Kapellekensdagen: hoogdagen voor Mariavererend Erembodegem H- u 1 Dom Andreas Baert vijftig jaar Transvaal KBG Mere in de kijker EG-Voedselhulp komende winter centraliseren? De Aalsterse Sint-MartinusUerU De Voorpost - 7.8.1987 - 3 Van 4 tot en met 15 augustus beleeft Erembodegem zijn zoveelste kapellekesdagen in en rond de historische Onze-Lieve-Vrouw Termurenkapel aan de Termurenlaan, waar schijnlijk een 15' eeuwse stichting, eertijds deel uitmakend van het «Hof te Hale». Dit stemmig, schilderachtig Mariaoord, omringd door een groenkrans van lindebomen, nodigt vooral tijdens deze noveen en Mariale bedevaart iedereen uit tot een rustige bezinning, rond het alombekende kleine schilderij, op eikenhout, van O.-L.-Vrouw Termuren. Ditmaal hebben de parochiepriesters als tema gekozen «Maria, een boom van Gods genade!». Over de gebeurtenis die tot de stichting van de Onze- Lieve-Vrouw Termurenka pel aanleiding gaf, alsmede over de datum ervan en de motivering van de aanroe- pingstitel bestaat geen his torische zekerheid. Volgens de overlevering brak, een zeshonderdtal ja ren geleden, brand uit in het Hof te Hale (Dit voor malig hof is thans, omge vormd, het klooster op de Termurenlaan). Aan de binnenmuur, in een nis, bleef echter een Mariabeel- tenis gespaard van alle brandschade. En om dit ge beuren te vereeuwigen werd nadien op het erf een kapel gebouwd ter ere van «O.-L.-Vrouw Termuren». De oudste vermelding van de kapel dateert van 1603. De kapel werd meermaals verwoest en geplunderd en raakte in verval. Het blijkt tevens dat deze kapel even eens te lijden had onder overstromingen van de Dender. De huidige kapel Termu ren werd gebouwd in 1763. In de voorgevel van deze kapel treft men een steen, gedateerd 1763, het inplan tingsjaar, aan. In 1913 on derging de kapel een gron dige herstelling. Zowel bin nen als buiten, ter gelegen heid van de 150"' verjaring van de bouw van de kapel. Ook in 1974 werd de kapel grondig gerestaureerd. Opvallend in het meubilair is het barok-altaar in ge marmerd hout (ook geda teerd 1763), het tabernakel dat het slachtofferen van Isaak verbeeldt en het ge schilderd paneel, op eiken hout, met de beeltenis van O-L- V rouw-Begankenis De belangstelling voor de Erembodegemse «Kapelle kesdagen» van 4 tot 15 au gustus, is ieder jaar bijzon der groot. Men aanroept er de Heilige Maagd, o.a. te gen zenuwziekten. Dit jaar is als tema gekozen: «Ma ria, een boom van genade». De parochiepriesters: «Ma ria is verbonden met het belangrijke bijbelse beeld boom: teken van hoop, ver bondenheid, schepping, le ven in overvloed, stam boom van een nieuw volk verwijzend naar de ge slachtslijst van het evange lie van Lucas, ook naar de beschutte bomen rond het kapelleke Termuren... Gods genade: God verbindt zich met de mensen. Hij deelt zijn leven met hen, Maria is de Moeder van de Messias. In het huidige Ma- riajaar willen wij samen de boom van Gods genade ontdekken en nieuwe groeikracht geven. Elke werkdag zijn er morgenvie ringen te 7 - 7.30 - 8 uur. Elke avond of namiddag worden doelgroepen spe ciaal uitgenodigd. We ho pen dat de verschillende groepen hun viering zullen aangrijpen om echt ge loofsverdieping te geven vanuit het centraal tema. Dinsdag 4 augustus had de openingsviering plaats, woensdag hadden we de gezinnen op het oog, don derdag kwamen alle lec toren en acolieten samen, vrijdag 7 augustus geden ken we de overledenen, maandag 10 augustus in de namiddag (15 uur) de kin deren en moeders en 's avonds (19.30 uur) de vor melingen 1987; dinsdag 11 augustus te 15 uur de derde leeftijd (tijdens de eucha ristieviering) en de paro chiale organizaties in de avonddienst van 19u30; woensdag te 14u30 in het Parochiehuis, heeft de vie ring voor de zieken plaats en te 19u30 worden de Lourdesbedevaarders aan de kapel verwacht. Don derdag 13 augustus is er te 19.30 uur een eucharis tieviering voor de jeugd. Elke avond is er rozen krans, meestal te 19.15 u. Zondag 9 augustus en za terdag 15 augustus is er telkens aan de kapel een avondmis te 18 uur en daar na rozenkrans. Zaterdag 15 augustus worden de Kapel lekesdagen 1987 afgerond met de plechtige Eucharis tieviering te 18 uur, rozen krans, Eucharistische aan bidding en processie met het H. Sakrament naar de O.