Burgemeester De Kerpel: «Vrede valt niet uit de lucht als hemels manna» Half oktober is New-Flora operationaal Interkommunale «Land van Aalst» aktief HAK lanceert campagne tegen psychopharmaca Raldes: «Verkeerssituatie in binnenstad herdenken» Baardegemse Vlugge Jongeren met Voetbalfeesten Aalsters leraar wordt pastoor te Zonnegem 6 - 31.7.1987 - De Voorpost Aalst. Dat is alles wat nog rest van de Flora veiling. Na de reusachtige brand op de Topdag is men begonnen met het ruimen van het puin (a) Nationale feestdag te Aalst Vaartstraat, Esplanade straat, Vrijheidsstraat, een éénrich- met Verkeersarmer en Verkeersleefbaarder Nadat in 1985 de verkeerssituatie op de Wallenring in tram wel bedienen doch er voege trad als gevolg van heel wat besprekingen in de niet diagonaal doorheen subkommissie van verkeer (die eerlang terug wordt ge- gaan. ïnstalleerd) wil RALDES (Regionale Aktiegroep Leefmilieu En daarenboven kan men Dender en Schelde) in het Europees Jaar van het Leefmi- te rade gaan bij de «Koning lieu de verkeerssituatie in het Aalsters stadscentrum Boudewijnstichting» en bij herdenken. Bedoeling is de binnenstad verkeersarmer te de «Werkgroep Langzaam maken en de verkeersleefbaarheid aan te zwengelen. Verkeer» die desgewenst RALDES betreurt o.m. RALDES vraagt dan ook praktische bijstand ver- dat bij de uitwerking van dat het stadsbestuur het he- leent, de Wallenring verkeers- le concept van de Wallen- Werkhypothese situatie geen rekening werd ring terug in vraag zou stel- A gehouden met reedt lang len en de situatiS herden- Als werkhypothese opteert geformuleerde adviezen ken. Zulks eventueel met Mdes als voorstel voor de die de binnenstad meer de hulp van een gespeciali- leefbaarheid zouden ver- seerd verkeersstudiebureau lenen. of met externe deskundi- Aalsterse leefmilieuvereni- gen in verkeersbeleid om in ;,viL M i, gingen werden niet ernstig voortdurende samenspraak P "ge' geraadpleegd en aan ver met de bevolking een glo- ^e>d T\ b°men keersexperten van buiten baal beleid uit te werken. de stad werd niet om raad Wellicht kan men ook pro- J? gescheiden gevraagd- fiteren van °pgedane e™- Zt' Wat voor RALDES leidde ringen in andere steden. Zo T d e njncht'ng e" naar een toestand van een loopt er in Gent momen- ,1^,T Tl ongunstig verkeersleef- teel een proefprojekt om volfnin n^f" h? baarheidsklimaat in het de verkeersdrukte op het !jü J centrum van Aalst. centrum af te zwakken. Dit Tegen de opties van het dan via een vijftal Ver- geneei. straktuurplan 1976 in waar keerslussen die het cen- men het had over het ver keersarm maken van de binnenstad werd door de nieuwe regeling de ver keersstroom alleen maar aangewakkerd. Wat de woonkwaliteit enkel maar kan hypotekeren. Streven naar een verkeersarm cen trum zou wellicht positieve gevolgen hebben en verde- voefbalfeesten, een or- Zondag re ontvolking tegengaan. ganisatie van VJ Baarde- Om 16 u.: Kindernamiddag RALDES is verder de me- ëem- kennen dit jaar hun met Nonkel Bob. De be ning toegedaan dat bij de elfde opeenvolgende uitga- kende jeugdvriend brengt uitwerking van de ver- ve ^it jaar vinden ze een aangenaam en afwisse- keersregeling in 1985 te Plaats °P vrijdag 31 juli. lend programma voor de weinig rekening werd ge- za«erdag 1 en zondag 2 au- kleinsten, houden met de zwakke gustus, traditiegetrouw op Om 19 u.: The