Leven en werk van Jef De Pauw: een lichtschilder van bij ons Boek over kunstschilder Jef De Pauw verschijnt op 11 september Jef De Pauw in nieuw perspektief Ook Dendermonde danste en vendelde in Beierens hoofdstad Wase 'Parels langs de Scheldekant' in Nieuwpoort De auteurs van het Jef De Pauw-boek The New Orleans Train Jazz Band komt naar Temse Expo's in Waas Karei Mechiels in galerij Brabo 14-21.8.1987- De Voorpost Jef De Pauw werd geboren te Sint-Niklaas op 12 mei 1888 als oudste van de vijf kinderen van Guilelmus De Pauw. hoedenmaker, en Leonie Van de Cauter. Hij liep school bij de Broe ders Hiëronymieten en aan het Tnstitut Saint-Joseph' (Ankerstraat, in 1950 gefu sioneerd met het St.-Jozef- Klein-Seminarie) Begiftigd met artistiek ta lent bezocht hij achtereen volgens de akademie van Sint-Niklaas (1905-1907) en - na drie jaar onderbre king de akademie van Me- chelen (1910-1912); aan de ze laatste instelling volgde hij de lessen als vrije leer ling. Van jongsaf aan was hij erg gesteld op persoonlijke vrij heid, zowel in zijn artis tieke werkzaamheden als in het maatschappelijke leven. Van 1908 tot 1912 woonde hij alleen, achtereenvol gens in Weert (Bornem), Beveren en Velle-Temse. Tijdens zijn verblijf in Beve ren maakte hij kennis met enkele andere jonge kun stenaars, met wie hij in 1908 en 1909 de kunst- en letterkring 'Kunstkring van Waas - Nederig Stre ven' vormde. Over dat kleurrijke gezelschap (on der wie Piet Staut en Raoul Steppe) publiceerde Mau- rits Neels (die er zelf deel van uitmaakte) in 1926 een sleutelroman (in het boek 'Jef De Pauw, leven en werk' wordt daarop uit voerig ingegaan). Jef De Pauw expozeerde voor het eerst in 1909, in zaal Het Kruis op de markt te Sint-Niklaas. Zijn eerste tentoonstelling buiten de streek vond p'.aats in de Sal ie Studio in Brussel in 1913. In 1913 ondernam hij zijn eerste buitenlandse trip: een studiereis naar Parijs. Al vóór wereldoorlog I ge noot Jef De Pauw aanzien als kunstschilder. In 1916 huwde hij met Elo- die Weyn. Zij woonden in de Heistraat op de Velle-Temse en kregen 4 kinderen, on der wie Gaby (kunst schilder). Na wereldoorlog I verbreid de de echo van zijn talent zich voortdurend. Van bij zijn stichting in 1921 maakte Jef De Pauw deel uit van de Wase Kunst kring, waarmee hij jaar lijks zijn werk exposeerde. Eind 1924 werd hij omwille van zijn verdienste en bete kenis als kunstschilder be- Op vrijdag 11 september vindt in de feestzaal van het gemeentehuis te Temse de officiële voorstelling plaats van het boek 'Jef De Pauw, leven en werk' van Roger Geerts, Luc De Ryck en Albert De Ryck. Tot de dag van de verschijning van dit luxeboek kan nog worden vooringetekend (1.495 fr.). Naderhand is de verkoopprijs 1.750 fr. Het kontaktadres is Albert De Ryck, Lauwershoek 6B, 2690 Temse, tel. 03/771.18.39. Men kan ook overschrijven op het rekeningnummer van het Jef De Pauwfonds: 910-0747891-20. De verschijningsdatum van het boek is enkele malen verschoven. De oorzaak daarvan wortelt enerzijds in het feit dat het opzoekingswerk voor de biografie meer tijd in beslag nam dan voorzien. Anderzijds werden belangrijke hoofdstukken uit het boek in het Frans vertaald en voorgelegd aan één der allerlaatste bevoorrechte getui gen, prins Victor de Polignac, de nu 88-jarige toenmalige beschermheer van Jef De Pauw, die