Visfestijn Show- en Marchingband De Eendracht uit Baasrode Gevarieerd muzikaal festijn voor fijnproevers ss&reasr v3t op de 111 het vou en ssssme «Kuituurbus» naar Festival van Vlaanderen Tentoonstelling over gedroogde bloemen in Temse De Voorpost - 14.8.1987 - 13 Hesperion XX en Figue- The Tallis Scholars: H. ras: Spaanse muziek uit Isaac en L. Senfl of mu- de 17de eeuw ziek aan het Hof van Joridi Savall, Montser- Maximiliaan I ziek. Een internationaal gezelschap met, vooral bij de instrumentisten, nogal wat Vlaamse namen. Over de prestatie van het instrumentaal ensemble niets dan lof: ze speelden meestal keurig en at tent, vokaal zat alles goed met zangers als o.m. Agnés Mellon (Amore en Tibrino), Ma rijke Hendriks (Óron- tea), Guy De Mey (Alido- ro), Michael Schopper (Gelone), Domonique Visse (Aristea), Isabelle Poulenard (Silandra) en Harry Van der Kamp (Creonte). Er werd zeer behoorlijk gezongen en Tweemaal kunt u vanuit Sint-Niklaas de «kuituur bus» nemen om te gaan kijken, luisteren naar en te genieten van twee grootse manifestaties in het ka der van het Festival van Vlaanderen. Op 4 september treedt Maurice Béjarts Ballet van de Twintigste Eeuw op in het Sportpaleis van Gent. «Light met muziek van Vivaldi», en «Trois études pour Alexandre» (kreatie voor België). Op 31 oktober konceteert de Wiener Philharmoniker onder leiding van Claudio Abbado in de Koningin Elisabethzaal te Antwerpen met een volledig Mozart- programma: Serenade in D. KV 320 «Posthorn»; Adagio en Fuga in C. KV 546; Symfonie nr. 36 in C. KV 425 «Linzer». Zowel op 4 september als op 31 oktober legt de stad Sint-Niklaas een bus in (met vertrek vóór het stad huis om 18.30 u.). Alle parkeerproblemen verdwij nen en (wat wil men nog meer) de bus is gratis. Het enige wat wordt betaald is het toegangsticket. Voor het Ballet van de Twintigste Eeuw is dit 525 fr. en voor de Wiener Philharmoniker 520 fr. Maar het aantal toegangskaarten is beprkt. Er kunnen slechts 50 mensen mee. Belangstellenden moeten dan ook vlug reserveren. Waar? Te Sint- Niklaas: stadsschouwburg, Richard Van Britsom- straat 19, 2700 Sint-Niklaas, tel. 03/776.35.75, (van 10 u. tot 12 u. en van 14 u. tot 16 u.). De 24ste Internationale Muziekdagen, of het Brug- ma: van Isaac het erg se luik van het Festival van Vlaanderen, program- bekende «Innsbruck, ich meerden dit jaar overwegend vokale muziek uit de muss dich lassen» en Latijnse wereld maar stonden toch ook reeds ge- van Senfl het drinklied deeltelijk in het teken van Europalia Oostenrijk. «Nun Grüess dich Gott» Een tweede overzicht van het Brugse koncertge- en de meer intieme «Was beuren maakt dit duidelijk. wird es doch» en «Die Brünnlein, die da fliessen». Het kamerkoor The Tal lis Scholars telt slechts 10 stemmen (4 sopranen rat Figueras, Lorenzo De Habsburgse keizer en telkens 2 kontrateno- Alpert en Hopkinson Maximiliaan I engageer- ren, tenoren en bassen) Smith stichtten in 1974 de, zoals zovele heren uit die in alle mogelijke het Ensemble Hesperion die periode, een Vlaamse kombinaties één im- XX om de oude Spaanse «Prins van de Muziek» mens kenmerk verto- muziek in een verant- voor zijn hofkapel: Hein- nen: een homogeniteit woorde interpretatie op- rich Isaac (ca. 1450- waarvan de meeste ka- meuw onder de aan- 1717), zanger, orgelist merkoren slechts kun- dacht te brengen. In en komponist, die er ak- nen dromen. Technisch Brugge vertolkten ze tief was van 1497 tot wordt er puntgaaf ge- een instrumentaal en vo- omstreeks 1513. Toen musiceerd; ieder werk ook geakteerd, al leek de kaal programma onder zou de Zwitser Ludwig krijgt een subtiel klank- regie van Filippo San- titel «L Armada In- Senfl (ca. 1490-1555), beeld zodat vooral de re- just ons toch iets té veel vencible - Spaanse mu- die door Isaac opgeleid ligieuze komposities knipoogjes naar het pu- ziek en mythologie uit was, diens funktie over- worden pareltjes van po- bliek te bevatten om