Buggenhout vier uur lang radio-aktief «Oost-Vlaanderen regionaal»: Informatie en amusement uit de eigen provincie Radio-happening De Voorpost - 7.8.1987 - 9 BRT-2 Oost-Vlaanderen rechtstreeks vanuit de Krokkebaas VVie van dichtbij wil ervaren hoe een rechtstreekse radio-uitzending tot stand komt, wil kennismaken met de persoon achter een radiostem of het optreden van een rist vedetten van het lichte lied wil bewonen, moet zich op dinsdag 11 augustus a.s. naar Buggenhout legeven. het gehele Vlaamse land kan interesseren. Een hele parade van muzikale gasten komt dit programma op- Me dag immers slaat BRT-2 Oost-Vlaanderen zijn tenten op in het rekreatiedomein luisteren, nl. De Dorus Krokkebaas' en verzorgt er van 10 tot 14 uur - vier uur lang - een rechtstreekse Streetband, Cannes Cher, uitzending. Voor de gelegenheid is de 'Krokkebaas' overigens (tot 13 u. dan) vry Ruth Mc Kenny, Pierre oegankelijk. Eventueel slecht weer zal de pret aan de rand van het Buggenhoutse bos Kartner (alias Vader Abra- oiet bederven, want dan kan iedereen terecht in een ruime tent. naai', het nieuwsmagazine waarin de dagelijkse Oost- vlaamse aktualiteit wordt afgewisseld met nieuws uit Buggenhout; hoofdzakelijk dus aktualiteit uit de regio, de sociaal-ekonomische as- pekten ervan en uiteraard ham, die naast zijn 'Smur- het befaamde bos en zijn fenlied' nummers uit zijn geschiedenis. Ook in dit augustus nog veel goed kan de, Lebbeke, Londerzeel splinternieuwe LP zal bien- programma muzikale tus- - - - - x sendoortjes met Erik Van Neyghen, Nancy Boyd en Lily Castel. Na het nieuws van 13 uur (rokkebaas --0e e- jet rekreatieoord 'Krok- maken. Toch bezochten en Bornem). gen)> Wim üe Craene, en tebaas' te Buggenhout is reeds ruim 650.000 mensen Voeg daar nog aan toe, Pasca' Laurent. Tussen- nomenteel aan zijn twaalf- het rekreatieoord. Eind vo- aldus het gemeentebestuur, door ,Z1J" e' g®sPrpAl®s de seizoen bezig. Geopend rig seizoen waren er dat dat alle openbare zwemba- °ver Krokkebaasde tijdens de prachtige zomer 641.398, dit jaar reeds zo- den in ons land ook met Buggenhoutse streekge- verzorgt Eddy Vroman een van 1975 beleefde het do- wat 20.000. een jaarlijks eksploitatie- rechten en het volksleven gevarieerd orgelrecital met Buggenhout. Ook Eddy Wally zal van de partij zi]n. nein, weersgebortden als Vaak wordt geopperd dat verlies zitten dat vele mil- van Buggenhout en omge- muziekjes op verzoek. En iet is, sterk van elkaar wis- het wellicht beter zou zijn joenen per bad beloopt. ^?n8- Tr om 13.30 uur is het tijd telyk en ontvangt in de elende zomers. In 1976 één van de twee grote Buggenhout streeft naar Om U' Hendrik voor de koning van het Krokkebaas ierd een piek bereikt met zwembaden te overdekken, zelfbedruiping en het dient Coleman rendez-vous voor channelled. Eddy Wally land, /4o« oo O/ia uo» n, a^ Ac vmirUUoc 'Oost-Vlaanderen Regio- presenteert dan Onverge- niet minder dan 88.946 be- Het Buggenhoutse ge- gezegd dat de Krokkebaas roekers. 1983 deed het meentebestuur denkt daar nu al sinds 1981 elk jaar •veneens schitterend met echter anders over: een bad met een batig eksploitatie- 74.600 belangstellenden, overdekken zou een inves- saldo afsluit. De 'Krokke- De slechtste seizoenen wa- tering van minimum 50 mil- baas' is trouwens het enige totnogtoe 1977 met joen vergen. Wat vandaag openbare zwembad van het 19.794 en 1985 met 34.676 de dag onverantwoord is, land dat winstgevend is. lezoekers. ook al omdat binnen een De 'Krokkebaas' is overi- let lopende seizoen is van- straal van 