Superieur spektakel op De Ster Derde keer, alweer goeie keer Mijn droom ging de lucht in... De Voorpost - 7.8.1987 - 7 Het zenuwknooppunt van de in de buurt van 't Schuurken, op het bevond zich Wat duizenden of zelfs tienduizenden zater dag jl. in en om het rekreatiepark De Ster hebben mogen meemaken was van een dergelijk hoog niveau dat het bezwaarlijk in een nederig verslag als dit te vatten is. Het was precies halfweg de «grote vakan tie» waarin velen van nu eens een kale, dan weer denderende buitenlandse reis zijn thuisgekomen. Het Ster-lucht- en strand- spektakel kan overigens gerust de vergelij king met buitenlandse manifestaties die enige allure hebben doorstaan, ook en voor al omdat men het vrijwel gratis kon bele ven, vele uren lang. Een fameus feest derhal ve, dat aan zijn derde editie toe was en goed op weg lijkt dé zomerse topper te worden voor Sint-Niklaas en verre omgeving, als we ab- straktie maken van niet meer weg te branden evenementen als de Lo- kerse Feesten, het «am bachtelijk weekend» in Tv-oproepster Riet D'Haeyer mocht met Gaston De Rudder mee het luchtruim in op De Ster (dw) of beter gezegd: Mijn droom ging de mist in», figuurlijk dan, want mist stond nu eens niet op het programma van de zomerse weergoden; het was trouwens één van die zeldzame, regenloze zaterda gen. En daar werd volop van genoten door de duizenden aanwezigen op de derde pers- en vedet- tenballonmeeting» in rekreatiepark De Ster. Ik was één van hen en werd dus geacht mee-te-genieten van het vrij gunstige weer, het spektakel, de sfeer. Maar dat was een beetje moeilijkvoortdurend dreigde een of andere situatie roet in het eten te gooien. Er was de sterke wind (vijand nr. één van de ballonvaarder), er was de klok die onherrroepelijk verder tikte (en vervaarlijk naar zonsondergang neigde), er was de spanning (die ruimschoots voor adrenaline zorgde), het avontuur, het onbekende. Vriendelijke kollega's hadden namelijk voor mij een plaatsje weten te versieren in één van de vele ballon- korven die, nu nog netjes op rijen, stonden te wachten op de grote happening. Van het nieuws alleen al was ik in de wolken, uren vóór de sierlijke mastodonten de lucht zouden ingaan. Briefing, toewijzing en kennismaking met de piloten verliep vrij chaotisch en eigenlijk stond ik er wat verloren bij, wat hulpeloos ook, net als iemand die niet goed weet welke kant het allemaal uitgaat. Toch besefte ik voldoende dat mijn droom eindelijk werke lijkheid zou worden, als alles een tikkeltje mee zou zitten, als... De ballonpiloot die geacht werd mij mee te nemen naar hogere sferen bleek eerst nergens te bekennen. Het was Fokke, een Hollander, die met ballon PH- A US vliegt en reuze reklame maakt voor Samsonite. De vluchtige kennismaking was geen onverdeeld sukses en zijn twijfels over de draagkracht van zijn ballon deden al een en ander vermoeden, want: «ik heb ook m'n eigen mensen mee te nemenwas zijn antwoord op mijn vragende en ongelovige blikken. Hij had wel lef genoeg om mij tot het laatste moment in spanning te houden en toen eerst de piloot en vlug daarna twee illustere onbekenden de mand indoken en een steekvlam het gevaarte sierlijk van de grond tilde, wist ik dat mijn droom de lucht in ging». Die twee onbekende passagiers bleken twee vertegen woordigers te zijn van de sponsorfirma. Zij hadden mijn droom professioneel verpakt in hun merkvalies- je en de sleutels meegenomen. Een naam die ik nooit meer zal vergeten omdat die geen synoniem meer is van fairplay en sportiviteit. Of hoe men ook reuze aan negatieve publiciteit kan doen, of van Hollandse hoffelijkheid gesproken... Jozef SMET Waas en zelfs de Bever se Feesten. De formule van de zogeheten «pers en vedettenmeeting» slaat aan. Dank zij de inbreng van het spon sorship slaagt men er tel kens weer in, ronduit ophefmakende dingen aan te bieden. U weet onderhand wat er zater dag te zien en te horen was: helikopters, vedet ten, ballons, vuurwerk, die zaken. Hoé het alle maal evolueerde? Veelal