Grembergs doktersechtpaar zette Tsjaadse bevolking op goede weg N.V. PHORMIUM «at* j: Tsjaad: nog een lange weg voor de boeg Artsen zonder grenzen of werken aan zelfredzaamheid van bevolking ontwikkelingslanden De Voorpost Visfestijn in Baasrode 16 - 7.8.1987 - De Voorpost Bruno De Gendt en Hilde De Nil, beiden geneesheer van beroep, zyn weer thuis na twee jaar aktiviteit in Tsjaad waar ze voor Artsen zonder grenzen een projekt gestalte hebben gegeven. Het doktersechtpaar werkt nu in Grembergen en Moerzeke-Kastel waar ze enkele vervangingsdiensten voor hun rekening nemen. Ondertussen komen ze op adem van een ervaring die hen veel rijker heeft gemaakt. Niet financieel, want daar is het Bruno en Hilde niet om te doen, maar wel humaan. De kennismaking met een ander volk, een andere mentaliteit, een andere geest, het is een ervaring die de ogen opent en die de westerling tot nadenken stemt over de eigen levenswijze. liw Dendermonde. Bruno De Gendt terug van een tweejarige aktiviteit in Tsjaad (foto Piet Hermans) Begonnen in Biafra Twintig jaar geleden woed de er in Afrika een bijzon der bloedige strijd tussen de verschillende volkstam men in Nigeria. De Biafra- nen werden er zowat uitge roeid. Het wereldgeweten was diep geschokt door de ze volkerenmoord die we ken na elkaar de hoofdlij nen van het nieuws haalde. Het Rode Kruis nam toen het initiatief om de noodlij dende Biafranen die niet alleen vielen als slachtof fers van het oorlogsgeweld. maar ook nog gekweld wer den door hongersnood, bij te staan. Artsen, verpleeg kundigen, hulpverleners al lerhande werden naar het centrale deel van Afrika gestuurd om er in erbarme lijke omstandigheden te gaan werken. Daar ligt de basis van Artsen zonder grenzen (Médecins sans frontières). Na de bloedige oorlog besloten deze ge neesheren om verder te blijven werken. Met een officiële toelating van het land waar men aktief was. digt omdat ze nog in Kastel een raadpleging heeft, luis teren wij geboeid naar het verhaal van deze twee sym- patieke artsen. MSF heeft zo een 100 tot 150 mensen op het terrein aktief zegt Bruno die met Artsen zonder grenzen (MSF) kennis maakte op een informatievergadering zoals die er maandelijks zijn. Toen men iemand zocht die tropische genees kunde had gestudeerd en toen bovendien nog bleek dat men twee dergelijke krachten kon gebruiken, was de afreis van Bruno De Gendt en Hilde De Nil een feit. Zij trokken twee jaar geleden naar dit Afrikaan se land, waar ze eerst in Massakori aktief waren. Massakori is geleden in de omgeving van de hoofdstad Ndjamena. Het was de pe riode van de gevechten tus sen de regeringstroepen en het Libische leger dat het land was binnengedrongen, een gewapend konflikt dat na tussenkomst van onder meer de Fransen kon opge lost worden. Het was een moeilijke tijd. Niet in het minst omdat de jonge art sen er nog moesten leren hoe de Afrikaanse mentali teit niet altijd verzoenbaar was met de opdracht: men senlevens redden door een degelijke en snelle verzor ging- Immers, wat moest de voorrang krijgen: de licht gewonden van de rege ringstroepen of de zwaar gekwetste soldaten van het vijandig leger. Vermits men werkte met officiële toestemming werd die keu ze nog extra bemoeilijkt. Na enkele maanden ver huisden Hilde en Bruno naar Bol, de hoofdstad van de prefektuur Lac, gelegen in een inham aan het Tsjaadmeer. Een prefek tuur zo groot als