Zuiveringsstation Scheldebekken te Hamme wordt geschrapt Vooral de jeugd komt aan bod in de Hamse Zouaaf Kapellestraat en Peperstraat verwelkomen voetgangers Elfde Grote Jaarmarkt in de Broekstraat te Hamme Massa kinderen in omnisportkampen 1987 te Hamme Hamme steunt Bond Beter Leefmilieu niet De Voorpost - 21.8.1987 - 7 In de stryd om zuiver water had Hamme het plan opgevat om in de omgeving van de Wielstraat een zuiveringsstation te bouwen. Daarvoor waren al een paar werken uitge voerd en plannen gemaakt. Maar deze plannen werden geschrapt. De kostprijs van deze installatie zou immers schommelen tussen de 200 en de 300 mihoen. Hamme. Dinsdagmorgen om 11 uur brak er brand uit in de boederij van Maurits Claus uit de Ardooyestraat 54. De stallingen en de schuur gingen in de vlammen op. Dat was ook het geval voor een partij hooi en een bergplaats met hout. De brandweer kon met hard werken het aanpalenden huis vrijwaren (vh) De Raad van Bestuur van de Vlaamse Waterzuive ringsmaatschappij heeft be slist in te stemmen met de kosteloze overname van het ereloonkontrakt afge sloten tussen de gemeente Hamme en het studiebu reau nv Agrotechnic inzake de oprichting van het wa terzuiveringsstation Schel- debekken en het ontwerp- dossier RWZI Scheldebek- ken. De Vlaamse Zuive ringsmaatschappij zal even eens de betaalde erelonen terugstorten en eveneens de openstaande vorde ringen overnemen. De ge meente Hamme heeft daar voor al 1.330.000 fr. be taald en de VWZ zal deze som terugstorten en zal ook de nalatigheidsintresten be talen. Voor de gemeente is dit alleszins een goede zaak. De Vlaamse Water zuiveringsmaatschappij heeft het inzicht het ge plande Scheldebekkensta- tion niet te realiseren. Het zou volgens plan een kapa- citeit gehad hebben van 30.000 inwoners ekwivalen- ten (IE). Er liggen op deze plaats in de Wielstraat wel al koliektoren die al het vuile afvalwater van Moer- zeke en Kastel en van het industrieterrein Zwaarveld opvangen. Het was de be doeling dat deze wateren door het zuiveringsstation Scheldebekken zouden ge zuiverd worden. Bij meting heeft men aldaar vastge steld dat daar slechts 10.000 IE afvalwater toe komen. Het zuiveringssta tion dat daar zou gebouwd worden zou er 30.000 IE kunnen verwerken. Daar om heeft men de plannen gewijzigd. Het is nu de bedoeling dat men in de Bootdijkstraat een koliektor zou bouwen Als we de werking van de parochie H. Hart overlopen kan het niet geloochend worden dat de jeugd hier vooral aan zyn trekken komt. Heden zondag 23 augustus organiseert men een fietstocht voor iedereen die minstens 14 jaar oud is. De trip gaat naar het Verdronken Land van Saeftinge. De deelnemers gelieven goed schoeisel mee te brengen. Men vertrekt om 7 uur aan zaal De Zouaaf. Zaterdag 29 augustus orga niseren de verschillende KWB-afdeling van Hamme een voetbalbeker onder el kaar. De afdelingen van het H. Hart, Centrum en H. Familie zullen tegen el kaar uitkomen met als inzet een prachtige wisselbeker. Vrijdag 11 september is er in zaal «De Zouaaf» een gespreksavond rond een bijbeltema. Iedereen is daarop hartelijk welkom. Net zoals alle jaren zijn de mensen van de Zouaaf pa raat om de drie Wuitens- marsdagen weer bij te wo nen. Verleden jaar waren ze een van de grootste groepen en ook dit jaar willen ze naar de beker mikken van de grootste deelnemende burgerlijke groep. Wie op zaterdag geen blaren op de voeten heeft, en er nog fit genoeg voorkomt, kan terecht op de jaarlijkse volksdansa vond die op de zaterdag van de Wuitensmarsen