Honderd jaar Faubourgjaarmarkt Baardegem Baita Dolores achttien maanden out Varen op Vlaamse binnenwateren 34° Dekenijfeesten te Hofstade Open brief aan stadsbestuur 4 - 14.8.1987 - De Voorpost Gemeenteraadslid Baita Dolores werd door het hoogste tuchtorgaan van de SP, de Administratieve Kommissie, voor achttien maanden geschorst als partijlid. Beroep tegen deze beslissing is niet meer mogelijk. Gisteravond, donderdag 6 oogst zou de gemcenteraads- fraktie van de SP zich over deze situatie beraden. Er waren inderdaad blijk baar moeilijk te verzoenen tegenstellingen gerezen tussen enerzijds volksverte genwoordiger en gemeen teraadslid Mare Galle en anderzijds Baita Dolores en Guido Moens. Twee maal, wegens een in gesteld beroep, ontnam een meerderheid van de al gemene vergadering van SP-Groot-Aalst aan Guido Moens het SP-lidmaat- schap. Doch bij de stemming om ook Baita Dolores dit par tijlidmaatschap te ontne men raakte men net niet aan de vereiste tweederde- meerderheid. Te Aalst werd echter toch beslist Baita uit de partij te weren. Iets waartegen het raadslid bij de hoogste partij-instan tie beroep aantekende. In afwachting van een uit spraak bleef ze dan ook het lidmaatschap behouden en bleef deel uitmaken van de Aalsterse SP-gemeen- teraadsfraktie. Die uitspraak is dus nu door de Administratieve Kommissie onherroepelijk gevallen. De termijn van achttien maanden schor sing dekt ook de kiescam pagne en de datum van de aanstaande gemeente raadsverkiezingen in okto ber 1988 zodat Baita zich geen kandidaat zal kunnen stellen. Althans niet op de SP-lijst. De Administratieve Kom missie aanvaardde het be roep van Dolores vermits de vereiste tweederde- meerderheid niet werd be reikt doch ging tot ander half jaar schorsing over we gens «zwaarwichtige re denen». Op de gemeenteraadszit ting van dinsdag 1 septem ber zal de SP-fraktie dan ook één lid minder tellen. (lh) Tot 31 augustus loopt in het Nederlandse tegelmuseum te Otterlo een tentoonstelling sprookjes en kinderspelen op tegeltableaus. Het museum van Otterlo is geopend van dinsdag tot en met zaterdag van 10 tot 12 en van 14 tot 17 uur, op zon- en feestdagen van 14 tot 16 uur. In Otterlo moet men beslist ook het Kroller-Muller mu seum gaan bezoeken. Polen is het gastland van de 42' Internationale Jaarbeurs van Vlaanderen die plaats heeft begin september in Flanders Expo te Gent Aalst, voorzitter Marcel Van den Broeck (lh) Toen een 20-tal jaar terug de viering was verwaterd tot een eindeloze reeks be zoeken aan cafés was hij de man die de draad terug op nam en, degelijk gesteund door een staf medewerkers en officieel erkend toen Robert De Pauw burge meester werd, de Fau- bourgfeesten leidde naar de hoge bloei die ze mo menteel kennen en waar van de eeuwfeestviering wel het koninginnestuk zal worden als de weermaker Baardegem enigszins gena dig is. (lh) Aalst. Het Baardegems feestkomitee aan de voorbereiding onder leiding van schepen Robert De Pauw (lh) afgewenkt in de Kerkstraat en langs de Hoog- en Euro pastraat wordt Meldert be reikt waar gekeerd wordt aan de Parijsstraat. Via Eu ropa- en Dorpstraat naar het eindpunt, het Dorp. Wegomlegging voor door gaand verkeer is voorzien op de kritieke uren. Vijfdaagse eeuwfeestviering Vrijdag 21 