orme-e Veertigste jaarbeurs veelbelovend Dom Andreas Baert vijftig jaar in Transvaal Oud-minister Moyersoen 83 Johny Logan en Variété-orkest toppers Erembodegemse wordt «Miss Gavers» f 40- JAARGANG NR. 31 40 F VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1887 Van zaterdag 22 tot en met maandag 31 augustus is Aalst aan zijn veertigste Jaarbeurs toe. Zoals reeds jaren heeft ze plaats in de Keizershallen aan het Keizerlijk Plein. Van een gastland is dit jaar geen sprake. Zowat alle West- en Oosteuropese ambassades werden aangeschreven doch al deze die antwoordden meldden wél interesse doch geen financiële middelen daartoe te hebben. In de plaats daarvan wordt nu overgeschakeld naar een of ander steeds wisselend tema. Dit jaar wordt dat een Wintervakantiesalon. Anderzijds heeft de Kattestraat een merkwaardige inbreng met een vierde grandiose modeshow, waarbij ook zaken uit andere straten aansluiten. En aan de promotie werd heel wat aandacht besteed. De trend van beurzen allerhande is inderdaad eerder neerwaarts en tegen deze dalende belangstelling wil het organiserend feestkomitee optornen. Jaarbeurs een klassieker het geval is in de eigen Ophefmakend zijn die ver- Wanneer straks de Jaar- zaak. anderingen meestal niet, beurs van de Stad Aalst Getuige van het sukses van maar er wordt rekening ge- voor de veertigste keer de unieke en tot nog toe houden met opbouwende feestelijk haar deuren zal nergens geëvenaarde formu- kritiek en realiseerbare Aalst. Jan Dooms zetten het jaarbeursprogramma uiteen (a) openen, zullen heel wat Aalsterse mannen en vrou wen zich vergenoegd in de handen wrijven. De vroegere 'handelsfoor' is inderdaad uitgegroeid tot een evenement waar vele inwoners van de stad, en ook van elders, ieder jaar naar uitkijken. De tiendaagse in de Kei zershallen is immers heel wat méér dan alleen maar een koele kommerciële bedoening. Met de jaren werd geleide lijk een hechte band ge smeed tussen exposant en konsument. Er werd een klimaat gecreëerd waarin enerzijds de klant rustig zijn keuze kan maken en anderzijds de handelaar over andere mogelijkheden beschikt om kandidaat-ko pers te overtuigen dan dat le is het feit dat de jaar beurs ieder jaar gemiddeld zo'n 45.000 belangstellen den lokt en dat de midden standers op een wachtlijst staan om eventueel een vrijgekomen stand te kun nen innemen. Hoewel nooit jacht werd gemaakt op een rekord- aantal bezoekers, houdt Aalst nu al jaren moeite loos stand tussen jaarbeurs- reuzen Brussel en Gent. Ogenschijnlijk is er noch tans sinds lang niets meer veranderd aan de hele struktuur van de Aalsterse jaarbeurs, doch de schijn is bedrieglijk, want telkens weer andere mensen zor gen tijdig voor de nodige vernieuwing, zodat het hele gebeuren het publiek blijft boeien. Na voor de derde maal te hebben meegedaan werd het 21-jarig Elsje Buggenhout uit Erembodegem (Miss Gavers». Ze won daarbij dan van beide eredames Kathy Remory en Anja Van De Wiele. 4e werd Liesbeth Vierendeels uit Lennik en 5e haar zuster Liesbeth. Er hadden zich acht schoonheden in kompetitie voor de begeerde titel gemeld. Onder het toeluisterend oor en toekijkend oog van de jury onder voorzitterschap van Sporta werden de meisjes tijdens het twee minuten lang zichzelf aan het talrijk publiek voorstellen getoetst op taalvaar digheid en uitspraak maar niet minder op vlotheid, kledij en gedraging. Maar er was ook een fysieke test. Een krachtproef waarbij een gewicht vastgeklonken aan een touw moest worden opgetild door met gestrekt blijvende armen en staaf rond te draaien. Uiteraard waren er tevens vragen over Geraardsbergen in het algemeen en over de Gavers in het biezonder. De prijs van het publiek ging naar eerste eredame Kathy Remory. De