In Burg-Reuland voel je je als Vlaming thuis Pierre Baert: wie eens proefde, keert steeds terug Een parel van een grensgeval Jean Van Dam: Ik heb het hier flink naar mijn zin De legende van de 'Rittersprung' Toeristische wegwijzer De Voorpost - 31.7.1987 - 9 Ouren Geprangd tussen aan de ene kant het Groot-Hertogdom Luxemburg, aan de geslacht dat deelnam aan Natuur primeert andere kant de Bondsrepubliek Duitsland, in het uiterste zuiden van de provincie Luik diverse Kruistochten. Eén yanon m hoopte kan ie én van de Oostkantons, ligt Ouren, een dorpje amper een voorschoot groot, idyllisch van hen, Dietrich van Reu- van0n deze toren penieten gelegen langs een kronkel van de rivier ,Our dat deel uitmaakt van de gemeente Burg- land, was van de partij tij- vnn *in ui;7r,nH-r L™ ReU,and- dens de Derde Kruistocht van de streek" Aan open ruimten en natuurschoon bestaat er in dit plelye duitstalig België met de voor Wegens zijn dapperheid zachte, groene heuvels! de Vlamingen zondig-avontuurtyke naam geen gebrek. Integendeel, wie van de natuur kref2 hij de naaVn. de Dracht;Be vereezichten en en de rust houdt en wandelen prefereert boven de kitscherigheid die door het £,euw Hij stierf d™' hel- vergezichten, en massatoerisme overspoelde centra vaak kenmerkt, komt hier ruim aan z(jn trekken. dendood tijdens de slag bij Rust en ongerept natuur schoon zijn trouwens de troeven waarmee geheel Burg-Reuland uitpakt. On gedwongenheid en het ver zorgen van de toerist in zijn eigen taal vormen boven dien ekstra-attraktieve fak- toren die de Vlamingen overduidelijk aanspreken. De taal die je hier tijdens de vakantiemaanden naast het Duits (met Letzeburgse invloeden) het vaakst hoort is dan ook het Vlaams. Tachtig procent van de toe risten zijn Vlamingen, de overige twintig procent zijn Nederlanders. Walen vor men hier eender kuriosa. Speciale band tussen onze regio en Burg-Reuland vormt de aanwezigheid van twee streekgenoten: Pierre Baert, geboren Lebbeke- naar, die in Malscheid, di recteur de pavilion de tou risme Belge-Luxembour- geois is en Jean Van Dam, ex-Buggenhoutenaar, die in Hotel Weiss in Ober- hausen als 'maitre d'hótel' fungeert. Dat ex-Buggenhoutenaar Jean Van Dam het naar zijn zin heeft, hoeft geen betoog (gb). Ook Jean Van Dam, ex-Buggenhoutenaar uit het Terkamerenveld, heeft het in Burg-Reuland naar zijn zin. Al tweeënhalf jaar fungeert hij als mattre d'hótel in Hotel Weiss in Oberhausen, waar Duitsland en het Groot-Hertogdom ook al niet ver uil de buurt liggen. Als je hier aan de overkant van de weg de berg beklimt, zitje in Luxemburg, legt hij uit. Steek je hier achter het hotel de Our over, zit je in Duitsland. Alles samen vertoeft Jean Van Dam al zowat elf jaar in de regio. Hoe iemand uit Buggenhout in Ouren belandt? Jean Van Dam: Heel eenvoudig: met de trein. Ik zat elf jaar geleden zonder werk, had al over deze streek horen praten en kreeg hier van de heer en mevr. Van Langenhove, ex-Lebbekenaars, werk aangeboden op de camping. Achteraf heb ik in Ouren twee jaar de plaatselijke 'Pub' gerund. Van Pa sen tot eind september telkens. Je weet hoe dat gaat: wanneer de kampeerders een brood of andere provisie in het dorp kwamen inslaan, kregen ze ook welzin in een pintje. En daarvoor zorgde ik dan in de 'Pub'. Die ik al om 9 u. 