Vakantieweek van vzw De Spiegel Beveren Dertiende Scheldewijding in Doel Grote waardering voor aktie «verkeersopvoeding» in Beveren Dorpsfeesten in Melsele Grieks Feest weer voltreffer in Beveren Reinaert in Durham: Sint-Niklazenaar over ontdekking Ouders krijgen schuld. Beverse sportdienst organiseerde afvaart van de Ourthe Meevaller! 6 - 7.8.1987 - De Voorpost Op het 7th International Beast Epic, Fable and Fabliau colloquium, georganiseerd door de Reynard Society onder het voorzitterschap van professor Kennth Varty, dat plaatsvond van 15 tot 20 juli in Durham (Groot-Brittanië), hield Sint-Niklazenaar Rik Van Daele (verbonden als assistent aan de afdeling Nederlandse literatuur en volkskunde van de K.U. Leuven) een lezing, getiteld «Reynard on Flemish Cabinets, circa 1700». Op het kongres waren Reinaertspecialisten aanwezig uit de USA, zo'n twintig. Frankrijk, Israël, Engeland, Duitsland, Zwitserland, Nederland, Italië, Japan (tienkoppige delegatie). Rusland, Wales, Finland, Canada, Schotland en België (15 landen). Thema's van het kongres waren de auteur en zijn publiek en de latere nawerkingen van de Reynaertstof. Tevens handelden heel wat lezingen over de rol van vogels in middeleeuwse werken (vooral bestiaria) en over de verhouding tussen woord en daad, over de uiterst belangrijke rol van het gesproken woord in de Reinaertverhalen. De lezing van Rik Van Daele handelde over een aantal Reynaertmeubelen die rond 1700 te Antwerpen vervaardigd werden. Tot voor kort waren drie zulke meubelen bekend Na een studie van bijna twee jaar konden deze meubelen worden gelokalizeerd, gedateerd, maar kon vooral de pikturale bron van de tinnen plaatjes op de meubels worden achterhaald. Die bron is een zeventiende-eeuwse Antwerpse Reinaertdruk in rijm die bedoeld was als schoolboek. Van Daele ontdekte tijdens zijn opzoekingen in totaal zeven Reinaertmeubelen, die opgedeeld kunnen worden in twee verwante, maar verschillende reeksen, wat hun ikonografïsche cyclus betreft. Een oudste, bestaande uit twee exemplaren (één is in het bezit van een Welse privékollektie, een andere zal binnenkort te koop aangeboden worden door de Antwerpse antiquair Axel Vervoordt) gaat direkt terug op het Antwerpse njmdrukje. De andere reeks (waartoe de tot nu toe gekende meubels behoorden) wijkt vrij sterk af van de bronillustraties. Deze ontdekking levert ook voor de Reynaertstudie een aantal interessante gegevens op, o.a. op het gebied van de Reinaert-ikonografie. De lezing in Durham gin hoofdzakelijk over de twee oudste meubels. De tekst ervan zal in 1988 gepubliceerd worden in Reinardus. het nieuwe tijdschrift van de Reynard Society, en dat in de toekomst de bron wordt en de spreekbuis van de internationale Reinaertstudie. De politiediensten van Beveren verstrekten de afgelopen maanden verkeersles aan 2.314 leerlingen uit het lager onderwijs in groot-Beveren. Uit de reakties van de scholen blijkt dat de aktie enorm gewaardeerd werd. Ook tal van leerlingen vonden het fantastisch dat ze van de politie les kregen en vroegen op het eind van de aktie wanneer zulke lessen opnieuw werden gegeven. Politieagent-brigadier E. De ouders weinig of geen interesse Ruelle stelde verheugend vast hebben voor het voertuig dat de jeugd de basis van het waarmee hun kind dagelijks verkeersreglement begrijpt, aan het verkeer dient deel te