augustus '87: - 19 uur in de parochie zaal, Dorp: opening-recep tie tgv. het 100-jarig be staan van de Baardegemse Faubourg-jaarmarkt; met o.m. voorstelling van een nieuwe reus. Zaterdag 22 augustus '87: - 15 uur in de parochie zaal: koffietafel voor de mensen van de derde leef tijd en minder-validen van de hele gemeente. Met op treden van Tony Bell partner. - Vanaf 18 uur in de paro chiezaal «dansavond» met «vooroorlogs» orgel Decap. - 20 uur in feestzaal Gast hof Vonck, Dorp, kermis T.D. met DJ «Celleken». - 21 uur in de feesttent, Dorp: «jubileum» feest avond met optreden van John Terra, Vivi en orkest The Scarfs. Zondag 23 augustus '87: - 11 uur op het Dorps plein: optreden van de Bul gaarse dansgroep «Aprilov- Palaouzou» uit Gabrovo (43 man). - 16 uur: «kindernamid dag» in de parochiezaal met optreden van de groep «Bim-Bam-Bom». - Vanaf 18 uur doorlopend dansavond in de feesttent en zalen. - 18 uur: kroegentocht doorheen de gemeente met de Kon. Harmonie Sint- Cecilia van Baardegem. - 21.30 uur: «reuze-vuur werk» in de hovingen Rog geman. Maandag 24 augustus '87: - 14 uur: gemeentelijke en gewestelijke veeprijskamp: Runderen, paarden, po ny's. Speciale prijs voor de «mooist gevormde uier». - 16 uur: kroegentocht met de jazzband «Dixieland» o.l.v. Odilon Mortier. - 17 uur: avondmarkt in de Kerkstraat. - Vanaf 19 uur doorlopend in de feesttent en zalen «Faubourg Café» met orgel en DJ. Dinsdag 25 augustus '87: - 9 uur aan de feesttent: kinder-kleinvee-jaarmarkt. - 10 uur: op en rond het dorpsplein kermisattrak- ties, volksspelen, oven koeken. - 10.30 uur: optocht van fanfare en folkloristische groepen doorheen de ge meente. - 15 uur: doop van de nieuwe reus. - Doorlopend in de feest tent en zalen: DJ en orgel. - 24 uur: Taptoe. Marcel Van den Broeck Naast de dynamische se- kretaris Jos De Loose en de supervisie van schepen Ro bert De Pauw is voorzitter Marcel Van den Broeck, een geboren en getogen Baardegemnaar die reeds een halve eeuw de tribula- ties van kindsbeen af van Faubourg-jaarmarkt mee maakte, de ziel van het ge beuren. Als melkventer is hij door iedereen gekend en weet hij zowat alles van alle inwoners. Tevens mu zikant, sax-alto en voor de gelegenheid op de Faluin- tjesmuziekwagen «grosse caisse» weet hij van wanten en kan ook de jongeren aanzetten tot medewerking aan de Faubourgfestivi- teiten. Namens de Culturele Vereniging CSC De Rank stuurde volksvertegenwoordiger en gemeenteraadslid Mare Galle volgende «open brief» naar het stadsbestuur waarbij hij inzonderheid het kultureel beleid op de korrel neemt. «U zult zich de perikelen herinneren omtrent het al dan niet plaatsen in onze stad van het standbeeld Jan de Lichte, gemaakt door de beeldhouwer van onze streek, Roel D'Haeze, en bedoeld als een hulde aan de literaire figuur uit het werk van onze stadsgenoot, wijlen Louis Paul Boon. Het werd tenslotte met veel luister ontvangen in het Middelheim-museum waar ik - op uitdrukkelijk verzoek van de kunstenaar - de officiële rede hield en betreurde dat Aalst het beeld niet had gewild. Op deze plechtigheid was niemand van het Aalsters College aanwezig. Een aantal maanden geleden overleed onze Aalsterse, tot ver over de grenzen bekende meubelontwerper Pieter de Bruyne. Op de