Sint-Gillis in de ban van de volkskunst De deelnemers aan het volkskunsttreflen Feestprogramma Drieskes Kerremes Folkloristische feeststoet in Sint-Gillis Postzegeltentoonstelling en eendagafstempeling Speciale busdienst Vierde uitgave van Drieskes Kerremes ¥'m'" Drieskes Kerremes «Vrucht van twee jaar onverdroten werk» zegt voorzitter Roger Van Passel 8 - 7.8.1987 - De Voorpost Finse deelnemers aan Drieskes Kerremes: de groep Potpuri. Uit Frankrijk komen Lous Cigalouns de Mourseuns. klarinet en diatonisch akkor- deon. Lous Cigalouns kunnen bogen op een lange lijst aan buitenlandse optredens die gans Europa maar ook Alge rije, Ivoorkust en USA beslaat. Potpuri Group - Finland Waar bij sommige festivals groepen uit Noorwegen, Zwe den en Denemarken te gast waren, wordt Skandinavië nu vertegenwoordigd door een Finse groep. De Potpouri Group werd in 1953 opgericht als onderdeel van de Helsinki Touth Association. Het pro gramma van de groep omvat dansen uit heel Finland, van de opgewekte, blije «sappu»-dan- sen uit het oosten tot de waar dige menuetten uit het westen. De meisjes dragen de nationa le klederdracht uit Hame en Seiskari en de volkse kledij uit Karelia (Oost-Finland). De jongens dragen de nationale en volkse kledij uit Johannes en Seiskari. De groep wordt tradi tioneel begeleid door de «Peli- manni»-band. Pelimanni bete kent: speelman of dorpsmuzi kant. De band heeft 7 muzi kanten die de viool, akkor- deon, bas, mandoline, triangel en blokfluit bespelen. In de Finse vierjaarse herschikking van de folkloregroepen beho ren zij reeds sinds 1972 tot de besten en werden alom ge roemd en onderscheiden. Vo rig jaar nog kregen zij de pers prijs in het World Folkfest in Utch. - USA. Körös - Hongarije Deze groep is voor velen geen onbekende meer. Zij waren reeds tweemaal te gast in Sint- Gillis (ondermeer op Drieskes Kerremes in 1982) en ontvin gen Drieske Nijpers reeds tweemaal in Hongerije in 1983 en 1986. Opgericht in 1950 in Gyuala beoefenen zij de Hon gaarse volkskunst en verzame len dansen, liederen en volks gebruiken uit Hongarije om daaruit gepaste komposities samen te stellen. De stad Guyala behoort tot het gebied van de Tisza en is gelegen aan de oever van de rivier Fehér- Körös. Op een 30-tal km. van de Roemeense grens. Daarom is er ook een zekere verweven heid met de tradities van de etnische minderheden in hun dansen waar te nemen. Körös brengt eveneens de dansen ui de Békès-streek, naast de oude traditionele dan sen en de nieuwere «Sczardas» en «Verbunk». De leden van Een der nevenfacetten van het vierde Volkskunstfestival in Sint-Gillis is ongetwijfeld de postzegel- en postkaarten tentoonstelling met speciale eendagsafstempeling. Op de ze manier kunnen ook de filatelisten kennis maken met Drieskes Kerremes. De tentoonstelling loopt tijdens het weekend van 15 en 16 augustus. De Wase Ruilklub verleent haar medewerking bij het opstellen van een filatelistische tentoonstelling rond het thema volkskunde». Zowel verzamelaars, leden van de Wase Ruilklub, als eigen groepsleden stellen hun postzegels tentoon en vullen 50 kaders. De VW-toeristische dienst komt met de reizende tentoon stelling van postkaarten naar Sint-Gillis. Drieske Nijpers vult deze panelen aan met postkaarten uit groot Sint-Gillis, met medewerking van diverse verzamelaars. Ter gelegenheid van het