v: Weekblad van lender- Hunne-en lebeldeilreek Waarheen met half miljoen kg afval per week? Restauratie Aalsters stationsgebouw reeds vijf jaar achterop Johny Logan en aanbouwtent Jaarbeursperikelen tem] UmB£Raen De Faluintjes vroeger Tentoonstelling Heemkundige Kring te Herdersem Privé-containerdiensten «technisch werkloos»... Voor wie iets beter zoekt Een thuishaven voor Aërokiub Aalst? De Voorpost gerecl n ontn In het gebied van de intercommunale «Land van Aalst» dat het hele arrondissement Aalst dus met Ninove, Geraadsbergen, Zottegem, samen tien fusiegemeenten omvat mag door privévuilnisvervoerders niet meer gestort worden. We! door gemeen tediensten die ieder jaar samen zowat 8550 vrachten afzetten. Privédiensten zijn goed voor ruim 5400 vrachten per jaar. Aan een slordige 5 ton per vracht wordt dit ruim per week een half miljoen kg afval, meestal industrieel, dat niet meer kan worden opgehaald. Vele tientallen fabrieken uit het arrondissement blyven dan ook met hun afval gewoon zitten. Zolang containerfirma's nog beschikbare containers hebben kan er wel een worden bijgeplaatst doch de gevulde kan niet worden meegenomen. Waarheen? kaars armen. Zopas werd Land van Aalst komen Van de interkommunale dan ook te Aalst een belan- storten. En in het Waals «Land van Aalst» kregen genvereniging «Verenigde gewest kan evenmin een de vervoerders een schrij- Containerdiensten» opge- afzetplaats gevonden wor- ven van 5 augustus waarin richt. den want om de gewest hen wordt gemeld dat nog Deze vervoerders weten grens te overschrijden zijn enkel huishoudelijk afval n,et meer waarheen met er lang aanslepende proce- afkomstig uit gemeenten hun industrieel en gelijkge- dures noodzakelijk moest van het arrondissement steid afyai vermits OVAM, er dan toch daar ergens Aalst op de depots van de Openbare Vlaamse Af- afzetmogelijkheid bestaan. Vlierzele en van Voorde valmaatschappij de stort- Containerdiensten zal worden toegelaten. Dit piaatSen Voorde en Vlier- protesteren wegens de afnemende zeie sjoot £r blijkt geen Samen in 't Apostelken stortcapaciteit. Na 5 augus- uitweg te zijn want als enig protesteren de Aalsterse tus werden dan ook geen alternatief in het arrondis- containerbedrijven tegen nieuwe stortbons meer af- sement is er de firma Dan- het feit dat over hun hoof- geleverd. Grond en steen- ckaert die niet alleen een den heer. dermate belang- slag mogen verder worden piaats heeft zonder vergun- rijke beslissingen worden aangevoerd maar dan wel ning doch bovendien wei- getroffen zonder vooraf- a onde jk. ,Als doekje gert de dupe te worden van gaandelijke kennisgeving voor het bloeden wordt m de toestand in het Land van aan de belanghebbenden de brief gesteld dat «indien Aalst. De plotseling ver- die van de ene op de ande de stortkapaciteit opnieuw hoogde toevoer zou ten an- re dag voor een voldongen zou toenemen de mogelijk- dere niet kunnen worden feit worden geplaatst. Een heid kan worden onder- verwerkt. Bij DDS kunnen samenkomst zonder afge zocht om aan huishoudehj- ze niet met hun vuil te- vaardigde van OVAM met ce afval gelijkgestelde afval recht, in Brabant evenmin beslissingsrecht kan niets te aanvaarden». en jn West-Vlaanderen positief opleveren! «Verenigde moet niet gezocht worden Geprotesteerd wordt ver- Containerdiensten» vermits gemeenten uit het der tegen het feit dat in Noodsituaties drijven kon- Brugse en uit de regio Vlierzele en Voorde vuil kurrerende firma's in el- Eeklo uitgerekend in het wordt aangenomen van ge- meenten buiten het eigen arrondissement zodat voor het eigen