Nieuwdonk-domein door ministers ingewandeld Windhoos brengt Witte Paard even in verwarring Amerikaanse hulp voor Waterfeesten aan Donkmeer Hoever staat Nieuwdonk nu? De Voorpost - 31.7.1987 - 7 Het omstreden Nieuwdonk-domein kreeg gemeenschapsministers Lenssens en Pede op bezoek. Zy waren daartoe uitgenodigd door interkommunale DDS, eigenaars van het gebied, uit dankbaarheid voor het goedkeuren van het BPA dat een verdere exploitatie van het domein mogelyk maakt, en in de hoop dat door dit bezoek «een einde zal komen aan de vele tegenkantingen en onbegrip», zoals voorzitter Willems het stelde. Na de wandeling volgde een ontvangst op het Berlaarse gemeentehuis. 'Pijnlijke lijdensweg' Bij de ontvangst aan de DDS-gebouwen te Appels, waar het bezoek startte, gaf voorzitter Willems zijn vi sie over wat met het Nieuwdonk-domein tot nu gebeurde. De gronden mochten, vol gens DDS, onteigend wor den om te gebruiken voor rekreatieve doeleinden. «Deze visie werd overgeno men door Stedebouw en mijnwezen en kreeg dan ook dit advies van de streekkommissie bij het op stellen van het vooront werp», stelt de DDS-voor zitter. «Op het definitieve plan kreeg het gebied ech ter de kleur voor een park zone». Een beroep tegen dit plan werd geblokkeerd en «ver dachtmakingen en verbali seringen volgden mekaar op. De pers publiceerde gretig de teksten van de tegenstanders, maar DDS zweeg. Wij hadden ver trouwen in de hoge over heid». De vorige gemeen schapsminister voor ruim telijke ordening, Akker- mans, richtte een stuur groep op, met vertegen woordigers van alle belan gengroepen, om een struk- tuurplan op te stellen, om tot een BPA te komen dat het gewestplan kon wijzi gen. Na vele diskussies, waarbij het DDS-stand- punt sterk werd verdedigd kwam men tot een BPA, door de Berlaarse ge meenteraad werd goedge keurd. Moeilijkheden omtrent vroeger gekregen betoela gingen werden «door mi nister Lenssens uit de weg geruimd» en minister Pede «werd onder druk gezet om de ondertekening uit te stellen, maar oordeelde dat het nu genoeg was» en keurde het BPA goed. Het BPA verscheen in het Staatsblad op 30 april jl. «Hiermee», zei voorzitter Willems, «hebt u een einde gesteld aan een pijnlijke lijdensweg en aan tijdro vende diskussies». Hij maakte verder van de gelegenheid gebruik om de hulp van de beide ministers te vragen voor projekten die tot de ontsluiting van de streek bijdragen, zoals de verbinding met Brussel, de afwerking van de ring rond Dendermonde en het door trekken van de rijksweg naar Aalst, er is het indus trieterrein Wetteren-Oos- terzele, waarvoor minister Pede duidelijk belangstel ling toonde, de interkom munale hoopt verder op re novatiepremies in herwaar deringsgebieden als geen betoelagingen worden ge vraagd, en er zijn uiteraard de dossiers bij AROL om het Nieuwdonkdomein ver der af te werken. Verblyfsgemeente Burgemeester Van Sande ontving beide ministers na. een wandeling op Nieuw- donk en door Eendenkooi op het Berlaarse gemeen tehuis. Hij noemde het een vriendschappelijk bezoek van 2 ministers die de pró- jekten die de gemeente plant genegen zijn, bestu deren en betoelagen. «Met die projekten en door de inzet van alle raadsleden, willen wij een modelge meente worden tegen het jaar 2000», zei hij. De burgemeester gaf een opsomming van de weten schappelijke basis waarop wordt verder gewerkt. Ze bestaat uit studies van pro fessoren en van het St. Lu- casinstituut. Als voornaam ste realisaties tot nu noem de hij het totaal riolerings plan en de waterzuiverings installatie met de koliekto ren. «Bij dit alles wordt spéciale aandacht gegeven aan de esthetiek van de gemeente, wat met 168 km wegen en dus veel rustpun ten. een zware opdracht is». Om het toerisme, de voornaamste werkgever op de gemeente, te kunnen bevorderen is dit echter noodzakelijk. Nu