31 Gemeenschapsminister Lenssens: nog twee laar geduld met Denderbekken Kamiel De Rauw: een rat is knager en voyageur, een muis snoeper en honkvast Leefmilieu investeerde heel wat in arrondissement Dendermonde •Jb 4mmÊÊk Peugeot 505 GTD Turbo 8 - 31.7.1987 - De Voorpost i zit weer vis op de Dender (arch). De sanering van de Dender blijft prioritair staan in de waterzuiveringsplannen die gemeenschapsminister voor leefmilieu Jan Lenssens zich heeft voorgenomen. Hij spreekt nu van een voorbode van een lente die zich over twee jaar zal aandienen. Er is dus hoop wat het Denderbekken betreft. Maar dat wil nog lang niet zeggen dat alle problemen zyn opgelost. Er is niet alleen de Dender op het Vlaams grondgebied, de Dender vloeit ook in Wallonië en daar zitten nog enkele grote vervuilers zodat het overleg met de Waalse minister voor leefmilieu van kapitaal belang is. Leuze, Ath en Lessen zo vier in een permanent metingen aangetoond dat zegt gemeenschapsminister anaerobe toestand, dat wil er precies op dat stuk, waar Lenssens, zijn nog grote zeggen dat er steeds geur- de beluchting werd uitge- vervuilers die moeten aan- hinder, zelfs stank aanwe- voerd, er nu weinig of geen gepakt worden. Dat is een zig is. Studies hebben aan- hinder van stank is eerste vaststelling; een getoond dat de Dender geweest, tweede is dat de Dender vooral organisch belast is, Er is trouwens positief over een zeer gering zelf- zo zegt de minister, die veel nieuws wat de Dender be- reinigend vermogen be- heil verwacht van de water- treft. Bewijs daarvan de schikt. De mens zal de na- zuiveringsinstallaties die cijfers die een vergelijking tuur dus een handje moe- worden gebouwd of al in maken tussen mei 1986 en ten toesteken. Een klein werking zijn en aandringt mei 1987. Het biologisch zelfreinigend vermogen op een strenge kontrole zuurstofgebruik is gedaald staat niet gelijk aan geen en van de lozingsvergunnin- van 96 milligram per liter in dat verband verwijst de gen. Terloops herinnert de tot 51, het aandeel amo- minister naar het feit dat er gemeenschapsminister aan niak van 23 milligram naar tussen Geraardsbergen en de proef die in Dender- 9, fosforgehalte van 7,5 Denderleeuw vis op de monde werd gedaan met naar 2,2 milligram en het Dender zit. Een derde vast- het inpompen van zuurstof zuurstofgehalte van 0.8 stelling na ieder centra is er in de Dender. Het beluch- naar 4,0 gestegen. Uiter- een zware verslechtering tingssysteem leverde niet aard moet hierbij gezegd J van het Denderwater meet- het verhoopte resultaat op worden - en dat zal volgens bije maanden heel wat re- de toestand van de Dender baar en van Aalst tot in en werd dan ook stop ge- de minister een invloeds- gen is gevallen. Maar dat verbetert. Minister Lens- Dendermonde blijft- de ri- zet. Ondertussen hebben faktor zijn - dat er de voor- kan ook niet verbergen dat sens stelt ook dat het mge- Denderbellenaar fabriceert knaagdierenverdelgers Wanneer het op 'gifmengen' aankomt, weet Kamiel De Rauw meer dan van wanten. Deze Denderbellenaar, al decennia lang produceert hij fythofarmaceutica, gaat daarbij niet over één nacht ijs. Een ratten- of muizengif samenstellen dat efficiënt werkt is overigens geen sinekure. Werkelijk op een weegschaal worden de diverse ingrediënten afgewogen. Dergelijke produkten op de markt brengen weldra lanceert De Rauw zes nieuwe ratten- en muizengiften, voorzien van welluidende namen als o.a. 