overigens graag alle medewerking verleende. Beide voormelde elementen hadden tot gevolg dat het boek pas begin juli klaar was. Maar dat was dan weer een ongunstig tijdstip om het voor te stellen, vandaar dat de datum werd vastgesteld op 11 september. De voorstelling vindt plaats in de feestzaal van het gemeentehuis om 20 u. M.R. noemd tot Ridder in de Kroonorde. Hij was toen 36. Van grote betekenis was zijn kennismaking met prins Victor de Polignac in 1924. Deze Franse aristo- kraat werd zijn bescherm heer. Jef De Pauw was meermaals te gast bij de prins op het kasteel van Ro- zières (60 km ten noorden van Parijs), waar tientallen werken tot stand kwamen. De prins verwierf een uit zonderlijke Jef De Pauw- kollektie. Benevens binnen de Wase grenzen exposeerde Jef De Pauw ook met sukses in Antwerpen, Gent, Brugge, Luik, Namen enz. In 1929 stelde hij voor het eerst zijn werk tentoon in het buiten land (Kopenhagen, Dene marken). Met Pasen 1930 betrok het gezin J. De Pauw-Weyn het Hof ter Heide in de Hei straat. In de nabijheid had hij ook een groot atelier la ten optrekken. De kunstschilder was in middels echter aangetast door een slepende ziekte, die hem van juli 1930 het schilderen onmogelijk maakte. Terwijl hij aan het ziekbed was gekluisterd, bereikte hem het bericht dat hem het erediploma was toegekend op de "Wereldtentoonstel ling voor Koloniën, Zee vaart en VLaamsche Kunst' in Antwerpen. Jef De Pauw overleed op 14 september 1930, amper 42 jaar oud. Ook na zijn dood hield zijn reputatie stand. Sinds de zeventiger jaren is de be langstelling voor zijn werk opnieuw gevoelig gestegen. Nadat de Piet Stautkring in 1976 een "Retrospektieve Jef De Pauw' had georgani seerd op het kasteel Corte- walle te Beveren, organi seerde de Galerie Zentra n.v. in hotel La Palma in Locarno-Muralto (Zwitser land) een grootse Jef De Pauw-tentoonstelling (een deel van de ex-kollektie van prins de Polignac). De expo werd begeleid door een uit voerige, geïllustreerde, drietalige katalogus. De belangstelling voor Jef De Pauws leven en werk was nooit zo groot als mo menteel. Werk Jef De Pauw schilderde hoofdzakelijk winterland schappen, zonnige zomer landschappen, heidegezich- ten en heidewolken, tevens portretten en stillevens. Zijn voornaamste werkter rein was het Waasland, met als kernpunt Velle-Temse. Ook Rozières en zijn omge ving (Frankrijk) vormden een dankbaar werkterrein. De Pauw schilderde zeer vaak in open lucht. Jef De Pauw was een licht schilder, die aansluit bij het impressionisme en het lu- minisme. Soms vertoont zijn werk naast realisti sche, ook poëtische karak tertrekken. Kreatieve ver beelding bezat hij in hoge mate. Hij was een spontaan en virtuoos schilder, die over een technisch brio beschik te en een stevige kompositie wist op te bouwen. Hij was geen peuteraar, maar schil derde in één geut, direkt, niet zelden met brede toetsen. Als rasecht schilder sprak en artikuleerde Jef De Pauw de taal van de kleur, de ware taal van de schil derkunst. Het palet van Jef De Pauw was dat van de impressionisten. Hij maak te veelvuldig gebruik van groen, wit, roze, purper en violet. Voorzien van een voornaam koloriet, een flinke aanpak van de strukturele teke ning als basis, een feilloze zin voor perspektief, een aangeboren krachtige pik- turale hand, een scherp