Overleggroep zoekt begeleld(st)ers voor basisedukatie Oude waarden plaatsen galerij in nieuw kleedje Een luchtige Jan De Lichte Oost-West-Ontmoeting met Bulgaarse V olksdansgroep Grootse Mariahulde rond Abdij Affligem Unieke lasershow op Grote Marktte Aalst De Voorpost - 21.8.1987 - 5 Beeldende Kunst in De Vesten Aalst De nieuwe eigenaars van galerij De Vesten, aan het Keizerlijk Plein 10, te Aalst, hebben geen moeite gespaard om kunstwerken zo goed mogelijk tot hun recht te laten komen. Ter gelegenheid van de heropening van de galerij werden een aantal oude waarden uitgenodigd, zoals René Bekaert en Jan Van Saene. Men kan er echter ook kennismaken met de schilderijen van Geert Bauwens, de foto's van Dirk Pierreux en de sjaals van Ann Petersen. Dit alles vanaf zaterdag 22 augustus aanstaande. René Bekaert: durf en kracht De schilderijen van Be kaert zeggen veel over deze man zelf, vele, een voudige dingen. Een voudig dat hij geen kun stenaarsfilosofie wil ver spreiden, niet moralise ren. Wanneer hij zich aan het schilderen zet is het om te kijken, om te eten, om te zijn, om zijn onafhankelijkheid te botvieren, om energiek wild te zijn. Hij schildert abstrakt of figuratief, zoals het hem gelegen komt. Het zal hem dan ook een zorg zijn indien men achteraf vergelij kingen wil trekken naar bepaalde stijlen of strek kingen. Deze ingesteld heid beleeft hij in een tijd waarin grote kunst perioden zijn uitge bloeid, een tijd waarin de mens zwalpt tussen mediariteit, materialis me, oppevlakkigheid en engheid. Kunstenaars die koppig tegen die trend inroeien, doen dit altijd ten koste van zich zelf. Voor hen zijn er maar twee perspektie- ven mogelijk: ofwel de vergetelheid, ofwel het postuum genie. Maar bij elk perspektief is het eindpunt voor henzelf allerminst rooskleurig. Ze zijn altijd de verlie zer. Daarom dat schijn werpers als deze voor de mens in kwestie van groot belang zijn. Inner lijk en kreatief heeft Be kaert ze niet nodig, maar als mens van vlees en bloed zal hij er enkel gelukkig mee zijn. Jan Van Saene: werken aan zijn magnum opus Jan Van Saene werkt haast getormenteerd, gunt zichzelf geen ogen blik rust. Hij ademt door honderd en een gefixeer de pasteltinten, door sierlijke kronkels die zijn leven omvatten. Landschap, religie en poëzie zijn de hoekste nen van zijn bestaan, z'n kreatieve drang en kracht. De rust die Van Saene uitstraalt kristal liseert zich in zijn plas tisch werk. Zijn reli gieuze bewogenheid is zo diep en oprecht dat de meest koppige agnosti- kus er even stil bij wordt. Jan Van Saene geeft niet om uiterlijk vertoon, duldt geen slo gans, of hoerageroep. Zijn picturale homma ges zijn bestemd voor de zoekende, humane mens. Hij eert Johannes De Doper met ruig ka meelhaar, vormt een bed van warme cirkels voor Felix De Boeck, luistert naar het gefluister van bergen, koestert overga ve en streling. Deze begrippen zijn al even veel titels van de werken van Jan Van Saene. Geert Bauwens: geen verloochening mogelijk Deze 25-jarige kunste naar volgde sierkunsten en vrije grafiek, maar koestert een aktieve be langstelling voor de schilderkunst. Het me dium beeldende kunst behoeft voor hem geen gezwollen taal, geen moeilijke gedachten, geen verantwoording. Het leeft onder ons, het is een maatschappelijk verschijnsel. Een schil derij is een momentop name die evolueert en een eigen leven krijgt. Het is ook een droom beeld, een droom die zich vertaalt in kleur, vorm en omvang. Het wordt sterker dan jezelf, het heeft een ei gen kracht, een eigen plaats en zelfs een eigen stilte. Zo is er geen ver loochening mogelijk voor Geert Bauwens. Dirk Pierreux: een eigen beeld-taal Dirk Pierreux is een fo tograaf die telkens een drang voelt bepaalde op namen zodanig te veran deren en bij het vergro- In de stedelijke overleggroep Basisedukatie Aalst zitten verschillende organisaties en instellingen die aktief zyn binnen de basisedukatie. Ze zorgen ervoor dat het kursus- aanbod