'No rats special' en 'Macaber graantjes' vergt bovendien een belangrijke financiële investering, die bovendien ingevolge de strenge normen door de overheid aan de produkten gesteld, geenszins risikovrij is. Analyse en biologisch sel toegediend krijgen. Het wereld kunnen helpen. Ze verslag is immers altijd mogelijk slaan de bal echter lelijk In het produktieproces van dade aangetast mis! de diverse knaagdierenver- w°rd=n door een ziekte- pen rat, verdurdelijkt hij, delgers vormt 'Gembloux', wat de waarnemingen en ts een knager een muis rs waar het enige in ons land konklusies van de gehele een snoeper. Een rat is bo- erkende proefstation 'proefbank' waardeloos vendien een voyageur. gevestigd is, een belangrij- zouden maken. vandaag opereert ze h er ke schakel Een Proef moet twee we" mor8en verderop. Zij blijtt Dit proefstation, legt Ka- ken in beslag nemen, wel binnen een bepaald ter- miel De Rauw uit stelt Waargenomen wordt van- ritonum, maar toch ver immers én het analysever- zelfsprekend of de ratten plaatst ze zich vaaL slag én het biologisch ver- de nieuw aangeboden ver- Een muis daarentegen is slag op van het produkt dat delger lusten en wanneer ze duidelijk honkvaster. Wan- je ter analyse hebt aange- eraan doodgaan. Wat de neer bvb. een muis geboren boden. Met beide versla- muizen betreft worden wordt op een rek twee gen, ie produkten moeten veertig diertjes en een ge- hoog in een warenhuis en vanzelfsprekend aan de tuigelot geobserveerd. beantwoorden, Achteraf wordt de boel grondig ontsmet. de koliektoren van Den- toren goed voor 20.000 7e'; dermonde goed zijn voor in Denderleeuw werkt men 40.000 'ie' en die van Aalst voor 80.000 'ie'. Men is inmiddels zover dat aan het bedrijf strenge lozingsver gunningen werden opge legd en rond dit tijdstip zou men tot een 'ie' van 7.816 moeten gekomen zijn. Dat is ondermeer het resul- aan het aanleggen van een koliektor en in Aalst is men al even druk aan de slag. Daar zijn koliektoren en de bouw van een waterzuive ringsstation bezig. In Den- dermonde wordt werk ge maakt van het kollekto- rennet. taat van de besprekingen Voor de periode 1987-1990 die werden gevoerd met de is er nog eens een investe- Waalse minister voor Leef- ring voorzien van 353 mil- milieu. Er werd bij die ge- joen. Daarvoor komen de sprekken o.a. aangetoond werken in Geraardsbergen dat vier van de zeven grote waar ook een waterzuive- 'vissterften' die zich tussen ringsstation zal geoptimali- 1983 en 1985 op de Dender zeerd worden, de afwerk- hebben voorgedaan, door jng van de koliektoren in vervuiling uit Wallonië zijn Aalst en van Dendermonde gebeurd. Twee andere oor- in aanmerking. Gemeen- zaken waren te vinden in schapsminister Lenssens Vlaamse bedrijven en een zegt dat hij alleen die inves- olielozing langs de Wolf- teringen wenst te realize- sputbeek - waarvoor men ren, die en maximum aan Dendermonde. Nog twee jaartjes geduld, zo zegt gemeenschapsminister Lenssens en er tot Qp heden geen verant- saneringsrendement ople- woordelijke bruik nemen van het water- den - was zuiveringsstation van Nino- oorzaak, ve voor een deel verant woordelijk is voor die ver kon aandui- de