w Veertigste jaarbeurs Aalst veelbelovend Derde bondsfeesten te Aaigem Erpe-Mere «mededelingen van de Heemkundige Kring wetenschappelijk en volks Johny Logan en Variété-orkest toppers Jaarbeurskoncerten Spektakels op de Jaarbeurs 4 - 7.8.1987 - De Voorpost Vervolg van blz. 1 - 1000 programma-affiches 40/60 - 10 dagen plani-meters te Aalst - 500.000 bierviltjes in sa menwerking met NV Den- dria Brouwerij Shows: «Vroeger de grote namen»? Een uitspraak van enkele jaren terug, terecht mis schien: maar men moet steeds verder zien dan zijn neus lang is. Herinnert u zich nog de JACCA MACCA JOG GERS. Deze nogal raar be- naamde groep gaf een van zijn koncerten in Aalst en groeide uit tot de meest populaire showband van België: de LSP-Band. Zij zijn te zien en te horen op maandag 24 augustus. Ook in 1985 startte de co me-back van Johnny Logan in de Aalsterse Keizershal- len. Het feestcomité ge loofde in deze artiest en kontrakteerde hem voor het Eurovisie Songfestival: op 23 augustus een uniek optreden van de winnaar van het festival. Goede waar prijst zichzelf: inderdaad het jaarbeurs- koncert van de symfonische kring en de Big-Band ge nieten jaar na jaar meer bijval. Onder leiding van dhr. O. Boone wordt tel- kenjare een uniek koncert gebracht met «lichte kwali- teitsmuziek». Een op artis tiek peil hoogstaande show die beslist de moeite waard loont. Verder zijn er de optreden van Rob De Nijs (25.8), Witte Paard (26.8), Oilj- stersen Aoved (29.8), Play- Back en Soundmix (30.8) - préselecties (23.8 en 30.8) en Will Tura (31.8). De Kattestraat verkoos ook dit jaar hun najaars- en winterkollektie te presente ren op een modeshow in het kader van de jaarbeurs. Ten slotte iets over Oh Boy and Quests. Vorig jaar kenden deze Aalsterse mu sici veel bijval met hun Rattatouille show. Op 26.8 brengen William Soullrau zijn band en gasten een Aalsters popkoncert met muziek van de zestiger en zeventiger jaren. Iets om naar uit te kijken. De aktiviteiten bloemen- schikken, georganiseerd in samenwerking met de dienst Land- en Tuinbouw en de Bond der grossisten en de Seniorenvariété voor de ouderlingen en minder- validen zijn aktiviteiten tra ditioneel verbonden met onze beurs en die elk voor een specifiek publiek zorgen. Symfonie en Big-Band Variété-orkest De jongste twee jaar wordt de openingsavond van de jaarbeurs verzorgd door een groot symfonisch varié téorkest. Daarmee wilden de organisatoren één van de belangrijkste manifesta ties in Aalst met een hoog staand evenement inzetten. Het sprak toch vanzelf dat dit een muzikale avond moest worden met een standing en een uitstraling die in verhouding stond tot de belangrijkheid van de jaarbeurs zelf: een groots en schitterend spektakel dus, met een programma voor jong en oud, geva rieerd, met aangename be kende muziek op uitsteken de wijze ten gehore ge bracht. Daarvoor moest men echter kunnen be schikken over een formatie die een koncert kon bren gen dat aan de gestelde eisen voldoet, zonder dat het evenwel een fortuin zou kosten. Nu vindt men over al in België nog goede fan fares, harmonieorkesten, popgroepen onder allerlei vormen en hoofdzakelijk met heel veel elektronisch lawaai. Enkele Big-Bands en hier en daar nog een zeldzaam symfonisch en semble dat dan meestal met beperkte middelen moet werken en niet over een aangepast repertorium be schikt. De organisatoren van de jaarbeurs wisten echter dat ze voor dergelijk orkest niet buiten eigen stad moesten zoeken. Aalst is immers de enige stad in België waar