's morgens opende. Nadien ging ik voor dezelfde baas aan de slag in het warenhuis 'Luxpri' in Weiswampach (Luxemburg), waar ik de klanten wijn liet degusteren. Toen kreeg ik van de eigenares van het Hotel Weiss het aanbod in haar hotel aan het werk te gaan en dat voorstel heb ik niet afgeslagen. Ik voel me hier goed: kost en inwoon. Je ziet bovendien elke week andere mensen. En de zaak marcheert. Tijdens het hoogseizoen is het wel hard werken geblazen, maar ik doe het graag. In januari, wanneer de zaak sluit, hou ik me bezig met het klaren van allerlei klussen: verven, behangen enz. 99% van de klanten die we hier over de vloer krijgen zijn Vlamingen, de rest zijn Nederlanders. De oor zaak van de grote interesse van de Vlamingen? Kan ik niet zo meteen verklaren. De naam 'Ouren' misschien? Vooral juli en augustus zijn zeer druk. Dan is het hotel praktisch elk weekend 100% bezet. De meeste bezoekers verblijven hier trouwens voor een week end: van vrijdagavond tot zondagmiddag. Ook in de winter. Dan komen immers de echte wandelaars, zij die zich niet laten afschrikken door het slechte weer en goed gelaarsd en gespoord uit wandelen gaan Langlaufen? Dat kan, in Weiswampach, hier zowat zeven kilometer vandaan. Tot voor enkele jaren ble ven de mensen hiervoor in de Hoge Venen hangen, nu zakken ze ook hierheen af. (pvr) in de plooien van het land liggen de dorpen, waar de rust nog primeert. Ook in Reuland kan je in de 17de eeuwse dorpskerk een fraai praalgraf bezoe ken. De kerk van Ouren ze bevindt zich in een hoek die Peterskirchen genoemd wordt is eveneenseen bezoek waard. Het oudste deel ervan, toren en schip, dateert uit de 12de en 13de eeuw en vertoont dan ook Romaanse stijlelementen. Het kerkje beschikt over twee klokketorens, één er van heeft de vorm van een punthelm. Binnenin deze kerk, gewijd aan St. Pieter, bevindt zich een schilderij, voorstellend de heilige Jo zef met het kindeke Jezus, werk dat ten onrechte aan Rubens toegeschreven werd. De pastorij van Pe terskirchen werd in 1750 door de bekende bouw meester Andreas Starck opgericht. Andere bezienswaard _\e- den zijn het Europa-monu ment dat in 1977 in Ouren, bij het Drielandenpunt België - Duitsland Luxemburg onthuld werd, en de kerken van Weweler (gotische van stijl) en Thommen. Laatstgenoemde kerk is de Burg-Reuland: 22 dorpen Akkon. Het laatste lid van oudste parochiekerk in de Onder Oostkantons wordt dit roemrijk geslacht, Herr omgeving. In Bracht heb je begrepen: de kantons Eu- Arnold von Reuland, stierf verder het kasteel, bezit pen, Malmédy en Sankt- omstreeks 1309. Hij was van de familie Von Montig- Vith, deel uitmakend van kinderloos zodat de Gra- jy TTiommen en het arrondissement Ver- ven van Blankenheim Maldingen strekt zich het 6 viers in het oosten van de ^urcht en land Reuland grote Thommer-meer provincie Luik. Ze tellen erfden. mt- globaal circa 76.000 inwo- Nadat de burcht meer dan Burg-Reuland maakt inte- ners en werden, bij de Vre- 200 jaar in handen was van graal deel uit van het Duits- de van Versailles in 1919, het geslacht von Pallant, Belgisch Natuurpark. Het Duitsland ontnomen en werd hij in 1789 door de beslaat een oppervlakte aan Belgie toegewezen. Fransen verwoest. In 1804 van 243.963 ha, waarvan er Deze opname in de provin- kwamen de ruïnes en de er- zich 67.850 in België bevin- Ï3k V b'j horende goederen in het den. In dergelijk gebied iy/3. van iy4U tot 1945 bezit van de familie Mayers moeten strikte regels kwa behoorden ze opnieuw tot m.. u-uj_ ii Burg-Reuland: zachte groene heuvels, prachtige vergezichten en in de plooien van het land de dorpjes (gb). het Duits grondgebied. De Oostkantons tellen 11 gemeenten. Negen ervan vormen het Duits taalge bied in België (met facili teiten voor fransspreken- uit Reuland. Nu behoort de ruïne aan de Belgische staat toe. milieubehoud gerespek- teerd worden. Diverse soorten vogels en planten worden er door de wet be- Deze ruïne omvat een ge- schermd. bouwenkompleks van 65 Zowat de helft van de op- bij 55 meter, waarvan de pervlakte van Burg-Reu- t\t i AQ ryee kontoeren het dorpje Reu- land is bedekt met naald- (Malmédy en