Maar liefst 78% van de ver- nemen. Van de 1.191 fietsen keersvragen werd juist beant- die werden gekontroleerd wa- woord. ren er maar liefst 827 niet in Hoewel de kinderen weten wat orde, wat 69,4% betekent, mag en niet mag in het ver- De verkeersproblemen aan de keer, zijn het niet zelden de scholen worden eveneens ver- ouders die een negatieve in- oorzaakt door de ouders, zoals vloed hebben op het verkeers- verkeerd en onverantwoord gedrag van hun kinderen. Op- parkeren of zelfs ouders die tot merkingen zoals «mijn mama op de speelplaats van de school zegt dat ik op het trottoir moet reden om hun kind af te halen, rijden, omdat dit veiliger is» en Ook kwamen nog een aantal «mijn papa zegt dat ik in de statistieken uit de bus. verboden richting moet rijden Zo gaan in groot-Beveren omdat dit de kortste weg is» maar liefst 744 leerlingen te zijn dan ook uit den boze. voet naar school. Met de fiets De fictsenkontroles leverden komen er 856 en 591 worden er ook het bewijs op dat vele met de auto gebracht, 123 kin deren ten slotte maken gebruik van de schoolbus. Opmerke lijk, maar dat wisten we reeds, is dat er veel kinderen met de auto gebracht worden en dit terwijl zij op zeer korte afstand van de school wonen. De meest voorkomende gebre ken bij de fietsen waren ge brekkige remmen en een slech te of helemaal geen verlich ting. Ook de bel liet het wel eens afweten. In de toekomst zal een beperkte fietsenkon- trole nodig blijven en des noods zal p.v. van waarschu wing worden gemaakt. E. De Ruelle maakt zich sterk dat op die manier het aantal fietsen dat niet in orde is zal dalen. Van de verkeerstesten die wer den afgenomen werd ook een klassement per school opge maakt. Uiteindelijk bleek de gemeentelijke jongensschool van Vrasene het hoogst te sco ren vóór de gemeentelijke jongensschool van Kieldrecht. P.V.D. 10-14 augustus Voor wie in vakantietijd kreatief wil zijn, organi seert vzw De Spiegel een «Vakantieweek» boordevol aktiviteiten. Volgende ateliers komen aan bod Werken met deeg Een oude volkskunst die door jong en oud kan beoefend worden. Begeleiding: Rita Schmitt. Duur: maandag 10, woens dag 12 en vrijdag 14.8 van 10 tot 12 u. Prijs: 350 fr. (niet-leden) 300 fr. (leden). Taaiatelier Duits: Voor wie zijn toeristische, kulturele of professionele horizon wil verruimen deze kursus Duits voor beginners. Begeleiding: Mare Maes. Duur: maandag 10, dinsdag 11, woensdag 12, donderdag 13 en vrijdag 14 augustus, van 10 tot 12 u. Prijs: 450 fr. (niet- leden), 400 fr. (leden). Workshop «experimenteel tekenen» Aan deze workshop, waarin de nadruk gelegd wordt op kontrast en kreativiteit i.p.v. op het technische, kan iedereen, zelfs zonder tekenervaring deelnemen. Begeleiding: Frieda Dirinck. Duur: dinsdag 11 en donderdag 13 augustus, vanaf 14 u. tot 17 u., woensdag 12 augustus, van 9 tot 12 u. Prijs: 450 fr. (niet-leden), 400 fr. (leden). Primitief dansen Bewegen met je l(jf, niet zomaar. Ontdekken datje kleur en vorm kan geven binnen je beweging. Begeleiding: Fabienne Heirman. Duur: maandag 10, dinsdag 11, woensdag 12 en donderdag 13 augustus, van 14 tot 17 u. Prijs: 800 fr. (niet-leden), 750 fr. (leden). Gemakkelijke kledij is aan te bevelen. Workshop zeefdruk In deze inleidende workshop wordt duidelijk hoe zeefdruk werkt en wat de mogelijkheden zijn. Begeleiding: Luk Truyens. Duur: maandag 