men zo'n groot variétéorkest kan samen stellen omdat men er kan beschikken over twee uit muntende formaties die el kaar daarvoor perfekt aan vullen. Als eerste is er de KONINKLIJKE SYMFO NISCHE KRING «DOOR EENDRACHT GROOT», een symfonisch orkest met ongeveer vijftig leden, dat door kenners als de waar schijnlijke beste amateur symfonie van het land wordt beschouwd. De tweede formatie waar op in Aalst beroep kan worden gedaan is de AAL STERSE BIG-BAND. Ze mag zich in en buiten de stad over een steeds stij gende uitstekende faam verheugen. Beide formaties staan on der leiding van éénzelfde dirigent, Octaaf Boone, die reeds lang zijn sporen heeft verdiend in zowel de ern stige als de lichte muziek. Dit feit heeft het samen stellen van een groot varié téorkest ongetwijfeld ver gemakkelijkt. Octaaf Boone: 1000 bladzijden muziek Octaaf Boone schreef voor dit grote orkest van rond de 60 uitvoerders zovele ar rangementen dat er reeds minstens twee avonden zouden mee gevuld kunnen worden. Outsiders hebben er gewoon geen idee van wat voor reuzewerk dit vergt. In de handel zijn immers geen partituren voor dergelijk orkest te verkrijgen. De biblioteek van de radio, waar men wél over vele speciale arrange menten beschikt voor het jaren geleden opgedoekte variétéorkest, leent die mu ziek niet uit en verleent 16 augustus Promokoncert Blankenberge Kon. Harmonie «De Oude Garde» 15 augustus Kermis Hofstade Kon. Fanfare St. Cecilia Hofstade 22 augustus Kroegentocht Baardegem Kon. Harmonie St. Cecilia Baardegem 22 augustus Jaarbeursoptocht Kon. Harmonie Concordia et Docilitas Herdersem trommelkorps en majoretten 22 augustus Jaarbeurskoncert Grote Markt Muziekkapel Stedelijke Brandweerdienst 29 augustus Jaarbeurskoncert Grote Markt Soc. Harmonie «Hand aan Hand» In de Keizershallen Za. 22.8 (17 uur): Jonge Garde Moorsel Di. 25.8 (20 uur): Kon. Fanf. Kunst en Vermaak Aalst Wo. 26.8 (20 uur): Kon. Harm. Al Groeiend Bloeiend Do. 27.8 (20 uur): Kon. Harm. Niets zonder Arbeid Za. 29.8 (20 uur): Kon. Fanf. De Terjodenaren Erembodegem - Kon. Fanf. St. Cecilia Erembo- degem LH niet de minste medewer king. Om die avonden dus mogelijk te maken heeft Octaaf Boone vele honder den partituurbladzijden ge schreven en een paar dui zend bladzijden partijen voor de niet minder dan 35 verschillende instrumenten waarvoor, die partituren werden geschreven. Maar het resultaat is dan ook ongelijk! Men hoeft enkel aan diegenen die op de vorige avonden aanwe zig waren te vragen hoe de muziek van Cole POR TER, Irving BERLIN, de zuidamerikaanse bossa-No- va's van Carlos JOBIM, de vele suksessen van TOE BEATLES de vlotte melo- diën van Bert KAEM- PFERT klonken. Vraag hen ook hoe de zangnum mers van Frangois STEEN- HAUT die met zijn warme stem de evergreens zoals Night and Day, Begin the Beguine, Strangers in the Night en vele andere ver tolkte van «Men leneg Olsjt» door Odilon MOR TIER, begeleid door een groot symfonisch orkest en hoe tenslotte de potpurri van Aalsterse kamavallied- jes geestdriftig werden meegezongen door een pu bliek dat zich door de fan tastische ambiance liet meeslepen. De openingsavond van de jaarbeurs op zaterdag 22 augustus 1987 mag onder geen beding worden gemist die zich een liefhebber noemt van prettige maar goede muziek. Dergelijke unieke prachtgelegenheid mag men beslist niet laten voorbijgaan! Johny Logan: Net als toen Omdat in 1985 Ierland het gastland was zochten de or ganisatoren van de Aalster se Jaarbeurs een Ierse at- traktie. The Dubliners