zal plaatshebben in de Zouaaf. Het sukses van verleden jaar, vroeg begrijpelijk naar een nieuwe uitgave. In oktober staan er voor de jeugd twee bijzondere evenementen op het pro gramma: er is vooreerst de Startdag van de Jonge Ker ken te Zottegem en de Hamse afdeling hoopt daar met velen aanwezig te zijn. Wat later in deze maand is er het JPV (Jonge Parochie Vrienden) weekend dat de ze keer gepland is te Goor- eind. Om de financies wat op te vijzelen zal er een aktie auto-was gepland worden, wellicht in oktober. Veel aandacht wordt er hier geschonken aan de volksdans. Vrijdag e.k. start er een danskursus voor kinderen vanaf het derde leerjaar. En deze les sen worden dan elke vrij dag verder gezet. In de Sint-Jozefschool (aan de Zouaaf) is er elke eerste vrijdag van de maand vanaf 19 uur een maandelijkse instuif voor de volksdan sers. Het is een gelegen heid om kennis te maken met deze vrijetijdsbeste ding. Want nieuwe leden zijn altijd welkom. Trou wens deze volksdansgroej heeft al een paar optreden gepland. Op 28 augustus i ze te gast te Zogge, late treedt men nog op in Den dermonde en op de Wui tensmarsen. De oefeningei voor kinderen en volwasse nen hebben elke weel plaats in zaal De Zouaaf. HV( Hamme. De Leerzuchtige Vrienden uit Hamme Zogge verzorgden een aperitiefkoncert in open lucht (vh) die het afvalwater naar het zuiveringsstation in de Bie- zestraat zou stuwen. Dit zuiveringsstation dat er al een tijd werkt heeft een kapaciteit van 18.000 IE. Maar het werkt nog steeds niet op volle kracht. Vol gens gedane metingen zou het slechts nu 10.000 IE verwerken. Oorspronkelijk zou in dit station ook het afvalwater van Elversele en Waasmunster worden ge zuiverd. De Vlaamse Zuiverings maatschappij heeft een driejarenplan opgesteld en daarin komt het idee op voor om een koliektor aan te leggen die het water van het industrieterrein Zwaar veld, Moerzeke en Kastel naar het station in de Bie- zestraat zou stuwen waar het kan gezuiverd worden. Een plan dat dus voor 1990 zal worden uitgevoerd. Dat is trouwens de reden waar om het gemeentebestuur wacht om het wegdek in de Biezestraat en een deel van de Broekstraat te vernieu wen. Indien de VWZ haar plan zal uitvoeren, zal Hamme daarvan profiteren om de aansluitingen aan de huizen door te duwen en daarna het wegdek te ver nieuwen en aan te passen. Maar ondanks de grote tus senkomst van de VWZ zal dit werk toch aan de ge meente 16 miljoen kosten. De staat zal daarvoor 60 miljoen bijdragen. De persleiding van de kol iektor Wielstraat-Bootdijk- straat die nu het vuile water naar de Schelde stuwt zal dan gebruikt worden als overstortleiding die het overtollige water b.v. bij grote regen naar de Schel de zal duwen. Als de kol iektor is gerealiseerd zal men onderzoeken wat er moet gebeuren met het zui veringsstation Durmebek- ken in de Biezestraat. Want wellicht zal het dan overbelast worden. De be doeling is dan dit station uit te breiden ofwel aan te pas sen aan de noodzakelij kheden. In de Bootdijk werden al gronden onteigend door de gemeente voor de opbouw van het zuiveringsstation Scheldebekken dat er nu niet komt. Deze onteigen de gronden zullen opnieuw verkocht worden. Eigenlijk is de overname van het waterzuiveringssta tion voor Hamme een goe de zaak. Men zal daarmee heel wat geld kunnen uit sparen. Het Durmebekken zuive ringsstation is al geruime tijd overgedragen aan de Vlaamse Waterzuiverings maatschappij. Hamme was trouwens de eerste ge meente die zijn station overdroeg aan deze maat schappij. Trouwens, finan