«De Weide», een school als hobby Met senioren en anders-validen naar Bobbejaanland Het Oud Hospitaal Armoede te Aalst een realiteit Nieuwe elektriciteitscentrale op de helling? De Voorpost - 14.8.1987 - 5 Reeds sinds 1973 bestaat er in Erpe-Mere (omgeving Aalst) een kleine, onafhankelijke en alternatieve kleuter en lagere school. De Weide. Opgericht door ouders die een eigen kijk hebben op opvoeding en onderwijs. Een visie die afwijkt van die van het traditionele onderwijs. Waarin vrijheid, persoonlijke ontwikkeling, kreativiteit, sociale omgang en zelfbeheer centraal staan. Vertrekkend vanuit de ervarin gen van elk van de kinderen. De Weide beschikt mo menteel over 2 huizen waarin 20 kleuters en 40 la gere schoolkinderen aan hun trekken komen. Ze kunnen daarvoor terecht in kleine, gezellige klassen, een keuken, schilder-, knutsel-, klei-, timmer- en toneelateliers en vooral veel ruimte buiten. De kinderen krijgen een basisaanbod uit het offi cieel leerplan, zodanig dat de overgang naar het voort gezet onderwijs vlot ver loopt. Ouders kunnen daarnaast ook aktief meewerken op de school zelf. Sinds 2 jaar is de school officieel erkend en gesubsi dieerd, zonder daarom aan inhoudelijke onafhanke lijkheid in te boeten. De Weide staat dan ook steeds open voor iedereen die geïnteresseerd is en be reid om aan het initiatief mee te werken. Voor alle verdere inlichtin gen kan U terecht bij An Coppens, Kleine Steenweg 34, 9410 Erpe (tel. 053/ 77.09.92). Een dosis achterdocht ten opzichte van bestaande maatschappelijke toestan den en anderzijds twijfel omtrent bestaande scholen leidden naar een eigen, kleinschalig initiatief een eigen school. Dit dan met als lichtend voorbeeld de Summerhillschool. Langza merhand zou, ook al bleef de basisidee van die school permanent geldig, ervaring hebben geleerd dat aanpas sing noodzakelijk was wat dan van «De Weide» finaal «een geval apart» maakte. Voorbereiding De aktie kon dan ook be ginnen met tellen van leer lingen, zoeken naar een ge schikte plaats, aanwerven van kleuterleidster, regelen van administratieve romps lomp, opscharrelen van geld. oprichten van een vzw, uitpluizen of betoela ging haalbaar was en af en toe, samenbrengen van de kleuters bij iemand thuis. Iemand leende een stuk grond: gras, bomen, een weide. Dus: «dé weide». Iemand zorgde voor twee bouwketen? En er kwamen 12 kinderen. Met een kleu terleidster en beurtrollende ouders ging «De Weide» van start. De theorie werd praktijk. Lagere school Maar 3 jaar later is er nood aan een lagere school. De kinderen zijn zes jaar. Een ietwat vervallen huis, een oude bakkerij, met tuin en boomgaard op Sevecoot te Erpe werd gevonden. Het huis werd opgeknapt. Er kwam één begeleider en de ouders beurtrolden verder. De achterkant Het aantal kinderen groei de. Moeilijkheden bleven echter niet uit. Er kwam zweet en hoofdpijn bij kij ken. De groep ouders ver anderde voortdurend. Niet iedereen apprecieerde de manier van werken. Geleidelijk kwam men tot een vast personeelsbe stand: 4 in de kleuter- en 5 in de lagere school. En dan waren er «de toeris ten». Studenten allerhan de, geïnteresseerden van an dere schooltjes, inspek- teurs, journalisten. Soms argwanend. Soms enthou siast. Op het randje af lukte de ministeriële betoelaging van bij de start. Voor de kleuterschool dan. De lage re school stuitte aanvanke lijk op de remwet. Géén erkenning niettegenstaan de herhaald aandringen. Via de Federatie voor On afhankelijke Scholen ver kreeg men wel 40 BTK- plaatsen. Een troostprijs. In 1983 worden de onaf hankelijke