Honderd jaar Faubourgjaarmarkt te Baardegem Weekbfa AKV Elrg winnaar van bierkoers iPCSIRS VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1087 40' JAARGANG NR. 32 - 40 F Het AKV organizeert jaarlijks een bierkoers voor de karnavalverenigingen van de stad. De bedoeling is dat de aangesloten verenigingen met een team bestaande uit vijf personen verschillende lokalen van de karnavalgroepen aandoen en daar zich onderwerpen aan een proef. taren los. Voor de ene was en dat zegt het een meevaller, maar toch lastig. De andere vond dat de afstand nogal lang uitviel. Tien kilometer fiet- Baardegem, zeer gehecht aan zyn Faubourgfeesten, wil dit jaar ter gelegenheid van de eeuwfeestviering een speciale tint verlenen aan de festiviteiten die deze kleinste deelgemeente van Groot-Aalst met amper 1870 «zielen» bekendheid hebben gegeven. Naast uiteraard de snybloe- menteelt want Meester Blindeman, een authentiek Baar- degemnaar, was één van de pioniers van de snijbloemen teelt in de streek. ren en anders-validen van Baardegem en omstreken wordt nu opgevrolijkt door moppentapper Tony Bell en partner. De festviteiten hebben plaats in liefst drie lokaties: het Parochiaal Centrum, Aalst. Pie, Nelle en Kamilleken krijgen er dit jaar een (reuzen)familielid bij (Ih) iNieuw jjaar njet meer wat GasthofVonck en de grote i,e' Het programma dat enigs- ook het geval werd met de feesttent aan de steenweg "Y tins stereotiep was gewor- Handelsfoor. bij de kerk. und ^en 'n '°°P ^er jaren Wel komt er een nieuwe Het geheel krijgt een inter- werd herdacht door het reus die op vrijdag 21 oogst nationaal cachet via het op- feestkomitee, gewijzigd en te 19 u. in de parochiezaal treden van de Bulgaarse ideijvernieuwd. Wat door de zal worden voorgesteld. Volksdansgroep Aprilov tijd der jaren als formule Althans de kop ervan want Palaouzov op zondag 23 duidelijk afgedaan had met het hele vege lijf raakt oogst te 11 u. op het werd weggelaten en ver- hij er heelhuids niet bin- Dorpsplein waar nu wél vangen. Zo het «pottenbal» nen. Die wordt dan ge- een autoschooter komt. waarvoor een meer eigen- doopt na de stoet op dins- Voor kroegentochten zor- tijdsgebeuren met John dag 25 te 15 u. Zijn naam gen zowel de plaatselijke Terra en The Scarfs in de en de juiste familierelatie Koninklijke Harmonie als plaats kwam. «Jaarmarkt- met Pië, Melle en Kamille- het Dixieland-ensemble via prinsessen» en «-prinsen» ken blijven voorlopig nog Odilon Mortier, en Faluintjesboeren en - top-secret. En de stoet zelf schijnt boerinnen deden het blijk- De koffietafel voor senio- veelbelovend te worden doch, traditiegetrouw, hou den de groepen de eigen realisaties geheim tot op dinsdag, de grote dag van de Baardegemse Faubourg jaarmarkt. Van toen... tot heden Ergens tussen Aalst en Op wijk ligt Baardegem. Een rustig dorpje met amper 2.000 inwoners. Maar Baardegem heeft er wel oen handje van weg om op één of andere dag de grote massa te lokken. Sinds een vijftiental jaren leeft de jaarmarktfolklore terug in de Faluintjesgemeente en wegens haar duidelijk fol kloristische inspiratie steunt de VW Faluintjes graag deze levende onder neming van volkse uiting en levensblijheid. Het moet zowat 1887 ge weest zijn, toen de bewo ners van de Dorpstraat de zogeheten «Faubourg-jaar- markt» hebben ingericht. Oorspronkelijk lag het in de bedoeling het bij een kleine dierenmarkt te hou den, enkel toegankelijk voor kinderen, die hun mooiste dieren of aanwin sten op een wedstrijd kwa men tonen. Er was dus niet alleen belangstelling voor konijnen of voor honden en katten «die gaarne rat ten pakken», de kinderen werden ook bedacht om de dikste pier, de