CBRT2 En toen swingde de Krokkebaas de pan uit... Nelly Maes bezorgd over hersenverlamden TV-EKSPRES TV-EKSPRES De Voorpost Een specifiek sociaal tarief voor aardgas Schoolabonnementen bij de buurtspoorwegen aammmmm 16 - 14.8.1987 - De Voorpost LEES deze week in .Wat als je kinderen aan de drugs zijn •Alles over Jerry Lewis als grootste komiek en over Georges Leekens als nieuwe Anderlecht-trainer. WIN deze week met I 50.000 frank cash of een waardebon uit de prijzenpot van 150.000 frank Onafhankelijk weekblad voor Dender-, Durme- en Scheldestreek Uitgeverij De Cuyper n.v. Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel. 052/21.40.60 Telefax 22 54.64 HRD 33.579 BTW 419.120.172 Hoofdredakleur: S. Dewachter Sportredaktie: M. De Backer Redaktie Waasland: W. Vloebergh Abonnementendienst tel. 052/21.40 60 jaarabonnement 2.000 F 6 maand 1.040 F 3 maand 520 F los nummer 40 F Bankrekening: 442-8601481-36 Lid van de Nationale Federatie der Informatie weekbladen vzw Aangesloten bij de Verantwoordelijke uitgever: D. De Cuyper Drukkerij A. De Cuyper-Robberecht Drukkerijstraat 11 9140 Zele Telex 25765 BRT 2-Oost-Vlaanderen vier uur rechtstreeks vanuit Buggenhout Uit bezorgdheid voor de her- senverlamde kinderen vroeg de V U-volksvertegen woordiger Nelly Maes onlangs aan de mi nister van onderwijs en de ge meenschapsminister van gezin en welzijnszorg in hoeverre de nieuwe leermethoden voor her senverlamden worden aange moedigd. Infantiele encefalo- patie - hersenverlamming is een algemene term die wijst op een hersenbeschadiging ont staan voor, tijdens of kort na de geboorte, ingevolge zuurstofge brek. Daaruit resulteert een stoornis in de motoriek en ver anderingen van intellekt, spraak-, gezichts- en gehoor- vermogen. Het is vooral in hun schoolse ontwikkeling dat zulke kinde ren met zware problemen te maken krijgen. Zij bezitten niet de handvaardigheid om zelf te schrijven of te tekenenEen aantal onder hen kan zelfs niet spreken. Toch is gebleken dat die kinde ren in staat kunnen gesteld wor den om tekeningen en zelfs sommen te maken en zich tegenover hun omgeving uit te drukken door middel van een komputer die zij besturen met een toets. Die toets wordt be diend met hel lichaamsdeel dal zij hel best onder kontrole kun nen krijgen. Dal kan zijn :een hand, een knie, een voet, het hoofd, de tong of de tanden. Je zou kunnen juichen om wat de techniek aan dat kind heeft ge schonken. Maar er is een pro bleem. In de aangepaste scho len zijn weinig en meestal niet aangepaste programma's voor die kinderen. Ten hoogste en kele reken- of schrijfprogram- ma's. Te weinig voor de verde re ontwikkeling. De hele waaier van programma's bestrijkt zo wel de opvoeding en de vor ming (rekenen, lezen, schrij ven, tekenen, begripsvorming) als de ontspanning (allerlei komputerspelletjes en robot spelletjesen de tekstverwerking voor hel schrijven van brieven, allerlei teksten en zelfs boeken. Nelly Maes vroeg aan de minis ter van onderwijs of hij bereid is de aangepaste scholen - met een tegemoetkoming van de staat - te verplichten zo'n waai er van programma's aan te schaffen om zo de gehandikap- te kinderen een waardevollere ontwikkeling te bieden. De mi nister antwoordde dat hij zich ten zeerste bewust is van de mogelijkheden van de kompu ter en van de belangrijke rol die hij in de nabije toekomst onge twijfeld zal spelen in het onder wijs. Daarom werd een werk groep samengesteld die thans de mogelijkheden van het ge bruik van de komputer in het onderwijs onderzoekt Als mi nister van onderwijs kan hij echter niet de inrichtende bestu ren van de gesubsideerde scho len verplichten bepaalde pro gramma's, of welke andere hulpmiddelen ook, aan te schaffen. Aan de gemeenschapsminister van gezin en welzijnszorg vroeg Nelly Maes welke maat regelen