waren met vrij, van de twee Ierse win naars van het Eurovisie Songfestival vroeg Dana maar liefst 250.000 frank, plus kosten, en was Johnny Logan onvindbaar. Theaterbureau Piet Roeien kon uiteindelijk via een Londens boekingskantoor toch Logan bereiken. John ny verbleef in Londen na een Turks tournee. Hij zou naar Aalst komen op voor waarde dat er voor zijn overtocht zou worden ge zorgd en voor logies! Na zijn triomf in het Song festival 1980 met «What's another year» was het Jaar beurskoncert het- eerste grote optreden van Logan op het vasteland. Zijn overweldigend sukses op de jaarbeurs, het professio nalisme en de inzet waar van hij blijk gaf deden Piet Roeien - die het gelijkna mige theaterbureau runt - besluiten Johnny Logan aan te bieden als topartiest voor optredens van zijn bureau. Maar naar Aalst komt hij beslist. Indien hij in het dialekt zou kunnen spre ken, zou hij zeggen of zin gen: «Oilsjt g'etj men hert gestoelen»... Vorig jaar in augustus was Logan als be zoeker aanwezig op de jaarbeurs tijdens een optre den van Rob De Nijs, uit sympathie en dankbaarheid voor de organisatoren. Op zijn 32e zingt Jtphnny beter dan ooit en is zijn zangstijl tot volledige ont plooiing gekomen, zodat hij flink op weg is in dc voetstappen te treden van zijn beroemde vader, de beroemde Ierse tenor Pa trick O'Hogan. Ook als tekstschrijver heeft hij reeds lang zijn sporen ver diend. Sound-mix en Play-backwedstr(jd Hiervoor werd een regle ment uitgedokterd. De jaarbeurstrofee, een wedstrijd Soundmix en playback, ingericht door het stadsbestuur Aalst in samenwerking met Bene lux Theater, gaat door op zondag 23 augustus prese- lektie, in de namiddag. Zondag 30 augustus Prese- lektie in de namiddag en de finale's avonds. De beoordeling gekeurt door een jury samengesteld door de organisatie. De aanwezige juryleden bepa len de winnaar en de beslis singen van de jury zijn on herroepelijk. Elke kandidaat moet voor zien zijn van het nodige materiaal om zijn optreden uit te voeren. De kandidaat kan gebruik maken van de begeleidingsmogelij kheden via de aanwezige installatie pick-up of kassette-deck. Elke deelnemer betaald 150 frank inschrijvingsgeld op rekening nr. 403- 2037121-97 van Benelux Theater, met vermelding «Jaarbeurstrofee Aalst». De inschrijvingen worden verzonden naar Benelux Theater, Bastenakenplein 19, te 1080 Brussel. De selekties hebben plaats op zondag 23 en 30 augus tus in de namiddag, de fina le op zondag 30 augustus 's avonds. Het reglement en inschrij vingsformulier kan beko men worden bij: sekreta- riaat van het Feestcomité, Capucienenlaan 63, 9300 Aalst; Benelux Theater, Bastenakenplein 19/6, 1080 Brussel. Gereserveerde plaatsen Omdat vorig jaar het reser veren van plaatsen nogal wat heibel verwekte wer den nu de volgende maat regelen getroffen. Vanaf maandag 17 augus tus tot de avond voor de show in kwestie kunnen ±300 plaatsen worden ge reserveerd. Reservaties kunnen ge maakt worden op het jaar- beurssekretariaat, Keizers hallen, Keizerlijk Plein 21 te 9300 Aalst vanaf 15 uur tot 18 uur door kontante betaling van 50 frank per reservatie. Reservaties voor de mode show op donderdag 27 au gustus kunnen niet gebeu ren via het sekretariaat maar enkel bij de deelne mende handelaars van de Dekenij Kattestraat. Gezien het beperkte aantal plaatsen kunnen slechts 4 reservaties per avond en per persoon worden be komen. Op de avond van de show kan U de door U gereser veerde plaatsen innemen vanaf 20 uur. Deze worden voor U vrijgehouden tot 