van het bestaansminimum die dagen te kort hebben voor de sociale ziekerheid een tijdje in de karwei dienst worden tewerkge steld wat bovendien voor het OCMW uiteindelijk fi nancieel gunstig zou uitval len. In piekperiodes zou den werklozen in samen spraak met werklozen- werking mits vrijstelling van stempelkontrole kun nen worden tewerkgesteld en' organisatorisch kunnen werkbekwame anders-vali den worden ingezet voor omkadering. Nog andere suggesties In de karweidienst kan men voor méér terecht dan voor schilderen en behangen. Voor de noodzakelijke kwaliteitskontrole kan een beoordelingsfiche worden gehanteerd. Aan het vervoer kan ge dokterd worden via aan koop van een tweede handswagen. Er kan gewezen worden op de bestaande premies van uit de Vlaamse gemeen schap en de Provincie als bvb de saneringspremie; de verhuis-, installatie- en huurtoelage. Er is ook de belangrijke substantiële extra-subsidië ring op het tewerkstellings- bevorderend en/of beroepsinitiërend karakter voor noodzakelijke inve steringen (camionette, ma terieel). LH Vervolg van blz. 1 Ondertussen waren ze de tweede dag reeds met 180 km. te rijden over Remich in Duitsland beland want hun dagschema was eerder aan de strenge kant. De ledematen na een slaappe riode in de motorhome strekken reeds te 5 u. Ont bijten ter plekke en de fiets op te 6 u. en dan drie uur rijden. Over berg en dal, precies zoals Rob het uit kiende. Die bezorgde hen trouwens geleidelijk uitge stippelde wegroutes, liefst op sekundaire wegen om het risico te beperken. Na pick-nick (als het niet regende want honderden kilometer reden ze door gutsende regen), werd er in de namiddag dan verder gefietst tot rond 18 a 19 u. Een flinke wasbeurt bij de motorhome en dan elke avond een stevig maal in een plaatselijk restaurant. Nog wat napraten, overleg gen wat de volgende dag zou gebeuren en een pintje drinken om enig heimwee naar huis te verdringen en het werd telkens zowat middernacht vooraleer on ze koene wegridders onder de wol kropen. Voor 5 uur maar. De derde dag leidde hen via Saarbrüeken over een afstand van 245 km. afge legd in 8.25 u. naar Bibe- rach in Würtemberg Oberschwaben. Over ruim 100 km «gezegend» met neerplonsende regen, rees bij de fietsers de vrees «het nooit te zullen halen». «Misschien zien we wel eens Rome maar dan alles zins niet per velo...». Maar de hemel klaarde uit en er werd nieuwe moed geschept. De vierde dag bracht hen nog een supplementair «opkikkertje», een «muur» als die van Geraardsbergen maar dan wel 5 km. lang. Zwisterland In het land van Wilhelm Teil kregen ze een aantal passen van formaat te ver teren. Na de mondiale stad Davos te hebben aange daan, volgde als eerste ern stige moeilijkheid de Flue- lapass (2.383 m.) gevolgd door de Ofenpas of Passo di Fuorco (2.145 m.) die hen naar Italië leidde. De Stelvio Deze fameuze bergreus, één van de hoogste berijd bare toppen in Europa, lag niet op hun weg, maar werd gewoon opgezocht. Die moest inderdaad wor den overwonnen ook al reikte hij liefst 2.780 m. hoog en duurde de beklim ming over een afstand van 60 km. ruim 3.30 u. over brugd over 44 haarspelden (Alpe d'Huez telt er 22). Verder wachtte dan nog een onverwachte hindernis. De gesloten Gaviapas die hen noopte tot een omweg van 130 km. Deze 130 km. zijn dan ook de énige die ze in de motorhome tijdens de heenrit hebben afgelegd. Maar de zevende dag... De zevende dag was, zoals die in het scheppingsver haal, geen rustdag, doch werd een dag waarop ze muurvast geraakten we gens een getande riem van de stroomverdeler. Een stuk van niets, van amper 300 fr., doch dat in Italië duidelijk onvindbaar was. Dit type wagen werd er inderdaad nooit ingevoerd. De Paso di Croce Domino, 1.892 m. hoog, was dan ook naar hun mening wel licht de laatste daad van formaat die ze hadden ge bracht, want de moed van onze twee helden zakte hen duidelijk in de schoenen. Ze zaten op 15 km. van een dorpje, telefoons waren er zeldzaam en de fameuze riem bleek onvindbaar. Geen keuze Naar de verzekering telefo neren waarbij een assisten- tie-polis was afgesloten ver liep eerder moeilijk. Op het moment dat er dan toch kontakt kon worden ge maakt was er een vervang ster aan