zoals in de goede oude tijd Hof van Gijzegem «Leerhuis» op Parklaan Sint-Paulusparochie feest voor nieuwe kerk B.G.J.G.-Nieuwkerken in de kijker Kermis te Hofstade Documap Een nieuwe kerk voor de Sint-Paulusparochie De Voorpost - 21.8.1987 - 3 De Bond in Vlaanderen, dat is een lange aaneenschakeling van aktiviteiten, van beïnvloeding van de publieke opinie, van het doordrukken van eisen op het gezinspolitieke vlak, en dat gebeurt nu al vanaf 1921, toen de «Bond van de talrijke huisgezinnen», zoals zijn benaming oorspronkelijk luidde, werd opgericht. Het is in belangrijke mate aan de toen begonnen en sindsdien onafgebroken aktie van de Bond te danken dat de kinderbijslag zijn huidige betekenis kreeg, dat er thans relatief belangrijke studietoela gen worden uitgekeerd, dat er leningen bestaan voor het bouwen of het kopen van een woning in zekere mate wordt beschermd, dat er gevoelige belastingverminderingen voor grote gezinnen werden ingevoerd, dat er vrijstellingen van militaire dienstplicht kwamen, dat het openbaar vervoer leden van grote gezinnen tegen de helft van het gewone tarief laat reizen, wat vanav 1975 betekent: gezinnen met 3 kinderen. Aan de vitaliteit van de Bond kan alvast niemand twijfelen. Wie dat zou willen doen moet maar eens in de afdelingen gaan kijken... Ook in Nieuwerkerken zijn er heel wat signalen dat het vuur van de besnorde pioniers van vroeger flink wordt aangewakkerd... «Het bestaan van de ge zinsbeweging, die meer dan 300.000 gezinnen in Vlaan deren groepeert, is een merkwaardige sociologisch fenomeen. In een tijd dat het individualisme zoveel veld wint, toont die Bond zich dynamischer dan ooit. Het moet te maken hebben met het gemeenschappelijk streven van zovelen om het leven hier bij ons voor de gezinnen dragelijker en be ter te maken; Dat is de drijfveer, en daaraan ont leent de gezinsvereniging en haar kracht». Zo lazen we onlangs nog in «De Bond», het weekblad van de leden B.G.J.G. Een belangrijke schakel in de Bondswerking is het ge west waarvan afgevaardig den van de plaatselijke af delingen het gewestelijk komitee hebben verkozen. Op 17 en 18 november viert het B.G.J.G.-gewest Aalst zijn vijfenzestigjarig be staan. Daar zullen de men sen, die de diensten in de afdelingen van de Aalsterse regio aktiveren, alvast graag vij zijn. Sport, spel, kinderoppas, gezinszegels, vorming, service aan de le den: al die uitingen van vitaliteit zijn meteen het cement van de gezinsbewe ging- Een eerste schakel in de B.G.J.G.-organizatie is echter de plaatselijke afde ling. O.a. de afdeling Nieu werkerken. «Nieuwerkerken, een fu siegemeente van Aalst met 6.000 inwoners. Al vele de cennia lang is het een moei lijke zaak om daar een ver eniging draaiende te hou den. De plaatselijke Bond- safdeling heeft zich noch tans staande weten te hou den, dankzij de niet-afla- tende inspanningen van een handjevol bestuursle den. En nu... ineens zit er meer muziek in. Hoe komt dat zo? «Het bestuur ver jongen. Alle mogelijke diensten uitbouwen. Er zelf ten volle achterstaan. Zo kan je afdeling groeien. Maar er is een goede be- stuursploeg voor nodig en een goede taakverdeling. «Zo vat voorzitter Marcel Van Lierde zijn beleidsvi sie samen. Nu bestaat het bestuur uit 17 mannen en vrouwen. Voor het werk jaar 1987 zorgden ze voor een gevarieerd aktiviteiten- programma. Voorzitter Van Lierde in «Bondig Nieuwerkerken» jaargang 2, nummer 3, het leden tijdschrift