observatievermogen, een poëtische vizie op de natuur en op de dingen van bin nen, bereikte Jef De Pauw met zijn lyrisch tempera ment realisaties die getui gen van grote kunde en kimst. Het boek over Jef De Pauw komt werkelijk op zijn tijd. De Franse impressionisten zijn onbereikbaar gewor den. Impressionisten van bij ons, zoals Emiel Claus en Modest Huys, krijgen de laatste jaren wat hun toe komt. Jef De Pauw krijgt zijn verdiende beurt. Deze monografie is niet al leen belangrijk voor de ou dere generatie die het werk van Jef De Pauw op een of andere manier kent, maar tevens voor de jeugd voor wie de kennismaking zon der twijfel een positieve er varing zal betekenen. Voor alle geïnteresseerde kunst liefhebbers zal het duidelijk worden wat Jef De Pauw in zijn korte leven (hij werd slechts 42) heeft weten te verwezenlijken. De klassieke Jef De Pauw-literatuur heeft steeds een beroep gedaan op dezelfde - beperkte en opper vlakkige - bronnen. De elementen die daaraan werden ontleend, zijn generatie op generatie over genomen, zonder dat bijkomend diepgaand vor- singswerk werd uitgevoerd. Bovendien bleven tal rijke - ook voor de hand liggende - bronnen onaangeroerd. De Jef De Pauw-literatuur was een typisch voorbeeld van 'afschrijfliteratuur', waarbij onnauwkeurigheden en onjuistheden steeds weer voor waarheid werden overgedragen. Voor het boek dat nu ver schijnt, is heel wat vor- singswerk gepleegd en zijn talrijke bronnen aange boord die tot dusver onaan geroerd waren gebleven. Ook overlevende getuigen werden geraadpleegd, on der wie de nu 88-jarige prins Victor de Polignac (Frankrijk), destijds be schermheer van Jef De Pauw en op een bepaald ogenblik bezitter van de grootste Jef De Pauw-kol- lektie. Tal van nieuwe elementen zijn daardoor aan het licht gekomen en misvattingen werden gekorrigeerd. De levensechte Jef De Pauw heeft daardoor meer afge lijnde kontouren gekregen. Ook is hij volledig losge weekt van zijn Brusselse naam- en tijdgenoot, die eveneens kunstschilder was en met wie hij in som mige publicaties wordt ver ward. De biografie is van de hand van Luc De Ryck. Voor de eerste maal ook wordt het werk van de kun stenaar geanalyseerd op een grondige en kritische wijze, gesitueerd in een rui mer perspektief van tijd en ruimte, met oog voor alle facetten van het kunste naarschap. Zoals de au teurs op zoek gingen naar de historische Jef De Pauw hebben zij ook een objektief waardeoordeel nagestreefd, wars van alle dweperij en kunstmatige drukdoenerij. Het hoofdstuk "De kunst van Jef De Pauw* werd ge schreven door Roger Geerts. De reprodukties van de schilderijen van Jef De Pauw - het boek bevat er niet minder dan 58, alle in vierkleurendruk - zullen voor velen een revelatie be tekenen. Zij werden gese- lekteerd uit de 290 werken omvattende inventaris. De samenstelling daarvan een monnikenwerk waar voor met alle uithoeken van Vlaanderen kontakten wer den gelegd - berustte bij Albert De Ryck, die van in het begin en onafgebroken de motor was van het projekt. Het boek bevat ook de lijst van Jef De Pauws tentoon stellingen (51 in totaal), sa mengesteld door Roger Geerts. Deze gezaghebben de kunstrecensent, wiens dichtbundel 'Ademloos' on langs zeer gunstig werd onthaald, maakte ook een keuze uit de bibliografie: een nooit eerder gepubli ceerde, lange lijst. Naast de 58 