Waarschuwende vinger naar de heren «C» en «D» Aalst laat zijn Iraanse vluchtelingen in de steek Personalia uit Gemeenteraadszitting Rampenplan voor Sint-Elisabethziekenhuis lilfc Elisa Bourgeois: «Werken vorderen snel» Wilfried Van Herreweghe: «Partijkaart geen rol in steunverlening» De Voorpost - 31.7.1987 - 5 Meerderheidsfrakties van OCMW bijten van zich af Mede omdat in vergaderingen van het Openbaar Centrum voor Maatschappelijk Werk noch publiek noch pers aanwezig is, wordt er meestal gewerkt in onderling overleg zonder beklemtoning van wie al dan niet tot de meerderheid of tot de minderheid behoort. Op een perskonferentie in «'t Safken» stelde OCMW-voorzitter Richard Goossens geflankeerd door de fraktieleiders van de beide meerderheidspartijen, Elisa Blanekaert - Bourgeois voor de CVP en Wilfried Van Herreweghe voor de PVV dat er momenteel «oppositie wordt gevoerd om de oppositie». Niet de SP met fraktieleider Eddy Dierickx wordt hierbij bedoeld. De oppositie die door deze fraktie gevoerd wordt wordt eerder als positief en opbouwend ervaren. Een waarschuwende vinger wordt wel uitgestoken naar de heren «C» en «D». Voor het eerst had dergelij ke perskonferentie alleen door de leden van de meer derheid plaats. Dit omdat volgens voorzitter Goossens o.m. in verband met het Sint-Elisabethzie- kenhuis door de heren C en D herhaaldelijk halve waarheden zouden worden verkondigd en OCMW- voorzitter Goossens de waarheid geen geweld kan blijven laten aandoen. Maar ook het stadsbestuur zelf werd op de korrel ge nomen in verband met de onlangs gepubliceerde en in alle huizen uitgereikte informatiebrochures. In deze brochure waar zowat alles en nog wat wordt op genomen, wordt het OCMW blijkbaar geïgno reerd. De schepenen figu reren er wel met foto en tekst in, doch dat is niet het geval voor de OCMW- voorzitter. En in de alfabe tische lijst waar alle instan ties volgens het alfabet ver meld staan, is er niet alleen een materiële vergissing doch staat onder de plaats van de «O» nergens het OCMW vermeld. Evenmin heeft men er enige weet van dat het Sint-Elisabeth- ziekenhuis over een suk- sesrijke kraaminrichting beschikt. OCMW-voorzitter Richard Een werkgroep waarin artsen, de direktie, de rijkswacht, de politie, de brandweer en de stads diensten zitting hebben boog zich over een voorstel van rampenplan voor het geval het Sint-Elisabeth ziekenhuis aan de Siesegemlaan met een of andere grote ramp en dus toevloed van patiënten zou worden gekonfronteerd. Dit bvb. ten gevolge van een brand, een reeks verkeersongevallen, een trein botsing en noem maar op. Het plan zou zelfs reeds gedeeltelijk in werking kunnen treden bij een kleiner aantal slachtoffers. Het plan werd uiteraard onderverdeeld in diverse fasen. Fase 1 omvat oproepen van artsen en verpleegkun digen alsmede het indelen van het ziekenhuis in reanimatiezones, kritische zones, niet-dringende. zones, een zone voor triage, een voorlopig mortua rium en een info- en onthaalruimte voor familiele den en pers. Extra-personeel kan in een tweede fase nog worden bij opgeroepen en in een derde fase, als beide Aasterse ziekenhuizen overvol zouden geraakt zijn, zouden patiënten na toedienen van de eerste zorgen naar ziekenhuizen in Brussel of Gent kunnen wor den overgebracht. Rusthuis Ondertussen vernemen we dat het dossier Rusthuis Albrechtlaan na de princieps beslissing door de gemeenteraad onlangs genomen vordert. OCMW- voorzitter Richard Goossens kreeg kennis van deze beslissing alsmede van het rapport van de gedane grondsonderingen. Hij ontving tevens van de stads