scholen toch er kend: De Weide (Aalst - Erpe), De Buurt (Gent), 't Soetekind (Kortrijk), De Kabouter (Oudenaarde), De Wase Freinetschool (Sint-Niklaas), De Kam (Groot-Bijgaarden) Bedoelingen Bij de ideeën die de oprich ters die «De Weide» uit de grond stampten voorzit, zijn drie zaken duidelijk. In de bestaande schoolstruk- tuur hun ideeën uitwerken, is hier en nu onmogelijk. Wat niet wegneemt dat de volwassenen waarmee de kinderen binnen en buiten de weide in kontakt komen op een eigen manier hande len en denken, vanuit eigen visies. Deze kontakten ge ven de kinderen de kans om er de voor- en nadelen van te leren kennen. Om daaruit dan geleidelijk een persoonlijke keuze te ma ken, te komen tot een per soonlijke verwerking er van. Iets waarmee de ge middelde belg niet op z'n 12de klaar is. Zoveel is dui delijk. Feiten en gebeurtenissen binnen de school zijn niet los te haken van feiten en gebeurtenissen er buiten. Opvoeding en onderwijs zijn dus kompleet niet te scheiden en behoren beide tot de taak van de school. Het leren kennen en ont wikkelen van inzichten, ei genschappen en mogelijk heden gebeurt zowel op verstandelijk, emotioneel, sociaal als lichamelijk gebied. Hiervoor is persoonlijke vrijheid nodig. Veel vrij heid. Maar ook de anderen hebben die vrijheid nodig. Vrijheid is belangrijk op zich. Vrijheid is ook een voorwaarde voor zelfstan digheid en verantwoorde lijkheid. Straf en beloning laten van die vrijheid meestal niet veel over. Ze worden dan ook als on praktisch van de baan ge schoven. Klasgroepen Indeling in groepen steunt op niveau leeftijd, gemeen schappelijke interesse. Tel kens is er één begeleider per groep. Binnen elke groep kunnen groepjes kin deren werken aan bepaalde aktiviteiten. Gewone aktiviteiten Er zijn die aktiviteiten die vertrouwd in de oren klin ken: voor rekenen, leren lezen en schrijven, voor spelling en spraakkunst werd gekozen voor alge meen gebruikte metoden. Hierbij vier keer een 'maar': - de situatie waarin met deze metoden gewerkt wordt, is kompleet anders. Niet in het minst door de samenstelling van de klas- groepen en de ruimten waar gewerkt wordt. Maar zeker ook door verhoudin gen waarbinnen kinderen en volwassenen, kinderen onderling samenwerken. Verhoudingen die eigen zijn aan de weide. Die eer der logisch voortvloeien uit de bedoeling ervan. Een fenomeen als rapporten bv., onder welke vorm dan ook, is ondenkbaar; - de leerstof zelf ondergaat ook de nodige aanpassin gen. Mogelijkheden wor den gezocht opdat de kin deren aan een eigen tempo kunnen werken. Verban den worden gelegd naar en vanuit de omgeving. Er wordt gesnoeid in de hoe veelheid leerstof: alleen een basisaanbod blijft; - kinderen kiezen, ieder voor zich, of ze al dan niet naar de klas komen. Ze spreken dit 's morgens sa men af. Als ze kiezen om te komen, bepalen ze wat ze dan zullen doen. Dit alles heeft uiteraard gevolgen voor het werktempo, vor deringen, inzet en motiva tie van elk kind; - het afspreken 's morgens is meteen een gelegenheid om te vertellen over bele venissen, om voorstellen te doen, om allerlei gebeurte nissen te bespreken. Tema's Kennisvakken zoals aard rijkskunde, biologie, ge schiedenis, natuurweten schappen komen niet als vak aan bod. Wel wordt er gewerkt rond tema's die de kinderen zelf kiezen. Soms alleen, soms met meer. De keuze van de tema's wordt bepaald door de omgeving, door bepaalde gebeurtenis sen, door persoonlijke in teresses. En 's namiddags In de namiddag komen er een heleboel aktiviteiten aan bod. Een groot deel ervan vindt plaats in de