voor laaggeschoolde volwassenen goed op elkaar is afgestemd. Het wordt ook verder uitgebouwd als daartoe de behoefte ontstaat. Het werven van deelnemers en bege- leiders/sters gebeurt gezamenlijk omdat het tijdsbe- sparend werkt en gunstig is voor alle betrokkenen. Aalst. Rene Bekaert zijn werk ten te verbuigen dat het eindresultaat meer be vredigend wordt dan wanneer het op de kon- ventionele wijze zou worden gedrukt of ver groot. Het gaat in feite om een handig en zoveel moge lijk ongemerkt uitvoe ren van een trucage. Middelen hiertoe kun nen, zowel chemisch als optische ingrepen zijn, of het plaatseüjk ver sterken of verzwakken, het tegenhouden of doordrukken, de toon- scheiding, de retouche. Het kunnen ook toevalli ge, fotografische reak- ties zijn. Mogelijkheden genoeg. Het is net geen kreatie 1 en het wordt pas iets als je ernaar kijkt. De prak tijk leert wel dat het boeiend genoeg is om naar te kijken. De beoor deling en de interpreta tie wordt overgelaten aan de verbeeldings kracht van de toe schouwer. In deze lege, abstrakte vormen is er toch in houd. Het originele beeld is zo goed als ver dwenen, maar de vlak ken die overblijven spre ken als het ware - een eigen beeld-taal. Ann Petersen: inwijding in de mysteriën Naast akteren houdt Ann Petersen zich ook bezig met het beschilde ren van zijden sjaals. De aanwezige symboliek laat een inwijding ver moeden in de mysteriën van oude beschavingen. Deze kunstzinnige ge kleurde vormen lichten een sluier op van de ma gische kracht van het grote levensgeheim en de noodzaak er bovenuit te stijgen. «Je moet deze werken zonder voorbe houd op je laten inwer ken», zegt ze. «Dan doe je niet alleen stimuleren de ontdekkingen, maar ook fundamentele in zichten». De opening van deze ten toonstelling gaat door in De Vesten, op zaterdag 22 augustus, en dit om 20 u. Aalst. Het Visioen van Jan Van Saene Met de opvoeringen van het stuk van Pieter De Prins naar het werk van Louis-Paul Boon bracht de Claerhaeg de Comedie, voor de zesde keer reeds te gast met openluchttoneel op de historische Hoeve Van Cauwelaert aan de Meldertse Nieveldriesweg een gebeuren waarop regisseur Jos Maeschalck ijn eigen stempel drukte. Het initiatief voor deze overleggroep werd geno men door de stad Aalst. Diverse ambtenaren onder steunen en koördineren de overleggroep. Het voorzit terschap wordt waargeno men door de Schepen van Kuituur, Onderwijs, Ge zinszorg en Toerisme. Het Vlaamse Centrum voor Volksontwikkeling bege leidt de overleggroep. Wat is basisedukatie? Basisedukatie is een verza melbegrip voor die pro gramma's waarin laagge schoolde volwassenen de kans wordt geboden vaar digheden aan te leren op dat ze zich in onze maat schappij zouden kunnen handhaven. In de praktijk gaat het om kursussen, spe ciaal opgezet voor die vol wassenen die niet (meer) over de basisvaardigheden beschikken om zich staan de te houden in de steeds sneller wijzigende en steeds hogere eisen stellende sa menleving. De basiseduka tie richt zich naar mensen die hun diploma van Lager Secundair Onderwijs niet behaalden. Vaak behoren de deelnemers ook tot die groep die een laag inkomen heeft, niet woont zoals ze zouden willen, niet zo hoog op de maatschappelijke ladder staan, weinig of niet deelneemt aan het maat schappelijk gebeuren. Cijfers vertellen ons dat het hier om een grote groep gaat. 48% van de niet- meer-leerplichtige volwas sen bevolking van Aalst zou niet over een Belgisch diploma Lager Secundair Onderwijs beschikken. 