Landelijke Gilde Sinte Anna Hamme aan tiende Oogstfeest toe Davidsfonds Hamme stelde jaarprogramma voor Hamse heemkundige kring stelde tijdschrift voor Filip De Pillecijn, de meeste bekende Hamse zoon Den Bond wordt modem ontmoetingscentrum CVP Jo Arrondissement Dendermonde op bootreis If De Voorpost - 7.8.1987 - 11 Tijdens het komende weekend organiseert de Landelijke Gilde van Hamme Sint-Anna hun tiende Oogstfeesten. En het kan niet ontkend worden dat met de jaren het sukses steeds weer steeg. Misschien zat het programma er voor een groot stuk tussen. Het begon allemaal met een doodgewone opendeurdag waarin twee bedrijven voor het publiek de deuren open gooiden. Dat was het kasplantenbedryf Petrus Van Hae- vermaet en het bedrijf van de Berkenhoeve. Het was een geweldig sukses. Het jaar nadien wilde de Landelijke Gilde de hoeve benamingen die vroeger al gemeen waren, opnieuw in voeren. In oude dossiers werd gezocht naar de jarenoude bepalingen van de hoeven. Daarrond werd een brochure uitgegeven en het gemeentebestuur kwam oorkonden uitreiken die de boerderijen hun oorspron kelijke naam gaf. Daar rond werd een fietstocht georganiseerd en andere creativieve aktiviteiten. Het sloeg allemaal zo sterk in dat men besloot elk jaar oogstfeesten te organise ren. En dat men nu aan de tiende uitgave toe is onder streept nog maar eens het sukses van deze feesten die in heel de streek een ruime belangstelling krijgen. Het feestprogramma ziet er uit als volgt. Zaterdag 8 augustus: te 19 u. opening van de Oogstfeesten met een aangepaste eucharis tieviering in de kerk. Na de H. mis optreden van de KLJ Jongens van Hamme Sint-Anna die al vendelend naar de Berkenhoeve trek ken waar de Oogstfeesten doorgaan. Vanaf 19u30 speelt in de feesttent het orkest Roulet te van Zele. Ze spelen luis ter- en dansmuziek. De toegang is gratis voor ieder een. Vanaf 20 u. wordt er gezorgd voor de lekkerbek ken. Men kan er genieten van de zeer fijne grill spe cialiteiten aan werkelijke uitzonderlijke lage prijzen. Gegrilleerde steak: 250 fr. Men wil ook promotie ma ken voor varkensvlees. Daarom een speciale me nu: varkenskotelet, saté en barbecue worst aan 200 fr. Er zijn ook aangepaste kin derschotels aan respektie- velijk 125 en 100 fr. Wie nog iets anders wil kan ook kippenbillen bekomen. Dit alles wordt aangevuld met aangepaste groenten en de specialiteiten van de kok. Zondag 9 augustus vanaf 14 u. wordt het om en rond de Berkenhoeve één groot feest. Het feestprogramma is zeer gevuld. Demonstratie vlegeldorsers van de Landelijke Gilde van Zele. Deze groep die op de landelijke kampioen schappen al vele prijzen wegkaapten voeren alle mogelijke slagen uit. Zelfs de vijfslag. Afgerichte poli tiehonden zullen samen met hun begeleiders een demonstratie geven van hun kunnen. De slachting van het varken is een spe ciale attraktie. De traditio nele ceremonieën die vroe ger bij het varkensslachten in ere werden gehouden, worden nu opnieuw voor gesteld. Net als verleden jaar komen de mensen van het Wase Neerhof van Sint- Niklaas hun beste eksem- plaren voorstellen. Tussen door optreden van de KLJ jongens en meisjes met vendelen, wimpelen en volksdansen. Iedereen wordt uitgenodigd om mee te doen. De alom gekende karika tuur tekenaar Nesten die verleden jaar een fors suk ses boekte bij de show van de derde leeftijd komt nu ook op zondag. Om in de ouwe sfeer