Belgian weggebruikers. Voetgan- de terreinen van het Steen- Soundmix Trophy 1987 gers en fietsers werden dui- land- ®ok dit jaar heeft het zorgt voor een duel der delijk over het hoofd ge- programma elkeen heel lage landen. Nederlandse zien. «Het verkeer moet wat te bieden, namelijk: en Belgische deelnemers zich aan de stad aanpassen Groots feest met wervelen- en niet omgekeerd». de show RALDES is van oordeel Vrijdag dat op termijn de ganse Om 15 u.: Koffietafel voor binnenstad wordt vormd tot een échte 3U ki- dervaliden. Reservatie lometerzone gekoppeld (door aanschaf van een brengen ondermeer Ma donna, Johny Logan en El- vis Presley. Scheidsrechter: Pitou. Om 21 u.: Groot bezoek uit vordt omge- de derde leeftijd en de min- a n -h 1 échte 30 k,- dervaliden. Reservatie Australië. F,ona Dav.d Kevin uit «Sons and Daughters» zijn de onver wachte gasten. i ge le ingangskaart) is zeer ge- aan allerhande snelheids- remmende maatregelen, wenst), bewandelbaar maar ook Om 19 u.: De kempenshow Alom geprezen barbecue woonstraten kunnen volle- raet de verzekerde deelna- Kalkoen en vooral varken dig of gedeeltelijk bewan- me van een aantal bekende aan 'I spit. Vrijdag en za- j gemaakt vedetten uit de showwereld terdag vanaf 18 u., zondag met bmderei voetpaden en a,s: van flu30 lot j5 u e„ meer beperkte parkeermo- Marc Des nieuw vanaf 18 u. tot de gelijkheden Het globale Margriet Hermans (kandi- laatste brok. Smakelijke patteiprobleem nieel daa date Eurosong 1987) kwaiiKit voor een sportief ook herzien worden. Bvb. Gilionida (Filipijnse scho- prijsje' met goed aangeduide par- ne en zangeres die in Ne- kings voor langparkeerders derland op slag beroemd En v<*tbal aan de rand van de stad op werd door de Pats-boem- Vrijdag vanaf 18u30: Vete- enkele honderden meter show te winnen) ranentornooi met SK Op- van winkelstraten en be- komisch duo wijk, R. Lebbeke. E. Mei- reikbaar via attraktieve Zaterdag dert, Asse ter Heide en VJ. aanlooproutes. Om 16 u.: Mini-Playback- Zaterdag vanaf 13u30: In de binnenstad kan men kampioenschap van Vlaan- Wedstrijden van minie- dan allicht opteren voor ul- deren 1987. Deze wedstrijd men, scholieren, meisjes en tra-kort betalend parkeren js cnkel toegelaten voor de finales van het vetera- en gereglementeerd-resi- mensen onder de 16, In- nentornooi. schrijving verplicht op het Zondag vanaf 15 u.: VJ II nummer 052-35.79.76, (ten en I tegen TK Meldert. huize Bourlon) of bij Dran- U ziet het, de voetbalfees- kencentrale Nuelandt. ten zijn meer dan een lou- Om 22 u Dance P^rty met ter sportieve aangelegen- Danny De Vriendt. heid. Ze zijn uitgegroeid Om 23u30: Speciale, maar tot een fameus volksfeest, voorlopige anonieme, at- traktie. LH dentieel parkeren invoe ren. Dergelijk goed uitge balanceerd parkeerbeleid zou ook de middenstand :en goede komen. «Een /erknoeide stad oefent im- ners geen aantrekkings kracht uit op het winkelend jubliek». Uit het jaarverslag van de interkommunale vennoot schap voor de ruimtelijke ordening en sociaal-ekono- mische expansie van het ar rondissement Aalst «Land van Aalst», blijkt heel wat aktiviteit op de diverse be drijventerreinen tijdens het dienstjaar 1986. Aalst-Erembodegem Vooreerst werd door Land van Aalst 32.836 m2 wede- ringekocht van Erde - Rath Doodeheefver. Hiervan werd reeds 7.995 m2 ver kocht aan VPK Oudegem Verenigde