18,5% zou nauwelijks meer dan Lager Onderwijs geno ten hebben (N.I.S. 1981). Voor de werklozen ligt dit percentage zelfs hoger en vrouwen worden meer ge troffen. Om welke kursussen gaat het? In de basisedukatie gaat het om programma's die volgende sporen bevatten: leren lezen en schrijven, rekenen, sociale kennis en vaardigheden, maatschap pelijke oriëntatie en alge mene vorming. Verder zijn er ook programma's die deelnemers begeleiden bij hun keuze en oriënteren naar de voor hen meest geschikte kursus. Ook gaat het om programma's die deelnemers doorschakelen naar verder leren of beroep. Gekende voorbeelden zijn: Lees- en schrijfgroepen, Opnieuw Gaan Leren, Doe-Mee-Reeks, Algeme ne Vorming, Taallessen voor migranten en Tweede- kans-onderwijs. Indien mensen om één of andere reden niet bij een groep kunnen aansluiten, is er in dividuele begeleiding mo gelijk door Auxilia. Begeleiders(sters gezocht! Wie met een groep deelne mers aan de slag wil als begeleider/ster zal zich van zelfsprekend moeten kun nen inleven in de leefwe reld van zijn of haar kursis- ten. Ook zal hij of zij zich eigen moeten maken dat het leren van volwassenen anders verloopt dan dat van kinderen. Dat zijn 2 vaardigheden waarover be- geleiders/sters moeten be schikken. Die kan je leren. Indien u interesse heeft voor dit werk en indien u bereid bent om op vrijwilli ge basis een groep te bege leiden, vragen wij u de hierbij afgedrukte adver tentie te lezen. Daarin vindt u verdere informatie. De leden van de Stedelijke Overleggroep voor Basise dukatie Aalst zoeken voor het kursusjaar 1987-1988. Begeleiders/sters voor Kur- susprogramma's: Leren lezen en schrijven, rekenen, sociale kennis en vaardigheden, maatschap pelijke oriëntatie en taal lessen voor migranten. Wij bieden: - Een degelijke opleiding (gratis) - Een degelijke werkbege leiding, individuele bege leiding bij de start (voorbe reiding en evaluatie) - bijscholing: studiebijeen komsten Wij vragen: - zelf goed kunnen lezen en schrijven en rekenen, geen problemen hebben met sociale vaardigheden en maatschappelijke oriën tatie - noties hebben van hoe men iets leert - diploma's zijn geen noodzaak - zich kunnen inleven in de leefwereld van de deelne mers of bereid zijn zich daarin in te werken - bereidheid het werk ter diskussie te stellen - ervaring in het werken met groepen is een plus punt (niet voor Auxilia) - zich wekelijks 3 a 5 uur vrij kunnen maken voor groepsbegeleiding (voorbe reidingstijd en werkbespre king niet meegerekend), voor Auxilia volstaat 1 a 2 uur - engagement voor min stens 1 jaar, voor Alfabeti sering is 2 jaar wenselijk, voor KAV duurt de kursus 8 weken. Voor verdere informatie en kandidatuurstelling, bellen of schrijven naar: SOBEA (Stedelijke Over leggroep, Basis Edukatie Aalst, Dienst Kuituur, Kat- testraat 33, 9300 Aalst, tel. 053-77.11.11, toestel 288. Alfabetiseringsprojekt Aalst, Hopmarkt 11, 9300 Aalst, tel. 053-77.08.83. Auxilia (Teledienst), Wit huisstraat 3, 9300 Aalst, tel. 053-77.61.61. Educatief Samenwer kingsverband (ESV), Park laan 151, 9300 Aalst, tel. 053-78.15.05. Gastarbeiderswerking, Parklaan 151, 9300 Aalst, tel. 053-77.54.29. K.A.V. Verbond Aalst, St.-Jorisstraat 26, 9300 Aalst, tel. 053-21.39.61. LH Op uitnodiging van het A&lsters stadsbestuur zal de Bulgaarse volksdansgroep «Aprilov Palaouzov» van 21- tot en met 29 augustus a.s. te gast zijn in onze stad. Het 43 mensen tellende gezelschap zal gedurende die periode optreden in diverse steden en gemeen ten en uiteraard verschillende keren in Aalst zelf, zoals uit bijgaand gedetailleerd programma duide lijk blijkt. Pretentieloos toneel waarbij de kontroverse «bandiet of held» uit de weg werd gegaan was van enig gepolitiseer. Met de klemtoon op de strijd tegen korruptie, tegen collabirerende volksverraders maar ook tegen kortzichtig heid in eigen rangen. Jan De Lichte als de volksheld vechtend te gen repressie en militai re bezetting. Enige plat vloersheid en gewaagde zinspelingen werden ge tolereerd opdat de tijds geest geen geweld zou worden aangedaan. Met nogal eens het aksent op het amusante want de lach was er nogal sche ring en inslag. Het dra matisch aspekt heel wat minder. Het dekor werd door ontwerper Patrick Van Craenenbroeck uit erst eenvoudig gehou den met alleen jutezak ken bekroond door het pittoreske dak van de achterbouw. Een inge nieus uitgekiend blok kensysteem liet toe voor e twaalf