cieel is de zaak nog niet rond. De gronden en de installaties zijn overgeno men aan de prijs van 5 miljoen. Er blijft nog dis- kussie over een conciërge woning. Die zou volgens de gemeente minstens 3 mil joen moeten bedragen. Eens dat uit de voeten, zal al wat er draait en keert rond de waterzuivering on der het beleid komen van de Vlaamse Waterzuive ringsmaatschappij HVC Het kan niet meer ontkend worden dat de omnisporten die te Hamme werden georganizeerd in sporthal 'Meulenbroek', door de ge meentelijke sportinstellin gen, de sportraad en Bloso een geweldig sukses zijn geworden. Niet minder dan 600 kinderen hebben dit jaar aan deze omnisport kampen deelgenomen. Op vrijdag 14 augustus tyerd het laatste kamp afge sloten. Deze keer was het kamp voorbehouden aan de kinderen van zes tot twaalf jaar. Daaraan na men deze keer 157 kinde- ren deel die vrijdag nog eens samen waren geko- rjien voor de slotplechtig- 3eid. Moe maar zeer vol- aan keerden deze 157 deelnemers naar huis met hun herinneringsdiploma en een hoop kennis die ze hadden kunnen opdoen tij dens «hun» sportweek. Er waren daarbij ook aan wezig de tien monitoren die samen met de beide plaat selijke sportfunktionaris- sen, Erik Peeters en Chris Ferket, al hun energie in de schaal hadden geworpen om de sportievelingen een zo aangenaam mogelijke week te bieden. Er waren ook de ouders die toch zo blij waren dat ze hun «kinderen» terug thuis kregen. Er waren tenslotte de drie personen die te recht fier mochten zijn op hun team: schepen van sport Franqois De Graef, Albert Pieters voorzitter van de Sportraad en de Oostvlaamse Bloso-konsu- lente mevr. Tierens Nadine. Want inderdaad bijna zes honderd kinderen uit Ham me en omstreken kwamen tijdens het Paaskamp of een van de drie zomer sportkampen aan hun trek ken in de gemeentelijke sportakkomodaties. Dat aan deze geslaagde initia tieven zeker zal verder ge werkt worden leidt geen twijfel. De Hamse sportwe reld onder het beleid van de vzw Gemeentelijke Sportinstellingen en de Ge meentelijke Sportraad, staan er borg voor dat hun Bloso-erkenning van «Sportieve Gemeente» alle eer wordt aangedaan. Dit altijd met de gedachte in het achterhoofd het kind sportief te begeleiden in de vakantieperiode. Daarom ook werd voor het eerst een sportkamp geor ganiseerd voor het lager middelbaar onderwijs. Dit met een afvaart van de Amblève, muurbeklimmen te Bomem en sporten als judo, tennis, badminton en zwemmen. Dat niet minde dan zesendertig geschoold monitoren instonden voo de begeleiding van dez. 600 sporters, duidt erop dat niets aan het toeval werd overgelaten. Misschien is alles nog best samen te vatten met een spreuk die door één van de deelnemende kinderen werd uitgevonden in ver band met sport: «Sport is voor mij echt leuk want doe ik geen, dan krijg ik jeuk...». HVC Hamme. De belangstelling was groot voor het aperitiefkoncert van de leerzuchtige vrienden uit Zogge (vh) Door raadslid Peeters werd het verzoek gedaan om de Bond Beter Leefmilieu te ondersteunen. Het is een boven alle politieke partyen staande vereniging die zich inspant om het leefmilieu te verbeteren. Ze verschaffen ook vele deskundige informatie die zeer akkuraat is. Deze bond is in zyn werking bedreigd en ze zouden zelfs als er geen steun komt, hun aktiviteit moeten staken. En zoiets zou echt te betreuren zyn. Hij verwees naar de brief van de Bond Beter Leefmi lieu die verstuurd werd naar alle gemeenten met het verzoek om 1 fr. per inwoner te storten omdat ze hun werking verder zou