het BPA voor Nieuwdonk werd goedgekeurd, verwacht de burgemeester een bijko mende attraktie op de ge meente bij te krijgen. Voor de toekomst rekende hij verder op de steun van de ministers, en daarbij dacht hij in eerste instantie aan het omvormen van een deel rekreatiezone, aan de Rijksschool, tot ambachte lijke zone, om daar voor werkgelegenheid te kunnen zorgen. Minister Lenssens, die niet voor de eerste keer naar Berlare kwam, noemde Nieuwdonk een verrijking van het natuurkundig patri monium, die de toeristische attraktiviteit van het Donk- gebied moet verhogen. «Berlare is een toeristische gemeente, een verblijfs- en groeigemeente, en moet dit blijven. «Hij vond dat nor maal dat de gemeente tot nu veel subsidies had ge kregen voor haar projek ten. «De inspanningen van een dynamisch gemeen tebestuur, dat projekten opzet die kaderen in de visie van de Vlaamse Ge meenschap, verdienen steun. Hij had verder nog een spe ciaal woord van lof voor schepen Moerman, die «door zijn inzet een belang rijke rol speelt voor de be kendmaking en het attrak- tief maken van het Donk- gebied». Minister Pede was iets voorzichtiger met zijn be loften. «Wij hebben in ons budget 2,5 miljard ter be schikking en er zijn al voor 5,4 miljard aanvragen. Wij kunnen dan ook niet an ders dan selektief te werk gaan en nu eens de ene, dan weer een andere ge meente steunen. En, voeg de hij er grapjassend aan toe, ik hoor hier dat Berla re de jongste jaren toch al een groot deel heeft gehad». Naar aanleiding van het Nieuwdonk-BPA ,zei hij dat het door de gewijzigde maatschappij normaal was dat meer en meer verande ringen worden aange vraagd voor de gewestplan nen, die opgesteld werden aan de hand van studies uit de jaren 1960. «We moeten daarbij wel voorzichtig te werk gaan en vooral plan- schade verhinderen». Aan DDS-voorzitter Willems beloofde hij het industrie terrein Wetteren-Oosterze- le te steunen en ook voor Berlare zal hij zijn best doen. Als aandenken aan hun be zoek kregen beide minis ters van burgemeester Van Sande een glasraam en een wandtegel. De mensen van VVV-Donkmeer zullen het op vrijdag 17 juli wel even benauwd gekregen hebben toen een korte maar hevige windhoos over het Donkmeer raasde. Hoe zou het 'Witte Paard'-podium stand gehouden hebben? Voor de VVV bleek alles nog goed afgelopen te zyn. Erger was het voor de verschillende horeca-bedryven, op de parkings en by vele partikulicren, waar heel wat schade werd aangebracht. Het begon iets na 18 u.», dakpannen weg. vertelt brandweerkomman- «Een volledige schatting dant Noël De Backer. «We over de schade kunnen wij werden opgeroepen door niet geven», stelt de kom- een restaurant aan het mandant, «omdat wij niet meer, dat door de over- overal bijgeroepen wor- vloedige regenval te kam- den. Ze mag echter aan- pen had met wateroverlast, zienlijk genoemd worden.» Terwijl we al onderweg wa- De algemene repetitie van ren, kwamen de berichten de operette 'In 't Witte binnen over windschade.» Paard', op donderdag 27 Toen de brandweer aan de augustus, kan tegen beta- Strijddam toekwam, heer- ling bijgewoond worden, ste er een enorme chaos. De opbrengst gaat naar het Parasols, tafels en stoelen Belgisch Werk tegen Kan- lagen her en der verspreid, ker. Kaarten hiervoor zijn De horeca-uitbaters dien- te verkrijgen in de zieken den bij collega-geburen huizen, bij de plaatselijke hun gerief te zoeken. Rui- medewerkers van deze ver ten van geparkeerde wa- eniging of op het telefoon- gens werden beschadigd. nummer: 02/230.69.00. Het 'Witte Paard'-podium was gespaard gebleven. De Kanker voorkomen en welkom-toren aan de Klap- bestr|jden pel was echter ontdaan van Het Belgisch Werk tegen alle accessoires. Van de na- Kanker is een vereniging in bijstaande kapel waren alle 1950 ontstaan door een sa- dakpannen