de helft van ons land. Twee genees heren die er zich geplaatst zagen tegenover een massa problemen. Immers de ver plaatsing van het ene uit einde van de prefektuur naar het andere vergde veel tijd. Wegen zijn er amper, van treinen is er geen spra ke en de dokter beschikt alleen maar over een auto. Met de hoofdstad heeft hij verbinding via de radio. Voor de rest is hij aange wezen op zichzelf en zijn vindingrijkheid. Al zijn er de verplegers die beetje bij beetje wordt bijgebracht hoe ze de apotheek moeten beheren, het hospitaal waarvoor ze verantwoorde lijk zijn moeten besturen en hoe ze diagnoses moe ten maken. Bol telt een 5 tot 6.000 inwoners. De hele prefektuur een 250.000 zie len. Mensen die verspreid leven in een sterk ge zinsverband. De man is de baas, daar kan niet aan ge tornd worden. De vrouw is aan hem onderworpen. Moet op een vingerknip aan zijn wensen voldoen, steeds beschikbaar zijn om het huishouden te beredde ren, om ervoor te zorgen dat de gasten het naar nun wens hebben. Want gast vrijheid is voor de Tsjaadse bevolking heilig. De gasten mag het aan niets ont breken. Een eigen huis Je moet vergeten hoe je in het westen leeft en werkt, je moet je westerse ideeën en opvattingen opzij kun nen zetten, want belangrijk is zo zegt Bruno De Gendt, dat je met de plaatselijke bevolking kunt leven en vooral dat je op een iden tieke wijze denkt. Het is vaak verrassend te zien hoe weinig ingewikkeld de din gen worden gemaakt, ter wijl het anderzijds weer een eindeloos geduld vergt om bepaalde dingen uiteen te zetten. In Bol woonden Bruno en Hilde in een huis zoals de plaatselijke bevol king er eentje had, dat wil zeggen, opgetrokken uit aarde blokken die op el kaar worden gestapeld. Voor het maken van die blokken wordt grond ge mengd met hooi en paarde- of koeiemest die dan ge droogd wordt. Het dak be staat uit palmbomen. Elektriciteit en stromend water was er in Bol niet. «Wilden wij elektriciteit dan moesten we gebruik maken van een kleine ge nerator die amper stroom kon leveren voor een vijftal lampen» zegt Bruno die toch zeer tevreden was over deze hulpmotor te Dendermonde. Bruno en Hilde vertellen over hun rijke ervaringen in Tsjaad (foto Piet Hermans) V*tkkU4 nn Bmfar- Onafhankelijk weekblad voor Dender-, Durme- en Scheldestreek Uitgeverij De Cuyper n.v. Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel. 052/21.40.60 Telefax 22 54 64 HRD 33.579 BTW 419.120.172 Dendermonde. Hilde De Nil: het is wel even wennen aan de drukte hier (foto Piet Hermans) Na Biafra volgden andere landen waar een beroep werd gedaan op de Artsen zonder grenzen: Tsjaad, Mali, Soedan, Zaïre, Mo zambique, Ethiopië, Gui nea, Nicaragua, Guatema la, Peru, Bolivië, Surina me, Filippijnen en Libanon. In het begin bestond Art sen zonder grenzen in hoofdzaak uit Fransen. Maar een negental jaar ge leden werd ook een Belgi sche afdeling opgericht en kort daarop volgden er af delingen in Nederland, Spanje en Luxemburg, waarbij deze laatste nauw aansluit bij de Belgische af deling. Wat klein begonnen werd, is nu uitgegroeid tot een organizatie die in de hele wereld aanzien en be wondering heeft gekregen. Artsen zonder grenzen is er inderdaad op gericht om met de toestemming en on der het toezicht van de plaatselijke overheden te ijveren voor de zelfred zaamheid op medisch ge bied van de bevolking in de ontwikkelingslanden. Die opdracht houdt voor