Papier- en Kartonfabrieken Oude gem, die de gebouwen van Erde hebben overgenomen voor de fabricatie van mas sief en/of golfkarton in pla ten, dozen en rollen. Dit bedrijf voorziet na het op starten midden '87 een te werkstelling van 40 perso nen rond de jaarwisseling. Voor de resterende opper vlakte zijn er twee kandida ten. Daarnaast werden gronden verkocht aan: - General Coatings n.v., verffabriek - 4.698 m2 - Tavernier L. bvba, me taalconstructies - 1.268 m2 - Wwe Flora Zonen pvba, vleesversnijding - 2.985 m2 - Datatext pvba, Pc ver koop software - 2.799 m2 en werd een erfpacht ver leend aan de n.v. Bedrij vencentrum Regio Aalst n.v. op een perceel van 7.529 nr. Als we daar de reeds beslis te verkopen van 1987 aan toevoegen stellen we vast dat de Derde industriezone té Aalst-Erembodegem volledig uitverkocht is. Erpe-Mere In 1986 werden 42.114 m2 verkocht aan vier be drijven: - Garmat n.v., fabrikatie van verfspuitkabines (uit breiding) - 3.237,38 m2 - Atag n.v., keukenappa raten, distributie assem blage - 10.202 m2 - Neckebroeck C. pvba, passementeriebedrijf, her- lokalisatie van ter plaatse - 3.816 m2 - Verlipack Belgium n.v., hoofdadministratie en ma gazijn - 23.859 m2. Verlipack Belgium n.v., overnemer van de oude Verlipackgroep nam de produktieafdelingen te Ju- met, Mol, Ghlin over en bracht haar zetel uit Brus sel over naar Erpe-Mere. In een mum van tijd werd het administratief gebouw opgericht en de bijhorende parking aangelegd. In de loop van 1987 wordt een modern gestuurd magazijn opgericht. De huidige te werkstelling bedraagt reeds 46 personen. Rekening houdend met de bestaande verkoopsovereenkomsten en de aanhoudende vraag is de nu beschikbare opper vlakte nagenoeg uitver kocht. Ook hier dient drin gend voorzien in de passen de uitbfeidingsmogelijk- heden. Tewerkstelling in de bed ry venterreinen Globaal beschouwd ver dubbelde de tewerkstelling op onze vier bedrijventer reinen van 1973 tot 1986. In Erembodegem noteren wij over diezelfde periode een aangroei met 24% en in Erpe-Mere met 336%. Op dit laatste terrein nam de tewerkstelling tussen 1979 en 1983 jaarlijks met ge middeld 24,4% toe. Op het terrein te Geraardsbergen nam het aantal arbeids plaatsen tussen 1981 en 1986 toe met 28% en te Zottegem met 25%. Op Erembodegem III zor gen 32 bedrijven voor een tewerkstelling van 2.081 personen. De aangroei met 137 arbeidsplaatsen is het resultaat van de toename bij 21 ondernemingen en de vermindering bij 6 ande re. De grootste toename noteren we bij Guka, Li- thorex en Van den Berghe C° n.v. Als nieuwe bedrijven die nen vermeld op de K.M.O.-zone: Canberra Positronica - informatica hard- en software en elek tronische meettoestellen, Tavernier bvba - metaal- konstraktie en V.P.K. Ou degem (Verenigde Papier en Kartonfabrieken Oude gem) dat de bedrijfsgebou wen van Erdé heeft aange kocht voor de uitbreiding van zijn produktieafdeling, die reeds jaren te Oudegem gevestigd is. Op Erpe-Mere zijn thans 22 bedrijven gevestigd, zij stellen samen 1.257 perso nen te werk. Meer dan 50% van de arbeidsplaat sen worden gecreëerd door drie hoogtechnologische bedrijven. In 1986 noteren wij drie nieuwe vestigin gen: Atag n.v. - keukenap paraten, Neckebroeck pvba - passementerie en Verlipack Belgium n;v. Deze stellen samen 82 per sonen te werk. LH Een inwoner van het Neder landse