zevende De toestand in Vlaanderen veren. Luxe-projekten zoals die wel eens in het verleden werden voorzien en wat erger is ook uitge voerd, worden onverbid- betering en er is ook en Wat Vlaanderen betreft, dellijk geschrapt, vooral het feit dat de lo- daar wordt hard gewerkt zingsvergunningen nu ein- aan de sanering van het CineUi heeft onlangs een nieu- Denderbekken, zegt minis- we zonnebril op de markt ge- ter Lenssens die 1.235 mil- bracht speciaal voor de wieler- joen heeft voorzien voor de toeristen en wielrenners. De werkzaamheden die be- bril is licht, komfortabel en zo trekking hebben op het gemaakt dat hij niet gemakke- bouwen van waterzuive- '*jk 'can afglijden. delijk worden toegepast. Vervuilers in Wallonië Wil men de Dender even wel helemaal proper krij gen normen kan je je vervolgens aan bieden bij het Ministerie van Volksgezondheid en wordt de lange weg naar de eigenlijke toelating om te produceren verdergezet. Via analyse wordt nage gaan of de aktieve stof het gif in de gepaste hoeveelheid en verhouding in de verdelger aanwezig is. Een noodzaak, aldus de Denderbellenaar, want sommige producenten dur ven het zelfs aan een ratte- gif op de markt te gooien, waarin eigenlijk geen gram aktieve stof vervat zit. Die zaak wordt nu wel voor de rechtbank behandeld, maar ondertussen is het betrok ken produkt nog altijd te koop in de winkel. Om een biologisch verslag af te leveren wordt een ge hele proefopstelling opge zet. Om bvb. het effekt en de efficiency van een aan geboden rattengif na te gaan, worden acht (witte) raten vier mannetjes, vier vrouwtjes, stuk voor stuk drie maanden oud elk in een apart hokje ge- Muizen en ratten: verschil lende aanpak Ekspert als hij is erva- het dier wordt met rust ge laten, slijt het de rest van haar leven op die paar vier kante meter. Het komt er dus op aan wanneer je een bepaalde ruimte wil ont- muizen, het gif op diverse ring speelt in dit vak een plaatsen aan te brengen, belangrijke rol bena- Een muis, beweer ik altijd, drukt Kamiel De Rauw het moet je ter plaatse gaan grote verschil in aanpak bezoeken. dan zal men ook en Pierre Van Rossem misschien wel vooral in ringsinstallaties en kollek- Wallonië de handen uit de toren die de afvalwaters mouwen moeten steken, naar deze stations moeten Men is op goede weg. In voeren. In de periode 1982- Ath wordt bievoorbeeld 1987 werd een totaal van een waterzuiveringsstation 1.900 miljoen uitgetrokken gebouwd. Dat zal in 1989 voor allerlei werken. On operationeel zijn. Maar der meer in Geraardsber- daarnaast is er dan weer in gen waar een koliektor in Leuze een aardappelver- aanbouw is voor een op werkend bedrijf dat liefst vang van 10.000 'ie' moet 180.000 'inwoner-equiva- borg staan; in Ninove waar lent' aan vuil in de Dender werken in uitvoering zijn stort. Een enorme hoeveel- en meer bepaald een water heid dus als men weet dat zuiveringsstation en koliek- Te koop: PRACHTOKKASIE Bouwjaar 1986 in perfekte staat uitgerust met alu-velgen verbrede banden - elektrisch schuifdak - radio-cassette Tel. 052/21.15.67 54916-AS Voor een totaal van 2.375,1 miljoen frank heeft gemeen schapsminister voor Leefmilieu Jan Lenssens aan inve steringen voorzien voor het arrondissement Dendermon de. Die investeringen hebben betrekking op de waterzui