de ge neesheren zelf beperkingen in. Uit een gesprek met Bruno en Hilde de Gendt uit Grembergen vernamen we welke. Hoofdredakteur: S. Dewachter Sportredaktie: M De Backer Redaktie Waasland: W. Vloebergh Abonnementendienst: tel 052/21 40 60 jaarabonnement 2.000 F 6 maand 1.040 F 3 maand 520 F los nummer 40 F Bankrekening: 442-8601481-36 Lid van de Nationale Federatie der Informatie weekbladen vzw Aangesloten bij de Verantwoordelijke uitgever: D. De Cuyper Drukkerij A. De Cuyper-Robberecht Drukkerijstraat 11 9140 Zele Telex 25765 De helft van België Terwijl Bruno het zich ge makkelijk maakt en zijn vrouw Hilde verontschul- Tsjaad wordt steeds omschreven als een republiek in het midden van noordelijk Afrika. Het ligt gegrepen tussen Libië, Soedan, Centraal Afrika en Nigeria. Midden tussen zogenaamd probleem-landen dus. Vorig jaar en ook begin van dit jaar werd Tsjaad trouwens gedeeltelijk bezet door legereenheden uit Libië. Maar er is niet alleen het feit dat men in de greep zit van deze probleem-landen, Tsjaad heeft bovendien geen uitweg naar de zee. Het noordelijk deel van het land maakt deel uit van de Sahel en Saharagordel. Daar leven alleen nomaden die zich beredderen met veeteelt. In het zuiden kan men spreken van landbouw. Met zijn 1.284 km2 is Tsjaad een van de grootste landen van Afrika. Men telt er amper 4,5 miljoen inwoners en een bevolkingsdichtheid van 3,5 inwoners per km2- Geen wonder wanneer men weet hoe groot het deel woestijnoppervlakte is in dit land. Liefst 17% van de bevolking leeft in de steden en de hoofdstad Ndjamena telt 300.000 inwoners. In die stad kan men spreken van enige lukse en dan hebben we het over de allernoodzakelijkste (volgens onze begrippen) nutsvoorzieningen: stromend water en elektriciteit. Het gemiddeld inkomen per hoofd en per jaar bedraagt in Tsjaad 170 dollar, omgerekend aan de huidige koers een slordige 6.630 fr. Het zegt genoeg over de situatie daar. Bovendien is het land geen voorbeeld van politieke stabiliteit. Wie herinnert er zich niet de strijd tussen Goukouni Oueddei en Hissene Habre om de macht. Sedert de onafhankelijkheid is Tsjaad steeds gekenmerkt geweest door binnenlandse onlusten die nu stilaan geluwd schijnen. Geen leerplicht Het geboortecijfer ligt er hoog: 44 per duizend inwoners maar ook het sterftecijfer is groot: 24 per duizend. Dat maakt dat er toch een aangroei van de bevolking is met 2 procent per jaar. Die bevolking bestaat vooral uit Soedanne- gerstammen die ongeveer de helft uitmaken. Bij die negerstammen zijn de Sara het talrijkst. Daarnaast vormen de Soedan-arabische herderstammen met 30% een belangrijke bevolkingsgroep, waar dan weer de Tedda en de Kanuri goed vertegenwoordigd zijn. Verder zijn er ontelbaar vele kleinere volksstammen die ieder hun eigen taal hebben. Sociale uitkeringen zijn er alleen voorzien voor de loontrekkenden. En loontrekkers vindt men overwegend terug in de overheids- sektor. De volksgezondheid is er laag. Ondervoeding, eenzijdige voeding, gebrek aan drinkwater, onhygiënische levensomstandigheden, het zijn ook in Tsjaad zoals in vele ontwikkelingslanden de problemen waarmee men heeft af te rekenen. Er moeten hoogdringend waterputten worden geboord om de rivierblindheid tegen te gaan. Ook lepra, malaria en slaapziekte komen er frekwent voor. Er is in Tsjaad een gebrek aan voldoende medische voorzieningen. Alleen in de hoofdstad