zij neemt om de nieuwe verworvenheden in het bereik te brengen van de centra voor hersen verlamden Vooreerst deelde de gemeen schapsminister mede dat Nelly Maes terecht wijst op de moge lijkheden die recent door nieu we technologieën gekreëerd werden om de levensomstan digheden van mindervaliden aanzienlijk te verbeteren. Bij het ontwikkelen en toepas sen van die nieuwe technieken stellen zich volgens de gemeen schapsminister in hoofdzaak drie grote vragen: - hoe weet men welke applika- ties bestaan die.in uunmerking kunnen genomen worden in een welbepaalde konkrete si tuatie?; - hoe kan een gefundeerde keuze gemaakt worden uit dit aanbod, of - zo nodig - een wijziging aan een bestaand koncept doorgevoerd? - en (hier komt zij tot de kon- crete vraag), hoe kan een ade- kwate aanpassing, dikwijls on der de vorm van software, doorgevoerd worden? In het licht van deze problema tiek heeft de gemeenschapsmi nister daarom een studieop dracht laten uitvoeren, waaruit blijkt hoe men tewerk moet gaan om specifiek deze vragen te beantwoorden. Op basis van de bevindingen van deze studie is zij van plan in de nabije toekomst een initiatief te nemen om op meer systematische wijze de toepassingen van de techno logische vooruitgang beter te laten aansluiten op de noden in de gehandikaptenzorg via een technologiecentrum voor de ge- handikapten. Op dit ogenblik wordt eveneens in regelmatige vergaderingen en studiedagen de ervaring die in instellingen opgedaan werd, uitgewisseld. De gemeen schapsminister hoopt een der gelijke dialoog met de inbreng van experts te kunnen onder steunen en de werking op dit terrein te kunnen stimuleren Buggenhout. Gemeentesekretaris Baeyens zette de geschiedenis van de boskapel en van de bosschijntjes uiteen (foto G. Breckx) Om de buurtspoorwegen toe te laten de uitreiking van de schoolabonnementen in het belang van haar klanten te be spoedigen en te verbeteren verzoekt de NMVB haar klië- ntele, bi j het onderschi ven van een abonnementsaan- vraag rekening te willen hou den met enkele administratie ve geplogendheden, die de goede gang van onze diensten zullen optimaliseren. De aanvraag voor het beko men van een schoolabonne- ment dient te gebeuren op een speciaal hiertoe ontworpen formulier, dat kan bekomen worden: op de school waar de leerling ingeschreven werd; op de bussen bij de chauffeur; in de vestigingen van de buurt spoorwegen te: Destelbergen, Dendermondsesteenweg 185, Hofstade, Bergweg 11; Sint- Niklaas, Industriepark West 52; of in de kantoren van de verhuurders, waarvan de adressen voorkomen op de achterzijde van de autobussen. Het zo duidelijk mogelijk inge vulde formulier, dat door de bezochte schoolinstelling werd afgestempeld, dient zo spoedig mogelijk bezorgd te worden op dit adres: NMVB - dienst a- bonnementen, Dendermond sesteenweg 185, 9120 Destel bergen. Via de post, de auto busbestuurders, de kantoren van de verhuurders of door afgifte op de hiervoor opgege ven NMVB-vestigingen. De abonnementen worden via de post aan huis bezorgd. De betaling dient te geschieden vóór het eerste gebruik, door middel van het bijgevoegde betalingsformulier. Om moeilijkheden te vermij den raadt men de klanten aan het uittreksel uit het reglement over de schoolabonnementen aandachtig te lezen. De buurtspoorwegen doen het nodige om een vlotte en tijdige toezending van de abonne mentskaarten te verwezen lijken. Intergem-Intercom deelt mee dat vanaf 1 juli 1987 naast het eerder ingevoer de «specifiek sociaal tarief voor elektriciteit», ook een «specifiek sociaal tarief voor aardgas» van toepas sing is, dit in overeenkomst met de beslissing van het Kontrolekomitee voor de Elektriciteit en het Gas. Dit «specifiek sociaal tarief voor aardgas» stemt over een met het normale tarief maar de vaste vergoeding