te blijven komt het folkloristisch Konink lijk Houten Muziek van Hamme-Zogge hun beste beentje voorzetten. Er is ook een demonstratie van een kantwerkster. Het lokale muziek «Door Eendracht naar Kunst en Vermaak» mag ook niet op het programma ontbreken. Voor de kinderen is er Boempa Boemper een luchtkasteelattraktie dat gratis mag gebruikt worden. De speciale gasten zijn de ze keer de kunstgroep Nele uit Grembergen. Deze groep die in 1958 gesticht werd door Gaby Govaert brengt een totaal spektakel met aangepaste kostuums en muziek voor alle tijden. Deze groep trad al voor de TV, stoeten en heeft al op tredens gedaan in Duits land, Nederland, Finland, Oostenrijk, Zwitserland, Luxemburg enz. Voor degenen die wat wil len eten zijn er mogelijkhe den genoeg: varken aan 't spit en allerhande Breughe- liaanse gerechten: rijstpap op grootmoeders wijze, spek met eieren, panne koeken, bloedpensen, enz. Deze dag zal worden afge rond met een programma voor de optimisten. In de feesttent het jaarlijks KLJ- bal met studio Longfield. Ongetwijfeld een evene ment. Maandag 10 augustus de arrondissementele ont spanningsnamiddag voor mensen van de derde leef tijd. Vanaf 14 u. zorgt het uitzonderlijk duo afkoms tig uit Halle «Zo maar met twee» voor de show. Ze brengen doorlopend mu ziek, sketches, zang en kluchten. Voor de inwendi ge mens is er de Brabantse koffietafel voorzien. Het is een namiddag die het elk jaar geweldig doet. Vaak meer dan 400 aanwezigen. De inkom bedraagt 120 fr. Hamme. De Kunstgroep Nele uit Grembergen treedt op tijdens de oogstfeesten in Sint- Anna (arch) Verleden jaar werd te Hamme een heemkundige kring gesticht die luistert naar de naam van Osschaert. Deze naam werd ontleent aan de kwelgeest die volgens de heemkundigen een afgezant was des duivels. Hij was een gesel voor de brave en vreedzame lieden die het onze voorouders erg benauwd maakten. Maar zijn zending had een goede kant: hy joeg vrees in het hart der kwaden en dwong hen tot beternis. Hij verbleef gewoonlijk in de omgeving van het kapelleken van Twee Bruggenplein. Wie daar 's avonds voorby kwam zou rap gestraft worden voor zijn onvoorzichtigheid. Osschaert sprong op zyn rug, klampte met open gesperde klauwen zich vast aan hem, die als een overladen ezel, al zuchtend en zwetende en sukkelde om die last verder te dragen tot een volgende kruispunt. Daar liet hij zyn slachtoffer vallen en verdween honend in de nacht als rook. Op de persvergadering stel de voorzitter André De Clercq het eerste nummer voor van het tijdschrift dat voortaan om de drie maand zal verschijnen. In het eerste nummer vin den we de geschiedenis van de kapel van Twee Brug gen, de legende van Os schaert, de duivelsklauw, de oorsprong van de Rode Lieve Vrouw. Het zijn meestal de woordelijke weergegeven verhalen die Potter en Broekkaert vele jaren terug hebben neerge schreven. Voorzitter André De Clercq levert daarin twee eigen artikels: spot en bij namen te Hamme. Het gaat hier over de oorsprong van de spotnaam die de Hammenaars toevertrouwd kregen van de «Wuytens». Er worden daar van twee versies verteld. Verder gaat het nog over de «Hamse Peten». In het tweede stuk brengt hij nog een andere versie over de «Duivels klauw». Van Jef Van Geert is er het verhaal van «Hoe de Ham- menaar ne nieuwe kreeg». Het komt uit zijn «Vertel- selkens van de oude Wui- ten». De legende van de Hamse