grootste bromvlieg, kort- en langha rige vledermuizen, kerk- en andere uilen, schildpad den, puiten en noem maar op... Ook verschillende families namen aan de wedstrijd deel met hun beste stam boekgeiten o.a. Van De Broeck-De Wolf (Van Den Broekes), De Smet Petrus Aalst. Eirg won tot de eigen grote verbazing de bierkoers van het AKV (a) TP-t jaar was de inschrij- vïngsplaats het lokaal van de Okkosjeprotten. In 't Apostelken dus, waar het om 8.30 uur al een drukte van jewelste was. Want wie zich anderhalf uur later nog niet had gemeld en nog niet was vertrokken, die kon onverrichterzake naar huis. Men kreeg liefst 17 karna valverenigingen over de vloer en die maakten er een heel prettige dag van. Dat betekent dat men kon rekenen op een 120-tal deelnemers, want naast de vijf spelers, moest elke kar- navalgroep ook nog twee leden bereid vinden om in het lokaal in te staan voor de spelletjes. Geen nood echter, iedereen was op post, zodat alles vlekkeloos kon verlopen. Na afloop van de ronde, ongeveer 10 kilometer lang, kwamen de kommen sen is een hele karwei, vooral als men dat niet ge woon is en men bovendien zich moet wagen aan een echte uitputtingsslag. De Tettemoesjen en de man nen van Roeidsel waren in het algemeen wel tevreden. De pijn in de benen werd er met de glimlach bijgeno men. Roeidsel nam trou wens voor de eerste keer deel aan deze bierkoers. Men vond het gewoon tof, De ten de tocht met bijzonder opvallende fietsen, kwestie van na afloop de prijs van de origineelste groep te kunnen wegkapen. En gra- leken Dest vond het beter dan vorig jaar, toen er voor hen wat te veel bruine zeep was gebruikt. Maar in plaats van de bruine zeep, was er nu de stinkkaas. Het lokaal van graleken Dest zo zeggen de leden, heeft daar een heel bijzondere reuk aan over gehouden. Voor de Pisjeloes, die winnaar werden van de rode draad, was het allemaal bijzonder leuk en plezant. Maar toch wel vermoeiend zo kregen we te horen. Er kwam nog veel water aan te pas. Maar het was gewoon plezant. En de winnaars dan. Eirg had zich helemaal niet ver wacht aan een klinkende zege. Maar die is natuurlijk lekker meegenomen. Al zijn ze tevreden dat ze nog tijdig hun opdracht hebben kunnen klaarstomen. Gp de laatste vergadering werd die druk ingeoefend. Niet zonder sukses, zo te zien. De uitslag: 1. Eirg 210 p., 2. Voortkapoenen 207 p., 3. Matotten en tettepoes- jen 203 p., 5. Okkosjeprot ten 199 p., 6. Toernebie- joekes 191 p., 7. Graleken Dest 187 p., 8. Pisjeloes 185 p., 9. Twiekiereniet 172 p., 10. Strooloeipers 171 p. en verder Berkens van Sint-Anna, Roeidsel, Toisers, Schoimers, Schief- regtover en Pertotal. DA (Pruimes Pië), De Boeck- De Pauw (Arjettes), De Ridder-Ophalvens Petrus (Narens), De Pauw-Van Oost Frans (Den Dikken), Van Der Cruys (Vinnes). Maar zoals het immers ver gaat, konden ook de stich ters het daarbij niet laten. Daar stonden hun namen borg voor: Melle en Pië Pruim (welke later werden uitgebeeld als reuzenpaar), Henken Van Der Cruys, Kloefkapper en zijn zonen Wiezeken, Heintje en Gust; Jean De Pauw, ver maarde bakgatschutters; Louis Fies, dorpsmaalder en Sooi Schipper beiden farceurs en beroemde leu genaars. Evenmin ontbrak de kruim van de neringdoenerij hier bij, waaronder uiteraard de cafébazen: Jean Den Des- tel met zijn verken; Alfons De Gols, Den Doef, bier zonder poef; Achiel Van Stappen, gapen en tappen. En of er plezier werd ge maakt. Was het oorspron kelijk enkel een veewed strijd, later hobbelde een versierde bloemen- en mu- ziekwagen van Louis Fies door het dorp. Uit een oud programma Uit een oud programma noteren we: «Te 9 uren 's morgens, rondrit met versierde wa gens