wordt niet aangerekend. Toekenningsvoorwaarden Iedere aardgasverbruiker met een jaarverbruik lager dan 21.798 MJ (d.i. onge veer 540 m' «Rijk gas» of 620 m3 «Slochteren-gas») en die kan bewijzen dat hijzelf of één van zijn inwo nende kinderen, kleinkin deren of ouders, of zijn inwonende echtgeno(o)t(e) geniet van: I. het minimum aan be staansmiddelen (minimex) hem toegekend door het OCMW van zijn gemeente overeenkomstig de wet van 7 augustus 1974 tot instel ling van het recht op een bestaansminimum II. het gewaarborgd in komen voor bejaarden, hem toegekend overeen komstig de wet van 1 april 1969, tot instelling van een gewaarborgd inkomen voor bejaarden; III. de bijzondere tege moetkoming voor minder validen, hem toegekend overeenkomstig de wet van 27 juni 1969 betreffende het toekennen van tege moetkomingen aan minder-validen. Ook de personen die in afwachting zijn van hetzij het gewaarborgd inkomen voor bejaarden, hetzij een bijzondere tegemoetko ming voor minder-validen, een OCMW-tegemoetko- ming ontvangen, worden gelijkgesteld met de kate- gorieën II en III. Het specifiek sociaal tarief is echter niet van toepas sing voor: - de tweede verblijf plaatsen; - de professionele verbrui kers; - de tijdelijke verbruikers; - de gemeenschappelijke gedeelten van apparte mentsgebouwen. Aanvraag De klanten die aan de toe kenningsvoorwaarden vol doen, dienen de toepassing van dit specifiek sociaal ta rief voor aardgas aan te vragen bij hun aardgasver deler. Bij de aanvraag moeten de volgende bewijsstukken ge voegd worden: I. De personen die een be staansminimum ontvangen van het OCMW van hun gemeente, dienen bij de aanvraag een attest te be zorgen van het OCMW waaruit blijkt dat zij gedu rende minimaal 1 maand die de aanvraag voorafgaat het bestaansminimum heb ben ontvangen. II. De bejaarden die een gewaarborgd inkomen ont vangen, leggen een kopie voor van de officiële ken nisgeving van de toeken ning van het gewaarborgd inkomen én een recent ont vangstbewijs, of een kopie van het attest afgeleverd door de Rijkskas voor Rust- of Overlevingspen- III. De minder-validen leg gen het bewijs voor (maximum 5 jaar oud), waaruit blijkt dat zij genie ten van de bijzondere tege moetkoming. De personen die van het OCMW een tegemoetko ming hebben ontvangen in afwachting, hetzij van het gewaarborgd inkomen voor bejaarden, hetzij van de bijzondere tegemoetko ming voor minder-validen, zullen een attest van het OCMW voorleggen waar uit blijkt dat zij een geldige aanvraag hebben inge diend. Daarnaast dient tevens het bewijs te worden geleverd dat de personen die beho ren tot één van bovenver melde kategorieén effektief wonen op het adres waar voor het specifiek sociaal tarief wordt aangevraagd (voorlegging van identi- teitskaart, indien het adres niet voorkomt op of over-; eenstemt met het adres ver meld op de attesten). Deze aanvraag, voorzien van de nodige bewijsstuk ken, kan zowel schriftelijk als persoonlijk gebeuren in het platselijk kantoor van Intergem-Intercom. Voor meer informatie en effektieve aanvragen kan U steeds terecht in het Inter gem-Intercom kantoor van uw regio: - Aalst, Tragel 8, 053/ 78.97.69 - Dendermonde, Grote Markt 19, 052/21.39.01 - St.-Niklaas, Parklaan 13, 03/776.53.07. Belangrijke opmerking Het «specifiek sociaal tarief aardgas» is voordeliger dan het normaal tarief (A), voorzover uw jaarverbruik lager is dan 21.798 MJ. Ligt uw verbruik hoger, dan wordt automatisch het meest voordelige tarief toe gepast en hoeft U vanzelf sprekend het specifiek so ciaal tarief niet aan te vragen. Indien U bij dezelfde ver deler reeds een geldige aanvraag voor een «speci fiek sociaal tarief electrici- teit» heeft ingediend, zal deze aanvraag automatisch in aanmerking worden ge nomen voor uw aardgas verbruik indien het éénzelf de