Wuiten is de versie die door de VW Hamme gewoonlijk wordt weerge geven. Ook daarin zijn be grijpelijk heel wat varian ten. André De Clercq ver telt nog een andere versie. Het is zo dat ze eigenlijk van elkaar niet zoveel ver- schillen. De grondprincipes blijven gelijk. Van de VVV Moerzeke is er een bijdrage van de volksgebruiken en sagen uit hun gemeente. Een an dere bijdrage is «Kludde aan zijn ketting». Een kwelgeest die meestal langs de waterkant vertoefde, waar hij 's nachts zijn par ten speelde. Deze bijdrage is een soort van gedicht met meer dan 20 stroofjes. Uiteraard werden er ook tekeningen en foto's in ver werkt. Op de titelbladzijde staat de kapel van Twee Bruggen. Verder tekenin gen van de reus van Ham me, Kludde en zijn ketting en foto's van de drie best bekendste Hamse merk waardigheden: de molen De Grote Napoleon, het Torentje te Moerzeke en het gedenkteken van Filip de Pillecijn aan de samen vloeiing van Schelde en Durme. Lid kan men worden van de heemkundige kring mits betaling van 200 fr. lidgeld per jaar, 400 fr. voor een gezinskaart, 500 fr. voor een steunend lid en vanaf 1.000 fr. wordt men be schermend lid. De aange sloten leden krijgen om de drie maand het tijdschrift toegezonden, gratis toe gang tot de tentoonstellin gen georganiseerd door de kring, vermindering op georganiseerde reizen door de club, deelname aan vrije tijdstentoonstellingen deelname aan heemkundi ge opzoekingen, enz. Wie belangstelling heeft kan terecht bij voorzitter André De Clercq, Leeuwe- rikkenlaan 6. Ondervoor zitter André Van Bossche, Sint-Janstraat 14. Sekreta- resse Van Mullem Maria- ne, Rietstraat 2. Penning meester Lagat Werner, Ko ningsplein 14. HVC De nieuwe Davidsfondsaf- deling Hamme heeft haar programma voor het werk jaar 1987-88 al klaarge stoomd. Vanaf midden sep tember start men met het uitdelen van de nieuwe keuzekaarten voor boeken, platen en CD-opnamen. Deze kaarten gelden ook als inschrijving bij de Da- vidsfondsafdeling. Om ie dereen zo goed mogelijk voor te lichten zullen de verschillende uitgaven tij dens de eerste aktiviteit van vrijdag 2 oktober e.k. ter inzage liggen voor alle belangstellenden. Op vrijdag 2 oktober start immers het Hamse Davids- fondsjaar. Frank Wuesten- raedt, een leraar aan de brouwerijschool te Gent, zal er een populair-weten- schappelijke voordracht houden ovei de Vlaamse streekbieren. Er zal ook een ruime gelegenheid zijn om die streekbieren te proeven. Op maandag 26 oktober is er de tweede aktiviteit. Mevr. Goossens-Gevelers van de Vlaamse Hoge school in het H. Hartinsti- tuut te Brussel komt er spreken over «Slagen op school. Wat speelt er mee?» Met deze avond wil men vooral de ouders en de leerlingen van het sekun- dair onderwijs bereiken. Vrijdag 6 november, tij dens het herfstverlof, wil men voorbehouden aan de kinderen. Men heeft toen gekozen voor een poppen spelvoorstelling. De keuze is gevallen op het poppen theater Repelsteel. Deze zullen een modern stuk brengen «De computer lekt», naar het boek van Gregie de Dayer. Deze voorstelling is voorzien om 14 uur in zaal De Zouaaf. Dinsdag 15 december om 19.30 u. spreekt de Kor- trijkse auteur, Joris Van Dromme, over zijn wer ken. Hij is vooral bekend om zijn zeer positieve be nadering van de dingen. Hij schreef ondermeer «Bouwstenen voor je ge luk», «Gelukkig leven van uit het gezin» en «Positieve instelling maakt gelukkig». Een