verdwenen. mensmelting van de Natio nale Liga tegen Kanker en Bomen op campings de Nationale Kankerstich- Op de campings was er veel ting. Zij wil de bevolking schade. Een Deense cara- bewust maken van het feit van werd opgepakt en om- dat er veel kankerverwek- gekeerd neergezet. Uit de kende en/of -bevorderende totaal vernielde wagen faktoren zijn, waarvan vele werd een vrouw licht ge- kunnen vermeden worden, wond gehaald. De schade Door voorlichting en infor- werd bij andere vooral ver- matie wil men dan ook pre- oorzaakt door uitgerukte ventief werken en kanker bomen die op de woonwa- vermijden. Een tweede gens vielen. «Eigenlijk zou- taak is het bevorderen van den de campingeigenaars het onderzoek naar oorza- de kaprijpe bomen sneller ken en van behandelings- moeten uitdoen», meent de methoden. Ten derde is er brandweerkommandant. een Sociale Dienst, die zo- Vermoedelijk gebeurt dit wel financiële als psychi- niet door de kosten die ge- sche hulp aan zieken en paard gaan met de aan- hun gezin verstrekt, vraag tot kappen.» De voorlichting krijgt de Ook op andere plaatsen meeste aandacht. Kanker is zorgden omgevallen bomen vooral een gedragsziekte, en verkeersborden voor die ontstaat door slechte hinder. Het Muizenstraatje leef- en eetgewoonten. Met diende vrijgemaakt en op brochures, diamontages, verschillende parkings was videobanden, infostands en de toegang belemmerd, posters wil men een zo Bij partikulieren werden groot mogelijk deel van de serres vernield, TV-anten- bevolking tonen hoe men nes afgebroken en vlogen kanker kan voorkomen, en wat het belang is van een zo vlug mogelijk ingrijpen. In 1984 startte men met de telefoondienst 'Hallo Kan ker'. Op het nummer 02/ 231.02.02 krijgt men, op dinsdag van 14 tot 18 u en op donderdag van 14 tot 21 u, informatie over preven tie, zelfhulpgroepen, socia le wetgeving, enz. Het wetenschappelijk on derzoek tracht men te be vorderen door het toeken nen van studiebeurzen aan jonge onderzoekers, bv. om de opleiding in buiten landse centra te vervolma ken en door het financieel steunen van onderzoeks programma's. Verder steunt men kongressen en wetenschappelijke studie dagen en richt men sympo sia in. Het Werk houdt ook een 'Kankerregister' bij, dat een overzicht geeft van alle kankergevallen in dit land, waardoor men de evolutie en de frequentie van de verschillende kan kertypes kan volgen en een meer doelgerichte politiek kan ontwikkelen. De So ciale Dienst geeft een bege leiding aan zieken en fami lie. Deze kan bestaan uit een financiële steun, het onderhouden van kontak ten met zelfhulpgroepen, met medische firma's voor revalidatie-apparatuur of met regionale sociale dien sten. Zij helpt verder om een sociale reïntegratie te vergemakkelijken, na de ziekte. Over de sociale voorzieningen voor kan kerpatiënten wordt een zeer volledige en duidelijke brochure uitgegeven die voortdurend wordt bijge werkt. Lidmaatschap De inkomsten van het Werk komen van het minis terie van Volksgezondheid, voor het kankerregister, van de Vlaamse Gemeen schap, maar vooral van de ledenbijdragen, giften van partikulieren en bedrijven en van opbrengsten van ak- tiviteiten overal te lande, zoals de operette-opvoe ring aan het Donkmeer. Jaarlijks is er een Week van de Kankerbestrijding. Voor deze aktiviteiten en de bredere uitstraling van de werking, worden regio nale en lokale aktiegroepen opgericht. Wie wil meehelpen aan de werking van deze vereni ging, kan lid worden (450 fr. per jaar), een gift doen, waarbij bedragen van 1.000 fr. en meer een fiskaal at test krijgen en automatisch lidmaatschap betekenen, of meehelpen aan de versprei ding van brochures en pos ters. Inlichtingen zijn te verkrijgen op het sekreta- riaat, Tweekerkenstraat 21 te 1040 Brussel. VVV- Donkmeer en het produk- tieteam 'In 't Witte