festival wordt eveneens een tijde lijk postkantoor opgesteld. Op zaterdag 15 augustus van 10 tot 12 u. en van 14 tot 17 u. zal iedereen in de gelegenheid zijn korrespondentie te verzenden met de speciale eendagsafstempeling van Drieskes Kerremes 1987. De kombinatie speciale postkaart en eendagsafstem peling moet het goed doen bij de verzamelaar De postzegel- en postkaartententoonstelling wordt geopend op zaterdag 15 augustus te 10 u. en blijft toegankelijk van 10 tot 20 u. Op zondag 16 augustus is ze nog toegankelijk van 9u30 tot 17 u. Dit alles in de Katholieke Kring, Kerkstraat, Sint-Gillis-Waas. MJP Dinsdag 11 augustus: aankomst van de buitenlandse groepen. Woensdag 12 augustus: 19 u. receptie aangeboden door het gemeentebestuur aan de delegaties der buitenlandse groepen. 20ul5 feestelijke openingsvoorstelling. Donderdag 13 augustus: 14 u. speciale voorstelling voor be jaarde en mindervaliden. 20ul5: gezellig samenzijn in de vier deelgemeenten. Vrijdag 14 augustus: daguitstap met de buitenlandse ga sten naar Wenduine. 20ul5 verbroederingsavond met alle gasten en gastgevers in de festivaltent, met aanleren van eenvoudige buitenlandse dansen. Zaterdag 15 augustus- 10 u. opening van de postzegel- en postkaartententoonstelling, gelegenheidspostkantoor met speciale dagafstempeling, 10u30 feestzitting in de festival tent, 14 u. opening van de feestmarkt in de Kerk- en Kro nenhoekstraat, 15 u. volksspelen door de deelnemen de groepen in de verkeersvrije straten - thema: oogst, 20ul5 voorstelling met o.m. speciale oogstdansen in het teken van de diverse oogstprodukten uit de streek van de buitenlandse gasten (graan, wijn, citrusvruchten...). Zondag 16 augustus: 9 u. mis in de Sint-Egidiuskerk te Sint-Gillis met deelname van de Buitenlandse gastgroe- pen. Thema «Samen valt er iets aan te doen». 9u30 - 17 u. postzegel- en postkaartententoonstelling, 10 u. receptie voor de deelnemers aan Drieskes Kerremes, 14 u. feest stoet door het centrum van Sint-Gillis-Waas met als thema «Het Wase volksleven anno 1900», 15u30 namiddagvoor stelling, 20ul5 slotvoorstelling. Maandag 17 augustus: optredens in sociale instellingen, speciaal voor de mensen die zich moeilijk of niet kunnen verplaatsen. Dinsdag 18 augustus: afreis van de groepen. Körös zijn jonge arbeiders, boeren en intellektuelen. De 40 dansers en 7 muzikanten waren reeds in gans Europa te gast en op hun palmares staan verscheidene grote onder scheidingen. Körös is een spektakelgroep bij uitstek. Milomir Petrovic - Joego slavië Deze Joegoslaafse groep uit de hoofdstad Belgrado was reeds eerder te gast op Drieskes Ker remes in 1977. Na 9 jaar stilte werd Drieske Nijpers vorig jaar zeer gastvrij ontvangen op doorreis naar Harmanli (Bul garije), met een uitgebreide maaltijd, opgeluisterd met dans en muziek door de groepsleden vcan Milomir Pe trovic. Een hernieuwde ken nismaking en een uitnodiging voor Drieskes Kerremes 1987 waren het resultaat. De groep Milomir Petrovic werd gesticht in 1969. Als volksdansgroep met een uitste kend muzikaal ensemble bren gen zij authentieke volksmu ziek en volksdansen uit heel Joegoslavië. De dansen wor den uitgevoerd in aangepaste, schitterende en kleurrijke kle dij, volgens de oorsprong van de dans en de muziek. Zowel in binnen als buitenland is de groep een graaggeziene gast. Hun buitenlandse verplaatsin