en de kleine k De grote Volkskunstgroep Reynout beleeft drukke augustusmaand Theaterhappening in Kemzeke Hammenaar Emiel Ruys veertig jaar in de bres voor het toneel Hedwig Bracke stelt tentoon in Sint-Niklaas 12 - 14.8.1987 - De Voorpost In de Rudy Sedlmayer-sporthalle van de Beierse hoofdstad München was Reynout (letterlijk dan toch) de centrale volksdansgroep van de Vlaamse bijdrage op de 24' Europeade voor Europese Volkskuituur, (foto fs) Ter gelegenheid van de Dorpsdagen De tweede uitgave van de Kemzeekse Dorpsdagen worden zij het in nauwe samenwerking met zowat alle plaatselijke verenigingen georgani- saerd door toneelgezelschap 't Kelderken dat dit jaar z'n tiende verjaardag viert. Het is dan ook niet te verwonderen dat elke attraktie met theater of toneel te maken heeft. Dit volgt logischerwijze uit de interessesfeer van de impulsgevende partij. Niet minder dan vijf spektakel voorstellingen vullen Htm ook de affiche van zaterdag, zodat we kunnen gewagen van een waarachtige theaterhappening te Kemzeke. terclownerie. Een zoeken naar een originele benader ing van het fenomeen klown. Paul Kenens, een ex-offset- drukker, volgde drie jaar mine-Opleiding en kortere periodes akrobatie, teater, diktie, muziek, goochelen enz. Hij tracht cirkuskunst plezierig te verpakken, er een dimensie aan te geven. Hij amuzeert zichzelf én het pubhek meer met de ver pakking, de kleur van het omhulsel, de verwijzing naar(al was het maar naar het kunstje zelf), de dubbele betekenissen of het doen denken aan. Hij brengt CirCater onder de titel «Flanders Techno- jonglerie»een solopro gramma dat begint bij pure theaterclownerie en dat ein digt in de beste commedia dellarte stijl. Ook hier slechts 300 kaar ten in voorverkoop op het sekretariaat, ofwel in de centrumcafés aan 100 fr. Na de beide voorstellingen Het is altijd al behoorlijk druk geweest in volks kunstgroep Reynout (Grembergen/Dendermonde). Dat kan ook niet anders. De groep beschikt niet alleen over een dansgroep. Daarbij komen inder daad ook nog een muziek-ensemble, een vendel- en trommelkorps en het volwaardig uitgebouwde ma rionettentheater «Kalleke Step». In Reynout valt er dus altijd wel iets te beleven. Voortdurend staat er een of ander op stapel. Zonder onderbreking wordt er gewerkt aan de voorbereiding van een of andere toekomstige aktiviteit. De augustus-maand augustus vergaderde werd dit jaar ingezet zSn- Festival-komi- met de deelname van een reec^s om de laatste dertigtal Reynouters hand te leggen aan het aan de XXIV Europeade voorbereidend werk- voor Europese Volks- schema voor de Festival- kuituur in de Beierse avond van 28 augustus, hoofdstad München. Voo Die avond ontvangt Rey- de Reynouters was die nou^ (en hoopt men Europeade eigenlijk al bij Reynout een tal einde juli begonnen, "Jk publiek) hier in want men had de deelna- Dendermonde een van me aan de Europeade la- de meest, misschien wel ten voorafgaan door en- de meest gelauwerde kele ontspannende da- dans- en muziekgroep gen in het natuurpark v*t Bulgarije: de groep Rhön (Beieren). «Ratschenitza» uit Plov- Van enig uitblazen was div, hoofdstad van de ge er bij de terugkeer wei- hjknamige provincie in nig sprake, want op 5 Zuid-Bulgarije. «Rat- schenitza» komt met een 40-koppige bezetting naar hier (Binnenplaats van het VTI aan de E. Van Winckellaan aan vang om 20.30 u. Bij regenweer in de zaal) en het zal dan ongeveer 22 brengt muziek, zang en uur zijn - kan men op het t d kerkplein terecht voor «De e *J Jeneverauite., een drink- schatkamer van de Bul- en borrelanimatie door de S33"1"96 folklore. Enfin, Hasseltse Stoopkes. En dat 0011 avond om niet te staat dan voor «Sociëteit missen, maar dat wist u Ter Ondersteuning Onzer zeker al! Plaatselijke Kroegen En Maar we zijn een beetje Staminees»: «eene voorstel- jjj de war met onze chro- hng- met zang en de muziek nologie. de Bulgaren over den drankzucht in al zijne