van de afdeling: «Het Paasfeest voor onze kinderen, met een film voorstelling, kende een enorm sukses, de entoesia- ste kinderen gingen tevre den met een paasgeschenk huiswaarts. Het «Beestenfeest» in de Zoo te Antwerpen heeft de deelnemende leden van on ze afdeling deugd gedaan en de lentewandeling in Aaigem was een topper: een heerlijk verpozen in de groene natuur en nadien gezellig samenzijn in de «Schuur» met plezante volksspelen. In April pro grammeerde de Vefbrui- kersklub «Tafeldekken is een kunst», in juni '87 werd de leden heel wat nuttige informatie bijgebracht wat betreft klachten en rechten die zij hebben als konsu- ment. Bij het «Vormings werk» werd, in mei, aan dacht besteed aan «Kind en TV in het gezin». En ook de B.G.J.G.-Nieuwerker ken Joggingklub werd in de kijker geplaatst. Op 26 juli jl. stond de jaarlijkse bu- suitstap naar de «Ster» te St-Niklaas op het program ma. Sekretaris Langendries De Brucker (Bremtstraat 23A9430 Nieuwerkerken. Tel. 053/70.13.71) noteerde ook nog volgende komende aktiviteiten. Stand op jaarbeurs Aalst (Keizershallen) van 22 augustus tot 31 augustus 1987. 13 september: wandel zoektocht in eigen gemeen te met een prijzenpot van 10.000 fr. Dit jaar 2 katego- ries: kinderen tot 12 jaar en ouderen. 3 oktober: jaarvergade ring 8 oktober: verbruikers- klub: «Suikers» 6 november: Vorming: «Verantwoord speelgoed» 7 november: grote kin- demamiddag met het be zoek van de goede Sint en zijn zwarte Pieten 17 en 18 november: Viering «65 jaar Bond» te Aalst. 28 november: Kwis- avond 10 december: Verbrui- kersklub: «Ben ik een goe de gastvrouw» Wie intussen graag wat meer wil weten over de B.G.J.G. werking te Nieu werkerken kan steeds te recht bij de afdelings-voor- zitter: Marcel Van Lierde, Papestraat 9, Nieuwerker ken. Tel.: 053/77.98.94. D.B. Aalst. Veel belangstelling voor de volksspelen tijdens de Hofstaadse kermis (a) Aalst. Ook de kleinsten konden hun kans wagen op de kermis te Hofstade (a) De Aalsterse deelgemeente Hofstade lijkt van het ker- misvieren meer af te weten dan de stad zelf. Reeds vrijdag werd er begonnen met de feestelijkheden. In het duivenlokaal werd een belotavond georganizeerd die heel wat kaarters lokte. Bij Raymond De Lathou wer werd de spaarkas ge licht zodat de feestvierders een extra financiële rugge steun kregen. In het parochiecentrum pakte het Davidsfonds uit met een bloemenbeurs en een boekenbeurs. Hier zou men wel kunnen zeggen dat de boekenbeurs wel vrij overzichtelijk was. Verder was ook iemand die stelde dat het Davidsfonds bij de kermisdagen een beroep zou moeten doen op de plaatselijke kunstenaars voor een tentoonstelling. Men dacht ook aan de hob- biïsten die soms unieke stukken weten te vervaar digen. Zaterdag verzorgde de fan fare Sint-Cecilia op het bin nenplein van het centrum een koncert. Dat gaf met een een heel aparte maar toch gekende kermissfeer weer. De dekenij Hoog straat pakte zondag uit met een gratis barbecue en voor de kinderen werden er in de namiddag volksspelen georganiseerd. Heel wal volk kwam opdagen vooi de hondendressuur demon stratie van de Club vzw Hoop. Maandag was er opnieuw een kaartwedstrijd in café Welkom, waar er woens dag ook een inkorving was voor de duivenvlucht uit Quiévrain. Donderdag 20 augustus werd in de paro chiekerk een mis opgedra gen ter nagedachtenis aan alle overledenen van de Hoogstraat en het dorps plein. Na de mis volgde een plechtigheid aan het monu ment van de gesneuvelden. Vervolgens begaf iedereen zich naar het parochiecen trum voor een lekker aperi tief en een heuse mos selslag. 