Weismes) be- iand beheersen. Aan de en loofwouden. horen tot het Frans taalge- zuidzijde bevindt zich de De oorspronkelijke bebos- bied (meteen beschermde hoge, indrukwekkende to- sing beuken, eiken- en ber- auitstalige minderheid). ren 'Bergfried' wellicht één kenbossen werd van de Burg-Reuland 10.933 ha der oudste delen van het 15de tot de 17de eeuw groot, 3.880 inwoners kasteel (14de eeuw). deels gerooid en vanaf 1850 4£W Ex-Lebbekenaar Pierre Baert, al sinds 1950 op de bres voor Burg-Reuland (gb). Pierre Baert, geboren Lebbekenaar op 21 juli jl. werd hij zesenzestig belandde in 1945 na het vervullen van zijn militaire dienstplicht in Elsenborn, als onderwijzer in de Oostkantons. Zijn diploma, behaald in Oostakker, vulde hij toen aan met zowel een 'approfondi franqais' als een 'approfondi allemand'. En nadat hij een paar tijdelijke betrekkingen waarnam, o.a. in Wirzfeld, Crombach en St.-Vith kon hij in Dürler definitief aan de slag. In den beginnen, herinnert hij zich, stond ik zelfs voor klassen van niet minder dan 80 leerlingen. Alle kinderen van het dorp zaten in éénzelfde klas. 38 jaar lang zou hij in Dürler in het schoolhuis wonen. Zijn vier dochters kozen eveneens voor een loopbaan in het onderwijs, zijn twee zonen opteerden voor een militaire carrière. Momenteel woont Pierre Baert en zijn echtgenote in St.-Vith. Elke dag echter kan je hem vinden in het 'Pavilion de Tourisme' in Malscheid, vlakbij de Belgisch-Luxemburgse grens. Hij is trouwens al vanaf 1950 aktief in de toeristische sektor. Ruim een kwarteeuw lang was hij sekretaris van de VW- Reuland. En al twaalf jaar is hij 'direkteur du pavilion de tourisme Belge- Luxembourgeois'Een kenner van de regio dus, hoewel hij zijn geboortedorp niet vergeten is. Dat getuigt een prentkaart met de afbeelding van de Lebbeekse O.L.Vrouwkerk en het dorpsplein, die in zijn 'pavilion' de h. Maraite, voorzitter van de Executieve van de Duitstalige gemeenschap heeft hem een nieuw paviljoen toegezegd naast de tientallen toeristische brochures, een plaats kreeg. Pierre Baert: Het begin van de toeristische ontsluiting van de regio situeert zich in 1960. Troeven om de vakantiegangers aan te trekken waren en zijn in Burg- Reuland in ruime mate aanwezig: de mooie natuur, de Burg., de Ourvallei, het Drielandenpunt. Het is hier aangenaam verblijven en de hotels zijn niet zo duur als bvb in St. Vith of in Malmedy. Je betaalt hier 875 fr. voor een dagpension, in St.- Vith zal je vlug het dubbele betalen. Burg-Reuland vormt bovendien een ideaal vertrekpunt voor zowel wandelingen sommigen maken tochten tot in Clervaux (15 km.) en zelfs tot in Vianden (30 km.) als voor autotochten. Luxemburg, waar de sigaretten en de benzine goedkoper zijn dan bij ons, is dus vlakbij. Voor de Vlamingen, die het overgrote deel van de bezoekers uitmaken, speelt de taal bovendien een rol: brood is hier 'Brot' en dood is hier 'tod'. Tussen de Vla mingen en de plaatselijke horeca ontstaan trouwens nooit problemen. Infor meer daaromtrent maar even bij de hotelhouders. De Vlamingen zijn hun beste klanten. De Walen? Die zijn anders. Wanneer ze hier bij mij binnenwippen en ze moeten een kleinigheid betalen voor een of andere wandelkaart, zetten ze al een vies gezicht op. Met de Nederlanders, hoewel die meer in het Groot-Hertogdom Luxemburg verblijven, heb ik evenmin problemen. Ze appreciëren het trouwens in hoge mate dat wij ze hier in hun eigen taal te woord kunnen staan. Wanneer ze hier voor het eerst binnenkomen om geld te wisselen en ze beginnen dan van 'Monsieur, je vou draisen niet de 'ch' van changer zitten ze al in de problemen en ik stel hen dan meteen in het Nederlands gerust, belanden ze in de zevende hemel. Sommigen keren