-L.-Vrouw Hemelvaart- kerk. Door de hulp van velen, klein en groot, zul len de Kapellekesdagen 1987 weerom hoogdagen worden voor de O.-L.- Vrouw Hemelvaartparo- chie!» We besluiten met een gedicht dat Fonske Van de Maele, de in 1938 overleden Erembodegemse werkman-dichter, ons heeft nagelaten Aan O.-L.-Vrouwke Termuren O, Moeder die hier wordt bezocht niet om naar aardse goed te vragen Zie medelijdend op ons neer en neig Uw oor wanneer we klagen Licht onze wegen, dat we gaan in deugden zonder hinder nissen en zo wij dolen toch en missen verwijder weer van ons het kwaad eer wij vergaan in duister nissen. Vrouw, die ons aller Moe der zijt, recht hebt Gij op ons aller liefde, op onze bede en dank baarheid: U hebt getroost wien 't leven griefde, Wat hier met vreugde wordt gezeid. Van ver en bij komt 't Vlaamse volk al meer dan tweemaal hon derd jaren naar dit, Uw kleine hei- ir ligdom. 't Is hier dat kranken zijn genezen en zondaars weer tot God gebracht. Reeds menigmaal hebt Gij bewezen, Maria, Uw grote macht; U zij dan deze gunst ver leden: richt, leid ons volk, bewaar zijn zeden en zijn geloof, opdat we eens gaan naar t Rijk van God: het eeuwig Eden. D.B. Uit de voorbije aktiviteiten is gebleken dat de gepensio neerden van Mere zich een schitterende toekomst aan het uitbouwen zijn. Met de regelmaat van een goed gesmeerde klok wordt door een dynamisch bestuur gezorgd voor de nodige ontspanning en die beperkt zich lang niet alleen tot kaartnamiddagen en koffiekransjes. Men kan dus terecht spreken van een zeer divers en gevuld programma. De aktiviteiten zijn gericht op alle sociale klassen van de gepensioneerden en houden zelfs rekening met de verschil lende leeftijden. Misschien zit hier de sleutel van het sukses in vervat? Vervolg van blz. 1 Wel met huisjes van zwarte mensen en koppies (heu vels). Plots komt U echter in een domein waar waar achtig bomen staan: Doornspruit. U vindt er een kerk, schoolgebouwen voor ruim 300 internen, een hospitaal dat vooral een materniteit is en «Do mus Mariae», woningen voor zusters, priesters, ver pleegsters, leraars en per soneel. Binnenin een mierennest van mensen, dieren, fiet sen, auto's en de spil van heel het drukke bedrijf Dom Andreas. Een grote, oude man met witte hoed, witte baard en pijp. Ziet U hem niet dan hoort u wel af en toe zijn tenorstem, ledereen die door het in gangshek komt passeert in zijn kantoor. Hij is immers het hoofd van de missie; hij trekt zich alles aan. Van daaruit wordt de bevoorra ding geregeld, wordt voor elekrciteit gezorgd, wordt het vervoer aangepast, wordt de post bedeeld, worden lonen uitbetaald, worden verrichtingen van de burgerlijke stand gere geld en worden tevens de werkzaamheden geleid voor bouw en onderhoud van de vele gebouwen van de missie en van de tiental len kerkjes verspreid in de omtrek. Van daaruit wordt ook ge zorgd voor het toedienen van de sakramenten, voor katechese en onderricht en voor het leven in de kleine dorpjes tientallen kilome ter verder. En het is ook in dat kan toor dat de palavers plaats hebben. Palavers over alles en nog wat. Een gelief koosde bezigheid van zwar te mensen. Uit de grond gestampt Zorgen