is een modem ziekenhuis al heeft elke prefektuur zijn eigen ziekenhuis en zijn er verder dispensaria en hulpposten overal in het land. Maar die zijn lang niet uitgerust zoals dat zou moeten zijn. Leerplicht bestaat er niet. De jeugd (95% ervan) gaat overwegend naar de staatsschool waar de lessen gratis zijn. Amper drie procent van de jeugd geniet middelbaar onderwijs. Kranten zijn er niet in Tsjaad. Wel is er een bulletin. De radio zendt uit in het Frans en in het Arabisch en in 7 lokale talen. Wie naar televisie wil kijken moet afstemmen op het naburige Kameroen. En alsof het allemaal nog niet genoeg is, Tsjaad worstelt ook met verkeersproble men. Niet zoals wij die kennen, maar er zijn geen spoorwegen al bestaan er wel plannen om de lijnen van de omringende landen door te trekken; het wegennet is beperkt tot 31.500 kilometer en kan voor een flink deel van het jaar niet worden gebruikt. In het noorden zijn er alleen in de woestijn karavaanwegen aan te treffen. De binnenscheepvaart is beperkt tot het Tsjaadmeer en de rivieren de Chari en Logone die in de regentijd tot Sarh bevaarbaar zijn. Tsjaad beschikt wel over enkele natuurlijke hulpbronnen. Maar een ervan is momenteel de inzet van een strijd tussen Tsjaad en Libië. Het gaat om uranium dat naar alle waarschijnlijk heid is te vinden in een smalle strook tussen beide landen. Tsjaad voert alleen soda en steenzout uit. Men boort nu naar petroleum en volgens ingewijden zou die er ook te vinden zijn. De landbouw vormt de voornaamste bron van inkomsten voor de bevolking. Het belangrijkste exportgewas is katoen en voedingsgewassen die men er vaak aantreft zijn gierst, sorghum, caasave, aardnoten en bonen. De overheid propageert sedert kort ook het verbouwen van suikerriet, rijst, tarwe en tabak. Het Tsjaadmeer en de grote rivieren leveren gelukkig veel vis die ook voor een deel wordt uitgevoerd. Van enige industrie is er amper sprake. Moderne industrie ontbreekt er gewoon. Op kleinschalige wijze houdt men zich bezig met het verwerken van agrarische produkten en het aanmaken van konsumptiegoederen. kunnen beschikken. Vandaar onze vraag hoe het mogelijk is dat men in deze omstandigheden aan geneeskunde kan doen. «Je moet je plan trekken» zo vertelt Bruno De Gendt die uiteenzette dat het er voor Artsen zonder gren zen niet zozeer op aan komt om ginds zelf aktief bezig te zijn met genees kunde, maar meer om zich in te laten met het organi- zeren van een volksgezond heidsopvoeding die het moet mogelijk maken dat de bevolking na verloop van tijd zichzelf kan behel pen. Ook die taak is ruim en vergt een grote verant woordelijkheid. Bol heeft de supervisie over 9 dispensaria en een ziekenhuisje. Dat is heel wat. Dat betekent dat men voor deze tien instellingen de nodige geneesmiddelen moet voorzien, die ook be schikbaar moet hebben, dat men er moet voor zor gen dat de gebouwen wor den onderhouden en vooral dat men de zieken de ver zorging geeft waarop ze recht hebben. Omdat de dokter in dit grote gebied zonder veel verplaatsings mogelijkheden slechts een keer op de zoveel weken kan langskomen, wordt veel verantwoordelijkheid toebedeeld aan de plaatse lijke verpleegkundige. Die wordt door de artsen opge leid en begeleid. Op een zeer fijne manier, de op dracht is delikaat. Men mag de verpleger niet voor schut zetten in het bijzijn van zijn patiënten. Alles gaat er heel omzichtig aan