10 km vier prima gens niet de enige troef die [elfsprekend c :>k bijzonder overdekte zwembaden te dagjestoeristen naar Bug- ilecht, hoewel de maand bereiken zijn (Dendermon- genhout lokt. Er is vanzelf- Stem je van maandag tot en zich zelfs uit voor uitbrei- j;en(j was en we door die sprekend het 180 ha grote met vrijdag, van 12 tot 13 ding ervan. Zo dringt 45% naamverandering een stuk Buggenhout-Bos, het u, je radiotoestel af op 98,6 van de ondervraagden die van onze identiteit gingen grootste loofbos van de MHz (FM-band), beland je de ontkoppeling goed vindt verliezen. Daar zijn we nu provincie Oost-Vlaande- telkens middenin 'Oost- aan op een extra-ontkoppe- echter al lang overheen, ren, met daarin de legenda- Vlaanderen regionaal', het ling tussen 18 en 19 u. Wat want uiteindelijk primeert rische Boskapel. BRT 2-radioprogramma echter onmogelijk is zon- de inhoud. De titel lijkt me Gastronomisch komt de dat naast licht verteerbare der verdubbeling van de bezoeker in de bosgemeen- muziek - de meesten onder middelen, te eveneens aan zijn trek- ons zijn dan toch aan de Uitbreiding van de ontkop- ken. In Buggenhout be- 'soep en de petatten'toe - peling is overigens ook mo- staat immers nog een am- ook informatie uit de pro- gelijk naar de weekends bachtelijke brouwerij waar vincie Oost-Vlaanderen toe, want momenteel moe twee streekbieren worden serveert. Van twaalf tot ten we nog altijd de zater- gebrouwen: de stevige, één gaan de vijf gewestelij- dag en de zondag overbrug- geestrijke Pauwel Kwak, ke omroepen overigens ge- gen en maandag moet je Larssen, Nicholas Lens en Paul Roe- Rudolf Stevens. Uiteraard Sandy Star, Luc zingt Eddy zelf enkele van Steeno, John Horton, Liz zijn suksessen. Tot 13 u. is iedereen gratis welkom in de Krokkebaas. Pierre Van Rossem niet zo belangrijk, vooral omdat het om een pro gramma gaat dat - naar we hopen - een lang leven be schoren zal zijn. Uit hoeveel leden bestaat de kernredaktie? De kern wordt gevormd die geschonken wordt in lijktijdig in de lucht, ieder via de radio geen nieuws door een zestal: twee jour- het typische, zeer fraaie in en voor zijn eigen pro- koetsiersglas en de iets lich- vincie; BRT 2 wordt dan tere Cupido, een smaakvol ontkoppeld, licht, bruin briertje dat pas Van de week maandag, al twee jaar geleden het le- dus Hendrik Coleman, spil- venslicht zag. Beide bieren figuur van 'Oost-Vlaande- worden gebrouwen door de ren Regionaal', stuurden Brouwerij Bosteels. we de duizendste uitzen- Een ander gastronomisch ding de ether in. De eerste lekkernijtje dat zowat vijf liep op 3 oktober 1983. Op jaar geleden werd geboren dinsdag 11 augustus wordt is het 'Bosschijntje', een ook 'Oost-Vlaanderen Re- gebak bestaande uit zachte gionaal' rechtstreeks vanuit koek, marsepein en zwarte de Buggenhoutse Krokke- van vrijdagavond of zater- nalisten - hoofdjournalist dag brengen. Op dat vlak Fred Braeckman en ikzelf .zijn we dus nog gehandi- als koördinator- de pro- kapt. gramma, terwijl wij louter E5-? 'Visum'. Tijdens de regionaal werken. Het is zomermaanden worden we dus de luisteraar die zijn of qqJj geassisteerd door Chris uviujuiwiiiwii ui uv. - haar keuze maakt. Van den Durpel. Buggenhout. Lily Castel te zien en te horen op 11 augustus se iand. Dit 4 ha grote, met Via 'Oost-Vlaanderen Re- Niemand hoeft zich overi- Daarnaast nemen ook gras en linden begroeide gionaal' en de andere ont- gens veel illusies te maken: Freek Neyrinck, Patrick het aantal luisteraars dat LipS( Ron Hermans, Rita van de 2 naar de 1 (of Passemiers, Johan