diensten de nodige demografische studie. LH Goossens stelt dan ook dat men in het stadhuis qua management beter voor ei gen deur zou vegen alvo rens anderen de les te wil len spellen. Wel stelde hij terloops dat «op het stad huis duidelijk een nieuwe wind waait» wat hij relati veerde door te zeggen dat dit geen verwijt impliceert. Gewoon een konstatatie. Dat Goossens een nieuw dossier zou hebben inge diend «in opdracht van zijn partijgenote» neemt hij evenmin. Dat dan slaande op het niet op de dagorde figurerende punt over het nieuw rusthuis waarover zoveel te doen was. «Ik deed dat gewoon op vraag van financieschepen om de zaak te bespoedigen», vult Richard Goossens aan. Opposeren Maar vooral de heren C en D moesten het ontgelden omdat ze volgens Goossens gewoon oppositie voerden om te opposeren. PW- Aalst. Het ziekenhuis aan de Siesegemlaan dat stilaan afgewerkt geraakt (a) fraktieleider Wilfried Van Herreweghe zegt dat de he ren C en D in de OCMW- raad de sfeer meerderheid oppositie willen invoe ren. Een stijl die burge meester De Kerpel onlangs niet wenste te zien gebrui ken. Hij heeft het dan ook steeds niet over oppositie doch over «minderheid». CVP-fraktieleider Elisa Bourgeois zegde dat mo menteel de afwerkingsfa sen zich in versneld tempo opvolgen en stelt als streef datum voor de opening van het ziekenhuis aan de Sie segemlaan midden juli 1988. Op één enkele voor middag zou de verhuizing plaatshebben. Daartoe is immers de toezegging tot medewerking door het le ger met grote middelen aan mankracht en transport Aalst. De Merestraat kreeg een nieuw wegdek (a) Ons land heeft een aantal Iraanse politieke vluchtelingen opgenomen en deze verdeeld over verschillende steden. De OCMW's werd de opdracht gegeven hen op te vangen. Zo heeft ook Aalst sinds een viertal maand enkele jonge Iraniërs, die door het Aalsterse OCMW een huis toegewe zen kregen. De meesten van deze vluchtelingen waren des tijds welstellende lieden en hun familie in Iran is dit nog steeds in zekere mate. Ze zijn naar hier gekomen, niet uit armoede, maar we gens vervolging door het Khomeiny-regime, omdat ze niet fundamentalistisch genoeg waren, zich niet goedschiks onderwierpen aan de grillen van het gezag of niet bereid waren zich als slachtvee te laten doden in de Iraans-Iraakse oor log. Deze oorlog is voor hen een onmenselijke moordpartij, die niets te maken heeft met de belan gen van het Iraanse of Iraakse volk, maar een strijd is tussen twee dikta- tors, die hun persoonlijke vete en religieus fanatisme uitvechten en inmiddels hun bevolking opofferen en hun ekonomieën totaal on dermijnen. Deze oorlog en het religieuze fundamenta lisme vinden onze Iraanse vluchtelingen absurd. Meer dan één miljoen slachtof fers, in meerderheid Ira niërs, zijn al gevallen. Jon ge kinderen worden ge- ïndoktrineerd en opgemaakt om ten strijde te trekken. Haast zonder voorberei ding worden ze massaal op de vijand afgestuurd en weggemaaid. Bij gebrek aan vrijwilligers worden razzia's gehouden, rijden vrachtwagens rond, die zonder boe of ba iedere jongere die ze op straat tegenkomen oppikken en naar het front brengen. Deze onzekerheid, samen met de dreiging in de ge vangenis terecht te komen, waar foltering en exekutie zonder proces schering en inslag zijn, was de reden voor hun vlucht. Eén van de Aalsterse Iraniërs is ge ruime tijd gevangen gezet. Van een andere werd de zus, een universiteitsstu dente, op straat doodge schoten omdat ze te Wes ters gekleed was en niet instemde met het terug in voeren van de traditionele Islamietische kledij, sluier