oor water in dit droge land, zorgen voor voedsel, zorgen voor licht in de lange duistere, angst aanjagende Afrikaanse nachten, zorgen voor huis vesting gezondheid, onder richt en ontwikkeling op materieel, sociaal, kultu- reel en godsdienstig gebied en vooral ervoor zorgen dat de gemeenschap uitgroeit tot een kristelijke entiteit, het is allemaal het werk van pioniers, «de besten onzer broeders». Dom Andreas is een van die mannen die rondtrok in de dorpen, at en sliep in de hutten van zwarte mensen, hun zelfgebouwen kaffer bier dronk omdat het ten minste gekookt en dus min der besmet water bevat (al licht ook om een andere reden), hun taal tot in de geringste nuances trachtte te begrijpen, er zelfs de grammatica van schreef en vooral luisterde naar hun lange verhalen. Een pio nier die zwarte mensen tracht te bevrijden van die pe angst, van boze geesten en toverkrachten. «In 50 jaar ben ik daarin nog niet volledig geslaagd» geeft hij graag toe. Maar vooral een man van verzoening en kristelijke vreugde die als niet één de ziel van de Bantoes leerde kennen en respekteren, van hen leerde houden en door hen werd aanvaard als een chief. LH Hoe dan ook, de prachtige hobbytentoonstelling in het gemeentelijk ontmoetings centrum van Mere met meer dan 500 bezoekers, heeft het voor de zoveelste maal bewezen dat het be stuur de goede formule heeft gevonden. Dat de le den weinig onderscheid maken bij de aktiviteiten, wordt bewezen door het feit dat er ongeveer hon derd deelnemers zijn voor een prijskaarting, maar toch ook evenveel voor een gewestbedevaart. De KBG van Mere is altijd in groot aantal aanwezig bij ver- bondsaktiviteiten en be haalde onder meer de hoogste score in de ver koop van zonnebloempit ten voor Wereldsolidari- teit. In de reeks der afde lingen met meer dan 300 leden, staat Mere op de tweede plaats wat de leden werving betreft. Weldra wordt zelfs het 500* lid in geschreven. Voor deze uit zonderlijke prestatie ont vingen de bestuursleden een check en een beker tijdens het verbondsfeest dat in Aalst plaats had. Trouwens, op dat feest was Mere nog op een andere wijze vertegenwoordigd: de eigen dansgroep zorgde voor een echt attraktief op treden. Ook in het verenigingsle ven ging KBG Mere met de eer lopen. De gemeentelij ke kultuurprijs werd im mers onlangs aan deze bond toegekend, een be kroning voor de vele jaren van hard werken met de waardering van de andere sociaal-kulturele organiza- tors van geheel Erpe-Mere als toemaatje. Tenslotte was KBG Erpe-Mere ook de grote stimulator van het suksesvol optreden van de beroemde Afrikaanse groep «Nooba Sanon» in het Sint-Jozefinstituut te Mere. Het sukses van KBG Mere is voor een groot deel te danken aan een soort sek- tie-indeling, waarbij ver antwoordelijken aangeduid worden om de taken te ver delen en aldus in het geheel een goede algemene wer king tot resultaat heeft. Dit geeft bovendien aan de le den de gelegenheid om een aktiviteit te kiezen die hen het best ligt. Wat het vijf honderdste lid betreft, doet het bestuur een oproep tot alle leden. Wie tussen 15 juli en 10 september lid wordt van KBG maakt kans om het 5001 lid te worden. Die leden moeten voor de rest van het jaar slechts 100 fr. bijdrage bè- talen», zo zegt het bestuur. Men koestert de stille hoop de aansluiting van het 5001 lid te kunnen vieren op woensdag 16 september tij dens de herfstkoffietafel. Dat gebeuren staat overi gens al ingeschreven in de planning. Op het program ma staat verder nog een dagreis naar Maaseik op 18 augustus, een halve dagreis op 22 september naar de Gavers te Geraardsbergen, vier bezoeken aan de KVS te Brussel, een nieuwe danskursus die aanvangt op 14 september, van 8 sep tember af