Tas en omgekeerd) overschakelt Katrien Deylgat deel aan luisteraar: een behoefte - op gelijk welk tijdstip van de redaktievergaderingen, aan regionaal nieuws. Der- de dag trouwens - is niet Het zijn losse medewerkers in de Krokkebaas. bessen die eigenlijk kraak- bessen heten, maar door de inwoners 'krokkebazen' worden genoemd. Andere attraktie is de Op- dorpse Dries, één der best bewaarde driehoekige dorpspleinen in het Vlaam- Oost-Vlaanderen Regionaal en de overige ontkoppelde programma's moeten m.i. opboksen tegen de vry scherpe konkurrentie van BRT 1waar op dat ogenblik 'Het Vermoeden' loopt? Dat is een gevolg van de baas uitgezonden. Een re- variëteit die via de BRT- den, leek ons, om er via netten aangeboden wordt. Hendrik Coleman, even 'Het Vermoeden' is een na- van dichtbij kennis mee te tionaal ontspanningspro- maken. ducers Elie Saegeman (maar die heeft aan zijn amusementsprogramma's als 'Broccoli' al een mond vol) en Hilde de Sutter, die vooral voor de sportin- breng zorgt, en de desk journalisten Jan Cnudde en Hilde Lockx, die belangrijk researchwerk verrichten en ook met de bandopnemer op pad gaan. Dit zestal zorgt ook mede voor ande re nieuwsprogramma's als 'Focus', 'Media-Tips', 'E3- plein vormt elke eerste maandag van juli het deko- rum voor één der drukst bezochte jaarmarkten van het land. Het waarom van dergelijk programma? koppelde programma's vol doen we gewoon aan een behoefte die leeft bij de Tijdens een vorige week georganiseerde perskonfe- rentie konden we nog wat volgt optekenen uit de mond van een aantal betrokkenen bij deze recht streekse BRT-2-radiouitzending. Schepen van toerisme Mare Heymans: Wij zijn bij zonder blij met deze uitzending. Zij vormt een onderdeel van de promotie die wij onze gemeente - eigenlijk een uithoekje van de provincie Oost- Vlaanderen, tegen Brabant en Antwerpen aan - willen schenken. Wij kregen totnogtoe nooit de radio op bezoek en van het feit dat BRT-2 Oost-Vlaande ren zich de jongste tijd meer open opstelt dan dit vroeger het geval was, hebben wij dankbaar gebruik gemaakt. De gemeente staat in voor de infrastruktuur en zal een aantal technische faciliteiten voor haar rekening nemen, zodat deze rechtstreekse uitzending - toch geen sinecure vier uur direkt de ether ingaan - in de beste omstandigheden zal kunnen verlopen. BRT-2-producer Hilde De Sutter: BRT-2 Oost-Vlaan deren zoekt de jongste tijd naar een nauwer kontakt met het publiek, omdat onderzoeken hebben aange toond dat er bij het publiek een vorm van drempel vrees naar de BRT toe bestaatOok willen wij de luisteraars kennis laten maken met de mensen achter de radiostem. Hiertoe gebruiken we hoofdzakelijk twee uitzend- bokken, het dinsdagblok van 10 lot 14 uur en het zaterdagblok, eveneens van 10 tot 14 uur. Uitzonder lijk maken we ook gebruik van het woensdagnamid- dagblok. De keuze viel ook op Buggenhout omdat we alle regio's van de provincie willen aandoen en het Buggenhoutse nog niet aan de beurt kwam. In alle informatie die op 11 augustus omtrent Bug genhout zal worden verstrekt, zal geen sport vervat zitten. Omdat we van plan zijn, mocht de uitzending meevallen, op een zaterdagmorgen met de uitzending 'Buitenspel' naar Buggenhout - naar de sporthal dan - terug te keren en van daaruit een sportshow te verzorgen. BRT-2-producer Hendrik Coleman: Slecht weer hoeft het publiek niet af te schrikken. Er zal ruim plaats voorzien zijn in een tent. We spreken overigens uit ervaring wanneer we zeggen dat in dergelijke uitzen dingen de ambiance gewoon