taferelen waar uit de opvoering bestond in weinig tijd, geagre- menteerd door een lan delijk ensemble, «een passend dekor te kreë- De Bulgaarse gasten worden tijdens hun hele verblijf in Aalst onder gebracht in de gebou wen van het RIBSO in ren» waarbij dan uiter aard ruimte werd gela ten voor de fantasie van de kijker die zich ook daardoor wellicht meer bij het gebeuren betrok ken voelde. De rolbezetting vermeld de uiteraard een aantal vaste waarden als bezie ler Fons De Koninck, re gisseur Jos Maes- schalck, de dames Jet De Koek en Monique Stercks en de heren Ed dy Meert en André Beke. Revelatie, althans voor ons, werd Guido De Bruyn, plankvast, met présence en goed in bei de rollen. Jan Francois die de titelrol te vertol ken kreeg voldeed ruim schoots aan de in hem gestelde verwachtingen en Griet Van Der Strae- ten voelde zich perma nent bij de aktie betrok ken en was gewoon oud- standing in haar mono loog. U kan van deze opvoer ing nog genieten van daag vrijdag 21 en mor gen zaterdag 22 oogst te 20u30. Toegang 150 fr. voorverkoop 120 fr. U kan reserveren via 052- 35.64.20. Reservaties blijven geldig tot 20u20. LH Een in Parijs verblijven de Bulgaarse kineast werd uitgenodigd om in Aalst karnavalscènes te komen verfilmen. De Hofstade, waar zij naast man produceerde een 16 komfortabele logies mm. kleurenfilm met smakelijke maaltijden erg gevarieerde beelden zullen aangeboden uit stoeten van zondag krijgen. Voor de opvang van de Bulgaarse artiesten zorgt de dienst Organi satie-Informatie van de Stad Aalst, i.s.m. de keukenpiet van de Aal- sterse Werklozenwer- king. Die opdracht is en maandag, een pro duct van hoge filmische kwaliteit. Basil Zonew liet de film sonoriseren en voorzien van Bulgaars kommen- taar, waarna hij door de Bulgaarse TV. in Sofia werd uitgezonden geen sinecure, want het waarschijnlijk nog zal enige kontakt met de worden vertoond. Bulgaren gebeurt via Ook de Aalsterse pers een tolk spreekt. die Frans kreeg later de film te zien en hopelijk zal de Voor de goede gang van BRT-TV in de toekomst zaken werd daarom een soort van huishoudelijk reglement opgesteld voor de eet- en slaapgele genheid en voor de bus. bereid worden gevonden om de film geheel of ge deeltelijk uit te zenden. Nog in 1979 bracht een Aalsterse delegatie een De allereerste kontakten bezoek aan het tweejaar- tussen Aalst en Gabrovo lijks Festival van de Hu mor en de Satire in dateren uit 1975. In 1978 werd kennis ge- Gabrovo, maakt met de befaamde Daar konden zij met ei- Bulgaarse humoristi- gen ogen en oren vast- sche schrijver Basil Zo- stellen dat humor geen new uit Sofia. Het jaar monopolie is van ons daarop werd hij uitgeno- westerlingen, maar dat digd om in Aalst Karna- er ook achter het zoge- val mee te komen bele- naamde Ijzeren Gordijn ven. Zonew bleef twee een aardig stukje gela- weken, nadat hij de op- chen wordt. Het Mu- dracht had gekregen om seum van Humor en Sa- een film te laten maken tire van Gabrovo is we- over het Aalsters Kar- reldberoemd. naval. Gabrovo is een indus triestad met 80.000 in woners en heeft evenals Aalst een karnavaltradi- tie. Om de twee jaar wordt in mei een karna- valstoet georganiseerd en in het museum heel wat plaats ingeruimd voor karnaval. Een hele zaal is gewijd aan folklo re en karnaval. België is vertegenwoordigd door Binche met Gillekos- tuum en Aalst met een kostuum van Prins Kar naval. De komt van het folklo ristisch ensemble uit Bulgarije is voor het Aalsters publiek een unieke gelegenheid om kennis te maken met een stukje Oosterse kuituur. Het gezelschap zal zes maal optreden in Aalst, zodat er volop gelegen heid is om hen aan het werk te zien. Gabrovo in Aalst: een konfrontatie voor ons westerlingen met de Oosterse folklore, een ontmoeting tussen het eeuwige Oost- en West. Dergelijke kulturele uit wisselingen kunnen meer bijdragen tot de verstandhouding onder alle volkeren dan alle mogelijk gepalaver op vredesconferenties LH Het Dance Center