speciaal op hun stappen vanuit Luxemburg terug om bij mij geld te wisselen. Ik vul trouwens zelf hun cheques in... Overigens, wie hier eens met de streek heeft kennisgemaakt, keert steeds terug. (pvr) -«S.» Sr*. Ouren, een voorschoot groot, langs een kronkel van de Our (gb). De legende van de Ritter- ging werd ingezet. Omdat sprung een rostformatie de hoefijzers op de rotsbo- bij de ingang van het dorp dem geen sporen achterlie- Ouren verwijst in be- ten, maar integendeel dui- van haar elementen delijk hoorbaar waren, ren. Je voelt je er immers meteen thuis. ontstaan uit de fusie van Reuland en Thommen (1977), omvat niet minder dan 22 dorpen: Reuland, Bracht, Alster, Auel, Stef- feshausen, Ouren, Ober hausen, Stoubach, Wewe ler, Mascheid, Dürler, Lengeler, Malscheid, Thommen, Espeier, Mal dingen, Aldringen. Mas- pelt, Braunlauf, Oudier, Grüfflignen en Weisten. De burcht van Reuland be hoort tot de mooiste en grootste ruïnes van de Ar dennen. Karei De Grote verbleef er; achteraf werd de burcht o.a. bewoond door de Heren en Graven van Reuland, een moedig Burg-Reuland bereiken met de wagen stelt geen enkel probleem. Een vlugge verbinding verzekert de autoweg E40, even voorbij Luik neem je dan de autoweg E42 tot in St. Vith (Süd). Van daaruit volg je de wegwijzers Reuland. Afstand vanuit Dendermonde: goed 200 km. Overnachtingsmogelijkheden vind je in Pension Hubertus (Strombach), Pension Paquet (Lascheid), Hotel Rittersprung (Ouren 080-32.91.35), Hotel Val de l'Our (Reuland - 080/32.90.09), Hotel Dreila- nderblick (Ouren - 080/ 32.90.71) en Hotel Weiss (Oberhausen - 080/32.96.30). In Burg-Reuland zijn ook ettelijke vakantiewoningen beschikbaar. Campings vind je in Ouren: Camping International (080/32.92.91) en Campine Hohenbusch (080-22.75.23). Nadere informatie kan je bekomen bij het Tourist-Info, Kulturhaus Reuland (080/32.91.31) en bij Pierre Baert (080/32.91.11 of 080-22.70.32). Een wandel- kaart voor Burg-Reuland kost 60 fr. De 35 Burg-Reulandse wandelingen zijn alle bewegwijzerd. (pvr) grotendeels vervangen door sparrenaanplantin- gen. Vooral tijdens de herfst biedt de regio dan ook een prachtig, kleurrijk zicht. Heel wat toeristen geven dan ook de voorkeur aan een bezoek in dat jaar getijde. Hoewel, ook in de zomer trouwens het ge- hele jaar door valt Burg- naar de Ros Bayard-legen- werden de geliefden op een Reuland best te apprecië- de- Het verhaal werd als heuvel langs de Our bijge- volgt overgeleverd... haald. Gevangenschap be- Een roofridder was tot over tekende voor hen beiden zijn oren verliefd op de een zekere dood. vrouw van de ridder van Daarom gaf de moedige Ouren. Hij besloot dan ook ridder het paard de sporen de vrouw te ontvoeren, en sprong vanaf de top van Een vluchtplan werd uitge- een rots in de Our. De werkt. stroming van de rivier zorg- Om eventuele achtervol- de voor een vrij zachte lan- gers op een dwaalspoor te ding en ook al brak het- leiden werd het paard voor- trouwe paard de beide po- zien van nieuwe hoefijzers ten, ruiter en amazohe wa- die achterstevoren op de ren in elk geval ongedeerd, poten van het dier aange- De ridder beloofde als bracht werden, zodat het dank op deze plek een ka- spoor in de tegengestelde "pel te bouwen. Hij hield richting zou wijzen. zijn belofte echter niet en Zoals tijdens een feest was werd door de bliksem ge- afgesproken, ontmoetten troffen, de roofridder en zijn gelief- Nu nog kan men in de rot- de elkaar in de schemering, sen lezen: «Fili Dei teroga- aan de voet van de burcht, mus audi nos' Zoon Hij tildce haar op he.1 paard Gods, we smeken U, ver en beiden spoedden zich hoor ons... weg. De vlucht werd echter (pvr) bemerkt en de achtervol-

De Voorpost | 1987 | | pagina 9