afval uiteindelijk geen ruimte meer is. De containermensen ne men het niet dat het nemen van een zo plotselinge be slissing zonder voorkennis geving er kwam door het slecht weder en protesteren tegen de aan de Interkom munale opgelegde verplich tingen door OVAM. Ze vragen zich af of Interkom munale en OVAM dan zo laks en zo weinig geïnteres seerd zijn ten opzichte van de evolutie van de stortin gen dat men nu voor een voldongen feit komt te staan. «Enerzijds trekt de Interkommunale bedrijven naar het eigen arrondisse ment doch qua kwijtraken van hun afval laat men die blijkbaar in de kou staan». Vragen De containerbedrijven hebben vragen over ontza- veling, Er zou immers geen stortruimte beschikbaar zijn omdat de ontzaveling te traag geschiedt. Ge vraagd wordt «hoe het komt dat Danckaert die zijn zavel tegen een veel hogere prijs verkoopt er desondanks toch in slaagt op tijd de nodige putten te ontzavelen. Is daar bij Land van Aalst kommer- ciële slordigheid mee ge moeid?». «Hoe komt het dat bij Dan ckaert dezelfde hoeveel heid met 1 bulldozer kan worden verwerkt als te Vlierzele waar permanent zeven man «rondloopt»? «En waar door laten bij eenkomen van afval der mate onvoorzichtig wordt gewerkt dat er voortdurend met zware defekten moet worden geworsteld?» Mogeljjke alternatieven Voorgesteld wordt onmid dellijk toelating te krijgen voor bovengronds storten, een techniek die in alle an dere landen zou worden toegepast. Gevraagd wordt verder dat zou gezocht worden naar andere plaatsen dicht tegen Aalst waar kan gestort wor den en dat die uitsluitend voor het arrondissement Aalst zouden worden voor behouden. Gevraagd wordt tenslotte de bevolking der mate te sensibiliseren dat ze «niet altijd zo negatief zou staan ten opzichte van stortplaatsen». Staken Op de vergadering werd vanzelfsprekend geen op lossing gevonden; De con tainerbedrijven zien zich dan ook genoodzaakt hun klanten ervan in kennis te stellen dat ze hun dienst verlening aan firma's en publiek moeten staken. In geval er niet zeer vlug een valabele oplossing komt stellen ze stiptheidsakties voor. LH Aalst. Het is passen en meten en voor een leek onoverzichtelijk, maar voor de tentbouwers dóódsimpel (a) Johny Logan, Eurosonglaureaat, geeft voor de Aalsterse Jaarbeurs verstek. Hij maakt gebruik van een clausule in het kontrakt waarby een optreden voor de beeldbuis prioritair is. Volgens zyn manager wordt de maand augustus gespendeerd aan promotie, optredens voor diverse Europese televisiezendstations. Het afboeken gebeurde heel gewoon met een telex. De gevolgen voor de Jaarbeurs zouden echter desastreus kunnen worden. Vooral omdat het vervangprogramma nu niet precies iets is om naar huis over te schrijven. Een Poolse volksdansgroep op tournee door West-Europa komt als gast van Vredon voor enkele dagen naar Aalst en daarin past een optreden op zondag a.s. wonderwel. Met als voorprogramma de Bulgaarse dansgroep be staande uit een dertigtal amateurs wordt het optre den van volksdansgroep Kortovo uit Olstzyn in Noord-Polen, 150 km van Gdansk nogmaals dansen. Het betreft hier een 50-tal studenten van een hogere landbouwschool en het Feestkomitee had het reeds over een «kloefkesbal». Frans Wauters drukte het ongenoegen uit van leden van het Feestkomitee die de indruk hebben er ge woon voor spek en bonen bij te zitten. Ze worden in spoedvergadering opgeroe pen om het stadsbestuur een valabel advies te ver- Vervolg op blz. 4 i 21 AUGUSTUS 1687 W JAARGANG NR. 33 - 48 F Hoogstraat 28 Aalst Tel. 053/21.23.22 Huwelijkslijsten Porselein