inbegrepen. Wegens levensgevaar zijn ze gevlucht, hebben ze de gevaren en ontberingen van een lange vluchtroute getrotseerd. Hun ouders hebben er veel voor be taald. Ze waren dan ook zeer blij toen ze hier aan vaard werden. Ze hadden begrip voor de problemen rond de eerste opvang. Vandaag echter voelen ze zich verlaten en zelfs in zekere mate uitgebuit. Ze willen geen misbruik ma ken van hun statuut. Ze leggen er de nadruk op dat hun verblijf hier tijdelijk is, vermits ze bij verandering van het regime onmiddel lijk naar hun land terug gaan, van waaruit ze hopen ooit voor ons iets terug te kunnen doen. Ze zijn be reid te werken, zich in te zetten. Eén van hen heeft gratis bijkomende werken verricht aan de elektrische installatie van het Vredes- huis. Anderzijds verklaren ze ook begrip te hebben voor het feit dat werk hier schaars is. Vooral klagen ze over hun huidige levensvoorwaar den. Ze wonen in een huis met zes slaap-woonkamers, twee personen per kamer. Hiervoor betalen ze 45.000 fr. per maand, verlichting en verwarming inbegrepen. Het OCMW zou voor dit gebouw maandelijks slechts 15.000 fr. betalen, zodat hun huisvesting veel eer winst schijnt op te bren gen. Voor voeding, kle ding, voor alle basisbehoef ten samen hebben ze nog 5.500 fr. per persoon en per maand. Van landgenoten die in andere steden opge vangen werden vernamen ze dat hun maandelijks leefgeld varieert van 8.000 fr. tot 13.000 fr. Ze weten dat ons land voor deze vluchtelingen geld ontvangt van de Verenigde Naties. Nergens kunnen ze uitleg bekomen. Een klare uitleg over de verdeling van de gelden, over kosten en baten, krijgen ze niet. Ze voelen zich behandeld als onmondigen, als behoefti- gen die van onze goedheid zouden profiteren. Als je met hen praat, voel je dat ze zeker niet veelei send zijn en begrip hebben voor onze problemen. Ze vragen enkel een mens waardig bestaan. Als je tij dens de overgangsperiode met velen een kamer moet delen vinden ze dit ver staanbaar en zeker niet erg. Maar voor langere tijd - en zo ziet het er nu naar uit - met twee personen één ka mer moeten betrekken, ontneemt je elke privacy. Ze wensen Nederlands te studeren, zouden graag wat aan sport doen, wat werk verrichten, maar konkreet wordt er weinig of niets gedaan. Ze zijn niet verze kerd tegen ziekte en moe ten bv. hun geneesmidde len tegen de volle prijs be talen. Meerdere keren vroegen ze de voorzitter van het OCMW eens naar hun huis te komen kijken om ter plekke vast te stel len in welke moeilijke om standigheden ze leefden, maar hierop is nooit inge gaan. Ze voelen zich verlaten, vergeten. Wie ooit het Midden-Oos ten heeft bezocht, weet hoe gastvrij de bevolking gin der is voor vreemdelingen. Zij zien hoe argwanend, krenterig wij tegenover hen zijn. Zeer tegen de zin aan vaarden we politieke vluch-- telingen, uitgestoten uit hun land. Sommigen dur ven zelfs nijdig, jaloers tegenover hen reageren. JM Heyman reeds lang toegezegd. Kostprijzen? De OCMW-voorzitter er gert er zich aan dat in de gemeenteraad de verschil lende kostprijzen van de drie rusthuizen Sint-Job, Sint-Lieven en Hooperank aan bod komen zonder dat enige rekening gehouden werd met de daags vóór de gemeenteraadszitting door hem aan de leden versterk te uitleg. Hij vraagt zich trouwens af of het kwade trouw of niet kunnen lezen van een dienstjaarrekening betreft. Ook dat er met het afbou wen van het aantal zieken huisbedden vastbenoemd personeel zou worden afge dankt wordt tegengespro ken. Verminderen van het aantal bedden zal trouwens alleen tegen de wil in van het OCMW zelf kunnen ge