de pan uitswingt Vorig jaar slaagden we er zelfs in - in Kluishergen gebeur de dat - in een zaaltje met een kapaciteit van 450 mensen, niet minder dan 1100 belangstellenden te verwelkomen. Dergelijke rechtstreekse uitzending groeit telkens weer uit tot een ware radiohappening. Het blijft bovendien niet alleen bij kijken en luisteren. Wé proberen ook met het publiek wat te doen. O.a. in de vorm van spelletjes waaraan prijzen verbonden zijn. De ervaring heeft ons ook geleerd dat sommige mensen pas na het middageten komen afzakken. Wal verkeerd is, want de animatie start reeds te 10 u. Na het eind van de uitzeriding te 14 uur wordt die animatie overigens verdergezet. groot. Aanvankelyk kreeg het programma de naam 'Oost- Vlaanderen vlagt' mee. Waarom de naamverandering? die dankzij hun jarenlange ervaring met de mikrofoon op interview kunnen uit gaan. Zij beschikken trou wens over een vrij grote vorm van inspraak tijdens de maandagse redaktie- gelijke nood manifesteert Rechtstreekse uitzending zjch duidelijk en werd door met tal van vedetten de geschreven pers en later Elke dinsdag gaat BRT-2 door de vrije radio's trou- Oost-Vlaanderen, van 10 wens reeds langer beant- tot 14 uur de ether in. Dit WOord. blok van vier uur wordt nu De noodzaak van een pro- uc op dinsdag 11 augustus gramma vanuit en over de De oorsprong van 'Oost- bijeenkomsten, rechtstreeks vanuit de eigen regio blijkt overigens Vlaanderen vlagt' situee: t yerder beschikt 'Oost- Krokkebaas uitgezonden. ujt onderzoeken die daar- zich in een gelijknamig pro- vjaanderen Regionaal' Waar vanuit de studio omtrent uitgevoerd wer- gramma van de vroegere Gver een net van zowat der- plaatjes worden gedraaid, den, enquêtes niet alleen produktieleider Jerome De tjp knrrrsnondenten die dp verzorgen artiesten nu een opgezet door onze eigen Pauw. Niemand voelde A Dr<5rincie coveren optreden in het rekreatie- BRT-studiedienst, maar zich echter gelukkig met domein. o.a. ook door de Vrije Uni- die titel, men vond hem Jullie besteden ook Tussen 10 en 12 presente- versiteit Brussel. nogal bizar. aandacht aan Zeeuws- ren Yvette Verbauwen en Zo blijkt uit dat VUB-on- Na een aantal maanden Vlaanderen. Waarom? Chris Van den Durpel 'Met derzoek van de 'ontkoppe- werd het programma ge- het oor op de romer', een |ing- dat 3/4 van de bevoi_ WOon 'Oost-Vlaanderen 0mdtt' de betrokkenheid bonte mengeling van zo- king geWonnen is voor dat Regionaal' genoemd, een ™deeke Netertand bewS merse muziek en informa- fenomeen. De appreciatie ,i,el die mee? voor de hand fen wïzkh been de Z- t,e uit de regto, "formatie gaat van 'goed' tot 'zeer lag, hoewel achteraf geble- die het luisterpubliek uit g0ed', sommigen spreken ken is dat die niet zo spre- tueert, met onze provincie Buggenhout. Naast de Krokkebaas staat ook het bos centraal in de uitzending (arch) en dan vooral met Gent, maandagse uitzending'De o.a. op het vlak van de Betweter', een spelletje tewerkstelling, de medi- w aaraan de luisteraars sche verzorging, het onder- kunnen deelnemen. De wijs ook, zo groot is, dat ze bedoeling hiervan? tot halve Oostvlamineen geworden zijn. Met ,De Betweter zetten Tijdens de zomer manifes- we eigenlijk een traditie teert zich dan een ver- ve[df d»e een viertal jaar schijnsel in de andere zin: geleden ontstaan is, deels heel wat van onze provin- in samenwerking loopt met ciegenoten brengen dan de Federatie voor Toeris- hun vakantie door in Cad- me van Oost-Vlaanderen zand, Breskens enz. We en erop gericht is onze luis- kunnen er dus gewoon niet