het toestel die dui delijk niet op de hoogte was. Een paar uur later wist men het dan wel. Er was keuze, zegde men. Of wel een riem met het vlieg tuig vanuit België laten op sturen wat drie dagen in beslag zou nemen, ofwel zou de verzekering met een takelwagen de motorhome komen ophalen en naar Meldert slepen. Dit dan op voorwaarde dat de garagist een attest zou afleveren, dat het voertuig niet meer herstelbaar was. Maar dat wilde de garagist in kwestie niet doen. «Alle voertuigen zijn herstelbaar» vond deze man. Er was dus geen keu ze. Het werd wachten naar een op te sturen riem. Voor de zekerheid had men er dan maar twéé besteld. Wachten Drie dagen ongeduldig wachten. Boodschappen doen van aan de motorho me naar de telefooncel in het dal. Tot er uiteindelijk bericht werd ontvangen dat de riemen op «het vliegveld van Milaan» waren aange komen. Rob Van Bever dan met de bus naar Brescia en van daar met de trein naar Mi laan. Daar bleken echter twee vliegpleinen te zijn. Hetwelke moest Rob vinden? Na over en weer getelefo neer wist hij dat het te Limate was. Daarheen dan maar. Maar het was dan nog enkele km. verder. Niet de passagiers-, doch de vrachtluchthaven moest hij vinden. De riemen in kwestie lagen er inderdaad keurig verpakt. Doch na de middag worden er geen pakken uitgereikt. En ook de dédouanering kon 's na middags niet meer gebeu ren... «Hopeloos» zou Will Tura zingen. Er zat dan ook niets anders opdan even door te duwen. Een attest in de Engelse taal werd gefabriceerd waarop erop aangedrongen werd dat Constant Beeckman onmiddellijk gerepatrieerd moest worden gezien zijn gezondheidstoestand. En na heel wat palavers bleek men daarmede in de roos te schieten. Het pakje met beide riemen kon door Rob worden meegenomen. Met de trein terug naar Brescia doch de laatste bus naar de makkers toe bleek juist te zijn vertrokken. Dan maar met de taxi. De volgende dag werd de wa gen naar de garage in het dal getakeld en tegen de middag was hij weer rij klaar. Met al die supplementaire dagen en onkosten valt het niet te verwonderen dat on ze 'renners' quasi platzak te Meldert aanlandden vele dagen later. Op 620 km. van het eind doel was men bijna mis lukt. Doch nu ging het weer met volle moed en de resterende kilometers wer den in twee dagen afgema len. Om Firenze even van naderbij mee te maken bleek er echter geen tijd te zijn en ook de beklimming als alpinist door Rob Van Bever van de Stelvio moest achterwege blijven. Hij hervat zich wel, want eerst daags staat niets minder dan de Hymalaya op zijn programma. Eindelijk Roma Ook voor het geplande be zoek aan de Eeuwige Stad bleven er alleen uren be schikbaar. Toen ze op het Sint-Pietersplein arriveer den, wachtte hen een heuse opkikker. «Allez, Van Steenberge» werd er geroe pen door een Vlaming die de Belgische nummerplaat van de volgwagen had op gemerkt. Toch werden he Colloseum en de vooi naamste merkwaardighe den in spoedtempo be zocht. Toen ze echter aa hun allerlaatste cheque tot waren, doch de handelaa waar ze wat wilden kopei die niet aannam, wachtti hen een laatste opdoffer De cheque zou tegen geld kunnen worden uitge wisseld in het Centraal sta tion doch na uren file tt hebben gedaan bleek zulks onwaar. Het kostte zeik Rob heel wat moeite om dt nochtans in orde zijndf cheque uiteindelijk dat toch te kunnen verzilveren, Naar huis In drie dagen werd dan mei de wagen huistoe gereden. Verona en Prütz waren daarbij de twee tussenpleis- terplaatsen. Nooit meer! Onze mannen 4cwamen fii en wel gezond weer thuis, Voor Louis staat het echter vast als een paal boven wa ter: «Nooit meer!». Con stant, enkele jaartjes jon ger. durfde zich over derge lijk alternatief nog niet uit spreken. Het avontuur blijft hem duidelijk in de greep houden. Zonder gevaar is dergelijke toch echter lang niet. Voor al dan in onverlichte, niet rechte en vaak nattige tun nels waar zonder veel te zien en zonder gezien te worden moest worden door gereden. Over de Italianen zelf willen ze echter geen enkel kwaad woord horen. «Voor ons waren het de liefste en meest hulpvaardi ge mensen die we ons kun nen voorstellen», verklaren beiden eensgezind. LH Aalst. In Baardegetn werd een vinkenzetting