verdeler betreft. Dinsdagmorgen. - Twee over tien. Een jingle die 'Zomerhit '87' radiofonisch aansmeert, klinkt uit een flink aantal forse boxen tegen de rand van het Buggenhoutse bos aan en haalt een eenzame zwemmer uit zijn koncentratie. Haast vier uur later zet presentatrice Yvette Verbauwen met de afkondiging dat de rechtstreekse uitzending gekoördineerd werd door Hendrik Coleman en de produktie in handen lag van Rudy Sinia, een punt achter vier uur rechtstreekse radio, door BRT 2- Oost-Vlaanderen verzorgd vanuit het rekreatiedomein 'Krokkebaas' te Buggenhout. De voorbije uren hadden ruim 1.500 toeschouwers - schatten we juist? - een mélange van muziek en informatie geserveerd gekregen. Tot hun genoegen overigens, want elke gast, of hij nu een liedje kwam zingen of een woordje 'placeerde', werd met een hartelijk applaus bedacht. Gelukkig trouwens dat het rechtstreeks de ether inge- Met het oor op de zomer weer van de partij was, zonden werd, bleek te klein want de reuzetent van om aan alle nieuwsgierigen De spits werd afgebeten waaruit het radiogebeuren een plaats te bieden. door Yvette Verbauwen en Buggenhout. Wie zou er beter over Pauwel Kwak kunnen vertellen dan Hugo Bosteels (foto G. Breckx) OOST /IA.AN0EREH Buggenhout. Presentator Kris Van den Durpel ondervraagt een kandidate uit Dender monde. Die was pienter genoeg om met een radiopet naar huis te gaan (foto G. Breckx) Chris Van den Durpel. Van 10 tot 12 presenteerden zij 'Met het oor op de zomer', een programma waarin naast een flinke portie mu ziek, via korte interviews ook informatie verstrekt werd over de gemeente Buggenhout. Zo reveleerde schepen voor toerisme Mare Hey- mans aan Chris Van den Durpel - modieus geruit jasje onder een even mo dieuze snor - de oorsprong van de naam Buggenhout (beukenhout) en zette hij de toeristische aantrekke lijkheden die de bosge- meente aan de dagjestoe rist te bieden heeft, op een rijtje. Nadat de eerste muzikale gast, Wim De Craene, o.a. nog maar eens 'Kristien' bezong, mocht Louis Claes, uitbater van de 'Krokke baas' publiciteit voor eigen winkel voeren. Ruth McKenny, naar eigen zeg gen gedoemd om rock 'n roll te zingen, gooide er meteen de beuk in, had om assistentie van een swin gend danspaar verzocht, maar om echt de pannen van het dak te swingen bleek het podium voor hen beiden te klein. Na een spelintermezzo deed Lily Castel - personality en klasse bezit die dame - het rustiger aan, dit via de nummers 'Zeventien' en 'Weet je wat we doen'. Gemeentesekretaris Roger Baeyens, een gemoedelijk causeur, vertelde de legen de rond het ontstaan van de Boskapel, werd even muzi kaal onderbroken door Cannes a Cher en beschreef achteraf de geboorte van het 'Bosschijntje', het door de Buggenhoutse bakkers vervaardigde streekgebak. Hugo Bosteels van zijn kant bezong, zonder evenwel publiciteit te voeren, de kwaliteiten van een streek- bier, hoewel iedereen wist dat hij het over 'Pauwel Kwak' had. Pascal Laurent ('Meisje van achttien') en de Dorus Street Band kregen ook een kans hun muzikale kunnen te demonstreren en nadat een Dendermondse jonge dame, via een spelletje met een BRT 2-radiopet naar huis kon, verscheen Pierre Kartner, alias Vader Abra ham op de scène. Een klas sevakman, noch min noch meer, die via een potpourri van zijn meest bekende nummers - 'Het Smurfen lied' en 'Dat kleine café aan de haven' ontbraken niet - iedereen op een sak ker en een vloek in de ge paste stemming en dus aan het meezingen bracht. Tot grote tevredenheid blijkbaar van BRT 2-Oost- Vlaanderen produktielei- der Herman Verheyden, die via een portatiefje glim lachend de klankkwaliteit van de uitzending stond te checken. Toen liep het echter reeds naar de klok van twaalven toe en beleefde de zelfbe diening in de Krokkebaas- cafetaria zeer drukke