rekreatie-gymna- stiek, een autocar- en fiets vakantie in Elbrigenalp en daarnaast sen heleboel wat men bij KBG Mere «gewo ne» aktiviteiten noemt. Dat wil zeggen dat er bijna elke dag wel wat te doen is. JV Documap Ook de komende winter zal de Europese Gemeenschap allicht voedseloverschotten uit de melkplas of de boterberg en noem maar op ter beschikking stellen van behoeftigen. In die optiek wil het Aalsterse Coördinat ecomié (bestaan de uit leden van de gemeenteraad van de OCMW-raad en van het Aalsters Sociaal Overleg) qua welzijnsbeleid reeds nu een beleidsvoorstel suggereren. In deze documap over de Aalsterse Sint-Martinuskerk willen we eerst een korte uiteenzetting geven over de Brabantse gotiek. Verder zullen we een overzicht geven van de bouw van de kerk en van de kunst schatten. Als gevolg van de politieke verwik kelingen die in de vijftiende eeuw in noord en dan in zuid-Neder land, voordeden, stelde men een kentering vast in de bouwkunst. Voor het bourgondisch tijdperk had de Schelde een dubbele rol gespeeld; van 843 tot het einde van de veertiende eeuw deze van de scheiding tussen de invloedssferen van oost en west, tussen het keizer rijk en Frankrijk, tussen Vlaande ren en Brabant. Van de twaalfde tot het einde van de veertiende eeuw die van een band tussen de zetel van het bisdom Doornik en het overige gedeelte van het bis dom dat zich uitstrekte over West- Vlaanderen, Zeeland tot de Schel de en de Dender in het Oosten. Deze dubbele funktie verdwijnt in de vijftiende eeuw. Het zwaarte punt van het nieuwe bewind ver plaatste zich naar het oosten. Ant werpen, Mechelen en Brussel speelden van jaar tot jaar een meer voorname rol in het Bourgondische rijk. De leidende rol van Doornik verzwakte en deed meer en meer een beroep op de Brabantse bouw meester om kerken, schepenhui zen, zelfs gildenhuizen, kastelen en «stenen» op te trekken. Die bouw meesters gaven natuurlijk aan hun bouwwerken een eigen stempel mee. Vandaar de benaming die slechts voor Vlaanderen meer be palend voor Oost-Vlaanderen geldt van «Brabantse gotiek» die de Scheldegotiek en de klassieke Fran se gotiek een eigen karakter heeft gekregen, was te danken aan het- feit dat de Brabantse bouwmeesters volledig aan de Doornikse invloed werden onttrokken en dat zij over een ander soort steen beschikten, de Brabantse zandsteen, die be paald was voor de vormen. Zo groeiden er hele geslachten van bouwmeesters die op eigen werven werden gevormd. Onder meer is het Mechels geslacht Keldermans, dat in de vijftiende en zestiende eeuw een voorname rol heeft ge speeld - zeer bekend. De Brabantse gotiek sluit nauw aan bij de klassie ke gotiek, maar zij heeft haar eigen dekoratief karakter dat zich onder meer kenmerkt door een sober bui- tenzicht, de harmonie van de lijnen in de binnenarchitektuur, een spe cifieke krulkoolkapittel in de ker ken, de ontwikkeling van de ker kportalen, de monumentale vier kante torenbouw, teneinde een spits in stenen kantwerk te kunnen dragen, een speelse versiering met pseudo vensters met maaswerk op de muurvlakken, driehoekig, cir kelvormige «oculi» en de pcnakels op trapvormige gevels van de bur gerlijke gedbouwen. Deze verschil lende elementen vindt men terug in Gent in het Groot Vleeshuis en het oudste gedeelte van het stadhuis, in de Lakenhalle, in het westgebouw van de Sint-Baafskatedraal en meer bepaald in de volgende kerken; Sint-Michiels in Gent. Sint-Walbur- ga in Oudenaarde en Sint-Martinus in Aalst, waarbij gesteld wordt dat deze laatste kerk beschouwd wordt als het prototype. Dc bouw Met de bouw an de Sint-Martinus kerk werd begonnen in 1480 onder de leiding van de gemeentelijke bouwmeester Jan Van de Wouwe. De eigenlijke bouwheren waren