vol de 17de eeuw» muziek nemen. lyfone a-capella-klank- ledig geloofwaardig te - rt-j die bij ons wel minder Uit deze betrekkelijk rijkdom. Het talrijke pu- kunnen zijn. Ook zon- JaarllJks tenminste een koncert. En daarbij laten velen het niet, want hoe goed landse Marco Bakker en bekend is. Ze boorden korte periode vertolkte bliek wist dit duidelijk te der deze stereotiepe ka- d®t koncert geslaagd mag zijn, er blijft toch nog altijd bij de schatbewaar- aan de fluittiste Bertien eon Viooi gamma van het Britse kamerkoor waarderen! raktertekening zou het der de vre€s dat de opbrengst daarvan alleen niet voldoende zal zijn. Stenberg. Een koncert Een muziekmaatschappij drijvend houden is geen sinecure, er bovendien voor de sporthal van Appels, zorgen dat ze groeit en bloeit staat gelijk met een haast onoverkomelijke koncert waarvoor men opdrachten. Het aanschaffen van nieuwe uniformen, muziekinstrumenten, momenteel nog solisten partituren, het maken van uitstappen, het zijn allemaal dingen die met een Probeert te kontakteren. flink deel van het budget gaan lopen. Precies om aan al die onkosten het hoofd Men denkt meer bepaald te kunnen bieden, organizeert elke muziekmaatschappij die zich eerbiedigt aan de bekende Neder- een heel jf8 ,aan: van de The Tallis Scholars voor- pubhek een aangename strijdlustige «batalla's» al religieuze werken en Tlnrnlrnnm nn.ll»..ili,li....i avond beleefd hebben, over het briljante «Cana- enkele Duitse liederen P Was deze opvoering ze- nos» en het ekspressief van deze twee komponis- 5^. Poeit met ker niét volmaakt, dan melodische «Todo el ten. Hoogtepunt was ze- had René Jacobs toch mundo en general., tot ker Isaacs «Missa de 111 het kader van Euro" een zeer levendige en de treurig melancholi- Apostolis... zesstemmig P"1»1 Oostenrijk (dat ei- door het puWiek fej se_ sche «Lamento de Bell- alternerend met een- geiüijk P*» ™n smaakte operaproduktie sa». Zowel het instru- stemmig gregoriaans. start gaat vanaf septem- gebracht Ze verdient mentaal ensemble Verder kregen we enke- ber' P000 de Tiro'sr Lan- vervoi„i (waarbij we Wim Becu ie ceremoniële of gele- desregierung aan het van het Huelgas Ensem- genheidsmotetten te be- ble herkenden) met een luisteren («Sancte Pa- schitterende Jordi Sa- ter» van Senfl en «Virgo vall op gamba en een Prudentissima» van briljante José M. Moreno Isaac) en kontemplatieve op gitaar als de vokalis- werken («De Profundis ten Joan Cabero (tenor) clamavi» van Senfl en en vooral Montserrat Fi- «REgina Caeli» en «Tota gueras (sopraan) zorg- pulchra es» van Isaac), den voor een boeiende Ook Duitse profane lie- avond vol afwisseling! deren op het program- Festival van Vlaanderen The Gothic Voices: mu- Brugge de operaproduk- ziek aan het Bourgondi- tie «Orontea» van Pietro sche en Franse Hof Antonio Cesti aan. Overwegend profane Deze uitvoering was een werken van o.m. Dufay, herneming want René Grimace, Byttering, de Jacobs zorgde vorig jaar Lantins, Lebertoul, Lan- te Inssbruck reeds voor dini, Binchois, Dunsta- de scenische opvoering ble, Cooke en Haucort, van deze opera van Cesti een programma vokale die in 1556 te Innsbruck muziek onder de titel zou gekreëerd zijn. Op «Muziek aan het Bour- de rol van Filosofia na gondische en Franse f kregen we het werk te Hof Music from the Brugge in dezelfde be- time of Joan of Are». zetting te zien. Uitvoerders waren: de Het verhaaltje is vrij alt Margaret Philpot, de simpel: koningin Oron- tenoren Rogers Covey- tea wordt verliefd op een Crump, John M. Ainsley WMÈk eenvoudige schilder, die en Leigh Nixon en lei- WÊÊm uiteindelijk gelukkig der-harpist Christopher een prins blijkt te zijn, Page; samen The Gothic zodat na een hoop amoe- Voices. j,r: WgjMÊBÈÉÊ&: reuze verwikkelingen Hun optreden zondaga- WKMÊÊËk aan het hof er toch vond in de Karmelieten- ^BÈÈSjtëk bappy end kan komen; kerk groeide uit tot een Hf ^more beeft het gehaald onvergetelijk moment op