facetten». in Dendermonde aanko men, heeft Reynout in derdaad reeds een druk augustus-programma achter de rug. Donderdagmorgen 13 augustus vertrekt een afvaardiging o.l.v. Rey- nout-voorzitter Erik Verresen naar Pilzen in Tsjechoslowakije, waar Fred Scholliers vrijdag avond een dia-voorstel ling geeft over de tour nee van Reynout in 1986 doorheen West-Bohe- men. Zaterdag worden de Reynouters dan ver wacht op het Folklorefestival van Do- mazlice, stadje in het Bo heemse Woud. Terwijl de Reynout-dele- gatie op zondag 16 au gustus huiswaarts keert, vertrekken de vendeliers en tromme laars van de groep naar Duffel voor deelname aan de Troubadours feesten. Zaterdagavond 22 au gustus kan men het mu ziek-ensemble van Rey nout beluisteren aan de streekbieren-stand op de Begijnhoffeesten in ons eigen Dendermonde, waaraan de groep trou wens ook nog zijn steun verleent door het «leve ren» van acht «tappers». Zondag 23 augustus neemt de hele groep (dansers, muzikanten, vendeliers en tromme laars) deel aan het Festi val van Jambes, waar men Reynout zowel in de voormiddag als in de namiddag zal kunnen toejuichen. Daarmee is de maand voor de Reynouters nog niet om. Donderdag 27 augustus wordt deelge nomen met zes vende liers en twaalf, «kop- vleesdragers» aan de Reuzenommegang (Ka- tuit) te Dendermonde. Twee dagen later, zater dagavond 29 augustus om 19 u., brengt Rey nout de danssuite «Brui loft» voor de bewoners en gasten van het Ay- monshof te Dender monde. En om in de maand au gustus 1987 in grootse stijl te beluisteren: Op zondag 30 augustus wordt heel Reynout ver wacht op het XV" We reldfestival «Dansemu- ze» in het sportpark De Nekker te Mechelen. De groep brengt er in de namiddag en 's avonds de suite «Bruiloft», een zgn. totaalspektakel met dans, zang, muziek en vendelspel. Het marionettentheater «Kalleke Step» zat en zit ook niet stil. Begin juli was een delegatie, o.l.v. Gust Dierickx, aanwezig op het Poppenfestival van CHRUDIM in Tsje choslowakije, het «Lout- karska Chrudim». Voor «Kalleke Step» noteer den we voor augustus zelf weliswaar geen voorstellingen, maar de medewerkers zijn reeds druk bezig aan de voor bereiding van het vol gend seizoen. Om even te resumeren: München, Rhön, Dender monde, Pilzen, Domazli- ce, Duffel, Dendermon de, Jambes, Dendermon de, Mechelen en Chru dim. Even zoveel aktivi- teiten en dit in vier land streken van Europa: Vlaanderen, Wallonië, Beieren en Bohemen. Wie zei daar ook weer dat Reynout de kulture- le ambassadeur van Dendermonde was? JVB In Hamme heeft de naam Ruys op toneelgebied een goede klank. Er is het echtpaar Roger Ruys dat een halve eeuw aan toneel doet. Maar ook Emiel Ruys werkt dit jaar al 40 jaar intens mee aan toneel bij de Kon. Toneelkring «Trouw aan Kunst». Het was in het seizoen 1937-1938 dat hij zijn eerste schreden op de planken zette. Het was in het toenmalige Drie verbond dat hij zijn eerste stap op het toneel zette. De opvoering ging toen door in zaal «De Vlaamse Schouwburg» in de Peperstraat. Hij zou zich naderhand bin- nument in de jaren '50 den aan Trouw aan Kunst, werd ingehuldigd, had. er Toen deze tijdens een zo- Qp het Gemeentelijk Speel- merfeest in Den Bunt een plein een massaspel plaats, toneelopvoering werd in ge- last trad hij op in de éénak- ter «Leentje uit het Hemel rijk». Dat was in 1946. Met- deelnamen: De Kath. To^ i werd hij door de toneel- neelmaatschappij Voor God Het was een kreatie van Loude Plaum, waar de twee Hamse toneelkringen aan mikrobe gebeten. Vanaf dat moment deed men herhaal delijk beroep op zijn akteer- aan Kunst. en de Evenmens, en de Kon. Toneelmaatschappij Trouw Roger Ruys Theaterhappening in Kemzeke. Luc Philips speelt een knappe rol in «De tuinman van de koning(mg) Het toneelgezelschap 't Kei derken zelf treedt on danks z'n tienjarig bestaan niét «au grand complet» op de planken. Wel zorgt het voor een première door middel van het eerste optre den