gehouden, ondanks de regen (a). Zaterdag 29 augustus gaan de KWB en KAV afdelin gen van de Heilig Hart parochie van Aalst op reis naar Ronse. Om 12.30 uur vertrekt men aan de Heilig Hartkring in de Dr. De Moorstraat om via Oude naarde omstreeks 13.30 uur Ronse te bereiken. Daar wordt eerst de Sint-Her- miskerk bezocht en nadien volgt er een geleid bezoek aan de romaans-gotische crypte, een van de mooiste uit ons land. Daarna stapt men opnieuw de bus op voor de Fiertel- tocht die de deelnemers over berg en dal brengt met. enkele mooie vergezichten van de Vlaamse Ardennen. Rond 17.30 uur wordt halt gehouden aan de berg Ho- tond met zijn oude molen. Deze berg is het hoogste punt van de provincie Oost-Vlaanderen en heeft een hoogte van 150 meter. Vanop de bergtop kan je de torens van Gent en Rij- sel zien liggen. Vervolgens maakt men een wandel tocht naar Onze Lieve Vrouw Wittentak, het be devaartoord van Ronse en omstreken. Daar wordt een eucharistieviering verzorgd die in het teken zal staan van «Vakantie voor li chaam en ziel». Rond 20.00 uur wordt in het parochie centrum van de Sint-Marti- nusparochie dan een geva rieerde vleesschotel aange boden voor de prijs van 215 fr. Voor de busreis betaalt men 185 fr. De thuiskomst is voorzien omstreeks 22.00 ilur. Inschrijven voor deze akti- viteit kan bij e.h. M. Schrporens, Heilig Hart- laan 22 te Aalst tot 23 au gustus. JM Heyman Het «Aalsters Koördinatie komitée voor Welzijnsbe leid» dat duidelijk veel be lang hecht aan «openbaar heid» formuleerde de jong ste tijd heel wat voorstel len. Niet in het minst de voorbije weken over de uit breiding van de karwei dienst en over de modali teiten van uitreiking van EG-voedselhulp. Hierbij dan een bondig overzicht over de zaken in verband met de diverse voorstellen. Alternatieve sankties Ons beleidsvoorstel van 15 april werd zeer goed ont haald. Terwijl het OCMW reeds sinds de paasvakantie medewerking verleent, heeft ook het stadsbestuur (C.B.S.-beslissing van 18 mei) aan de Jeugdrecht- bank een gediversifieerd aanbod van mogelijke te werkstellingsplaatsen ken baar gemaakt. Hierdoor vergroten de mogelijkhe den van de jeugdrechter om jeugdige kriminaliteit te bestraffen, zonder tot plaatsing of ondertoezicht stelling te moeten over gaan, maar door een maat schappij nuttige taak te la ten verrichten. Spij belproblematiek «Schoolverzuim» of spijbe len is vaak een eufemisme voor regelrechte sociale jeugdverwaarlozing of wijst toch op ernstige oorzaken, die passende aandacht ver dienen (die bij het gezin kunnen liggen, de leerling zelf, zijn klas, zijn school...). Tijdens het le halfjaar van 1987 is aan een zeswekelijks tempo een zgh. «werkgroep spijbelen» aangekomen. Hiervan ma ken deel uit: afgevaardig den van de diverse Aalster- se secundaire onderwijsin stellingen (meestal direk- tie, ook leerkrachten en studiemeesters, slechts een paar scholen waren niet ge ïnteresseerd). PMS-centra (direkteur en/of adviseurs), welzijnswerk en stadsdien sten. De resultaten van de ze zeer openhartige (vaak ook: onthullende) gesprek ken, worden momenteel verwerkt in: - een studiedag «spij belaars: terug naar school?!?», die zal door gaan op dinsdag 17 novem ber in de stadsfeestzaal. Het wordt een «ideeëndag» voor al wie begaan is met de problematiek. - een begeleidende (vrij uitgebreide) werkmap «spijbelen: ideeën voor een betere aanpak». De deelnameprijs kan zeer laag gehouden worden (350 fr., werkmap en koffie incl.), door ruime steun vanwege het Dendermonds Jeugdbeschermingscomité. Verbruikerskrediet-ellende De preventiecampagne (broodnoodzakelijk om toch enigszins de aanhou dende stroom miserie we gens roekeloos of misleid kredietgedrag te stuiten) met de steun van de meeste OCMW's uit het arrondis sement enkele aangren zende) blijft doorgaan. Na affiches, advertenties en radiospots (die in een niet gering aantal gevallen mensen aanzette naar de OCMW-budgetteringshulp of een andere welzijns dienst om raad te komen, nog voor het kalf volledig verdronken was, is nu een drietal nieuwe werkmidde len gerealiseerd: a. een Informatief spel be stemd voor onderwijs, jeugdgroepen, socio-kultu- reel werk (wel minimum 15 jaar); b. een