Paard' meenden het alvast de moeite waard hun bijdrage te leveren. Een ziekte waar 1 op 4 Belgen aan overlijdt, verdient zeker onze aan dacht. Berlare. Enkele ministers, een burgemeester, gemeenteraadsleden en DDS verantwoordelijken wandelden de Nieuwdonk in. In het begin van de jaren 1970 kocht de interkommu nale DDS gronden naast het Donkmeer te Berlare, om er, na ontzaveling, een rekreatiedomein van te ma ken, het inmiddels veelbe sproken Nieuwdonk. Pro testen van leefmilieugroe- pen en van plaatselijke middenstanders verhinde ren een snelle realisatie. Wie nu naar Nieuwdonk gaat, ziet dat er een lig- strand is, men kan er zwemmen en, mits beta ling, zeilen en surfen. Hoe ver staat dit projekt nu ei genlijk? Om het definitieve gewest plan, opgesteld in 1978, werd het gebied omschre ven als natuur-, park- en reservaatgebied. Het meer zelf mocht verder ontgon nen worden, maar moest zodra de zandwinning zou stoppen ook tot het parkge- bied. behoren. DDS heeft deze bestem ming steeds bestreden. De interkommunale begon dan ook met de eerste rea lisaties, zoals het aanleggen van een voetpad dat Nieuwdonk met de Een denkooi moet verbinden. Door de protesten van vooral leefmilieugroepen verplicht, stopte de toen malige minister van ruimte lijke ordening, Akker mans, de werken. Hij richtte toen een stuur groep op, met alle betrok ken partijen. Hiermee werd een voorstel tot BPA opgesteld, dat een kompro- mis zou zijn gebaseerd op de studie van professor Gijssels. Deze ontkende dit echter op een gemeen teraadszitting te Berlare en toonde enkele tegenstrij digheden aan. Het BPA werd toch zo aanvaard op de gemeenteraad. Minister Pede, de huidige minister voor Ruimtelijke Orde ning, wijzigde nog enkele stedebouwkundige voor schriften en liet het BPA eind april dit jaar in het Staatsblad verschijnen. Stedebouwkundige voor schriften Het BPA omvat het Nieuwdonk-domein en de verbinding met de Briel- straat. Het voorstel onder scheidde 10 delen, minister Pede schrapte er één en ondertekende een plan met de volgende voorschriften. Deel 1 omvat de weg die van de Dendermondse- steenweg naar een nog aan te leggen parking moet lei den. De kosten hiervoor zouden door DDS en de gemeente Berlare gedeeld worden, omdat de parking ook voor de oude Donk nuttig is. Inmiddels werd op een gemeenteraad al be slist met de parking te wachten, «omdat de wa gens tijdens de drukte toen het meer bevroren lag al genoeg konden opgevan gen worden». Deel 2 is de weg die van deze parking, over de Maaidonkwegel, naar de bestaande toegangsweg aar het domein loopt. Dit wordt een private weg ten laste van DDS. Ze is be stemd 'voor verkeerswe gen, wandelwegen, fietspa den, wegbeplantingen en bijhorende uitrustingen», staat in de beschrijving, waarbij «wandelwegen en fietswegen ook gebruikt kunnen worden voor plaat selijk- of dienstverkeer»./ Deel 1 en 2 dienen om de Broekstraat te Overmere te ontlasten van het door gaand verkeer naar het do mein toe. Dit gebeurde op vraag van de inwoner van die straat, die gedurende vele jaren de vrachtwagens met zand voor hun deur hadden zien voorbijrazen. Deel 3 is de zone rond de verbindingsweg Dender- mondsesteenweg - parking. De gemeente moet hier een groene zone met openbaar nut van maken, tegelijk met de aanleg van de weg. Deel 4 is de verbinding van de parking naar de Briel- straat en deze straat zelf. Deze zone moet ingericht worden als oever- en berm- rekreatiezone. De bestaan de horecabedrijven mogen enkel nog onderhouden worden, uitbreiding is ver boden. Wel mogen er nog gebouwen voor rekreatief- en openbaar nut komen, zoals infokantoor, schuil hutten, enz. Deel 5 is de zone die nu bij warm weer al druk bevolkt wordt: de ligweide en het meergedeelte waar ge zwommen kan worden. Hier is intensieve rekreatie en bijhorende akkomoda- tie