Dronten werd door de politierechter veroordeeld tot fietsen. Hij had met de auto gereden onder invloed van drank en toen hij protesteerde omdat hij niet met de auto naar het werk mocht rijden, kreeg hij van de rechter te horen «Fiets naar je werk, je bent tenslotte een gezonde jongeman». Gezegend door een relatief milde zomerzon stapten te Aalst een 200-tal patriotten op in de stoet die na het Te Deum in de Sint-Martinus- kerk door de centrumstra ten trok. Aan het gedenk teken op het Vredeplein ter ere van de slachtoffers van beide wereldoorlogen en aan dat van Koningin Astrid op het Keizerlijk Plein werden bloemen neergelegd. Dat geen enkele oudstrij der van wereldoorlog I pre sent was is zeer begrijpe lijk. Dat echter schier geen enkele jongere enig blijk van gehechtheid aan zijn Vaderland of dank aan wie er voor streed, present was is dat echter niet. Onder de vele aanwezige prominenten leden van het stadsmagistraat als burge meester Maurice De Ker pel, schepen André Öooms en CVP-fraktieleider Her man Goossens maar ook afvaardigingen van rijks wacht, politie en brand weer en heel wat leden van vaderlandslievende vereni gingen. De stoet werd voorafge gaan door «De Oude Gar de» die achteraf onder lei ding van dirigent Edgard Branckaert op de kiosk op de Grote Markt voor fees telijke noten zou zorgen. Verschillende invalshoeken Burgemeester Maurice De Kerpel herinnerde in zijn maidenspeech aan de toe spraken van twee illustere voorgangers. Schepen Etienne Bogaert die des tijds een glashelder betoog over ontstaan, wezen en toekomst van de demokra- tie hield met een blik naar de toekomst toe waarach ter steeds een warm hart klopte. En anderzijds bur gemeester Raymond Uyt- tersprot die startte vanuit de invalshoek van de pa triot doch daaruit de waar den distilleerde waarvoor hij, en velen vóór hem, zich hebben ingezet. Spreker wil zich echter meer speciaal, zonder al te veel emotionaliteit, op de toekomst axeren. «Waar den waarvoor voorgangers zich inzetten blijven nog steeds hun betekenis be houden, blijven nog steeds aktueel». Deze waarden moeten echter in stand worden gehouden door permanente inzet op elk échelon. Waarden die fun damenteel zijn en centraal moeten worden gesteld. Vaderlandsliefde Spreker stelde dat België zowel aan schaalvergroting als schaalverkleining toe is. Vergroting via het ruim Europees perspektief en verkleining naar Vlaande ren toe waarbij dan wel dient gesteld dat de regels geldend in een demokra- tisch land door iedereen moeten worden nageleefd. Westerse landen moeten, boven alle geschilpunten heen, samen groeien naar één entiteit en België moet zich in deze optie een vala bele partner, tonen. Tenslotte breekt de burge meester een lans voor be reiken van duurzame vrede die méér moet zijn dan af wezigheid van oorlog en niet mag stoelen op (over) macht, doch op doen over eenstemmen van de ver schillende belangen. Maar vrede valt niet als een he mels manna uit de lucht. Vrede komt er enkel via onafgebroken wederzijdse inzet. Spreker waarschuwt wel tegen een zeker «paci fisme» dat enkel zou stoe len op illusies. Eretekens Bij het slot van de plechtig heid op de binnenkoer van het stadhuis werd namens de Koning aan Clement Clemens het kruis officier in Kroonorde en aan Paul Mertens dat van ridder in deze orde toegekend waar na bloemen werden neer