den kunnen zetten in opti male omstandigheden. In de rand hiervan ver meldde Peeters nog, dat de milieubelasting van de pro vincie werd opgetrokken van 200 naar 600 fr. Hij betwijfelde sterk dat al die gelden gebruikt werden voor de verbetering van het milieu. Volgens hem wordt maar 1/4 besteed van het geld in funktie van het leef milieu. Burgemeester Baert zei in zijn wederwoord dat de Bond Beter Leefmilieu ze ker zijn grote verdienste heeft. Maar hij wees ook naar het feit dat er nog andere milieugroepen en verenigingen zijn die veel doen. Hij dacht zo aan de Vereniging voor Openbaar Groen, een afdeling van de dienst Steden en Ge meenten. Het is Hamme momenteel materieel niet mogelijk om één fr. per inwoner te stor ten voor deze bond. Ham me is wel geabonneerd op hun tijdschrift. Maar dat gaat hier maar voor een bijdrage van 250 fr. Verder stelde hij vragen over de onpartijdigheid van deze Bond Beter Leefmilieu. De fakultatieve uitgaven zijn momenteel volgeboekt en daaraan kan men niets wij zigen. In dat kader komen heel wat verenigingen en bonden vragen om ge steund te worden. We moe ten er meer afwijzen dan toestaan. Misschien kan de zaak in 1988 opnieuw over wogen worden want dan zal de gemeente niet langer de- ficitair zijn. HVC Na veel besprekingen van het gemeentebestuur met het den, organiseert het hande winkelcentrum Kapellestraat-Peperstraat, en na verschil- laarskomitee van de Peper- lende hoorzittingen met de inwoners van beide straten, is straat en Kapellestraat ge- eindelyk het grote ogenblik gekomen: beide straten wor- durende die periode een den in een nieuw kleedje gestoken. reuzetombola. De prijzen- pot bedraagt 200.000 fr. in Maar dat betekent dat deze baar is vanaf het Twee- waardebons. De eerste beide straten heel wat on- bmggenplein (precies het prijs is ÏOO.OOO fr., de twee- gemakken zullen moeten omgekeerde van nu). Het de: 50.OOO fr. Derde prijs meemaken. Vaak moeilijk stuk Kapellestraat vanaf 25.000 fr. Van de vierde tot of geen autoverkeer, moei- Katolieke Bond is verbo- de 28e prijs: een waardebon lijke bereikbaarheid voor den voor alle verkeer. van 1 qqq 'fr j)e trekking voetgangers, enz. Deze pe- 3' Faze: vanaf 17 oktober zal plaatshebben in het ge- riode zal maar (hopelijk) tot 15 november (30 da- meentehuis op 8 december een drietri maanden duren. gen). Dan wordt het ge- e te 20 uur. Bij elke In samenspraak met het ge- deelte vanaf Hof ter Bos- aankoop in de Peper- en meentebestuur en de aan- sen tot Peperstraat afge- Kapelstraat van 100 fr. of nemers zullen de werken in werkt. Het vernieuwde per schijf van 100 fr. gratis vier fazen worden gesplitst, stuk van de Kapellestraat is £én lot. «Onze Straatzor- Elk met hun eigen moge- dan langs beide zijden per gen>> zegt men ai<jaari <js lijkheden en moeilijk- auto bereikbaar. Parkeren uw geiuk». Een uitspraak heden. in deze straat is dan ner- dje maar ai te waar is. Met 1° Faze: vanaf heden tot 1 gens toegelaten. deze tombola hopen de oktober (45 dagen) is het 4» Faze: van 16 november winkeliers dat de kopers in gedeelte vanaf het Twee- tot 25 november (10 dagen) deze straten de tijdelijke bruggenplein tot aan het wordt de Peperstraat ver- moeilijkheden met de glim- grootwarenhuis Nopri afge- nieuwd. De Kapellestraat lach zullen overwinnen, sloten voor autoverkeer, is dan voor het verkeer vol- Door toedoen van de han- De voetgangers kunnen er ledig opengesteld vanaf de delaars en de medewerking nog altijd door. Het ver- Achterhofstraat. van het gemeentebestuur keer