beuren. Wachten Bij het bespreken van de situatie in verband met een scanner voor het OCMW- Ziekenhuis was spreker wat minder overtuigend. Hij stelde alleszins dat het dossier voor aanvraag van de scanner zoals op de ge meenteraad gezegd niet af gekeurd is. De provincie gaf het OCMW alleszins de toela ting tot aankoop ervan. «We laten het dossier ge woon rusten» zegde Ri chard Goossens. Feit zou zijn dat de 4 beschikbare radiologen dat (nog) niet in full-time zouden zijn wat in het najaar wel het geval zou kunnen worden. «Te gen nieuwjaar is onze scan ner operationeel» zegt de OCMW-voorzitter. LH «Nu de werken aan het Sint-Elisabethziekenhuis aan de Siesegemlaan in snel tempo vorderen, is mijn pessimisme naar optimisme omgeslagen in verband met het in gebruik nemen ervan half juli 1988». Aldus OCMW-voorzitter Richard Goossens. CVP-fraktieleider Elisa Bourgeois volgt de werken van kortbijDe afwerking verloopt van boven naar beneden. Op de benedenverdieping is men momen teel met de betegeling doende. Na de vakantie in de bouw komen er gordijnkasten, vensterbanken, binnendeuren en valse plafonds en in het najaar wordt het operatiekwartier ingericht, worden noodgroep en lichte wanden aangebracht en schilderwerken uitgevoerd. En het komt alle maal in frisse tinten. Er is reeds een offerte voor een centrale stuureen- heid en voor bedden, badgamituren, meubelen en lakens worden aanbestedingen gehouden. Dit alles vergt uiteraard veel middelen doch gemeen schapsminister Jan Lenssens beloofde die bij zijn bezoek en komt zijn beloften na. Toch bleken in het huidig St. Elisabethziekenhuis de jongste drie jaar nog 90 miljoen nodig voor investeringen. 35.000.000 fr. voor diverse medische disciplines, 27 miljoen voor technische beeldvor ming en 30 miljoen voor aankoop van de scanner. Men blijft verder investeren in apparatuur die kan worden meegenomen. Aan de gebouwen aan de Hertshage doet men echter nog alles het strikt onontbeerlijke. LH PW-fraktieleider in het OCMW Wilfried Van Herreweghe zette zich af tegen de bewering dat het OCMW-Aalst wat steun of bestaansminimum be treft onbarmhartig zou optreden. Dat al te strikte normen te Aalst zouden worden gehanteerd logen strafte Van Herreweghe aan de hand van cijferma teriaal. Dat er te Aalst geen nieuwe armoede zou heersen wordt tegengesproken door het feit dat in 1977 5 miljoen aan bestaansminimum werd gespendeerd deze som vorig jaar uitgegroeid was naar 33,2 miljoen. «Aalst voert een selektief beleid, geheel volgens de wettelijke beschikkingen en zonder enige politieke inmenging of sentiment.» 99% van uitkeringen van het bestaansminimum gebeurt in de anonimiteit. De wet is duidelijk. Er is weinig speelruimte en wanneer er toch enige twijfel moge lijkheid bestaat, wordt die geïnterpreteerd in het voordeel van de aanvrager. Mömenteel heeft Aalst 292 bewoners die het be staansminimum trekken, 70 krijgen steun en 55 vrijwillige budgetbegeleiding. Op 1.6.1987 bedroeg het bestaansminimum voor een gezin 20.895 fr. per maand en 15.871 fr. voor een alleenwonende. Samenwonenden ontvangen net zoveel als een ge zin. Aan vreemdelingen werd in 1986 1,3 miljoen gegeven aan 10 Iraniërs en 20 Ghanezen. Getracht wordt, om wachttijden in te korten, ge- zins- en bejaardenhulp en poets- en klusjesdienst uit te breiden. Er werd ook gestart met een interventie- ploeg in gezins- en bejaardenhulp. Wat betreft de verschillen in de kostprijs van de voeding in de drie rusthuizen zegde spreker «De VU zat 12 jaar mee in het bestuur doch schijnt nog niet te weten hoe de vork aan de steel