hoeken, volwaardig uitge bouwde ruimten. Vaste be geleiders, ouders en vrij willigers doen er een aan bod: timmeren, kleien, schilderen, knutselen, to neel, sleuteien aan machi nes, drukken, experimen teren, breien, koken... Maar ook buiten de hoeken zijn er mogelijkheden bij de vleet: in de tuin werken, dieren verzorgen, voetbal len, huisjes bouwen, aller lei spelen, wandelen, in vij ver en modder ploeteren. Elke week is er turnen en zwemmen. Soms zijn deze aktiviteiten gericht op een bepaalde leeftijdsgroep. Soms. Ook nu kiezen de kinderen of ze al dan niet op een aanbod inpikken. Indien dat niet het geval is kunnen ze zelf één en ander op touw zetten. Alle materia- school - dokter, krossen Resultaat van dit alles: ver- En de ouders len en ruimten zijn immers rond, knikkeren, maken el- schillende groepjes kinde- op elk moment van de dag kaar het leven zuur, rol- ren, al of niet met volwas voor iedereen beschikbaar, schaatsen, zitten ergens te senen, zijn op hetzelfde lezen. Ze bekijken het moment, op verschillende Of ze spelen winkel - maar. plaatsen bezig. Ze denken, ze beslissen, ze zweten, ze betalen, ze doen mee. (lh) Documap Onze zwerftocht door Aalst brengt ons dit keer by het Oud-Hospitaal. Achter de Sint-Martinuskerk, aan de oever van de in 1964 gedempte Oude Dender, bevindt zich het Oud- Hospitaal. Via het rustige binnen plein bereiken we het Oud-Hospi taal, een kompleks dat we kunnen opsplitsen in drie grote delen: het neogotische gedeelte, de ziekenzalen en het kloosterpand met kapel. Op deze plaats stond vroeger het Karolingische zeihof met grafelijke kapel. Het was ook op deze plaats dat de eerste stedelijke kern met ekonomisch centrum opbloeide. We moeten teruggaan naar de 14de eeuw toen de Lamborden «lom merdhouders» deze omgeving ver lieten om hun geldkantoren te stichten rond de Grote Markt, waar op dat ogenblik een nieuw stedelijk gebied groeide. De vroegste vermeldingen van een gasthuis gaan volgens sommige bronnen terug tot 1236, volgens andere tot 1242. Vast staat wel dat de grond werd geschonken door Johanna van Constantinopel die haar «erfvloer» hiervoor afstond. Aanvankelijk bouwde men oost waarts gericht een kapel. Tegen de zuidelijke langsgevel werd een ziekenzaal en klooster gebouwd. Frits Courteaux be schrijft het leven daar als volgt: «Het leven was er gekenmerkt door evangelische eenvoud. Als het klokje het etensuur aankondigde, begaven de twee jongste zusters zich naar de zaal met een waterbek ken om de handen van de zieken te reinigen. De andere zusters brach ten de spijzen die door de overste werden uitgereikt. Wat er over bleef werd uitgedeeld aan de be- hoeftigen bij de deur van het ge sticht.» Die rust van toen ervaart men nog wanneer men door de witte kloos tergangen dwaalt met hun spiegel- Op dinsdag 8 september 1987 organiseert het stads bestuur, in samenwerking met de adviesraad voor de derde leeftijd, een een- dagsreis naar Bobbejaan land te Lichtaart, voor de senioren en mindervaliden van Groot-Aalst. Benevens de financiële tus senkomst van het stadsbe stuur, bedraagt de deelna me in de kosten 150 fr. per persoon. Die prijs omvat: - het vervoer per bus; - bij aankomst: een kopje koffie met ontbijtkoek; - algemene toegang en toegang tot de attrakties in het domein; - toegang tot de show van Bobbejaan Schoeppe. Alle deelnemers worden 's morgens omstreeks 8 uur in de deelgemeenten en in Aalst, aan de hieronder vermelde opstapplaatsen opgehaald en er 's avonds omstreeks 19.30 uur terug gebracht. De algemene vertrekplaats is het parkeerterrein in de Pontstraat