vanuit de Peperstraat Qmdat de kianten de moei- zullen de straten voor de kan dus met de auto nog tot Jrae Kia"Ien ae m°ei voeteanper«. bepaanhaar aan de Nopri. Vlak daar- ^heden zouden ve^etf" bliivfn begaanbaar voor werd langs het oude waa™ee tze ee? d"etal bÜJVen' HVC fabriek van de Firma Ver- maanden ,e maken had- meire een uitweg gemaakt dat alle verkeer langs daar Touring Club en Touring We de Hospitaalstraat kan be- genhulp schrijven samen een reiken. Gelegenheid tot wedstrijd «Namen zoeken» parkeren in de Nieuw- uit, waarbij aan autobestuur- straat, Hof ter Bossen (ook defs gevraagd wordt om een achter de gebouwen van de Passende naam te bedenken met een thermisch-isolerende oude rijkswacht) voor aUe P,aatsen lan8s de ,aa8 De PriJs varieert van 1.75 0' Fa7P* Hpyp ic vnnrrien autosnelweg waar ze op adem tot meer (naargelang de dik- aZ ,ae~ 1S voorzien komen. te), per mJ. vanaf 2 oktober tot en met m 16 oktober (15 dagen) en is vanaf het grootwarenhuis BASF hceft nleuwe le8clele' Nopri tot de Hof ter Bos- 1 senstraat. Maar dit stuk blijft voor de voetgangers Hamme. In de Noordstraat 110 te Hamme vierde het bereikbaar. Belangrijk is echtpaar Petrus Smet en Maria Serraris zijn diamanten wel dat de Kapellestraat huwelijksverjaardag. Het paar heeft 2 kinderen, 4 met de auto alleen bereik- kleinkinderen en 8 achterkleinkinderen (vh) Er zijn weinig wijkkermis- sen die zich in zulke grote belangstelling kunnen ver heugen als de kermis in de Brqëkstraat, die plaats heeft vanaf zaterdag 22 au gustus tot en met maandag 24 augustus. Steeds mag men rekenen op een forse belangstelling. En wellicht ligt dit aan het feit dat de jaarmarkt op maandag die voor de elfde keer wordt gehouden, de grootste is op gebied van dierenaantal van Groot-Hamme. Vooral wat de paarden be treft schommelt het aantal paarden altijd rond de hon derd. Een getal dat men op de grote jaarmarkt te Ham me op verre na niet be reikt. Maar ook de andere dieren, rundvee enz. zijn altijd sterk vertegenwoor digd. Twee jaar terug is men gestart met schapen, geiten en allerlei kleinvee. En dat heeft de belangstel ling voor de Broekstraat- jaarmarkt nog opgevijzeld. Het feestprogramma ziet er uit als volgt: zaterdag 22 augustus. Vanaf 15 uur kaatswedstrijd aan het lo kaal «De Stijve Laars». Vanaf 20 uur in de feesttent volksbal met discobar Gui- do De Lacher. Gezien het geweldige sukses van verle den jaar heeft men op nieuw deze discobar gekon- takteerd. Zondag 23 augustus: vanaf 15 uur prijskaarting en prijskamp in het pieren in de feesttent. Vanaf 20 uur opnieuw bal in de feesttent met discobar Guido De La cher. Maandag 24 augus tus: elfde grote jaarmarkt op verschillende plaatsen in de wijk met 75.000 fr. prij zen voor rundvee, paarden, schapen, geiten en kleinvee. Talrijke prijzen en eremetalen zijn voor zien. Dit gebeurt met de medewerking van het ge meentebestuur en talrijke neringdoeners uit de wijk en Groot-Hamme. Voor inschrijvingen bij lokaal «De Stijve Laars», Broek- straat en café «Parochie huis», P. Vander Jeugd- laan. Gedurende de jaar markt ook rommelmarkt, tentoonstelling van land bouwmachines en gereed schappen, attrakties en ver schillende prijskampen. Vanaf 20 uur sluitingsbal met discobar Guido De La cher. Tussendoor prijsdan- sen in de verschillende stij len en vormen, play-back- prijskamp enz. HVC inenten op de markt gebracht die minder metselwerk verei sen dan de traditionele tegels. Het zijn de Styrodur-tegelele- menten die geleverd worden

De Voorpost | 1987 | | pagina 7