vierkleuren- producties omvat het boek ook 32 zwartwitfoto'8 van Jef De Pauw en zijn omge ving. Voorintekenen kan nog tot 11 september De technische fiche van het boek vermeldt: - formaat: 34 cm x 24 cm; - kwaliteit papier: 135 g gesatineerde maco; - 176 bladzijden, voorzien van een stofwikkel; - 58 vierkleurenreproduk- ties, 32 zwartwitfoto's. De fotografie van de schil derijen berustte voorname lijk bij Jimmy Hemelaer, de zwartwitfoto's werden ont leend aan het archief van de familie De Pauw. Het boek wordt gedrukt door Van Lijsebetten p.v.b.a. uit Sint- Niklaas. Voorintekenen blijft moge lijk tot 11 september. De voorintekenprijs bedraagt 1.495 fr. Voorintekenen kan op het rekeningnum mer van het Jef De Pauw fonds: 910-0747891-20. Het kan ook rechtstreeks bij de auteurs, met als cen traal kontaktadres: Albert De Ryck, Lauwershoek 6B, Albert De Ryck, een technicus uit Temse met een sterke interesse voor antiquiteiten en kunstenaars uit de streek, leerde door zijn kennismaking met kunstschilder Gaby De Pauw het werk van Jef De Pauw (vader van Gaby) van zeer nabij kennen. Hij kwam dermate onder de indruk, dat hij geleidelijk het plan opvatte om een boek over hem samen te stellen. In 1985 kreeg zijn idee vaste vorm, nadat kunstkriticus Roger Geerts en plaatselijk vorser Luc De Ryck hun medewerking hadden toegezegd. Roger Geerts Roger Geerts (1919), licentiaat klassieke filologie, ereleraar pedagogisch hoger onderwijs, kunstre censent, redaktielid van de tijdschriften Vlaanderen en Deux ex machina. Publiceerde verscheidene wer ken over plastische kunstenaars o.m. Het schone avontuur (Uitg. Artiestenfonds, Antwerpen, 1974), Kunstschilder Alfons Van Meirvenne (Uitg. Arties tenfonds, Antwerpen, 1978). Aquarellist Etienne Van Damme (Uitg. Artiestenfonds, Antwerpen, 1980). Schreef een literaire monografie over de romancier Leo Mets (uitg. provinciebestuur Oost-Vlaanderen, Gent, 1978). Vertaalde Nederlandse gedichten in het Latijn onder de titel Carmina Neerlandica (Uitg. Heideland-Or- bis, Hasselt, 1979). In 1986 verscheen zijn dichtbundel «Ademloos», met illustraties van Raf Coorevits en een nawoord van Anton Van Wilderode (Uitg. Danthe, Sint-Niklaas). Luc De Ryck Luc De Ryck, (1949), leraar Nederlands-Engels- Duits. Als medewerker aan verschillende bladen was hij jarenlang aktief in de streekjournalistiek (1966- 1982). Geleidelijk evolueerde hij in de richting van de plaatselijke geschiedschrijving, met een voor keur voor de periode na 1885. Als persmedewerker en als medewerker aan het Jaarboek van het Ge meentemuseum van Temse en het Gemeentelijk Informatieblad publiceerde hij talrijke geschiedkun dige bijdragen, waaronder biografieën van Karei Aubroeck, de gebroeders Van Raemdonck, Clemens De Landtsheer en andere, voornamelijk plaatselijk bekende figuren. Voor het boek 'Relaas uit 't Land van Waas' (de geschiedenis van de Wase pers) van Wouter Vloebergh en Walter Clippeleyr schreef hij de bijdrage over Temse. De jongste tijd nam zijn aktiviteit op het vlak van de plaatselijke geschiedschrijving gevoelig af ingevol ge zijn politieke werkzaamheden. Albert De Ryck Albert De Ryck (1954), technicus. Via een grote interesse voor antiquiteiten evolueer de zijn belangstelling de jongste jaren in de richting van de kunst, vooral de schilderkunst. Daarbij richtte hij