aanzet tot Kerstmis zullen op een avond in zaal Gito, Schoolstraat, de be stelde platen en boeken be schikbaar zijn, voor zover tenminste de keuzekaarten voor 1 november werden ingediend. Op donderdag 28 januari 1988 wordt er gestart met een avond rond muziek be luisteren. Men zal daarvoor zoeken naar een temawerk. Deze avond heeft plaats in zaal De Zouaaf om 20 uur. Albert Mariman geeft zijn tweede voordracht over fo tografie op maandag 29 fe bruari. Verleden jaar gaf deze voorzitter van de lo kale fotokring Imago een eerste voordracht. Gezien het zeer positieve van deze samenkomst moest er op aanvraag van de aanwezi gen opnieuw zulke avond worden ingelast. Er komt ook nog een geleid bezoek aan de tentoonstel ling «Van appel tot atoom» (Natuurkunde van New ton). Deze tentoonstelling loopt in Kortrijk van 5 tot 28 februari. Het is een ini tiatief van het Davidsfonds en het KPL. Voor maart wordt er uitge keken naar een info-avond over Zuid-Afrika. Gezien dit land in de aktualiteit staat omwille van het apar theidsprobleem. Het werk jaar zal worden afgerond met een geleid stadsbezoek aan Brussel (een zondagje Brusselen van markt tot markt). Dit vermoedelijk op de laatste zondag van april. De afdeling hoopt dat dit programma de be langstelling zal wekken van alle leden en dat ook nieu we belangstellende leden zullen aansluiten. HVC Ken uw streek, ken uw dorp. Een wens die voor tal van onze plaatselijke en nationale politi ci enorm van belang is. Immers in die streek en in het dorp wonen de kiezers. Het bestuur der CVP-Jongeren van het ar rondissement Dendermonde vatte dan ook de daad bij het woord. In het kader van een ludieke vakantie-aktivitcit en in een gezinsvriendelijke sfeer werd een boottocht gepland op de Schelde die het arrondisse ment doorkruist. Dit van Wetteren tot in Ham me en eventjes daarbuiten Hingene. groene pleisterplaats juist over de grens in de pro vincie Antwerpen. Hier was een bezoek aan het Domein de Notelaer gepland. De opkomst was geslaagd te noemen; meer dan 100 boots lui voor één dag waren paraat Wetteren, Schellcbellc, Schoonaarde, Appels (met zijn DDS en de vies water spuiende riool). Dendermonde, Bij doorvaart van de hoofdstede lijke arrondissementsplaats, dienden de enthousiaste toe hoorders echter het dek te ont ruimen; daar het plaatselijke regenweer typisch Belgisch deed. Koffie en soep deden de natte zomersbuien verwarmen. Vroeg werd de pick-nick aan gesproken. De video bracht aangename verpozing en niet alleen voor de jongsten. Er werd gemoedelijk gepraat over al of niet politiek gespeende onderwerpen. Nadat de Hamse Scheldeoe- vers gepasseerd waren, vaarde de Wilmar de Scheldebrug van Temse voorbij om neer te vleien langsheen de steiger van Hingene Een wandelingetje van 10 minuten tot aan het Provinciaal Domein in Hinge ne had de schipper vooropge steld. De schipper van Nederlandse afkomst, had wel vage begrip pen van tijd. De 10 minuten bleken een half uur te zijn. De rondgang in het Provinciaal Domein van Hingene viel let terlijk en figuurlijk in het wa ter. Het domein scheen omge toverd in het verdronken land van Saeftinge. Anderen vatten het bezoek op als een degustatie van de plaat selijke streekgeneugten. De notentaart viel best mee en werd overvloedig gedegus- teerd. De terugtocht omstreeks 15.30 u. vatte vlot aan met het tij mee van de rivierstroming. Er werd onder