vering, het aanleggen van rioleringen, de waterleidingen, groengebieden, afvalstoffen en ziekenhuizen. «Dat is meer dan 15 procent van alle investeringsmiddelen waarover het ministerie van leefmilieu en volksgezondheid be schikt», aldus de minister die het niet verheelt dat Dendermonde hem nauwer aan het hart ligt dan een andere streek. Wat de waterzuivering be- Hamme 13 miljoen, Laarne De produktie gebeurt hoofdzakelijk machinaal treft wercj tussen 1982 en 13 miljoen, Lebbeke 7 mil- Breckx) 1985 Voor 636,3 miljoen joen, Wetteren 3,2 mil- het arrondissement Den dermonde. De Interkom- munale DDS kreeg daar van 9,6 miljoen en de ge meente Hamme ontving 2,7 miljoen als tussenkomst voor het aanleggen van een kontainerpark dat uitste kend funktioneert. In de periode 1986-1987 ging nog eens 9,7 miljoen naar de interkommunale DDS. Voor de aanleg en aankoop van groengebieden werd in een paar jaar allerlei pro dukten beproefd had zonder afdoend resultaat evenwel in amper acht dagen 'clean' gemaakt. Tot tevredenheid van de be trokken eigenaar en tot zijn eigen tevredenheid, want hij was nu honderd procent zeker dat zijn produkt ef- fektief werkte. Ook bij de voorbereiding en samenstelling het ge past en gelijkmatig mengen speelt daarbij een bepalen de rol gaat Kamiel De Rauw proefondervindelijk te werk. Van elke samen stelling zet hij een aantal proeven (tot tien in aantal) uit, die elk voorzien wor den van een nummer. Wordt van een bepaalde samenstelling bvb. op acht van de tien plaatsen gege ten, dan krijgt dit produkt Dendermonde. Kollektorwerken worden in hun totaliteit door de Vlaamse deelregering waf hun dagelijks menu be- Lebbeke. De pet wijst wel richting Wieze, maar Kamiel De Raus li dutdelt/k ln 2jjn persoonlijke waar- betoelaagd (foto Piet Hermans). treft de keuze uit hun nor- Denderbellenaar (foto C. Breckx) deringslijst 80% toege- male' voedsel en de te be- van de ratten- en de mui- Het feit dat een onlmui- dtettjes. Wanneer een muts kend_ uit de diverse op een besteed in het arrondisse- joen. Waasmunster 1,4 mil- de penode 1986-1987 .1,5 studeren rattenverdelger zenverdelging. Sommige zingskampagne niet altijd vandaag werpt, is het best gelijke manier opgezette ment Dendermonde. Daat- joen en Wjchelen 2-6 miljoen uitgegeven Daarnaast wordt echter mensen aldus de Dender- het verhoopte resultaat op- mogelijk dat ze over 21 proeven wordt dan via eli- mee worden bedoeld de joen. Dat is 60% subsidie daarvan een 5,5 n ook een 'getuigelof ge- bellenaar. menen dat ze levert, ligt hem bovendien dagen reeds opnieuw een minatie een samenstelling aanleg van koliektoten en voor rioleringswerken, de ging naar Berlare voor de Dlaatst' acht ratten die uit- met één soort gif én de ook in de ongelooflijke be- nest van twintig jongen behouden, waarmee hij de bouw van zuivenngssta- gemeenten moeten de res- Donk, zal "lcma"d sluitend hun normale voed- ratten én de muizen uit de volkingsaangroei van die werpt. Een pas geboren met gerust gemoed ter ana- tions, die honderd procent terende 40% bijpassen. In wonderen Maar 16 mil vrouwelijk diertje heeft na lyse naar Gembloux kan door leefmilieu werden be- de penode 1986-1987 komt joen frank ging naar Wette- verloop van zes maanden trekken. toelaagd. Berlare mocht zo daar nog eens 71,1 