begrafenisplechtigheid was niemand van het Aalsters College aanwezig. Op 7 juli jl. werd onze Aalsterse schilder Jef De Wit 80 jaar. Zijn belangrijkste werken werden enkele jaren geleden door CSC De Rank in het Oud-Hospitaal met zeer veel sukses tentoongesteld. Op geen enkele wijze heeft het Aalsters College deze kunstenaar naar aanleiding van zijn verjaardag met een attentie bedacht. Dit zijn drie voorbeelden uit de vele, die bij ons vragen doen rijzen over de ernst waarmee het College op het kulturele vlak zijn plicht doet ten aanzien van onze Aalsterse belangrijke kunstenaars. Ik wou U met deze mijn diepe bezorgdheid hierover uitdrukken, hopend dat U er meer belangstelling dan in het verleden het geval is geweest, voor zult tonen.» oh) Aalst. De feestzaal in het binnenschip, (lh) Varen op Vlaanderens bin nenwateren. Een nog niet zo lang gelanceerde formu le waarbij binnenschepen die wegens te geringe kapa- citeit hun ekonomisch nut verloren en voor passa giersvervoer werden omge bouwd. Maximaal 39 m lang en 5,10 m breed. Landschappen en natuur gebieden kunnen worden bekeken, stadscentra be zocht en zowel eigentijdse als voorbijgestreefde indus trie vanuit een verrassend perspektief benaderd. «De Ark» en de «Wilmar» zijn twee dergelijke sche pen met ruim zonnedek, cafetaria en feestzaal. Op ééndagstochten bieden ze plaats aan 90 volwassenen. Ervaren schippers en boordverantwoordelijken laten de passagiers genie ten van een originele en leerrijke uitstap. In samenwerking met toe ristische diensten en VW's werden diverse arrange menten uitgekiend waarbij een boottocht wordt ge- kombineerd met een be zoek aan een natuurpark, een rekreatiecentrum, een museum. Voor scholen en groepen werden er bovendien edu- katieve programma's sa mengesteld. Ark en Wilmar bevaren drie zones: zone 1 met Bo venschelde, Leie, Kanaal van Roeselare, Schipdonk- kanaal en kanaal Gent- Brugge. Zone 2 omvat de Dender en zone 3 de Zeeschelde, Rupel, kanaal Brussel-Wil lebroek, Nete en Neteka- naal. Op regelmatige tijdstippen worden ook lijnvaarten georganiseerd vanuit ver schillende vertrekplaatsen steeds begeleid met een gids. U kan er in groep of individueel aan deelnemen. Wie 50 betalende passa giers heeft kan ook een boot charteren voor een vast te leggen programma. In de cafetaria worden kou de en warme dranken ge schonken. Picknick aan boord verorberen kan. Men kan mits te reserveren van een maaltijd genieten. Eigen animatie meebren gen kan. Eventueel kan ook de Onion River Slow- boat Jazzband voor sfeer zorgen. Kombinatie met trein, au tocar of fiets zijn uiteraard mogelijk. Ook meerdaagse tochten met overnachting in hotel of jeugdherberg. Nadere info te bekomen bij REKO, H. Hartlaan 30, 9300 Aalst. Tel. 053/ 77.19.89. Met medewerking van het stadsbestuur houden de Dekenijen Hoogstraat en Dorp Hofstade (1943-1987) hun 34' Dekenijfeesten met volgend programma: Vrijdag 14 augustus 19 uur lichting van de spaarkas bij Raymond De Lathauwer 19 uur: kaarting café Dui- venlokaal Zaterdag 15 augustus 19 uur: Kermiskoncert K.F. Sinte Cecilia op de koer van het parochiaal centrum. 