het waakzaam oog van de arrondissementsvoor zitter Michel De Geyter een tekenwedstrijd voor de jeugd georganiseerd. Een vakkundi ge jury zorgde naderhand voor de uitloting van de verdoken ontspruitende kunstenaar. Juf fertje Mocns viel later deze eer te beurt. Niet in het minst was de vader fier over de onder scheiding van zijn dochter. V.H. Op 7 augustus was het precies 25 jaar geleden dat te Gent de Hamse schryver Filip De Pillecyn overleed. Te dier gelegenheid zullen straks in oktober te Gent verschillende aktiviteiten worden georganiseerd om een van Vlaande- rens grote zonen in de kijker te plaatsen. Het beschermko- mité van Campo Santo zal een akademische zitting organiseren waar de herdenkingsrede zal worden uitge sproken door Anton Van Wilderode. Er is te Gent ook een tentoonstelling gepland over deze schrijver. De gemeente Hamme is terecht fier over hem want op 17 april 1966 werd door de Vlaamse Toeristenbond een monument onthuld dat werd neergezet daar waar de Schelde en de Durme samenvloeien. Vanaf dat moment bleef De Pfllecijn zich toeleggen op het schrijven van ro mans. Van 1932 tot 1944 verbleef hij te Mechelen. Ir. deze periode komen een paar belangrijke werken uit, Monsieur Hawarden en Soldaat Johan. Toch zou hij in vele van zijn werken terug aan Hamme denken aan de mensen van de wa terkant. aan de mensen van achter den dijk. Vaak ver telde hij over zijn jeugdja ren en over die vele typi sche figuren die zijn jeugd getekend hadden en waar mee hij in aanraking kwam. «De Veerman en de Jonkvrouw» werd een van zijn meest bekende wer ken. Maar in Hamme houdt men nog het meest van het werk «Mensen ach ter Den Dijk» waarin hij vele dingen van Hamme ten voeten uit tekende. Na de oorlog 1940-44 kwam voor hem een don kere periode waar hij ge vangen werd gezet te Sint- Gillis-Brussel. Later vestig de hij zich in Gent waar hij in 1962 zou overlijden. HVC Hamme. De Jong CVP van het arrondissement Dendermonde waagde zich met de boot van Wetteren naar Hingene, een reis die bijzonder goed meeviel. Filip werd te Hamme gebo ren p 25 maart 1891 als vierde zoon in het gezin van Henri De Pillecijn die in Hamme de naam hadden van «de palleciens». Vader was een gekend man omdat hij ontvanger was op de stoomboot die op de Dur me voer. Als jonge knaap trok Filip vaak naar de Durme waar de stoomboot aanlegde. Hij werd geboeid door de schoonheid van de Durme- kant en Den Bunt waarvan hij later in zijn boeken vaak zou vertellen. Maar hij zag ook de armoede die er in de meeste gezinnen was. De spinners die in weer en wind moesten wer ken, de kinderen van zes jaar die aan het draaiwiel moesten staan. Het maakte op hem allemaal een grote indruk. De mensen die naar de fabrieken gingen zag hij 's morgens vroeg opstappen en 's avonds doodmoe naar huis keren. Ook al bleven deze beelden hem bij, ze werden toch ietwat getemperd door zijn kind zijn. Filip ging zoals iedere jon gen in die tijd naar de ge meenteschool in Hamme. Hij schreef zeer graag over wat hij zag en hem beroer de. Hij poogde eens een roman tc schrijven, maar na één bladzijde werd het idee al verworpen, ontmoe digd door zijn oudste broer. De leeshonger bleef hem toch bij. Hij was een regelmatige klant in de ka tholieke Boekerij van de Kring. Vooral de werken van de fantast Jules Veme fascineerden hem. Bakker Roels, een van de mensen die in deze boekerij zorgde voor de