toe. Al wordt de verpleger wel vastberaden op zijn verantwoordelijkheid ge wezen wanneer het beheer van zijn apoteek niet hon derd procent in orde is of wanneer de financiële kant van de zaak niet klopt. Zo wordt er stap voor stap gewerkt aan wat men noemt de zelfredzaamheid van de Tsjaadse bevolking. Maar er valt een nog lange weg af te leggen, zeggen Bruno en Hilde die echter merken dat er ondertussen al veel veranderd is. Al blijkt het ook in Tsjaad zo te zijn dat er voor elke kwaal een geneesmiddel bestaat en dat de plaatselij ke bevolking verzot is op geneesmiddelen. Maar dat is een mentaliteit die men zal moeten tegengaan, kost wat kost. Of Bruno en Hilde nog naar Tsjaad teruggaan, dat zit er niet meer in. Of zij zich opnieuw ten dienste stellen van Artsen zonder grenzen, dat is dan weer afhankelijk van een hele boel andere faktoren. Vast staat dat beiden aan deze twee jaren praktijk in Tsjaad een hele brok men senkennis hebben opge daan en vooral weten dat het werk dat zij hebben gedaan de moeite waard is om het door te vertellen aan iedereen die het horen wil. De Show- en Marchingband De Eendracht uit Baasrode organizeert jaarlijks een visfestijn. Op het menu staan onder meer mosselen, tomaat-garnaal en paling (op drie wijzen klaargemaakt) naar keuze met friet of met bruin brood. Wie van deze heerlijke gerechten wil genieten en op die wijze meteen financiële steun wil verlenen aan de Koninklijke Katolieke Harmonie De Eendracht, een van de beste muziekmaatschappijen uit het Dendermondse. Men kan er terecht zaterdag 8 augustus van 17 u. tot 22 u. en zondag 9 augustus van 11.30 u. tot 15 u. en van 17 u. tot 22 u. in de zalen van het Centrum De Vliet in de Scheepswerf- straat te Baasrode (achter de brandweerkazerne). De Belgische vereniging Artsen zonder grenzen zorgt er onder meer voor dat deze\ mensen de nodige verzorging krijgen en ook voedsel. Zele, Zevensterrestraat, 10 H.R. Dendermonde nr. 219 B.T.W. nr. 400.165.877 Aangezien de buitengewone algemene vergadering der aandeelhouders, gehouden op woensdag 8 juli 1987 ter maatschappelijke zetel, niet het wettelijk vereist quorum heeft gehaald om geldig te beraadslagen, zal een tweede buitengewone algemene vergadering worden gehouden op de maatschappelijke zetel te Zele, Zevensterre straat, 10, op woensdag 12 augustus 1987 om 10 uur, met dezelfde dagorde als gemelde eerste vergadering, namelijk: DAGORDE: 1) Afschaffing artikel 26 van de statuten en vervanging ervan door volgende tekst: «Het maatschappelijk dienstjaar begint op één december van ieder jaar en eindigt op dertig november van het jaar daaropvolgend» 2) Wijziging in artikel 27 van de statuten: de woorden «eenendertig december» worden vervangen door de woorden «dertig november»; in zelfde artikel wordt volgende tekst aan de eerste zin toegevoegd: «en dit te rekenen vanaf dertig november negentienhonderd zevenentachtig» 3) Wijziging van de statuten in overeenstemming met de genomen beslissingen; 4) Aanstelling van een vijfde bestuurder voor de vennootschap door de algemene vergadering der aandeelhouders; 5) Verlenen van machtiging aan de Raad van Bestuur voor uitvoering der beslissingen en coördinatie der statuten. De Heren Aandeelhouders worden verzocht zich te schikken naar de desbetreffende artikelen der statuten om geldig de gezegde vergpdering bij te wonen. 54545- AS

De Voorpost | 1987 | | pagina 16