feilloos, al rukte de 900 toch enkele keren uit om enig onheil te kortwie ken. Van de meer dan vijftig aangekondigde warmeluchtballons daagden er 39 op, heb ben we ons laten vertel len, want téllen konden we ze bezwaarlijk omdat ze 's avonds in nogal verspreide slagorde op stegen. Al aan de lange slierten op de «grote baan» ge parkeerde voertuigen kon je zaterdag merken dat er op en om De Ster wat te doen was. Men moet De Voorpost van vorige week maar raad plegen om er eens op na te slaan hoe eivol het programma zat. Er was voor spektakel, maar ook voor variatie ge zorgd. Dé trekpleisters waren, naast de ballons natuurlijk, het wentel wieken der helikopters die - zij het tegen beta ling - permanent be mand waren (het ging om een privé-initiatief), de keurig op een wei uitgestalde Seaking-heli- kopter van onze natio nale luchtmacht, het grote amfibievoertuig dat vele trossen jongelui over het water heen- loodste, de telegeleide minihelikopters ook. En ook een resem vedetten (Liliane, Paul Severs, Yvan Brunetti, enz.) vermag nog immer, een massa volk op de been te brengen. Promotie Burgemeester De Vidts beklemtoonde het al va ker: mocht dit rekreatie park zich in Amerika be vinden, dan zou het al lang geprivatizeerd zijn. Bij ons legt de stad Sint- Niklaas via de vzw die het park exploiteert er telkenjare honderddui zenden bij (dit jaar zal het wel in de miljoenen frank lopen, vanwege het slechte weer), want men slaagt er niet in, een positieve balans voor te leggen. De stad Sint-Niklaas steekt ech ter graag een financieel handje toe en het is een bewuste politiek dat de toegangsgelden zo laag worden gehouden. Dat maakt het er erg verlei delijk op voor de bezoe ker, heel demokratisch ook. En dan, plots, duikt het privé-initiatief toch op. In de personen van Jef Vanhoyweghen en Gas ton De Rudder, twee uit de kluiten gewassen lie den die nu hebben moe ten konstateren dat ze onder hun beidjes deze mastodontorganisatie niet meer aankunnen. Niet dat er zaterdag veel fout liep, maar twéé mensen die zo'n gran dioos evenement schra gen is toch iets te weinig. Jef en Gaston wezen zéér geloofd en gepre zen voor hun inzet, hun ideeënrijkdom. En voor het feit dat zij op onthut send spontane wijze, op intellektueel eerlijke manier ook fors promo tie maken voor het zo boeiende rekreatiepark dat De Ster zelfs zonder ballons of helikopters is. Dit randstadfamilie park, met z'n impakt die tot voorbij Antwerpen en in Klein-Brabant reikt, werd op zachte en evenwichtige wijze uit gebouwd, men koestert hier allerminst pretpark aspiraties, men doet het dartel en lief en eduka- tief aan. De «plage» van Sint-Niklaas vormde ook zaterdag weer, voor de derde keer, het dekor voor het helikopter- en vooral ballonspektakel. Een prachtige entoura ge, een unieke achter grond van waters en bos sen voor al dat gekra- wietel van mensen en hemelse tuigen. De Ster. Vrij laat vond de briefing voor de ballonvaarders plaats (dw) van de meteowing van de luchtmacht in We- zembeek-Oppem «brief den» de tientallen vaar- ders en hun passagiers pas na zevenen. Het Even dag zeggen, en dan de geven (dw) De Seaking helikopter was één van de vele attrakties in het Sint-Niklase rekreatiepark, zaterdag 1 augustus (dw) De wind werd gauw duidelijk dat Wat mij overkwam kan Het zenuwknooppunt ballons toc^ z°uden onder het hoofdstuk voor de ballonhappe- °Pstijgen> ondanks de «technische problemen» ning van tegen de avond wat wankele weersom- worden samengevat, situeerde zich in de standigheden. Alleen de Ikzelf hoorde te worden buurt van etablissement wind kon de luchtvaar- gecharterd tot bij sym- 't Schuurken, waar pers- ders n°g parten spelen, pathieke Fernand Del- lui en (andere) vedetten Een windkracht van 10 haye. De Waal uit Ber- op- en aanliepen en bal- lot 12 knopen aan de gen kwam pas tegen ne- lonvaarders wachtten op 8rond' in hogere sfe- genen met al zijn helpers weerkundige informatie, ren nog sterker werd. en volgelingen zijn ge- Eminent piloot Francois Dus moesten