en fietsen, bereden door artisten: paarden en pony's met jokey's; zebra's geleid door oma's; ezels be reden door kwezels. Te 10 uur opkomst van boeren en dieren, koeien en stie ren met driftige spieren, merries en hengsten vol vu rige wensen, zeugen en be ren die snorken, geiten en bokken die gaarne knok ken, ezels en ezelinnen die gaarne minnen...» Even vurig als de feestelijk heden waren ook tal van Vervolg op blz. 4 Aalst. De Pissjeloes wonnen het Rode Draadspel tijdens het bierfeest a Boven de zevende handelsbeurs van Lede hing dit jaar een schaduw. Moest men voor het eerst de beurs openen zonder de vertrouwde figuur van burgemeester Jules Henderickx die enkele weken geleden overleed, dan was er nog een andere domper op de feestvreugde: de nieuwe munt van Vlaamse Franken waar men met zoveel belang stelling naar uit had gekeken, bleek al evenmin klaar te zyn. Voorzitter Bert Van Hove van de vzw Priester Daens moet dus in minder goede Omstandigheden de beurs voor geopend verklaren. Hij was toch blij zoveel .bekende gezichten te mo gen verwelkomen op deze r «lavende handelsbeurs zo begon hij zijn toespraak, waarna hij heel even figuur van wijlen burgemeester Henderickx in herinnering bracht. Spreker vroeg een minuut stilte ter nagedachtenis aan de burgemeester. Daarop filosofeerde voorzitter Van Hove dat het leven verder gaat en dat men dus ook naar de toekomst moest kijken. Wel betreurde hij het dat de Vlaamse Fran ken die normaal bij de ope ning van de beurs aan het publiek zouden worden voorgesteld, helaas niet tij dig klaar waren geraakt. «De ziekte van de muntsla ger heeft ons parten ge speeld», aldus de voorzitter die zei dat de munt pas vrijdag 14 augustus zal klaar zijn. Meteen verontschuldigde hij zich ten overstaan van vele muntverzamelaars die waren komen opdagen. Hij rekende erop dat deze mensen vrijdag opnieuw zouden present zijn. Wat de beurs zelf aangaat, de opkomst was meer dan Lede. De nieuwe burgemeester van Lede, de heer Minneboo a Lede. Een druk bijgewoonde openingsplechtigheid van de zevende jaarbeurs te Lede (a) bevredigend te noemen, burgemeester was trou- vrienden onder elkaar zijn Ook van de deelnemende wens aanwezig en onder- geworden. Ook hij had het handelaars die zich graag hield zich na afloop van de over wijlen burgemeester kandidaat stellen voor deze openingsplechtigheid lan- Jules Henderickx die veel interessante handelsbeurs, gere tijd met Mare Galle. te vroeg is overleden. «We De voorzitter sprak tenslot- Schepen Mertens bena- zullen hem blijven herinne- te ook nog een dankwoord drukte dat het de hande- ren als een eenvoudig en uit aan het adres van de laars steeds opnieuw gelukt goed man, steeds bereid schooldirektie en aan alle is om op zeer korte tijd een om zijn medemensen te genodigden. beurs samen te stellen en helpen, trouw aan het Daarna nam schepen An- ook op te stellen. Het op- Vlaamse ideeëngoed van toon Mertens het woord en timmeren van de verschil- zijn jeugd», hij kondigde aan dat de lende standen is nochtans Vermelden we dat de orga- Koning enkele ogenbliken een tijdrovend werk. Maar nizatoren van deze zevende voordien de benoeming de goede verstandhouding handelsbeurs van Lede van de heer Minnebo tot tussen de organisatoren en vooral de nadruk hebben nieuwe burgemeester van de standhouders, maakt gelegd op het amusement. Lede had ondertekend, heel wat dingen mogelijk, De inbreng van eigen men- F.en primeur dus voor de aldus de schepen die bena-' sen is daarbij opvallend, genodigden. De nieuwe drukte dat de handelaars da Lede. Voorzitter Van Hove leidde de genodigden rond in de beurs (a)

De Voorpost | 1987 | | pagina 1