de Filosofia. van puur muzikaal ge- ^■BjBBBr René Jacobs had de par- not. Dit was in de eerste tituur dienen te bewerk- plaats te danken aan de BK en (zegde hij tijdens een pracht van elke stem af- voorafgaand referaat), zonderlijk, zuiver en be- leidde zelf de uitvoering heerst, maar ook aan de en zorgde met deze pro- homogeniteit van het duktie voor een zeer ge- kwartet, de gestileerde slaagd en amusant even- eerlijkheid van hun in- MmÊÈ ement, een welgekomen terpretatie en de perfek- WÊÈÊÊm^ divertissement in het se- te beheersing van het re- rieuze programma-aan- pertoire dat ze presente- bod. ren. Het heeft geen zin ■BH Het Barokoperagezel- er welk nummer dan B schap René Jacobs is een ook uit te vermelden, al- HB «ensemble» van vokale les klonk zo hemels en ■■Hm en instrumentale musi- feestelijk dat dit koncert Montserrat Fifueras zong te Brugge Spaanse muziek uit de d|e bun sporen ver- er een is dat in het ge- 17de eeuw. diend hebben m de uit- heugen zal blijven na- voering van oude mu- zinderen! Ofschoon De Eendracht maand nog trekt men uit Baasrode kan reke- tweemaal naar Noord- nen op 90 spelende leden Frankrijk om er deel te alle afdelingen inbe- nemen aan een optocht, grepen - en dus een rui- Natuurlijk is de Show- me achterban heeft, toch en Marchingband ook in moet deze allicht beste middeleeuwse kledij te muziekmaatschappij uit zien op Katuit in het ei- Dendermonde zich de gen Dendermonde. naad uit de broek wer- Op 3 oktober is men te ken om financieel rond gast in Brugge waar te komen. Geen inspan- naar aanleiding van der- ning is het nijvere be- tig jaar Europese Ge- stuur teveel en ook de meenschap een muziek- leden van de Eendracht festival wordt georgani- zetten zich voor meer zeerd en op 17 oktober dan honderd procent in organizeert men in de om hun bijdrage te feestzaal van de gemeen- band van Baasrode in de leveren. telijke school te Baasro- loop van de maand juni dat geen enkele muziek- Bij die gelegenheid is er liefhebber mag missen, een heel biezondere at- traktie, met name de Showband Jeugdbelang van LJzendijke die een demonstratie zal geven. Vermelden we ook dat men deelneemt aan de bloemencorso in Wom- melgem en De Een dracht. vorig jaar een tiental van zijn muzi kanten afvaardigde bij opnamen van een schit terende Fedekamplaat. Volgend jaar dan pakt de Show- en Marching- De jeugd Is het bij vele muziek maatschappijen zo dat men vooral problemen heeft met de jongere mu zikanten, de Eendracht vormt daarop geen uit zondering. Het absenteïsme van de jeugd is groot, zo meent de voorzitter en hij weet enkele oorzaken aan te halen. Er is vooral de leeftijd van de jongeren. Wanneer men vijftien tot twintig is wil men wel eens wat anders dan steeds opnieuw naar de H herhalingen gaan van de muziekmaatschappij, of klaar zijn voor een uitstap? En voor velen komt er bij dat ze onder tussen een verkering zijn aangegaan en dat hun partner niet altijd even goedgezind staat tegenover een harmonie of fanfare. Vraag is na tuurlijk hoe men de jon geren voldoende kan motiveren om telkens opnieuw de nodige moed en inzet op te brengen om hun plicht tegenover hun vrienden en de maatschappij na te komen. De omschakeling naar een show- en marching band heeft men goed verteerd. Ook en mis- Dendermonde. Visfestijn in Baasrode. De mosselen nog even opschudden voor ze schien wel door al de ou- kunnen opgediend worden, (foto piet hermans) Dat heeft men het voor- de het harmonie- en fan- bije weekend kunnen farekampioenschap van merken in het Centrum Fedekam. de Vliet waar het onder- De Oostvlaamse Fede- tussen gekende en ge- kamafdeling doet trou- uit met een heel biezon dere attraktie. Dan komt het befaamde koor van het Friese Sneek, 120 man sterk, dere muzikanten, voor wie het toch een hele aanpassing betekende. En met die show- en marchingband wil men de komende jaren nog KUEFObXJ gcaciiuc Gil gc- nu- V, 1 roemde Baasroods Vis- wens op