's Avonds was er een ver lichte avondmarkt die zoals steeds voor een massale volkstoeloop zorgde. De fanfare Sint-Cecilia ver zorgde er nog een ander koncert. In het duivenlo kaal zag je de barbecue- rook zo opstijgen en rond de klok van 10 u. werd het kermisvuurwerk afgesto ken als de apoteose van deze toch wel druk bezette dag. Als epiloog krijgt Hofstade kermis op woensdag 26 au gustus om 19u30 nog een optreden van de Bulgaarse volksdansgroep Aprilov Palaouzov in het parochiaal centrum. JM Heyman Dit keer brengen we u naar de Aalsterse deelgemeente Gijzegem waar men in de Dokter de Cock- straat een 16e eeuwse boerderij aantreft die vroeger bij het kasteel van Gijzegem behoorde. De buurt bewoners noemen deze hoeve dan ook 't Hof van Gijzegem. Het Meerhof werd reeds in 1958 in een oud dokument vermeld. Boven de middendeur van het gebouw prijkt evenwel het jaartal 1628. Volgens sommige bronnen zou dit een verwijzing zijn naar de restau ratie van de boerderij. Zowel de naamgeving als de ligging doen ver moeden dat het hier om een oude nederzetting gaat. Sommigen ver meter en wekt daardoor een groot se indruk. De verdeling van deuren en vensters in het aldus ontstane vlak is echter zodanig opgevat dat het gebouw niets van zijn gotische sierlijkheid inboet. Zeven vensters die gekanteeld zijn in witte Leedse steen en twee dakkapellen die ook een venster bevatten, verstevigen die indruk in nog aanzienlijke ma te. In 1906 werd een nieuwe deur geplaatst. Wel werd de oorspronke lijke deurklopper behouden. In de gang zijn nog altijd rode vloertegels van vroeger aanwezig en ook de indeling van het huis is nauwelijks gewijzigd. Er bevindt zich nog de schoorsteenmantel van de oor spronkelijke gotische haard, die een grootte heeft van 3,5 meter en die tot op heden intakt is gebleven. onderstellen dat de boerderij van Germaanse oorsprong is en zowel een agrarisch als militair karakter had. Het is mogelijk dat het een versterkte hoeve was, waarvan de bewoners de taak hadden de oevers of het veer van de Dender te be schermen tegen mogelijk in dringen. N. Kerckaert beschrijft het hof van Gijzegem als volgt: «De hoeve is sinds vijf generaties eigendom van de familie De Clippele. De 16e eeuwse boerderij bevindt zich nog in ongerepte staat. De vele sporen van vakmanschap en goede smaak zijn nog duidelijk te herkennen. De stijl is gotisch. De paardestal en de woonvertrekken zijn onder een en hetzelfde dak gebracht. Daardoor heeft de zuid-oost gerichte voorge vel een lengte van om en bij de 18 Even voorbij het hof een mooie villa waarbij een ingangspoort ons de datum 1730 laat lezen. Het kas teel zelf werd in 1950 gesloopt. Wel nog te bekijken zijn wat verder een 19e eeuwse kapel en een over blijvend deel van de orangerie. De bossen rond het park zijn volledig gerooid en worden nu als land bouwgrond gebruikt. Met wat verbeelding kan elke be zoeker zich gemakkelijk voorstel len hoe het hier vroeger moet ge weest zijn, hoe de dorpelingen met een blik van ontzag door de lange dreef hebben gekeken naar de wo ning van de heer en de hereboer. JM Heyman (bronnen «Het Hof van Gijzegem» van N. Kerckaert en «Woonsteden door de eeuwen heen» van Lemaig- re de Stordeur). De Parochieraad van de achtste parochie van Aalst- Stad Sint-Paulus heeft wel