gelegd aan de gedenkplaat ter ere van de strijders voor de onafhankelijkheid in 1830. Ook te Moorsel Te Moorsel werd na het plechtig Te Deum een bloemenhulde gebracht aan het gedenkteken van de oorlogsslachtoffers waarna de fanfare «De Jon ge Garde» met de vele pa triotten een rondgang maakte door de dorpstra ten. In aanwezigheid van raadsleden Isidora Carlé, Oscar Redant en Willy Bosteels en van ereschepen Jozef Moens ontving eerste schepen Anny De Maght de genodigden in het oud gemeentehuis met de ge bruikelijke toespraak. LH Sinds enige tijd is HAK in Aalst (Hulp-, Advies-, Kontaktcentrum) bezig aan een studie over het gebruik en het misbruik van psy- chofarmaka (slaap-, kal meer-, opwekmiddelen). Het ligt niet in de bedoe ling nog eens de nadruk te leggen op de nadelen en de gevaren daarvan. Eerder zoekt men naar alternatie ven in de psycho-sociale hulpverlening of in de niet- klassieke geneeskunde zoals akupunktuur en ho- meopatie. Daar waar medi- katie niet (meer) helpt, kan een gesprek, relaxatietrai ning, homeopatie, aku punktuur... misschien een uitkomst bieden. Men richtte zich al tot art sen, apotekers cn scholen. Hak zal een informatiefol der en een affiche voorstel len aan de artsen en apote kers voor in de wachtkamer of in de apoteek. Aan de artsen biedt men ook een brochure aan, waarin de verschillende psycho-sociale behande lingstechnieken door de beoefenaars zelf worden uitgelegd. Die als handlei ding voor de doorverwij zing van patiënten met psy cho-sociale problemen. Voor de scholen is er een lespakket in het kader van het GVO-programma (Ge zondheids Voorlichting en Opvoeding). Verdere informatie aan de bevolking dacht men het best te kunnen brengen via verenigingen en dan vooral via vrouwenverenigingen. De emancipatie ten spijt is de vrouw nog altijd een spilfiguur in het gezin. Dan is er nog de praktische kant wat betreft de inrich ting van een informatie avond. Hak kan daartoe materiaal bezorgen, dat men dan zelf verwerkt. Wie geïnteresseerd is kan kontakt opnemen met Mark Verschooris te berei ken op HAK, Sint-Mar- tensplein 3 te Aalst, via 053-70.38.88. LH De 52-jarige Merenaar, le raar te Aalst aan het Ko ninklijk Atheneum 1 en aan de Hogere Handels school aan het Keizerlijk Plein, E.H. José-Emma- nuel Van Impe, wordt op zondag 2 oogst te Zonne gem aangesteld als pastoor. Priester gewijd te Gent in 1960, was hij achtereenvol gens leraar te Gent en te Aalst en zondagsonderpas toor te Wieze, Kerksken en Steven-Moorsel. Hij wordt even voor 15 u. aan de kerk zelf verwel komd door E.H. Deken Vervaet en heeft als getui gen pastoor-emeritus Cy- riel Van Impe (zijn oom) en pastoor H. De Pauw van Moorsel. Na de plechtige eucharis tieviering volgt een recep tie in de lokalen van de school, waar plaatselijke verenigingen en schoolkin deren een hulde aan de nieuwe parochieherder zul len brengen, In afwachting van enkele opknapbeurtjes aan de plaatselijke pastorie blijft de kersverse pastoor nog tot 5 november verder wonen te Aalst. E.H. Van Impe is de opvol ger van pastoor André Em- bo, pater Oblaat, die op 1 juni de parochie verliet na een ontroerend afscheid op zondag 24 mei ter gelegen heid van de jaarlijkse bede vaart naar de kapel in de pastorietuin en de omme gang langsheen de 15 ka pelletjes. E.H. Embo ver toefde het leeuwenaandeel van zijn apostolaat als mis sionaris in Zuid-Afrika en Transvaal. Zo was hij o.m. van 1948 tot '60 pastoor van Soweto en van '60 tot '69 van Kerksdorp. Daarna was hij gedurende vijf jaar sekretaris van de bisschop- penkonferentie van Zuid- Afrika. In september 1976 werd hij gerepatrieerd en na dienst te hebben gedaan in het O.L.V.