gen beperkten zich evenmin tot gans Europa, maar ook Tunesië werd reeds bezocht. Tal van lovende perskritieken getuigen van het sukses van deze Oost-Europese groep. Gruppo Folkloristico Zig Zaghini - Italië Deze 30-koppige groep is af- Zondag 16 augustus wordt ongetwijfeld het hoogtepunt van de vierde uitgave van Drieskes Kerremes. Naast de geplande namiddagvoorstelling en de avondlijke slotvoor stelling, is er in de voormiddag de plechtige misviering in de parochiekerk, maar vooral de fokloristische stoet die vanaf 14 u. door de centrumstraten van Sint-Gillis-Waas zal trekken. Deze stoet, die onder het thema «het Wase volksleven anno 1900» zal uitgaan is ingedeeld in drie fazen. Deel 1 belicht het ambachtelijke leven, met ondermeer: landbouw, kantklossen, blokmaken, schaapherders, pot tenbakkers en andere vroegere beroepen. Deel 2 stelt het dorpsleven voor in al zijn aspekten: de school, het religieuze leven, feesten, liedjeszangers, huwe lijk, doop en verenigingsleven komen hierin aan bod. In het derde deel stappen Drieske Nijpers en de gastgroe- pen op. Dat deze stoet het hoogtepunt van de nevenaktiviteiten moet worden kan afgeleid worden uit de aangekondigde 1 deelnemers: ruitervereniging Sint-Egidius, werkersharmo nie Recht door Zee uit Tcmse (de strooien hoedjes). Roodkapjes, Sint-Gregoriuskoor. volkskunstgroep Lange Stien Beveren, Sportkringvrienden Sint-Niklaas, karna- valkomité De Minikielen, reus Peerke Den Herder uit Sint-Pauwels, fanfare Sint-Cecila Meerdonk, Koninklijke Harmonie Sint-Cecilia Sint-Gillis, Schrijverskermiskomité (vlasnijverheid), Molcnsteenvrienden, Meisjeschiro De Klinge, Drieske Nijpers, Marie-Katrien. café chantant en de buitenlandse gastgroepen. Vanaf 14 u. trekt de stoet door de Burgemeester Van Landeghemstraat. Stationstraat. Gaversstraat. Pomp straat, Nieuwstraat, Blokstraat. Kronenhoekstraat. Kerk straat. Een jury bestaande uit o.a. gemeenteraadsleden oordeelt over de mooiste wagen, de meest sfeervolle wagen en de beste themawagen, waarvoor een prijs wordt uitgereikt tijdens de namiddagvoorstelling. Drieskes feest stoet is een must voor wie niet zozeer van volksdansen houdt maar toch de sfeer wil komen proeven. Voor wie wel van het wervelende spektakel houdt gaat te 15u30 de namiddagvoorstelling in de feesttent. MJP komstig uit San Giovanni in Galdo, op enkele kilometers van Campobasso. de hoofd stad van de regio Molise in Midden-Italië. In 1963 ont staan propageert Zig Zaghini de tradities, kuituur en ge woonten van de regio Molise, in een kledij die een getrouwe kopie is van de stijl uit de tweede helft van de 18c eeuw. De 6 muzikanten die tot de groep behoren bespelen tal van traditionele instrumenten, maar ook akkordeon, gitaar en tamboerijnen. Bij de traditio nele instrumenten behoren on getwijfeld «il bufu». klein vat overspannen met vel waar een stok in vastzit «le cicale», «Ie raganelle» en «le misure» (klein houten keukengerei Zig Zaghini is echter vooral gekend om zijn wervelende «quadrigli», zijn spiegeldansen en vele andere. De groep ge niet ook vooral faam omwille van de opwindende en veelei sende dansen met de zeef. Ook Zig Zaghini kan optredens over gans Europa voorleggen, maar was eveneens te gast in Argentinië, Venezuela, Cana da en USA. Misschien wel de spektakulair- ste groep van de Westeuropese deelnemers. Grupo de Coros y Danzas de Santomera - Spanje De zang- en dansgroep «Gru po de Coros y Danzas de San tomera» komt uit Santomera in de provincie Murcia in het zuidoosten van Spanje. Deze vruchtbare streek, de citroen- gaard van Europa, bezit een rijk folkloristisch patrimonium en de groep slaagt er voortref felijk in, dit te bewaren en aanschouwelijk te brengen. De samenstelling van de groep is als volgt: 10 leden voor de rondalla. 