zit». «Personeelskosten horen er eveneens bij». Om Hopperank met zijn weinig residenten rendabel te maken wordt het optrekken van het gebouw met één verdieping gepland zodat er 22 residenten meer thuis kunnen zijn wat de prijs per persoon zou drukken. LH Aalst. De Langesiraat kreeg na vele weken van miserie en ellende voor de bewoners een nieuwe asfaltlaag. Eindelijk, zal men daar hebben gezegd a In de besloten vergadering van de jongste gemeen teraadszitting werden vol gende beslissingen getrof fen in verband met per sonen. In de stedelijke jeugdraad werd Chiro Feniks opgeno men met als vertegenwoor diger Marc Roelandt; Carl Gheyssens, afgevaardigde van WKS Akabé werd vervangen door Johan Van der Beken; en Patrick Sonck, afgevaardigde van WKS Sint-Tarcitius werd vervangen door Roel Le Compte. In het stedelijk komitee voor vrijetijdsbesteding werden de volgende effek- tieve leden benoemd: Paul Schollaert als verzamelaar van kroonkurken, stopsels en etiketten; Eduard Van Goethem als schilder en Ghislaine Eemans-Moors namens het kantatelier Ro- semarijn. In de adviesraad stedelijk sportkomitee werd Bart De Groot benoemd als effek- tief lid namens Taekwon- do-club Hodarti. Frans Moens werd herbenoemd als effektief lid namens Handbooggilde De Vonc- kisten en Ortaire Uytter- sprot en André Pereboom werden vervangen door Pa trick Moens en Frans Per- mentier. Maria Maes werd benoemd als effektief lid in de ad viesraad voor de derde leeftijd. Voor de v.z.w. «Provincia le Brandweerschool van Oost-Vlaanderen» werd Burgemeester M. De Ker pel voorgedragen als lid van de Raad van Beheer en Schepen R. Van Vaeren- bergh als vertegenwoordi ger van de stad op de alge mene vergaderingen en als tweede ondervoorzitter. In het stedelijk onderwijs werden Yolande De Moor en Francine Wailly be noemd in vast verband tot schoolhoofd met klas, res- pektievelijk in de Hoven iersstraat Aalst en Dorp Meldert. In het stedelijk kleuter- en lager onderwijs werden de volgende leerkrachten ge muteerd of aangesteld (met ingang van 1 september '87): Linda Camail, Hilde Voet, Chantal Strens, Pas- cale Peters, Nadine De Muyter, Micheline Ghouy, Lutgarde Clauwaert, Ma rie-Rose Saegerman, Pa trick Diericks, Marianne Vermeir, Koenraad Van Overstraeten, Chantal Roelandt, Philip De Cock, Inge De Moor. Lieven Van Bosbeke, Chantal Cor- nand, Geert Citters, Astrid De Coninck en Ingrid Van de Voorde. Aan Emilienne Cammer- man, lerares aan het stede lijk lager onderwijs Aalst, werd ontslag verleend met het oog op pensionering. In de academie voor mu ziek, ballet en toneel werd Nicole Van de Wiele aan gesteld als tijdelijk lerares notenleer; de opdracht van Christel Goethals, lerares viool, werd gewijzigd. Aan Emilliana Van den Steen, part-time toezichts- ter academie muziek, ballet en toneel, en Valery Van Geem, direkteur bij het stadsbestuur, werd ontslag verleend met het oog op pensionering. De volgende personen wer den aangesteld tot aspirant politieagent: Jos Assche- rickx, Herman Asselman, Patrick Buekenhout, Kris- tiaan Buyl, Marleen Cop- pens, Kris De Graeve, Hans De Groote, Luc De Meersman, Geert De Vuyst, Geert Stalpaert, Mi guel Van de Velde, Rudi Van Keymolen en Jean- Pierre Van Thienen. Mario Kestens en Guy Rosseel werden aangesteld als stagedoend politie agent. Rudy De Cock, tekenaar, werd benoemd in vast dienstverband. Aan Jozef Van Vaeren- bergh, korporaal bij de vrijwillige brandweer, werd ontslag verleend en aan Robert Van Driessche, brandweerman bij de vrij willige brandweer, werd ambsthalve ontslag ver leend.

De Voorpost | 1987 | | pagina 5