miljoen ren voor Les Meiezes. ren en de Rietsnijderij van Waasmunster erkend als niet minder dan vijf maal geworpen. De natuur eenkat, een hond en de mens remmen die aangroei wel enigszins af, maar zeg nu zelf, miniem is hij tuiguiiuiugguuut,— «*.n c natnnrr<»«f»rvaat geenszins te noemen. formuleerd worden (kost- 362,9 miljoen. In 1986 en leidingen werd voor de pe- natuurreservaat Vermits het uitvoeren van prijs: 25.000 fr.), moet ook 1987 kregen dezelfde ge- riode 1982-1985 33,3 mil de proeven te Gembloux volksgezondheid nog be- meenten nog eens een toe- joen besteed door Leefmi- allesbehalve goedkoop is taald worden. Kortom, lage van 205,1 miljoen voor lieu en wel voor Dender- het onderzoek van mus- moet de gehele administra- waterzuiveringswerken. monde 20,7 miljoen, Ham- Eens Gembloux gepas- 110,4 miljoen ontvangen, bij waarbij Buggenhout seerd is de weg echter nog Dendermonde 943,5 mil- 16<>miljoen kreeg, Berlare rrpmhcrocn niet volledig afgelegd, want joen, Hamme 3,2 miljoen, 22,2 miljoen, Dendermon- °°r van dan moet bij hit ministerie Laarne 132,8 miljoen. Leb- de 24,2 miljoen en Wiche- da Vlassenbroekse schor- van Landbouw nog een beke 11,1 miljoen, Wette- len 10,8 miljoen, vergunningsaanvraag ge- ren 72,4 miljoen en Zele In de sektor aanleg water- Lebbeke Ten huize De Rauw worden ook muizen gekweekt. Eigen onderzoek leert hij enige tijd geleden een immers heel wat (foto C. Breckxindustriële bakkerij die al En dan blijft er nog de sektor van de volksgezondheid. Voor moet ue geneie auiiiiiusua- waierzuivcriiigswcmcii. muiiuc uiujvscii, nam- de Se^H°S^ mit kusrattenverdeleinesmid- tieve weg bewandeld wor- Dat betekent voor Berlare me 7,8 miljoen, Wetteren ™aar ULMW wera del illustreert Kamiel De den die leidt naar het beko- 8,3 miljoen, voor Dender- 3,8 miljoen en Zelc 1 mil- l<*n voorzien voor Rauw, kost niet minder men van een erkennings- monde 163 miljoen, voor joen. In 1986-1987 was dat ziekS dan een kwart miljoen! nummer. Zelfs de tekst op Laarne 2,5 miljoen, voor 11,8 miljoen: Dendermon- JennondssttóeüjK aetc k beproeft de Denderbelle- de verpakking moet ter Lebbeke 0,6 miljoen, voor de 5 miljoen Hamme 2,7 £,=2van Wette- naar zijn nieuwe produkten goedkeuring aan de hogere Wetteren 1,5 miljoen en miljoen, Lebbeke 2,4 mi - GLMW KiimeK van w tevoren zelf. instanties worden voorge- voor Zele 29.2 milioen. ioen. Waasmunster 0.5 mil- ren. Voor de private se Van enige klandestiniteit is legd daarbij geen sprake, verze kert hij. Ik waarschuw de mensen van Landbouw en Volksgezondheid. Zo heeft voor Zele 29,2 miljoen. joen, Waasmunster 0,5 mil- Wat de rioleringen betreft joen. Wichelen 0,2 miljoen fPn8 32,5 miljoen naa^ Ik" zal dan ook tevreden ging in de loop van 1982- en Zele 1 miljoen, zijn, besluit de Denderbel- 1985 113,7 miljoen naar het Voor het afyalstoffenbe- lenaar, wanneer ik mijn arrondissement Dender- heer voorzag gemeen- nieuwe produkten volgend monde en wel als volgt: schapsminister Lenssens jaar in produktie zal kun- Berlare -55,9 miljoen. Den- voor de periode 1982-1985 nen brengen... dermonde 17,6 miljoen, 12,3 miljoen subsidie voor Onze Lieve Vrouw Midde lares Kliniek te Zele 171,2 miljoen voor de bouw van het Onze Lieve Vrouw van Troost zieken huis te Dendermonde.

De Voorpost | 1987 | | pagina 8