mo menten. Oost-Vlaanderen Regionaal De presentatie van het ont koppelde programma van 12 tot 1, 'Oost-Vlaanderen Regionaal' namen Hendrik Coleman - dixit Chris Van den Durpel, de croque- monsieur (vat je de woord speling, lezer: Krokke baas... croque-monsieur?) van de ontkoppeling - en Eric Baeyens voor hun re kening. Burgemeester Adolf De Landtsheer mocht daarin de spits als eerste praatgast afbijten. Hij karakteriseerde, vrij oneerbiedig eigenlijk, zijn gemeente 'als geëvolueerd zijnde van een kippendorp tot een gemeente van inleg- kruisjes', benadrukte de verscheidenheid van de Buggenhoutse bedrijven en zei dat in de bosgemeente momenteel 3.008 werk- Buggenhout. Met uiteenlopende belangstellingen werd de BRT 2 dag in de Krokkebaas gevolgd (foto G. Breckx) plaatsen ingenomen wor den, een niet onaardig aan tal voor een plattelandsge meente die over amper 8.000 aktieven beschikt. Voor de muzikale bijdra gen tijdens de ontkoppe ling zorgden Eric Van Neyghen en spring-in- 't veld Nancy Boyd. Bos wachter Gustaaf Van Gucht had het vanzelfsprekend over 'zijn' bos en stipte o.a. aan dat momenteel 150 jaar oude beuken groepsgewijs gekapt worden (om de ver zuring van de grond tegen te gaan) en vervangen wor den door aanplantingen van o.a. boskers en winter- linde. Alvorens vanuit Gent re gionaal nieuws kond werd gemaakt, liet de Dorus Street Band zijn rijke ko pers nog eens uitpakken. In het tweede gedeelte van 'Oost-Vlaanderen Regio naal' presenteerde Wilfried Van der Haegen, leraar aan het VTI-St.-Michiel, zijn nieuwe methode voor het onderwijs in het technisch tekenen en vertolkten Frans Pieters (72), alias Cois van Nard en Petrus Van Ransbeeck (80), alias Titsers Pieër, één van hun lijfliederen: 'Robert en Bertrand'. Eddy Wally, de prins van het charmelied de fotograaf en verliest niet uit het oog even de gevoeli ge snaar te beroeren. Na het nieuws vanuit Brus- Vanzelfsprekend zingt hij sel verzorgde Eddy Vro- ook. O.a. van 'Kleine Rosi- man een orgelrecital en was ta, belia signorita. Ik geef het vanzelfsprekend onge- mijn liefde aan jou...' en duldig wachten geblazen op iedereen zingt mee. Gasten de 'prins van het charme lied', the one and only Ed dy Wally. Wally weet overigens van wanten: waar de andere ar tiesten gretig autogrammen rondstrooiden na hun op treden, deed de bard uit Ertvelde dat lekker voor zijn bühneoptreden. Je moest overigens dringen om tot bij hem te geraken. Aangekondigd door Yvette Verbauwen verscheen Ed dy, met een smile zo breed als een viervaksweg, dan toch - Eindelijk, hoorden we iemand achter ons zuch ten - op de scène, en zei een 'programma' met alle maal Vlaamse artiesten' te gaan presenteren. Applaus vanuit het publiek. De smi le kreeg er nog een rijvak bij... De Ertveldenaar heeft er trouwens het handje van weg het publiek te bespe len: hij lokt applaus uit, niet alleen voor zichzelf overigens, maar ook voor zijn collega's, slaagt er mid- derwijl in te poseren voor in zijn programma zijn Paul Roelandt, Nicholas Lenz, Cindy Star, de blinde Ru- dolf Stevens, Luc Steeno, John Horton en last but not least Liz Larssen die het publiek een streep bruin bloot etaleert en Eddy Wally bovendien in alle sta ten blijkt te brengen. De klok van tweeën nadert echter. Yvette Verbauwen zet een punt achter de uit zending. De Krokkebaas is vier uur lang radio-aktief geweest. Het publiek is tevreden. Heel wat mensen genieten nog na, ofwel in de tent, ofwel in de zwembaden waaraan in de 'Krokke baas' geen gebrek bestaat. Wij hebben o.a. geleerd dat radio maken vaak met de handen gebeurt, alert zijn en vlotheid primeren en rechtstreekse radio best te pruimen valt. BRT 2- Oost-Vlaanderen mag best nog eens terugkeren naar deze uithoek van de pro vincie. (pierre van rossem)

De Voorpost | 1987 | | pagina 16