mogelijk. Als toegela ten gebouwen zijn limita tief opgesomd: cafétaria, sanitair, administratieve, beheers- en onderhoudsge- bouwen. Er mag slechts 1 woongelegenheid zijn en verder mogen er nog speel tuigen, pergola's, trappen, verharde wegen, kleine sportvelden en plantbak- ken komen. De grondvloeroppervlakte van de gebouwen mag niet meer zijn dan 2.000 m2 en er zijn 2 bouwlagen moge lijk. Deel 6 is de zone ten wes ten van het meer tot waar de aanlegsteiger voor zeil boten ligt en is bestemd voor het aanleggen van ex tensieve rekreatie ruimten. Open ruimten dienen inge richt als park. Als kon- strukties zijn pergolas, trappen, wandelwegen en alle konstrukties voor park- aanleg mogelijk. Minister Pede schrapte de mogelijk heid om er gebouwen zoals sanitair of schuilhutten te zetten. Bij deel 7 staat extensieve rekreatie omschreven als wandelen, fietsen en vis sen. Het is het gebied vóór het Nieuwdonkdomein en wordt natuurgebied met re- servaatfunktie en bijhoren de akkomodatie met exten sieve rekreatiemogelijkhe- den. Ook hier schrapte de minister de mogelijkheid tot het oprichten van ge bouwen. Door dit gebied loopt de toegangsweg naar het domein (deel 2). Deel 8 is de zone voor natvyirbouw waarvoor de nodige voorwaarden moe ten gezorgd worden 'voor de ontwikkeling van ge wenste levensgemeen schappen'. Gebouwen zijn verboden. Deel 9 is de zone voor exploitatieloodsen, nabij de aanlegsteiger voor zeil boten. Deze loodsen moe ten dienen voor materiaal voor de exploitatie en het onderhoud. Deel 10, de zone voor zandontginning, werd ge schrapt. Het meer wordt in 3 delen gesplitst en maakt deel uit van de delen 5, 6 en 8: een deel intensieve re kreatie, een deel voor ex tensieve rekreatie en een deel voor natuurbouw. Op de gemeenteraad werd vroeger gezegd dat een eeuwigdurende zandont ginning was verleend. Blijkbaar zag minister Pede van de mogelijkheid af. Bij de voorschriften heeft men het verder over de materialen die mogen ge bruikt worden bij de ver schillende konstrukties, de soorten toegelaten afslui tingen en wordt verwezen naar andere voorschriften die moeten nageleefd worden. En nu? Het BPA verscheen dus in het staatsblad. Daarmee is de weg echter nog niet vol ledig vrij voor de verdere uitbouw van het domein. De hele inrichting van het omschreven gebied moet vervat zijn in een inrich tingsplan. Dit moet nor maal opgesteld worden door de gemeente Berlare, maar zal overgelaten wor den aan DDS. Dit inrich tingsplan omvat inplanting en konceptie van gebou wen en beplantingsplan nen. Verder dient voor de bosexploitatie (zone 7) en voor de natuurbouw (zone 8) bindend advies gevraagd te worden aan het bestuur voor landinrichting en dient er rekening gehouden te worden met het boswet- boek en met de wet op het natuurbehoud. Voor het optrekken van de gebou wen en de eigenlijke ex ploitatie van het domein zijn een bouwvergunning en een exploitatievergun ning vereist. DDS werkt momenteel aan het inrichtingsplan dat in verschillende delen zal ge splitst worden. Aan het Berlaarse gemeentebestuur werd wel al een bouwver gunning gevraagd voor een mobiele sanitaire wagen en een exploitatievergunning voor een openluchtzwem- gelegenheid. Deze konden, volgens de gemeente, nog niet toegestaan worden omdat er het jaar 1986 i.p.v. 1987 op stond en er zou geen advies gevraagd zijn bij de dienst gezond- heidsinspektie. Intussen houdt DDS het domein nu al enkele jaren open. Men kan er zwem men en, mits betaling van 100 fr. per dag, zeilen en surfen. Sinds dit jaar is er een redder aanwezig en kunnen barbecues en lig stoelen gehuurd worden. Men zorgde verder voor een kleine drankgelegen heid. Een DDS-personeels- lid zorgt voor de goede or de. Monokini's en fietsen zijn bv. verboden. Auto's mogen zeilboten tot aan het meer brengen. Niemand