van de jeugdgroep ont sproten uit het gezelschap. Onder leiding van Ingrid De Ruyte brengt de kers verse jeugdgroep van het toneelgezelschap een ver rassend uitziend jeugd- spektakcl, namelijk «Het geheim van vadertje Groen- blad». Dit tijdens een na middag met jeugdanimatie op het Kerrfeeekse kerk plein, tijdens dewelke de poppenkast van Reintje Vos ook nog «Jan zonder Vrees» zal brengen. Nadien zorgen de dansers van Reintje Vos voor enkele muziekstukjes vanop de kiosk, terwijl de hongeri- gen (en dorstigen) her en der terecht kunnen. Solotoneel Dankzij het wonderbaarlij ke talent van Luc Philips en zijn regisseur Walter Tille- mans is het fragment uit «Het Beleg van Laken» van Walter Van den Broeck een heerlijke brok theater ge worden. «De tuinman van de koning» is een verhaal over vorsten, vorstinnen, pausen en ministers, zon der officieel gedoe. Met hun kleine verdrietjes, hun vreugde, kibbelen, een mis stap somsGeschreven in een taal om van te snoepen. Als tuinman Mallants, die z'n hele leven heeft doorge bracht aan het koninklijk hof, brengt Luc Philips het wel-en-wee van het Belgi sche koningshuis. Op bit- ter-komische wijze en uit een kikvorsperspektief geeft hij gestalte aan de komplexiteit van de Belg, zijn onzekere verhouding tot z'n koningshuis, z'n frustraties op allerlei vlak ken, z'n radeloze zoektocht naar een Identiteit en het levensgrote minderwaar- digheidskomplex. De oude tuinman laat de hele ko ningsdynastie aan de revue passeren. Met al de tribula- ties die daaraan te pas ko men en kwamen. Dit enkel om aan te tonen dat Boude- wijn in feite de inkarnatie is van z'n geliefde Sinte Metten... Het is een produktie van het Nieuw Ensemble Raam- teater Genummerde kaar ten aan 200 fr. zijn te beko men bij Wilfried Meer- schaert, Jef Van Durme- laan 12 te Kemzeke, tel. 03/ 779.60.69. Wacht niet te lang want er zijn slechts 250 plaatsen. CirCater Op het kerkplein speelt on dertussen Paul Kenens zijn «CirCater», een samentrek king van cirkus en theater. Cirkus in theatervorm of theater op basis van cirkus- disciplines Een nu reeds geslaagd huwelijk tussen visuele attrakties en thea- talent. Zijn eerste grote rol speelde daarin de rol van vertolkte hij in «Jacoba van Manila als zoon van Jawiw Beieren». Sukses was later de kaja-kaja. Dit stuk werd nog «Met de Wui tens op toen voor het eerst opge- Reis,, «De reis rond de we- voerd in ons land en lokte reld» en met «de politie op vele honderden kijkers van de d"Expositie». Maar ook zelfs van ver buiten de ge- op tal van bonte avonden meente. kon hij zijn man staan. Een Aan toneel doen vraagt veel van zijn prachtigste en bes- inspanningen. De noodza- te uitvoeringen, vindt hij kelijke repetities die naar- nog altijd de uitbeelding mate de datum van de op- van Al Johnson. Hij zong voering nadert, steeds weer toen het geweldige kas- worden opgedreven. Uitein- nummer Sonny Boy van de- delijk betekent dit allemaal e bekende zanger. veel uithuizigheid. Het was Met veel vreugde denkt hij duidelijk dat Emiel Ruys' nog terug aan zijn optreden echtgenoot daar niet altijd in het massaspel «Pater m de wolken mee was. Toch Vertenten, de redder van de kon ze begrip opbrengen Kaja-kaja's». Toen dat mo- voor de inzet van haar echt genoot. Maar ook bij Emiel was het soms wel eens te veel. Zijn vrouw hielp hem er dan weer bovenop met te zeggen: Emiel u moogt Fer dinand Van Damme (de voorzitter) toch niet in de steek laten. Daarbij kwam nog dat Emiel lid was van het Wui- tenskomitee. Het zijn de mensen die jaarlijks de driedaagse Wui tens fees ten organiseren met optocht, bal, en vele andere karnava- leske aktiviteiten die onein dig veel uren opslorpen. Ondertussen is Emiel nog bestuurslid geworden van deze toneelmaatschappij en dat is ook weer een paar dagen per jaar weg naar de vergaderingen en andere aktiviteiten. Door de jaren heen heeft Emiel in heel wat stukken opgetreden. Zo denkt hij