zowat een miljoen in kas doch heeft nog heel wat geldgebrek. Bedoeling is inderdaad een fonds te kreëren om een valabele eigen inbreng te hebben voor de bouw van een nieuw kerkgebouw. Daartoe is uiteraard de officiële staatssteun nodig, is er een legaat in het bisdom beschikbaar voor de bouw van een aan Maria toegewijde kerk (vandaar de naam Sint-Paulus maar bovendien O.L.V. ten Rozen) en uiteraard wordt gerekend op steun van de stad. De erkenning en de toelating tot het bouwen van een kerk werd in de gemeenteraad beslist en wie «a» zegt moet logischerwijze ook «b» zeggen. Het wordt een kompleks met drie onderdelen onder één dak. Een eigentijdskerkgebouw, een polyvalen te zaal voor socio-kulturele doeleinden en een pastorie. De kerk is zowat voorzien in de vorm van een kwart van een cirkel met, wegens het verschil van niveau twee verdiepingen op het gelijkvloers. Aan de Botermelkstraat komt men gelijkvloers binnen in de kerk zelf en aan de evenwijdig lopende doch dieper gelegen Rozendreef is men gelijkvloers in de socio-kulturele ruimte, de polyvalente zaal. Het niveauverschil werd dus duidelijk op zeer positieve wijze in het ontwerp ingekapseld. LH Aalst. Een gratis barbecue tijdens de kermisdagen in Hofstade (a) De jonge Sint-Paulusparochie van Aalst vierde vorig weekend feest. Zoals pastoor Meerschaert het had voor speld werden de feesten een overweldigend sukses. «Sint- Paulus leeft en tussen de mensen groeit stilaan een hechte band», aldus de pastoor. Vrijdagavond kwamen er een honderdtal deelnemers opdagen voor de grote be- lotwedstrijd en zaterdagna middag was er voor de kin deren voldoende animatie voorzien: kinder- en volks spelen. Vermits de weer- maker van de partij was, werd het gezellig spelen in het zonnetje. Zoals dat bij feesten nu eenmaal gebruikelijk is, was er ook op de Sint- Paulus parochie voor een restaurant gezorgd. De ge legenheidskeuken waar tussen haakjes gezegd en geschreven, biezonder lek kere dingen werden klaar gemaakt door kundige han den, draaide op volle toe ren en was amper in staat om de toevloed aan eters te bedienen. Maar het kwam uiteindelijk allemaal goed en iedereen werd keurig bediend. De keuken was niet alleen zaterdag het middelpunt van de belangstelling, ook zondag werd daar hard ge werkt. Maar eenmaal de deur van de keuken was gesloten, ging alle aandacht naar een formidabele play- backwedstrijd. In tegen stelling tot alle andere wed strijden, moesten de deel nemers hier geen inschrij vingsgeld betalen. En net zoals bij alle andere wed strijden van dit genre, gin gen de deelnemers met een mooie prijs naar huis. Je moet het maar kunnen. We zagen zo Johnny Logan, Sandra Kim, Madonna en vele andere vedetten op het podium defileren en een enige show weggeven. Deelnemen was hier be langrijker dan winnen. Rond de klok van zes uur werd een warme luchtbal lon opgelaten. Met de op brengst van deze feesten wil men een deel van de kosten van de nieuwe kerk betalen. Sint-Paulus zal niet langer meer een paro chie zonder kerk zijn. Wie de makette van de nieuwe kerk heeft gezien, heeft kunnen vaststellen dat het om een modern en funktio- neel gebouw gaat. JM Heyman In Parklaan 151 Aalst, een kursuslokaal van Netwerk wordt een «Leerhuis» geopend. Een gebeuren dat kadert in de werking van het Edukatief Samenwer kingsverband, in Gastar beiderswerking en in de op dracht die Netwerk zich zelf stelt. Het Edukatief Samenwer kingsverband