nieuwe Miss en haar eredames werden met geschenken, kussen en bloemen overla den waarbij uiteraard de Geraardsbergse delikates- se, de mattentaart, niet werd vergeten. Liefst met mandjes vol. LH voorstellen. Er wordt veel belang gehecht aan interes sante details, zodat de uit bouw en de evolutie slechts geleidelijk gaan en dus soms onopgemerkt blijven voor het publiek. Zo wordt er van buitenaf nogal eens kritiek geleverd over de keuze van de ar tiesten, die nogal dikwijls dezelfde zijn. Ieder jaar loopt de spektakelzaal nochtans avond aan avond vol en worden maanden op voorhand al plaatsen gere serveerd voor de diverse attrakties. Het is en blijft de kunst om juist die men sen hierheen te halen waar voor belangstelling bestaat. Vorig jaar was dat Sandra Kim en dit jaar is Johnny Logan de vedette die op onze jaarbeurs gratis te zien en te beluisteren is. Wie deze manifestatie - dit wonderlijk mengsel van handel en amusement - niet bezoekt heeft ongelijk. Van drie uur 's middags tot negen uur 's avonds kun je er rondkijken, keuren en vergelijken om daarna bij een biertje of een wijtje verpozend te bespreken wat je al dan niet zal ko pen. Voor je het weet is de tijd gekomen waarop het sein wordt gegeven om te starten met de show... De kermissfeer die in juli in Aalst zoekt is geraakt, heerst in augustus tien da gen lang in de Keizers hallen. Wie die overrompelende ambiance heeft geproefd, wil die nooit meer missen. De jaarbeurs is onmisken baar een klassieker gewor den op de Aalsterse kalen der, een festival waar ne ring en tering elkaar in vol maakt evenwicht hebben gevonden! Première voor de regio Zoals o.m. reeds in de re gio's Antwerpen en Leuven het geval is komt TV-Film- net in première nu ook te Aalst op de Jaarbeurs. Deze betaal-televisie komt in regio Aalst op de kabel vanaf 01.09.87. Ter promo tie hiervan wordt een stu diostand gebouwd op de beurs. Van de beurs zelf wordt een informatieve uit zending gemaakt die zeer bruikbaar zal zijn voor de promotie in de toekomst. Maar er is ook de Jaar beursradio Nieuw voor de 40" jaar beurs is de aanwezigheid van een radiostudio in de Keizershallen van waaruit programma's verzorgd worden voor de Aalsterse regio. De programma's worden opgenomen in de Keizers hallen om achteraf uitge zonden te worden. Live worden regelmatig flitsen ingebouwd rond de uur- wissel. Vanaf 15 augustus tot 1 september worden Radio RDS - FM 105.5, Radio Del Sol - FM 106.2, Radio Uniek - FM 101.9 (JAARBEURS-RADIO). Uitzendgebied RDS: Aalst, Temat, Asse, Dil- beek, Halle, Edingen, Len nik, Liedekerke, Dender leeuw. Uitzendgebied Del Sol: Ni- nove, Edingen, Geraards bergen, Brakel, Zottegem, Haaltert, Denderleeuw. Uitzendgebied Uniek: Her- zele, Haaltert, Aalst, Lede, Wetteren, Gent, Merelbe- ke, Zwalm, Zottegem. Informatief zullen alle nieuwtjes over de beurs rechtstreeks in de huiska mer gebracht worden. Op de beurs zelf zullen bezoe kers kunnen deelnemen aan radiospelen en gelimi teerd kunnen verzoekjes aanvragen. Dit wel in uit gesteld relais. En het Jaarbeursmagazine Handig: formaat 14/20. Met alfabetische klapper exposanten. Firma's zijn gerangschikt volgens de aard van hun goederen of diensten. Interessant: 48 pagina's niet alleen met advertenties maar ook met nuttige infor matie over de beurs. Leuk: buitenpagina's zijn in kleurendruk. Veel foto materiaal en ook met kruis woordraadsel. Korrekte in zendingen kunnen fantas tische prijzen winnen. Promotiekoncerten De Koninklijke Fanfare Sint-Cecilia Meldert trad reeds op te Moorsel bij de bloemenhulde aan burge meester Uyttersprot aan de Gudulakapel doch er vol gens nog optredens als hieronder vermeld. Ma 10.8 - 08.00 uur: weke lijkse markt Dendermonde Di. 11.8 - 08.00 uur: weke lijkse