zich voornamelijk op de kunst schilders uit de eigen streek, met een voorkeur voor de impressionisten. Door zijn vriendschap met kunstschilder Gaby De Pauw leerde hij het werk van Jef De Pauw van zeer nabij kennen. Hij kwam dermate onder de indruk, dat hij geleideüjk aan het plan opvatte om een boek over hem samen te stellen. In 1985 kreeg zijn idee vaste vorm, nadat Roger Geerts en Luc De Ryck hun medewerking hadden toegezegd Initiatiefnemer Albert De Ryck was ook tijdens de realisatieperiode de drijvende kracht achter 'Jef De Pauw, leven en werk'. 2690 Temse, tel. 03/ Jef De Pauw niet alleen de 771.18.39. eer gegeven waarop hij Aansluitend bij de publika- recht heeft, maar wordt te- tie van het boek zal een gelijk een blijvende erfenis grootse retrospektieve Jef vastgelegd, die de betekenis De Pauw worden georgani- van de kunstenaar letter- seerd. lijk en figuurlijk in de verf Op de drempel van de hon- zet. derdste verjaardag van zijn M.R. geboortedag (°1888) wordt Na de machtige 24ste Europeade in München Nadat het Europese «wonder» van de 23ste Euro peade voor volkskulturen vorig jaar in Portugal was geschied, voltrok het zich voor de 24ste maal dit keer in Beierens hoofdstad München. Alle stort buien ten spijt waren er ook een aantal zonnige uren en kende dit jongste internationale treffen van volksdansgroepen, vendeliers, koren en mu ziekkapellen uit 15 Europese landen een daverende bijval. Onder de niet te stuiten stuwkracht van een terecht glunderende algemene voorzitter Mon De Clopper werd ook ditmaal door dui zenden jongeren zingend en dansend hun geloof be tuigd in een verenigd Euro pa der volkeren, één in zijn veelkleurige verscheiden heid. Van dit geloof getuig den eveneens de Dender- mondse volksdans- en ven- deliersgroep Reynout, al vast volwaardige vertegen woordigers van de Ros Beiaardstede. Dat Vlaande ren trouwens in het alge meen op pleinen en straten evenals in de reusachtige sporthal van München stevig stand hield bewezen tussen de 160 groepen o.m. Elcer- lyc en De Landsknecht uit Antwerpen, de eerste ver sterkt door Krabbeke Steur uit Temse, de tweede door De Scheldemeeuwen van Antwerpens Linkeroever Samen met 5.600 deelne mers stapten zij, door tien duizenden toeschouwers geestdriftig toegejuicht, op door de feestelijk bevlagde lanen en straten van Mün chen. Inzake de slotmanife statie in een tot de nok ge vulde sporthalle verdienen verder een speciale eervolle vermelding de «Vliegende Vlaming» regisseur Piet Ja cobs en zijn kranige assi stente Greet Hermans even als de vinnige Vera Ver- sieck, die op zwierige wijze in zeven talen de Europea- de-bindteksten van Bert Pe- leman voordroeg o.m., ver taald door Liliane Blereau en Jeanne Buytaert. Een ander hoogtepunt van deze driedaagse Europeade bete kende de indrukwekkende hoogmis in de reusachtige O.-L.