lesbrief, onmiddel lijk bruikbaar voor de 3 hoogste jaren van het se cundair onderwijs; c. een voor een zo ruim mogelijke waaier van ver enigingsbladen bestemde gratis over te nemen «ar tikel». Woonwagenbeleid Een partiële oplossing was op 23.6.87 het voorwerp van een gemeenteraadsbe slissing. M.b.t. het terrein in de Zijpstraat te Hofstade werd in de begrotingswijzi ging nr. 1/87 een som van 300.000 fr. voorzien voor de aankoop van de gronden die momenteel door het Tweede Comité tot Aan koop van Onroerende Goederen, beheerd wor den. Na aankoop komt de weg vrij om dit terreintje uit te rusten met de nodige nutsvoorzieningen. Basiseducatie Sinds 4 februari komt re gelmatig onder voorzitter schap van schepen Chr. Lievens-Borms en met Hu- go Verdunnen (Vlaams Centrum Volksontwikke ling VCVO) als gespreks leider, een zgh. «stedelijke overleggroep basiseduka- tie» samen, waar de diverse B.E.-initiatieven en meer dere stadsdiensten aan deelnemen. Sinds 1 juli werd vanuit de stad een koördinator aangesteld. Gesprcksleiderschap Coordinatiecomitée Zoals onderhand wellicht al bekend, is ook voor het gespreksleiderschap van het Coördinatiecomité een oplossing gevonden. Met Europese inspiratie is er een wïsselsysteem uitge werkt: 6 maand een ge meenteraadslid (tot sept.: Ghisleen Willems), 6 maand een OCMW-lid en 6 maand verkiezingstijd) een ASO-stuurgroeplid. Dat een dossier als bv. «so ciaal verhuurkantoor» in bovenvermelde opsom ming niet voorkomt, impli ceert allerminst dat het niet in het oog zou worden ge houden. Daarenboven wordt nu ook gestart met de verwerking van de vori ge maand gehouden enquê te i.v.m. het welzijnsmeer- jarenplan. LH Het hele jaar door, maar vooral in spitsperiodes als de vakantie, moet Aalst bij andere bloedtransfusie diensten bloedgaan bédelen. Vorig jaar liefst 5.000 bloedzakken. Aalst wor stelt inderdaad quasi per manent met bloedtekort. Zulks niettegenstaande de inzet van de Vriendenkring der Bloedgevers «De Peli kaan», reeds 30 jaar onder het voorzitterschap van Clemens Hoste. Vastgesteld wordt dat slechts 5% van de Aalster- se bevolking tussen 18 en 65 jaar bloed geeft ten bate van de naaste. Tot die 5% behoren dan de leden var «De Pelikaan» die 25, 40 of 100 bloedgiften of zelfs 200 plasmagiften op hun aktief hebben. Elke week moeten er 50 70 donors worden verzocht bloed te geven van verschil lende bloedgroepen in het zicht van geplande hartope raties. En onder U zijn er alleszins wiens leven door Door de NL Chemicals te Gent werd een vergunnings aanvraag ingediend tot een in dc tijd beperkte verdere ex ploitatie van het bestaande ti- taandioxydebedrijf en tot de exploitatie van een nieuw be drijf dat hetzelfde produkt zou produceren maar volgens een ander proces. Dc bestendige deputatie heeft een vergunning afgeleverd voor 32 maanden. Net zoals dc Provinciale Toe ristische dienst van Luik. heeft nu ook de provincie Namen een kaart uitgegeven waarop alle kastelen zijn terug te vin- dergelijke bloedgifte kon worden gered. De Vriendenkring «De Pe likaan» doet dan ook een dringende oproep opdal ook U uw steentje zou wil len bijdragen in deze mens lievende aktie. Dat bloed geven de gezondheid zob schaden is een dooddoenei die reeds lang achterhaalt is en slechts kan dienen als excuus om zich aan een plicht van solidariteit te kunnen onttrekken.«De Pelikaan» vraagt dan ook met aandrang «Wees soli dair en laat het goede en onbaatzuchtige in spreken». U kan daartoe terecht bij de georganiseerde bloedaf- namen in de deelgemeente maar tevens in het bloed transfusiecentrum te Aalst. Keizerlijk Plein 45 en dit elke maandag en dinsdag van 17 tot 18 u. en elke woensdag van 17 tot 19 u. Nadere info te verkrijgen via 053-21.47.07. LH den die langsheen de Maas zijn gelegen. Men kan deze kaan gratis bekomen bij dc Toeris tische Dienst van de Provincie Namen, rue Notre-Dame 3 5000 Namur (081/22 29.98). Firma's die op het 66' Interna tionaal auto-, motor- en rij- wielsalon een kollckticve stand wensen, kunnen zo snel moge lijk kontakt opnemen met de organizcrende vereniging Fe- biac. Kommissariaat-Generaal van het Salon. Woluwedal Je bus 6 te 12(H) Brussel (02 771.00.85).

De Voorpost | 1987 | | pagina 4