geschenken Meubelen en decoratie Aëroklub Aalst die maanden terug na steekspel met de eigenaars van de familie Mayens door uitspraken van het het kortste eind trok moest de terreinen en in de oorspronkelijke staat terug brengen, gebeurd. Ondertussen is de Aëroklub noodgedwongen uitge weken naar het Westvlaamse Wevelgem. Het is nu inderdaad zo dat de provincie Oost-Vlaanderen zelf geen enkel vliegveld meer heeft na dat ook dat van bij Gent werd opgepdoekt. Te Wevelgem is de Aalsterse klub wel aktief, doch dan maar op halve kracht. Op lange termijn is dergelijke toestand inderdaad moeilijk houdbaar. Vooral omdat te Wevelgem ook nog de Gentse Zweefvliegschool, de Aviationclub van het Zoute en een Kortrijkse klub opereren. Het bestuur van Aëroklub Aalst geeft echter de moed niet op. Er worden gesprekken gevoerd met politici en alternatieve oplossingen worden gesugge reerd. Het bestuur wil voorlopig niet uit de biecht klappen maar hoopt vast dat Aëroklub Aalst binnen afzienbare tijd weer een reële thuishaven krijgt. A.E. Bogaert stelt reeds sinds april 1983 een éénmans- strijd te voeren om Aalst op het vlak van openbaar vervoer en infrastruktuur te geven waar het recht op heeft. Reeds één en ander kon worden bekomen met o.m. de fietsenstallingen, de restauratie van de kantelen van het station en de opname van Aalst in het IC-IR-plan. Aalst. Herdersem, een boerenbedrijf aan de kapel Ten Beeldeken (Ih) De Heemkundige Kring «De Faluintjes» die uiter aard het gebied Baardegem - Herdersem - Meldert - Moorsel bestrijkt en zijn sekretariaat heeft bij Fons Dierickx, Gudstraat 5a te 9390 Herdersem organi seert in het Parochiaal Centrum, Grote Baan 214 te Herdersem ter gelegenheid van septemberkermis een tentoonstelling onder het motto «De Faluintjes vroeger». Vooropening op vrijdag 4 september te 20 u. Deze expo is verder toegankelijk op zaterdag 5, zondag 6 en maandag 7 De Faluintjes vroeger Naar aanleiding van septemberkermis te Her dersem wil de onlangs hernieuwde Heemkun dige Kring «De Faluin tjes» een aantal onge kende en toch uiterst be langrijke voorwerpen, dokumenten en foto's van vroeger uit de vier Faluintj esgemeenten aan het publiek voor stellen. Deze tentoonstelling is de volgende manifesta tie van de Kring waar mee ze hoopt een belang rijke bijdrage te leveren tot de betere kennis van en de ontwikkeling van het kulturele leven in haar werkgebied. Dat deze tentoonstelling te Herdersem plaats heeft, is zeker niet toe vallig: het bestuur is er immers van uitgegaan dat aktiviteiten min of meer gespreid in elk van de vier deelgemeenten moeten kunnen plaats vinden. Na een tweetal aktiviteiten te Moorsel (verspreiding van een bedevaartvaantje van de H. Gudula en een infor matie-avond over Heem kunde) wordt nu te Her dersem gewerkt. Meldert en Baardegem zullen eerlang aan de beurt komen. De tentoonstelling met als tema «De Faluintjes Vroeger» behandelt dui delijk de vier deelge meenten. Vandaar ook dat de inwoners van Baardegem, Meldert, Moorsel, naast de vele Herdersemnaren en an dere belangstellenden, eveneens van harte wel- Vervolg op blz. 4 Voor de rest bleef het ech ter bij administratieve en ministeriële beloften. A.E. Bogaert vreest echter dat het hier wel enigszins ont breekt aan politieke druk vanuit de eigen regio zodat dossiers steeds op het ach terplan worden geschoven. Hardnekkige geruchten dit jaar over verregaande be snoeiingen vooral op de post infrastruktuur bij de NMBS deden het noodza kelijk worden de minister te herinneren aan de ge voerde briefwisseling met zijn kabinet in