-Vrouwe-Dom, opge dragen door Munchens bis schop Mgr. Engelbert Sie- bler, bijgestaan door de Vlamingen e.p. Windey en e.p. Art. Verthé. Naast de Spaanse, Italici se, Duitse en Franse koren die er zongen was er vooral het jeugdkoor Scaldis Can- tat uit Merksem dat er o.l.v. Lieve Suy op hemelse wijze fragmenten uitvoerde uit Jef Van Hoofs «Missa de Angelis». Niet minder ge waardeerd werd reeds daags voordien door Scal dis Cantat in het teken van het Lode wijk De Vocht-jaar in de sporthall het levens blije «Uilenspiegel-Zonne- schijn» op tekst van Bert Peleman gezongen en weer klonk tevens het frisse «Als de brem bloeit» van Mgr. J. Vijverman. Vermelden we tenslotte dat achteraf nog een paar dagen o.l.v. de vei lig gidsende Dendermonde- naar Guido lm pens Beieren werd doorkruist en o.m. een paar sprookjeskastelen van Koning Ludwig n wer den bezocht. Als laatste hoogtepunt gold de oproep van Antwerpens schepen P. Van Heyst om volgend jaar massaal in ju bileumstemming de 25ste Europeade te Antwerpen te komen bijwonen. Na de duizendvoudige be lofte, afgelegd door de dui zenden deelnemers werd daarop tussen Duitsland, Groenland en Portugal weer naar de «heimat» ge reden, indachtig de raak kloppende woorden van promotor Mon De Clopper «niet te versagen maar te blijven geloven in de toe komst van een eedrachtig federalistisch Europa». Dirk Dyckmans Op de Boeketje Vlaanderen-dag (29 augustus) speelt The New Orleans Train Jazz Band vanaf 17.30 u op de Markt in Temse. The New Orleans Train Jazz Band, of kortweg The Train, werd in 1974 opgericht en bewees sedert dien een eigen sound en een eigen stijl te ontwikke len, en één van de toonaangevende oude stijlbands van België te zijn. Tot en met 30 augustus vindt in de feestzaal van de vismijn te Nieuwpoort de groepstentoonstelling Tarels langs de Scheldekant» plaats, georgani seerd door Paul Busschaert (Temse) en het stadsbe stuur van Nieuwpoort. De vernissage vond plaats op vrijdag 31 juli in aanwe zigheid van de Nieuwpoort- se burgemeester-senator Georges Mommerency en leden van zijn schepenkol lege, kuituurschepen Luk De Ryck van Temse en ver scheidene exposanten. Het welkomstwoord werd uitgesproken door eerste schepen Willy Vermote (be voegd voor kuituur), waar na kuituurschepen Luk De Ryck van Temse de eigenlij ke feestrede hield. Hij be lichtte de relatie Nieuw poort - Temse en wees op de statische binding (het ko ning Albert-monument) en op het dynamisch aspekt: de diverse onderlinge kon takten sinds 1984. Daarna belichtte hij de betekenis van de boeken Parels langs de Scheldekant, waarbij hij hulde bracht aan auteur Leo Busschaert en uitgever Paul Busschaert. Tenslotte citeerde hij de exposanten, dank zij wier inbreng deze expo een ongewoon hoog niveau haalt. Schepen Willy Vermote verklaarde de ten toonstelling officieel voor geopend. Van de volgende kunste naars zijn werken te zien: Karei Aubroeck, beeldhou wer-kunstschilder, Temse; Hilaire Bals, kunstschilder tekenaar, Beveren, Joseph Caron, kunstschilder-auto graaf, Brussel/Weert; Ro- main De Coninck, kunst schilder, Melsele; Regriier De Herde; kunstschilder-te kenaar, Oostende/Waas munster; Emiel Leybaert, kunstschilder-tekenaar Dendermonde; Luc Mat- thys, kunstschilder-grafi cus, Bornem; Karl Meers man, cartoonist, Temse; Lucas Meersman, kunst schilder, Temse, Marten Michielssens, beeldhouwer, Elversele; Vera Noens, kunstschilder-akwarellis- te, Temse; Juliaan Se verin, kunstschilder-graficius-et- ser, Kruibeke, August Sloor, kunstschilder, Tem se; Luc Van De Velde, kunstschilder-tekenaar Waasmunster; Emiel Van Dromme, kunstschilder, Temse; Raymond Van Hoeck, kunstschilder, Ant werpen. De tentoonstelling is alle dagen vrij toegankelijk tot en met 30 augustus van 9.30 u. tot 12 u. en 14 u. tot 17.30 u. De expo wordt be geleid door een