te Aalst. Er is mogelijkheid om ter plaatse tegen de prijs van 275 fr. een warm middag maal te gebruiken. Er kan ter plaatse een ei gen lunchpakket gebruikt worden. OPGELET: de deelname aan de reis gebeurt bij in schrijving. Die moet ten laatste op 25 augustus 1987 binnen zijn bij de gepensio neerdenbonden, in de dien stencentra van de deelge meenten of op het secreta riaat van Schepen R. Van Vaerenbergh, Grote Markt 3, Aalst. De deelnemers die een warm middagmaal wensen te gebruiken, moeten on derstaande inschrijvings- strook invullen, duidelijk het gewenste menu vermel den en het vereiste bedrag bijvoegen. BUSHALTEN: De deelnemers aan de reis worden verzocht bij de op gegeven bushalte aanwezig te zijn om 8 uur. De mede reizigers van de rustoorden St.-Job, Hopperank en Sint-Lieven worden even eens tussen 8 en 8.30 uur aan de respektieve rusthui zen afgehaald. BUSHALTEN VOOR HET OPHALEN VAN DE DEELNEMERS AALST-CENTRUM Pontstraat; Volkshuis Houtmarkt; Sint-Annakerk Oude Gentbaan; Kerk H. Hart; Kerk O.-L.-V.- Mijlbeek; Kerk St.-Jozef; Kerk Kapucijnenlaan; Kerk Immerzeeldreef; Rond. Punt Hoezestraat; Hoek Affligemdreef, Driesstraat; Hoek Oude Abdijstraat, Botermelk- straat; Hoek Binnenstraat, Groenstraat, Kouterstraat; Hoek Moorselbaan, Ach terweg. BAARDEGEM Station; Hoogstraat «Ons Huis»; Kerk; Europastraat. EREMBODEGEM Kerk Centrum; Hoek Ka- pellestraat, Leuvestraat, D.M. Van Asschelaan; Hoek Hogeweg, Brussel- baan; Hopperank (Rust oord); Terjoden, Marcel Bomon. GUZEGEM Dries (Recreatiecentrum); Klooster; Stationsstraat aan huisnr. 100; Hoek Lan ge Haag, Drapstraat. HERDERSEM Centrum (Kerk); Kapel Stwg. naar Aalst; Boskant (Kapel). HOFSTADE Gemeentehuis, Hoek Bab belaarstraat, Overbroek- straat; Hoek Kortenhoek- straat. Kapel Noenstraat; Brug Zijpstraat; Hoek Hendrik Consciencestraat en Steenweg. MELDERT Hoogstraat (bushalte); Huizekens; Dorp, (Kerk); Doment (De Croes); Nie- vel (St.-Rochuskapel); Ko kerij Klaarhaag (bus halte). MOORSEL Dorp; Kruisabeel (cabine); Steven Kapel; Hoek Groenstraat, Exterken; Station; Koebrug (bus halte). NIEUWERKERKEN Dorpsplein; Maal (Kapel); Edixvelde-Kapel; Edixvel- de-Kerk, Laai (Kapel); Hoek Pijpenbeek, Hoeze straat, Dries Brug. oh» «Het BPA wijzigen» De binnenkoer van het Oud Hospitaal. In 1242 stond het stadsbestuur de graanhalle aan het hospitaal af. Tevens werd hieraan een lepelrecht verbonden. Dat is het recht om uit iedere zak graan die op de markt te Aalst werd verkocht een lepel te mogen scheppen. Voor kleine hoeveelhe den gebruikte men een mindere kroes sedert 1540. gewelven en hun gordels in de zo typische zandsteen van de streek. Neem ook een kijkje in het omslo ten binnenhof waarop de smalle bovenvenstertjes uitzien, kuierend door de kamers met eikenhouten zolderingen en monumentale schouwen en je wordt door de ge moedelijke sfeer getroffen. In 1899 werd het hospitaal gesloten en overgebracht naar de Hertshage. Waar vroeger de ziekenzalen wa ren, is momenteel de stedelijke akademie voor schone kunsten ge vestigd. In de oorlogsjaren 40-45 werden hier een veertigtal dakloze ge- zinnen in ondergebracht. Het kloosterpand en de kapel werden in 1959 onder het goed toeziend oog van konservator Ignace De Vos gerestaureerd. Hier bevindt zich momenteel het oudheidkundig museum dat elke weekdag - behalve op vrijdag - open is van 10.