19 uur: Kermiskaarting in zaal welkom. Zondag 16 augustus Café Duivenlokaal Grote Kermisvlucht uit Quié- vrain. Aktie «Gratis Barbecue»; doorlopend van 13 tot 21 uur in zaal Welkom ge volgd door gezellig samen zijn met Radio Mi Amigo. Dekenij Hoogstraat en Dorp is verkeersvrij vanaf 14 tot 22 uur. Vanaf 14.30 uur allerhande volksspelen voor groot en klein. Prijzen: waardebons om te wisselen bij de handelaars van de dekenij Hoogstraat en Dorp. Inschrijven vanaf 14 uur in het Oud Gemeentehuis. 17 uur op de Hoogstraat wedstrijd met rashonden met medewerking van de Club v.z.w. Hoop-Nieu- werkerken. Wandelconcert door de K.F. Sinte Cecilia. Maandag 17 augustus Kaarting in zaal welkom om 19 uur Woensdag 19 augustus Inkorving voor grote dui venvlucht van 19 tot 22 uur. Donderdag 20 augustus 9 uur H. Mis met offer voor de overledenen van de de kenij Hoogstraat en Dorp. 9.45 uur eerbetuiging aan het monument der gesneu velden van beide oorlogen. Vanaf 12 uur mosselslag in het parochiaal centrum. 15 uur wielerwedstrijd B.W.B. Nieuwelingen in schrijvingen bij Raymond De Lathauwer. 18 uur avondmarkt op de Hoogstraat. Op het hof van het duiven- lokaal grote barbecue als ook volksspelen aller hande. Wandelkoncert door de K.F. Sinte Cecilia. 21.30 uur: prachtig vuur werk op het plaatselijk speelplein. Davidsfonds Hofstade In het Parochiaal Centrum op 15, 16 en 17 oogst 19* beurs en expo met bloe men, boeken en schilder werken. Doorlopend tom bola voor de bezoekers. Zaterdag 15 augustus 1987 Om 18 uur: in het cafétaria - prijsuitreiking van de Prijskamp voor kinderen thema Leefmilieu 1' en 2' leerjaar - 3' tot 6' leerjaar: opstel. Om 19 uur: op de binnen koer van het parochiaal centrum openingskoncert door de Koninklijke Fanfa re Ste. Cecilia o.l.v. Willy Hertsens Zondag 16 augustus 1987 Vanaf 18 uur: frieten met stoofvlees Rond 19 uur: serenade door de Kon. Fanf. Ste. Cecilia. Openingsuren Zaterdag 15 augustus 1987 van 16 tot 22 uur Zondag 16 augustus 1987 van 10 tot 12 uur en van 15 tot 22 uur. Maandag 17 augustus 1987 van 16 tot 22 uur Ter afsluiting Bulgarije te gast in Hofsta de, parochiaal Centrum, Kerkstraat, Hofstade. Woensdag 26 augustus om 19.30 uur internationale dansavond met optreden van volksgroep «Aprilov- palaouzov» Bulgarije. Toe gang 50 fr. Met medewerking van het ministerie van de Vlaamse gemeenschap dienst volks ontwikkeling en het stads bestuur van Aalst, organi satie dekenij Hoogstraat en Dorp Hofstade. LH Chiro met Boerenkermis en Fietsenrally Voor het hele Gewest organiseert Chiro «Sint- Lieve, De Belhamel» op zondag 16 oogst een boerenkermis en fietsenrally te Erondegem. Een jaarlijks gebeuren dat telkens heel wat belang stelling wekt. Tussen 13 en 15 u. inschrijven voor de fietsenrally en te 18 u. opening van de Boerenkermis met volksspelen, trippen en vlaaien. Prijsuitreiking van de rally met als motto «Iedereen heeft prijs». Gratis boerenloting voor iedereen. Meer info bij Chiroleidster Rita Clompen, Ot- tergem. De reuzendynastie groeit In 1973 werd het Baarde gemse reuzenpaar Pië en Melle Faubourg - uitge beeld door de Fribbeleirs - op plechtige wijze op het dorpsplein in de echt ver bonden door de toenmalige Wegwjjzer van de stoet De stoet vertrekt op dins dag 25 oogst te 10.30 u. (een 1/2 u. later) aan het vroegere station en komt via de J.F. Vonck- en de Molenstraat naar het Dorp. Vóór de kerk wordt rechts Aalst. Grootvee