-Ziekenhuis, werd hij medepastoor te Lede. LH Tweede fase klaar tegen 1990 Na de memorabele brand van bloemenveiling Flora op Topdag 2 mei werden Ei zo na kwam het tot een pers want ze brengen aller- verschillende alternatieven uitgeprobeerd. fusie met de Brusselse vei- lei nuttige informatie op Van by de aanvang was het de uitdrukkelijke bedoeling van het stadsbestuur veiling ling wat dan aanleiding zou elk moment. Flora te Aalst te houden. Aalst als middelpunt van de snijbloementeelt met als hebben gegeven tot de Half oktober kunnen de uitschieters Moorsel, Baardegem en Hekelgem wilde alles in het werk stellen om de kreatie van «Euroflora», verkopers en kopers de reis veiling op haar grondgebied te behouden. zijnde een kombinatie van naar Wetteren weglaten en Als noodoplossing kwam de veiling Productor Wetteren waar ook groenten worden Euroveiling en Flora. Maar kunnen we zeer aan de Al- geveild zeer geschikt over. De aanvankelijk door het Aalsters stadsbestuur ter er kwam roet in het eten en brechtlaan terecht, beschikking gestelde Keizershallen vormden inderdaad geen valabel alternatief. de fusie ging niet door. Een periode bood ook het m gemeentebestuur Affligem een tweede fase waarvan zijn diensten aan doch fi- de afwerking zowat drie naai blijft Flora waar het Jaar kan 'n beslag nemen was. Te Aalst. En aan de wordt het kompleks uitge- Albrechtlaan. Na een ver- breid tot 15.000 m2 waarin gadering met de fraktie- df 6.500 m2 van de voorlo- voorzitters van de gemeen- P'ëe bal wordt ingepast, teraad er moet stads- ^it dan °P de. door de stad grond ter beschikking van ter beschikking gestelde Flora worden gesteld terreinen. Het wordt een zou het licht nu totaal op ultra-moderne verkoophal groen staan. met alles erop en eraan. Veel ruimte voor aan- en Twee fasen afvoer, parkeergelegenheid Momenteel worden de pui- boven op het nieuwe ge nen van de vroegere veiling bouw voor 200 wagens, geruimd en uitgerekend op geautomatiseerde trans die plaats herrijst het eerste portbanen vlotte doorstro- deel van de New-Flora, ming van aanvoer, aan- Het wordt een grote loods koop, verwerking en trans van 6.500 m: die dienst zal port. Via een badgesy- doen als veilinghal. Uiter- steem zal het op ieder mo- aard wil Aalst qua infra- ment mogelijk zijn een Aalst. Zwart geblakerd en verkoold hout op een hoopje gegooid. De resten van de Flora struktuur voorop blijven en overzicht te hebben van veiling die uit haar as al herrijzen (a) wordt het allemaal uiterst wat verkocht werd en hoe. eigentijds ingericht. Twee Met deze eigentijdse infra- automatische veilingklok- struktuur hoopt de Aalster- ken zijn half augustus reeds se Flora klaar te staan te- beschikbaar en er komen er gen 1992 als de Europese nog twee bij. Zodoende Gemeenschap de lands- kan men werken met drie grenzen van de 12 lidstaten klokken en houdt men er voor elke vorm van handel steeds één in reserve. Klok- en transport openstelt, ken die uiterst interessant LH zijn voor verkopers en ko-

De Voorpost | 1987 | | pagina 6