leraars een pakket toeris- aan voorbij. Vroeger werd wel eens de kritiek geuit dat in 'Oost- Vlaanderen Regionaal' hoofdzakelijk Gent en het Gentse aan bod kwamen en de overige regio's heel wat minder aan hun trekken kwamen? tische informatie aan bieden, gekoppeld dan aan een spelelement. Aanvankelijk werd dit spelelement gebruikt als opwarmer voor de toeris tische informatie. Na drie jaar kwamen we echter tot de vaststelling dat wat die informatie betreft, we de be- Buggenhout. De voorbije dagen lag de Krokkebaas er maar troosteloos bij. Maar dinsdag zal het er wemelen van het jydens de maanden juli en volk (arch) augustus loopt in elke Dat is nog zo, maar eigen- provincie rond waren. Er- lijk was die toestand voor mee stoppen of doorgaan de hand liggend. Om ver- was toen de vraag. We op- schillende redenen. Toen teerden toen voor het be de ontkoppeling er kwam houd. maar besloten ze aan was het onmogelijk, o.a. de kijker in een andere ingevolge de onvoldoende v°rm te serveren. Zo heb- lange voorbereidingstijd, ben we vorig jaar de diver- meteen nieuws uit de gehe- se fusiegemeenten doorge- le provincie te brengen, licht. Overigens niet uit- Vergeet niet dat we in den sjuitend op het zuiver toe- beginne over amper twee ristisch vlak. Dit jaar heb ben we dan besloten de luisteraar niet langer met een of ander thema op te zadelen, maar hem gewoon ideeën aan de hand te doen die voldoende interessant zijn om er een namiddag aan te besteden. Het spele lement werd daarbij volle dig van de toeristische in formatie ontkoppeld. 'De Betweter' is er nl. op ge richt de luisteraar tijdens de zomermaanden op een ludieke manier spotnamen van Oostvlaamse gemeen ten - fenomenen die verlo ren dreigen te gaan - te laten ontdekken. Akkoord, spotnamen zijn niet nieuw, maar de manier waarop wij die tot bij de luisteraar brengen - in de vorm van sketches, ge schreven door Freek Ney rinck - is dat wel. De res pons is trouwens zeer groot. Aanvankelijk iets minder, maar dat lag een voudig in het feit dat die spotnamen inderdaad bezig zijn te verdwijnen. Via het formuleren van een meer keuzevraag werd dat echter opgelost. De prijzenpot is trouwens niet te versmaden. Sommi ge prijzen halen een waar de van 15.000 fr. Via 'de Betweter' stellen we trou wens ook vast dat heel wat Westvlamingen ons pro gramma beluisteren. Alle BRT 2-ontkoppelingspro- gramma's zijn trouwens grensoverschrijdend. Pierre Van Rossem korrespondenten schikten. Tot bij de ontkoppeling was overigens alles op Gent gecentraliseerd. De uitbrei ding naar de diverse regio's toe vergde dus een aanpas singsperiode. Het probleem werd o.a. opgelost door tijdens de zo mermaanden bij de uit bouw van de toeristische bijdragen, diverse plekken in de provincie aan te doen en Gent daarbij links te laten liggen. Al bij al evo lueren we nu naar een evenwichtige berichtge ving, mede doordat het korrespondentennet uitge breid werd. Wat ons nog ontbreekt is een soort 'vlie gende reporter', iemand die nadat hij getipt werd, zich naar de diverse uithoe ken van de provincie spoedt en 's middags reeds met een bijdrage op anten ne kan komen. Om derge lijk iemand in dienst te ne men is- ons budget echter ontoereikend. Welke verhouding wordt nagestreefd in het aandeel van de muzikale en de informatieve gedeelten? 20 minuten woord en 40 minuten muziek, maar die verhouding wordt niet ge- respekteerd. De voor het woord voorziene tijd wordt ruim overschreden. Mij lijkt een fifty-fifty verhou ding niet onaantrekkelijk.

De Voorpost | 1987 | | pagina 9