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. Zaterdag is het open van 14.00 tot 17.00 uur en zondag van 10.30 tot 12.30 en van 14.00 tot 18.00 uur. Het oudheidkundig museum werd opgericht in 1964 en bevat stukken uit de prehistorie en de vroegste historische tijden. Er is een uitge breide verzameling rond het plaat selijk gildeleven. Men vindt er te vens kunstzinnig ambachtwerk, ou de gebruiksvoorwerpen en folklo ristische herinneringen. Sinds 1973, het Dirk Martensjaar, 500 jaar boekdrukkunst, tracht het Dirk Martenskomitee er tevens een mu seum voor boekdrukkunst op te bouwen. Twee jaar terug ontplofte «de energie», de elektrici teitscentrale Aalst aan de Erembodegemstraat. Inter com wil een nieuwe, grote re centrale optrekken even verder tussen Dender en Erembodegemstraat. Het schepencollege heeft even wel geweigerd voor dit pro- jekt een bouwvergunning af te leveren. De nieuwe vestiging zou inderdaad komen in een zone voorbehouden aan niet-hinderlijke bedrijven, die bovendien werd opge nomen in een Bijzonder Plan van Aanleg (BPA). Besprekingen in de advies raden leefmilieu en ruimte lijke ordening en in de ge meenteraadskommissie leidden het college naar het weigeren van dergelijke vergunning. Een elektrici teitscentrale die 60 m hoog is en waaruit dan nog 20 m hoger een schouw priemt kan volgens het stadsbe stuur niet als een «niet- hinderlijke bedrijf» worden aanvaard. Intercom tekende reeds be roep aan tegen deze beslis sing van het college bij de bestendige deputatie te Gent. Oplossing kan zijn het wij- Aan Intercom zou daar- de door de ontploffing ver- zigen van het betreffend door toch de mogelijkheid nielde gebouwen van de BPA. Dit zal dan ook voor- tot optrekken van de nieu- vroegere centrale een pas- komen op de agenda van we centrale worden gebo- sende bestemming zouden de gemeenteraadszitting den mits er een bufferzone krijgen, van dinsdag 1 september, zou worden aangelegd en (lh) Uit een skriptie van een student van het Hoger Instituut voor Handel en Administratie te Aalst blijkt dat de krisis een deel van het arrondissement Aalst weer met armoede heeft opgezadeld. Dit dan statistisch bewezen aan de hand van feitelijke gegevens. Een evaluatie van de sociaai-ekonomische situatie van het arrondissement inzake o.m. werkloosheid en OCMW- steun. Wat betreft de werkloos heid waarvan de graad in ons arrondissement hoog oploopt wordt die bij de mannen vooral gevoeld in de bouwsektor cn bij de vrouwen bij die van de tex tiel. Meer dan de helft van de werklozen zijn struktu- reel werkloos en dit langer dan twee jaar. Bijna een derde zijn jongeren en meer dan de helft zijn vrouwen. Wat betreft de uitkeringen door het OCMW in het arrondissement is een stij ging merkbaar van 12 mil joen in 1980 naar ruim 32 miljoen in 1985 wat be treft de trekkers van het bestaansminimum. In die zelfde tijdspanne steeg de steun van 30 naar 51 mil joen. Het profiel van de werklo ze ziet eruit als volgt: hij komt (voor 2/3) uit Aalst- Stad of uit de meest verste delijkte deelgemeenten Erembodegem. Nieuwer- kerken en Hofstade, hij is bejaard of jonger dan 34 jaar. In de skriptie wordt verder gesteld dat het arrondisse ment worstelt met voortdu rende uitwijking wegens enerzijds de te weinige werkgelegenheid en ander zijds de te lage lonen die onder die van het rijksge middelde zich situeren. Verlies aan koopkracht, dalende welvaartsnormen, problemen inzake verbrui kerskrediet en stijgende nood aan budgetbegelei ding doen besluiten dat de •armoede te Aalst een reali teit is. Het arrondissement heeft volgens steller dringend be hoefte aan beleidsmensen wiens invloed verder reikt dan het lokale. Mensen die in de gemeenschap of op nationaal niveau hun woordje kunnen meespre ken. oh)

De Voorpost | 1987 | | pagina 5