21.30 uur. Ook bloedinzameling Het Stadsbestuur en het Stedelijk Feestkomitee van Aalst hebben eraan gehou den ter gelegenheid van de 40"e Jaarbeurs een bloedin zameling te laten inrichten. De organisatie gebeurt door het Bloedtransfusie centrum van Aalst in sa menwerking met de Prin- sencaemere van Aalst en de dienst Volksgezond heid. Op 28 augustus 1987 zal het Onthaalcentrum, Keizer lijk Plein 21 te Aalst, (aan de ingang van de Keizers hallen) ingericht worden als inzamelingscentrum. Alle bloedgevers ontvan gen van het Stedelijk Feest comité 2 gratis toegangs kaarten en van de Prinsen- caemere een gratis con sumptie in hun stand nr. 54 Brouwerij Moortgat. Kandidaat bloedgevers worden verzocht zich in te schrijven op de dienst Volksgezondheid. Stadhuis Aalst (binnenkoer) of tele fonisch 053/77.11.11 toestel 267 en dit tot en met 25 augustus aanstaande. Kattestraat, «hart van de stad» Het is voor de vijfde maal dat de Kattestraat haar ge zamenlijke modeshow or ganiseert. De eerste shows werden gehouden door gebrek aan een betere akkomodatie in een tent op de parking in de straat, maar nu reeds voor de derde maal in de Keizershallen en voor de tweede maal tijdens de jaarbeurs. De shows van de Katte straat zijn uitgegroeid tot een unicum wat de presen tatie betreft in vergelijking met andere modeshows. De speciaal aangepaste muziek en belichting ma ken deze shows tot een waar spektakel welke hier door bij het publiek grote bijval kent. De handelaars van de Kat testraat stellen gratis toe gangskaarten voor de jaar beurs en modeshow ter be schikking aan haar klanten en er bestaat ook een be perkte mogelijkheid tot re servatie van voorbehouden plaatsen bij de deelnemen de winkels waarvan een ba by- en kinderwinkel, een jeugdboetiek, 3 herenmo dezaken, een accesoires-, een jeans-, een lingerie-, een badmode-, 9 damesmo dezaken of combinatie daarvan. De koninklijke harmonie St. Cecilia uit Hekelgem o.l.v. de Heer P. Weemaels zal in Big-Band-formatie haar medewerking verle nen voor en na onze vijfde grandiose modeshow. En «feestleider Albert Cornand»? Vermits diens naam nog steeds in de folder voor komt werd gevraagd of Al- bert Cornand nog steeds feestleider is. «Moeilijk antwoord» werd gezegd. Volgens Jan Dooms is hij dat nog steeds vermits een eventueel ontslag het Feestkomitee nog niet be reikte. «Maar dan wel bij de niet-aktieve medewer kers» werd eraan toege voegd. En op de vraag of dergelijke toestand wel houdbaar blijft stelde voor zitter schepen Juliaan Vinck dat dit nog een moei lijkere vraag was waarop hij liever het antwoord schuldig blijft. LH De Jaarbeurs is iedere dag open voor het publiek van 15 tot 21 uur. De toegangsprijzen blijven onveranderd. 50 fr. per persoon. Daarmede heeft U ook recht, mits voor 21 uur ter plekke te zijn op gratis bijwonen van de diverse spektakels. Kinderen minder dan 12 jaar, vergezeld van hun ouders, hebben gratis toegang. Senioren eveneens op woensdagnamiddag. Wie echter na 21 uur binnenkomt betaalt 200 fr. per persoon. Programma der spektakels Zaterdag 22 augustus 21 uur - Jaarbeurskoncert door Symfonie en Big- Band samen Zondag 23 augustus 15.00 uur: Préselektie Sound-Mix en Play-Back 20.30 uur: Bulgaarse Volksdansgroep 21.00 uur: Johny Logan Maandag 24 augustus 16.00 uur: Bloemenschikken 21.00 uur: L.S.P. Band Guests Dinsdag 25 augustus 21.00 uur: Rob De Nijs Woensdag 26 augustus 13.00 uur: Seniorenvariété 21.00 uur: Witte Paard Donderdag 27 augustus 21.00 uur: Modeshow Kattestraat Vrijdag 28 