de piloten reedschap opensprei- Schaut (goed tweetalig) het °P een korte vlucht den, de vlam aan de bal en William Audenaert houden en zeker niét de Ion steken. Esso deelde Schelde overvliegen, kauwgom uit en werd Toch zou de wind nader- omstuwd door aanvan- hand wat afzwakken. kelijk tientallen, nader- Het was al vrij laat toen hand honderden belang de passagiersplaatsen stellenden. Delhaye en werden verdeeld onder z'n uit West-Vlaanderen de overtalrijke gegadig- afkomstige vrouw wil den. Slechts tien vaar- den weten hoeveel ik ders konden vanop een woog. Zó veel? Dan kon van tevoren aangeduide het niet, omdat men an- startplaats opstijgen. De ders te hoog zou moeten overigen moesten wat vliegen en vér voorbij de improvizeren. Vedetten gestelde limiet (de en perslui die zich wel Schelde) neerdalen zou. vooraf als gegadigden En hoeveel m'n echtge- hadden opgegeven, note woog? Ja, ook dat maar niet opdaagden, bleek iets te zwaar, anderen die in extremis Maar uiteindelijk kon nog meewilden, men het gewicht van de raakte er op het podium vrouw van ondergete- nabij 't Schuurken bijna kende nog net door de het noorden bij kwijt, beugel en zij was het die Onze medewerker Jozef de talrijke supporters Smet werd bij piloot hemelhoog het nakijken Fokke toegevoegd, gaf- Het Essovehikel maar op de valreep als scheerde rakelings over het ware moest hij toe- het water en vanop de kijken hoe twee mannen andere oever was pro- van een valiesjesmerk motieman Patrick De hun (zijn) plaats opeis- Meyer alweer kwistig ten. Een ander persme dewerker, een lieve da me nog wel, hoorde bij de uitverkofen passa giers maar moest op 't laatste nippertje, toen aardse bewoners het nakijken de ballondoek al hele maal uitgevouwen lag. met kauwgompakjes. Bijna groeide, zoals in dat liedje, een kauw- gomballeboom. Want de Essoballon kreeg net niet bijtijds genoeg hoogte om enkele tak ken van de bomen te vernemen dat men toch vermijden... Toch maar liever niet opsteeg, brachten piloot, copiloot Geen zin meer... en bemanningslid het er heelhuids af en landden ze zachtjes ergens in de buurt van Melseie of Kruibeke, zo precies is het daar niet afgeba kend. Voor de passagiers (on der h en b.v. Riet D'Haeyer, teeveepre sentatrice, die in de wol ken bleek, achteraf) blijft het een grandioze ervaring, even in het Wase luchtruim te toe ven. Het gaat allemaal zo gezapig, zo zacht. En je ziet zowat alles. In- kluzief hier en daar ban ge koeien en varkens. Maar om de mogelijke boze boeren te troosten had elke piloot een fles sterke drank mee; ook in dat presentje hadden de organisatoren voor zien. Halfelf bijna was het toen alle piloten die aan de meeting op Dc Ster hadden deelgenomen met een trofee werden bedacht. Twaalf uur, middernacht, was het toen het vuurwerk tot zijn apotheoze open- spetterde. Vooraf was er nog een lasershow, ook al een technisch hoog standje. Het was voor velen een mooie, zoniet onverge telijke dag, daar op De Ster. De weergoden wa ren Jef en Gaston en die vele duizenden anderen gunstig gezind, al was het bij vorige gelegenhe den véél zonniger en zachter. De vlaggen wapperden in 't rekrea tiepark, de cafés zaten overvol, veel volk kuier de (al dan niet voorzien van groen voetgangers lichtje) langs Sint-Ni- klaas-plage. Nu al moet gesleuteld worden aan het op punt stellen van een nog gesmeerder lo pende vierde uitgave van deze ballonhappe ning. Het staat echter vast dat de Wazenaren in het algemeen en de Sint-Niklazenaren in het bijzonder de smaak van het ballonvaren, resp. het ballonkijken, te pak ken hebben. Deze Ster festiviteiten vormden nog maar de voorbode van wat ons begin sep tember op het Sint-Ni- klase marktplein te wachten staat en waar over we binnen enkele weken berichten. Wouter VLOEBERGH Toffe muziek begeleidde de zich naar hun startplaats begevende muzikanten, zaterdag in het Sint-Niklase rekreatiepark (dw) Massale belangstelling voor tal van evenementen in het rekreatiepark De Ster (dw)

De Voorpost | 1987 | | pagina 7