markt Ninove Wo. 12.8 - 08.00 uur: weke lijkse markt Herzele Do. 13.8 - 06.00 uur: Sta tion Denderleeuw Vr. 14.8 - 08.00 uur: weke lijkse markt Haaltert 15 uur: concert St. Cecilia Hofstade, Kermis Hofstade Zo. 16.8 - 10.00 uur: Zee dijk Blankenberge, Con cert Oude Garde Za. 22.8 - 19.00 uur: Kroe gentocht fanf. St. Cecilia Baardegem te Baardegem. Verder publicitaire midde len zyn: - 2000 driekleuren stickers voor auto's - 42.000 sluitzegels 2/3 - 4000 driekleuren affiches 30/43 Vervolg op blz. 4 Oud-minister Ludovic Moyersoen werd op 1 augus tus 83 jaar. Nog steeds is hij present waar kullurele of ekonomische belangen van de regio Aalst op hel spel staan. Onlangs zagen we hem nog fiks en lenig, bij de aan de nieuwe burgemeester Maurice De Kerpel gebrachte hulde in Kasteel Terlinden. Zegt zijn naam wellicht weinig aan de jonge generatie, voor iets ouderen spreekt hij echter boekdelen. Zo was Ludovic de eerste minister van Justitie die een einde stelde aan de uitwassen van epuratie en repressie. Hij deed het aantal gedetineerden van 4200 afslanken naar 1500, besliste dat een doodvonnis niet meer zou worden uitgevoerd en stelde Romsee en Poulet in vrijheid. Ook de dynamitering van de IJzertoren hield zijn volle aandacht gaande. Via een bijkomend onder zoek hij hij wellicht hebben kunnen aantonen wie de daders waren, doch voor hij die gelegenheid kreeg was er reeds een andere justitieminister. Als minister van Binnenlandse Zaken hield de taal wetgeving hem in zijn ban. Hij was het die het taairegime in de gemeenten waar ver momenteel zoveel te doen is door de Staat liet goedkeuren doch ook hier was zijn ambtsperiode te kortstondig zodat hij het wetsontwerp door de Kamer van Volksverte genwoordigers niet meer kon sluizen. Het zou jaren duren vooraleer op basis van Moyersoens gegevens de taalwetgeving tot stond zou komen. In het kabinet Harmei was hij nog minister van Landsverdediging, doch na 1966 verdween hij uit de aktieve politiek al blijft zijn invloed op vele vlakken ook nu nog steeds merkbaar. Met hem kwam in de Wetstraat een typische verschij ning: kaarsrecht, eerder afstandelijk, gezag uitboeze mend en toch uitermate vriendschappelijk. Een ascestisch man uit de goede burgerij die als overtuigd CV P-er gehechtheid aan de eigen Vlaamse gemeen schap poogde in overeenstemming te houden met trouw aan België en het Vorstenhuis. Hij stamde uit een sinds 1751 te Aalst gevestigde familie die echter haar roots had in Brabant waar hun stamboom opklimt tot in de 14e eeuw. We wensen minister Ludovic Moyersoen dan ook nog lange, vruchtbare jaren toe. m Aalst. Oud-minister Ludovic Moyersoen (arch) Dom Andreas o.s.b., monnik van AfFligem, verblyft reeds een halve eeuw in Zuid- Afrika. Meer bepaald in Transvaal in Doornspruit in het thuisland Lebowa. Vijftig jaar in Transvaal hebben van hem een echte Zuidafrikaan gemaakt. Hij heeft trouwens de Zuidafrikaanse nationaliteit en wil begraven worden waar hij een halve eeuw heeft gewerkt. «Liever in m(jn missie sterven door een steen of een kogel dan ergens in Europa te moeten bezwijken aan kanker. Ik wil hier begraven worden en dan in mijn zwarte monnikspij. Toen de vorige bisschop hier overleed heb ik hem zyn prachtig bisschopsge waad uitgetrokken en heb ik hem zyn zwarte monnikspij aangetrokken. Ook ik wil als monnik in de missie begraven worden. Het einde van de rechte lijn die ik in mijn leven heb getrokken». Jubileum Meldert heeft een van zijn der zijn zus, schoonzus en school te Meldert en daar- meest waardige zonen een schoonbroer dankte de ju- na te Aalst in het Sint- prachtige viering aangebo- bilerende missionaris voor Maarteninstituut. Vermits den. Verleden zondag liep de hulde die hem gebracht daar destijds (nog) geen «Een schoon volk» zegt hij doelend op de zwarte men sen aldaar. «Ik begin ze na een halve eeuw een beetje te kennen. Heel wat bijge loof en rituele wandaden zijn echter moeilijk weg te cijferen.» De zwarte men sen weten duivels goed wat ze aan Dom Andreas heb ben. Ze gaven hem dan ook een bijnaam die. vrij vertaald, zou klinken als «de vlieg die boven de melk cirkelt». Al die lange jaren heeft hij er zijn mensen bezocht. Hij sprak met hen, maar kon ook luisteren naar hun ver halen. En omdat hij hen door en door wilde kennen stelde hij hen veel vragen. Zijn konfraters zeggen van hem dat hij steeds het on derste uit de kan wil halen. Dom Andreas is een man die steeds recht op zijn doel af gaat. Hij zegt wat hij Aalst. Vader Andreas o.s.b. tuurt in zijn missiepost in Doornspruit naar de toekomst van zijn «zwarte mensen». de kerk meer dan eivol voor de eucharistieviering waarin Dom Andreas sa men met zijn neef E.H. Louis Baert, schooldirek- teur te Merelbeke en Pas toor Degrez voorgingen, Jotam zorgde daarbij voor prachtige vokale en muzi kale begeleiding o.l.v. Paul Beck met als uitschieter de prachtige stem van Frank De Moor. Naast de plaatselijke eer waarde zusters Etienne, Lutgarde en Victoire waren ook een aantal zusters af komstig uit Meldert aanwe zig. Zo o.m. zuster Jeanne (Julia Bruyninckx), zusters Fulgentia en Scholastica (Eulalie en Victorine Maesschalck), zuster Ca milla (Germaine De Wolf), zuster Godefrida (Sidonie Vermeiren) en zusters Re- nate en Renalda (De Coster). In aanwezigheid van zijn ruime familiekring waaron- werd en voor de milde gif ten ten voordele van zijn missie. Meer bepaald opdat in kliniek en materniteit voortaan ook licht zou zijn des nachts. Een nieuwe ge nerator om stroom op te wekken werd dan ook een must van allereerste priori teit. Viering was het dan ook voor vele honderden (liefst 950) aanschuiven om aan te zitten in de hovingen van café «bij Herman» aan een reuzebarbecue waarvan de opbrengst eveneens voor de generator is bestemd. Een in de kerk gedane om haling zal eveneens een deel van de kosten helpen dragen. Pionier Meldertenaar Dom An dreas is een van de pioniers van het missioneringswerk in Transvaal. Geboren te Meldert in 1905 uit een fa milie van hoptelcrs, liep hij Latijn werd onderwezen en de jonge Albert Baert de roeping voelde om zijn le ven aan de Heer te wijden en priester te worden, scha kelde hij over naar het H. Maagdcollege te Dender monde. De kozijn van zijn vader, Meldertenaar E.H J. Carlé was er leraar rhe- torica. In 1923 trad hij binnen in de Abdij Affligem waar zijn oom Dom Adalbertus monnik was. Hij werd priester gewijd in 1932 en vertrok definitief naar de missie van de Benediktij- nen in Transvaal, Zuid-Af- rika in 1936. Vijftig jaar terug. Reeds 50 jaar verblijft hij onafgebroken op de missie post Doornspruit in het thuisland Lebowa. Eerst als helper en sinds 1947 als overste. Sinds vele jaren is hij daarenboven vikaris van de bisschop van Pieters burg. denkt en zijn zware stem hoor je wel vanop afstand. Maar de man heeft een hart zo wijd als de oeverloze vlakten van Transvaal. «We hebben hier de eerste jaren het echt pionierswerk nog meegemaakt. Het wa ren harde jaren. We reden met de ossekar naar de dor pen om de mensen te be zoeken. Later werd de os sekar geruild voor een fiets en bleven we dagen lang in het binnenland. Door lange inspanningen kwam men tot een echt kristelijke ge meenschap waaruit pries ters. zelfs een bisschop sproten». Doornspruit Doornspruit ligt in het land van «Sarie Mareis» en «Gertji» op een hoogvlakte van zowat 1400 m boven de zeespiegel in een stofferig. droog landschap zonder re gen en y lader groen Vervolg op blz. 3

De Voorpost | 1987 | | pagina 1