tevreden? Door de huidige toestand lijkt niemand echt tevre den. DDS had wellicht ge rekend meer op het domein te kunnen doen en leefmi lieugroepen vinden dat men verder had moeten gaan met de natuurbe scherming. De vereniging Raldes heeft ten andere bij de Raad van State klacht ingediend tegen het BPA. Een uitspraak is allicht niet te verwachten binnen de 2 jaar. Intussen wil Raldes zich neerleggen bij de hui dige besluiten. Men zal wel kontroleren of die voor schriften werkelijk gevolgd worden. Hoewel nog geen exploitatievergunning ge vraagd werd voor het zwemmen, kan men de toe stand nog aanvaarden. Bij het zeilen in het deel voor extensieve rekreatie en voor natuurbouw heeft men meer vraagtekens en men is zeker niet te spre ken over de auto's die het domein oprijden. Aan het Berlaarse gemeentebestuur werd gevraagd hier tegen op te treden. En zo blijft het Nieuw- donk-verhaal verder aan slepen. Moet men dit aan de milieuverenigingen ver wijten die de natuur probe ren te bewaren en, terecht of onterecht, vrezen dat het openstellen van een na tuurgebied leidt tot het ver woesten ervan? Kan men DDS verwijten dat zij pro beert uit het domein min stens het geld probeert uit te halen dat ze er in gestopt heeft en daarbij profiteert van de vrijheden die haar blijkbaar door hogere over heden worden verleend? Ligt de hoofdoorzaak van deze situatie niet bij het gebrek aan een algemene visie over hoe men het hele Donkgebied het best zou uitbaten om zowel het toe risme als de natuur de kan sen te bieden om tot volle ontplooiing te komen? De overheid heeft hier al veel laten verloren gaan. Het wordt hoog tijd dat zij zich duidelijk uitspreekt over wat ze werkelijk wil en dan alle partijen verplicht zich daar aan te houden. Zo niet dreigt men nog jaren in een situatie te verzeilen waar niemand echt iets aan heeft. Op de vliegshow tijdens de komende Waterfeesten aan het Donkmeer, zal de Amerikaanse luchtmacht sterk ver tegenwoordigd zyn. De VVV kreeg het bericht dat niet minder dan 4 types helikopters en 2 anti-tank gevechts vliegtuigen zullen overkomen. Al op vrijdag 31 juli landen De Chinook, gekend uit de een Chinook helikopter, Vietnam-oorlog. is één der een Bell Huey, een Cobra grootste helikopters voor en een Black Hawk op de transport van troepen en gemeentelijke parking aan materieel. De Cobra en het Donkmeer. Zij blijven Black Hawk zijn meer ge- te Berlare tot maandag 3 vechtsheli's. augustus, met in totaal 14 Het Donkgebied mag zeker bemanningsleden. fier zijn op deze ruime aan wezigheid. Het gebeurt ui terst zelden dat de Ameri kaanse luchtmacht dergelij ke medewerking verleent aan een luchtshow. Hoge veiligheidsmaatre gelen Een vliegshow van dergelij ke afmeting vraagt uiter aard voor enorme veilig heidsmaatregelen. De mensen van de Berlaarse brandweer en Rode Kruis zullen dan ook met groot materiaal aanwezig zijn. Zij krijgen steun van Wet- teren en. wellicht, Dender monde. Op de 3 landingsplaatsen voor heli's en de ULM- vliegtuigen, aan het A. Ne lenpad en op en aan de gemeentelijke parking aan de Strijdam, zal permanent een ploeg aanwezig zijn met een wagen voorzien met water, schuim en ander blusmateriaal. Daarnaast is er een mobiele ploeg met autopomp, materiaalwiv gen, ladderwagen en poe derwagen (1.000 kg. poe der). De Berlaarse brand weer werd tevens gevraagd voor de bewaking van de Amerikaanse helikopters. Het Rode Kruis zal tenten opslaan aan het begin van de Brielstraat, waar de triathlon-atleten uit het wa ter komen, en aan de par king waar de tentoonstel lingstent staat. Met de Pu- ma-helikopters van de rijkswacht komen een dok ter en 2 verpleegkundigen overgevlogen. Mocht er zich een ongeval voordoen, dan worden zwaar gekwet sten naar het AZ van Gent gebracht, waar men zich klaar houdt.

De Voorpost | 1987 | | pagina 7