zet nu bijna vier jaar kursusprogram- ma's op voor laaggeschool de volwassenen, mensen die niet over een diploma van het lager secundair on derwijs mogen beschikken en daardoor moeilijkheden ervaren. Via drie program ma's: «Opnieuw gaan le ren», «Algemene Vor ming», en een «Taalwerk plaats» probeert het Edu katief Samenwerkingsver band om deze achter standspositie goed te maken. Een aanbod doen, m.a.w. ervoor zorgen dat wie zich wil bijbenen dat kan doen, is één opdracht die het Edukatief Samenwer kingsverband zich stelt. Het wil ook een bijdrage leveren in het tot stand ko men van goed beleid voor al wie met laaggeschoolde volwassenen aan de slag is. Het neemt daarom o.m. een aktieve plaats in in de Stedelijke Overleggroep voor de basisedukatie, een overlegorgaan voor alle or ganisaties die met laagge schoolden in de stad aan de gang zijn binnen het eduka- tieve veld. Het ESV weet dat het reali seren van deze doelstellin gen werk van lange adem is en dat samenwerking daar toe de weg is. Behalve de konkrete sa menwerking met diverse kollega-organisaties en re levante diensten in en bui ten de Stedelijke Overleg groep en andere al dan niet meer regionale of landelij ke overlegorganen, voelde het ESV de behoefte om nauwer samen te werken met organisaties die deze doelstelling ook in hun vaandel voeren. Het vond daarvoor een be reidwillig oor in Netwerk en de Gastarbeiders- werking. De Gastarbeiderswerking verzorgt taallessen voor mi granten, zet kursussen Ne derlands op voor politieke vluchtelingen, doet aan na schoolse begeleiding voor migrantenkinderen en -jon geren en start in het najaar met een vrouwenwerking; Behalve naaikursussen ko men algemeen vormende aktiviteiten daarin aan bod. De alfabetizering in de taal van het land van herkomst en de taallessen behoren tot de basisedukatie. Daar in vonden het ESV en de migranten elkaar makke lijk. Ze zitten ook samen in de Stedelijke Overleg groep. Vanaf dit werkjaar wordt de informele samenwer king die er tussen de be doelde organisaties be stond, geformaliseerd. Ook wordt door het praktisch samenwerken meer moge lijk. Zo bleek zowel in het ESV als bij de Gastarbei derswerking een behoefte aan meer aangepaste vooral ruimere lesruimtes =- te bestaan. Beide orga nisaties konden door sa men te gaan een meer aan gepaste ruimte vinden. Centrum Netwerk partici peert ook in samenwer king. Zo zal één van de als polyvalent kursuslokaal op de Parklaan ingerichte ruimtes ook tot de beschik bare kursusinfrastruktuur van Netwerk kunnen gaan behoren. Netwerk zelf heeft zijn edukatieve opdracht ten aanzien van de twee orga nisaties en na overleg met de betrokken raden van de twee organisaties en na overleg met de betrokken raden van bestuur en me dewerkers ingekleurd als de direkte ondersteuning van de samenwerkingsfor- mule. Het zal vooral voor- waardescheppende taken opnemen of in die richting ondersteuning geven. De drie organisaties blijven hun werking autonoom uit bouwen maar overleggen met efficiëntie als doel. Ze werken nauwer samen daar waar de respektieve wer kingen overlappen en een gemeenschappelijk stand punt met betrekking tot materies wordt verwacht. LH De violist Sir Yehudi Me- nuhin zal de gastartiest zijn van een van de grootste liefdadigheidsgala's van het jaar. Dat op 7 december in het Paleis voor Schone Kunsten te Brussel en geor ganizeerd door het United Fund of Belgium.

De Voorpost | 1987 | | pagina 3