augustus 21.00 uur: Oh Boy Guests, Rattatouilleshow Zaterdag 29 augustus 21.00 uur: Oiljstersen Oaved (AKV) Zondag 30 augustus 15.00 uur: Préselektie Play-back en Sound-Mix 21.00 uur: Finale Jaarbeurstrofee (100.000 fr.) Maandag 31 augustus 21.00 uur: Will Tura Recital Voor broei pelde en ai streei Wan leeuv Gera telke wijze van i Sinds 1960 publiceerde de heemkundige kring met de regelmaat van een uitermate goede klok een tijdschrift dat van vier bladzijden by de aanvang, nu uitgegroeid is tot een lijvige brochure van twintig (soms meer) pagina's, groot formaat met dubbele kolom. In al die jaren heeft men nooit een «dubbel nummer» moeten laten verschijnen om de eenvoudige reden dat alle teksten steeds tijdig klaar waren en men nooit verveeld gezeten heeft met tekst tekort. Redaktie De redaktie van het heem kundig blad was vroeger in handen van de huidige ere voorzitter A. D'hoker maar sinds enkele jaren werd deze steeds zwaar dere taak door bestuurs lid D. De Boeck overgeno men. Door de uitbreiding van het tijdschrift is men overgegaan tot het samen stellen van een redaktie- raad waarvan de leden ver antwoordelijk zijn voor het leveren van teksten, de in houd en de technische kant ervan. Zij zorgen er ook voor dat er heel wat ver scheidenheid in te lezen valt, want het ledenbestel is samengesteld uit zowat alle lagen van onze huidige maatschappij. Daarbij wordt er naar gestreefd dat alle deelgemeenten aan bod komen ook al schept dit kleine problemen voor de kleinere entiteiten. Mededelingen De inhoud van het tijd schrift biedt dus voor de ongeveer 750 leden altijd iets dat tot hun eigen inte resse-domein behoort. Het is en blijft echter een heem kundig blad maar dan met een zeer wetenschappelijke basis. Alle teksten zijn ge baseerd op bepaalde doku- menten of archivalia ener zijds, op mondelinge opte keningen anderzijds. Stel lingen die op hypothesen berusten worden in de ma te van het mogelijke ge weerd. Weinig tijdschriften kunnen trouwens in zo een kort bestaan een dergelijk palmares voorleggen en de waardering van talrijke vorsers liegt er niet om. Het laatste nummer van de mededelingen bevat een vervolg van een artikel sa mengesteld door R. De Mol, over het Hof te Cot- tem in Erpe; een studie die enorm veel onderzoek van archieven gevergd heeft, dat echter resulteert in een gedetailleerde beschrijving van dit verdwenen, ook Hof ter Sickelen» ge noemd. de auteur be schrijft in dit gedeelte de pachthoeve van 1569 af, waarbij vooral de familie du Bosch een grote rol speelt. Verder leest men ook hoe het pachthof, na confiscatie en andere peri kelen, aan Jan Coucke toe gewezen werd. Vervolgens krijgt men in detail de ver kaveling van de pachthoeve tussen 1611 en 163nadat ze toebehoord had aan ze kere Jan Peutemans en «waarmee een periode af gesloten wordt samen met het bestaan van de hofstede als funktionele pacht hoeve». Zoals steeds bevat het hui dig nummer ook een ver volg over de bestudering van het landbouwmate- rieel. We zijn aan het twee de deel toe waarin men een beschrijving geeft van de werktuigen die meer speci fiek bij de verschillende teelten gebruikt worden. De auteur, P. Stuyver, be gint trouwens met deze aangewend bij de graan oogst toen dit nog manueel gebeurde. Hiervoor teken de bestuurslid J. De Punt trouwens enkele werktui gen natuurgetrouw na. Het artikel wordt daarnaast geïllustreerd met een maaimachine uit 1932 en waarvan alle delen in detail weergegeven en beschre ven worden. Een ander gedeelte uit de «vervolgverhalen» is de re gelmatige inbreng van D. Lievens i.v.m. dialectolo gie te Mere; een korte bij drage wordt geleverd door J. De Vuyst over politieke strijd in enkele deelge meenten tijdens het begin van deze eeuw. Volledig heidshalve ontbreekt de oude foto niet die herinne ringen uit de «goede oude tijd» opwekt. De mededelingen van de heemkundige kring van Er- pe-Mere bevatten telkens een brok van lokale ge schiedenis waarvoor een aangesloten lid slechts 150 fr. per jaar betaalt; de bij drage voor een erelid is 250 fr. en voor een beschermlid is dat minimum 500 fr., een peulschil voor een dergelijk rijk gestoffeerd driemaan delijks tijdschrift. De twee vorige suksesrijke uitgaven van de grootse feesten heeft de Bond van Grote en Jonge Gezinnen de nodige stimulans gege ven om er elk jaar mee door te gaan en er een traditie van te maken. Op nieuw hejbben de organisa toren geopteerd voor het landelijk kader op de wijk Aaigemdries waar de na tuur nog ongestoord kan gedijen en zorgt voor een uniek kader om dergelijke feesten in te richten? Het is een afgelegen gebied maar gemakkelijk te bereiken en het vormt zowat een nie mandsland omdat het aan de gemeenten Mere en Heldergem paalt. Hiervoor alleen al zijn de Bondsfees ten een uitstap waard maar daarnaast zal men geduren de twee dagen een rijk ge vuld programma afwerken dat reeds op zaterdagna middag begint om 14 uur, met een traditioneel gewor den kleiduifschieting. Dit is een opkomende volkssport die voor passief spektakel zorgt terwijl de inrichters voor de interessante prij zen zorgen want ook nu zal de beste schutter rijkelijk beloond worden. Om 19 u. volgt nog meer «passieve kompetitie» met een kaar ting. Op zondag 9 oogst vangt men al om 10 uur aan met de voortzetting van het kleiduifschieten en in de tuin van de familie Van Den Driesshce kan men te recht voor een kunstten toonstelling. Het verdere programma wordt in de na middag afgewerkt met een kindermarkt om half twee en van dan af kunnen de jongeren een rit wagen met een poney. De vroege na middag staat zowat in het teken van de jeugd want om 16 u. is er het optreden van Frevano die heel wat animatie brengt. Intussen is er om 14.30 u. een wandel- koncert dat gespeeld wordt door de plaatselijke fanfare Nieuw Leven. Vervolgens zijn er ook nog drie hoeven die hun mede werking verlenen aan deze derde Bondsfeesten en dankzij hen kan men op de boerderij van Schouppe- Govaert terecht voor bar becue, ijs en pannekoeken en dit van 12.30 u. af: intus sen animeert Jos De Rijck de belangstellenden met zijn orgel. Om 17 u. wordt de hoeve Kuyken bezet door de New Orleans Train Jazzband, waar men tus sendoor streekbieren en boerenboterhammen kan proeven. De hoeve van G. Van Den Bossche biedt om 19 u. een T-dansant aan met DJ Danny van Vlaan deren. Daarbij dient ge zegd dat alle festiviteiten op de hoeven gratis kunnen bijgewoond worden. Naas het getimed program ma is er dan nog doorlo pend eierwerpen, ballon wedstrijd. karabijnschieten en spiraal. Verveling wordt bij de BGJG van Aaigem weer een ijdel woord want deze derde Bondsfeesten zullen nogmaals uitgroeien tot een waar festijn meteen rijk gevuld programma dat heel wat variatie biedt aan de bezoeker. JV In het Middelheimpaviljoen te Antwerpen kan men tot 11 oktober gaan kijken naar een tentoonstelling «hedendaagse diamantjuwelen». Men ziet er de juwelen van 15 bekende ontwerpers. Aalst. De mannenkookploeg van de VTB aan het werk in 't Apostelken (a)

De Voorpost | 1987 | | pagina 4