10, dinsdag 11, woensdag 12 en donderdag 13 augustus, van 19u30 tot 22 u. Prijs: 850 fr. (niet-leden), 800 fr. (leden), (400 fr. materiaal is inbegrepen). Vliegers maken Naast alle nodige informatie over het vliegeren leer je zelf een 10^TOifsdagVr2 en'v^dag^4 aug^ti^',rvan'f9u3o'totr22nu^^l|t^ Njutr jaarlijkse gewoonte vonden in Bevorens deelgemeente Melsele «dorpsfeesten, 770 fr. (niet-leden), 720 fr. (leden), 420 fr. materiaal inbegrepen). Plaa,s°nze fotograaf bracht met enkel spelende kinderen in beeldmaar ooi Uitstappen in en rond Beveren kookmoeders die spekulaas keurden. Op het dorpsplein was er een massa volk (foto's /v) Kom uit je luie zetel en geniet van een mooi brokje natuur. Dinsdag 11 augustus: Barbierbeek Bazel, begeleiding: Annemie Adams. Woensdag 12 augustus: Grote Geule in Kieldrecht, begeleiding Chris Steenwegen. Donderdag 13 augustus: De Stro pers in Sint-Gillis, begeleiding: Sylvain Lockefeer. Voor al deze uitstappen is er bijeenkomst aan de Spiegel om 13u30. Verplaatsing met eigen wagens. Er is altijd wel een plaatsje vr(j. Al deze uitstappen zijn gratis. Alle kursussen vinden plaats in De Spiegel, Stationsstraat 28, 2750 Beveren, tel. 03-775.44.84. Vooraf inschrijven is noodzake lijk. Zondag 23 augustus Op woensdag 29 juli werd door de Beverse sportdienst de tocht Yan een dikke 3 uur Zondag 23 augustus is het weer zover: de Scheldewijding afvaart van de Ourthe georganiseerd. Het initiatief hier- kwam iedereen in de gepaste in Doel. In het kleine Wase dorpje aan de Schelde, dat we voor werd ingegeven door de deelnemers die vorig jaar de 5*en"n'n8 'n ^et zonn'8e La stilaan ze goed beginnen kennen, gonst het weer van i Lesse afdaalden. Dit viel zo goed mee dat men zich sterk iedereen^was tevreden deze b^ryvigheid ter voorbereiding van deze Scheldewyding, en kundig genoeg waande om eens een 'moeilijker' rivier 21 km lange tocht op de Our- dertiende in de rij reeds. te proberen. Vorige week woensdag was het zover. the te hebben meegemaakt, al ^ie 231 D**' weer bruisen van muziek, volksdansen, hadden sommigen het veel theater, allerhande kunsten en spektakel. Nu reeds overlo- Paul Stinckens was de ideale nemers zich al meer op hun moeilijker verwacht. Voor die- pen we even de hoogtepunten. In onze volgende edities begeleider. Hij leverde de ka- gemak te voelen in hun boot- genen die er maar geen genoeg komen we uiteraard uitvoeriger terug op het programma, jaks, de zwemvesten en de jes. Bij de eerste stroomver- van kunnen krijgen, pakt de 10.30 u. reeds een dag (archieffoto) peddels. Vooral zijn prakti- snelling trotseerde iedereen de sportdienst op 12 augustus a.s. Zaterdagavond 22 augustus sche hulp was zeer welkom, golven en de rotsblokken, opnieuw uit met een tocht, worden de kapiteins van de volgeladen van de aktiviteiten^ Een snelstromende Ourthe Geen enkele deelnemer ging ditmaal de afdaling van de yachten uit het haventje van met de plechtige Scheldewij- maakte het de onervaren kopje onder. Stilaan begonnen Amblève. Nog enkele plaats- Doel onthaalt o.m. door ere- dingsmis en aansluitend de kajakvaarders niet gemakke- enkelen wel een beetje over- jes zijn vrij. De moeilijk- gaste Betty Mellaerts. de Scheldewijding zelf en de hui- lijk en meedobberen was dan moedig te worden en begelei- heidsgraad ligt ook hier laag. BRT-vrouw met de mooie de aan de overledenen