12 leden voor het koor en 18 dansers. Het reper toire bestaat uit folkloristische dansen en liederen, o.a. par- randas. door typisch Spaanse instrumenten als de bandurria (12-snarige gitaar), de laüd (fluit) en de pandereta's en postizas (tamboerijntjes en kleine castagnetten. Bijzonder veel aandacht wordt ook besteed aan de traditione le klederdrachten. De groep trad reeds op op een groot aantal festivals in eigen land en vertegenwoordigde Spanje op het 18de Int. Folklore Festival van Bitburg (West-Duitsland). Op het festival van de Midde- landse Zee in Sicilië verover den zij de «Mulino d'Argen^ to», de zilveren molen. Drieske Nypers en Lange Stien - België Van Belgische zijde zullen gastgroep Drieske Nijpers (Sint-Gillis-Waas) en Lange Stien (Beveren) aanwezig zijn op het festival. Beide groepen beheersen onze eigen Vlaamse folklore en volkskunst voor treffelijk. Zij zullen derhalve zeker niet onder moeten doen voor de buitenlandse gasten. Beide hebben genoeg erva ring, zowel uit binnen- als bui tenlandse festivals. Speciaal attraktiepunt bij de organiserende groep is het spektakulaire vendelzwaaien. Drieske Nijpers bestaat onder tussen 20 jaar en Lange Stien werd acht jaar geleden opge richt. Beide groepen doen aan zang,«dans en vendelen. Met een dergelijke bezetting kan het moeilijk anders of de feesttent moet tot de nok ge vuld zijn tijdens de vijf voor stellingen. Met een kapaciteit van 2000 personen zou dit zo n tienduizend kijklustigen bete kenen. Om daarbij nog niet te spreken van de kijklustigen voor de stoet, feestmarkt en andere nevenaktiviteiten. Sint- Gillis-Waas maakt zich op voor een drukke weck. Hope lijk zal de weermaker hiermee rekening houden. MJP Donderdagnamiddag 13 au gustus te 14 u. gaat in de grote feesttent te Sint-Gillis een spe ciale voorstelling door voor be jaarden. zieken en minder-va- liden. Voor al deze mensen biedt Drieske Nijpers gratis busvervoer aan. Bcjaardenve- renigingen en verenigingen voor zieken en mindervaliden werden hiervoor aangeschre ven. De bus rijdt et'kel voor deze speciale donderdagna- middagvoorstelling en zal voor verenigingen en ÖCMW's die erom verzoeken klaar staan om hun mensen tijdig af te halen en terug te brengen. Tijdens deze busrit zullen toe gangskaarten aangeboden worden tegen de prijs van 50 frank. Bejaardenverenigingen of verenigingen voor zieken en mindervaliden die nog geen aanvraag voor het gratis bus vervoer deden dienen dit drin gend te doen op zondag 9 au gustus tussen 10 en 13 u. op het sekretariaat van Drieske Nij pers. tel. 03-770.65.85, MJP Wie v: ;ennis tan ht Milomir Petrovic: Joegoslaven op Drieskes Kerremes. Waar wy in vorige edities reeds getracht hebben, een beeld te geven van een aantal deelnemende groepen aan Drieskes Kerremes, bleek dit overzicht niet kompleet omwille van het feit dat sommige deelnemende groepen slechts laat hun overkomst konden bevestigen. Vooral de