De Eendracht naar Baasrode. Dat koor ^eel wat presteren. Van- IInoür Hof oon Tnnn ook een grote plantenken- ven met bruin brood of reis naar nis heeft verworven. met frietjes. Uiteraard Ter gelegenheid van de uitzending van Boeketje in het bos. Vlaanderen vinden in het Gemeentemuseum van Haar jaarlijkse 1 29/8 tot en met 27/9 twee tentoonstellingen plaats: Oostenrijk staat in het te- Wie haar unieke kreaties met een""wit wiintie of op de eerste verdieping de Sint-Ajnelbergatontoon- Jen hobby. Ze bewonderen, kan dit van een pintje bier, naaree- stelling, op de gelijkvloerse verdieping de expo van "f™? dan zowel mel 27/9 m he' lang de keuze, oude radio's van verzamelaar Roger D'Haen. Beide ijLrÏ3de de natuur Temse^pj^^üSmren:^ lieten de Baasrode- tentoonstellingen^ worden ^opgefleurd door ge- heeft ook gestalte gegeven terdag van 14 u, tot 18 u., naars zich geen twee festijn plaats had. Geor- °°k een beroep om op 25 ganizeerd door de Show- oktober in de Pantershal en Marchingband ten ket provinciaal kam- voordele van de Show- pioenschap voor majo- en Marchingband. Een retten te organizeren. organizatie voor de fijn proevers, want op het menu gerechten die er niet om liegen: paling liefst op drie verschil lende wijzen klaarge maakt -, mosselen of to maat-garnaal naar belie- zal begeleid worden door daar dat een manifesta- een harmonieorkest van zoa^s dit festijn zo 90 muzikanten. Dat deiangrijk i8? want om moet een grandioos kon- de terminologie te eert worden, allicht in blijven: koken kost geld. droogde bloemstukken van Erna Van Landeghem. Erna Van Landeghem bloemen in het wild, zoals zoekt ze"ön'in'h^r boeken' Temse) werd van kindsbeen af gefascineerd door bloe men. Pas tien jaar oud ver zamelde ze reeds allerlei bloemen en vruchten. Toen ze zes jaar geleden een bericht las voor een kursus bloemschikken, georgani- zeerd door het Stadsbe stuur van St.-Niklaas, schreef ze onmiddellijk in. Onder leiding van Roland De Cock volgde ze vier jaar avondkursus. Hij onder richtte haar de klassieke bloem8ierkun8t. Sinds vorig jaar volgt ze ook les in Hove bij mevrouw Kiebooms, die de moderne aan een ware plantenbiblio- zondag van 10 u. tot 12 u. theek. Onbekende bloemen er> van 14 u. tot 18 u. keer zeggen, want zowel zaterdag als zondag was het gelegenheidsrestau rant voortdurend tot in het kleinste hoekje be zet. Al kunnen we ons best voorstellen dat heel wat «eters» tevreden wa ren dat ze niet onmiddel lijk aan tafel moesten. Zodoende konden ze zich de aperitief De Vliet of Harmonie laten welge vallen in de gezellige bar. Maar eenmaal aan tafel, ging alle aandacht naar de visgerechten die niet alleen vakkundig waren bereid, maar ook even vakkundig en over vloedig werden geser veerd. Dendermonde. Visfestijn in Baasrode. Sekretaris Pierre De Smet klinkt op het sukses. (foto piet hermans) abstrakte sierkunst doceert. Erna Van Landeghem nam reeds deel aan een drietal groepstentoonstellingen met de avondklassen van Sint-Niklaas en Hove. Bijna elke dag is ze met bloemen bezig. Gedroogde bloemen zijn haar grootste v e> yjV passie, omdat deze kreaties emsenaar Noel Van Cauwenberg, over wie onlangs in De Voorpost een programma heeft staan duurzamer zijn dan echte rep°r,age verscheen, expozeert in galerie Jipian bronsskulpturen t.g.v. de Nacht van de en voor volgend jaar bloemen. Haar tuin is één Kunst, samen met kunstschilder Ysbrant. Tot 7 september kunt u gaan kijken op de werkt aan een uniek Joemenparadij8. Boven- Kustlaan in de badstad. Op de foto ziet u de Temsenaar in gezelschap van echtgenote programma. mees raula Vercauteren, Ann Bracke en exploitant J.PK De Keersmaeker (dw) In de loop van deze Veel aktiviteiten Ondertussen vernamen we dat de Show- en Mar chingband voor de ko mende weken en maan den nog heel wat op het dien zoekt de Dendermonde. Visfestijn in Baasrode. Je kan zo zien dat het smaakt, (foto piet hermans)

De Voorpost | 1987 | | pagina 13