op de Doel. De schippersgilde duimt voor de goeie afloop van ook het motto. der Paul Stinckens moest dan Wie nog wil inschrijven moet ogen. Voor de 'stoere zeebon- haven. Na de tamelijk vlakke aan- ook af en toe een op hol gesla- heel snel bellen naar de sport- ken' ligt dan nog een heerlijke Na de middag bruist Doel vol- loopstrook, waarbij de tech- gen dame of heer uit de strui- dienst te Beveren: 03/ avond vol dans en plezier te op van attrakties, tentoonstel- niek een beetje kon geoefend ken gaan halen of een boot 773.40.99. wachten. lingen, theater, muziek, volks- worden begonnen de 16 deel- helpen leegholzen. Na een P.V.D. Op zondag 23 augustus begint dans en ambachten. Rond 15 uur leidt de folkloristische stoet, dit jaar onder het thema van de reus, de toeschouwers naar de haven om er rond 16 uur paraat te zijn wanneer de boten gewijd worden en de vloot geshowd. Onder de ver schillende optredens en aktivi teiten van de vele binnen- en buitenlandse groepen, sprin gen er toch enkele bijzondere uit: de precizievalscherm- sprongen op de smalle dijk- kruin om 18 uur en omstreeks 19 uur het optstijgen van twee warmeluchtbalions. Intergem zorgt weer voor een feeërieke feestverlichting. De torenspits van de kerk zal schitteren boven het dorp en de pas gerestaureerde wind molen zal een verlichte baken zijn op de Scheldedijk, voor jn Vrasene ontdekte onze fotograaf deze dansende KLJ-meisjes polder en Schelde. De openba re verliheting op het grondge- bied van Doel zal trouwens gans de nacht branden zodat late bezoekers veilig hun weg kunnen weervinden. Om de dag te besluiten ver trekt omstreeks 21.30 u. de Fakkeltocht als een lichtende slang door het dorp ter inlei ding van de zesde grote Schel- detaptoe op het Sacftinge- plein, dat eveneens door Inter gem verlicht wordt. Dit jaar wordt deze taptoe verzorgd door twee showbands uit Zee land (NL): Showband Jcugd- belang uit IJzendijke en de Deltaband uit Vlissingen. De ze Nederlanders bewezen in het verleden, de kunst en de discipline te bezitten om mu ziek en beweging zodanig te kombineren dat de toeschou wers in spontane vervoering geraken. De taptoe moet daar door een waardig slot beteke nen voor deze lange dag. X'feVTlVNIf de Scheldefestiviteita (tv) Afgelopen zaterdag organiseerde v z w. De Spiegel weer haar Grieks Feest, dat stilaan een zomerklassieker aan het worden is. Hoewel de zon niet van de partij was, kon de sfeer toch opperbest genoemd worden en werden meer dan duizend aanwezigen geteld. Paul Van Moere, verantwoordelijke van het sociokulturccl centrum hierover: Met en beetje schrik aan het hart keken wij de zaterdag tegemoet. De weergoden waren ons immers niet gunstig gezind geweest. Met man en macht hebben wij getracht om het «feestterrein» droog te krijgen. Uiteindelijk hebben wij besloten om toch nog rap een dubbele plankenvloer aan te leggen, zodat de aanwezigen dan toch niet in de modder moesten ploeteren». Toen het reeds licht werd en na vele uurtjes genoten te hebben van de Griekse muziek en optredens, waren het dan ook slechts «tevredenen» die huiswaarts trokken. Daaronder ook ondergetekende, die verrast werd door de Griekse wijn maar alvast beloofde volgend jaar opnieuw van de partij te zijn. PVD P.V.D. Melsele toonde zijn kerkschatten aan de bevolking. De pastoor gaf uitleg (Iv)

De Voorpost | 1987 | | pagina 6