de Antwerpse katedraalbouwer Her man en Domien De Waghemakers. later opgevolgd door Laurens Kel dermans. Opgetrokken in zand steen werd het kerkgebouw om streeks 1650 afgesloten door een voorlopige muur in baksteen. De idee van de aanbouw van de laatste drie zuilenvlakken en an een 130 meter hoge westertoren liet men in 1730 varen. Men plaatste toen een barokportaal tegen de noodmuur, wat hisotori- cus Frits Courteaux de zinspeling «een onvoltooide symfonie van go tische schoonheid» ingaf. Op 23 maart 1947 werd de kerktoren door een hevige brand geteisterd. De restauratiewerken door architekt Van Walleghem duurden tot 1958 en kunnen gelukkig als uiterst ge slaagd worden beschreven. Zeventien kapellen en drieëntwin tig altaren binnen in de kerk herin neren aan het rijke gildeleven in de middeleeuwen. De kunstschatten De meeste kunstschatten van de Sint-Martinuskerk dateren uit de barokperiode. In de eerste plaats zijn er heel wat schilderijen van bekende kunstenaars te bewonde ren. Er is het beroemde schilderij van Pieter Paul Rubens (Sint-Ro- chus en de pestlijder». Van Gaspar De Crayer staat er het meesterwerk «de madfonna met het kindje Je zus» en verder vindt men er werken in terug van de school van Otto Venius, van Thijsen Van Cleef, een uniek stuk van Jeroom du Quesnoy de oude (die de sakramentstoren maakte) en men vindt er natuurlijk de grafzerk van Dirk Martens. In de vroegere kapittelzaal is er een merkwaardige muurschildering die het laatste oordeel voorstelt en da teert uit 1510. Naast unieke kerkge waden is er nog een drietorenmon- sters uit 1631 die vermeldenswaard is. Deze werd vervaardigd door de Antwerpse zilversmid Joos Le- steens. Ze weegt om en bij de 8 kg. en bevat zilver, goud en edelste nen. De Sint-Martinuskerk is met recht en reden een gebouw waarop elke Aalstenaar fier is en meer dan een bezoek waard. JM Heyman Winter '86-'87 Zoals vermeld, gebeurde de «detail-bedeling» in Aalst door het OCMW, door Teledienst (in samen werking met diverse andere welzijnsorganisaties, pries ters, dokters...) en door HAK. Uiteindelijk bedeelde het OCMW 1400 liter melk, 800 kg. suiker, 800 kg. bloem, 10 achterkwartieren vlees, 800 kg. boter en een niet te schatten hoeveel heid fruit aan samen zowat 380 personen. Teledienst kreeg 72 liter melk, 50 kg. bloem, 115 kg. vlees en 40 kg. suiker, wat bedeeld werd aan zowat 175 personen. H.A.K. bedeelde 106 kg. vlees en 50 kg. boter aan 36 adressen (gezinnen en al leenstaanden). De adressenlijst van het OCMW werd bekomen op basis van de op de Sociale Dienst aanwezige «dos siers». Richtinggevend was: een inkomen tot max. 5000 fr. boven het be staansminimum, daarnaast was ook het oordeel van de maatschappelijke assistent, die sektorverantwoordelij- ke is, van belang. Ieder, die aldus op de lijst kwam, werd per brief ingelicht. Bij Teledienst werd ook op soortgelijke wijze gewerkt. Het OCMW sloot voor transport en versnijding, alsmede de verpakking in verbruikseenheden van het vlees een kontrakt af met een gespecialiseerde firma. Teledienst en HAK kon den over deze faciliteiten niet beschikken. Het feit dat Teledienst (via de Brus selse voedselbank) paket- ten van 3 kg. ontving (diep gevroren), betekent dat aan alleenstaanden feitelijk niet kon geleverd worden. HAK ontving (via de Vere niging van Vlaamse Ont haaltehuizen) paketten van 4 tot 5 kg., het zorgde zelf voor versnijding en kleinverpakking, op de be reidwilligheid van een beenhouwer na voor het uitbenen. Slotsom: zowel Teledienst als HAK stippen aan hier eigenlijk niet optimaal voor uitgerust te zijn. Wegens gebrek aan vol doende en goede opslag ruimte hebben Teledienst en HAK zich beperkt tot de vermelde voedselsoor- ten, dit .ondanks de be schikbaarheid van vis, fruit e.a. Conclusie Er is geen reden om deze voedselbedeling ook niet volgend jaar te laten plaats vinden. De meeste uitvoe ringsmodaliteiten (krite- rium voor toewijzing, waarborgen anonimiteit, het verloop van de bedeling zelf...) zijn positief: princi pieel zowel als praktisch- uitvoerbaar. Toch dient een oplossing gezocht voor: Het te laattijdig starten van de bedeling. Opslag- en bewaarproble- men, teneinde een zo groot mogelijk voedselpakket te kunnen afnemen. De bedeling zelf: ook al leenstaanden dienen voor vleesbedeling in aanmer king te komen (m.a.w. de verpakkingen van het diep gevroren vlees, dat door Teledienst en HAK be deeld werd, zijn te groot) De «losse bloem» (in zak ken van 5 kg.) kan mis schien tot brood verwerkt worden? Centraliseren Het lijkt daarom ten zeer ste aan te bevelen dat de voedselbedeling de komen de en volgende winters ge centraliseerd zou worden. D.w.z. alle welzijnswerkers en hulpverleners signaleren mogelijke rechthebbenden (m.a.w. behoeftigen) aan de terzake koördinerende maatschappelijke werker van het OCMW, de voedselbedeling zelf ge beurt door het OCMW al leen. Het OCMW is hier toe immers best geplaatst en beschikt over de meeste mogelijkheden. Dit is de kern van het hier navolgend Beleidsvoorstel. Is het O.C.M.W. bereid ook volgend jaar E.G.- voedselhulp te bieden aan de Aalsterse behoeftigen? Is het O.C.M.W. daaren boven bereid om niet enkel aan de «op het OCMW bekende» behoeftigen te bedelen, maar ook de door andere welzijnswerkers ge signaleerde Aalsterse noodlijdenden op «de lijst» te zetten? (met dezelfde ga ranties voor anonimiteit) Wellicht zullen overigens reeds tal van namen we gens dubbel voorkomen kunnen geschrapt worden, een voordeel van centrali satie... Bijkomende vragen: Kriterium van hulpbehoe vendheid: de huidige prak tijk (die een subjektief ele ment inhoudt, nl. de beoor deling door de maatschap pelijk werker) is veruit te verkiezen boven louter sta tistisch afhandelen. Toch kunnen er twijfelgevallen en foute beoordelingen voorkomen. Ons voorstel: kan bekendgemaakt wor den dat men hiertegen des gewenst bij het Comité van de Sociale Dienst in beroep kan gaan? Kan met de Aalsterse Bak kersvereniging geen over eenkomst gesloten worden, om de beschikbare bloem tot brood te verwerken? Kan dit «wintervoedsel- plan» op punt staan tegen begin december? Omwille van een vlotte be deling, lijkt het ons boven dien zeer wenselijk dat aan de nationale instanties (vanwaar het voedsel afge nomen wordt) schriftelijk meegedeeld wordt waar de manke punten in hun orga nisatie zaten, met het oog op verbetering. Beleidsvoorstel aan Tele dienst en HAK Het Coördinatiecomité stelt vast dat ondanks uw beperkte middelen, door u toch lovenswaardig EG- voedsel bedeeld werd. Ge let op de meer-mogelijkhe- den van een gecentraliseer de aanpak, willen we u ver zoeken hier te willen in mee-stappen. Voorwaarde is dan wel dat vanwege het OCMW eveneens een gunstig antwoord komt. mocht dit niet het geval zijn, dan rekenen we er zeker op dat u (mits zo goed mogelijke koördina- tie) ook in '87-'88 de voed selbedeling tot een goed einde zal willen brengen. Het jongste nummer van Weekberichten van de Kre dietbank heeft het over dc ver vaging van geldbegrippen die er de oorzaak van zijn dat het steeds moeilijker wordt om een goede scheidingslijn tussen de verschillende geldbegrippen te trekken. Er is een groeiende nood aan geschoolde arbeidskrachten in dc bouw. Dat staat vast Het Fonds voor Vakopleiding in de Bouwnijverheid heeft het op zich genomen de jongeren te wijzen op de grote toekomst mogelijkheden die de bouw- sektor te bieden heeft.

De Voorpost | 1987 | | pagina 3