uitstekende brochure, waarin alle kun stenaars nader worden voorgesteld (foto en le vensschets). De vier delen van 'Parels langs de Scheldekant' kos ten elk 1.400 fr. en zijn verkrijgbaar bij de verant woordelijke uitgever, Paul Busschaert, Sint-Joris- straat 51, 2690 Temse, tel. 03/771.15.10. M.R. Terwijl op 22 en 23 augustus alle ogen gericht zijn op het «ambachtelijk weekend» in het Land van Waas kan je her en der ook diverse kunstenaars aan het werk zien. Zulks is het geval in Moerbeke aan de Bevrijders straat 3, waar Marcel Vervaet zijn atelier heeft. De bekende pastelschilder expozeert zaterdag 22 en zondag 23 augustus van 15 tot 20 u., maandag 24 oogst van 10 tot 20 u. U kunt de kunstenaar kontakteren via tel. 091/46.84.30. En in Elversele is op initiatief van de plaatselijke Culturele Centrale van het ABVV een tentoonstel ling te bekijken met tekeningen van R. Fonck, schilderijen van J. Moerloos en beeldhouwwerken van L. Notenbaert. U kunt in huis De Fortune aan de Dorpsstraat terecht op zaterdag 22 augustus van 15 tot 19 u., zondag 23 augustus van 10 tot 12 en van 14 tot 20 u. De Sint-Niklase akademiedirekteur Karei Mechiels stelt van zondag 13 september tot en met zondag 18 oktober tekeningen tentoon in galerij Brabo, gele gen aan de Desguinlei (nabij de autoweg E17) in Antwerpen. U kunt gaan kijken op werkdagen en zondagen van 14 tot 17 u, op zaterdagen is de galerij gesloten. De diverse muzikanten die met de Train optrokken voelden wel wat voor jazz muziek en voor de oude stijl in het bijzonder, maar wil den daarnaast de muziek als een gezonde ontspan ning voor henzelf en voor de toehoorders beleven en laten beleven. De stijl van de Train werd enerzijds beïnvloed door de inbreng van het New Or- leans-idioom via de stichter Alajos Vail Peteghem, die toen al elf jaar Jeggpap en Honky-Tonk achter de rug had. Anderzijds kwam het Blues- en Swingelement in de band via de rechtstreek se kontakten met de Har lem Blues and Jazzband eind van de jaren '70 en tijdens de tournees met Cly de Bernhardt in 1977 en 1979. Clyde overleed vorig jaar op 20 mei. Ook de recente inbreng van de jongeren Arnold De Schepper (bass), Raf Gees (gitaar), en Bert Lissens (drums), die samen ook een eigen bluesband runnen, laat de revival van de blues en de rock roll in de band plaatshebben. Van de oorspronkelijke Train zijn nog steeds aan wezig naast trombonist La- jos, trompettist Tony Peel- man en de pianist-voorzit ter van het huislokaal, de Lokerse Jazzklub, Guido Ros. Een bijzondere aan winst in de laatste jaren is de hard werkende klarinet tist en saxblazer Georges Seghers (The Best Barber in Town). In al deze jaren was de Train te gast in de meeste Belgische en Zuid-Holland se jazz- en andere klubs, teisterden ze de podia van alle kroegentochten en speelden ze op de jazzfesti vals te lande en o.m. in 1980 in Dresden (DDR), in 1984 in Duinkerke (Frank rijk) en in 1985 in Brecon (Wales) Het enthousiasme waarmee de mannen van de Train hun pubhek onderhouden, is mede de oorzaak dat ze steeds worden terugge vraagd en dat de leden van de fanklub de band volgen tot in alle hoeken van het spoorwegnet. Ook vroegere bandleden doen nog eens graag een sit-in. Kontaktadres: Alajos Van Peteghem. Kasteelstraat 31, 2690 Temse, tel. 03- 771.22.21 M.R.

De Voorpost | 1987 | | pagina 14