Aquarius uit Oostende organizeert in sa menwerking met het Interna tionaal Theater Instituut, het Ballet van Vlaanderen, de Ste delijke Balletschool van Ant werpen en het Centre de Dan ce du Marais uit Parijs op 22 en 23 augustus in het Provinciaal Museum voor Moderne Kunst te Oostende The First Free Moving Dance Festival. De bidtocht rond de abdij Affligem, een grootse Ma riahulde op het Maria Feest O.L.Vrouw Ten Hemel Opneming, dit jaar geze gend met een heerlijk zo merweertje, werd ander maal een sukses. De oude processie Deze stille bidtocht is de vervanger van een aloude processie die zou dateren uit 1624 en de na vespers en kompleten via de Bospoort rond de omheining en de grachten van de Abdij Af fligem trok. De zegen werd gegeven aan de toenmalige kapel O.L.Vrouw -ter Nood, later de Rochuska- pel op Nievel. Vier monni ken droegen het genade beeld en meier en schepe nen van Affligem samen met gilden uit de streek vergezelden het beeld op zijn landelijke tocht. Er kwam echter een lange onderbreking vermits de Abdij in 1796 werd opgehe ven. Toen het beeld in 1898 terugkeerde werd de pro cessie in haar vroegere luis ter hersteld. Rijkswachters te paard openden de stoet en ook de fanfare Sint-Ce- cilia Meldert was er met banier en ereleden present samen met het Genoot schap van de Xaverianen, de Gilde van Sint-Jozef (schutterij) en de kongre- gatie van Onze Lieve Vrouw. Niet minder dan zes prelaten vergezelden in pontifikaal ornaat deze processie: de aartsbisschop van Mechelen en de abten van Affligem. Bomem, Grimbergen, Merkelbeek (Nederland), en Olinda (Brazilië). De burgerlijke overheid van Meldert en Hekelgem was steeds pre sent maar ook vele belang stellenden uit de hele streek namen aan de pro cessie deel. Ter gelegenheid van het zil veren jubelfeest van het herstel in 1924 en met de achthonderdste verjaring van het bezoek van Sint- Bemardus in 1946 ging de ze processie nog met meer speciale luister uit rond de abdij. In 1963 werd de eeuwenou de processieweg verlegd en werd de Meldertse Nievel driesweg niet meer aange daan en het volgend jaar viel ook het bezoek aan de Sint-Rochuskapel weg en werd het Allerheiliigste niet meer meegedragen. «Stille Bidtocht» Met Half-Oogst, feest van O.L.V. Tenhemelopne ming, trokken zowat 800 gelovigen biddend en Ma- rialiederen zingend in een lange, stille stoet rond de abdij. Vooraan een indruk wekkende groep misdie naars gevolgd door het ge dragen genadebeeld en ge volgd door de vele gelovi gen die openbaar getuige nis aflegden van hun ver trouwen in Onze Lieve Vrouw. Vooraan de katho lieke Gilde Hekelgem met processiemarsen afwisse lend met massaal zingen en achteraan de Affligemse kommuniteit met een 15-tal monniken. In een, wegens de stilte niet door een mo tor aangedreven doch ge woon voortgeduwde auto, voorbidder en -zanger, prior Dom Idesbald Ver- kest o.s.b. en Abt Johan nes Goetghebeur. In een korte toespraak in de schaduw van de Mel dertse Sint-Rochuskapel, wijdde hij de hele gemeen schap van Land van Aalst en Land van Asse aan de H. Maagd toe en smeekte er de Vrede af vol vertrou wen in haar voorspraak bij de Heer. De stille tocht werd in de eigentijdse abdijkerk afge rond met een pontifikale eucharistieviering. LH Een primeur voor de stad Aalst die graag haar medewerking verleent aan de professionele laser- show die op vrijdag 4 september zal te zien zijn op de Grote Markt van de keizerlijke stede. Naar aanleiding van de opening van zijn nieuwe kantoren op de derde industriezone te Erembode- gem, zal Datatext bvba deze gebeurtenis openbaar maken met een professionele lasershow die wordt aangeboden speciaal aan de bevolking van de stad Aalst. Datatext bvba is de officiële vertegenwoordiger van IBM Personal Computers in ons land en bezit dus heel wat know-how. Wat de lasershow betreft, zullen de laserstralen weerkaatst worden op het eeuwenoude Belfort. De show begint om 21.00 uur

De Voorpost | 1987 | | pagina 5