nog terug aan die twee stukken die hij in korte broek moest spelen «Toon heeft 't miljoen» en «De Vieze Apotheker». An dere stukken waren nog «De Huzaren» in 1956 en in 1959 «De Engel in het Pandjeshuis», «Het Onstui mige Hart» (1960) en «Ar- seniek en oude kant» (1964) en het jaar daarop met «Er komt een vriend vana vond». Vooral dit laatste stuk viel in de smaak van het publiek. Men kon dit stuk zes dagen lang spelen voor een bomvolle zaal «De Vrijheid» in de Stations- Hamme. Emiel Ruys staat al veertig jaar op de planken, (vh) Hamme. Toneelspelen is iets aparts. Ge kunt het of ge kunt het niet, zegt Emile Ruys. En hij kan het weten, gezien zijn rijke ervaringen, (vh) straat. Emiel denkt verder nog terug aan de opvoering van «Antje» waarin hij de rol van Hendrik speelde Later trad hij op in «Onder één dak» en «Hoop op Ze gen». In 1972 vierde hij zijn 25-jarig toneeljubileum met het stuk «Doden heb ben ongelijk». Nog een paar keer daarna trad hij op in een paar kleine rollen. Maar zijn voorkeur zou stil aan gaan naar de techniek: de verlichting en het ge luid. En daar is hij een spe cialist in geworden. De klankregie zou met de ja ren zijn stokpaardje den. Maar dat was nie nieuw voor hem. Veel vroe ger had hij voor het toneel het geluid verzorgd. Klank en geluid In het suksesrijke kasstuk «Tien Kleine Negertjes» stond hij al in voor de klank. Maar toen gebeurde nog alles met primitieve middelen. Want om blik sem, wind enz. voor te bren gen was alles nog hand werk. Nu staat de techniek voor niets meer. Hij ver zorgde ondermeer al de klankopnamen in «De En gel in het Pandjeshuis» sa men met Jean Verest. Meteen werd hij dan ook lid van De Biekorf. De mannen van de nacht die zorgen voor het dekor, geluid en verlichting, In vele stukken moet de scène meer dan eens omgetoverd worden tot een prachtig dekor. Maurice en Rene Tilley heb ben daarin een grote rol gespeeld. Beide kunstschil ders kenden immers de knepen van het vak. Nu heeft Etienne Cools hun taak overgenomen. De regisseurs, zegt Emiel spelen in een toneelstuk een zeer belangrijke rol. Verschillende goede regis seurs kwamen bij «Trouw aan Kunst» werken. Hij dacht zo aan Dre Poppe, die later regisseur zou worden van verschillende TV-films. Momenteel werkt hij aan de televisieserie «Klein Lon den, Klein Parijs». En dat Dre Poppe Hamme nog niet vergeten is, werd duidelijk toen hij Moerzeke en een stuk van Hamme uitkoos als achtergrond voor deze TV-film. Emiel Ruys denkt nog niet aan stoppen. Straks viert de toneelmaatschappij haar honderdjarig bestaan. En daar zou hij graag bij zijn. HVC Van 1 juli tot eind augustus loopt in de salons van Lenart Coiffures, Plezantstraat 156 te Sint-Niklaas een tentoon stelling met werken van Hedwig Bracke. Deze in Melle geboren docent Engels-Duits pedagogisch onderwijs heeft reeds enkele fel opgemerkte tentoonstel lingen achter dé rug, o.a. in galerij Tatteljee in Steen dorp, galerij De Casteleyn te Hingene en kasteel Walburg te Sint-Niklaas. Zijn tekeningen zijn niet agressief. Hoewel de dieren die centraal staan in zijn werken eerder gekend zijn door hun agressief gedrag, weet de kunstenaar door kleine details hen geruststellender over te laten komen. Voor Hedwig Bracke is de mens blijkbaar de vrouw. In de meeste tekeningen, uitgewerkt met een simpele inkttech- niek (een soort zwart-wit pointillisme), vinden we sterk erotisch getinte dier-vrouw kombinaties. De naakten zijn anoniem, het zijn lichamen zonder gezicht, die doen denken aan marmeren beelden. In een aantal werken is de symboliek duidelijk, in de meeste niet; soms is het een ironische «Spielerei», hier en daar zijn er literaire referenties. Om met een woord van de kunstenaar te eindigen: «Op het witte blad wordt voor mij het onmogelijke mogelijk. Ik keer mij af van de werkelijkheid met inkt en akwarel om de wereld der mogelijkheden binnen te stappen.»

De Voorpost | 1987 | | pagina 12