Oostbloklanden maken het hun groepen soms moeilijk om een uitreisvisum te krijgen. Derhalve zetten wij alle deelnemende groepen nog eens bondig op een rijtje. Lous Cigalouns de Mourseuns - Frankrijk Afkomstig uit de Landes is moerassige en uitgestrekte deze groep gemakkelijk te her- heidevelden. De mannen zijn kennen aan de onafscheidelij- gekleed in een zwart pak, wit ke stelten 1,5 Om.) die de hemd en de grote «béret lan- jongens bewandelen. De groep dais». Kleurige pompons en de bestaat sinds 1945 en brengt indrukwekkende ongelooide folklore uit de «Haute-Lan- schapenvacht maken het ge- de». Een typisch aspekt van heel af. deze folklore is dat zij vinnig. De meisjes dragen een kleuri- levendig en snel is. Door de ge kledij, oestaande uit: elk verscheidenheid aan passen een van kleur verschillende bo- biedt zij veel afwisseling. De venrok, bloes, sjaal en linnen steltlopers stellen geen typisch muts «pandelan». Hun muzi- beroep voor, maar een typisch kaal ensemble bespeelt de gebruik om zich beter te kun- «tchurula» (Baskisch fluitje), nen verplaatsen in de vroegere comemuse, vielle (draailier), Voorzitter Roger Van Passel van Drieske Nijpers (dw) «Volgende week plukken wij de vrucht van twee jaar onverdroten samenwerken naar één doel, het welslagen van onze vierde Drieskes Kerremes». Voorzitter Van Passel leeft duidelijk toe naar de festival- week. Zijn festival? «Neen, dat van alle leden. Iedereen heeft zijn steentje bijgedragen tot het welslagen van deze vierjaarlijkse topgebeurtenis». Dit groepswerk naar één doel behelst echter tal van aktiviteiten. Vooreerst is er de voorbeeldige samenwer king met CIOFF- de Internationale raad voor Organisaties van Folklorefestival en Volkskunst. Van Belgische zijde zijn naast Drieske Nijpers - Sint-Gillis ook Schoten, Edegem, Edingen, Bonheiden en Jambes organisatoren van dergelijke grote festivals. Ook hier is een nauwe uitwisseling van gegevens belangrijk voor het welslagen van het eigen festival. Vooral de kontaktname met buiten landse groepen wordt op deze manier vergemakkelijkt. Verder is een werkgroep reeds meer dan een jaar bezig met het opstellen van het programma, dansgenres, variatie e.a. Ook de klank- en lichtorganisatie vergt tegenwoordig een proffesionele aanpak. «Dekor, podium, tent, kaartenver- koop, public-relations, het zijn allemaal zaken die dikwijls onderschat worden, maar met de medewerking van ieder een lukt het meestal voortreffelijk. Wij gaan dan ook met gerust hart de festivalweek in». Roger Van Passel is nu al zes jaar voorzitter van de groep en het is zijn tweede Drieskes Kerremes. Niets werd onverlet gelaten. Indien echt geen laattijdig forfait meer volgt zullen alle groepen aanwezig zijn. Er is logies genoeg voor de 195 te plaatsen buitenlandse gasten. Niet minder dan 95 gastgezinnen zullen hen gedurende een week herbergen. De tent (30 x 45 meter) kan 2000 personen herbergen, de twee podiums zijn in orde, de kaartenver- koop loopt vlot. Enkel het weer zou roet in het eten kun ,nen gooien. Naar het schijnt staan de Drieskes echter op een goed blaadje bij de weermaker, dus ook dat zal wel meevallen. MJP begev. Die d; 'Krok uitzen loegai niet b Krokl Het lebaa nomt de se lijder van 1 nein. iet is seleni sverd niet i roekt event 74.60 De si ren 39.79 >ezot Het 1 zelfsj dech

De Voorpost | 1987 | | pagina 8