verband met de aanbesteding voor de herinrichting van het dienstgebouw omstreeks maart 1984, aan het aanvat ten van de werken in de tweede helft van 1984 en aan hun voor de tweede helft van 1985 voorziene voltooiing. Daarna zouden dan de restauratiewerken aan het station zelf kunnen beginnen. Uitgesteld Uit de laatste ministeriële briefwisseling blijkt echter dat de aanbesteding voor de herinrichting slechts in de eerste helft van 1987 zou kunnen gebeuren en de werken dan ook pas mid den 1988 zouden kunnen voltooid zijn. Daaruit volgt dan ook dat de reeds in 1976 beloofde restauratie van het stationsgebouw zelf moet worden verschoven naar 1989, 1990 of... A.E. Bogaert lichtte de si tuatie toe. Aalst werd, al hoewel als nijverheidsstad een van de oudste steun punten van de NMBS, door deze maatschappij stief moederlijk behandeld. Aalst viel herhaalde malen uit de boot, o.m. ten voor dele van Denderleeuw en aan de belangrijkheid van het plaatselijk spoorver keer werd voortdurend ge knaagd. Toen Minister Rika De Ba cker destijds opteerde voor klasseren van dit enig ne- gentiende-eeuws stations gebouw bespaarde dit de NMBS ettelijke miljoenen. Dringende moderniserings- en restauratiewerken ble ven echter achterwege. En dit binnen een tijdspanne van zowat tien jaar. A.E. Bogaert vroeg dan ook naar de huidige stand van zaken opdat de Aal sterse bevolking zou weet hebben van wat binnen de huidige bestuursperiode nog mag verwacht worden. De minister antwoordde enkele dagen later dat hij de NMBS opdracht had ge geven hem grondig over dit dossier en de vooruitzich ten in te lichten. In zijn schrijven van 9 september '86, pal in de periode van gewraakte miljardenbespa ringen, deelt de minister ontnuchterend mede zich van loze beloften te ont houden en tussen de regels kon een goed verstaander lezen dat de vooruitzichten weinig bemoedigend zijn voor Aalst. Het bestek van de voltooi ing van het dienstgebouw is wel klaar doch wegens fi nanciële beperkingen kan in 1987 niet worden overge gaan tot heraanbesteding. Eerder pessimistisch stelde minister De Croo dat de NMBS alleen daarover een beslissing kan treffen zo het budget voor 1988 zulks toe laat. Een koude douche na jarenlange tussenkomsten. In een volgend schrijven was de minister meer opti mistisch. Hij hoopte tegen eind 1988 (verkiezingstijd) een inderdaad zeer moei lijk dossier met sukses te zullen kunnen afronden. De huidige situatie Van het stationsgebouw werden tot nu toe enkel de kantelen vernieuwd (om redenen van gevaar). Voor het overige werden slechts werken tot behoud uitgevoerd, zoals bijvoor beeld het dichten van een dakbedekking. Het bestek voor de res tauratie van het station zelf is klaar en (dit is nieuw) kreeg reeds de goedkeuring van Monumenten en Land schappen. Het aanbestedingsdos sier van het voorlopig sta tionsgebouw (huidig dienstgebouw), klaarge maakt na de faling van de aannemer, wordt nu her werkt in het licht van de herschikking der diensten, nodig tengevolge van de uitbreiding van het distrikt noord-west. In principe zou dit dos sier moeten worden aanbe steed eind 1987, zodat de werken voltooid kunnen zijn tegen eind 1988. Normaal zouden, na verhuis der diensten, de werken voor de restauratie van het station, worden aangevangen rond maart 1988 (vermoedelijke duur der restauratiewerken on geveer 2 jaar). Mits voldoende politieke druk uit de regio kan dit dossier uit 1983 uiteindelijk de goede richting ingaan. LH Aalst. Zo ziet het station er van binnen uit. Een heel aparte stijl (arch.)

De Voorpost | 1987 | | pagina 1