wordt gekeurd (lh) Vervolg van blz. 1 uitnodigingen op de toen malige affiches zoals... «Komt mannen en vrou wen met of zonder baar den, tieners met langharige lokken en mokken met korte pijprokken. Jeugd zingt en danst, vive l'amour zo lief met nen tip als nen boer... Ouden van dagen, mannen en dammen, denk niet aan klagen, blijft nog niet stip, want het is met de goesting van Melle dat Pië nog wil. Laat ons bidden O Heer, verlos ons van de bokken met stank en ezels zonder verstand... Namens het feestcomité op voor hand dank...» De geest van vroeger herleeft Maar zoals het wel eens meer gebeurd, verwaterde ook deze Faubourg jaar markt na een aantal jaren. Het duurde tot 1970/71 toen Marcel Van Den Broeck samen met Pros en Jef Fies, Dolf Uytersprot, Albert De Boeck, Jef De Ridder, Jean Pots, Robert De Pauw, Marcel, Frans en Alfons De Gols, Remi Roggeman, Ward De Block en Raymond Van Der Borght de draad van weleer weer opnamen. Alleszins een welgevuld programma, telkens de laatste dinsdag van de maand augustus of begin september, met: rondrit door de gemeente door verschillende wijkgroepen; keuring van klein- en grootvee, kaarting en volksvermaak. De geest van de vroegere jaren zat er weer dik in. Het idee werd opnieuw op gevat, praalwagens in stoetvorm door het dorp te laten trekken. In elke straat of wijk werden plaat selijke comitees opgericht, die niet alleen de nodige fondsen verzamelden maar ook weken lang al hun vrije uurtjes spendeerden om van hun wagen iets prachtig te maken. Het resultaat kon men bewonderen. De ene wagen wel origineler dan de andere maar toch alles prachtig gekleurd en versierd. Enkele namen uit die periode: De Mislukke lingen, Miek Breekers, De Fribbeleirs, 't Klieksken, De Molenvrienden, D'Ech- te, De Vrolijke Drinkers, 't Leireken, Den Berg, Eu- ropavink, de Stormvogels, enz... Verschillende nieuwe ini tiatieven werden toege voegd aan het aloude pro gramma o.a. de organisatie van een handelsexpo - oor spronkelijk enkel voor Baardegemse middenstan ders - en de verkiezing van een jaarmarktfee. Later kwam er een prins bij en in 1980 werd het een Fau- bourgboer en -boerin. Feeën, prinsen, boeren en boerinnen waren o.m.: Yo- lande en Son ja Eliano, Chantal Beeckman, Rita Peerlinck, Etienne De Ple- cker (drie keer prins), Gil bert Dierickx, Geert Cal- laert, Jos Lambrechts... burgemeester Rob. De Pauw, Schepen De Gols en De Boeck, terwijl Frans De Gols en August Uytter- sprot als getuigen fungeer den. In 1974 kreeg het Baardegemse reuzenpaar een flinke zoon. De reu- zenbaby heette Kamilleken en woog (nat) 85 kg. Maar ook deze reuzen kwa men in de vergeethoek te recht, totdat ze onder im puls van Jef De Loose in hun oorspronkelijke staat werden hersteld en in 1983 in vol ornaat konden be wonderd worden op het dorpsplein. Het bestuur hedendaags: erevoorzitter Rob De Pauw, voorzitter Marcel Van Den Broeck, onder voorzitter Alfons De Gols, secretaris Jef De Loose, stoetleider Louis (beton) Bosteels, en leden: Karei Caris, Geert Van De Perre, Jan Moyersons, Buggen- hout Laurent, Gaston Hey- vaert, Mark Aelbrecht, Van Heek Kamiel, De Pauw Wim. De jongste reuzespruit ziet U wel te Baardegem aan de kerk in gezelschap van de Herdersemse reuzen.

De Voorpost | 1987 | | pagina 4