uitleendienst, gaf hem de raad ook Franse boeken te lezen, onder meer van Raoul de Naveni. Zijn schooluitslagen waren uitstekend en graag had hij voortgestudeerd. Deze kans kwam er dra toen zijn broer op het Hamse ge meentehuis kon gaan wer ken. Dat gaf ze thuis wat meer financiële armslag en daarna kon hij te Sint-Ni- klaas de humaniora volgen. Later trok hij naar Leuven om er Germaanse filologie te studeren. In «De Standaard» ver schenen in 1914 zijn eerste werkjes. Na de oorlog in 1919 huwde hij met Elvire Van Duyse en ging zich vestigen te Brussel. Nadat hij in 1926 doctoreerde werd hij in Malmedy be noemd tot leraar Neder lands in het Atheneum. Dat was de tijd dat hij zich volledig aan de literatuur kon wijden. Zijn eerste be langrijke werk verscheen in 1931 met «Blauwbaard». Den Bond, Kapellestraat 1 is het lokaal van het ACVV waar veel verenigingen zowel sportieve als andere een thuis hebben gevonden, wordt volledig vernieuwd. Het werd nu zo uitgebreid en georganiseerd dat men nooit voor gesloten deuren staat. Het moet en wil een toevluchts oord zyn voor de vele individuelen en groepen. Daarom werd het lokaal vergroot en sterk gemoderniseerd en meteen verfraaid. Ook de parkeerruimte op de hof werd geasfalteerd. Een werk dat rond het half miljoen heeft gekost. Vrijdagavond werd het door burgemeester Baert, schepenen en andere ACW mandatarissen officieel geopend. Vierendertig jaar na de stichting van het ACW-na- tionaal werd ook hier in Hamme een afdeling ge sticht door wevers, spin ners en metsers en dit in 1919. Hun eerste bekom mernis was een eigen lo kaal te bezitten. Daarvoor heeft men toen 300 aande len van 5 fr. verkocht. In 1955/60 heeft men opnieuw moeten saneren of Den Bond verdween. Tien jaar geleden is men gestart met de akie zaalsparen met bons van 5.000 fr. die mo menteel vervallen. We zul len terug bij u moeten gaan aankloppen om deze aktie verder te zetten, zei de bur gemeester en tevens ACW- voorzitter. We staan hier voor grote onkosten. Het asfalteren van de koer draait ronde de 150.000 fr. Om de cafetaria wat mo derner te maken 350.000 fr. Daarom deed hij een op roep om blijvend aan za*l- sparen te doen. We moeten steeds nieuwe mensen vin den die bereid zijn-om mee te doen. Net als de eerste pioniers van deze lokalen moeten we blijven vechten om Den Bond ons «eigen lokaal te bewaren. We kun nen ons moeilijk indenken wat er zou gebeuren zonder dit complex. De huidige Den Bond loka len staan op de plaats waar vroeger een oude brouwe rij stond en deze werd 'door de bewindslieden van toen aangekocht en op die plaats werd de huidige lokalen gebouwd, Leon Ruys en echtgenote Stiene Heirman waren de eerste lokaalhouders. Het waren trouwens zeer ideali stische mensen. Want twin tig jaar lang hebben ze dit lokaal open gehouden. Se dert die periode kwamen verschillende lokaalhou ders die hun stempel heb ben gedrukt op de samenle ving en die getracht hebben zich dienstbaar te maken in het ACW-gemeenschap en voor vele clubs die daar een echte thuis hebben gevon den. Tuur Heirwegh-Lieve Willaert (1940-1949). Peet Cools-Romanie Kinders (1949-1956), Edward De Keyser-Lucia Segers (1956- 1962), Fiel Permentier- Adolfine De Smet (1962- 1971), Robert Van Den Branden-Paula De Wilde (1971-1980). Maurice De Wilde-Yoande Heirwegh (1980-1986) en nu Dirk Van Raemdonck-Karine Stuvven.

De Voorpost | 1987 | | pagina 11